A fee Iftiiitsclilaml. Nationale Vergadering. Bij de indiening van het voorstel van 16 radicale vaardigden, om tot het onmiddelijk proclameeren der republiek te besluiten, heeft de heer Peyrat als rechtstreeksche drang redenen daartoe genoemd: „den uitslag der onlangs gehouden gemeentelijke verkiezingende toenemende stoutheid der bo- nopartistische kuiperijenen het manifestwaarin een prins, die. onverzettelijk in zijne eischen is, zich heeft voorgedaan als de incarnatie van het nationale recht. Zoolang er nog eene enkele deur voor de contra-revolutie openbleef, zoolang de republiek niet definitief uitgeroepen was, werd Frankrijk door dynastische aanmatigingen en aanrandingen bedreigd en na den doorgeworstelden heproevingstijd van 80 jaren kon het wel boven allen twijfel gesteld worden dat alleeu bij de republiek nog heil te vinden was. Den 17 is, tegen den zin der regeering, aangenomen een voorstel tot het benoemen eener parlementaire oommissie van 45 leden, belast met het instellen van een grondig onderzoek naar den staat der strijdkrachten en het voorstellen van wet telijke bepalingen omtrent de recruteering en de organisatie der land- en zeemacht. 18 Mei. De commissie voor het vredestractaat stelt voor het te ratificeeren en de voorgestelde ruiling van grondgebied aantenemen. liet eerste punt wordt met alg. st. aangenomen. De genl. Chanzy en andere sprekers bestrijden de ruiling. De heer Thiers betoogt, dat de luxemburgsehe grenzen geene krijgskundige bescherming opleveren en dat de afstand aldaar Prankrijks staatkundig belang geenszins vermindert, terwijl daarentegen Belfort van zeer groot strategisch belang is, daar het de toegangen derVogeesen sluit en na het verlies van Straats burg nog in gewicht is toegenomen. Door de toetevoegen kantons zou het een der sterkste vestingen van Europa worden. Prins Bismarck begeert de steenkolenmijnen der Ardennen enkel om de elzassers te winnen en de nijverheid der Rijn streek te ontwikkelen maar Prankrijk bezit elders veel uit stekender mijnstreken. Spreker was tegen de oorlogsverklaring geweest en had met smart het vredestractaat geteekend, maar hij houdt, terwijl hij protesteert tegen den laster waaraan hij blootstaathet sluiten van het tractaat voor eene bij uitstek vaderlandslievende daad. Het tweede punt der conclusie wordt daarna met 443 tegen 98 st. aangenomen. 20 Mei. De commissie voor de verzoekschriften brengt verslag uit omtrent vele petitiën tot het blijvend vestigen van den zetel der regeering en der Vertegenwoordiging bui ten Parijs, en betreffende middelen tot het spoedig en zonder groot bezwaar der schatkist afdoen der oorlogsvergoeding. Ondanks den eisch der linkerzijdeom ten aanzien van eerstbedoelde van de prealabele kwestie gebruik te maken, wordt tot de verzending naar de commissie voor de decen tralisatie besloten. Van de laatstbedoelde wordt slechts een naar de financiöele commissie gezonden en wel dat van een gemeenteraadslid van Hamstrekkende om voor 5 mil jarden aan rentelooze staats-schuldbrieven te creëerenen deze schuld binnen 20 jaren door uitlotingen met premiën te delgen. 