üijMail behoorende lol de Alkmaarsche Courant van Zondag 11 Mei 1871. Slelgie. DuitschGand ^oülein'ijk-SSoiigarije. 9 talie. Groot SBrittanje en Bei Sand. Yci'ccnigile Staten. UITTREKSEL van het Verslag van den toestand der Gemeente Alkmaar in 1870. I. BEVOLKING. IV. GELDMIDDELEN. 1 pakijs (vervolg). Het Comité van Algemeen Welzijn beeft den kolonel Ros set alleen met de leiding der militaire operation belast en k de function van „gedelegeerde voor oorlog" aan liet Cen trale Comitéonder toezicht eener militaire commissie der Commune, overgedragen. Ronsel heeft Berg er et weder in dienst gesteld en wel als .bevelhebber der 1reserve-bri gade. Hij heeft ernstige bezwaren tegen het Comité van Al gemeen Welzijn hij de Commune ingebrachten wel over rechtstreeksche bevelen, die het aan de onder zijn bevel ge plaatste generaals gegeven heeft. De Commune heeft, op voorste! van den burger Protot, den politieken en den ambtseed afgeschaft, Met uitzondering vau militaire estafetten en konvooien, die vau eene bijzondere vergunning voorzien zijn, mogen geene paarden uit Parijs gevoerd worden. De federale overheden hebben de bewoners van Clicby Levaillois en S. Ouen uitgenoodigd om hunne woningen te verlaten. De duitschers houden spoortreinen met levensmiddelen aan en hebben geweigerd om de door de Commune deswege ge vraagde ophelderingen te geven. In den avond van den 6 zijn 5 priesters, die verdacht werden spionnen te zijn, in hechtenis genomen. Het Comité van Algemeen Welzijn heeft omtrent de aan de nagedachtenis van Lodewijk XBI gewijde boet kapel een gelijksoortig besluit genomen als omtrent de Urea-kapel, en besloten om den 8 voortgang te geven aan het besluit tot het vernietigen der Vendöme-zuilen alsdan levens onder den voet te halen de standbeelden van lodewijk XIV, Hen drik IV, Ney, Moncey en andere monumenten, welke aan het Koning- of Keizerschap herinuereu en tot geschut vergoten zullen worden. Aan den aartsbisschop (die niet ontslagen is), den abt üu- guerry en den heer Bonjean is vergund bezoeken aftewachten, de dagbladen te lezen en door tusschenkomst hunner bewakers spijzen en boeken van hunne betrekkingen te ontvangen maar verboden om correspondentie te voeren. Op het stadshuis heeft, onder voorgang van het lid der Commune Félix Pyatop plechtstatige wijze de wapening der burgeressen plaats gehad, die zich in verschillende wijken georganiseerd hebben tot verdediging der barricaden. In afwachting van die taak, houden zij zich bezig met het be zoeken van vrouwelijke clubswaarin niet zelden allerhe vigst tegen de priesters en den burgerstand wordt uitgevaren. Den 7 is op de boulevards tusschen het. Chateau d'Eau en het Bastielje-plein eene wapenschouwing gehouden over eenige bataljons der nat. gardedie zich verbonden hebben voor de handhaving van rust en orde t.e waken, onder voor waarde dat men hen niet zou dwingen om aan den strijd tegen Versailles deel te nemen. Zij voeren de roode vlag maar met een driekleurigen wimpel. Zij hebben geweigerd om bij de revue „leve de Commune!" t.e roepen en zich tot het aanheffen van den kreet „leve de republiek!" bepaald. De gemeenteraad vanVincennes heeft met eenparige stemmen besloten om dé Commune te verzoeken hare bezetting uit het fort van dien naam terugtenemendewijl Vincennesals op on zijdig gebied liggende, noch de parijzenaars tot verdediging noch de regeeringstroepen tot aanval van nut kan zijn, en de gemeente even vrij van vreemde inmenging wil zijn als Parijs. De Commune heeft de bezetting van het fort daarop gelast, dc