Naar de Stembus No. 24. Drieënzeventig ste Jaargang. 1871. ZONDAG 11 JUNI. Mr. J. L. DE BBUYN KOPS. ©ffictcel ©cbccltc. S2Hcf»cUjfcscftc Berichten. Frankrijk. ALK I AA ilSC II EC R A A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers KERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. OPROEPINGVERLOEÜANGERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR roepen mits deze op verlofgangers der militie te landbe- hoorende tot de ligtingen 1867. 18f>8, 1869 en 1870, voor zooverre zij vdór 1 April 1871 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, om zich op Woensdag den 21 Junij dezes jaars, des voormiddags ten 8 ure te lateu vinden vóór het Raadhuis derzelve gemeente, om aldaar door of van wege den Heer Militie-Commissaris te worden onderzocht, gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebragte kleeding- en equipementstukkenbenevens zakboekje en verlofpas. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 5 Junij 1871. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Ter Secretarie der gemeente Alkmaar zijn verkrijgbaar: PROSPECTUSSEN der door die gemeente uitgeschreven GELDLEENING van 50000,waarvoor de inschrijving plaats heeft op 21 Junij 1871. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een halskettingje met slotje; een sleuteltje; op den 10 Junij j.l.ineenen winkel te Alkmaar gevondeneen gouden broche en twee dito haar spelden n\et cantille werk. Nederlanders toont u een levend volk. Maakt gebruik van uwe rechten, vervult uwe plichten. Een vrijheid- en tevens ordelievend volk spreekt alleen op regelmatige en wettige wijze bij de stembus. Daar doet het zijn meening kennen, daar kiest het de mannen in wie het vertrouwen stelt, aan wie het zijn belangen wenscht op te dragen, door wie het verte genwoordigd wil worden. Wien zult gij kiezen Wien in dit district F Zijt gij bevreesd voor de vrijheid Gelooft gij, dat Nederland met Erankrijk gelijk gesteld moet worden Meent gij inderdaad, dat ons vaderland de vrijheid evenmin weet te genieten en te gebruiken als het gemeen van Parijs Herkiest dan het aftredend lid vroeger door u gekozennietWilt gij echter u zeiven en uwe medeburgers door die gelijkstelling met de commune-mannen niet beleedigen, wilt gij uwe voor ouders waardig blijven, die vertrouwen stelden in de vrijheid laat u dan niet bevreesd maken voor het alarm-geschreeuw dat thans Nederland den ondergang voorspeltals het zich zelf niet aan banden legt. De gebeurtenissen in Parijs hebben ons allen met ontzetting vervuld. Hadden zij plaats gehad in Engeland, in België of in Noord-Amerika, er zou eenige grond zijn om voor de ge volgen der vrije regeerings-beginselen te vreezen. Men zou kunnen zeggenziedaar waar al die vrijheid op uitloopt. Maar het tooneel der verschrikking is Frankrijk, de gruwel der verwoesting heeft Parijs geteisterd. Nu zijn de rollen omgekeerd. Nu hebben wij recht u toe te roepen: ziedaar waarop de Napoleontische tirannie uitlooptziedaar waartoe een volk in staat is, dat jarenlang met ijzeren hand is onderdrukt en dom gehouden Juist die mannen, tegen wier beginselen men u thans zoekt op te ruien, voor wie men leelijke namen uitvindt, als «liberaiisten" en .radicalen", juist die mannen hebben zich niet laten mis leiden door al het uiterlijk schoon, door de blinkende ellende van het Eraneche keizerrijk. Juist de staathuishoudkundigen, de economisten, de mannen van de soort van Mr. DE BRUYN KOPS de rekenaars en cijferaars hebben aangetoondmet cijfers aangetoond, dat Frankrijk in zijn verderf liep en Parijs boven een vulkaan stond. Ook de Alkmaarsche Courant heeft nog ruim een jaar geleden, vóór het uitbreken van den oorlog, toen Parijs nog blonk in al zijn pracht, er op gewezen, dat de toestand inderdaad onhoudbaar, hopeloos wasdat door elk jaar meer millioenen te laten verbouwen, de regeering ook elk jaar nieuwe scharen van arbeiders naar Parijs deed stroomen die de Keizer moest te vriend