24 Mei. De heer Thiers doet mededeeling van de vor deringen der troepen binnen Parijs en van het verbranden door de opstandelingen der voornaamste gebouwenhetgeen door de Vergadering met kreten van afschuw vernomen wordt, „Wij zullen zegt hij onverbiddelijk moeten straffen. Ik stel voor, het recht van gratie aan de Vergadering over- tedragendaardoor zuit gij onze verantwoordelijkheid onder steunen." De nat. garden die de orde liefhebben, hadden alarm laten slaanmaar de regeering had hunten einde alle valsche uitleggingen te vernietigen, last gegevendaar mede niet voorttegaan. De heer Ferry had zich, uit toe wijding aan de goede zaak, de door velen geweigerde functiën van prefect der Seine laten welgevallen, totdat de nieuwe orde van zaken zou zijn ingevoerd. „Na zulk eene neder laag eindigde de heer Thiers is het onmogelijk dat de opstand ooit weder het hoofd zou opheffen." Parijs. Le Mot d' Ordre behelsde den 16 eene verklaring van 21 leden der Commune de minderheiddie tegen de instel ling van het Comité van Alg. Welzijn is geweest waaruit bleekdat die fractie voortaan slechts op het stadhuis zou verschijnen, als de Commune één of meer harer leden moest vonnissen. Den volgenden dag zijn zij echter weder ter vergadering gekomen om eene discussie over het tusschen hen en de meerderheid gerezen geschil uittelokkenwelke discussie geëindigd is met het aannemen eener motie, waarbij hun besluit gelaakt, maar vergetelheid beloofd is, ingeval zij hunne handteekening onder de gedane verklaring introkken. Op voorstel van den gedelegeerde voor de schoone kunsten Courbet, heeft de Commune eene commissie benoemd om zorg te dragen voor het behoud der kunstvoorwerpen gevonden in het hotel-Thiers. Hij begrootte de waarde alleen van de antieke beelden en anderen bronzen kunstwerken op ongeveer IJ. miljoen. De gedelegeerde voor de justitie Protot heeft zich met het besluit tot het in stand houden der kunstverzame lingen alleen vereenigd onder voorwaardedat al de beelden enz., welke leden van het Huis v. Orleans voorstelden, naar de munt gezonden of vernietigd zouden worden. De bladen la Discussion (opgericht door een redacteur van de opgeheven Temps), le Sièclele Journal de fansen Le National zijn door het Comité van Alg. Welzijn verboden [De Moniteur Universel is den 16 te Versailles in het licht verschenen] Het plein-Vendómewaarop de zuil van het groote^ leger in 3 stukken nedergevalleu iszal voortaan het plein der Internationale hecten. De val heeft plaats gehad onder het aanheffen van de Marseillaise en den Chant du Départ door verscheidene muziekcorpsen en van de kreten „leve de repu bliek leve de Commune." door de talrijke toeschouwers. 2 Uren te voren had de plaatsmajoor van Parijs een driekleu rig vaandel met den adelaar naar omlaag aan den top van het inonumentgehecht. De dreuning is gering geweest, maar heeft toch de barricade tegenover de Rue de la Paix ge deeltelijk doen instorten. Het vernielingswerk was besteed voor 35000 fr., waarvan 6000 fr. afgetrokken wordt voor de vertraagde uitvoering. Na den afloop hebben Miot en Ranvier vóór het stadshuis aanspraken gehoudenwaarin zij verklaardendat het oogenblik naderde om wraak te nomen op andere dan onbezielde voorwerpen. Daags na den val van de kolom heeft Felix Pyat in le Fengeur zijn plan weder opgerakeld, om de ascli van Napoleon I insgelijks aan de openbare verachting prijs te geven. De „relieken van den corsicaan" mochten niet langer in het Hotel der Invalieden naast het gebeente van eerlijke en rechtschapen lieden rustenmaar moesten op het galgeveld naast den romp van Traupmamworden begraven. Cluserei, Megy en Schoelcher zijn uit hunne gevangenschap ontslagen. Eerstgenoemde heeft terstond een brief aan le Mot d'Ordre geschreven waarin hij klaagde, dat de barricaden- directeur Gaillard zijnen last niet opgevolgd hadom den nutteloozen arbeid aan de barricaden in het midden der stad te staken, en geduchte citadellen te vormen door het versperren en retranoheeren van de barriere de l'Etoile en de pleinen van Elyau en van den Koning van Romeen door het versterken van het Wagramplein en het barricadeeren der tusschen de poort van Passy en de brug van Crenelle gelegen ruimte. 