Hijl.lail liehoomulo l„l ,|c Alkma.irsclic C,,,iranl Zondag II ,|,i 1871. Belgie. l&uitisehluml. IV. GELDMIDDELEN. Bijblad behoorende tot de Alkmaarsche Courant van Zondag 7 Mei 1871. Pakijs. 6 Of 7 bataljons der nat. garde hebben geweigerd naar de wallen te trekken of hunne posten daarop verlaten. Het 100* bataljon, waarvan, wegens vergrijpen tegen de krijgs tucht, de ontbinding gelast washeeft zich daartegen verzet, en een ander, dat gezonden was om het besluit te volvoeren, heeft slechts de wijk omsingeld, maar geweigerd meer te doen. In de hotels der gewezen Senaatsleden de Richemont en de Mentque zijn huiszoekingen gedaan. De Commnne heeft bevolenhet sluiten van vele drank winkels en wijnhuizen, het nauwkeurig toezien op het sluiten der koffiehuizen te middernacht en het opheffen van het bij nacht werken der bakkers. Het laatste is het gevolg eener manifestatie van 2000 hakkersknechtsdie met een rood vaandel naar het stadshuis zijn getrokken en op het afschaf fen der verplichting om 's nachts te werken hebben aange drongen. De Afgevaardigde Schoeleher heeft de parijzenaars uitge- noodigd om bij duizenden en honderdduizenden toetetreden tot een „vrede- en verzoenings-verbond," ten doel hebbende om de Commune te bewegen tot het aanbieden van een en wapenstilstand aan het gouvernement, gedurende welke over de voorwaarden tot het herstel des vredes kan worden onder handeld De communale commissie van het 3® arr'. heeft aangekon digd dat de invoering van het. zuiver wereldlijk onderwijs heeft plaats gehad, en dat de leiding van 3 door geestelijken bestuurde scholen in die wijk in handen van wereldlijke on derwijzers is overgegaan. De mannen der Commune maken zich in huune organen sterk, dat zij 1 miljard zullen kunnen bijeenbrengen als aan deel van Parijs in de aan Pruisen te betalen oorlogskosten. Er is eene oproeping gedaan tot het vormen van een bel- gisch legioen in dienst der Commune. De zuidelijke wijken Montrouge Plaisance en Vaugirard zijnuithoofde van het verwacht' wordende bombardement, door de bewoners verlaten. De overheden in de noordelijke wijken Montmartre en Chaumont hebben de bevolking ins gelijks vermaand te vertrekkendaar de nat. garden uit de op die hoogten opgeworpen batterijen het vuur zouden openen. Bij besluit van genl. Cluseret is het parijsche leger iti 2 gedeelten geplitst, waarvan het eene (divisiën Dombrowsky en Wrobleskyvoor defensie buiten, bet andere (de sedentaire bataljons der nat. garde onder la Cecilia) voor de dienst binnen den ringmuur bestemd is. De deputatie der te Yincennes vergaderd geweest zijnde maires heeft hare taak geëindigd verklaard na in hare po gingen tot bemiddeling niet geslaagd tc zijn. De heer Thiers die haar den 25 ontving, wilde aan de opstandelingen geene andere concessie doen dan haar eenige dagen te laten om zich uit Parijs tc verwijderen en eene wijkplaats buiten het fransche grondgebied te zoeken, en de Commune wilde evenmin hare eischen laten varen. De Commune heeft den 26 eene deputatie der vrijmetse laars ontvangenwelke mededeeldedat alle middelen om eene verzoening met Versailles te verkrijgen uitgeput waren; dat zij hare banieren op de bolwerken van Parijs zou planten, en dat, indien een dezer banieren door een .kogel getroffen mocht worden, de vrijmetselaars tegen de vijanden der Commune zouden oprukken. De vrijmetselaars van Parijs hebben die der pro vinciën uitgenoodigdzich bij hen aautesluiten om de staat kunde van den heer Thiers te bestrijden. De gouverneur van het Hotel der Invalieden werd gear resteerd waarschijnlijk wegens het door hem openbaar ge maakte protest tegen