gemeenteraadsleden in hechtenis te nemen, hetgeen eerst geschied is na het zenden van versterkingdewijl een gedeelte der nat, garden de partij van den Raad gekozen had. De Commune heeft den prijs van het brood op 50 cen times per kilogram bepaald. De betrekkingen tusschen het Cenlrale Comité en de dele gatie voor oorlog zullen door midel van reglementen worden geregeld. Het Centrale Comité zal geene benoemingen, maar slechts voordrachten van candidat.en doen. Den 9 was Parijs van Gennevilliers tot Ivry volkomen in gesloten. De tusschen de poorten van Passy en Point du Jour gelegen wijken hadden veel van het bombardement vooral van de nieuwe batterijen te Montretoutte lijden. De gedelegeerde van oorlog Rossel heeft den 9 zijn ont slag genomen, verklarende, niet in staat, te zijn om de ver antwoordelijkheid van het bevel op zich te blijven nemen waar iedereen medeberaadslaagt en niemand gehoorzaamt. De Commune heeft in eene geheime zitting hesloten om aantedringen op het ontslag der tegenwoordige leden van het Comité van Algemeen Welzijn, en om terstond andere te benoemen; om een civiel gedelegeerde voor oorlog te benoemen, die bijgestaan zal worden door de tegenwoordige militairg commissieom slechts 3 malen s weeks te zamen te komen; om zich permanent te vestigen in de mairiën der arrondissementen, ten einde in de behoeften van het oogen- blik te voorzien; om een krijgsraad te benoemen enz. Het Centrale Comité proclameerde den 10dat het van het Comité van Alg. Welzijn volmacht ontvangen had ter zake der militaire administratie, en dat het besloten had om l zijne bevelen onverbiddelijk te doen nakomen. Niemand zou zich aan de verdediging mogen onttrekken^ Het lid der Commune Allix is in hechtenis genomen men verzekertdat hij krankzinnig is. Het Journal Officiel vermeldde de benoeming van 3 nieuwe leden van het Comité van Alg. Welzijn, n.l. de genl .lindes en de heeren Qambon en Delescluze loden zipin plaats van Léo MeilletPyat en Qambonzijnde A. Arnaud en Ranvier aangebleven. Krijgsberichten der insurgenten. De vermeestering van den molen van Saquet en van het station van Clamart in den zelfden nacht door de troepen van Versailles is geschied door verraad van het parool. Gevochten is daarbij weinig of niet. De in den slaap overvallen parijzgnaars zijn wreed aardig vermoord of gevangen genomen. Den 4 moest het garnizoen van het zeer geteisterde fort Issy zich achter de verschansingen terugtrekken. Even als het hevig beschoten fort Vanves lostte het, slechts enkele sohoten. De troepen van Versailles demaskeerden eene ge duchte batterij bij Montretout, die Autueil. Point-du-Jour en Passy bedreigde. De gefedereerden hernamen de daags te voren verloren redoute van Saquet. De verliezen aan beide zijden waren belangrijk; behalve vele gekwetsten en gevangenenverloren de parijzenaars verscheidene kanonnen; een nieuwe aanval der regeeringstroepen op Issy is echter afgeslagen. Den 5 zijn de zuidelijke forten hevig eschot.en. Het aantal tegen' Parijs opgestelde batterijen beliep toen 128, waarvan 5 4 positie-batterijeu. Den 6 is het bombardement der forten Issy en Vanves voortgezet. De troepen van Versailles voerden werken uit om ze aftesnijden. 