17 Mei. Het Comité van Alg. Welzijn heeftom het land voor eene militaire dictatuur te behoedenals burger lijke commissarissen toegevoegdaan Dombrowski den burger Dereux, aan Lacécilia den burger Johamard, aan Wroblewski den burger Leo Meillet. Alle spoortreinen moeten voortaan buiten de stad stilhou den om gevisiteerd te wordenen zullenzich daar niet aan torende vernield worden. De personendie petroleum in hun bezit hebbenmoeten daarvan binnen 48 uren kennis geven. 's Namiddags is de patronenfabriektijdens het beleg op het Veld van Mars opgericht, met een verschrikkelijken slag in de lucht gesprongen. Een 1 OOtal personen x meest vrou wen zijn gedood of gekwetsteen groot aantal arbeiders was tijdelijk afwezig. Alle vensters der huizen in de straten S. Germain DominiqueCrenelle en la Mothe-Piquet zijn vernield. Het Journal OJJiciel schrijft deze ramp aau hand langers van Versailles, la Verité niet aan kwaadwilligheid maar aan een ongeluk toe. 18 Mel Em. Clément is in hechtenis genomen. Schoon hij in de laatste jaren krachtig voor de republiek geijverd heefthad hij het vroeger in dienst van den prefect Boitelle voor de keizerlijke dynastie gedaan. Het comité voor de openbare veiligheid heeft de nat. garden opgeroepenten einde de zegepraal van Parijs te verzekeren. In de hiertoe strekkende proclamatie worden de verschrikkelijke gevolgen geschilderd van eene overwinning door Versailles. In de Commune heeft Rigault er op aangedrongendat men een aanvang maken zou met het nemen van represailles. 19 Mei. Bij decreet van het Comité v. A W. zijn de Revue des Deux Mondes, de Avenir National, de Patrie, de Commune Justice en nog 5 andere bladen opgeheven. Voorts heeft dat Comité bepaald: dat vóór het einde van den oorlog geen nieuw blad mag worden uitgegeven dat alle dagblad artikelen onderteekend moeten zijn, dat aanvallen op de regeering door den krijgsraad vervolgd zullen worden, dat officieren zullen die gehoorzaamheid weigeren aan het Comité, onder beschul diging van hoogverraad voor den krijgraad zullen terechtstaan. De" Commune heeft aan de policie bevolenalle publieke vrouwen en beschonken personen in hechtenis te nemen. Volgens le Cri du Peupleheeft het Comité besloten liever Parijs in de lucht te laten springen, dan tecapituleeren. De zilveren kandelaars uit de kerk N. D. des Victoires in beslag genomen. Het zilverwerk en de kunstvoort- zyn brengselen van de Drievuldigheid-skerk zijn weggevoerd. Zonder een bijzonder paspoort mag niemand des nachts door de noordelijke en oostelijke poorten. Met het afbreken der gedachteniskapel van LodemjkXIl werd een begin gemaakt. Het boven den ingang van het stadshuis prijkende ruiterstandbeeld van Hendrik IF is weg genomen. De rechtbankvoor welke de in hechtenis zijnde geeste lijken moeten terechtstaan en waarvan Rigault voorzitter is, ving hare zittingen aan. De Commune heeft het uitblijven van het rapport der commissie van onderzoek naar het gevangeniswezen afgekeurd Een lid dier commissie verzekerde, dat hij de gévangenissen dagelijks bezocht en dat er niemand onrechtvaardig gevangen gehouden werd. Mortier verlangde het afschaffen der openbare godsdienstoefeningen in alle kerken en het gebruiken dier gebouwen voor de prediking van het atheïsmus en voor de bestrijding der oude vooroordeelen. In eene proclamatie van eene commissie uit de Commune is verklaarddat de geruchten omtrent het bestaan van tweedracht tusschen