No. 23. Drieënzeventigste Jaargang. 1871. Z O N D A G k JU1\I. Mr. J. L. de Bruyn Kops Graaf Schimmelpenninck Mr. J. L. de BRUYN KOPS. (Officieel COcbccItc 5?tab0~iüii:uw0. ALKMAAKSCHECOl] A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,SS, franco per post t O, Si O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. GEDEPUTEERDE STATEN der PROVINCIE NOORDHOLLAND, Gelet op art. 15 der wet van 7 April 1869 (Staatsblad n°. 57) en op het koninklijk besluit van den I2dt» December 1870 n°. 27 Gelet op hunne besluiten van 27 December 1870 n°. 32 (prov. blad n102) en 8 Maart 1871 n°. 45 (prov. blad n°. 15); Hebben goedgevonden I. te bepalen dat de herijk in de hierna te vermelden gemeenten zal plaats hebben als volgt in de gemeente Zaandam van 1 tot, en met 14 Junij op alle werkdagen van des voorm. 9 tot des nam. 2 en des nam. van 3 tot 4 urede drie laatste dagen speciaal voor de oliematen bestemd voor den groothandel in de gemeente Oost zaan op 15 Junij van des voorn. 9 tot des nam. 3 ure in de gemeente Koog aan de Zaan op 16, 17, 19, 20, 21 en 22 Junij van des voorm. 9 tot des nam. 3 ure; de twee laatste dagen speciaal voor de oliematen bestemd voor den groothandel in de gemeente Zaandijk op 23, 24 en 26 Junij van des voorm. 9 tot des nam. 3 ure; den laatsten dag speciaal voor de oliematen, bestemd voor den groothandel; in de gemeente W ormerveer op 27, 28, 29, 30 Junij en 1 Julij van des voorm. 9 tot des nam. 3 ure; den laatsten dag speciaal voor de oliematen, bestemd voor den groothandel; in de gemeente Krommenie op 3 en 4 Julij van des voorm. 9 tot des nam. 3 ure in de gemeente Assendelft op 5 Julij van des voorm. 9 tot des nam. 3 ure in de gemeente West zaan op 6 en 7 Julij van des voorm. 9 tot des nam. 3 ure; in de gemeente Helder van 12 tot en met 21 Junij op alle werkdagen van des voorm. 9 tot des nam. 2 en des nam. van 3( tot 5( ure; op 22 Junij, alleen des voorm. van 8 tot 12 ure en voor de marine-etablissementen op 23 en 24 Junij te Cocksdorp (gemeente Texel) op 3 July des voorm. van 9 tot 12 ure te Oostereind (gemeente Texel) op 4 Julij van des voorm. 9 tot des nam. 3 ure; te den Burg (gemeente Texel) op 5 Julij van des voorm. 8 tot des nam 2 en des namiddags van 3 tot 6 ure en op 6 Julij alleen des voorm. van 8 tot 12 urevoor de bewo ners van de dorpen de Koog en den Hoorn op 6 Julij des nam. van 12 tot 2 ure; te Oude Schild (gemeente Texel) op 7 Julij des voorm. van 8 tot 12 ure te IVleringen op 8 Julij van des voorm. 8 tot des nam. 1 ure; te Midsland (gemeenteTerschellinq) op 10 Julij des voorm. van 7 I tot 10 ure; te Westerschelling (gemeente Terschelling) op 10 Julij des nam. van 3 tot 6 ure; en op 11 Julij des voorm. van 7 tot 10 ure; te Vlieland op een der dagen van de week volgende op Zondag 9 Julij te Urk op een der dagen van de weekvolgende op Zon dag 9 Julij. II. de besturen der hiervoren genoemde gemeenten uit te noodigen, hunne ingezetenen met het bepaalde sub I, elk voor zooveel hunne gemeente betreft, bekend te maken en om voorts te zorgen dat de belanghebbenden aan het tijdstip voor den herijk tijdig worden herinnerd en alzoo aan hunne verplig- tingen behoorlijk kunnen voldoen. Gegeven te Haarlem den 10 Mei 1871. Gedeputeerde Staten voornoemd Röeil, Voorzitter. van Vladeracken Griflier. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de patentenaangevraagd in FebruaryMaart en April j.l. en de patenten voor de beroepen van koffijschen- ker, tapper, slijter en koffij huishouder, gedurende de eerst volgende 14 dagen aan de gemeente-secretarie verkrijgbaar zijnlaatstgenoemde echter alleen op vertoon van het bewijs, dat de helft van den aanslag voldaan is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 3 Junij 1871. l)e Secretaris NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijke Bestuur te ALK MA A R brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het kohier van het Patentregt,, over het 4de kwartaal der dienst 1870/71 op den 25 Mei 1871, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastin gen in Noordholland executoir verklaard op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 30 Mei 1871. A. MACLAINE PONT. