No. 2!>. Drieënzeventigste Jaargang. 1871. ZONDAG 18 JUNI. ©fficiccl (Bcbccltc. De Inschrijving in de geldleening der gemeente Alkmaar, groot/ 50,000,—, heeft plaats op Woensdag 21 Junij 1871, bij onderteekende en gesloten b;lletten, inte- leveren ter Secretarie der bovengenoemde gemeente. JJoltficfc ©ucvzicht- SSIckcltjkschc i3crtditcu. Frankrijk. AL klHAAKSCHE CO A IV T Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 1t,G5franco per post t 0,8 O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. ds;.F"||i3 De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag 19 tot Za- turdag 24 Juni 1871, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op liet Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. 2. 1! Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in-, uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand April 1871. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierlandgedurende de maanden October, November, December en de overige maanden van 1870. Algemeen versiag van den buitenlandschen handel van Belgie over J869. Verzameling van consulaire en andere berigten en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1871, 11. be Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 1871. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de tweede helft der maand Mei. A. H. VELTHUIZEN, W. F. van HEEMSKERK, G. DONKEL, Amsterdam; G. SONNIUS, Arnhem; Mevr. F. A. SMITH, geb. KONING. Doesborgh: ASSIS, Limmen; P. BLOKDIJK, Lutjebroek; G. II. GORTER, Nieuwediep; H. R. van der HOEVE, voor G. ROUKEMAN, (niet vermeld.) Van het hulpkantoor te Spanbroek: GEURTJE de VRIES, Schoorldain. Gedurende de maand April verzonden geweest naar Engeland: HOLLOWAY, Londen. POLITIE. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een krat vaneen wagen een boezelaar. Toen de kolom op het plein Vendómeopgericht door //den grooten Napoleon" ter eere van »het groote leger" en bedekt met voorstellingen uit den Veldtocht in Dnitschland van het jaar 1805, door de Parijsche commune werd omver gehaald heeft de Alkmaarsche Courant zich niet gevoegd bij het koor van weeklagers. Onder veel treurigs en ontmoedi- gendslater door zooveel jammerlijks en ontzettends gevolgd, meende zij in den val dier kolom althans een verblijdend teeken te zien. De verheerlijking van den Keizer-veroveraar, de voorstelling van den krijgsroem als het hoogste goed waarnaar een volk kan streven, ziedaar één der booze geesten van Frankrijken als een beeld ter eere van dien afgod wordt omvergeworpen, als één der altaren aan deze Baiilsdienst gewijd wordt geslechtwelks voet nog dagelijks met tal van versche immortellen-kransen werd bedekt, dan bestaat er reden tot verblijden. Al zijn het woestelingen die het werk ver richten wier handelingen en bedoelingen geenerlei vertrou wen verdienentoch mag het een heuglijk verschijnsel wor den genoemddat hun geest zich in die richting uit. Daarop zijn gebeurtenissen gevolgd zóó ongehoord en ont zettend dat wij ze alleen met een gevoel van afgrijzen kunnen gadeslaan. Dolzinnige wanhoop en woedende wraak zucht hebben hun vreeselijk werk verricht in het schoonste gedeelte van Europa's schoonste hoofdstad. Of het voorkomen had kunnen worden? Niemand misschien die in staat is op die vraag een voldoend antwoord te geven. Daarenboven is het uiterst gemakkelijkna den afloop der gebeurtenissen goedkoope wijsheid te verkoopen en uit de hoogte te verzekeren, dat allerlei gebeurde zaken zeer goed vooruit te voorzien waren die vooraf ongelukkig door niemand zijn voorspeld. Na eiken verloren veldslag doen zich tal van scherpzinnige krijgskundigen opdie de misslagen van den veldheer aan wijzen, waardoor de nederlaag werd veroorzaakt. Maar als diezelfde vernuftige beoordeelaars onder gelijke omstardig- héden