Iluitsclilanri. Oostenrjik-IlongartJe. Zwitserland. Italië. Spanje. (Uroot-llrittanje en Ierland. Turkije. Vcrecnigclc Stalen. Binnenland. 5tabs-iHieutO0. van het gevaarteofschoon door eene mestlaag getemperd, het instorten van verscheidene huizen zou ten gevolge hebben. Om dien val nog meer te breken heeft men de inest, door takkenbossen bedekt, de snelheid der neêrploffing door kabels verminderd en andere voorzorgen gebruikt. Krijgsberichten der gefedereerden. Den 10 zijn Montrouge en Bicêtre hevig aangevallen. Een aanval op de poort Bi- neau is afgeslagen, 's Nachts hebben de regeeringstroepen het Lyceum Louis le Grand na een hardnekkig gevecht ver overd. Sedert den ochtend van den 11 beschoten Montretout en Mont-Valérien de bastions van Point du Jour en Auteuil zoo hevig, dat de nat. garden zich daar niet langer konden handhaven. De kannonneerbooten staakten hun vuur. De regeeringstroepen hebben Neuilly en Asnières stoutmoedig aangevallen en vermetele verkenningen tot voor Bruyères Bicêtre en Montrouge gedaan. Het fort Vanves, dat eenig gevaar geloopen heeftis een oogenblik ontruimd geweest, maar door Wroblewski met de bajonet hernomen. In den nacht van 12—13 is eene poging der regeerings troepen om bij S. Ouen eene brug over de Seine te slaan verijdeld. Den 13 was het dorp Issy geheel door de gefedereerden ontruimdvan het fort Yanves beschoten zij dat dorp. De kolonel Brunei, gedurende wiens korte afwezigheid de be zetting Issy verlaten had heeft zich in arrest begeven en een onderzoek gevraagd. In hetbosch van Boulogne wonnen de belegeraars eenige ellen terrein in de richting der poort Maillot. In den nacht van 1314 hebben de batterijen van Mont- martre haar vuur geopend tegen S. Ouen en Genevilliers. Den 14 werd bij Asnières en Neuilly voortdurend gevoch ten. De regeeringstroepen legden eene pontonbrng bij Clichy. De bruggen van den centuur-spoorweg werden, ten behoeve der tweede verdedigings-linievernield. Het fort Vanves werd, wegens het gebrek aan ammunitie en het wegblijven van versterkingen en proviand door de gefedereerden ver laten. De commandant, kap*. Durassier, had de manschappen gedurende verscheidene dagen belet te vertrekken, door de bedreiging van de vluchtelingen met zijnen revolver te zullen neerschieten. Den 15 bevonden de regeeringstroepen zieh onder de muren der stadvan de Porte Muette tot aan de Porte Issy, en wisselden zij schoten met de parijzenaars, die zich op de muren bevonden. De gefedereerden zijn uit de schansen tusschen Vanves en Issy verjaagd. Het vuur van Versailles maakte het geheele westelijke en zuidwestelijke gedeelte van Parijs onbewoonbaar. Overal regende het kanon- en geweerkogels die vele slachtoffers maakten en groote schade toebrachten, s Avonds is een levendig gevecht geleverd tusschen de poorten Dauphine en Maillot, waarbij de gouvernementstroepen met groot verlies zijn teruggeslagen, 's Nachts zijn onder scheidene aanvallen tegen Moulin-de-Pierre en Moulin-Saquet afgeslagen. Den 16 werd uit den Mont-Valérien zeer hevig geschoten. Krijgsberiehten der regeering. Den 12 hebben de troepen met de bajonet het klooster des Oiseaux te Issy vermeesterd; daarbij zijn vele opstandelingen gesneuveld en gevangen ge nomen en 8 kanonnen veroverd. In den nacht van 1213 is het seminarium te Issy in genomen met belangrijk verlies aan de zijde der insurgenten. Den 13 hebben de batterijen een kanonneerboot in den grond geboord. Den 14 is het fort Vanves bezet, na ontruimd te zijn door de gefedereerdendie door een onderaardsehen, in het fort Montrouge uitkomenden gang ontvlucht zijn. In het fort zijn 50 kanonneneenige beschonken opstandelingen en een honderdtal dooden gevonden. Den 15 waren in den ringmuur reeds verscheidene bressen geschoten. De kanonnade werd voortgezet, om die bressen wijder te maken. De Porte d'Auteuil was geheel en al