No. 21. Drieënzeventig ste Jaargang. 1871. ZONDAG 23 M E I. ©fficicel (Scbecltc JDoliticfc (Ducrztcht. tHLtckclijkschc Berichten t<Vankr(jk. I, k il l A It S C U L A N I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, BS, franco per post t 0,8 O, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. PROVINCIE NOORDHOLLAND. AANBESTEDING. Op Donderdag den l"'n Junij 1871, des namiddags ten half drie ure, zal. onder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het Provinciaal bestuur te Haarlemnamens en voor rekening van het nagenoemd gemeentebestuur, worden over gegaan tot de aanbesteding van het vergrooten en verbeteren van de school te Egmond aan Zee. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving ingevolge art. 15 van het bestek. Het bestek met de teekeningcn zijntegen betaling van Een gulden, te verkrijgen aan het lokaal van bet Provinciaal Bestuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche paspoorten, gevestigd in het raadhuis, te Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie van Egmond aan Zee. Gegadigden worden er aan herinnerd dat de biljetten van inschrijving des middags ten twaalf ure vóór den dag der be steding in de bus moeten gestoken zijn, zooals art. 63 434 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den burgemeester der gemeente Egmond aan Zee en bij den ontwerper van bet. bestek, den heer F. J. Krieger, provincialen opzigter van den waterstaat, te Alkmaar. De aanwijzing in loco zal geschieden op Zatardag vóór de besteding. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar brengt ter algemeene kennissedat de l"e verzending van den dag der correspondentie naar Bergen, de EgmondenGraft, de Rijp, Beemster, Avenhorn en Rustenburg, bepaald blijft op elf uur des morgensde opgaaf des betreffende voorkomende op de door het kantoor verspreide tijdaanwijzingen, wordt biermede ingetrokken. De Directeur voornoemd GOUWE. POLITIE. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voorhanden bet navolgende gevondenealseen gouden medaillon met gouden horologieslenteleen sleuteltje, waaraar. een medaillon; een vloerkleed; een portemonnaie met eenig geld; eenige zakjes rijst; eene vrouwen broek; een sleutel; een emmertje. Op de markt blijven staan een lam. Wanneer men naar aanleiding van eenig belangrijk opstel, of zelfs maar van een kernachtig gezegde of veel omvattende spreuk aan het schrijven geraaktdijt de stof uit onder de bewerking. Telkens doen zich nieuwe-gezichtspunten voor, die ons tot stilstaan dwingen en opent zich een veld voor nieuwe beschouwingen. Zoo gaat liet. den schrijver dezer overzichten met Laveleye's artikel "Frankrijks toekomst." Kan er dan ook leerrijker schouwspel voor de volken bestaan dan Frankrijks diepe val, Frankrijks strijd en ellende? Wel is het pijnlijkdit lijden van een volk aan te ziendoch slechts de oppervlakkige toeschouwer kan zich over de gebeur tenissen verbazen en ongeduldig naar den meester omzien die dit weerspannig en voor elke zedelijke vrijheid onge schikte gespuis onder het Juk zal brengen. Dat die wensch zich soms onwillekeurig uitook dat is verklaarbaar; maar inderdaad weet men niet wat men wenscht. Wij zien niet anders dan de gevolgen van bet juk laat ze in 's hemels naam uitwerken. Twintig jaren lang is het. Fransche volk bedorven. Staat dan niet verbaasd over hetgeen gij aanschouwt. Thans ziet ge wat het ouder het Keizerrijk geworden is, een blinkend grafglans en vernis van buitenbederf en ver rotting vain binnen. Als het Fransche volk zich thans rede lijk betamelijk en verstandig gedroeg was het Keizerrijk gerechtvaardigd. Het despotisme heeft vreeselijke vruchten gedragenwij zien ze thans voor onslaat ons dan geen nieuw despotis me wenschenmaar hopen dat Frankrijk den moed zal heb ben het met de vrijheid te wagen. Den moedwant, er behoort