de Commune en liet Centrale Comité niets dan laster warenen dat het laatstgenoemde „met goedvinden van het Comité van Algemeen Welzijn" met het militaire opperbeleid was belasl. Het Centrale Comité is, door het verordenen van ver scheidene militaire maatregelen, terstond nadrukkelijk op getreden en heeft o.a. gelast, de tegenover de duitsche po- sitiën gelegen gedeelten van den ringmuur onverwijld in goeden staat van tegenweer te brengen. Van den „gedele geerde voor oorlog" Delescluze vernam men niets meer. De burger Johamard deelde in de zitting der Commune mede, dat den vorigen dag op zijn advies een knaap gefu silleerd wasdie bekend had zich tegen geldelijke beloo ning te hebben laten gebruiken voor het overbrengen van brieven voor de troepen van Versailles. 20 Mei. De gefedereerden hebben 4 mitrailleuses ge plaatst in de Rue Peronnet. De barricaden-commissie heeft de ontruiming gelast van de hoekhuizen der aan den zuidelijken ringmuur grenzende straten. Er zijn 2 spionnen gefusilleerd 4 Personen zijn ter zake van de ontploffing der patroneufabriek ter dood veroordeeld. De voorstanders der Commune achten den poolschen graaf Ladislas Zamoisky sterk in deze zaak betrokken. Uit eene bij hem gedane huiszoeking zou gebleken zijn. dat hij vroeger in soldij der bonapartistische part-ij geslaan had en sedert 18 Maart tot de spionnen van het gouvernement van Versailles behoorde. De bladen der Commune zeiden, dat de stelling der gefe dereerden zeer hecht, en de organisatie op alle punten ver beterd was, en dat het vertrouwen toenam. De gouverneur van Bicêtre is in hechtenis genomen. Ar- ceuil en Cachan zijn gearresteerd, als verdacht van met de regeering te Versailles te heulen. De Kerk van N. D. des Victoires is door soldaten bezet en uitgeplunderd. Rochefort deelde in le Mot d'Ordre mede, dat dit blad wegens de tegen de pers genomen maatregelen ophoudt te verschijnen (Hij heeft Parijs verlatenmaar is te Meaux, met een ander republikeinMouret genaamdop last van het Uitvoerend Bewind gearresteerd). 70 Nonnen en 200 andere vrouwen worden in S. Lazaro gevangen gehouden. 21 Mei. Felix Pyat heeft verlangddat de biecht zal worden afgeschaft en dat alle ongehuwde personen eene ze kere belasting zullen opbrengen. Het Centrale Comité heeft in het Journal Officiel alle af wezige personen uitgenoodigdzich binnen 48 uren naar hun domicilie te begevenonder bedreiging van verbranding hunner inschrijvingen op het Grootboek. De subsidie aan de schouwburgen is afgeschaft. Het nieuw samengestelde militaire gerechtshof heeft 2 bevelhebbers van troependie eigenmachtig positiën in de nabijheid van Issy verlaten hadden, den kolenel Daviot en den commandant Fanostal, tot 15- en lOjarige opsluiting veroordeeld. Alle gemeenschap is afgesneden. De pruissen hebben den noorderspoorweg afgezet en staan niemand toe de stad uit- of integaan. De aanvoer van levensmiddelen was sedert 2 dagen door agenten van Versailles verhinderd. Van den duitschen genl. v. Fabrice is bij de Commune eene sommatie ontvangen tot uitlevering der nat-, garden die daags te voren bij den n. americaanschen gezant, die Duitschlands belangen te Parijs behartigt, waren binnenge drongen en verklaard hadden, dat zij het diplomatiek karakter van dien gezant niet langer eerbiedigden. Pascal Grousset heeft geantwoord, dat hij, zoodra hij kennis van de zaak be komen had, de terechtstelling der schuldigen voor een krijgs raad gelast had, maar dat zij ontkomen waren en men zelfs hunne namen niet kendezoodat hij zich moest bepalen om den gezant schriftelijk zijne verontwaardiging en zijn leed wezen te betuigen. Krijgsberichten der gefedereerden. Den 17 stonden de bas tions nabij de platgeschoten poorten van Versailles en Au- teuil aan een kogelregen blootdie zij niet beantwoorden konden. Het fort, Yssy vuurde hevig op Petit-Vanves, Cre nelle en Point-du-Jour, welk laatste voor de parijsche artil leristen niet houdbaar was. 