vernield. Bij het vredesverdrag is o.a. het volgende bepaald het handelsverdrag tusschen Frankrijk en Duitschland is opge heven en wederkeerig zullen de tarieven worden toegepast, die voor de meest begunstigde volkeren gelden. Duitschland koopt de in de afgestane landstreken gelegen gedeelten van den franschen Ooster-spoorwegonder voorwaardedat het ook trede in het bezit van de lijn Thionville-Luxemburg. Aan de Ooster-spoorwegmaatschappij is de keus gelaten tus schen het behouden der lijn S. Louis-Bazel of eene som geld van 2 miljoen. Omtrent zijn handelsverkeer wordt aan Frankrijk volkomen vrijheid gelaten. De krijgsgevangenen zullen zoo spoedig mogelijk huiswaarts keeren. De door fransche oorlogschepen genomen duitsche koopvaardijschepen zullen teruggegeven en voor de reeds verkochte zal schade vergoeding verleend worden, voor zoo ver zij niet vóór den 2 Maart door een prijsgericht waren verbeurd verklaard. De bepalingen van het scheepvaart-tractaat van 1862 zijn gehandhaafdmaar alle overige verdragen dienaangaande ook die tusschen Frankrijk en de zuidduitsche Staten gesloten, zijn opgeheven. Voor den Elzas en Lotharingen blijft de uitvoer naar Frankrijk gedurende 6 maandente rekenen van 1 Maartvrij van inkomende rechten. De Bondsraad heeft met alg. st. besloten om het door den Rijksdag aangenomen wetsontwerp tot hetfverleenen van reis- en verblijfkosten aan zijne ledenniet goedtekeuren. Rijksdag. De commissie vandenRijksraadvoorhetwetsont- werp betreffende den Elzas en Lotharingen heeft het met 20 te gen 8 st. aangenomen, zoodanig, dat het staatsgezag door den Keizer wordt uitgeoefend, het reeht van wetgeving berust bij den Keizer en den Bondsraad tot op de invoering der Rijks constitutie en vervolgens bij het Rijkook ten opzichte van aangelegenheden, die niet aan de Rijkswetgeving in de Bonds staten onderworpen zijnen dat de Rijkskanselier verant woordelijk is voor alle verordeningen en beschikkingen des Keizers. De voorloopige toestand zal tot 1 Jan. '73 voort duren. Het voorstel- If iggersom den borgtocht der dagbla den te doen vervallenis den 10 bij de tweede lezing ingetrokkennadat de heer Volk een voorstel van gelijke strekking maar van afwijkende redactie had gedaan, dat daarna met 221 tegen 37 st. is aangenomen. Voorts is met groote meerderheid goedgekeurd het voorstel der commissie voor de petitiën om den Rijkskanselier te verzoeken in het vol gende zittingjaar een ontwerp van wet op de drukpers voor het geheele Rijk intedienen. Prins Bismarck heeft den 12 mededeeling gedaan van de bepalingen op welke de definitieve vrede gesloten isde betalings-termijnen zijn verkorthet eerste halve miljard zal betaald worden 30 dagen na de inneming van Parijs, in baar geldnoten der engelsche nederlandsehepruisische en bel- gische Banken of wissels der 1* klasse. De tweede betaling, van 1 miljard, zal vóór het einde van December plaatsheb ben en door de ontruiming der vestingen om Parijs gevolgd worden. Het vierde halve miljard wordt vóór Mei 1872 betaaldde 23 laatste miljards overeenkomstig de preliminairen vóór 1". Maart 1874. De fransche regeering wil de handels verdragen opheffen, om eene vermeerdering van de opbrengst der inkomende rechten te bekomen, maar zal Duitschland met de meest begunstigde Rijken gelijkstellen. Het verkrijgen van eenige duitsche gemeenten bij Thionville is niet toege. gevenmaar door Bismarck aan de ratificatie der Nat. Ver gadering overgelaten, met aanbieding in ruil van meer grond bij Belfort. De in Elzas en Lotharingen liggende gèdeelten van den Ooster-spoorweg zijn voor eene bepaalde som ver kregen. Bismarck had de voleindiging der slepende onder handelingen verkregendoor Thiers te doen aanzeggendat indien de vrede niet gesloten werd, Parijs door de duitsehers, hetzij met geweld, hetzij iu overleg met de Commune, zou genomen wordenen het fransche