moed toena al de uitspattingen van een uit den band gebroken en verbijsterd volk. Na den noodlottigsten krijg met Duitschland die het land uitgeput neerwierp aan de voeten des overwinnaars, wordt het rampzalige volk door burgeroorlog verscheurd. Parijs wantrouwt de nationale vergaderingen gelooft dat het haar met de republiek geen ernst is. Misschien is de verdenking niet zoo geheel onver diend maar toch al bleek de verdenking volkomen gegrond, wat gaf Parijs bet recht zich te verzetten en in opstand te komeneer het daartoe genoodzaakt werd Het had kun nen afwachtenen de nationale vergadering zou zich twee malen bedacht hebben vódr zij Parijs een regeering opdrong waarvan het niet gediend wilde zijn. Parijs had door eeu vaste houding veel gewicht in de schaal gelegden de re publiek krachtig kunnen steunen. Nu brengt het haar zelf den eersten slag toe. In plaats van af te wachten, dat een reactionaire vergadering van vermomde Bonapartisten en on wetende boeren, gelijk de mannen der Commune zich uitdrukken, zou beproeven aan de hoofdstad de wet voor te schrijven begint het zelf den aanval en verbeurt zijn recht. Maar waarom heeft men Parijs jaren lang verheerlijkt als bet, natuurlijk en erkend hoofddat voor Frankrijk dacht, en de slotsom zijner beschouwingen afkondigde als een voor Frank rijk geldende wet? Zal men zich dan altijd blijven verba zen, als men de natuurlijke vruchten van vroegere hande lingen aanschouwt Er is beweerddat de troepen van de Commune een bende luiaards waren die het gemakkelijker vonden voor 3 francs daags met een geweer te loopen dan te werken. Er is grond om dit niet te gelooven. Immers de dienst op de wallen en in de forten bestaat tegenwoordig niet alleen in bet rondslenteren met een geweer, en die zóó veebt als de Pa- rijzenaars thansvecht niet uit luiheid. Er is bier meer, de oorzaken en beweegredenen van dezen opstand liggen dieper. 't Zijn communisten en socialisten, die den opstand hebben verwekt en onderhouden. Men wil den eigendom afschaffen en alles tot gemeen goed maken, 't Is een oorlog van de armen tegen de rijken. De werkman wil deel hebben in de genietingen van den vermogende. Het is de strijd van den arbeid tegen het kapitaal. Zoo spreken weder anderen. Maar is bet waar? Waaruit blijkt liet? Waar zijn de be wijzen Ik zie ze niet. Worden de buizen der gegoeden geplunderd Dat er nu en dan tooneeien voorvallen die de bedrijvers tot schande strekken is bij den toestand van ver warring en ontbinding waarin de Fransche maatschappij zich bevindtwel niet anders te wachten. Maar houden de sol daten van Versailles zich beteren viel er niets aan te merken op de gedragingen der Duitsche troepen Dat de mannen der commune de boetkapel voor den dood van Lode wijk XVI afbreken, is zeker niets anders dan een bewijs dat de opstand anti-koningsgezind is. Waar de republiek is uitgeroepen, en zieli te recht of ten onrechte bedreigd gelooft door de voorstanders van liet Koningschap van een Bourbon of een Orleans zijn dergelijke mani- festatiëu tegen steen en kalktegen monumentenwapen borden en eereteekenen niet vreemd. De volksgeest beeft behoefte om zich in dergelijke uiterlijke teekenen te open baren. Is dit zelfs bij ons kalme noordelijke volken het gevalhoeveel te meer moeten de zooveel vuriger en prik kelbaarder zuidelijke natiënbij groote beweging der ge moederen aangedreven worden om alle gedenkteekenen die liet omvergeworpen bewind in herinnering brengenalle gebou wen die bet verheerlijken, uit bare oogen te doen verdwijnen. Maar welk een Wandalisine toch, dat sekoone onschuldige huis van Thiers te verwoesten en de kolom op dePlaceVendöme omver te halen Voor 't minst hoe kinderachtig Hoe men het noemen mogekinderachtig is het niet. Dat op denzelfden dag het volk van Parijs de kolom met liet beeld van N apoleon I en het huis