's Avonds is nabij Montrouge eene ver- L kenning van regeeringstroepen teruggedreven. Daarentegen V hebben die troepen in een voorpostengevecht, nabij Issy-eene barricade veroverd en terrein gewonnen op de Avenue de la Grande Armée (Neuilly). Den j is van weerszijden het vuur eenige uren gestaakt, tot het weghalen der gekwetsten en het begraven der ge sneuvelden. Den S onderhielden alle batterijen der regeeriug wedpr een levendig vuur. De genl. la Cecilia was, ten gevolge van een val van zijn paard, bedlegerig. In den nacht van 89 is brand uitgebarsten in het fort Vanves, zijn pogingen der troepen van Versailles om vau Puteaux naar het Bosch van Boulogne eene schipbrug over de Seine te werpen en om de molen van Saquet te vermeesteren verijdeld en heeft de bezetting het fort Issy ontruimd (vol gens het officiëele orgaan der Commune slechts tijdelijk zijnde versterking derwaarts gezonden), na alvorens mijnen in gereedheid gebracht te hebben. Aan den genl. Brunei, commandant van het dorp Issy, werd last gegeven de stelling van het Lyceum Louis le Grand ïntenemen en die met het fort Vanves in verbinding te brengen. Den 9 's morgens is eene fusillade te Neuilly aangevangen en zijn de operatién aan alle kanten zeer levendig geworden, maar sedert 7 uren hield het kanonvuur nagenoeg geheel op. De verdedigings werken aan de poort van Auteuil zijn geheel vernield. De brand in het fort Vanves duurde voort. Onder de gefede reerden werd eene groote ontmoediging opgemerkt. Den 10 heeft Montretout niet en Mont-Valérien weinig geschoten en was het vuur langs de westelijke linie zwak. Dc troepen van Versailles richtten te Issy batterijen tegen den ringmuur op. Het fort Vanves verkeerde in zeer slechten toestand. v Krijgsberichten der regeering. In den nacht van 23 Mei stond eene aanzienlijke macht voor een grooten aanval ge reed. Er ge' eurde echter niets [een telegram zegt „wegens zekere omstandigheden, die het voorzichtiger is niet te mel den." Hoop op medewerking binnen Parijs?]. In den nacht van 3—4 Mei heeft de genl. Lacretelle den molen van Saquet vermeesterd eu daarbij 150 man gevangen genomen. Hij heeft dien molenals te veel aan het vijan delijk vuur blootstaande, echter weder ontruimd, 10 kanonnen en 300 man met zich voerende. Hot werk der loopgraven tegen her, fort Issy werd voortgezet. Rondom hetzelve duurde den 4 en 5 het kanon- en geweervuur voort. In den nacht van 5—6"Mei heeft er in de loopgraven, die de forten Issy en Vanves met elkander in gemeenschap brengen, een levendig gevecht plaats gehad. De regeerings troepen hebben den tusschen beide forten liggeuden kleinen redau ingenomen en bij die gelegenheid verscheidene krijgs gevangenen gemaakt, Zij hebben dat, punt echter weder ontruimd, omdat het te zeer aan het vuur van het fort, Vanves was blootgesteld. Hun verlies bedroeg ongeveer 80 dooden en gekwetsten; dat der insurgenten was aanzienlijker. De heer Thiers spreekt in zijn rapport aan de prefecten niet van het weder verlaten van den redan. Reeds 3 dagen betwistte men elkander, zegt hij, het bezit van het overwelfd gedeelte vau den spoorweg; dit punt werd door 2tl) matrozen en 2 compagniën jagers stoutmoedig vermeesterd; de bezetting van het fort, Vanves was op het punt deze troepen in den rug aantevallenmaar een regiment tastte de insurgenten aan en vermeesterde den door hen bezetten redan, met het vaandel van het 119* bat. nat. garde en eene aanzienlijke hoeveelheid wapenen en proviand. Den 8 bevestigde' onze troepen zich in de door hen inge nomen positiën en hebben de met 82 stukken gewapende batterijen van Montretout haar vuur geopend. Den 9 's morgens in het fort Issy ingenomen en bezet. Het was 's nachts door de insurgenten ontruimd. In het fort zijn gevonden 119 kanonnen en een groote voorraad ammunitie en levensbehoeften, alsmede brandewijn met een aftreksel van tabakwelk mengsel gebezigd