Duitsclilaml Keltic. OostenrUk-Hongarfie. Zwitserland. Katie. Spanje. (jirout llrittanje en Ierland. Turk|je« Wereenigde Stalen. Zuiil tincrica. BfiinneiilaiKl. raadpleging der Vergadering, eeu begin maakt met het over brengen der ministeriën naar Parijs. De heer Thiers zegt dat de regeering geen invloed begeert uitteoefenen op de beslissing van het vraagstuk betreffende de hoofdstad. De ministerraden zullen te Versailles blijven gehouden worden en de hoofden der voornaamste departementen zullen daar gevestigd blijvenmaar het is uit den aard der zaak onmo gelijk om er de ministers van oorlog en van financiën te vestigen en de beambten dier departementen te huisvesten. Het zou ongelegenheid veroorzakenindien de minister van financiën bij het sluiten der aanstaande leening te Versailles verblijf hield. De heer Thiers wordt luide toegejuicht en het voorstel, op aandrang der rechterzijde, niet urgent ver klaard. De minister Dufaure dient een wetsvoorstel in tot reorganisatie van den Staatsraad. Nog komt in een voorstel tot het toestaan van 100000 fr. voor het opruimen der bouwvallen van openbare gebouwen te Parijsen het wederopbouwen der onmisbaarste daarvan. De heer Roussel stelt als aanvulling daarvan voor, om den bouwval derTuile- rien en den voorgevel van het stadshuis op staatskosten in wezen te houden en niet tot den herbouw overtegaan, voor dat alle sporen van de invasie en den burgeroorlog verdwenen zijn; en om de ruinen der kasteelen van Meudon en S. Cloud in stand te houden, ter blijvende herinnering aan de pruisische verwoestingen. De Vergadering besluit, den 5 de geloofsbrieven van den prins v. Joinville en van den hertog v. Aumale te onderzoeken. 2, Juni. Door den Afgevaardigde Brunei wordt ingediend en door de Vergadering urgent verklaard een wetsvoorstel waarbij de wetten, welke de verbanning regelen, worden afgeschaft, als niet te rijmen met de republikeinsche regee- rin^sbeginselen en als slechts de dynastische hartstochten dienende. Met eene groote meerderheid wordt eveneens urgent verklaard een wetsvoorstel van vele leden om de wetten tegen de Bourbons van 10 Sept. 32 en 26 Mei 18 afteschaffen. De geheele rechterzijde bevestigt bij deze ge legenheid het bericht, dat de 2 takken der Bourbons in het tot stand komen eener fusie hebben toegestemd. 3 Juni. Met alg. st. wordt een crediet van 1.053.000 fr. geopendtot herstel van het huis van den heer Thiers. De commissie van onderzoek der wet tot afschaffing derverban- ningswet staat bijna eenstemmig de aanneming voor. De minister van eeredienst vraagt een buitengewoon crediet aan van 30000 fr., ten einde de begrafenis van den aartsbisschop Darboy en van de met hem vermoorde gijzelaars op Staat- kosten te doen plaats hebben. 5 Juni. De commissie voor het voorstel van een onderzoek naar het verrichte door de regeering der nationale verdedi ging brengt haar verslag uitwaarvan de conclusie strekt tot "het instellen eener enquête. De heer Thiers verklaart, dat de commissie omtrent de geloofsbrieven der prinsen van Orleansna een langdurig onderhoud met hem erkend heeft, dat het onmogelijk is om thans een vraagstuk optelossen het welk eene zoo zware verantwoordelijkheid na zich sleept. Een tweede onderhoud zou noodig zijn en hij verzoekt uitstel der discussie tot den 8, zijnde de commissie van meening, dat te gelijker tijd over de verbanningswetten moet worden be slist, In antwoord aan den heer Pelletan zegt de heer Thiers, dat geen enkel der gemobiliseerde manschappen onder de wapenen zal worden gehouden, en dat de in Algiers aan wezige binnen 8 dagen vervangen zullen worden door regi menten georganiseerd na de terugkomst der krijgsgevangenen uit Duitschland. 