het in beslag nemen van het tafelzilver van dat gesticht. Den 27 maakte het J. O. bekenddat de eigendommen van vreemdelingen niet aan rekwisitiën onderworpen zijn. De Commune heeft in elke municipaliteit eene commissie aangesteld tot het rekwireeren van wapenen en het aangeven van weerbarstige dienstplichtigen. De municipaliteit van het 12® arr». heeft de burgers van 19 tot 40 jaren gelast, binnen 48 uren dienst te nemenonder bedreiging van voor een krijgsraad gedaagd te zullen worden. Van wege de Commune is bekend gemaakt, dat er voor geruimen tijd levensmiddelen in voorraad zijn. Naar luid van een rapport aan de Commune hadden de gefe- dereerden tot den 27 9000 man aan gesneuvelden en ge kwetsten en 3000 aan gevangenen verloren. De Ligue dUnion Répullicaine heeft besloten, eene circu laire aan de gemeenteraden te richtenhun verzoekende om delegatiën te vormen, die in een congres zouden samenkomen, ten einde Versailles tot het aannemen eener eervolle schikking te bewegen. De aanvoer van levensmiddelen over de spoorwegen wordt schaars. De Commune heeftter voorziening in haar nijpend geld gebrek, de 5 groote spoorweg-maatschappijen gelast om binnen 48 uren 2 miljoen fr. in hare schatkist te storten, „ter afdoe ning harer achterstallige belastingen." DeWester-maatschappij, geweigerd hebbende hieraan te voldoen, is met beslag harer eigendommen bedreigd. Al de maatschappijen hebben daarop het gevorderde voldaan. Aan de Bank is een nieuw voor schot gevraagd ten bedrage van 6 miljoen. Het militair gerechtshof heeftter zake van het weigeren van het 105' bataljon om zich op 13 April naar de poort Maillot te begeven, 2 kapiteins tot levenslangen dwangarbeid en 2 andere officieren tot 3 en 5 jarige gevangenisstraf veroordeeld, en de verdeeling van tiet battalj on onder andere bataljons gelast, met degradatie der officieren en onderofficieren tot eenvoudige garden. Eene commissie der Commune heeft dit vonnis gecasseerdop grond van onregelmatige samen stelling van het hof, waarvan de president als chef van den staf van den gedelegeerde van oorlog als aanklagende partij beschouwd moest wordenen in familie-betrekking tot den gewezen bevelhebber van het 105® bat. stond. De kolonel Rossel heeftdadelijk na de benoeming der herzienings- commissie, zijn ontslag als president van het hof genomen. De Commune heeft al de arbeiders-vereenigingeu uitge noodigd tot het bijwonen eener vergadering, tot het beramen van middelen voor het ten uitvoer leggen van het decreet waarbij het inbezitnemen der verlaten werkplaatsen Moor de coöperatieve vereeuigingen bepaald is. De kerken S. Nicolas-des-Champs en S. Pierre (in Mont rouge) zijn in clubzalen veranderd. De pastoor van laatst genoemde nieuwgebouwde kerk heeft verlof bekomen om het onderaardsche gewelfdoch alleen des zondagsvoor de godsdienstoefeningen 1e bezigen. De tot dus ver enkel verzegelde kostbaarheden der hoofd kerk Notre-Daine zijn den 27 in beslag genomen en in 2 wagens, onder geleide van 50 nat. garden, weggevoerd. Den 29 is eene van de vrijmetselaars uitgaande manifestatie met groene lakken en witte vaandels van de Champs-Elyseés naar de poort Maillot getrokken. Bij hare aankomst aldaar hield het vuur op en werd haar aangezegd om niet verder te gaanmaar dat 2 parlementairen ontvangen zouden worden. De Commune heeft zichin antwoord op het verlangen van den heer Courbet, vereenigd met het gevoelen van Pasclial Grousset, dat het kinderachtig zou zijn de hoedanigheid van oorlogvoerende mogendheid te vragen terwijl de Commune feitelijk de hoedanigheid bezit; bovendien hadden de mogend heden niets met de