leger de stellingen achter de Loire zou moeten hernemen zooals die in de preliminairen waren omschreven. Den 13 is ingekomen een wetsontwerp op de pensioenen voor invaliede militairen en voor de nagelaten betrekkingen van gesneuvelden. Deze wet, voornamelijk met het oog op den jongsten oorlog opgesteld, heeft echter ook ten doel om het verleenen van pensioenen voor het vervolg, in tijd van oorlog zoowel als in tijd van vrede, te regelen. Den 16 zijn de artikelen goedgekeurd der wet op de loterij- leeningen volgens dezelve mogen zoodanige leeningen in Duitschland enkel uit kracht der Rijkswet en ten behoeve van een der Bonds-Staten worden uitgegevenis de handel in andere binnenslands of na 30 April buitenslands uitgegeven loterij-leeningen verbodenen is een zegel ingevoerd voor de vóór 30 April buitenslands uitgegevene. Pruisen. De ontvluchte fransche krijgsgevangenen die zich tot eene bende in het bosch van Owinsk vereenigd haddenzijn aldaar niet meer gevonden, maar vallen toch bij kleinere afdeelingen in handen van gensdarmes of boeren en worden gevankelijk naar Posen gevoerd. Bremen. In den nacht van 1314 Mei zijn 5 pakhuizen verbrandgrootendeels gevuld met. tabak en met 1500 balen katoen; de schade, door verschillende assurantie-maatschappijen te dragen, wordt op ruim 600000 th. begroot. De minister-president heeft in eene der commissiën van het Huis der Afgevaardigden de verklaring afgelegddat de regeering niet ongezind zou zijn om dezelfde concessiën, als ten aanzien van Galicie zijn voorgesteldook aan de andere Kroonlanden toetestaan b.v. aan Boheme. Graaf Lodron is op zijn verzoekeervol ontslagen als stadhouder van Tirol en Vorarlberg en vervangen door graaf Taaffe. De gewezen keizerlijke prefect Janvier de Lamotte. is op aanzoek der fransche regeering te Genève in hechtenis ge nomen naar gezegd wordt wegens het verduisteren, tijdens zijn beheer, van eene aanzienlijke som uit de kas van het dep', der Eure. De mazzinistische partij te Rome had het plan opgevat om op 30 April, den verjaardag van een in 1848 op het fransche leger onder de muren der stad behaald voordeel, een grooten optocht te houden en een gedenksteen te plaatsen in den gevel der woning van den patriot Cicervacchio, die in 1849 met zijne 2 zonen in den strijd tegen Oostenrijk gesneuveld is. De regeering deze demonstratie tegen Frankrijk en Oos tenrijk verboden hebbende, is onder de republikeinen veel gisting ontstaanzoodat op sommige punten botsingen tus schen de volkshoopenen de bezetting en nat. garde zijn ontstaan. De verjaardag der stichting van Rome is met buitengewoncn luister gevierd. Prins en prinses Humbert werden bij die gelegenheid met luide toejuichingen begroet. Den 1 Mei is op last van den Paus, in de Minerva-kerk, een triduüm gehoudenom den goddelijken zegen over het in nood verkeerende F'rankrijk aftesmeeken. De Kamer van Afgevaardigden heeft eene wet aangenomen, welke strekt om aan de stad Florence zekere schadevergoe ding te verleenenwegens het verplaatsen van den zetel van het bestuur naar Rome. In de Kamer is eene ontstuimige beraadslaging gevoerd over de vraagof de leden het recht hebben, de constitutie en de wettigheid der tegenwoordige dynastie ter toetse te brengen. Een toen door den heer Castelar gedaan voorstel, om den pre ident Olozaga wegens zijne tegenover de oppo sitie aangenomen houding te gispen, is met 172 tegen 88 verworpen. De regeering heeft bij den Senaat een voorstel ingediend tot het oprichten van 11 landbouwscholenvoor de helft door den Staat en voor de wederhelft door de gewesten te bekostigen. Bij een ander voorstel wordt eene aanmerkelijke vermindering van het dagbladzegel en het port der dagbladen, gedrukte stukken en boekwerken vastgesteld. Op Cuba duurt de strijd tusschen de opstandelingen en de regeeringstroepen nog steeds hardnekkig voort. Den 16 heeft