's Avonds laat is een aauval op Neuilly afgeslagen. Den 18 bombardeerden de batterijen van Montmartre die die van Chateau-Becon. 's Avonds is dc stelling van het Lyceum te Issy hernomen en zijn de regeeringstroepen volko men uitVanves verdreven. Naar men verzekerde, zijn 4tl0 jagers van het leger van Versailles als deserteurs binnen Parijs ge komen. Batterijen van 30 stukken geschut werden bij dc Porte Dauphine geplaatst. Alle nieuwe barricaden waren kleine vestingen. In den nacht van IS en 19 hebben de gefedereerden, nadat zij versterking bekomen hadden, een aanval op Mont- rouge afgeslagenennaar zij bewerenverscheidene ka nonnen buitgemaakt, een corps van 60 0 man uit het Bosch van Boulogne verjaagd en een aauval tegen het dorp Van ves afgeslagen. De regeeringstroepen zijn uit de loopgraven voor de porte de la Muette verdreven en die werken vernield. De aan vallen tegen de poorten van Maillot en Clichy zijn den 18 en 19 zegevierend afgeslagen. De porte du Point du Jour was vernield. Den 19 hebben de regeeringstroepen nabij het Bosch van Boulogne achtereenvolgens 7 pogingen gedaan om de wallen te bestormenwaarbij hevig gestreden is. Dombrowski eu A roblewski beweerden iu hunne rapporten de loopgraven der belegeraars vernield te hebben. Den 20 is tusschen de poorten van Auteuil en Passy een belangrijk gevecht geleverd dat de Commune vele gekwes- sten kostte maar met den uitslag waarvan zij verklaarde tevreden te zijn. De bresbatterijen richtten hun vuur tegen de bastions bij de poorten de la Muette en Dauphine. Dc troepen van Versailles poogden het fort Montronge van Parijs aftesnijden. Lacécilia had t-e Petit Vanves omstreeks 12000 man. Het Centrale Comité bracht op de bedreigde punten groote hoeveelheden troepen eu materieel bijeen. Een goed aantal leden der Commune bevonden zich aan de voorposten. De batterij van Montmartre heeft die van Gennevilliers ge demonteerd. De bewoners der dorpen nabij Vaugirard en Montrouge vluchtten. Het kanonvuur duurde den geheelen nacht voort. Den 21 beschoten o door de regeeringstroepen op de hel ling van den Mont-Valérien gestelde batterijen de wallen van Auteuil. De gefedereerden ontruimden Malekoff, Pet.it Vanves en Grand Montrouge. Het fort Montrouge was ge heel omsingeld en had geene andere gemeenschap met Parijs dan door den onderaardschen gang. Lacécilia keerde binnen de stad terugwaar buiten geene andere troepen bleven dan van Dombrowski bij de porte de la Muette en die onder Problenski te Benully. Deze laatste stelling is aangetast door de troepen van Versailles, die eenige huizen hebben ingenomen. Krijgsberichten der regeering. Den 17 waren de regeerings troepen in het bezit van de gemeenschapsgangen tusschen Montrouge eu Issyzij hadden op het glacis van het fort Vanves batterijen opgesteld en grepen Bicêtre en Haute- Bruyères met kracht aan. De poort Maillot en de Are de Triomphe werden insgelijks vreeselijk gebombardeerd. Den 18 waren de loopgraven tot op 200 passen van de porte d'Auteuil gegraven, maar kon de aldaar in den ring muur geschoten bres nog niet bestormd worden. Het fort Montrouge bood nog slechts zeer zwakken tegenstand. 