binnenlandsc'ie twisten van Prankrijk te maken. Courbet heeft voorts eene poging gedaan tot behoud der Vendöme-zuildoor het beeld op den top te vervangen door een de revolutie van 18 Maart voorstellende. Er is echter beslotendat de afbraak eerstdaags voortgang zal hebben. Den 30 is de aartsbisschop door Cluseret in vrijheid gesteld, ter voldoening aan zijne aan den pruisischen genl. v. Fabrice gedane toezegging. In een der clubs was 's avonds te voren met eene groote meerderheid besloten dat de prelaat ter dood gebracht moest worden hoofdzakelijk ten gevolge van het ongegronde gerucht, dat 4 krijgsgevangen geraakte soldaten gefusilleerd waren. De genl. Cluseret is den 1 Mei op last der Commune, wegens zorgeloosheid en verzuim omtrent de verdediging van het fort Isst in hechtenis genomen van zijne functie als gedelegeerde voor oorlog ontzet en als zoodanig vervangen door den genl. Rossel. De kolonel la Cecilia is tot bevel hebber van het fort Issy benoemd. De Commune heeft binnen den ringmuur 2 kringen van sterkegemetselde barricaden doen aanleggen. De hoogten van Montmartre zijn in een uitgebreid vestingwerk herscha pen; de huizen zijn tot verdediging ingericht en het terrein is in alle richtingen doorgraven. De Commune heeft het afbreken besloten der kapel in de Avenue d'Italieopgericht ter gedachtenis vau den in de Juni-dagen van 1848 omgekomen genl. Bréaen het in vrijheid stellen van den burger Nourritden eenigen nog levenden der wegens dien moord naar Cayenne verbannen personen Het besluit van den gedelegeerde voor oorlog is bekrachtigd, waarbij deze zich uitsluitend het recht toekent om de staven van de legioenen der nat. garde te benoemen. Daar de benoemde wereldlijke onderwijzeressen geenszins alle voor hare taak berekend zijn, komen de nonnenop uituoodiging harer opvolgstersnog dagelijks in vele scholen onderricht geven. In een der scholen, waar de onderwijze ressen het gebed door het zingen der Marseillaise wilden vervangen, hebben de 300 meisjes hare boeken, leien en intkokers naar het hoofd harer leermeesteressen geworpen. De Commune heeft de onmiddelijke vorming van een Co mité van Algemeen Welzijn gelast, bestaande uit 5 door haar te benoemen leden. Zij heeft verder bepaald, dat geen harer leden voor eene andere vierschaar dan de hare zal mogen terechtstaan. De vrijmetselaars zijn den 2 opgeroepen om hunne op de wallen geplante banieren te gaan terughalen. 3500 Vrij metselaars hebben, op raad van het lid der Commune Ramner, besloten om met de nat. garde ter verdediging der Com mune uittetrekken. La Nation Sourer nine is opgeheven. Krijgsbenchten der gefedereerden. Den 27 was het kanon vuur bij de Porte des Ternes zeer hevig de zuiderforten werden minder fel beschoten. De Mont-Valérien en de bat terijen van Haut- en Bas-Meudon beschoten de bastions van Auteuil en de poorten S. Cloud en Point-du-Jour. De fe derale kanonneerbooten beantwoordden het vuur van den Mont-Valerien. 3 Aanvallen werden door de parijzenaars met kracht afgeslagen. Troepen van Versailles werden door verkenningstroepen in de stelling bij het station van Clamart teruggedrongen. Door een aanval op de barricaden in de Avenue Perronnet te Neuilly werden de gefedereerden ge dwongen te wijken, maar Dombrowsky nam op nieuw eene offensieve bonding aan. Den ganschen nacht zijn de forten beschoten. Den 28 is de strijd voortgezetvooral tusschen Asnières Geuuevilliers en Neuilly aan de eene en MontrougeIssy, Chatiilon en Clamart aan de andere zijde. De troepen van Versailles deden een algemeenen aanval. Den 29 had het geschutvuur opgehouden. 