van den verheerlijker des eersten Keizers verwoestdat is inderdaad een t.ceken des tijds somber welsprekend. Dat is een stemme des gerichtsdie daar spreekt in de geschiedenisspreekt in de handelingen der menschen, ook van hen die er zeiven niets van verstaan, niets van begrijpen. Meer dan iemand anders heeft de grijs aard die thans zijn laatste krachten in de dienst van zijn diep gevallen vaderland slijt, er toe bijgedragen om dien ellendigen roemzucht aan te blazen, waardoor zijn volk ten val is ge bracht. Hij heeft dat overwicht in Europa, dien glans naar buitendat beheerschen der audere volken steeds gepredikt, als de roeping van Frankrijk. Daarom heeft hij het beeld des eersten Napoleons met lauwer bij lauwer getooid en met een stralenkrans omgeven, en daardoor veor den derden Napoleon den weg gebaand tot den troon. Hij beeft den oorlog gepredikten tot zijn straf dieu zien uitbrekeD op een ongunstig tijdstip. Op zijn ouden dag ziet hij Frankrijk door vreemden overheerden te gelijker tijd vernielt het volk van Parijs de kolom, ter eere van den veld tocht die met de overwinning van Austerlitz eindigde opge richt en met het metaal van 1100 veroverde kanonnen be kleed en het huis van 's Keizers lofredenaar. 't Is of Parijs de woorden van Laveleije heeft verstaan "Frankrijk moet de droombeelden van militaire meerderheid en de herinneringen aan keizerlijken roem totaal uitroeien; moet voor alle winden de overblijfselen doen verstuiven van dien noodlottigen geniusdie het naar Waterlooendoor de macht van zijn naam, naar den tweeden December en Sedan voerde; moet zijn bruggen van Jena, Austerlitz, Magenta, zijn boulevards Sebastopol en Trocaderozijn straten Rivoli en Castiglione herdoopenmoet uit zijn boeken en van zijn gedenkteekenen alles doen verdwijnen, wat de jeugd kan be smetten met den rampzaligen dorst naar krijgsroem." Waar zooveel treurigs valt op te merken, is de val van de kolom met het beeld van den Cezar een verblijdend toeken. Maar zelf bebeerscbingmaar afstand doen van dwaze zelf verblinding van eigenwaan en misplaatst geloof aan eigen kennis en doorzichtmaar arbeiden aan eigen gelukniet door wetsverandering en omwenteling, piaar door inspanning van alle geest- en lichaamskrachten, maar eigen fouten inzien en zich zeiven de harde waarheid zeggenmaar de oorzaken des vervals zoeken in eigen loszinnigheidachteloosheid ijdelheidzucht naar genot en weeldeonkundegebrek aan ware beschaving en gemis aan vatbaarheid voor hare genietingendat is nog moeilijker dan een kolom van 44 el hoogte en 251000 pond zwaarteomver te halen. Zal hetFransche volk daartoe in staat zijn? Waarsokijnlijk niet dan na nog velerlei dwalingenmisgrepenwandadenveel lijden, strijd en beroering. W. v. d. K. Uit Algiers zijn gunstiger berichten ontvangen. In een den 6 Mei voorgevallen gevecht is het. hoofd van den opstand Mokrani gesneuveld en de strijd ten gevolge daarvan tijdel\jk gestaakt. De bij decreet van 16 April voor Algiers op 14 Mei vastgestelde gemeentelijke verkiezingen zijnuithoofde van de gesteldheid waarin de kolonie thans verkeertonbepaald verschoven. De herstemmingen voor de gemeenteraden op 7 Mei zijn, gedeeltelijk door de onthouding der conservatieven en gema tigde liberalen te Lyon MarseilleBordeaux Toulouse Greuoble en op zeer vele andere plaatsen in het voordeel der roode candidaten uitgevallen. Te Marseille hebben deze laatsten 25000 en die der gematigde partijen slecht 19000 st. op zich vereenigd. Te Lyon bestaat de gemeenteraad op 3 gematigde republikeinen nageheel uit mannen der geavanceerde part\j, By eenen in le Monde opgenomen brief, heeft de graaf v. Chambord weder eene poging gedaan om voor den franschen troon in aanmerking te komen. Hij weerspreekt de bewerin gen dat hij zich aan het heil des lands zou willen onttrek ken of met eene onbeperkte