Drieënzevenligste Jaargang. 1871 <-£ ZOND G IA M E I. No. 20. #fftciccl ©cbccltc De liberale partij Ie Alkmaar. SCUckelijïisclu ficrichtcti. frankrijk. I I, s H A A i) E 0 0 I' Deze Courant wordt, wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f G.GS, franco per post, 1 O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM". COSTER ZOON. e, ot ig ze er en ir- ;st n. et in. ie n. n- a- 5t. ie m ad. d; en 00 nen lOt- )lot De ige icn. den aag den oet. I rbij aal- uit- aan be- van uld, age eze I 31S- aar eds ge- In van aft s is em- nen toe gen De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. i G. NSCHRIJVIN SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien de bestaande wettelijke bepalingen omtrent do Schutterijen. Roepen bij dezeten einde zich in de daartoe gereed ge maakte registers t.e doen inschrijven, op: Alle manspersonen, ingezetenen dezer gemeente, op 1 Januarij 1871 hun 25"tt jaar ingetredenen alzoo de geborenen van het jaar 1846, alsmede hen, die ofschoon in andere gemeenten ingeschrevensedert de laatste inschrijving binnen deze gemeente zijn komen wonen, en op 1 Januarij 11. hun 34,te jaar nog niet hebben voleindigd, en alzoo de geborenen van de jaren 1815 tot. en met 1817, de vreemdelingen yan den zelfden ouderdom, die sedert de laatste inschrijving m de termen gevallen zijn, om als ingezetenen te worden beschouwd, benevens gepas po rteerde militairen, die zich tot, dus verre niet voor de schutterij hebben lateu inschrijven. Zij maken tevens de ingezetenen bekend Dat de inschrijving zal beginnen 15 Mei aanstaandeen geheel moet, zijn afgeloopen 1 Junij daaraanvolgende, terwijl in een der vertrekken van het Raadhuis alhier voor de in schrijving zal worden gevaceerd, op Dings dag en Don derdag van iedere week, van des voormiddags 11 tot,des namiddags 2 ure. Dat een iegelijk, zonder onderscheid, of hij mogt, vermeenen al of niet onder de bij de Wet vrijgestelden of uitgestotenen te behooren,verpligt is zich voorde Schutterij te doen inschrijven. Dat zij, die in meer dan eene gemeente hun verblijf houden, of den zetel van hun vermogen hebben gevestigd, tot de inschrijving verpligt zijn binnen die gemeentewaar eene dienstdoende Schutterij aanwezig is, en bijaldien in die verschillende gemeenten alleen dienstdoendeof alleen rus tende Schutterij bestaan, zich te doen inschrijven in de ge meente, alwaar zij voor de personele belasting zijn aangeslagen, en de ambtenaren in die gemeentealwaar zij ambtshalve verpligt zijn hun verblijf te houden. En dat eindelijk zijdie bevonden worden zich niet voor 1 Junij te hebben doen inschrijven, door het Plaatselijk bestuur worden ingeschreven en in eene geldboete verwezen, terwijl zij daarenboven zonder loting bij de Schutterij worden ingelijfdindien het blijktdat, er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten bunnen aanzien bestonden. Burgemeester en Wethouders vermanen tevens ieder inge zeten dezer gemeentedien het aangaat zich ten behoor lijken tijde tot de inschrijving aantemeldeuten einde de straf, wegens nalatigheid vastgesteld, te voorkomen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Mei 1871. Be Secretaris. NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 17 Mei 1871, des middags ten 12 uur. Namens den Voorntter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. P O S T E R IJ E N. Gewijzigde expeditiedagen der Indische post. Via Brindisi. Via Triest. Van Alkmaar 's av. 11 uur. Van Alkmaar 's morg. 7 uur. Mei Junij Julij 12 en 19 17 en 31 16 30 14 n 28 14 28 12 26 De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de eerste helft der maand April. Wed. W. MULLER, W. de BOER, M. BEST, Am sterdam; Gebr». TRAANBERGEN Arnhem; J. P. MARZ, de Beemster; HOELKE BAKKER, geen plaats vermeld. Gedurende de maand February verzonden geweest naar Dmtschland JOSEPH PFIFFER Berlijn W. THALER, Breslau. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden het, navolgende gevondeneals: een ceintuureen sleuteleen zakjeinhoudende geld; te Alkmaar onbeheerd op de markt gevonden een schaap. 1 Er is een tijd geweestdat men hoog opgaf van de uit muntende discipline onder de liberale partij, van de gehoor zaamheid harer leden aan de wenken of bevelen harer leiders. Wat daarvan verteld werd was altijd schromelijk overdreven. Het, liberale beginsel werkt de gehoorzaamheidde volg zaamheid en gedweeheid juist niet zwaar in de hand. Blin delings volgen veroordeelt het ten sterkste. Uit eigen oogen zien is zijn leus. De liberaal is warseh van liet, aannemen op gezag. Hij wil overtuigd wordeneti stelt er een eer in een eigen meening te hebben. Dat beginsel is zoo uit nemend dat het tot geen prijs mag worden opgeofferd, aan geen ander ondergeschikt mag worden gemaaktmaar dat het niet bevorderlijk is voor de discipline, zal ieder toegeven. Discipline past dan ook uitmuntend in liet leger en op de vlootmaar deugt niet waar vrije burgers hunne vertegen woordigers kiezen. Zal echter eenige politieke partij, zullen de voorstanders van eenig staatkundig beginsel bij de ver kiezingen slagendan is er ouderling overlegdan is er samenwerkingdan is er eendracht noodig, en die heeft bij de verkiezing van een paar leden voor de Provinciale btaten bij de liberalen te Alkmaar ten eenen male ontbroken. Het is hier de plaats nietde oorzaken dier tweedracht, in het licht te stellen en te onderzoeken. Zij heeft zich op een treurige wijze geopenbaard, en heeft tot een beslissende nederlaag geleid. Nuttiger is het, ons bij de toekomst te bepalen, op de gevaren te wijzen van een geheele overvleu geling door de tegenpartij en naar middelen tot herstel om te zien. Hebben de liberalen geen oogen voor de dingen die om hen heen gebeuren? Zien zij niet,hoe tegen hen over een eenheid en samenwerking worden gevonden die schier on mogelijk schenen De namen der naast elkander, door de zelfde kiesvereeniging aanbevolen candidaten zijn welsprekend "■(■■joeg. De conservatieven verheugen zich in den bijstand van de groote meerderheid der Katholieken wier politieke richting door de Tijd en de Nieuwe Noord-Hollander wordt vertegenwoordigd, en, ondanks de herhaalde waarschuwingen van den heer Gut.en van Prinsterer, in dien van de ker- kerkelijke rcchtziunigen onder de Protestanten, de aanaan- gers der christelijk-historische richting, de anti-revolutionairen, of hoe zij zich zeiven of anderen hen noemen moge. Een bij zooveel verscheidenheidzooveel tegenstrijdigheid zou men zeggen welk een merkwaardignauwlijks verklaarbare overeenstemming! Daartegenover staat de liberale partij alleen, en behoort zij alleen te staan. Er was een tijd, en die ligt zoo ver niet achter ons, toen de Katholieken niet die rechten genoten waarop zij volgens liberale regeeringsbeginselen als elk Nederlandsch burger aanspraak konden makentoen aan de Protestanten die zich van de bestaande kerk afseheideu vrijheid van vereen igmg werd ontzegd. Toen waren de liberalen hunne natuurlijke bondgenooten. Zoolang eenige partij niet meer vroeg dan een vrijzinnige politiek meebrengt,, waren de liberalen na tuurlijk bereid haar bij te staan tot verkrijging barer bil lijke wenschen. 