de minister Kor et in de Cortes den finan- ciëelen toestand des Rijks blootgelegd. De inkomsten waren toegenomen en den 20 Juni zouden alle geldelijke verplich tingen van den Staat jegens de geestelijkendie den eed hebben afgelegden jegens de ondernemers van openbare werken worden nagekomen. Het aanstaande budjet zal in ontvangst 588, dat is eene vermeerdering van 405 en in uitgaaf 629, dat is eene vermindering van 106 miljoen realen aanwijzen. Hoogerhuis. De minister Gramille heeft den 12in antwoord op eene vraagof de Ver. Staten ook thansnu de noordelijke en zuidelijke Staten verzoend zijnbij de Alabama-eischen blijven volharden, gezegd, dat de regeering niets ongebruikt zou laten wat strekken kon om die eischen te bestrijden. De arabische opstand is geheel bedwongenReyda is stormenderhand ingenomen en Mehmed Ibrahim gesneuveld. De russische gezant heeft den Sultan de insigniën der Andreas-orde in briljanten aangebodenzijnde dit de eerste maal dat een Sultan door een russischen Czaar is gedecoreerd. De Porte heeft de afgescheiden armeniërs al wettige ge meente erkend en hun de keuze van een eigen patriarch vergund. De pauselijke legaat msgr. Franchi, naar Konstan- tinopel gekomen om te onderhandelen over het sluiten van een concordaat, de vestiging eener nuneiatuur en de op lossing van het anti-hassounistische vraagstukis dus voor dit laatste punt te laat gekomen. De r. catholieke armenisehechaldeeuwsche en maronie- tische gemeenten te Pera (Konstantinopel) hebben met hare geestelijkheid een smeekschrift aan de Porte gericht, waarin verzocht wordt om met msgr. Franchi geene conventie aan- tegaanwelke afbreuk zou doen aan de voorrechten dier kerksenootschappen. De grootvizier heeft hierop geantwoord, dat "men geene conventie kan sluiten met eene onfeilbare mogendheid. Het met Engeland gesloten tractaat schrijft voor, dat 5 scheidsrechters, benoemd door Engeland, de Ver. Staten. Brazilië, Zwitserland en Italië, te Genève zullen bijeenkomen. Het tractaat is voor 10 jaren geslotenopzegging moet 2 jaren te voren aangekondigd worden. De prins v. Wied is den 13 uit de residentie vertrokken. Prins en prinses Hendrik zijn dien dag aldaar teruggekeerd. Den 14 is Z.K.II. met den laatsten trein aan het Nieu- wediep gekomen, waar hij in het paleis vernacht en den vol genden dag het stoomschip Willem III bezichtigd heeft. Staten-Generaal. 2e Kamer. Het amendement derheeren Jonckbloet en v. Kerkwijk, om een post op de begrooting te brengen voor het subsidiëeren van scholen van middelbaar onderwijs voor meisjesis den 15na door den minister Thorbecke ontijdig geoordeeld te zijn, met 47 tegen 27 st. verworpen. Den 17 is het hoofdstuk Binnen/, zaken met al- gemeene stemmen aangenomen tot een bedrag van f 19.428.536. Op voorstel van den minister was de post van f 50001) voor bijdragen aan gemeenten, die door de uitgaven voor het lager onderwijs tezeer gedrukt worden, met/125000 verhoogd. Benoemingen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Atheneum benoemd mr. C. il. J. Willeumier, advocaat aldaar, met wien op de voordracht was geplaatst mr. P. v. Bemmeten. Spoorwegen. De Noordbrabantsch-Duitsehe-Spoorweg- maatschappij heefttot aanleg der lijn Boxtel-Weseleene leening opengesteld van 4j miljoen, in 4j- p.et. obligatiën uittegeven tegen den prijs van 75 p.ct. Militaire zaken. De miliciens der lichting van 1870 zullen den 1 Juli met onbepaald verlof huiswaarts keeren. Vesting Breda. Den 13 is de eerste verkoop van geslechte vestinggronden gehouden, welke f 24750 heeft opgebracht, zijude ongeveer f 6200 per bunder Zeevaart. De minister van marine heeft de toepassing gelast der quarantaine-maatregelen op schepen komende uit de havens van Rusland in Europabehalve die der Zwarte- zeewegens het heerschen der cholera daar te lande. F'eesten. Ter eere der directie van de stoomvaart-maat