macht zou trachten te regeeren verklaart, dat het gezond verstand van Frankrijk eene monarchie begeert en noemt de vrijheid der Kerk de eerste voorwaarde voor vrede en orde. Den 10 hebben eenige afdeelingendie liet fort Issy be legerd hebben met eenige aldaar veroverde kanonnen te Versailles voor eene talrijke deputatie der Nat. Vergadering gedefileerd. Zij zijn door den vice-president der vergadering de Malleville met geestdrift toegesproken en hebben daarop met juichkreten geantwoord. De poging om te Lyon een congres van afgevaardigden van municipale raden te houden is volkomen mislukt. On geveer 40 afgevaardigden zijn aldaar den 14 aangekomen, maar terstond weder vertrokkendaar zij volstrekt geen kans zagen om te slagen. De beroemde componist D. F. E. Auber, geboren te Caen 29 Jan. 1782, is den 11 te Parijs overleden. Nationale Vergadering. De Kamer heeft met 517 tegen 23 st. besloten, niet in overweging te nemen liet voorstel van den heer Quinet en andere parijsche Afgevaardigden om de steden met 35000 (in plaats van met 50000) zielen bet recht te geven op bet verkiezen van één Afgevaardigde, ten eiiule de stemming van dergelijke middenpunten van bedrijvigheid en beschaving niet in die van bet platteland te doen opgaan. De com missie had dit ontwerp bestredenals zullende leiden tot verbreking der nationale eenheid en tot hei; vormen van eene federatie tussehen de 33 groote steden des lands. Den 11 heeft de heer Thiers mededeeling gedaan van het tot stand komen vau den vrede waardoor het leger voltal- liger kan worden gemaakt dan de preliminairen toelieten, en alzoo den burgeroorlog en den opstand in A lgiers krach tiger bedwongen kunnen worden. Zijne verklaringen werden met toej uiohingen ontvangen. De minister Dufaure zeide dat na de vermeestering van Parijs alle schuldigen opgespoord en gestraft zouden worden. De heer Mortimer Ternaux las een manifest voor van afgevaardigden van den bordeauxschei: gemeenteraad, waarin verslag werd gedaan van hun onderhoud met den heer Thiers. De spreker vroeg daarover inlichtingen aan de regeering en volhardde bij zijne vraag, tegenover het protest der linkerzijde. De heer Thiers toonde zich zeer geraakt over het verlangen van den interpellant, hetwelk hij kwaadwillige kwelling en ondankbaarheid noemde jegens hem, die de laatste dagen van zijn leven aan de dienst des lands wijdde. Hij eischte eene gemotiveerde motie van vertrouwen en dreigde met zijn ontslag. Nog 8 dagen had hij noodig om het gevaar te doen wijken. De woorden van den heer Thiers veroorzaakten eene langdurige onstuimigheid. De heer Mortimer verdedigde zijn verdrag en de heer Bethmont en andere leden der linkerzijde stelden eene motie van ver trouwen voor, w&arpaede de heer Thiers verklaarde genoegen te nemen. De heer Kerdrel poogde den heer Mortimer te rechtvaardigennoemde den heer Thiers te lieht geraakt en wenschte vergetelheid over het gebeurde en eendracht. De heer Thiers hulde brengende aan de goede bedoeling van den beer Kerdrelverlangde stemming over de motie, welke onder luide toej uichingen met 490 tegen 9 st. werd aangenomen. Den 12 is met 515 tegen 21 st. aangenomeu de wet, waarbij de openbare en particuliere eigendommenwaarop na 8 Maart beslag is gelegdvoor onvervreemdbaar ver klaard worden. Den 13 heeft de heer Favre liet vredestractaat medege deeld en voorgesteldhet ter onderzoeking naar de commis- siën te verzenden. Prins Bismarck had twijfel geopperd of de regeering bij machte wasde heerschappij der wetten te herstellen en namens Frankrijk den vrede te sluiten. Die twijfel was opgeheven en de overtuiging gegeven, dat Frank rijk een vredestractaat geteekend hebbendebesloten was al de bepalingen natekomen. De opstand van Parijs bad de occupatie der duitschers verlengdmaar overigens waren de bepalingen dezelfde als die der