werd om de manschappen in een staat van overprikkeling te brengenmaar tevens het noodlottig gevolg had, dat het bekomen wonden ongenees lijk maakte. De regeeringstroepen waren dien dag met, hunne werken in het Bosch van Boulogne en aan de zijde van Billancourt tot op 3Q0 ellen van den ringmuur genaderd. Den 10 onderhielden de batterijen een hevig kanonvuur, dat door de parijzenaars slechts zwak beantwoord werd, heb bende het fort Vanves het, vuur gestaakt, 's Nachts heeft een bataljon-regeeringstroepen vóór Boury-la-Reine eenige barricaden veroverdwaarbij de gefedereerden ongeveer 10o dooden en gekwetsten en 43 gevangenen verloren. Den 11 iiad bet kanonvuur tegen de positiën der gefede reerden eene allerhevigste uitwerking. De petitie der belgische catholieken waarin de tusschen komst, der mogendheden wordt verzocht tot, herstel van den Paus als wereldlijk souverein is niet enkel aan de fransche Nat. Vergadering, maar tevens de Koningin van Engeland aangeboden. De gemeenteraad van Gent heeft besloten tot het oprichten van een nederlandscheu schouwburg. Den 30 April is aldaar eene meeting gehouden van de Internationale, welke slechts door een paar honderd perso nen voor de helft nieuwsgierigenis bijgewoond. De her haalde aansporingen van den president tot de menigteom zich te komen inschrijven, bleven zonder eenig gevolg. Rijksdag. Den 2 is voor de eerste maal gelezen een voorstel van den heer Wiggers en eenige andere leden der fortschrittspartij, om de borgstelling der uitgevers van cou ranten en tijdschriften opteheffen. Van den heer Lasker c.s. is een voorstel ingekomen tot het in handen eener commissie stellen van wetsontwerpen van buitengewonen omvangbelast om ze tusschen de zittingen van den Rijksdagen derhalve in den zomer, te onderzoeken. De leden van dergelijke commissiën zouden reis- en verblijfkosten ontvangen. Den 5 zijn voor de eerste maal gelezen eene postwet en een strafwetboek voor het duitsche Rijk; dezen ontwerpen zijn niet anders dan de voor het, N.d.-Verbond geldende wetten. Den 8 zijn voor de tweede maal gelezen de nieuwe redactie van het noordduitsche strafwetboek voor het geheele Rijk en het ontwerp tot instelling eener decoratie voor de deel nemers aan den laatsten ooriog; en voor de derde maal het ontwerp jot. regeling der vergoeding, door spoorwegmaatschap pijen en verdere industriëele inrichtingen uittekeeren bij on gelukkendie verwonding of den dood ten gevolge hebben. Deu 9 zijn de ontwerpen betreffende het, strafwetboek en de herinncrings-medalje voor de derde maal gelezen. De commissiebelast, met, het onderzoek der wet betref fende de inlijving van den Elzas en Lotharingen, heeft een amendement, van den lieer Lamey aangenomen, bepalende dat het, hoogste gezag over die gewesten berust bij den Keizer. Pruisen. Met, Denemarken is een verschil van gevoelen ontstaan, naar aanleiding van een bevel aan de derwaarts uitgeweken sleeswijkers om zich den 15 in hunne militaire districten te bevinden. Den 5 zijn te Frankfort uit Brussel aangekomen de fran sche en duitsche onderhandelaars lhiclere en v. Arnim als mede de kanselier v. Bismarck on de fransche ministers Faore en Ppuyep-Quertier, tot, het bespreken der moeilijkheden weike het sluiten van den vrede tegenhouden. Den 10 is aldaar de definitieve vrede ondertcekend. Volgens de lon- densche Telegraph heeft prins Bismarck de aan Frankrijk op gelegde opgelegde oorlogscontributie van miljard vermin derd, zouden de parijsche forten onverwijld ontruimd wordenmaar zouden de duitschers BelfortLongwy