houden door weer meer millioenen te laten verwerken. Eenmaal moest er een uitbarsting komen onder die verwende arbeiders, wien de staat werk en hoog loon verschaftedie de keizerlijke regeering zooveel mogelijk liet deelen in het weelderige en loszinnige Parijsche leven, voor wie koffiehuizen en schouwburgen ver rezen, maar geen scholen. Eenmaal moest het tot een vree- selijke uitbarsting komen. Wij hebben haar aanschouwd vreeselijker dan iemand haar had kunnen voorstellen. Het was de erfenis van het Napoleontische bestuur Kiest DE BRUYN KOPS niet, roept zekere partij uit, die tegenwoordig een ongepast hoogen toon aanslaat, die hare volgelingen voorstelt als de eenige ware Katholieken, en haar eigen gedoofsgenooten, als zij nietin alles onvoorwaardelijk met haar instemmenschandelijk verguist. In Noord-Brabant zijn de Katholieken zeiven tegen die partij in verzet gekomen, en mannen die namen dragen, welken onder de Katholieken een goeden klank hebbenvereenigden zich tot bestrijding dezer overmoedige partijgangers. In Noordholland daaren tegen handelt de conservatieve partij met hen in overeen stemming. Zij spreekt hen niet tegen, geeft welwillende woorden ten beste, stemt in met hunne klachten, en steunt hen daardoor in hunne onbillijke eischen en hooghartige taal. Toen voor eenige maanden in de Tweede Kamer de adressen ter sprake kwamenwaarbij Z. M. onze Koning verzocht werd stappen te doen tot volledig herstel der wereldlijke macht van den Paus, verklaarde de regeering, dat zij tot nog toe daartoe niets had gedaan en ook niet voornemens was iets te doen. Met die verklaring namen zelfs Katholieke afgevaardigden genoegen, die daarvoor natuurlijk in de A ieuwe Noord-Hol lander en dergelijke bladen aan de kaak werden gesteld. Een Katholiek lid stelde voor, de houding der regeering goed te keuren. De meeste conservatieve leden stemden daartegen en keurden niet goed dat de regeering zich van stappen tot herstel van 's Pausen wereldlijk gezag onthield 1 Zoover is het in Nederland gekomen. Niet tevreden met volkomen vrijheid van godsdienst, eischen de drijvers der Utramontaan- sche partij, dat de Nederlandsche staat partij zal kiezen en stap pen zal doen om aan den Paus zijn wereldlijke macht terug te bezorgen. Bijna was de poging gelukt. De onthouding der regeering is, dank zij den conservatieven, slechts met 39 tegen 35 stemmen goedgekeurd. Kiezers Nederlandersverdient een partij die zulke vermetele eischen steunt, nog langer uw vertrouwen F Slechts 32 leden der Kamer hadden den moed rondweg te verklaren, dat het de roeping van den Nederland- sohen Staat NIET isstappen te doen tot herstel van het wereldlijk gezag des Pausen. Daartoe behoorden 't zij tot hunne eer gezegd, de heeren DE BRUYN KOPS en YAN AKERLAKEN. Daartegen stemden de heeren VAN FOREEST en VAN GOLSTEIN. Daarom beveelt dan ook de Nieuwe Noord-Hollander de herkiezing van den beer VAN GOLSTEIN te Hoorn aan, en ontraadt ten sterkste die van den heer DE BRUYN KOPS te Alkmaar. Van Nederlandsche kiezers is het te verwachten, dat zij juist om dezelfde reden den heer DE BRUYN KOFS wel, en den heer VAN GOLSTEIN niet zullen herkiezen. De heer DE BRUYN KOPS is eerlijk en flink genoeg geweest om te zeggen, dat de Nederlandsche staat tut zoo iets niet geroepen is. Dat is de waarheiden zou ook niet menig conservatief van die waarheid overtuigd zijnF Waarom er zich dan niet mee vereenigd F De partij die in deze streken in de Tijd en de Nieuwe Aoord-Hollander hare stellingen en beginselen verkondigt, is niet tevreden met het Pauselijk oppergezag in geloofszaken maar verlangt dat ook ons staatsbestuur, onze landsregeering, zal worden ingericht naar de uitspraken van den Pauselijken Stoel. De onbillijkheid van zulk een eisch valt in het oog, en moet ook door Katholieken erkend worden. Zoo iets zou alleen mogelijk zijnals er in Nederland alleen Katholieken woonden. Of het zelfs in dat geval wenschelijk zou wezen, is een