't Hielp niet of anderen hun toeriepen: willigt de eischen der Katholieken niet inzij zullen ons overvleu gelen; geeft hun heden den vinger, morgen nemen zij de geheele hand. Al die redeneeringen en waarschuwingen tegen de gevolgen van wat naar hunne meening billijk en recht was, mochten de liberalen niet, afschrikken van te doen wat zij hun plicht achtten. Zoodra echter zekere richting onder de Katholieken meer begon te verlangen, dan de con stitution eele beginselen die de liberalen voor de ware houden gedoogen, hield o<dr de ondersteuning op, de liberale partij sprak haar non possumus uit, en de ultramontaansche richting, die met den dag in sterkte wou en verreweg de groote meer derheid der Katholieken in zich opnam zocht elders steun en aansluiting. De kerkelijk-rechtzinnigen onder de Protestanten hoorden dp welwillende woorden van de conservatieve partijdie bijkans als beloften klonken, en sloten zich bij haar aan, hopende dat die veel belovende belangstelling zich eindelijk eens in daden zou openbaren. Tot nog toe hopen zij te vèrgeefsmaar met een merkwaardig geduld en goed ver trouwen blijven zij hopenen aan de partijwaarvan zij hulpe wachtenhun onverdiende ondersteuning schenken dikwijls met achterstelling en opoffering hunner eigene geest verwanten en trouwste medestanders. Merkwaardig' is de lauwheidde onverschilligheidde zorgeloosheid der liberalen tegenover deze vereende machten Hoort men dan niet de eischen, die de ultramontaansche partij luide en onverholen doet hooren als prijs van hare ondersteuning? Heeft men het niet gelezen, hoe het Ilaagsche Dagbladhet hoofdorgaan der conservatieven, zcjowelortho dox-Protestanten als ultramontanen om medewerking smeekt Kent men het antwoord niet, dat onlangs te Rotterdam waar de liberalen tot nog toe een sterk overwicht hebben de Maasbode op de bede om hulp heeft gegeven Het luidde als volgt«"Wanneer de conservatieven alhier candidaten steldendie door alle anti-liberalen zonder verzaking van beginselen konden onder steund worden, dan zouden de liberalen niet zoo zeker van de overwinning zijn." Met andere woorden: stelt candidaten in onzen geest, en wij zullen u getrouw bijstaan Te Alkmaar schijnen de conservatieven dien raad te hebben begrepen. En wat wil de conservatieve partij De. Nieuwe Alkmaar sche Couranthaar erkend orgaan in dit districtheeft het rondweg gezegd toen het tegenwoopdig Ministerie voor de eerste maal voor de volksvertegenwoordiging verscheen: Aan een anti-nationaal Kabinet moet door eene nationale oppositie zoo spoedig mogelijk het regeren ondoenlijk worden gemaakt (nummer van 25 Februari 1.1.). Omverwerping dus van het bestaande Ministeriewaaronder eindelijk het land. tot rust en verademing komt. Omverwerping van een Ministerie dat opgetreden isnadat de conservatieven zeiven de onmoge lijkheid hadden erkend om het bewind te aanvaarden. Moeten dan al de ellenden der Kamer-ontbindingenwoelingen en beroeringen die daarvan de gevolgen zijnalweer ons deel wezen? Moet in Nederland als in Frankrijk het volk recht streeks uitspraak doen over politieke kwestiën Moet de volksstemminghet pleüscit in ons land een blijvende in stelling worden Weer omverwerpenhet regeren ondoenlijk maken, ja, dat kunt ge, dat verklaart gij te willen; maar zelf regeeren, dat hebt ge getoond niet te kunnen! De liberalen neen niet alleen zij die men gewoonlijk „de liberalen" noemtallen die van dat wroeten en woelen van dat omverwerpen en regeeren ondoenlijk maken een af keer hebben, die verlangen naar een vasf, regelmatig bestuur, naar een rustigen vooruitgang zonder schokken en avontuur lijke proefnemingen, zien dat alles met onverschilligheid aan. Terwijl de tegenpartij alle macht in de wapenen brengt, weten zij niet wat zij willen, raken onderling verdeeld over de personen en zien de zaak voorbij. Zij schijnen nau welijks eenig besef te hebben van hetgeen er omgaat, ont breken waar zij tot onderling overleg worden opgeroepen en komen eerst tot bewustzijn, als zij door de uitkomst worden verrast. Zal de ondervinding bij deze verkiezing opgedaan hen wijzer maken Laat ons het hopen en den moed niet opgeven. De kiezers die zich niet bij de conservatieven