hadden moeten handelen beproeven en wagen zou het misschien nog treuriger zijn afgeloopeu. Wie is daarom geroepen, het gedrag van den heer Thiers te beoordeelen en zijn onverzoenlijkheidzijn onwil om te onderhandelen te veroordeelen Eerst later, als over de gebeurtenissen der laatste maandendie wij uit de verte hebben aanschouwd meer licht zal zijn verspreid zal er wellicht met eenige re denen van wetenschap gesproken kunnen worden over de vraag, of het belang der mensehheid, of het belang van Frankrijk en zijn hoofdstadhet belang der door de commune gevan gen genomen gijzelaars en van dat aanzienlijk aantal on- schuldigen, dat bij de laatste worsteling gevaar liepniet de uiterste voorzichtigheid tot plicht maaktenu eenmaal Parijs in de macht van het gepeupel en van zijn blinde waanzinnige of boosaardige en kwaadwillige leidslieden was. Geen steen van onze vestingen geen duim van onzen grond, antwoordde Jules Favre aan de Duitsche onderbande laars. Zulk een antwoord is echt Franschmaar sprak er staatsmanswijsheid uit Echt Fransch was ook zijn woord tot von Bismarck: er is in Parijs geen "gepeupel" (populace). Dat was mooi gezegd tot zoo'n ruwen Germaan, zoo'n woesten Pruisdie geen begrip heeft van de uitnemende beschaving van Parijs. Zoo kon men ook veilig de bevolking der hoofd stad in het bezit harer wapenen laten. Later, toen met die wapenen rustige burgers werden neergeschoten, vroeg Favre God en menschen om vergeving voor zijn jammerlijke dwa ling. Dwaalde hij werkelijkin volle oprechtheid 't Is nauwelijks aan te nemen. Was hij niet veeleer de pochende Franschman tegenover het geminachte Pruisen. Was hij niet de ijdele Parijzenaar, die uit jammerlijke grootspraak uit een ellendigen bluf, in zijn loszinnigheid zijn eigen hoofdstad in het grootste gevaar bracht. Nauwelijks eischt Thiers uit naam van Frankrijk diezelfde wapenen op nauwelijks weigeren de Parijzenaars ze af te geven aan die Nationale Vergadering, die ook eigenlijk maar alleen gekozen was om vrede te sluiten of datzelfde volk gisteren nog zoo uitbundig geprezen om zijn kloek gedrag en inderdaad bewonderingswaardige ordelievendheid en tucht gedurende het belegdat volk waaronder geen „gepeupel," geen „gemeen" was te vinden, wordt eensklaps het uitschot van alle natiëneen bende onverlatenwaarmee elke onder handeling een vernedering zou zijn. 't Is alweer mooi gezegdwij onderhandelen met geen opstandelingen. Maar is het staatsmanswijsheid - Konin gen en Keizersdoor den eigenwaan hunner onbeperkte oppermacht bij Gods genade tot onverzettelijkheid genoopt, hooghartig en bedwelmd door de hulde van een vleiende omgeving en een kruipend volk, hebben wel met opstande lingen gehandeld. Opstandelingen en wat waart gij gisterengij mijnheer Thiers 't Is flink gezegd wij onderhandelen met geen opstandelingen. Zoo iets moet op het tooneelen ook in de Fransche Nationale Vergadering onvermijdelijk worden toegejuicht. Maar is het verstandig, als die opstandelingen meester zijn van een stad van bijna twee millioen inwoners een stad vol paleizen en prachtige gebouwen met schatten van kunstvan oudheid en nationale herinneringen De geschiedenis van deze verschrikkelijke gebeurtenissen kan eerst later geschreven worden. De koelbloedige en zorgvuldig opmerkende correspondenten der Engelsche bla den hebben althans gezorgd dat. wij niet alles van ééne zijde hebben gehoord. Later zal men eenig oordeel kunnen vel len zal men misschien den twijfel kunnen oplossen die nu soms onwillekeurig bij ons oprijstof het geneesmiddel niet erger was dan de kwaal. Eén ding moet ons nu reeds hel der zijndat de phrasede grootspraak de lust om iets grootsch of iets gunstigs te zeggeniets dat effect maakt en toejuiching uitlokt, de vloek van Frankrijk is. Begint het dit in