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van 5 cents verkrijgbaar: DE VERORDENING VAN POLITIE OP DE GRAAN- EN ZAADMARKT. De onderstaande personen worden verzocht zich zoo spoe dig doenlijk ter gemeente-secretarie aantemelden JACOB MOOIJlaatste woonplaats Uitgeest; MUUS GELDERl.w. SchermerhornDIRK STAM, l.w. Purme- rende; JAN DUIJN, l.w. Egmond-binnen; WILLEM ZOON, HeiloCORN". SPRUITl.w. BergenCORN". MO LENAAR l.w. Schagen. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag 5 tot Za- turdag 10 Juni 1871, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen L. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maanden Januarij, Februa ry en Maart 1871. 2. V erzameling van consulaire en andere berigten en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1870, III, 37, 3. Verslag van den President en verslag van de Commis sarissen uitgebragi in de algemeene vergadering van aandeelhouders der Nederiandsche Bankop 17 Mei 1871. 4. Verslag van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amsterdam over den toestand van handelscheepvaart en nijverheid aldaar in 1870. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 3 Jumij 1871. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de eerste helft der maand Mei. E. de HOOP, APPEL, Mej. H. M. GORTER, wed. VOERMAN, Amsterdam; CORNELIS SLECHT, Bul- lewijk Wed. OSTERMAN Culemborg BRUGMANS, Groenland; P. RUITER Mijdrecht; AGE A. LANGIUS, 't Zand (Groningen); C. STAPEL, Zijbecarspei. Van de hulpkantoren: Broek op LangedijkJ. M. van ECK's Gravenhage. RijpM. RIDEN Wieringerwaard. Schoorldam G. G. van der LIPPE Rijswijk. Wognttm P. BRU1JN Amsterdam. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een flacon; een penhouder; en aldaar aangehouden twee onbeheerd gevonden lammeren op 20 Mei j.l. OF De Centrale Kiesvereeniging noodigt de kiezers in dit dis trict uit, den heer Mr. J. L. de Bruyn Kops, in Januari 1867 door hen tot lid der Tweede Kamer gekozen, te her kiezen. Zij beveelt hem aan als een wetenschappelijk staathuishoud kundige een vertrouwbaar raadgever en veiligen gids op het gebied onzer maatschappelijke huishouding, thans vooral op hoogen prijs te stellennu de Internationale haar ver derfelijke leer ook in ons vaderland begint te verkondigen en de vraag omtrent het lot en de toekomst van den arbeider meer en meer de algemeene aandacht bezig houdt. Mannen zonder kenniszonder onderzoekzonder studie komen de lichtgeloovigen en ontevredenen met allerlei valsche voorstel lingen misleidenen wijzen hun tot verbetering van hun lot wegen aandie tot hun ondergang voeren. Meer dan ooit zijn daarom in de Kamer mannen noodigdie de ware ver houding tusschen kapitaal en arbeid hebben bestudeerden een grondig onderzoek hebben gedaan naar de wegen waarop volkswelvaart te vinden is. De Staat kan geen rijkdommen scheppen, de wet kan het volk geen hooger loon, geen betere woningen, geen vleesch en bier bezorgen. Waar landbouw scheepvaarthandel en ny verheid bloeien, strooit de algemeene welvaart hare zegeningen door het landen ieder deelt in de rijke vruchten. Aan de studie van hetgeen de vruchtbaarheid dezer bron nen van volkswelvaart kan bevorderen, heeft de heer de Bruyn Kops zijne krachten gewijd. Ofschoon hij Mr. voor zijn naam schrijftis hij geen ADVOCAAT, maar een STAATHUISHOUDKUNDIGE. Zien wij de laatste nummers in van het tijdschtift de Economist, waarvan hij redacteur is, wij vinden artikelen over de fabrieken in Twente de organisatie der maatschappijen tot onderlinge hulp (bij ziekte ouderdom overlijden enz.) de stoompakketvaart op Noord-A merika de uitvoeren van inlandsche lijnwaden naar Ned. Indië, de afschaffing van de belasting op de bieren en azijnen, den toestand der arbeidende klassen in Pruisen Zwitser land en Oostenrijk de inkomstenbelasting, den Javaanschen werkman, lokaal-spoorwegen in Nederland, de opleiding van Indische landbouwers, de walvisehvangst in 1870, de landbouwkaart van den heer Staring, de spaarbanken enz. Dat zijn zaken waarbij geheel het Nederiandsche volk be lang heeft. Zulke onderwerpen behooren met kennis van zaken besproken, het voor en tegen gewikt en gewogen, de uitkomsten nauwkeurig onderzocht, de zaken van verschillende zijden bekeken te worden; dan kan de landbouwer, de han delaar, de industriëel, de reeder er zijn voordeel meê