Ouitscliland ESelgie. $>ostenrijk-Hlongnii*ii«s Giaiie. (»ruu( llriUan|e en flerlaml. P"""5,J TurkUe. ESinuenluml. hadden, geen hinderpaal te willen zijn voor het behoud der orde en zich verbonden hadden om geene zitting in de Nat. Vergadering te nemen, waardoor zijne vrees niet meer ge rechtvaardigd bleef, had hij de denkbeelden der commissie omhelsd. Hij zal al het mogelijke doen om den bestaanden wapenstilstand tusschen de partijen te verlengen. In het belang der goede orde en van het crediet van den Staat is het noodzakelijk om alle verbitterende Kwestiën te laten rusten. „De republiek is aan mijne bewaring toevertrouwdik zal haar niet verradenik zal niemand bedriegen." De rede van den heer Thierswelke 2 uren duurtwordt herhaaldelijk vooral aan het slot, toegejuicht. Het voorstel tot het uit stellen der beslissing wordt verworpendesgelijksmet 416 tegen 166 st. een amendement der heeren Billol en Barthe om de terugkeer der prinsen v. Orleans eerst te vergunnen na de stemming over de definitieve constitutie. Het voorstel tot intrekking der verbanningswetten wordt aangenomen met 472 tegen 97 en de conclusie omtrent de geldigverklaring van de geloofsbrieven der prinsen met 448 tegen 113 st. 12 Juni. De voorzitter leest een brief van den prins v. Joinville, waarbij deze verklaart voor het dep'. Haute- Marne het mandaat te aanvaarden (Hij was ook in la Manche ver kozen). De minister Pouyer-Quertier dient een wetsontwerp in tot het heffen van 462J miljoen aan nieuwe belastingen, waarvan 90 op de dranken 50 op de suiker en de koffie 200 door verhooging van inkomende rechten op garens koloniale warenkruidenhout en petroleum; voorts op pa pier, lucifers, speelkaarten enz. De vergadering verzendt deze voordracht, overeenkomstig den wensch van den heer Thiers, en in strijd met het verlangen van sommige ledendie haar in handen eener bijzondere commissie willen stellennaar de commissie voor het budjet. Op voorstel van den ^heer Thiers wordt besloten, dat de gansche Vergaderinga.s. Zon dag met de regeering eene wapenschouwing te Parijs zal bijwonenten einde hare tevredenheid over het gedrag van het leger aan den dag te leggen. De parijsehe Afgevaardigden Brunet komtin het belang der Commune leden Beslay en Theisz, terug op het voorstel, om niet alleen de leden der verdreven Yorstenhuizenmaar alle verbanne- nen toetelaten. De Vergadering] meent echter dit verworpen voorstel niet weder aan de orde te kunnen stellen. Het voorstel om eene commissie van enquête naar de daden van het bewind der nationale verdediging te benoemen, wordt urgent verkaardnadat de heer Lorgeril het verdedigd en gezegd haddat liefde voor de eer van zijn land er toe ge bracht had om het voorstel te doenen nadat de heer Le- febvre insgelijks op eene enquête aangedrongen hadin de overtuiging, dat zij den heer Gambetta op eene schitterende wijze zal rechtvaardigen. Naar aanleiding van een ander voorstel, datn.l. de leden van het genoemde bewind reken schap van hunne daden zouden afleggen, zet de genl. Trochu de redenen uiteenwelke tot hetverval van het leger en tot de rampen van den Rijn en van de omwenteling geleid hebben. 