6 Juni. De minister van financiën vraagt machtiging tot het sluiten eener leening van 2j miljard ten einde een ge deelte der oorlogs-contributie te betalen en in verwachte tekorten te voorzien. Dit voorstel wordt in handen gesteld van de commissie voor de Staatsbegrooting. De minister van justitie dient eene voordracht in, strekkende om door rechterlijke uitspraak bet overlijden te constateeren van mili tairen, die van Sept. 1870 tot 30 Mei 1871 vermist zijn. De behandeling van het voorstel om de Yendöme-zuil weder opterichten wordt uitgesteld. Parijs. De gewezen bordeauxsche gedelegeerde Glais-Bizoin is den 26 Mei, na den 10 voor de derde maal in hechtenis genomen te zijn, uit zijne gevangenis op hetVendöme-plein verlost door tusschenkomst van den kolonel Mayer, die zich reeds vroeger bij de Commune en bij den gedelegeerde De- lescluze voor hem had in de bres gesteld. Paschal Grousset is den 3 Juni gevat ten huize van eene vriendin, waar hij zich in vrouwenkleeding ophield en is bij zijne wegvoering door de menigte zeer gesmaad. De gedelegeerde Commune-leden Delescluze, Regere, Ra/i- vierJohannard enz. hadden een brandstichterscorps van 300 man georganiseerd, onder de bevelen van Miüiere, Dereure, Billioray en Vésinier. De Nationale Bibliotheek en de hoofd kerk Notre Dame zijn behouden door het gekwetst raken der personen, die met het ontsteken der mijnen belast waren en vervolgens hunne misdaad bekend hebbende kerk van Belleville, waarin eene groote hoeveelheid kruit en petroleum was opgehoopt, door het in een biechtstoel in slaap vallen van den beschonken brandstichter, die later door zijne mak kers gefusilleerd is. Ten huize van Amouroux zijn de notulen gevonden der geheime zittingen van de Communewaaruit gebleken is dat het besluit tot het in brand steken der voorname ge bouwen den 20 Mei, ondanks het heftig verzet van Beslay, genomen is. De regeering wistdat in de riolen aanzienlijke hoeveel heden kruit en andere stoffen opgehoopt en onderling ver bonden waren door in het observatorium samenloopende ge leidraden. Alvorens Parijs binnenterukken, waren de troepen door de kelders van een huis op den Boulevard d'Enfer in het riolen-net gedrongenen hadden zij de draden op een aantal plaatsen doorgesneden en de brand verwekkende stoffen verwijderd. Het Theatre du Chatelet is wel in brand gestoken, maar behouden gebleven; daarentegen is de schouwburg bij de Porte S. Martin in de asch gelegd; desgelijks het Theatre Dejazet op den Boulevard du Temple, welke ontzaggelijk geleden beeft; onder de straten, welke een gelijk lot onder gaan hebben, behooren ook de Boulevard Beaumarchais, de Rue de Turbigo en de Rue S. Antoinebeneven het Bas- tielje-plein. De aartsbisschop, de heer Bonjean, de abt Deguerry en 3 abten der jezuieten-orde zijn reeds in den avond van den 24 in la Roquette gefusilleerd; 11 andere geestelijken, de bankier Jecker, 3 onbekenden en 38 gensdarmes zijn in den nacht van 26 -27 naar Père-Lachaise geleid en aldaar gefusilleerd welk lot nog 4 onbekende personen den volgenden morgen ondergaan hebben. 170 Gijzelaars in la Roquette, waaronder 15 geestelijken en 54 policie-agentenwaren door de Com mune, welke haar hoofdkwartier in die gevangenis gevestigd hadbestemd om den 27 insgelijks omgebracht te worden maar op raad van een der bewaarders namen zij de wijk naar een vleugel, waar zij zich gebarricadeerd en dapper verdedigd hebben, tot dat de'Commune, welker poging orn de gevan- genen levend te verbranden niet gelukt was, 's namiddags genoodzaakt was naar de maine van Belleville te wijken. In de gevangenis S. Pélagie zijn de federalistische redacteur van le Siècle, Gustave Chaudey, en verscheidene met hem al daar opgesloten gensdarmes gefusilleerd. Tot de vreemdelingendie hoofdrollen hebben gespeeld in het oproer, behooren 5 italianen10 polen, 5 duitschers2 americanen, 2 wallachyers, 4 belgen, 1 egyptenaar, 1 zwitser, 1 portugees en 1 bollander v. Ostfilcommandant van bet 115" bat. der nat. garde). Paris-Journal noemt bet. gefusil leerde Commune-lid Mortier, wiens eigenlijke naam Mortier zou geweest zijn, mede een hollander. 