200 Man linie troepen zijn gedeserteerd en ongewapend Parijs binnengegaan. Meudon stond in brand. De forten Vanves en Issy waren letterlijk met projectielen overdekt. Van het laatste waren de kazematten doorboord, de schietgaten vernield en vele stukken gedemonteerd. De artilleristen verklaarden het niet meer te kunnen verdedigen, vernagelden 30 van de 60 stukken en ontruimden het fort ïh den vroegen morgen van den 30. Hun bevelhebber Mégy begaf zich te Parijs in arrest. Cluseret tracht te te vergeefs de manschappen terug te drijven; het fort is toen door andere troepen waaronder de zoogenoemde „parijsche wrekers" bezet. Dien dag was het rustig van de poort Maillot tot Asnièresmaar 's avonds was het kanon- en geweervuur langs de linie van de poort Maillot tot Mont martre vreeselijk. Alle batterijen der parijzenaars vuurden met alle kracht, 's Nachts is een aanval der regeeringstroepen tegen Issy mei. aanzienlijk verlies afgeslagen. Den 1 Mei is eene hernieuwde opeisching van het fort Issy wederom afgewezenRossel verklaardedat indien men weder op zoo onbeschaamde wijze eene opeisching deedhij den parlementair zou laten fusilleeren. Een corps van 15000 nat. garden heeft in het dorp een gevecht geleverd en daarbij eene barricade veroverd. Eene poging der gefedereerden om de stelling van Monlineaux, werwaarts de troepen van Versail les teruggetrokken warente bemachtigen mislukte. De avond is zonder eenige kanonnade voorbijgegaan. De troe pen van Versailles, die Asnières bezetten, hebben van 's avonds 8 tot den volgenden morgen half 12 uren de gefedereerden aangevallen, maar zijn met groot verlies teruggeslagen. Den 2 zijn de regeeringstroepen uit hare stellingen in het park en de begraafplaats te Issy verdreven. Door nieuw aangelegde werken is de stelling nog duchtiger geworden dan zij reeds was. In den nacht van 2 3 Mei heeft Sacpiet een hevigen aanval te verduren gehad welke echter afgeslagen is. Te Neuilly en te Issy hadden infanterie-geveehten plaats; te Issy drongen de regeerings-troepen tot aan de mairie voort en werden zij vervolgens teruggeslagenwaarbij het park weder door de parijzenaars bezet is; aan beide zijden zijn zware verliezen geleden. Krijgsberichten der regeering. Den 27 is een detachement der gefedereerden in de richting van Bruyères op de vlucht gedreven en zijn de officieren gevangen genomen. Den 28 was'het fort Issy nagenoeg tot zwijgen gebracht. Het hevig vuur tegen de zuiderforten werd krachtig door het fort Vanves beantwoord. Het desert.eeren van 2Ü0 man op den 29 is onwaar. In den nacht van 2930 is het park het kasteel en het kerkhof van Issy door 3 brigaden vermeesterdten koste van eenige gesneuvelden en 20 gekwetsten. De parijzenaars verloren behalve vele dooden en gekwetsten 8 a 10 kanon nen en 100 a 150 gevangenen. In den avond van den 30 werd het kanonvuur hevig voortgezet. Den 1 Mei had het fort Issy de parlementaire vlag uitgestoken. Een officier ging er heen maar men kon het niet eens wor den de onderhandelingen werden afgebroken en het bom bardement werd met kracht hervat. 's Nachts is het kasteel van Issy door 2 regimenten aan gevallen en met 300 gevangenen vermeesterd; de station te Clamart eveneens veroverdwaarbij de gefedereerden 300 man verloren. Den 2 duurde de kanonnade voort en begon onze artille rie eene bres te schieten in het fort Issy. De rechtbank te Brussel heeft den 25 den naar Valenciennes gevluchten telegrafist Jacobs, die in het laatst van het vorige jaar 9 internationale telegrammen uit Versailles en Wilhelms- höhe heett medegedeeld aan den brusselschen berichtgever van le Figaro (in welk blad zij openbaar zijn gemaakt), veroordeeld