14 Juni. De genl. Trochu zet zijne rede voort. Hij geeft o.a. zijne meening te kennendat de parijsehe nat. garden in den strij4 van 19 Jan. door hunne onervarenheid de helft- van de aan de fransche zijde gevallenen hebben gekwetst of doen sneuvelenen dat de samenstelling der nat. garde, waaronder zich 25009 veroordeelde misdadigers bevonden de oorzaak was van den opstandaangestookt door tarijke partijgangers, die wapenen en het wachtwoord uit den vreemde ontvingen. De genl. Chanzey verdedigt de handelingen der regeering te Tours en te Bordeaux. Ten slotte wordt de conclusie der commissie, om n.l. eene commissie van enquête te benoemenaangenomen. Parijs. Het Journal des üébats maakt een brief openbaar, den 20 Mei door de protestantsche leeraren aan de Commune gericht, ten einde haar te bewegen om van haar voornemen tot het nemen van bloedige weerwraak op de gijzelaars aftczien. Eene onderhandsche poging van de onderteekenaars bij een van de leden der Commune is evenzeer vruchteloos geblevenen een verzoek van den president van een protestantschen ker- keraad om den aartsbisschop te mogen bezoeken is insgelijks afgewezen. Negen der genoemde predikanten hebben den 27 Mei den heer Thiers dringend verzochtom bij het bestraffen der misdaden waardoor Parijs bezoedeld en vernield is nauw keurig te letten op alle omstandighedendie ten gunste van vele verdoolden pleitten, als daar zijn dwang, armoede, jonk heid enz. Inzonderheid vestigden zij de aandacht op de se dentaire gardedie de rust in de stad zoo lang mogelijk en enkel in het belang der ware orde, bewaard en zich tegen alle haar gegeven bevelen om de stad te verlaten verzet heeft. Bij de inneming van het fort Yincennes zijn gevangen genomen en dadelijk gefusilleerd de kap'. Revol, van de nat. garde, die den aartsbisschop had gearresteerd, een broeder van den poolschen genl. Olmlowitchadjudant van Bom- browskien verscheidene gedelegeerden der Communewaar onder de belg v. d. Burgh. Bij de ontwapening der nat. garde is eene uitzondering gemaakt ten aanzien van het 12' bataljon, 't welk gedurende de 2 maanden van het oproer de Bank met even veel beleid als moed en zelfopoffering beveiligd en verdedigd heeft. Het gouvernement heeft aan de gewezen Commuue-Iedeu Beslay en Theiszuit aanmerking van het kwaad dat zij verhoed hebbeneen vrijgeleide naar het buitenland verleend, onder bedingdat zij zich niet weder in Frankrijk zullen vertoonen. Le Siècle verzekertdat bij den intocht der troepen voor de Militaire School gefusilleerd is zekere Constanteen win kelier uit Gros-Cailloueen st.il burger en huisvader, die zich niet met de zaken der Commune bemoeid had. Dc groote hoop had gemeend dat het Billioray was en zijne executie geëischten de commandant der patrouille die hem gearresteerd haddaardoor misleidhad zijne executie be volen, ondanks de verzekering van Constant, dat hij het slachtoffer eener dwaling was. Men verzekert, dat de echte Billioray, de gewezen koffiehuis-virtuoosden 3 in de wijk Parnasse is gevangen genomenMégy is insgelijksen wel in Ménilmontantgevat, en zekere Perdagrderdie bij den moord der genls. Lecomte en Thomas het bevel tot vuren gegeven heeft, is almede in handen der justitie gevallen. Het gewezen Commune-lid Permorel is te Yersailles bezwe ken aan de kwetsurendie hij ten gevolge van het spnn gen van een granaat bekomen had. Den 5 is de arbeid op de geredde weefgetouwen m het gespaard gebleven gedeelte van de fabriek der Gobelins hervat. Bij den brand in de magazijnen is het nog gelukt verscheidene vermaarde weefsels te behouden. Den 6 is een eerste honderdtal der gevangenen van Ver sailles, wier onschuld bewezen waste Parijs teruggekomen. Den 7 is de in- en uitwendig met zwart laken behangen hoofdkerk de uitvaart gevierd van den aartsbisschop Darboy, den vicaris-generaal Surat, de .pastoors Deguerry en Becourt en den vicaris Sabalhier, in tegenwoordigheid van den pau selijken nuncius en verscheidene prelaten, de ministers lavre, Simon, de Larcy en Potliuauden president en vele leden der Nat. Vergaderingden maarschalk Mac Mahon en eene menigte hoofdofficieren, een aantal deputation enz. Na den afloop is het lijk van msgr. Darboy in den grafkelder der parijsehe aartsbisschoppen bijgezet en zijn de lijken der overige l geestelijken naar hunne kerspelen overgebracht. Denzelfden dag heeft de plechtige begrafenis plaats gehad van den kolonef Buroucheuxden op 22 Mei gesneuvelden aanvoerder der getrouw gebleven bataljons der nat.