15000 Der gevangenen communisten zijn in de cavallene- stallen van het kamp van Satory gehuisvestzoodra zij door den provoost ondervraagd waren, werden zij naar Cherbourg, Rochefort, Brest, Belle-Isle-en-Mer, Oleron enz. overgebracht. Volgens een berichtgever der Times zouden den 24 p.m. 1000 gevangenen in opstand gekomen zijn en zou onder hen gevuurd zijn, met het gevolg dat er 300 zijn doodgeschoten. Den 28 heeft de genl. Gallifet 6000 gevangenen, waarvan 1500 de uniform der linietroepen droegen, zijnde het over schot der opstandelingen, naar Versailles geleid. Zij zagen er uitgeput en jammerlijk uit, Even voorbij deTriumfboog liet de bevelhebber halt houden en 82 der militaire deser teurs fusilleeren. De gewezen gedelegeerde van financiën Jourde is den 31 Mei op straat gearresteerd, terwijl hij onder de menigte de door de Commune aangerichte verwoesting in oogenschouw nam. Met lof worden de Commune-leden Theisz en Beslay ge noemd. De eene heeft als beheerder der posterijen door zijne ferme houding het centrale postkantoor tegen de brandstich ters beveiligd en de bureaux in gaven toestand aan zijne op volgers overgegeven, de laatste heeftals gedelegeerde bij de Banktot het behoud dier instelling medegewerkt en de daaraan gedane geldelijke vorderingen zooveel mogelijk be perkt. Sedert 18 Maart heeft de Bank aan de Commune moeten betalen 9.401,000 fr. der fondsen behoorende aan de stad Parijs en 7.290.000 tegen in blanco geteekende kwi- tantiën. De onder-gouverneur der Bank noemt deze som eene matige afkoop van de plundering. Bij het bedwingen der opstandelingen zijn van de beier- sche troependie aan de oostzijde van Parijs op voorpost stonden1 man gedood en 4 gekwetstdoor kogels der troepen van Versailles die de insurgenten vervolgden. Uit het meerendeel der huizen zijn, als blijk van instem ming met de zaak der orde, driekleurige vlaggen uitgestoken, welk feestelijk aanzien eener half in puin liggende en in den diepsten rouw gedompelde stad een zonderlingen en pijnlijken indruk maakte. De maarschalk Mac Mahon heeft gelastdat voorloopig niet dan met bijzondere vergunning voorstellingen in de schouwburgen gegeven mogen worden. Het venten van cou ranten in de straten van Parijs en S. Denis is verboden. De overblijfselen der zuil van het Vendöme-plein zijn naar het oude nijverheidspaleis overgebracht, ten einde tot model bij het gieten der nieuwe kolom te dienen. De dagbladen le Tricolore en le Politique zijn den 2 Juni op geheven. Bij de strenge huiszoekingen naar wapenen is een groot aantal gevonden. Voortdurend werden er gewezen nat. garden in hechtenis genomen. Op den rechter-oever werd streng toezicht gehoudenop den linker-oever was de cir culatie ook des nachtsvrij. De waarnemende prefect Ferry heeft de maires last gegevenhet afgezette onderwij zers-personeel weder aantestellen. Parijs zal bewaakt worden door eene republikeinsche garde van 12000 en een corps gens darmes van 6000 man. Den 3 is het openbaar verkeer vrij geworden en hebben de spoorwegen tusschen Parijs en Versailles hunne diensten hervatde toevloed van reizigers was groot. Bij het bin nenkomen en verlaten der stad behoefde men slechts zijne papieren aan de policie te vertoonen. De verzoeken der di recteuren om hunne schouwburgen te mogen openen, werden door de militaire overheden gunstig ontvangen. De wijken Belleville, la Villette en Montrouge waren den 5 nog steeds door militairen bezet en werden dag en nacht door patrouilles doorkruist. Boursier, luitenant-kolonel der gefedereerden, beroofde zich van het leven, op het oogenblik dat hij in hechtenis genomen werd. Het in het aartsbisschoppelijk paleis op een paradebed ten ten toon gestelde gebalsemde lijk van msgr. Darboy is door een talrijk, uit allerlei stand bestaand, publiek met veel deel neming bezocht. Den 6 is het postverkeer met het buitenland geheel hersteld. Er is bevel