doen en de volkswelvaart is gebaand. Dat is de eenig ware weg, kunstmiddeltjes kunnen ons niet baten. Wat dunkt u, kiezers, zou de man die zich met zulk werk bezig houdt, zijn plaats in de Tweede Kamer niet behooren te behouden Laat ons zienwat men tegen den heer de Bruyn Kops in het midden brengt. Er is reeds op gewezen, hoe schandelijk men hem heeft durven verdacht maken als een voorstander der Parijsche Commune, ofschoon bet bekend is, dat de mannen der Com mune, de socialisten en communisten geen sterker tegenstan ders hebben dan juist de staathuishoudkundigen, evenals de kwakzalvers geen grooter bestrijders hebben dan de ervaren geneesheeren. Er zijn inderdaad kwalen waaraan onze maat schappij lijdt. Ernstige economisten als de heer de Bruyn Kops zoeken naar de middelen tot genezing, maar naar goede, doeltreffende middelen. Onkundigen en kwaadwilligen zoeken de genezing langs verkeerde en noodlottige wegen. Gelijk nu de kundige geneesheer het best in staat is om ons in te lichten en te waarschuwen tegen den gevaarlijken poespas der kwakzalvers ter genezing van de kwalen van het menscbelijk lichaamzoo zijn ook de economisten of staat huishoudkundigen het best in staat om ons in te lichten omtrent de dwaasheden der Internationale en te waarschu wen tegen de rampen en wandaden waarop de teer der Com mune van socialisme en communisme uitloopt. Tracht men thans op arglistige wijze den schrik voor de Commune en de Internationale tegen den heer de Bruyn Kops te gebruiken reeds vroeger beeft men den godsdienst baat tegen hem opgewekt. Toen er in December van het vorige jaar een gerucht liepdat de hoogleeraar Opzoomer was aangezocht om minister te wordenriep de hieuwe Noordhollander zijn lezers toe, dat de Utreehtscbe professor een der hevigste tegenstanders van het bijzonder onderwijs iseen man vol onphilosophische vooroordeelen die sterk rieken naar Renan, en tegen alles wat Katholiek is. Ook moest er herinnerd worden aan /'den zouteloozen en gekrui- den spot," dien de Spectator wekelijks naar het hoofd werpt van ieder die Katholiek, orthodox of zelfs maar in de politiek gematigd is. Dit alles zou ons minder aangaan; maar let nu op het slot. Alles moet strekken om den heer de Bruyn Kops verdacht te maken en hem tegen zijn aftreding als lid der Kamer afbreuk te doen. Als toch de lezers van den N. N. H. tot den gewenschten graad van onverdraagzaamheid en godsdiensthaat, zijn opgezweepteindigt het artikel aldus: 'Katholieken, die een belangrijk gewicht in de schaal der Nederiandsche politiek kunt leggen, vergeet nietdat hevige anti-papistennatuurlijk vijanden van alles wat u dierbaar ismannen gelijk Opzoomer op den voorgrond gesteld wor den door ministers als Fock door eene partij in de Tweede Kamer, waartoe mannen als de Bruyn Kops (welke men ettelijken uwer heeft opgedrongen) behooren." "VVat heeft de Bruyn Kops met den Spectator te maken? Wat heeft hij met professor Opzoomer te doen Weuschte hij dat Opzoomer minister zou wordenof was hij met de liberale Arnhemsclie Courant van gevoelen dat dit niet wen- schelijk was? Daar weet de AN. H. niets van, dat onderzoekt hij nietdaar vraagt hij niet naardat is hem overschillig. De heer de Bruyn Kops moet er met de haren bijgesleept, en voor de Katholieken in een hatelijk daglicht worden gesteld. Daar is het om te doen En nog durft datzelfde blad de liberalen beschuldigen, dat zij religiehaat aanstoken en van alles godsdienstkwestiën maken Dat durft de N. N. II. beweren een blad van de richting, die in Limburg en Noordbraband het verzet van de achtingswaardigste Katholieken heeft uitgelokt. En ge lukkig daar niet alleen Dat durft dit blad zeggen van de liberalen, de voor standers van de gemengde volksschoolde kweekplaats der verdraagzaamheid van de liberalen in dit districtdie den generaal Knoop naar de Kamer zonden, wiens woorden gij zeker niet hebt vergetenkiezersde gedenkwaardige woorden die hij u in 1869 in de dagbladen toeriep: //Men //moet die rampzalige kerkelijke twisten laten rustendie //ons land zouden verzwakken en verdoelenmen moet "wat meer hart hebben voor het algemeene vaderland en //wat minder op den voorgrond stellen dat men Katholiek //of Protestant is." De beschuldiging is geheel aan het verkeerde