andere vraagdat zouden de Katholieken zeiven moeten uitmaken. Maar thans is het onmogelijk. Even schromelijk onrechtvaardig zou het zijnons staatsbestuur te willen inrichten naar de uitspraken der Dordsche synode van 1618 of overeenkomstig de wenschen van de tegenwoordige ver tegenwoordigers der Nederlandsche Hervormde Kerk. Het staatsbestuur mag niet worden ingericht naar de eischen van eenig kerkgenootschap, 't zij Katholiek of Protestant. Neder land moet een geschikte woonplaats blijven voor alle lands kinderen onverschillig tot welke kerk zij behooren. Die iets anders begeertis geen waar Nederlander, al mogen zijne ouders en voorouders hier sinds eeuwen gewoond hebben. Nederlander is hij naar het vleesch, maar niet naar den geest. Het is de plicht der Nederlandsche kiezers, op deze buiten sporige en voor Nederland beleedigende eischen bij de stem bus een duidelijk antwoord te geven en het te gelijk aan de conservatieve partij te doen gevoelen, dat het niet vader landlievend ismet een partij die zulke eischen stelt, samen te werken. 't Is onder andere vormen dezelfde strijd als ten tijde van den eersten WILLEM VAN ORANJE tegen Koning PHI LIPS II en zijn handlangers. Dwang en geweld, onderdrukking en onverantwoordelijk gezag komen op tegen de vrijheid. Toen zocht men de menigte bevreesd te maken voor de vrijheid door haar te wijzen op de buitensporigheden en wandaden der beeldstormersthans tracht men haar te beangstigen door het gezicht van het brandend Parijs, 't Is de geest van GRANVELLE en VIGLIUSdie zich in de tegen woordige alarmkreten laat hooren, en duidelijk herkennen wij de stem van IIESSELS met zijn telkens herhaald «naar de galg." De Nieuwe Alkmaarsche Couranthet erkende orgaan der conservatieve partij in dit districtjammert luidedat de K oninklijke macht ir. gevaar wordt gebracht, en beveelt ons daarom Graaf SCH1MMELPENN1NCK tot volksvertegenwoorigerd aaneen lid van het bekende ontbindings-ministerie dat het een krenking van het Koninklijk gezag noemde, als het Hoofd van den Staat bij de keuze zijner ministers zou moeten letten op de wenschen en het vertrouwen des volks. Was het anders vóór drie eeuwen F Toen verzocht, toen smeekte WILLEM VAN ORANJE den Koningzijne dienaren in de Nederlanden te vervangen door anderen die het vertrou wen des volks genoten. «Het zou er fraai uitzien voorwaar schreef MOR1LLON daarop aan GRANVELLE wanneer Koningen hunne ministers moesten kiezen of be houden naar den wil van het volk Daarom noemde ook de heer GROEN VAN PRINSTEIIER het standpunt van dat ministerie «het tegenovergestelde van de roeping waardoor het Huis van Oranje in de wereldgeschiedenis vermaard is," en beveelt hij thans weêr den heer KEUCHENIUS alscan- didaat voor de Tweede Kamer aanals protest tegen de steeds voortdurende lofspraak over het in 1866 tot stand gekomen Kabinethet bekende ontbindings-ministerie HEEMSKERK. Zal men nu een oud-lid van dit ministerie tot volksverte genwoordiger kiezen? De vereeniging Grondwet en Eendracht te Bredatot nog toe gewoon in conservatieven zin werkzaam te zijnheeft aan de ultramontaansche drijvers den rug toe gekeerd en beveelt thans den candidaat der liberalenden heer GUL JÉ, aan. Ziedaar een ontwaking van den echt Nederlandschen geest. De heer GROEN VAN PllINSTERER bezweert zijn geestverwanten zich toch niet weêr te laten misleiden door de niets beteekenende betuigingen van welwillendheid der conservatieven. «Niet de beëindiging van de schoolkwes tie schijnt hun doel schrijft hij wel de wederoprichting van het ministerie-Heemskerk." De Heraut en andere bladen zijner richting sluiten zich bij hem aanen herinneren aan haar schoolprogram. «Het program wil meer" zegt de Heraut «het wil de grenslijn weer scherp getrokken zien, die ons van de conservatieven scheidtopdat niet op nieuw het oude spel met ons gespeeld worde, waarbij men, onder den schijn van ons recht te zullen doen, ons opneemt in zijn gelederen." Wat wil