'sAvonds hebben 2 bataljons eenige nabijgelegen woningen en daarna genoemd fort ingenomen. De gefedereerden verloren aan gesneuvelden en gekwetsten omstreeks 400 man. De regee- geeringst,roepen hebben eene vlag vermeesterd maar de ver overde stellingen ontruimd nadat zij te zeer aan het vijan delijk vuur waren blootgesteld. Het bombardement duurde zonder ophouden voort en werd ook den 19 even hevig on derhouden. Den 21, 's middags 3| uren, is de marine-kapitein Treves door de bres bij de porte S. Cloud binnen Parijs gedrongen met eene afdeeling zeelieden, die de stellingen bij die poort ingenomen en de telegraaflijnen afgesneden hadden. Op de poort van Auteuil werd vervolgens de parlementaire vlag geheschen. 2 Regimenten onder genl. Doauy zijn die poort binnengedrongen en hebben den viaduct van den ceintuur spoorweg overschreden,slechts zwakken tegenstand ontmoetende. Over de brug van Crenelle passeerden zij de Seine en ver- eenigden zich aan de poort van Issy met de van die zijde aanrukkende troepen. Parlementairen zijn de ontruiming komen melden van dc Malakoff-redoute en het fort Montrouge. In den nacht is het kasteel la Muette iu Passy ingenomen, waarbij 600 man gevangen zijn geraakt. Onder deze bevindt zich Assy. De genl. Ladmirault drong door de poorten van Passy en Auteuil binnen en vermeesterdelangs de Avenue de la Grande Armée getrokken zijndede voor de Triumf- boog opgeworpen barricade. Te zelfder tijd is de genl. I inay •met het reserve-legér binnengerukt en heeft hij zich in verbin ding gesteld met, den genl. Cissey, die reeds eene bruikbare bres had gemaakt, en de poort van Sèvres geopend. Den 22 's morgens bevonden zich dus 3 legercorp sen 80000 man tellendebinnen Parijsdie doorgedron gen waren tot aan den Triomfboog, het Trocadero de Avenue Urichde Militaire school (waarin het hoofd kwartier werd gvestigd), het pleine der nieuwe Opera en het spoorweg-statiou van Mont-Parnassewelk laatste na een onbeduidend gevecht bezet werd. De opstan delingen hadden op het terras der Tuilerien batterijen aan gelegd welke de Champs-Elysées bestrekenmaar de genl. Clinchant is, door de voorstad S. Honoré, deze stelling om getrokken. Gedurende eenige dagen zal niemaud de stad mogen binnenkomen of verlaten, totdat de voornaamste aan voerders an den opstand in hechtenis genomen zynde duitsche voorposten werkten mede om niemand te laten passeeren en hebben een gewond generaal der gefedereerden teruggewezen, 's Middags heeft eene hevige ontploffing die door brand gevolgd werd plaats gehad iu de renbaan van den staf, nabij het Hotel der Invalieden. De batterijen van Montmartre vuurden flauw. Een bericht van den vol genden morgen 6 uren noemde als bezet het plein Clichy het spoorwegstation van S. Lnzarehet gebouw der Wetg. Vergadering en het Hotel der Invalieden. Hevige gevechten van artillerie- en geweervuur waren geleverd bij de barrière ud Moine, voor het plein van Clichy en bij het plein de la Concorde, dat nog in de macht der insurgent en bleef. Bil- horaylid van het Comité van Alg. Welzijn, is om het leven gekomen. De genl. Clinchant heeft den 23na Batignolles bezet te hebbenMontmartre aangevallen van de zijde van Clichy terwijl de genl. Ladmiraultlangs de Seine over S. Ouen gaandede spoorwegstation en daarna Montmartre aanviel. Na een gevecht van een uur is deze stelling ingenomen, de groote barricade door genl. Cissey. De verliezen waren gering. Uit de Paubourg S. Germain en andere wijken wer den de opstandelingen verdreven. Do genl. Montaudon heeft, vóór de aantasting van S. Ouen, Neuilly, Levallois-Perret en Clichy ingenomen eu daarbij 105 kanonnen veroverd en vele gevangenen gemaakt. 