adres gericht. Zij past allereerst op de drijvers van den N. N. II, en daarna op de conservatievenwier orgaan in dit district, de Nieuwe Alkmaarsche Courardgeen betere aanbeveling wist van een candidaat voor de Provinciale Staten van deze: "Als geloovig belijder der Roomsch-Katholieke godsdienst verdient hij voorts het volle vertrouwen zijner geloofsge- nootendie te regt verlangen datwanneer men onder hen een volksvertegenwoordiger zoektde hand zal worden gelegd op een man die dan ook werkelijk hun standpunt deelt." Bun standpunt beteekent hier niet het Katholieke stand punt maar het ultramontaanschehet standpunt van de schrijvers in den N. N. II. Het is genoeg bekend, hoe de bezadigde Katholieken bij deze partij in den politieken ban zijn. Waarom wordt dit hier herinnerd? Om de schrijvers in den A. N. H. te overtuigen en te bekeeren Wie zou zóó dwaas zijn dat te willen beproeven Neenmaar om allen die het wel meenen met ons vaderland, met de eendracht en de verdraagzaamheid onder zijne bewonersmet onze rechten en vrijhedenKatholieken zoowel als Protestanten te waarschuwen tegen het dolle drijven der overmoedige ul- tramontanen en tegen allen die hun gevaarlijk bondgenootschap hebben aanvaardtegen de conservatieve partij die het een aanbeveling acht voor een candidaat, dat hij op het standpunt van den A. A. H. staat en diens vertrouwen geniet. De conservatieve partij alweer gesteund door de ultra- montanenstelt tegenover den heer de Bruyn Kops Graaf Schimmelpenninck. oud-minister van Financiën. Onder dien titel wordt hij den kiezers aanbevolen, en onder dien titel is hij ook het best bekend. De beroeringen van de jaren 18661868 zijn bij het Nederiandsche volk nog niet vergetentoen binnen den tijd van vijftien maanden de Tweede Kamer twee malen werd ontbondentoen een ministerie de proef nam in Nederland te regeeren ondanks de Volksvertegenwoordiging en zonder haren steun, een proef die gelukkig is mislukt. Van dat ministerie was Graaf Schimmelpenninck lid. Dat moet voor alle constitutioneel- gezinden, voor alle voorstanders van ministeriëele verant woordelijkheid genoeg zijnom hem geen stem te geven als lid van de Tweede Kamer. Hij heeft de eerste eischen uit het oog verloren van elke regeering die niet eigenmachtig is maar met een volksvertegenwoordiging te doen heeft. Hij heeft medegewerkt tot hetgeen de heer Groen van Prinsterer destijds noemde "wegcijfering van het consti tutioneel gouvernement", //inbreuk op het recht der Tweede Kamer' //bescherming van het gezag door miskenning der vrijheid"het tegenovergestelde van de roeping waardoor het Huis van Oranje in de wereldgeschiedenis vermaard is." //Aan een anti-nationaal kabinet moet door eene nationale oppositie zoo spoedig mogelijk het regeren ondoenlijk worden gemaakt", schreef de conservatieve partij in de Nieuwe Alk maarsche Courant van 25 Februari. En thans voegt zij de daad bij het woord, door tot candidaat voor de Tweede Kamer aan te bevelen een lid van het ontbindings-ministerie De man die in 1866 en 1868 door allerlei middelen heeft beproefd de stem der Kamer tot zwijgen te brengen, die als minister weigerde naar haren raad te luisteren, die haar ont bond als zij woorden sprak die hem niet bevielenzullen wij dien man tot volksvertegenwoordiger kiezen Zullen wij medewerken om deze regeeringdie zooveel vertrouwen ge niet omver te werpen Die dat wilkan niet beter doen dan den oud-minister Graaf Schimmelpenninck oud-lid van het ontbindings-ministerie te kiezen. Die echter een voorstander is van rustigegeleidelijke ontwikkeling, die verlangt dat de Kamer eindelijk eens aan het werk zal gaandie stemme den candidaat der Centrale Kiesvereeniging W. V. D. K. Door het stedelijk muziekcorps zullen heden, des namid dags te 6 uren, in den Stads-hout, de navolgende stukken worden uitgevoerd: 1. Marche Champètre (la Bénédict.ion de la Moisson) van van den Bogaerde. 2. Ouverture (le droit du Seigneur) van Wedighen. 3. Lord Lovel's Wals van Laurent. 4. Fantaisie (le tils du Brigadier) van Massé. 5. Ouverture Festival van Leutner. 6. Quadrille (les Vèpres Siciliennes) van Verdi. 7. Fantaisie (Mignon) van Ihomas. 8. Grande Galop (le Postillon) van Fanst.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1