tot 9 gevangenisstraffen van 1 maand en 9 geldboeten van 26 fr. Den 26 heeft de minister Kervyn v. Lettenhoce in de Kamer de regeeringsvoordracht tot hervorming van het gewestelijke en plaatselijke kiesrecht verdedigd en alle ingediende amen dementen afgekeurder zijn weder 3 nieuwe voorgesteld. Te Leuven is den 30, op den feestdag van S. Josef, pa troon van_ Belgieeene groote bedevaart naar de S. Pieters kerk gehouden, ten einde de verlossing van Pius IX uit zijnen tegenwoordigen toestand aftesmeeken. In weerwil van het regenachtige weder, hebben duizenden cat.holiekenuit alle oorden des lands, aan deze manifestatie deelgenomen. 500 Werklieden aan het kanaal door het bosch van Her- togenveldedie sedert 6 weken niet door de aannemers be taald warenzijn den 2 Mei voor het raadhuis te Verviers bijeengekomen verlangendedat de stad in de betaling zou voorzien. De onverwijld bijeengeroepen gemeenteraad wei gerde aanvankelijk dewijl de borgtocht van den aannemer slechts 20000 fr. bedroeg en de werklieden 23000 fr. te vor deren hadden, maar op hunne bedreiging van het raadhuis in brand te zullen steken, gaf de raad aan hunnen eisch gevolg. Te Goé zijn denzelfden dag 's avonds ernstige onlusten uitgebrokendie tot laat in den nacht hebben voortgeduurd. De werklieden eischten loon voor de dagen waarop de arbeid gestaakt wasen geraakten, op de weigering daarvan in ge vecht met 5 gensdarmenwaarbij met steenen geworpen is, verscheidene huizen belegerd en vele lieden gekwetst zijn. Eerst den volgenden dag is de rustna aankomst eener bri gade gensdarmeshersteld. De Kamer heeft den 3 art. 1 met 64 tegen 34 st. aange nomen na al de amendementen ten gunste van het capaci- teits-beginsel verworpen te hebben. De aartsbisschop van Gnesen en Posen heeftop aan sporing van den aartsbisschop van Westminster, prins Bis marck verzocht zich in de bres te stellen voor het leven van den aartsbisschop van Parijs. Bismarck heeft daarop een gunstig antwoord gegeven en per telegraaf den bn. v. Fabrice 1B«„ 1aantf1 nverledenen (346) was 1 op de 33 zi 1869 1 op de 28, in '68 1 op 27, in'67 1 op 86, in lerajaar) 1 op 24, gemiddeld over 5 jaren 1 op de de gestorvenen waren 126 beneden het jaar, 20 va 43 van 2 tot 10 15 van 10 tot 20 jaren enz. De uitkomst der jongste volkstelling bleef n onbekend. 6 II. VERKIEZINGEN. Het aantal kiezers beliep: voor de 2c. Kamer 491, zijnde 8 meer dan in het v "Prov. Stat. 483, gelijk aan "den Genieenter. 762, «10 meer dan Bij de verkiezingen voor de Staten-Generaal het district Alkmaar, met Oudorp en Hevloo tellendeuitgebracht op J l6' AuS408 stemmen 39 (herstemming) 464 25 Oct. 444 Bij de verkiezingen voorden Gemeenteraad, in ging van dr. de Sonnaville °P Af Juni, 381 stemmen, zijnde 5 29 .herstemming) 457 6t r C6nSUS va"Z 20 verlaagd tot 9, ƒ18, or 'l i5: dan Z0U 'let aan'a' kiezers vermeerderen mei 2b 4b, 64 93 of 126. j gcuucmue gezinoiienen üenoorende. I 'le !eroóT',n-g V00r de Kamer van Koophandel kwa- men van de 281 kiezers slechts 5S 0p. III. GEMEENTEBESTUUR. Dit hoofdstuk bevat, behalve opgaven van het personeel en van de vastgestelde verordeningen weder een beknopt en zakelijk overzicht van de voornaamste in den Gemeente raad behandelde onderwerpen t.wkwestie der waagrech- en verkoop van de terreinen der scheepstimmerwerven a loop van liet contract met de pijpgas-compagnie, mislukt plan tot demping der Baanslootdemping van de Laat, langdurige inkwartiering; oprichting eener herhalingschool als voorbereiding tot de burger-avondschool, aanbouw bij de hoogere burgerschool, bijdragen tot verbetering van wegen in omliggende