preliminairen. De aankoop der spoorwegen zal voor 325 miljoen bij de betaling der 2 eerste miljards in rekening gebracht worden. Voor.de niet betaalde gedeelten zalte rekenen van 2 Maart, 5 p.et. in terest betaald worden. De dep", der Somme eu der Beneden- Seine zullen oamiddelijk, die der SeineSeine en Marne Seine en Oise, en Oise na de betaling van het 3e miljard ontruimd worden. De onderhoudskosten der duitsche troepen zullen verminderd worden, wanneer het aantal minder dan 500000 man zal bedragen. De uit Frankrijk verwijderde duitschers zullen hunne bezittingen en hunne rechten van domicilie terug erlangen. De krijgsgevangenen zullen terugkeeren, die niet meer dienstplichtig zijn naar hunne haardsteden, de andere naar het leger. Voor Parijs mogen niet meer dan 80000 man samengebracht worden. De garnizoenen in de provinciën mogen betrokken worden, 200U0 man gaan over Lyon naar Algiers, het overige gedeelte van het leger moet achter de Loire bljjven. De onderhandelaars hadden de krijgsgevangenen te Maiuz en te Coblenz bezocht en in goede stemming ten gunste van het vaderland en de orde aange troffen. Den 15 is eene commissie benoemd om het vredesverdra0* te onderzoeken. Den 16 is met alg. st. urgent verklaard de behaudeling van een voorstel van den heer Jaubertom bet buis van den beer Thiers te Parijs op staatskosten te doen herbouwen. Gelijke verklaring werd geweigerd aan het voorstel van den heer Feyrattot aanneming van den republikeinschen als den deünitieven regeeriugsvormhet werd naar de commis sie voor het initiatief verzonden. Het den J3 ingekomen voorstel tot het houden van biddagen werd met 417 tegen 3 st, aangenomen. De heer Qrévy werd met 506 st. tot voorzitter herkozen. Parijs. Rossel, die verklarende niet voor het nemen van maat regelen van bedwang terugtedeinzen maar daartoe wegens de zwakheid der Commune niet te kunneu overgaan bij het nederleggen van zijn bevel om eene cel in Mazas ver zocht had, is den 10 op last van het Comité van Alg. Welzijn gevangen genomen en in het gebouw der questuur gebracht hetwelk hij echter weinige uren later met den burger Gérardin, die daags te voren als lid der Commune was afgezetis ontvlucht, De Commune beeft hem naar den krijgsraad verwezen. Cluseret heeft den 10 een gehoor ondergaan en is vervolgens naar Mazas teruggebracht,. Delescluzede hoofdredacteur van le Réveildienadat hij in de zitting der Commune van den 9 het Comité van Alg. Welzijn en het Centrale Comité van verregaande werke loosheid en achteloosheid beschuldigd hadtot lid van eerst- gemeld Comité aangesteld was, is benoemd tot gedelegeerde van oorlog en Heeft onmiddelijk een grooteD krijgsraad belegd. Het Comité van Algemeen Welzijn heeft, ten gevolge van het aanplakken te Parijs der proclamatie van den beer Thiers, besloten om zijn huis te slechten en beslag op zijne bezit tingen te leggen. De nieuwe gedelegeerde voor oorlog heeft bepaald dat alle officieren, die zich zonder bepaalde lastgeving van bunnen wettigen chef aan zijn departement vervoegen in arrest ge nomen zullen worden. Er zijn weder verscheidene personen in hechtenis genomen en daaronder de gewezen Afgevaardigde Floquet, terwijl hij op het punt stond om de Ligue bij het bordeauxsclie congres te gaan vertegenwoordigen. De gedelegeerde voor de buit. aangelegenheden Grousset heeft de ontwerpers van het door de regeering verboden bor- deauxsche congres der republikeinsche gemeenteraden uitge- noodigddie bijeenkomst te Parijs in het paleis van liet Luxemburg te houden. Een aantal bevelhebbers van bataljons der nat. garde, ver scheidene mindere officieren dier krijgsmacht,4 leden van het centrale comité voor de artillerie en nog meer andere op last van de Communehet Comité van Welzijn enz. ge arresteerde personen beklagen zichin door de dagbladen openbaar gemaakte brieven, dat zij