gegeven om alle burgerlijke ambtenaren der Commune in hechtenis te nemen. Door de regeering zijn in beslag genomen 500000 geweren, waaronder 60000 chassepots en 200000 van kulassen voor ziene oude geweren. Van de 2500 kanonnen zijn 300 naar de gewesten gezonden en worden de overige naar de Place d'Armes te Versailles gebracht. De insurgenten hadden het welvoorziene tuighuis te Vincennes nagenoeg geheel leeg geplunderd. De duitsche bisschoppen, met uitzondering van msgr. Hefele, bisschop van Rottenburghebben een herderlijken brief uit gevaardigd waarin o.a. verklaard wordtdat de weten- schappelijke richting in de theologie onvereenigbaar is met het catholieke geloof en alleen schuld draagt aan het verzet tegen de besluiten van het conciliehet verheffen van de op de kerkelijke overlevering gegronde onfeilbaarheidsleer tot dogma was het eenige middel geweest om die valsche richting te bestrijden. Den 4 is bij den Bondsraad een voorstel der Rijks-regee- ring ingekomen waarbij aan de regeeringen der Staten wordt aanbevolen om, uit het haar toekomend gedeelte der oorlogs contributie retablissementsgelden toetekennen aan de man schappen der landweer en der reserve, die er behoefte aan hebben. De garde en de 5". en 7'. legercorpsen keeren reeds uit Frankrijk terughet 8". legercorps de 5". infanterie-divisie het 1*. beiersche legercorps en de wurtembergsche divisie hebben er bevel toe ontvangen. De badensche divisie is reeds uit Frankrijk teruggekomen. Van wege 's Rijks kanselarij is bekend gemaakt, dat alle bepalingen der verdragen betreffende de handelsbetrekkingen tusschen FVankrijk en Duitschland weder in werking treden. Rijksdag. Den 31 is eene petitie het Meisenheimom hoogere schadevergoeding voor gedurende den oorlog gere- kwireerde wagens en paarden te verkrijgen, na eene lang durige discussie, den Rijkskanselier ter overweging gezonden. Den 1 Juni is een wetsontwerp tot uitbreiding van het gebouw der Rijks-kanselarij voor de eerste maal gelezen en in tweede lezing verworpen het voorstel-Zajfer, tot. het in handen van commissiën (gedurende het reces reis- en verblijfkosten genietende) stellen van wetsontwerpen van grooten omvang. De minister Delbrück heeft den 2 verklaard, dat, aa»ge- zien tot de volgende zitting niet meer dan 625 miljoen van de oorlogscontributie zou inkomenmen zich voorloopig bepalen moest tot het schadeloosstellen der reeders voor ge nomen schepen, van de uit Frankrijk verdreven duitschers, waarvoor nu 9 in plaats van 7 miljoen fr. is uitgetrokken en van de door den oorlog verwoeste stedenbenevens tot het aanvragen van een crediet van 5 railj. thaler voor spoor- wegmateriëel. Reeders die derhalve vergoeding wilden erlangen voor het stilliggen hunner schepen in vreemde haveDS, moesten eene nadere beslissing afwachten. Prins Bismarck achtte het onmogelijk de verdreven duitschers geheel schadeloos te stellen, wijl daartoe een miljard gecischt werd. en lieden, die zich tot hun voordeel in den vreemde vestigden ook daarvan de kansen moesten ondergaan. Den 3 is het ontwerp betreffende de annexatie van den Elzas en Lotharingen in derde lezing goedgekeurd. Pruisen. Bij keizerlijk besluit is tegen den 18 Juni een algemeene plechtige dankdag uitgeschreven. De Keizer van Rusland en de grootvorst Alexis zijn den 8 te Berlijn aangekomen en door Keizer Wilhelm aan het spoorwegstation ontvangen. Elzas-Lotharingen. De heer v. Kühhcetter, tot dusver burgerlijk commissaris in den Elzas, is tot opper-president van Westfalen benoemd en wordt vervangen door graaf v. Bismarck-Bolden, die zich tijdens den oorlog als gouv'.