te zien Bestaat er hoop op verbetering //Maar zelf bebeersching, maar afstand doen van dwaze zelf verblinding van eigenwaan en misplaatst geloof aan kennis en doorzichtmaar arbeiden aan eigen gelukniet door wetsverandering en omwenteling, maar door inspanning van alle geest- en lichaamskrachtenmaar eigen fouten inzien en zich zeiven de harde waarheid zeggen maar de oorzaken des vervals zoeken in eigen loszinnigheidachteloosheid ijdellieid zucht naar genot en weelde onkundegebrek aan ware beschaving en gemis aan vatbaarheid voor hare genie tingen dat is nog moeilijker dan een kolom van 44 el hoogte en 251000 pond zwaarte omver te halen. Zal het Fransche volk daartoe in staat zijn? Waarschijnlijk niet dan na nog velerlei dwalingenmisgrepen wandadenveel lijdenstrijd en beroering." Deze woordenna den val der kolom- Yendóme geschreven, kunnen thans, ook na de onderwerping der Communeonveranderd worden overgenomen. Of heb ben wij het niet met instemming der Nationale Vergadering hooren beweren dat F'rankrijk zijn ongeluk te danken heeft aan Engelsche weelde en Italiaansch zedebederf Engelsch en Italiaansch. Fransche weelde en Fransch zede- bederf schijnen niet te bestaan Is daar hoop op herstel als een volk zoo hardnekkig de oorzaken van zijn rampen en zijn verval buiten zich zelf zoekt? Dat doe ik niet, zal Alexandre Dumas zeggen. Hoort, hoe ik mijn volk toespreek "Sedert veertigja misschien reeds sedert zestigen stellig sedert twintig jaren, leven wij uitsluitend van ficties, van woorden die volkomen hol en ledig zijncn ten be wijze hiervan hebben wij sedert het begin der eeuw regel matig onze eigen instellingen gecritiseerdaangevallen en omvergehaald voor hoe hecht en sterk we haar ook ver klaard hadden. "De vrijheid! Fictie, in 89 vooropgezet, in 1804 versmoord. "De roem onzer wapenen! Fictie, die twintig jaren duurde en in éen dag uiteenbarstte. "De Grondwet! Fictie, door een vernuftig Koning uitge dacht door een bigot Koning geschonden door de Parij sche opstandelingen verscheurd. "Het parlementair en constitutioneel gouvernementFictie, die al het talent van Guizot niet kon in het leven houden en die Lagrange met een pistoolschot vernielde. "De republiek van 1848! Fictie, door de Napoleontische legende tot eigen voordeel verdonkeremaand met de woorden: "Het keizerrijk is de vrede," een nieuwe fictie die ons den oorlog in rte Krimden oorlog in Italiëde nederlaag van Mexico de ramp van Sedan bezorgde. "Het algemeen stemrecht 1 Fictie, die aan 3 of 4 millioen personen, die lezen noch schrijven kunnen het recht toekent om te stemmen op een geheel onbekend candidaat, die hun wordt aanbevolen door een prefect of door een dagblad; die 8 millioen stemmen bezorgd heeft aan den Souvereindie deze stemming na 18 jaren uitdrukkelijk bekrachtigde, en die drie maanden na die uitspraak haar votum laat vernietigen en den gekozen Souverein verjagen door een kroegredenaar, el' lllustre Gaudissart" van de republiek, die verouderde frases van Danton plundert om zijn waren aan de man te brengen. "De oppositie 1 Een regelmatige en stelselmatige fictie die tegen zegt wanneer ze buiten invloed isdie vóór zegt, wanneer ze dien bezitdie de opheffing der verbannings- wetten verlangt wanneer het Keizerrijk die weigerten die er zich tegen verzetwanneer ze zelf in de plaats van het Keizerrijk is getreden. "De Fransche natie! Fictie, die 37 millioen personen on derwerpt aan 150duizend Parijzenaarsdie altijd ontevreden zijndie in 24 uren een gouvernement omverwerpenen die aan de provincie zeggen dat ze zich aan hun beschikking heeft te onderwerpen en aldus zelf er de oorzaak van zijn dat de provinciede slavernij moedede armen kruist en Parijs laat in den brand schieten en bombardeeren met de woorden red uzelf na, zooals ge