en Nancy blijven bezetten, totdat aan al de vredesvoorwaarden voldaan zal zijn. Den 10 en 11 hebben de onderhandelaars Frankfort weder verlaten. ,b De prins v. Oranje is den 9 te Berlijn aangekomen en aan het Hotel du Hord afgestapt. De Keizer bracht hem een be zoek hetwelk de prins onmiddelijk door een tegenbezoek beantwoordde's middags werd ten Hove een diner gegeven ter eere van den prinsdie in zijn hotel ook door den Kroonprins bezocht is. Den 10 is de prins naar 's Graven- hage i vertrokken. Beieren. Meer 'dan een bisschop is overgegaan tot de afkondiging van het dogma der onfeilbaarheid, ofschoon het daartoe vereischte koninglijk placet geweigerd was. Oostenrijk. De president-minister heeft den 5 bij het Huis der Afgevaardigden eene wetsvoordracht ingediend strekkende tot het uitbreiden der autonomie van Galicie, overeenkomstig het in de bekende resolutie van den galici- schen Landdag uitgedrukte verlangen. Die Landdag zal op menig belangrijk punt van wetgeving alleen meester zijn en zijne Afgevaardigden naar den Rijksraad mogen zenden ook al mochten andere landen hunne Vertegenwoordigers daarin door middel van rechtstreeksche verkiezingen benoe men, maar Galicie wordt niet, zooals Hongarije, een zelf standig deel der monarchie. Het voorstel tot invoering van rechtstreeksche verkiezingen werd voor de eerste maal gelezen. Het Huis der Afgevaardigden heeft de conclusie der com missie, om ten aanzien van het regeerings-ontwerp tot uit breiding van het wetgevings-initiatief der Landdagen over- tegaan tot de orde van den dag, met 88 tegen 55 st. aan genomen. De Aartshertogin Maria Annunziataechtgenoot van 's Keizers broeder, den Aartshertog Karei, is-den 5 overleden. De heer Cadorna is als gezant te Londen vervangen door den heer Nigra. De regeering heeft in de Kamer van Afgevaardigden, in antwoord op eene interpellatieverklaard dat zij het vieren van den verjaardag van 30 April '49 te Rome verboden heeft, dewijl zij de bewijzen in handen had, dat onruststokers de goede orde wilden storen. De Kamer heeft den 9, na de door den Senaat gemaakte wijzigingen goedgekeurd te hebbenhet wetsvoorstel be treflende depauselijke waarborgen aangenomen met 151 tegen 70 st. Hoogerhuis. De wet tot bescherming van leven en be zittingen in het iersche graafschap Westmeath en in eenige aangrenzende districten is den 2 voor de tweede en den 5 voor de derde maal gelezen. In laatstbedoelde zitting deelde lord Granville eene depeche medewelke de geruchten omtrent den welstand van dr. Livingstone bevestigde. Den 8 zijn op de University Tests-bill 2 amendementen van lord Salisbury aangenomen het eenebepalende dat acade mische graden eerbewijzen enz. verkrijgbaar zullen zijn voor een ieder, die instemt met de grondstellingen van het chris tendom met 71 tegen 06 en het ander, bestreden door de regeering, bepalende dat de hoofden der Colleges altijd leden der Staatskerk zullen moeten wezen met 57 tegen 49 st. Lagerhuis. Den 3 is met 220 tegen 157 st., ditmaal reeds vóór de tweede lezing, op nieuw verworpen het jaar lijks ingediende wetsvoorstel van den heer Jacob Bright, waarbij het kiesrecht voor het Parlement verleend wordt aan vrouwen, die hoofden van huisgezinnen zijn. Den 4 is, na eene langdurige en levendige discussie, met 294 tegen 248 st. verworpen een amendement van den heer Torrensom als incomte-tax slechts 5 pence per p. st. te heffen; hij achtte het beter de jaarlijksche schulddelging op te schorten totdat 's Rijks geldmiddelen in een gunstiger toestand zullen verkeeren. De regeering