^ garde van het 7' arr'. Met vergunning der militaire overheid heb ben de officieren en 50 manschappen der 4 bataljons, welke onder den kolonel gestreden hebben, zijn lijk gevolgd. 3 In de zaak der Commune betrokken mannen, haar lid Courbetde schilder, die dood was gewaandde gewezen gedelegeerde voor oorlog Bosselwiens spoor men bijster wasen de advocaat Abel Peyrouton zijn den 8 gearresteerd en naar Versailles overgebracht. De eerste is in zijne eigene woning in een verborgen kastdoor een aanval van hoest ontdekt, de tweede is in een huis, in de uniform der bedienden van den Oosterspoorweg gevonden. Gedurende de laatste dagen zijn weder verscheidene leden en voorname werktuigen der Commune in arrest genomen o.a. de kolonel Dombrowski, broeder van den generaal, en de gewezen onderwijzer Urbaindie een ruim aandeel in de executie der gijzelaars heeft gehad. In de 14e en 15e arrondissementen hebben vele inhechte nisnemingen plaats gehad. De voormalige Keurvorst van Hessen heeft eindelijk zijnen kabinetsraad Schimmelpfennig en zijnen kabinets-secretaris Preser ontslagen. Van 1 Augustus 1870 tot 1 April 1871 heeft het noord- duitsche leger 1856 officieren verlorendie gesneuveld of ten gevolge van kwetsuren of ziekte overleden zijn. Graaf Walder see is tot duitschen zaakgelastigde te Yersailles benoemd. n _i De Pruisische Bank is gemachtigd om m den Elzas en Lotharingen commanditaire agentschappen opterichten. Rijksdag. Den 7 is de tweede lezmg van het ontwerp regelende de pensioenen van invalieden ten einde gebracht. Daarin is tegen den zin van prins Bismarck, nog eene be paling gevoegd, waarbij het aan de militairen vrijgelaten wordt om in rechten aanspraak op pensioen te maken (tot dus ver besliste de militaire overheid over de aanspraken). Den 10 is het voorstel- k ólk, betreffende het recht van pe titie van ambtenaren, met 119 tegen 116 st. verworpen, in weerwil dat reeds achtereenvolgens 3 voorstellen om tot de orde van den dag overtegaan waren afgewezen. De minister Delbruck had verklaard, dat de regeering geenszins bedoelde het recht van Rijks-ambtenaren te verkorten, en dat de ver plaatsing van 2 postbeambten uit Hamburg niet geschied was omdat zij eene petitie aan den Rijksdag op touw hadden o-ezet. In derde lezing werden aangenomen de wetsontwerpen betreffende het verleenen van schadevergoeding aan inwoners van den ElzasKehl en Saarbriickenaan de uit Frankrijk verdreven duitschers en aan duitsche reeders; voorts het ont werpwaarbij het hooggerechtshof des Yerbonds voor zaken van koophandel te Leipzig als hof van cassatie voor den Elzas en Lotharingen wordt aangewezenen het ontwerp betreffende het aanschaffen van rollend materiëel voor de spoorwegen in de nieuw verworven gewesten. Een adres van het gemeentebestuur van Mainz om eene Rijks-subsidie van 2 miljoen gulden voor de ontworpen uitbreiding der stad, is den Rijks-kanselier „ter overweging" aanbevolen. Ingediend zijn 2 voordrachten, de eene tot het verleenen van dotatiën aan den minister van oorlog en aan verscheidene generaalstot een gezamenlijk bedrag van 4 miljoen th., de anderein overeenstemming met het door den Rijksdag aan genomen voorstel--ZtewseKom een dergelijk bedrag te be stemmen tot toelagen aan officierenartsen en manschappen der landweer en der