dat schoolwet-program F Het is vastgesteld door de Vereeniging voor Christelijk-na- tionaal ondenvijs, en vraagt wijziging van de artt. 23, 24 en 33 der wet op het lager onderwijs en wijziging van art. 194 der Grondwet. En wat belooft nu een conservatief in de Nieuwe Alkm. Courant, zeer voorzichtig in een ongeteekend ingezonden stuk tot aanbeveling van Graaf SCHIMMEL- PENNINCK? Een paar kleinigheden, waarin niemand, althans hier in Noord-Holland, belang stelt, die te Wons en te Dinxperlo reden tot klachten hebben gegevenmaar naleving van art. 194 der Grondwet. Zeker, de heer GROEN heeft wel rede in de Aederl. Gedachten van 1 Juni dezes jaars te schrijven: «Wat ontvangen wij? Van wien? Wanneer? «Wat? de toezegging van het altijd toegezegde concept- wettekewaarvan de levens- of stervens-historie sedert lang bekend is. «Van wien? van den kabinet-formeerder van Juni 1866, die art. 194 der Grondwet en ook art. 23 van de schoolwet handhaaft. «Wanneer? als de geschikte tijd daar is voor iemand, die (noch in het ministeriëele, noch in het parlementaire initiatief snel) enkel in het ontbinden van de Tweede Kamer excep- tioneele voortvarendheid getoond heeft." Inderdaad, ook de heer GROEN beveelt de herkiezing van Graaf SCHIMMELPENNINCK niet aan. Kiezers, die vertrouwt dat Nederland nog langer met vrije staatsinstellingen kan welvaren, maar die mannen van studie en onderzoek, van kennis en bezadigdheid verlangt bij de behandeling der maatschappelijke vraagstukken van den dag, bij de bespreking van de kwalen onzer maatschappij, herkiest ons aftredend lid. De vrijheid is een goed vaarwater, dat tot welvaart, tevre denheid en volksgeluk leidt. Dat vaarwater heeft natuurlijk ook enkele moeilijke plaatsen en zelfs zeer gevaarlijke klippen waarop onwetende, onervaren of kwaadwillige stuurlieden het schip van staat jammerlijk schipbreuk kunnen doen lijden. Nu zeggen de conservatieven en ultramontanen: blijft waar ge zijtneen, gaat terug. Maar dat kan niet, kiezersW ie wenscht achteruitgang Niets gaat terug. De wereld staat niet stil. Stilstand is reeds achteruitgang. Wat zoudtge zeggen van een schipper, die uit vrees voor mogelijk gevaar niet van zijn plaats kwam? Zoudt gij met hem willen varen? Wij zeggen kiest een kundigen loodsdie het vaarwater kenten dan met goed vertrouwen vooruitKiest W. Y. D. K. Christophe Deloche, die de hoofdrol gespeeld heeft in luit drama van den moord van den bataljons-chef Arnaud te Lyon, heeft den 24 te Riom de doodstraf ondergaan. Prins Napoleon heeft een brief aan den minister Favre ge schreven, waarin hij de verantwoordelijkheid voor Frankrijks rampen werpt op het gouvernement der nationale defensie dat zijn programma volkomen verloochend heeft, en ten slotte zegt, dat de eenige grondslag voor eene fransche regeeringde eenige bronwaaruit zij hare wettigheid en kracht kan putten, is een beroep op het volk. De uitgeschreven openbare bidstond op den eersten Pink sterdag is te Versailles door de leden van het gouvernement en der Nat. Vergadering, door den pauselijken nuncius en eenige prelaten bijgewoond. In de voorsteden van Lyon is in den nacht van 3031 Mei eene oproeping aangeplaktom de parijsche Commune te helpen en te wreken en Frankrijk in het genot der gemeene- bestelijke vrijheid te stellen. Aldaar hebben voortdurend ar- restatiën plaats, wegens eene ontdekte poging om, door eene beweging in de tweede stad des Rijks, eene afleiding ten gunste der in gevangenschap verkeerende parijsche insurgenten te bewerken. Aubry, een agent der Internationale te Rouaau en thesau rier der Commune, is den 2 in hechtenis genomen. Te Versailles worden een groot aautal terechtstellingen voltrokken. Men verzekert, dat 15000 parijzenaars gefusil leerd zijn. Bij decreten van den 2 heeft de regeering de kaders der mobiele nat. garde vereenvoudigdenin het belang van de handhaving der orde binnen Parijsbepaalddat de repu- blikeinsche garde voortaan zal bestaan uit 