had met aftreding gedreigd, indien het amendement werd aangenomen. Den 9 is, na eene langdurige discussie en bestrijding zoowel van den minister Gladstone als van den aanvoerder der oppositie, den heer Disraëli, met 374 tegen 89 st. ver worpen de motie van den heer Mi allwaarin de wensche- lijkheid werd uitgesproken van de opheffing der engelsche Staatskerk. Den 8 is door de leden der engelsche-americaansche hooge commissie een tract,aat geteekend ter beslechting van het AA/iflWtf-vraagstuk. Volgens hetzelve zullen 2 scheidsrech terlijke commissiën benoemd wordende eene ter onder zoekin0, der gezamenlijke Alabama-cisciitn de andere tot het nogmaals", zoo noodigonderzoeken der afzonderlijke eischeu een en ander uitgaande van de erkenning, dat eene onzijdige regeeringdie niet alles gedaan heeft om het vertrek van kruisers uit hare havens te verhinderen voor de rooverijen van zoodanige kruisers verantwoordelijk is. De Keizer van Brazilië is gekozen als scheidsrechter om de grensscheiding van San Juan te bejialen. De President neeft eene proclamatie tot de zuidelijke Staten srerichtwaarin hij hun smeekt,het geheime Ku-Klux-ge- nootschap te onderdrukkenen zegt dat hij daartoezoo noodig, de federale troepen aanwenden zal. De opgaven van geboorten, huwelijken en sterfgevallen zijn reeds opgenomen in No. 2 dezer Courant. Op SI Dec. bestond de bevolking uit 11554 zielen, naar de godsdienstige gezindheden verdeeld in 5574 nederduitsch- en 12 waalsch-hervormden 4708 roomsch-catholieken en 28 oud-roomschen, 434 evangelisch- en 13 bersteld-lutber- sehen 334 nederd. israëlieten 245 doopsgezinden 116 christ. afgescheidenen 78 remonstranten en 12 tot geene der genoemde gezindheden behoorende. Het aantal overledenen (346) was 1 op de 33 zielen in 1869 1 op de 28, in '68 1 op 27, in '67 1 op 35, in 66 (cho- lerajaar) 1 op 24, gemiddeld over 5 jaren 1 op de 29. an de gestorvenen waren !2C beneden het jaar, 20 van I tot 2, 43 van 2 tot 10 15 van 10 tot 20 jaren enz. De uitkomst der jongste volkstelling bleef nog steeds onbekend. II. VERKIEZINGEN, liet aantal kiezers beliep: voor de 2°. Kamer 491, zijnde 8 meerdan in bet vorigejaar. Prov. Stat. 483, gelijk aan den Gemeenter. 762, n lOmeer dan Bij de verkiezingen voor de Staten-Generaal werden in het district Alkmaar, met Oudorp en Heyloo 569 kiezers tellende uitgebracht op 16 Aug. 408 stemmen 30 n (herstemming) 464 25 Oct. 444 u Bij de verkiezingen voor den Gemeenteraadin vervan ging van dr. de Sonnaville op 15 Juni 381 stemmenzijnde 50 p.ct. 29 herstemming) 457 60 Werd de census van 20 verlaagd tot/ 9, ƒ18, ƒ17, f 16 of f 15, dan zou het aantal kiezers vermeerderen met 26 46, 64, 93 of 126. Bij de verkiezing voor de Kamer van Koophandel kwa men van de 281 kiezers slechts 5S op. III. GEMEENTEBESTUUR. Dit hoofdstuk bevat, behalve opgaven van het personeel en van de vastgestelde verordeningen weder een beknopt en zakelijk overzicht van de voornaamste in den Gemeente raad behandelde onderwerpen t.w.: kwestie der waagrech- ten verkoop van de terreinen der scheepstimmerwerven afloop van het contract met de pijpgas-compagnie, mislukt plan tot demping der Baanslootdemping van de Laat, langdurige inkwartiering, oprichting eener hernalingschool als voorbereiding tot de burger-avondschool, aanbouw bij de hoogere burgerschoolbijdragen tot verbetering van wegen in omliggende gemeenten, gebruik van het gemeente archief en de boekerij. De begrooting voor 1S69 was in ontvang en uitgaaf vastgesteld op 138771,73; de ontvang over dat jaar beliep 8889,18 