's Avonds waren de troepen tot aan du Opera en in Mont martre voortgerukt en omsingelden zij de Place-Vendóme de Tuilerien en de Louvre. Op den linker-Seine-oever had de genl. Cissey de meeste punten bezet. Het aantal ge vangenen beliep toen 80'0. 's Nachts wildende gene raals niet, opereeronomdat de gesteldheid der stad daaraan strategische moeilijkheden in den weg legde. Plot seling sloegen er vlammen uit het ministerie van financiën de gebouwen van het Legioen van Eer, den Raad van State en de Rekenkamer, de Tuilerien en de Louvre, waarvan de brand door de opstandelingen gevoed werd door kanonvuur en petroleum. Met den morgen van den 24 deden de generaals al het mogelijke, maar toen zij de Place-Vendóme innamen, was het paleis de Tuilerien niets meer dan een puinhoop. Door het omverhalen van gebouwen poogde men de Lojivre te behouden hetwelk voor jn.l. de galerijengelukt schijnt. De troepen rukten 's voormiddags op hunnen linkervleugel tot achter Belleville, op hun centrum tot, aan de Louvre en de Hallen en op hun rechtervleugel tot aan het observato rium. Op hen middag had eene vreeseiijke ontploffing plaats: de insurgenten lieten het paleis van het Luxemburg in de lucht springen. Het paleis van justitie, het Palais-Royal en het stadshuis zijn mede in brand gestoken en vernield. De stad stond geheel in rook en de geheele dampkring was van petroleum doortrokken. Dc muiters schoten met petro- leumbominen op de troepenwaardoor verscheidene man schappen verbrand zijn. 's Namiddags 5 uren werd nog gestreden nabij het station van den Noorderspoorweg, nabij het stadshuis en op andere plaatsen. In Belleville hebben de troepen bij het aantasten der laatste barricaden krachtigen tegenstand ontmoet van de wanhopige muiters en zeer groote verliezen geleden. Nog te 10 uren onderhielden de troepen een geweldig vuur tegen de wijken die no? weerstand boden. In het midden der stad woedden verschrikkelijke branden. Dc straten lagen bezaaid met dooden en gekwetsten, zonder weggedragen of geholpen fe wordende grond was door weekt van bloed. 1200Ü Oproerlingen waren gevangen ge maakt. Dombrowski bevond zich gewond en gevangen te S. Denis. In den nacht van 2425 is het stadshuis genomen en het fott, Montrouge bezet. Den 25 zijn het Pantheon en de Halle aux Vins bezet en 's middags het fort Bicêtre. De dagbladen verzekerendat Raoul Rigault 's morgens gefusilleerd is en dat Delescluze, Clu- seret en Pyat gearresteerd zijn. Op den middag nam de wind in hevigheid toe en dreef hij de vlammen in de richting van het Bastieljeplein. 's Avonds is de wind echter gedraaid en namen de vlammen in hevigheid af. Men zegt, dat de ge vangenis Mazs-s verbrand zijn. Uit de departementen snelden, ten gevolge eener oproeping der regeering, pompiers aan. De batterijen der regeering hebben hevig op Belleville gevuurd en nog 's avonds laat beschoten de kanonnen van Mont martre Belleville en Chaumont. Van de hoogten van Chau- mont antwoordden de insurgenten met petroleumbommen Den 26 duurde het sclmtgevaarte te Belleville voort. De duitschers versterkten hunne posten te Aubervilliers om het ontkomen der muiters te belettenmaar lieten de vrouwen en kinderen uit de verbrande wijken doorgaan. Het wetsontwerp omtrent de beschikking over de bij het vredestractaat bedongen 5 miljardende renten der laatste 3 miljardende parijsche contributie van 20Q miljoen fr. en de in Frankrijk geheven belastingenis bij den Bondsraad ingekomen; 240 miljoen th. zijn bestemd tot vorming vaneen fonds ter verzorging der invalieden enz, (het verlies aan gesneuvelden en