2 regimenten, elk van 2 bataljons infanterie en 4 escadrons ruiterij te zamen 6110 man. De commissie van legerorganisatie heeftin strijd met het advies van den heer Thiers, die de wet van 1832 hersteld wenschte te zienhet beginsel der algemeene dienstplich tigheid aangenomen. De minister Picard heeftten gevolge der plagerijen waaraan hij in de Nat. Vergadering gedurigvooral den 30 Meiblootstond zijn ontslag genomen. Den 6 behelsde het Journal Offciel de benoeming van de tieeren Lambrecht tot minister van binn. zakenLefranc tot minister van landbouwCissey tot minister van oorlogLe- Jlu tot gezant te S. Petersburg (in plaats van den hertog de Noailles, die om redenen van gezondheid voor die betrekking bedankt heeft) en Leon Say tot prefect der Seine. De heer Picard is benoemd tot gouverneur der Fransche Bank, de heer Rouland tot procureur-generaal bij de alge meene rekenkamer. De heer Guizot heeft den voorzitter der Nat. Vergadering een brief gezonden, waarin bij den tijd gekomen acht om het vraagstuk van den toekomstigeu regeeringsvorm tot op lossing te brengenalvorens daartoe overtegaan, zouden de groote leemten in de Vergadering aangevuld en over de toelating der prihsen v. Orleans beslist moeten worden; voorts bepleit hij de opheffing der verbanning van die prinsen en van den graaf v. Chambord. Nationale Vergadering. Den 27 is besloten eene petitie naar den minister van oorlog te zendenwaarinter verzekering van den toevoer van proviand naar Parijs bij een eventueel nieuw beleg, den aanleg verlangd werd van een reeks elkander bestrijkende forten op de beide oevers der Seinevan Parijs tot Havre. Door deskundigen werd dit denkbeeld niet verwerpelijk geacht. De Afgevaardigde Dusaussoy heeft den 29 2 motiën voor gesteld tot het brengen van hulde en dank aan de van buitenslands en uit de gewesten naar Parijs gesnelde brand weer, en tot het houden van eene plechtige lijkdienst voor de gesneuvelde krijgslieden en het oprichten van een monu ment voor de te Parijs vermoorde gijzelaars. De eene is onmiddelijk aangenomende andere onder toej uiching naar eene commissie verzonden. Den 30 is besloten tot het in overweging nemen van het door de oorspronkelijke ontwerpers Louis Blanc c.s. losge laten, maar door den heer des Vignes overgenomen voorstel, om de leden van het Gouvernement der Nat. Defensie ver antwoording te vragen van het door hen gedurende het beleg van Parijs gehouden beheer. De genl. Ducrot interpelleerde de regeering over het personeel van de prefectuur in de depart", van de Nièvre en de Chêr; vooral in het eerste was de toestand ongunstig en waren de gemeenteraden meerendeels uit aanhangers der Commune samengesteld hetgeen hij niet onduidelijk aan den te radicalen prefect weet. De minister Picard nam dien ambtenaar in bescherming en verzekerde onder den bijval der linkerzijdehem te zullen verwijderen, door hem de verdiende bevordering te geven. Voorts verdedigde de minister de optreding van liet bewind van 4 September, als veroorzaakt door de verontwaardiging over den onzinnigen oorlog en de afwezigheid van het hoofd van den Staaten als toen de optreding eener Commune heb bende verhinderd. 1 Juni. Er wordt besloten tot het in overweging nemen van het voorstel der heeren Lefevre PontalisDelacour en Bertaultom de decreten van het bewind der nat. verdedi ging door eene commissie van 30 leden te doen herzien. De Afgevaardigde Princeteau dient een wetsvoorstel in bepalende, dat de Afgevaardigden gedurende de uitoefe ning van hun mandaat en 6 maanden daarna geene be zoldigde betrekkingenbehalve die van minister of ambas sadeur, zullen mogen aanvaarden; de Afgevaardigde Rivinel een tot het benoemen eener commissie, belast met het opspo ren der middelen om de ministeriëele departementen behoorlijk te Versailles te installeeren. De heer Larochejacquelin on dersteunt dit voorstel en beklaagt zichdat menzonder

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1