meer, de uitgaaf 9226,42 minder, zoodat de dienst een batig saldo opleverde van 18115,60. De lagere uitgaaf ontstond door bet niet beschikken over ruim 2300 van den post voor onvoorziene uitgaven, bet niet betalen van aangenomen werk wegens te late oplevering en het aankoopen van 3000 'in plaats van f 4000 21 p.cts. W. S. De inkomsten bestonden uitbatig saldo/2035,73s, in komsten van bezittingen (huur van gebouwen 1598, van landerijen 720, hakhout 1145, grasverpachting 887, ren ten 2606, tol te Koedijk en Schcorldara 600 idem te Eg- mond 804, pacht Zes Wielen 1325, enz.") /9868,99s, op centen op 's Rijks directe belastingen f 24169.37, hoofde lijke omslag/23613,95s, belasting op honden en vermake lijkheden ƒ720,35, aandeel in 's Rijks personeele belasting 30489,79, rechten loonen enz. (wik- en weegloonen 40551, banken en staanplaatsen op markten 4116, begraaf plaats 1137, leges ter secretarie 303, zakkengeld 2419, gebruik van gemeentegrond en water 434, schoolgelden 5413) f 54377,016, boeten van policie enz. 241,12s, bank van leening /209,09s, afkoop brandspuit 84, liaard- asch en vuilnis f 42,675, verkochte boomen 310, aandeel van andere gemeenten in de kosten van het kantonnale huis van bewaring 120, vergoeding voor straat- en rioolwerk ƒ31,20, restitutie brandassurantie 12,95, heffing voor liondsbossche- en Uitw. Sluizen-gelden 1279,86s, fond sen schippersgild f 54,79, te zamen 147660,91. De uitgaven waren bestuur der gemeente 12885.39s, lasten 2211.64, perceptie-kosten en kwade posten ƒ17 0.30s, politie ƒ7761.29, brandweer 962.34,straat verlichting 7790.02s, loting voor de nat. militie en inkwar tiering /124.435schutterij 2010, muziekcorps 2497.42, lager en middelbaar onderwijs, latijnsclie schoolmuziek school gymnastiekschool 18799.89s. inrichting burger avondschool J 498.65s, openbare vermakelijkheden 92.10, kamer van koophandel 100, onderhoud waag f 1463.68s, waag- en marktmeesters enz. ƒ4129.27, armwezen (bur gerlijk r. catb. en israël. armbestuur, gasthuis stads apotheek geneeskundigen bedelaars reizigers moe derlijke sociëteit) 16835.21s, architect, opzichter dei- plantsoenen, havenmeester, klokkenist en horologiemaker, vaste werklieden enz. f 3661.61, onderhoud gebouwen 2383.87s, id. klokken en uurwerken t 896.15, id. straten 9855.39, id. wegen 3343.45, id. weg naar Egmond 1348.08s, id. plantsoenen 2350.35, id. bruggen 3282.33, id. pompen en riolen f 1424.56s, id. grachten en vaarten 2015.935, bijdrage weg van Limmeu naar Uitgeest 100 begraafplaats onderhoud en beambten 1013.46, uitkeering lierv. kerk voor ge mis van begraven 1200, aankoop afgesneden Kanaal vak 1555.97s, rente van schuld 7069,76, aflossing van idem /6000, weder-inkoop van kapitaal f 1640,29% pensioenen 432.41, te zamen 129545.31. De begrooting voor 1870 is geraamd op f 130608,32. De hoofdelijke omslag is vastgesteld op/ 24212.535. De gemeenteschuld beliep op het einde van dat jaar 123000 en liet ingeschreven kapitaal op het Grootboek ƒ55200. V. GEMEENTE-EIGENDOMMEN, WERKEN EN INRICHTINGEN. De staat van eigendommen is verminderd met de vooi - malige portiers- en wachterswoningen aan het Texelsche bek en de voor 10101 verkochte scheepstimmerwer- ven Nicolaas Witsen en het Hondsbosch. De openbare werken bestonden behalve in liet gewone onderhoud, in bet stichten van een gebouw voor het chemisch onderwijs bij de hoogere burgerschoolbesteed voor 11000, waarvan 427.44 voor gas- en water leiding door bet Rijk zijn vergoed de inrichting tot

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 5