- genl. bemind heeft weten te maken. De Senaat heeft den 31 de voordracht tot wijziging der kieswetwat de gewestelijke en gemeentelijke verkiezingen betreft, met 34 tegen 17 st. aangenomen. De census voor de gewestelijke verkiezingen daalt, aizoo van 42.32 tot 20, die voor de gemeentelijke van 15 a 42 tot 20 fr.; het aan tal kipzers voor de eerste klimt van 110000 tot 214000, voor de laatste van 230000 tot 355000. Den 1 Juni heeft de minister van justitie bij de Kamer van Vertegenwoordigers een wetsontwerp ingediend tot afschaf fing van den lijïsdwaug in alle gedingenmet uitzondering van die welke op de drukpers betrekking hebben. De 5 leden der Kamer, welke voor de motie tot wraking van Victor Hugo's uitzetting hebben gestemdhebben een den 2 uit Luxemburg gedagteekend schrijven van dien dichter ontvangen, ter betuiging zijner erkentelijkheid. Een tegen den 3 te Luik door den radicaal Fontaine uit geschreven meetingom tegen de uitzetting van Hugo te protesteerenis mislukthebbende het publiek den redenaar duchtig uitgejouwd. Oostenrijk. Den 6 heeft een der leden in het Huis der Afgevaardigden voorgesteldom de behandeling der staats begrooting voorloopig uittestellen. Namens de Afgevaar digden uit Galicie is tegen dat voorstel het woord gevoerd en verklaard dat de galiciërs de regeering zouden onder steunen omdat zij zich overtuigd hielden dat eene reactie niet te duchten is. Den 7 is het voorstel met 77 tegen 67 st. verworpen. Hongarije. Het hoog gerechtshof heeft prins Karageor- geoich en zijne mede-beschuldigdenbij gebrek aan bewijzen, vrijgesproken van medeplichtigheid aan den moord van Vorst Michaël. De kantonnale Raad van Genève heeft den gewezen pre fect van de Eure Janvier de Lamotte onder borgtocht ont slagen, dewijl de van het fransche gouvernement gevraagde mededeeling van feiten, waarom de uitlevering gevraagd werd, 26 dagen na de arrestatie nog niet ontvangen was. De kwes tie schijnt betrekking te hebben op de door het Hof van Rekeningen geweigerde verevening van eene uitgaaf voor publieke vermakelijkhedengehouden tijdens het hezoek van Aapoleon III in bovengenoemd departement. De te Genève gevestigde duitschers hebben hun voorge nomen. maar wegens de beweging te Zurich uitgesteldvre defeest den 30 Mei, onder blijken van belangstelling der, bevolkinggevierd. De pauselijke korvet Immaculata Conceptione is naar Tou lon vertrokken, ter overbrenging van 60000 fr., door den Paus aan de behoeftigen te Parijs geschonkenen van eenige kisten met gewijde voorwerpen voor de geplunderde kerken aldaar. Den 2 heelt de minister van buit. zaken in den Senaat in antwoord op eene interpellatie van den heer Alfierige zegd, dat indien een van de bedrijvers der parijsche moorden en brandstichtingen er in slaagde naar Italië te komen de re geering onverwijld het italiaansch-fransche uitleveringstrac- taat ten uitvoer zou leggen. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 4 eene wets- voordracht tot verhooging van het invoerrecht op granen aangenomen. De Senaat heeft eene motie van orde aangenomenwaarin de noodzakelijkheid eener onverwijlde reorganisatie der ma rine wordt uitgesproken. Er zijn maatregelen genomen om franschen zonder papie ren den toegang tot Italië te beletten. De Kamer van Afgevaardigden heeft den 29 Mei, met 233 tegen 25 st,, hare instemming betuigd met het nadrukkelijk protest der regeering tegen verfoeilijke de handelingen der parijsche Commune. In de parlementaire commissie voor de staatsbegrooting is voorgesteld, de voorgenomen leening niet uitteschrijven dan na de aanneming van het budjet. De minister van fi nanciën heeft dat voorstel bestreden en van de aanneming eene kabinetskwestie gemaakt. Het is met 16 tegen 8 st. verworpen. Een aantal heerenwaaronder 5 Parlementsledenhebben besloten een „waarborg-fonds" bijeentebrengenten einde rechtskundigen bijstand te verleenen aan personen wier uit levering, op grond van medeplichtigheid aan de parijsche onlustendoor Frankrijk mocht verzocht worden. Naar aanleiding der vraag, of de naar Engeland vluchtende Commune-mannen al of niet uitgeleverd behooren te worden, herinnert de heer Labouchère in de Daily Newsdat te Chi- selhurst een oude heer