reservewier bedrijf of nering door hunne afwezigheid verloopen is. Den 13 is de wet op de militaire pensioenen definitief aangenomen. Graaf Bismarck zeidedat de voordracht op de retablissementsgelden geen uitvloeisel van het voorstel- Bunsenmaar reeds te Yersailles ter spraak gekomen en al leen wegens bezwaren in de uitvoering uitgesteld wasdat het bedrag van 4 miljoen slechts voor de dringendste behoef ten gold °en door de afzonderlijke Staten uit hun deel der oorlogscontributie moest aangevuld worden. Ten aanzien der voordracht op de dotatiën zeide hijdat zij strekte om den Keizer in staat te stellen tot eene daad van vorstelijke mild heid jegens de legeraanvoerders, aan welke, naast God, de verkregen uitkomsten te danken waren. Het. voorstel om deze voordrachten in handen eener commissie te stellen werd wat de eerste betrof verworpenwat de tweede betrof aange nomen. De commissie heeft 's avonds de aanneming aanbe volen met deze wijziging, dat de som van 4 miljoen ter beschikking des Keizers wordt gesteld om daaruit dotatiën te verleenen aan legeroversten en duitsche staatsliedendie op bijzondere wijze hebben medegewerkt tot de nationale uitkomsten van den jongsten oorlog. Den 14 is de wet omtrent de retablissementsgelden voor de reserve en de landweer goedgekeurd en de wet op de dotatiën, overeenkomstig het voorstel der commissie, met 175 tegen 51 st. aangenomen. Den 15 heeft de Keizer de zitting gesloten. Z. M. bracht zijnen dank voor de ruime bijdrage tot schadeloosstelling der gewonde soldaten en der achtergebleven betrekkingen van de gesneuveldenherinnerde aan de tot stand gekomen wetteninzonderheid aan die betreffende den Elzas en Lo tharingen en eindigde met den wenschdat de vrede van duurzamen aard mag zijn. Pruisen. Een inwoner van Berlijn heeft het plan geopperd om, door middel eener algemeeiie inschrijving, den Keizer op den dag van den feestelijken intocht der troepen een geschenk aan- tebiedeuen wel de rij huizen tusschen het. koninglijk slot, en de Spree welke afgebroken en door eene wandelplaats vervangen zouden worden. Zij worden geschat op eene waarde van 1 miljoen th. De ontwerper die zelf voor 1000 th. heeft ingeschreven, heeft prins Bismarck verzocht, diens naam aan het°hoofd der lijst te mogen plaatsenin welk geval hij de uitvoering als verzekerd beschouwt. Aan den intocht op den 16 zullen deelnemende veld maarschalk graaf Wraugel, de Groothertog van Mecklenburg, de Kroonprins van Saksen, de- genls. v. Steinmetz en v. Man- teuffelhet geheele corps der garde, een gecombineerd ba taljonvan het Konings-grenadier-regiment N». 7_en een ge- combineerd bataljon gevormd uit bet geheele duitsche leger, n.l. van elk bataljon, escadron en batterij 1 man en van elk legercorps 1 officier en 4 onderofficieren. Na den afloop van den intocht zal het gedenkteeken van wijlen Koning Friedrich Wilhelm III onthuld worden. Den 13 is in den stadsschouwburg te Breslau, nadat de voorstelling reeds aangevangen was, brand uitgebarsten. Het geneele gebouw is afgebrand, maar door de goede houding van het publiek, is geen der aanwezigen omgekomen en zijn de bibliotheek en de tooneelmatige toestellen gered. Beieren. Het comité van oud-catholiekenwelks zetel te Munchen gevestigd is, heeft het noodig geacht om „te genover de officiëele maatregelen en demonstration der duitsche bisschoppen ten gunste van de vaticaansche decreten" eene verklaring afteleggen, „ien einde hun standpunt kenbaar te maken en zooveel in hen is de toenemende verwarring der gemoederen tegen te gaan. Baden. De Groothertog heeft, even als de Koning van Pruisengelast den 18 een dankdag te vieren. De