invalieden wordt begroot op 4990 officieren en 112038 manschappen) eu 40 miljoen th. voor de Rijks- schat waaruit de eerste kosten van mobiliseering ingeval van oorlog bestreden worden; voorts worden schadevergoedingen toegekend aan de eigenaars eu manschappen der door Frankrijk genomen handelsvaartuigen en voor de ladingen, aan de uit Frankrijk verdreven duitschersaan de inwoners van Elzas- Lotharingen voor verplichte diensten ten behoeve der duitsche legersen aan de plaatsen die door den oorlog geleden hebben (Straatsburg 51, Schlettstadt 2]-, Breisach 1 Die- denhofen 3 miljoen fr.); nog worden gelden bestemd tot herstel der vestingen in Elzas-Lotharingentot overname der spoorwegen aldaar (325 ni. fr.) en tot vorming van een fonds voor de Rijks-kanselarijten einde de uitgaven van elk loopend jaar niet reeds te moeten dekken uit nog niet of slechts gedeeltelijk ingekomen belastigen. Het overblijvende wordt vercleeld tusschen het N.d.-Verbond en Beieren, Wur- temberg Baden en Zuid-Hessen. Omtrent de kwijting der gesloten oorlogsleeningen schijnt het ontwerp niets te bevatten. Prins Bismarck en de fransche miuisters Favre en Pouyer Quertier zijn den 20 weder te Frankfort gekomen tot uit wisseling der ratification, ter cere waarvan de openbare en bijzondere gebouwen met vlaggen versierd waren. De heer Favre heeft onder de te Frankfort aanwezige fransche krijgs gevangenen 30000 fr. doen verdeelen. Rijksdag. De budjet-eommissie heeft naar aanleiding van het feit, dat. ingevolge vroegere verordeningen en kabinets orders, by 132 pruisische postkantoren de betrekking van directeur voor gepensioneerde officieren wordt opengehouden, met 12 tegen 8 st. besloten om, met het oog op de aan staande verhooging der militaire pensioenen bij den Rijks kanselier op het afschaffen van dat gebruik aantedringen. Het voorstel der heeren Wiggers en Fuik tot afschaffing van de cautie der dagbladen is den 15 met eene groote meerderheid bij derde lezing goedgekeurd, gelijk den 16 de postwet voor het duitsche Rijk. De eerste paragraaf van het ontwerp tot aanhechting van Elzas-Lotharingen is den 20 met alg, st. op 2 na, die van de socialistische Afgevaardigden Sonnentum en Schrapsgoed gekeurd. De poolsche Afgevaardigden eu de deenschgezinde Afgevaardigde Kryger hadden zich vóór de stemming verwijderd. Den 22 is de tweede lezing ten einde gebracht, na ver werping van een door den minister Delbruck bestreden amen dement van den heer Dunker, om den termijn van invoering der Rijks-constitutie te vervroegen, en aanneming van een amendement van den heer StauJJenberg, om de goedkeuring van den Rijksdag noodig te doen zijn voor leeningen of be zwaring met andere finaneiëele waarborgenwaartegen de minister Delbruck zioli mede verklaard haddewijl er al spoedig eene leening noodig zou kunnen zijn, b v. voor het stichten eener universiteit te Straatsburg. Het wetsont werp op de loterij-leeningen is met 133 tegen 119 st. aan genomen. 141 Leden, tot verschillende fraction behoorende, hebben voorgesteld den Rijkskanselier te verzoeken, om uit de fransche oorlogscontributie ook een fonds te vormen tot ondersteu ning door giften of voorschotten der uit Frankrijk terugkee- rende manschappen der reserve en landweer, tot het hervatten hunner broodwinning. Den 23 is dit voorstel met eene groote meerderheid aan- genomonhoewel de minister Delbruck de verwerping verlangd had, op grond, dat het moeilijk te beslissen viel, of het hier eene Rijkszaakdan wel eene verplichting der atzonderlijke Staten gold.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2