kunt. "Politiek, diplomatie, de sympathie der volken, de slimheid van den Keizer! Ficties! De heer Bismarck lacht om al die zakende mitrailliïuses, de chassepots. de legerkampen van Chalonsde groote generaalshet onoverwinnelijk leger, ii Berlin, de Marseillaise ficties 1 De heer VoN Moltke heeft alles voorzien, alles doen bespionneeren, alles overwonnen, vóórdat de strijd begon. De wetten, de rechtvaardigheiden de magistratuurficties Mijnheer Favre steekt de wet ten in zijn zak, mijnheer Gambetta zet de magistraten aan de deur, mijnheer Crémieux stelt de moordenaars in vrijheid. "Eindelijk de gelijkheid en broederschapde koddigste en tegelijk vreeselijkste aller fictiesZoek haar onder de puinhoopen van het Hotel de Yille, onder de lijken der gijzelaars." Zoo spreekt Dumas. Parijs zegt hijis gedurende het Keizerrijk overgeleverd geweest aan "lichtekooienorgel draaiers, se.ailschilders, bordeeljournalisten, Italianen nit La Villette en Polen uit alle oorden der wereld." Thans behoort Frankrijk zich tien jaren lang op werkzaamheid toeteieggen. Tien jaren Dat is niet al te lang zou men zeggen. Neen, voor elk ander volk nietmaar voor het vluggegeniale Fransche volk zeker al weer overvloedig lang genoeg! Immers de pols van Parijs, heeft zeker Fransch schrijver gezegd slaat honderd twintig slagen in de minuut, met het horloge in de hand gesteldoveral elders zou het een koorts van een paard zijn, maar Parijs vaart er wel bij. Nu, over dat welvaren willen wij thans liever zwijgen. Daarover werd ook vroeger verschillend gedacht. Zoolang de schuld aan Duitschland niet is afbetaaldzegt Dumas zoolang de Elzas en Lotharingen niet zijn hernomen (dit schijnt zeker en wel spoedig te zullen gebeurenna de tien jarige werkzaamheid waarschijnlijk) moet Frankrijk zich al lerlei opofferingen getroostennacht en dag werkenniet meer feestvieren of dansen, maar bezadigd, matig, zedig en geduldig zijnhuisvader, huismoeder, kinderen en bedienden, allen moeten werken tot de eer des huizes is herwonnen. "Wanneer door de geheele wereld het regelmatig en krach tig geluid weergalmen zal van dien algemeenen arbeidt, dan moet op de vraag wat dat geluid toch is, iedereen kunnen antwoordenDat is Frankrijk dat aan zijne vrijmaking en hervorming arbeidt." Zoo spreekt Dumas let wel Alexandre Dumas de schrijver van La dame aux camélias. Hoe is het mogelijk vraagt men. "'t Is mooglijck, gunt ge mij dat ick u daer op dien Misschien zal het ons een dieperen blik doen slaan in den aard der kwalen waaraan Frankrijk ter dood toe krank is. W. v. d. K. Ter belooning van bewezen diensten tijdens het beleg van Parijs is de s. b. n. üompierrc d'Hornoy tot vice-admiraal en zijn 4 officieren tot schout-bij-nacht bevorderd. Ook de fregatkapitein Treve, die den 21 Mei met zijne compagnie het eerst de stad is binnengedrongen is verhoogd. Men verzekertdat de commissie voor de reorganisatie van het leger, onder welker 45 leden 20 generaals worden aangetroffenzich eenparig verklaard heeft voor het begin sel, dat ieder fransph burger verplicht is de wapenen tc dragen. In Algiers zijn 5 nieuwe stammen in onderwerping gekomen. Na de aankomst der te Toulon ingescheepte 14000 man, zal de laatste slag aan den opstand toegebracht en Groot-Ka- bylie geheel bezet worden. Op last van den prefect van Saone en Loire is de nat. garde van Creuzot geschorst en ontwapend. De prefect der Arriège heeft die te Pamers doen ontwapenen, omdat zij het lijdelijk heeft aangeziendat de kazerne der gensdarmerie aldaar door het gepeupel bestormd is. Vele bladen dringen, in het belang van rust en vertrouwen, aan op de ontwapening der nat. garde in het geheele land de parijsche Siècle en de Emancipation van Toulouse dringen daarentegen op haar behoud aan. Het regeeringsblad bevat eene oproeping aan