met hunne bond genooten willen aansluitendie een vrijzinnige politiek zijn toegedaan, zijn talrijker dan men vermoedt,. Hun ontbreekt vrijmoedige gedachtenwisselingonderling overleg. Juist bij lieu is dat, noodig. Zij verkiezen niet te gehoorzamen aan eenig wachtwoord. Te recht. Zij verlangen niet, dat eenige weinigen hun de candidaten voorschrijven die zij te kiezen hebben. Uitmuntend. Maar dat zij dan ook niet ontbreken als zij t,ot onderlinge samenspreking worden opgeroepen. Daar vrijmoedig gesproken, flink met zijn meening voor den dag gekomenmaar dan ook zich niet onttrokken als de uitslag niet in alle opzichten aan de verwachting voldoet. Men bedenke toch, dat waar iets bij onderling overleg moet tot stand komenbijna niemand geheel voldaan kan we zen en verwaarlooze het bereikbare nietomdat iets beters onbereikbaar blijkt. De beste stuurlui kunnen aan wal staan, maar laten ze niet achter blijven als ze aan boord worden geroepen! Jantje Contrarie heeft nog nooit iets tot stand gebracht. Laat hij zich niet te Alkmaar vestigen. Eenheid kunnen wij moeilijk tot stand brengen. Dat is ook niet noodig. Dat deugt zelf niet. Eenheid verdooft doodt. Onze voorouders hadden ook niet eenheid, maar eendracht tot hunne leus. Eendracht maakt macht. Eendracht is die vrijwilligeverstandige aaneen sluiting, die, met opoffering van velerlei persoonlijke voor liefde door één hoofdbeginsel geleid, samenwerkt tot één be langrijk doel. Zij zij onze leuze. W. v. d. K. Bij de oproerige beweging te Lyon in den avond van 30 April en op 1 Mei zijn 17 personen omgekomen en 52 ge vangengenomen. Van de troepen zijn 2 man gesneuveld en •20 gekwest,. Daags na de verkiezingen, die in gematigd republikeinschen geest waren uitgevallenhebben nagenoeg al de verkozenen, ten gevolge van eenige ingekomen protes ten him mandaat nedergelegd. De prefect heeft daarop het doen van nieuwe verkiezingen op den 7 bepaald. Te Bordeaux heeft zich een voorloopig comité gevormd tot bijeenroeping van een congres van gedelegeerden der steden van Frankrijk, om te raadplegen over de geschikste middelen tot het sluiten van den burgeroorlog, het verzekeren der gemeentelijke vrijheden en het bevestigen der republiek. De parijsche Ligue heeft 5 afgevaardigden benoemd om te Bordeaux den voortgang van dit congres te bewerken. De regeering te Versailles heeft echter de bijeenkomst verboden, op grond der wet van 5 Mei 1855, volgens welke de ge meenteraden, die met andere in briefwisseling treden, procla- matiën of adressen uitvaardigen, door de prefecten geschorst kunnen worden. De regeering heeft eene proclamatie aan de parijzenaars uit gevaardigd waarin zij de vroeger gedane beloften herhaalt, en de ingezetenen uitnoodigt om op het gunstige oogenblik het hen opgelegde juk aftewerpen. De regeering zou de be volking de angsten eener bestorming van den ringmuur be sparen en haar geschut enkel bezigen om een der poorten te forceereueens binnen de stad gekomen, zou, naar zij hoopte, de bevolking zich om de nationale vlag scharen. De duitschers hadden verklaardzonder genade tegen Parijs te zullen te werk gaan, indien het aan de regeering niet gelukte het oproer te onderdrukken. Le Soir zegtdat de prinsen v. Orleans van regeerings- wege verzocht zijn om Frankrijk te verlaten. De vrijmetselaars van Havre en Fécarnp hebben een adres aan de regeering en aan de Commune gerichtwaarin in naam der menschelijkheid wordt aangedrongen op het schorsen der vijandelijkheden en het, aanknoopen van onderhandelingen. De opstand in Algiers is, in weerwil van eenige door de fransche troepen behaalde voordeelennog ver van onder drukt. Daartoe zou veel grooter krijgsmacht noodig zijn dan men beschikbaar heeft. De kabijlen houden Dellys Bugia en Tizi-Ouzou nog steeds ingesloten. De gouv.