reeds van 10 tot 28 dagen zijn gevangen gehouden, zonder een enkel verhoor te ondergaan. Het Comité van Alg. Welzijn heeft den 12 eene procla matie uitgevaardigdwaarin het ontdekken eener dreigende samenspanning werd aangekondigd; liet aanplakbiljet, waarbij de prijsgeving van bet fort Issy werd bekend gemaakt, was afkomstig van den verrader die het overgeleverd had. Eene dynastiscïie muiterij binnen de muren, samenvallende met de overgaaf van eeu der poortenhad op dit voorspel moeten volgen. De schuldigen waren reeds meerendeels gearresteerd en de krijgsraad was permanent verklaard. De in de Commune gehouden discussie heeft ten gevolge gehad, dat het Comité van Alg. Welzijn eene onbeperkte macht verkrijgt. De Universde Moniteur, de Observateur en de Speet ateur zijn opgeheven. Schoelcher, die terwijl hij het tweede op last der Com mune in de Tuileriën gehouden liefdadigheids-concert bij woondegearresteerd iswordt beschuldigd van met den vijand geheuld te hebben. In een verslag van Delescluze werd gezegddat de be waking van den ringmuur voldoende geregeldvan eene reserve voorzien en tegen overrompeling verzekerd is. Hij heeft geheel gebroken met het, Centrale Comité. Men verzekertdat dit Comité zich aan de administratie van oorlog onttrokken heeft, Moreaude civiele gedelegeerde voor oorlog, heeft zijn ontslag genomen. Bilhoray is in plaats Delescluze tot lid van liet Comité van Alg. Welzijn benoemd. Den 13 is een begin gemaakt met het afbreken van het huis van den heer Thiersnadat de meubelen daaruit den vorigen dag waren weggevoerd. Het Centrale Comité liet in alle wijken huiszoeking doen om wapenen en onwillige dienstplichtigen optesporen. Grousset heeft geprotesteerd tegen de verklaring van den heer Thiers, volgens welke het gouvernement zich niet aan de conventie van Genève zou behoeven te houdenomdat de Commune zich er niet aan stoort. Volgens Grousset, heeft de Commune nooit tegen eene enkele bepaling der conventie doen zondigen. Het Comité van Aig. Welzijn beeft gelast, dat ieder burger steeds een bewijs van legitimatie bij zich moet dragen. In den tuin der Tuileriën wordt eene batterij opgericht om een ttankvuur op de Champs-Elysées te kunnen richten. Men acht het zeker, dat er eene uitgebreide samenzwering tegen de Commune bestaat. De tuin en het paleis van het Luxemburg ziju den 15 gesloten en door 4 bataljons, uit vrees voor een opstand, bezet. De prefect van politie Cournet is afgezet en door den burger Ferré vervangen de kolonel Masson, de chef van den staf van den gedelegeerde voor oorlogin hechtenis genomen. Een der gematigste leden van de Communede heer Beslag, heeft zijn ontslag als „gedelegeerde voor de Bank" en als lid van den Raad genomen omdat men de Bank met een cordon van nat. garden omringd had en omdat hij zich niet met het besluit ten aanzien van het hotel-Thiers kon vereenigen. Aan het 144» bataljon sedentaire nat. garde is bevel ge geven om naar Ivry te marcheeren, maar bet heeft geweigerd daaraan te voldoen. Grousset heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de hulp der groote steden inroept, en zegtdat Parijs zich tot het uiterste achter zijne barricaden huis voor buis ver dedigen zal. Het Comité van Alg. Welzijn heeft eene nieuwe militaire commissie benoemd. Den 16 zijn alle handswerkslieden opgeroepen om tegen een dagloon van fr. 3.75 aan de verdedigingswerken te arbeiden. Eene zeer talrijke menigte heeft zich tegen 2 uren nabij het Vendöme-plein verzameld, om getuige te zijn van de om verhaling der kolom. Eerst te 7 uren is men geslaagd om haar te doen vallenzij kwamzonder ongelukken te ver oorzaken in de Rue de la Paix neer. Op het voetstuk zijn 5 roode vaandels geplaatst. Reeds den 8 was het omver werpen der zuil gewachtmaar men vreesdedat de val

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1