woontdieeven als de Communis ten, aan het hoofd van eenen opstand tegen de Nat. Ver gadering heeft gestaan en een aantal lieden heeft doen neer sabelen, fusilleerenexecuteeren en verbannen, zonder dat hij als een gewoon misdadiger behandeld en uitgeleverd is ontvangende hij integendeel gedurig bewijzen van sympathie der voornaamste standen zoowel, als van de conservatieve ar beiders-clubs. Koloni6n. Nieuw-BrunswijkNieuw-Schotland en het bestuur van Prince Edward-eiland hebben zich verstaan ter bestrijding van het verdrag van Washington. De regeering heeft met het Crédit-Général eene 6 p.c. lee ning van 6 miljoen geslotenwaarvan de rente gewaarborgd is door een gedeelte der doqr Turkije optebrengen schatting. Door het wassen van het water zijn de dijkbreuken bij Nieuw-Orleans op nieuw geopend, waardoor een groot ge deelte der stad geïnundeerd en zeer groote schade veroor zaakt is. In de baai van Galveston heeft den 3 en 4 een hevige storm gewoedwaardoor een groot gedeelte der stad van dien naam (Staat Texas) overstroomd is en vele huizen ver nield zijn. Te Buenos-Ayres zijn aan de gele koorts overleden in Januari 200, in Februari 100Ó, in Maart 11000, in April 14000 men- schen. De bevolking bedroeg bij den aanvang des jaars meer dan 180000 zielen; ruim 120000 daarvau zijn tijdens de epidemie gevlucht. Op het eind van April stierven op eene tot 40D00 personen verminderde bevolking nog tusschen de 400 a 500 per dag. Op den tweeden Paaschdag zijn binnen 24 uren meer dan 1000 lijken begraven. Staten-Generaal. De 1» Kamer heeft den 5 hare werk zaamheden hervat. Den 10 heeft zij de onteigeningswet voor den Oosterspoorweg aangenomen met 27 tegen 4 stemmen. Alle verdere ontwerpen heden aan orde zijn aangenomen. De naturalisatie E. H. Barge is afgestemd op grond deze sedert overleden was en de wet dus geen effect kon sorteren. Tegen Donderdag zijn aan orde gesteld onderscheidene ont werpen waaronder de grensverandering tusschen Dordt en Dubbeldam en de binneniandsche suikeraccijns. Daarna volgt onmiddelijk de staatsbegrooting, wanneer alsdan de regelings- antwoorden deswege mogten zijn ingekomen. Bij de 2e Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot be krachtiging eener overeenkomst met de Nederlandsche Bank, waarbij zij ontheven wordt van de bij de wet van 22 Dec. '63 opgenomen verplichting, om defunctiën der Rijks-betaal meesters te vervullenen voor welke ontheffing zij eene ver goeding geeft van 100000 's jaarszijnde 5400 meer dan tegenwoordig voor tracteinenten en bureaukosten der betaalmeesters en transportkosten van gelden bij de Staats begrooting is toegestaan. Benoemingen enz. Graaf v. Zuylen v. Byevelt is, op zijn verzoek, eervol teruggeroepen uit zijne betrekking van gezant te Petersburg. Spoorwegen. De gemeenteraad van Bolsward heeft be sloten voor 100.000 deeltenemen in de Maatschappij voor den aanleg van den spoorweg HarlingenHeerenveende gemeenteraad van Aengewirden voor 5000. Aanbestedingen. Den 31 te Kampenhet maken van een gedeelte bazaltkade aan den IJsel, aan G. J. Onland, voor f 21453, het hardmaken der hoofdwegen op de Kamper eilanden en het Haatland voor 38970 het verzwaren en met bazalt beglooien van den Kattendijk voor 10580, en het aanvullen van laagten in de rietlanden langs het Rechter- en Keteldiep voor f 10300alles aan Jde Jong Pz. te Hardinxveld. Den 2 Junite Zwollevoor rekening van den Staat het bouwen eener schutsluis met de daarbij behoorende wer ken, ter verbinding van de Willemsvaart met den IJsel aan het Katerveer, in het belang van den waterweg van Zwolle naar zee, minste insehr. IV. de Bruin te Vaassen, voor197.600. Den 5 te Utrechtten behoeve van 's Rijks verdediging, het maken van eene waterscheidende keering langs den Vaart- schen Rijnhet graven van een kanaal door de hooge gron den beoosten Jutphaas en het verbeteren van het fort te Jutphaas, aan B. A. Wiegeringte