-genl. heeft nagenoeg het geheele gewest Constantine en verschei dene gedeelten der 2 overige provinciën in staat van beleg verklaard en maatregelen genomen om alle verdachte vreem delingen en gelukzoekers uit de kolonie te weren. Nationale Vergadering. Op voorstel der regeering heeft de vergadering eene com missie van 60 leden benoemdtot het onderzoeken der door de Delegatie en het Gouvernement der Defensie aangegane leverings-contracten. Den 28 heeft een der parijsche Afgevaardigdende heer Brmeteen voorstel ingediend om al de nieuw verkozen gemeenteraden tegen den 10 Mei bijeen te roepen en hun ae vraag voorteleggenof Parijs door wapengeweld beteu geld of door eene transactie waarbij de stad hare vrijheid verzekerd werd, met Frankrijk verzoend moest worden. De Vergadering zou op grond van de besluiten der Raden eene beslissing netnenwaarnaar het gouvernement zich zou moe ten gedragen. Den 29 heeft de genl. Dutemple de woordbreuk ter spraak gebrachtwaaraan fransche officieren zich tegenover de duit schers hebben schuldig gemaaktde smetdaardoor op het leger geworpenmoest weggenomen worden. De minister Lefio antwoorddedat het getal veel kleiner was dan door den vijand werd opgegeven dat sommigen reeds door den dood of door bekomen wonden voor hun vergrijp hadden geboet, en dat de overigen voor eene groote militaire jury zouden worden terechtgesteldvoor het tegenwoordige moest men de zaak laten rustenook omdat vele bescheiden zich in handen der parijsche opstandelingen bevinden. Er is weder spraak geweest van het bouwen of inrichten eener nieuwe zaal in het kasteel te Versailles, waarin de Vergadering hare bijeenkomsten bij daglicht zou kunnen liouden. Men heeft dat plan echter weder laten varen, na dat de architect de Kamer heeft aangeboden een matglazen dak boven de zaal te plaatsenzonder dat zij hare werk zaamheden behoeft te schorsen. Den 4 Mei heeft de heer Duro eene interpellatie gedaan omtrent de door het gouvernement der nat. defensie afge zette beambten: meer dan 100 prefecten en onderprefecten, nagenoeg 1000 ambtenaren van het parket en 1600 vrede rechters. Hij wenschte dat de regeering de met partij-in zichten gedane afzettingen en benoemingen vernietigen en daardoor aan het verlangen der kiezers in de departementen voldoen zou. De minister Dufaure antwoorddedat deze vraag nederkwam op het herstellen der onder het Keizerrijk benoemde beambtenmaar dat de regeering het gelaakte voorbeeld der bordeauxsche Delegatie niet volgen zouen alle ambtenaren handhaafde welke zich door hunne verdien sten aanbevalen en niet door staatkundigen hartstocht be- heerscht werden. Deu 6 heeft de parijsche Afgevaardigde Tolain den minister van oorlog geïnterpelleerd over het gebeurde bij Villejuif waar, volgens het beweren der gefedereerden 3 of 4 nat. garden zijn gefusilleerd. De rechterzijde maekte den heer Tolain zoowelals zijnen ambtgenoot Langlois het spreken over deze zaak onmogelijk, en deed dit insgelijks den minis ter, toen deze ten aanzien van Langlois de gebruikelijke be naming van „geachte Afgevaardigde" bezigde. Over dit feit ontstond zulk een rumoer, dat de zitting geschorst moest worden en na de heropening liet men den minister nauwelijks de gelegenheid om het bedoelde gerucht voor lasterlijk te verklaren. Den 8 heeft de minister Picard, in antwoord op eene in terpellatie omtrent de verboden bijeenkomst der gemeente raadsleden te Bordeaux, gezegd dat het niet noodig was aantetoonendat het recht aan de zijde der regeering was. Het voorstel van den heer Quinet betreffende eene wijziging der kieswet werd met 517 tegen 23 st. verworpen, aangezien die wet in haar geheel eerlang in behandeling zal komen. Parijs. Het besluit der Commune tot het vervangen der Uitvoe rende