de ridders van het Legioen van Eer, om door vrijwillige inschrijving het miljoen fr. bijeentebrengenwaarop de kosten van den wederopbouw der op den 23 Mei in de asch gelegde prach tige kanselarij van bet Legioen geraamd worden. Het Journal Officiel heeft eene circulaire van den heer Favre van den 6over de oorzaken van den parijschen opstand bekend gemaakt; de voornaamste waren deopeenhoopingvan 300000 werklieden, die door de werken van het Keizerrijk naar Parijs gelokt zijnen de woeliLgen der jacobijnendie den 31 October en den 22 Januari overwonnen wareneindelijk nog de invloed der Internationaleop wier stellingen en daaruit voortspruitende gevaren in de circulaire gewezen wordt. Den 7 heeft te Versailles de executie plaats gehad van 150 pompiers, of van lieden, die bij hunne arrestatie de uniform van pompiers droegenen die van deelneming aan de brandstichtingen van Parijs overtuigd zijn geworden. Den 8 zijn 5000 gevangen genomen parijsche insurgenten te Toulon aangekomen en naar het fort la Malgue overgebracht. De duitschers zijn den 8 begonnen met de ontruiming van het depk der Beneden-Seine. Den 8 is te Bordeaux in Oljarigen ouderdom overleden de door zijne groote financiëele ondernemingen en nog meer door zijne drukpers-processen bekende bankier Mirès. Bij decreten van den 9 zijn de kiezers van 47 departe menten tegen 2 Juli opgeroepen om de in de Nat. Vergade ring vacant zijnde 112 zetels aantevullenen is bepaald, dat bet vergroote rayon van Belfort insgelijks door 1 Af gevaardigde zal vertegenwoordigd worden. De verkiezingen in Algiers, Oran en la Manche zijn op den 9 bepaald. De graaf v. Chambord is te Bordeaux aangekomen en af gestapt ten huize van mevr. Bavez. De hertog v. Aumale en de prins v. Joinville hebben be zoeken afgelegd bij de heeren Ihiers, Grévy. Uufaureera.de Cisseij en daags daarna van eerstgenoemde een tegenbezoek ontvan gen. La Gazette de France meldtdat de prinsen beloofd hebben omzoolang de tegenwoordige Nationale Verga dering in wezen isdaarin geene zitting te nemen en om evenmin toetelatendat de jongere- prinsen zich voor het lidmaatschap candidaat stellen. De hertog v. Chartres is den 11 te Versailles aangekomen, 's Avonds bezocht hij met de beide andere prinsen de soirée bij den heer Thiers. De hertog v. Aumale is den 12 weder naar Engeland vertrokken. De heer Picard heeft, bij schrijven aan den heer Thiers van den 11, verklaard, dat hij, terzake der daartegen gerezen oppositie, zijne benoeming tot gouverneur der Fransche Bank niet aanneemt. Den 12 heeft de krijgsraad te Marseille zijne zittingen geopend. De beschuldigden verklaarden hem onbevoegd. Nadat de raad zich competent had verklaardis het verhoor der 160 getuigen begonnen. Meer dan 20000 insurgenten zijn reeds naar Brest, Cher bourg en Rochefort vervoerd. Allen ondergaan bij hunne aankomst aldaar een nieuw verhoor. De militaire overheid ontvangt dagelijks gemiddeld 500 brieven, welke aanbeve lingen omtrent het lot van gevangenen of reclames tot vrij stelling van personen behelzen. De republikeinsche linkerzijde der Nat. Vergadering heeft een, door 18 leden onderteekend, manifest uitgevaardigd, waarin zij de monarchische partijen te last legt de te Bordeaux gesloten overeenkomst tot het uitstellen der vraagstukken van staatkunde niet te zijn nagekomen. In de provinciën worden smeekschriften ten gunste der herstelling van het oude regime cn van eene tusschenkomst in de aangelegen heden van Italië verspreiden daardoor de kuiperijen der bonapartisten in de hand gewerkt. Het manifest verlangt dat de aanstaande verkiezingen de wezenlijke gevoelens der natie zullen doen kennen, en verklaart, dat de republiek de eenige regeeringsvorm iswelke vredearbeid en veiligheid verzekert. Nationale Vergadering. Bij het ingediende