Groenlo, voor 136500. Gieten. Mr. B. Dorhout, te Leeuwarden overleden, heeft, vrij van rechtengelegateerd aan het stads-weeshuis aldaar 50000 en aan de herv. diaconie 25000. De stortingen bij het hoofd-comité voor het aanbieden van een geschenk aan den Paus bij diens 25 jarig opper priesterschap bedragen reeds ruim f 170.000. De heer Groen v. Prinsterer heeft f 2000 geschonken aan de Vereeuiging voor christ. nat. schoolonderwijs, waarvan hij eere-voorzittcr en de financiëele toestand niet gunstig, is. De amsterdamsche commissie tot ondersteuning der onver zorgd achtergebleven betrekkingen van miliciens heeft haar saldo a f 5417,55 gestort in de kas van het fonds voor den ge wapenden dienst. Door het hulpvrouwencomité van het Witte Kruis is/10000 verzonden naar Mulhouse voor Belfort, Phalsbourg en Viller- sexel, 2000 naar Fontenoyf 1000 naar S. Quentin en 5000 naar den omtrek van Parijs. Wijlen de heer N. v. Walree, vroeger voorzitter der af- deeling Amsterdam van de Maatschappij van Weldadigheid, heeft aan die afdeeling f 1000 vermaakt. Pokken. Van 28 Mei tot 3 Juni zijn te Amsterdam aan de epidemie overleden 74 personen; in April beliep het aantal 297, in Mei 349, meest kinderen. In den Haag werden in genoemde week aangetast 13 per sonen tegen 43 in de vorigehet aantal overledenen was hetzelfde n.l. 15. Te Bolsward wordt de kermis niet gehouden. Veeziekte. Bij kon. besluit van 31 Mei zijn, ter voor koming van longziekte onder het rundveede openbare verkoopingen van rundvee in Noord- en Zuidholland en Utrecht verboden, ten ware de districtsveearts of zijne plaats vervangers schriftelijk verklarendat het vee onbesmet en onverdacht is. Rechtszaken. Het prov. hof van Zeeland heeft den 2 JDorstoud 24 jaren boerenknechtlaatst woonachtig te 8. Annalandschuldig verklaard aan moedwilligen doodslag, met voorbedachten rade gepleegd en hem veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. Overleden den 2 te Amsterdam, C. K. Bergerdahl, op zichter en directeur der vereeuiging tot ondersteuning van hulpbehoevenden en van andere philantropische instellingen, oud bijna 80 jaren. Den 3te Purmerendede rustende hoofdonderwijzer G. v. Sandwijkbekend door het schrijven van vele schooi en kinderboekjesoud 77 jaren. Den 5bij Wageningende letterkundige S. Gorter, re dacteur van het Nieuios van den Dagoud 39 jaren. Maatschappij voor Grondcrediet. De rechtbank te Amsterdam heeft den 6 de aangevraagde voorloopige sur séance van betaling verleend. KoLONiëN. De Koning van Siam heeft te Samarang aan onderscheidene liefdadige en nuttige instellingen eene som vae f 8600 geschonken. Staats-Loterij. Trekking der 5' klasse. 3« week. No. 5603 f 100000, No. 5362 f 10000, No. 17570 ƒ1500,1870,1937, 3473, 3488, 586') j 9413, 10579, 10869, 11691, 13967 16589, 17536 en 19711 f 1000. De minister van financiën heeft vastgesteld de 276e staats loterij welke zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën en getrokken zal worden van 24 Juli tot ^Oc tober, zijnde de collecte geopend van 26 Juni tot 8 Juli. Heemskerk5 J uni. Het was heden voor deze gemeente een feestdag. Het schoollocaal, dat te klein was om het aantal kinderen te bevatten, was volgens besluit van den gemeente raad genomen vooral op instigatie van onzen ijverigen bur gemeester, vergroot geworden. Dit thans zeer doelmatige locaal werd heden ingewijd. Aan deze plechtigheid was verbonden een prijsuitdeelmgde eerste in deze gemeente. Tot weering van het schoolverzuim waren aan de leerlingen, die een week trouw ter schole waren gekomenkaartjes uit gereikt. Heden ontvingen zij die het gezetst de school had den bezocht, prijzen. Nadat de kinderen een feestlied hadden gezongensprak de burgemeester een ernstig woord, waarin bij vooral met nadruk wees op het hoog gewicht en de geze gende vruchten van een trouw, maar ook van een langdurig

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2