schappij Nederland hebben de ingezetenen van den Helder den 14 een concert en bal in Tivoli gegeven en een vuurwerk, waarvan het slotstuk een stoomboot voorstelde, doen afsteken. Aanbestedingen. Voor het doen van werken aan den Oostdijk van den Anna-Paulownapolder is minste inschr. B. Beukenkamp te Wieringen, voor 10368. TeSappemeer, voor de firma Romkes, Bakker en v. Calcar, het oprichten van een gebouw voor aardappel-moutwijnsto kerij meelfabriek enz., aan H. Offringa te Groningen, voor 54730. Giften. Aan de Vereeniging voor christelijk onderwijs ten behoeve van on- en minvermogenden te Leiden is door wijlen dr. A. J. Molenaar f 1000, vrij van successie-rechten, gelegateerd. Pokken. Te 's Gravenhage zijn in de vorige week aan getast 41 personenzijnde weder 15 minder dan een week vroeger. Tot den 16 zijn 4277 personen aangetast en 1384 bezweken. Te Amsterdam zijn van 7 tot 13 Mei 68 personen aan de pokken gestorven. Te Rotterdam en Doesburg zal de kermis niet gehouden worden. Roode Kruis. Het plaatselijk comité te 's Gravenhage heeft in 1870 ontvangen f 19342 en uitgegeven f 14851. Gasverlichting. De gemeenteraad van Haarlem heeft den 17, met 17 tegen 1 st., besloten tot oprichting eener gasfabriek. Overleden den 14 te 's Gravenhage mr. C.M. Wintgens, raadsheer in den Hoogen Raad. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage 10 Mei. Tweede Kamer. Het hoofdstuk Marine is aangenomen met 45 tegen 6 stemmen. Daarna is het hoofdstuk Financiën behandeld, waarbij een aantal punten ter sprake kwamen, en is ten slotte aangenomen met algemeene stemmen. Maandag hoofdstuk Oorlog. Tot lid der commissie voor de te Amsterdam te houden eind-examens der hoogere burgerscholen in Noord-holland is benoemd dr. J. D. Boekeleeraar aan 's Rijks hoogere bur gerschool alhier. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag21 Mei des namiddags te 5j uren, in den Stads-houtde navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Pas Redoublé van Meisner. 2. Ouverture Nebucodo- nosor van kerdi. 3. Souvenir de Kain Mazurka van Krein. 4. Morceau Obligato v. Cornet a Pistons van Suppé. 5. Ou verture (Valse) van Christophe. 6. La Tulipe Rose van Brif- faux. 7. Mosaïque Une Folie a Rome van Ricci. 8. Polka Le Réveil des Oiseaux van luchse. De centrale liberale kiesvereeniging voor het kiesdistrict Alkmaar heeft met alg. st. tot candidaat voor het lidmaat schap der 2' Kamer verkozen den heer de Bruyn Kops, die in Juni als lid der Kamer moet aftreden. GEMEENTERAAD. Zitting van 17 Mei 187L No. 6. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Alle leden zijn tegenwoordig. De vergadering door den Voorzitter geopend zijnde, worden 1. De notulen der vorige vergadering gelezen en goed gekeurd. Daarna zijn medegedeeld de volgende ingekomen stukken Fan Gedeputeerde Staten. 2. Berigt dat voor kennisgeving is aangenomen het raads besluit tot het verleenen van een buitengewoon subsidie over 1870 van 529,27 aan het gasthuis. 3. Kennisgeving dat de gemeenterekeningen over 1870 uiterlijk 31 Augustus 1871 moeten zijn ingezonden bij Gedep. Staten. Nos. 2 en 3 voor kennisgeving aangenomen. 4. Verzoek van Jhr. B. A. Engelen van Pijhweert, om hetzij overtegaan tot de demping der Baansloot met het rioleren hetzij tot het behoorlijk uitbaggeren dier sloot en tevens te verbieden het doorvoeren met diep geladen en breede vaartuigen. Ter lezing voor de leden op de secretarie nedergelegd. 5. Mededeeling van de Kamer van Koophandel, dat op haar verzoek door de Directie der Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij een vroegere trein van Amsterdam naar het Nieuwediep bij de zomerdienst als proef is in dienst gesteld. Voor kennisgeving aangenomen, terwijl Burg en Weth. zich bereid verklaren om adressen van ingezetenen dezer ge meente, die strekken om verandering te verkrijgen in de be staande zomerdieustregelingbij den Minister van Binnen- landsche zaken te ondersteunen. 