wetsontwerp tot reorganisatie van den Raad van State wordt het aantal leden van 48dat der maitres des requétes van 40 en dat der auditeurs van 80 op 24 teruggebracht. Dat lichaam zal niet meer de hand hebben in de voorbereiding van alle wettenmaar, even als onder de Juli-monarchiedoor de regeering geraadpleegd worden wanneer zij het noodig acht, of door de bestaande wetten tot het vragen van advies verplicht wordt. Den 6 is de crediet-aanvraag van 30000 fr. voor de begra fenis der vermoorde gijzelaars met alg. st. aangenomen, nadat daarin de bepaling was opgenomen, dat in de Notre Dame een gedenksteen met de namen dier personen zal worden geplaatst. Tot. de tweede lezing is besloten van het voorstel van den heer Belcastel c.s., tot het beschikbaar stellen van 100000 bunders goeden grond in Algiers, voor elzassers en lotharingers die zouden willen emigreeren. De heer Baudot had het bestredenomdat het de ontvolking der afgestane gewesten en alzoo hunne germaniseering bevorderdeomdat weggeschonken grond minder goed bearbeid wordt dan be taalde en omdat de emigrantenzoolang Algiers geen vrij land is liever naar America zullen willen verhuizen. De voorstellers en de rapporteur daarentegen betoogden, dat de ontvolking slechts 2000 gezinnendus p.m. 10000 zielen zou betreffendat de schenking niet aan onkundigen en on- waardigen moet geschieden en dat de maatregel ook tot voordeel der kolonie zal strekken. 8 Junij. De heer Batbie stelt, namens de commissie, de aanne ming voor van het ontwerp tot intrekking der wet, waarbjj de Bourbons uit Frankrijk zijn verbannnen. Namens Afgevaar digden uit de door de duitschers bezette departementen, wordt uitstel van de behandeling van dit ontwerp en van de geloofs brieven der prinsen v. Orleans verzocht, ten einde elk voor wendsel te vermijden voor bewegingen, waardoor de toestand dier gewesten hachelijker zou worden. 20 Leden der linkerzijde dienen een gelijksoortig voorstel in. De procureur-genl. Leblond wijst op de gevaren, die uit het intrekken der verbannings- wet en het goedkeuren van de verkiezing der prinsen kunnen voortvloeien, dewijl er onder de betrokken prinsen pretenden ten zijn en de burgeroorlog in de groote steden nog smeult. De heer Thiers schetst de groote moeilijkheid der kwestie de opstand is ontwapendmaar niet vernietigdmen moet het verschaffen van nieuw voedsel aan de hartstochten voorko men het land heeft behoefte aan hervatting van den arbeid en terugkeer van het vertrouwen; tot voldoening der oorlogs schatting tot herstel der geleden verliezen en van de wel vaart. des lands moet een beroep op het crediet gedaan worden, en daartoe is het vertrouwen noodig van Europadat niet, twijfelt aan het credietmaar aan het behoud der eenheid van Frankrijk. Hij betuigt zijnen eerbied voor de familie Bourbonzijne vriendschap voor de familie Orleansmaar zijne vriendschap voor Frankrijk is grooter. De verbannings- wetten zijn geene wetten van vogelvrijverklaringmaar van voorzorg geweest. De Vergadering te Bordeaux wilde de despoten omverwerpen door de republiek. Hij zelf was steeds republikein geweest, door sedert 40 jaren werkzaam te zijn om Frankrijk eene constitutioneele monarchie te verschaffen, zooals Engeland bezit. Te Londen bestaat meer vrijheid dan te Washington, de constitutioneele monarchie is eene republiekmet een erfelijken President. Moet de monarchie herlevendan wil hij dat men zeggen zal. dat de proef met de republiek loyaal genomen is. In de hand der republikeinen zeiven is die proefneming nooit gelukt. Aanvankelijk was hij tegen de intrekking der verbanningswetten geweest en hij acht het nog gevaarlijk, als beroering in het land kunnende brengenmaar nadat de prinsen v. Orleans hem verklaard

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1