Commissie door een Comité van Algemeen Welzijn is genomen met 34 tegen 28 st. Tot leden van dit Comité zijn benoemd de burgers Arnaud, Meillet, Ranvier, Pyut en Gérardin. Het Centrale Comité is evenwel in werking gebleven. Den 28 heeft de Commune besloten om het in particuliere handen zijnde Journal Officiel zelve te beheeren en te redi- geeren en om den prijs van 15 op 5 centimes per nummer te brengen. Door de gezellen der parijsche courant-drukkerijen is eene petitie aan de Commune gericht, waarin zij, op grond der gewaarborgde drukpers-vrijheidhet herstel vragen der 10 opgeheven bladenbij welke niet minder dan 5000 werk lieden hun bestaan hadden. Op last, van denwegens misbruik van macht afgezetten gedelegeerde van poiicie maar thans als „procureur der ge meente" fungeerenden Raoul Rigault, is l Echo du Soir opge- geheven en te gelijker tijd beslag gelegd op het blad la Paix. Aan de vruchteloos gebleven manifestatie der vrijmetselaars op den 29 Aprii hebben aanvankelijk slechts 2 a 3000 per sonen, op het binnenplein der Louvre te zarnen gekomen, deel genomen, maar gaandeweg is de stoet tot meer dan 10000 aangegroeid. Te gemoet getogen door eene deputatie der Commune met een muziekcorps aan haar hoofd, is de stoet op het Stadshuisplein door de geheele Commune in ambts gewaad ontvangen. Na verscheidene toespraken heeft de optocht zich naar het Bastielje-plein begevenwaar bij de Juli-kolom weder aanspraken werden gehouden. Nadat in de Avenue des Champs-Elysées eenige magons door aldaar vallende granaten gekwetst warenwaardoor veel ver warring is ontstaanhebben zich verschillende afdeelingen naar de westelijke poorten begeven en een groot gedeelte hunner 60 banieren op den ringmuur geplant. De batte rijen der regeeringstroepen staakten op hare verschijning het vuur. waarop de broeders zich naar de voorposten te Neuilly begaven en koel ontvangen werdenmaar toestemming be kwamen om 3 der hunnen met 2gedelegeerden der Ligue naar Versailles te zenden. De overigen keerden terug en drongen bij den bevelhebber der gefedereerden aan op het staken van het vuur, tot de terugkomst der deputatieterwijl zij eene wacht bij de banieren lieten. De kanonnade is echter 's avonds van de zijde der regeeringstroepen hervat. Verschillende loges en afzonderlijke waardigheidbekleeders der Orde hebben protesten openbaar gemaakt tegen de eigenmachtige hande ling der bedrijvers dezer manifestatie en tegen hun besluit om zich aan de zijde der Commune te scharen indien het gouvernement van Versailles weigerde toetegeven en de ge plante banieren door een enkelen kogel getroffen werden. De groote mafonnieke demonstratie is gevolgd door eene van de jegens Versailles vijandig gestemde Alliance Républi- caine des Departements. Verscheidene duizenden, meerendeels tijdelijk te Parijs gevestigde ingezetenen der departementen zijn door de Commune voor het raadhuis opgewacht en hebben insgelijks banieren op de wallen geplantwelke echter dit maal geene staking der kannonnade hebben teweeggebracht. Eene nieuwe poging der Ligue de l'ümon Republicaine om gedurende eenen wapenstilstand van 20 of 25 dagen te trachten een vergelijk te bewerken, heeft zoowei te ersailles als bij de Commune schipbreuk geleden; laatstgenoemde ging ten aanzien van het plan eenvoudig over tot de orde van den dag. De Commissie voor den Arbeid, door de Commune geraad- pleegd over bet opheffen der banken van leening en bet gratis teruggeven van alle voor minder dan 50 c. beleende panden, keurt de opheffing goed en wil alle panden van be paalde behoeftigen, van weduwen of weezen van gesneuvelde nat. garden en van ernstig gekwetste garden gratis terug geven" en de panden der overige beleeners tegen aanzuivering

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1