6. Uitnoodiging van den Directeur der burgeravondschool tot bijwoning van het op 24 en 25 Mei a.s., 's avonds ten 8 urete houden examen aan die inrigting. Voor kennisgeving aangenomen. 7. Verzoek van den heer G. B. van der Swaagh, om eervol ontslagop grond van woonplaatsverandering, als lid der com missie van huishoudelijk beheer over sommige openbare scholen. Eervol verleendonder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten. 8. Verzoek van L. Schouten, om eervol ontslag als stads- horologiemaker tegen 1 Julij a.s. Verleend. 9. Verzoek van den stads-klokkenist, om de betrekking van klokkensteller aftescheiden van stads-horologiemaker in het be lang van den geregelden loop der verschillende werkzaamheden. Gesteld in handen van Burg en Weth. om berigt en raad. 10. Verzoek van Jacobus Bal Jr., 11. a P. E. Krijt, 12. a ii G. Bossert Rz., 13. n u Daniël van der Bijl, 14. u n Johannes van Eijk, alle horologiemakers te Alkmaar, om benoemd te worden tot stads-horologiemaker. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om bij het opmaken eener aanbeveling aan den Raad daarop zooveel regard te slaan, als zij zullen vermeenen te behooren. 15. Verzoek van 20 bewoners van de Heerenstraat, Toren burg en Sliksteeg, om het riool, loopende van de Heerenstraat langs Torenburg tot de Sliksteeg en van daar door die steeg tot de Spanjaardstraat, zoodanig te verbeterendat zij geen nadeel en schade van dat riool meer ondervinden. Gesteld in handen van Burg. en Weth. om berigt en raad. Fan de Commissie van Financiën. 16. Rapport op de door Regenten van het Burgerweeshuis gevraagde magtigiuga. tot het doen van eenige af- en overschrijvingen iu hunne begrooting voor 1870b. tot het aankoopen van nog p.m. 1800 noin. inschrijving op het Grootboek der 25". N. Scheld ten name van het burger weeshuis van op die begrooting beschikbare gelden. De commissie adviseert, voor punt a. magtiging te verleenen be houdens het nader grondig onderzoek bij het nazien der re kening en de beschikking op punt b. aantehouden tot de behandeling der rekening over 1870, op grond dat het bij de onbekendheid met de geheele uitkomst der rekening moeijelijk te beoordeelen is, of de vermindering van het over die dienst verkregen batig saldo met f 1000,kan geschieden, zonder op volgende diensten een nadeeligen invloed uitteoefenen. Punt a. met algemeene stemmen aangenomenpunt b. met 12 tegen 3 stemmen van de heeren v. d Kaag, Ferschuir en Fonlc, na eene korte discussie tusschen de heeren v. d. Kaag, k erhoejf en konk over het door de commissie aangevoerde motief voor het uitstel. 17. Rapport op de rekening der stads-apotheek over 1870. De commissie adviseert haar vasttestellen in ontvang tot f 3198.10, in uitgaaf tot f 3794.64, met een batig saldo van f 3.46. De conclusie aangenomen. 18. Rapport op de rekening van het gasthuis over 1870. De commissie adviseert haar vasttestellen in ontvangst en uitgaaf tot 8079.97 J-, de rekening der badinrigting sloot met een nadeelig saldo van f 78.34 in uitgaaf gebragt onder de uitgaven van het gasthuis. Het verplaatsen der perspomp was oorzaak van eene hoogere uitgaaf bij die inrigtingen het geringe gebruik van baden door de koudere weersge steldheid van eenen lageren ontvang. Met algemeene stemmen de conclusie aangenomen: de heeren Helling en v. d. Berg onthielden zich van de stemming als mederendanten van rekening. Op verzoek van den heer Bruinvis de Lange zal de aandacht van Regenten gevestigd worden op de wenschelijkheid om ter algemeene kennis te brengen dat er gelegenheid bestaat tot het nemen van baden met het daarvoor bepaalde tarief. 