gemeenten, gebruik van het gemeente archief en de boekerij. De begrooting voor ISfiO was in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 7 138771,78; de ontvangover dit jaar beliep 7 8889,18 meer, de uitgaaf ƒ9226,42 minder, zoodat de dienst een batig saldo opleverde van 18115,60. De latere uitgaaf ontstond door liet niet beschikken over ruim/2300 van den post voor onvoorziene uitgaven, het niet betalen van aangenomen werk wegens te late oplevering en bet aankoopen van 3000 in plaats van 4000 2' p.cts. W. S. De inkomsten bestonden uitbatig saldo 2035,73s jn^ komsten van bezittingen (huur van gebouwen 1598,'van binderijen 120, hakhout 1145, grasverpaehting 887, ren en 260b, tol te Koedijk en Schcorldam 600 idem te Eo-- mond 804, pacht Zes Wielen 1325, enz.t 7 9868,995, op centen op 's Rijks directe belastingen 724169.37.' hoofde lijke omslag 28613,95 belasting op honden en vermake- Amisq"™ u aaDfJeel m 's H'jks personeele belasting 30489 79, rechten, loonen enz. (wik- en weegloonen 10551, banken en staanplaatsen op markten 4116, begraaf- ./I37, leges ter secretarie 303, zakkengeld *2419 en water 434> schoolgelden' '413) 7 o4377,0L\ boeten van policie enz. 241 12s lank van leeniug 7209,09s, af koop brandspuit 784, haard- isch en vuilnis 7 42,67s, verkochte hoornen ƒ310, aandeel an andere gemeenten in de kosten van liet kantonnale buis )ewanns/120, vergoeding voor straat- en rioolwerk 31,20 restitutie brandassurantie 12,95, heffing voor iondsbosscbe- en Uitiv. Sluizen-gelden 1279,863 fond- eni schippersgild 754,79, te zamen 7147660,91. De uitgaven waren: bestuur der gemeente 12885.39s ^e"n L8811;-6.4, perceptie-kosten en kwade posten' r ƒ7761.29, brandweer ƒ962.34,straat- erhcbting 7790.02s, loting voor de nat. militie en inkwar- eung/ 124.43s, schutterij 2010, muziekcorps 2497.42 iger en middelbaar onderwijs, latijnsehe schoolmuziek- chool, gymnastiekschool f 18799.89s, inrichting burger- vondschool/ 498.65 s, openbare vermakelijkheden 92.10 amer van koophandel 100, onderhoud waag 1463 685' nag- en marktmeesters enz. ƒ4129.27, armwezen (bur- Miyk, r. cath. en israël. armbestuur, gasthuis, stads- P°,..11ce Seneeskundigen b< delaars reizigers, moe ilijke sociëteit) 16S35.21S, architect, opzichter der lantsoenen, havenmeester, klokkenist en horologiemaker e,nZ" f 366L61' ^I-houd gebouwen' zó^i.bi id. klokken en uurwerken/ 896.15, id raten 9855.39, id. wegen 3343.45, id. weg naar gmond 1348.08s, id. plantsoenen 2350.35, id. nggen 3282.33, id. pompen en riolen 7 1424 565 grachten en vaarten 2015.93s, bijdrage weg van' tmmen naar Uitgeest f 100 begraafplaats onderhoud i beambten 1013.46, uitkeering lierv. kerk voor «m- is van begraven f 1200, aankoop afgesneden Kanaal- J 1555.97s, rente van schuld 7069,76, aflossing n idem 76000, weder-inkoop van kapitaal f 1640 295 usioenen 432.41, te zamen J 129545.31. De begrooting voor 1870 is geraamd op 7 130608,32. - hoofdelijke omslag is vastgesteld op 24212.535. De meenteschuld beliep op het einde van dat jaar 7123000 het ingeschreven kapitaal op het Grootboek 755200. V. GEMEENTE-EIGENDOMMEN, WEKKEN EN INKICIITINGEN. De staat van eigendommen is verminderd met de voor- dige portiers- en wachterswoningen aan het Texelsche k en de voor f 10101 verkochte scheepstimmerwer- i Nicolaas JFitsen en het JLondsbosch. De openbare werken bestonden behalve in het gewone erhoudin het stichten van een gebouw voor liet maisch onderwijs bij de hoogere burgerschoolbesteed ,)i 11000, waarvan 427.44 voor gas- en water leiding door bet Rijk zijn vergoed de inrichting tot

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 5