19. Rapport op de door den schuttersraad gevraagde mag tiging tot af- en overschrijving in zijne begrooting voor 1870, met afwijking van de bij raadsbesluit van 21 December 1870 verleende magtiging. De commissie adviseert de gevraagde magtiging te verleenen behoudens het nader grondig onder zoek bij het nazien der rekening en den schuttersraad uitte- noodigen voortaan geene magtiging tot af- en overschrijving aantevragen dan wanneer met juistheid bekend is tot welk bedrag sommige posten zijn overschreden of beneden de raming gebleventer voorkoming van de thans gepleegde onre gelmatigheden. De conclusie aangenomen. 20. Rapport op de door het burg. armbestuur gevraagde magtiging tot af- en overschrijving in zjjne begrooting voor 1870, o.a. ook strekkende om het nadeelig saldo van 1869 ad ^533.02J op de dienst 1870 te vereffenen. De commissie adviseert behoudens het gewone voorbehoud die magtiging te verleenen. Aangenomen. 21. Rapport der vaste commissie voor de verordeningen, strekkende om door wijziging van artikel 2 der verordening op de graan- en zaadmarktvastgesteld 1 Feb. 1871te gemoet te komen aan het door Gedep. Staten ingebragte bezwaar, en in het besluit te omschrijven de door die ver ordening vervallen artikelen van vroegere reglementen. Aangenomen. 22. Rapport der speciale commissie in zake den afstand van den grond der gedempte Vestsloot aan de eigenaren der aan die grond uitkomende perceelen. De conclusie strekt, ten einde deze zaak tot een geschikt einde te brengen, om te beslui ten: 1». de bepaling van het raadsbesluit van 26 Eeb. 1868 dat de afstand geen effect zal sorterenwanneer niet alle eige naren aannemen, intetrekken2 aan iederen aanvrager den achter zijn terrein gelegen grond aftestaan, onder voorwaarde dat hij dien van den gemeentegrond afscheide door middel van een ijzeren hek ter hoogte van 1.10 meter op eene steenen voeting ter hoogte van 0.65 meteronder goedkeu ring van Burg. en Weth. en overigens onder opvolging der bepalingen van meergenoemd raadsbesluit van 26 Feb. 1868; 3°. op het adres van den heer S. C. Coster, die reeds gevraagd had zijne nieuwe schutting te mogen plaatsen in de aange geven rooijingslijn, te beschikken, als onder n°. 2 is omschreven. Na eenige bespreking stelt de heer F erschuir voor om ter verkrijging van een hek aldaar in denzelfden vorm eerst bij de eigenaren te laten onderzoeken of zij bereid zijn de kosten van het hekwanneer het thans door de gemeente wordt gesticht, terugtebetalen in 10 jaarlijksche termijnen en de heer d. Drift om daarbij te voegen de bepalingdat de eigenaren binnen ééne maand na heden daartoe dan moeten besluiten welke bijvoeging door den heer Ferschuir wordt overgenomen. Die bijvoeging werd voorgedragen omdat namen de eigenaren binnen ééne maand geen genoegen daarmedede bij het rapport aangegeven wijze zou kunnen worden gevolgd, opdat aan deze zaak een einde zoude komen. Het amendement van den lieer Ferschuir werd aangenomen met 11 tegen 4 stemmen van de heeren J. C. Koorn, F er hoejf T. L. K oom en P. Bruinvis de Lange en de aldus geamendeerde conclusie van het rapport met 11 tegen 4 stem men van de heeren JC. KoornNuhoutConijn en den Voorzitter. '23. Rapport der schoolcommissie op het verzoek der hulponderwijzers van de openbare burgerschool om de school uren aan die inrigting gelijk te stellen met die aan de open bare school voor meisjes. Het advies strekt afwijzend te beschikken op grond dat 1°. een schooltijd van 94 ure met eene tusschenruimte van 1 uur vooral voor de laagste klasse te vermoeijeud en ongezond is2°. luchtverversching bij de groote vermeerdering van het aantal leerlingen op die school zeer noodzakelijk is waartoe bij de gevraagde regeling min der gelegenheid zou bestaan dan thans3°. het etensuur bij de huisgezinnen, waarvan de kinderen deze school bezoeken, niet zoo laat is als bij die, waarvan de kinderen de openbare school voor meisjes bezoeken4°. bij een vroeger verzoek

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2