commissie voor de herziening der leger-organisalic is uiteengegaanzonder eene nadere bijeenkomst, bepaald en na de regeering verzocht te hebbenhaar voortaan enkel over een haar voorteleggen samenhangend geheel van wijzigingen te hoorende minister van oorlog heeft daarmede geen genoe gen genomen en de commissie terstond weder bijeengeroepen, en haar advies over verschillende afzonderlijk gestelde vragen verzocht. De commissie heeft,op voorstel van haar lid Thonissen de opheffing der plaatsvervanging der nummerverwisseling en van den afkoop als beginsel aangenomen. Zij wil echter alleen persoonlijke dienst en niet algemeene dienstneming en vermindering van den diensttijd met een jaar ten gunste van jongeliedendie in het bezit zijn van kundigheden, welke hunne militaire vorming gemakkelijker kunnen maken. Oostenrijk. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 9, met 76 tegen 62 st., de door de minderheid der commissie voorgestelde som van 120000 fl. voor de geheime uitgaven toegestaan. De genl. v. Gablenz is met eene bijzondere zending en een eigenhandig schrijven des Keizers naar Berlijn vertrokken om de onthulling van het monument van Koning Trederik IPilhelm lil bijtewonen. KtvS(M'E*Iani9. De jury te Zurich heeft van de 41 aangeklaagden wegens de bij het vredesfeest der duitschers gepleegde gewelddadig heden 35 schuldig verklaard die vervolgens door het ge rechtshof zijn veroordeeld tot gevangenisstraf van 1 tot, 10 maanden, of tot geldboeten van 20 tot 100 fr. De interneering van het fransche Oosterleger is de Bonds- kas op 10 miljoen fr. te staan gekomen, ongerekend de 2J miljoen door particulieren geofferd om het lot der manschap pen te verzachten. In mindering van het door den Bond voorgesehotene strekken IJ miljoen der krijgskassen en on geveer 1 miljoen van verkochte paarden, terwijl als onder pand voor de teruggaaf in bezit worden gehouden 60000 ge weren en 1600 legerwagens. De te Florence gevestigde vertegenwoordigers van buiten- landsche mogendheden hebben den 8 officiëele aanzegging bekomendat de zetel der regeering den 1 Juli naar Rome zal worden verplaatst. In eene volksbijeenkomstden 11 op het grasveld van Clerkenwell (Londen) gehouden, is besloten om den 18 in in het Hydepark eene" demonstratie van sympathie met de parijsehe Commune te houden en te protesteeren tegen de uitlevering door Engeland van uitgeweken communisten. Hoogerhuis. Den 12 heeft lord Russell voorgesteldde Koningin bij adres te verzoeken, het tractaat van Washington niet te bekrachtigenindien de bepalingen niet gegrond zijn op de wetten van het volkenrechtwelke tijdens den ameri- caanschen oorlog van kracht warendewijl Engeland den uitvoer van wapenen welken het nog tijdens den fransch- duitschen oorlog toeliet, niet in 1871 veroordeelen kan. Hoe wenschelijk hij het acht om vriendschappelijke betrek kingen met de Yer. Staten te onderhoudenacht hij de aanneming van het tractaatzooals het thans luidtalleen concessiën van Engeland behelzende en Engelands prestige wegwerpendevoor een gevaarlijk precedent. De minister Granville, lord de Grey, de voornaamste der engelsche onder handelaars en de leden der regeering lord Kimberleylord Hatherley en de hertog v. Argyll hebben de beweringen van lord Russell en van de lords Carnarvon en Salisbury bestreden en het tractaat verdedigd; lord Derby gaf, ofschoon de voorgestelde schikking hem niet bevredigdeden wensch te kennendat lord Russell het niet tot eene stemming over zijn voorstel zou laten komen. Het is ten slotte zonder hoofdelijke stem ming verworpen. Lagerhuis. De wet tot bescherming van leven en goe deren in sommige gedeelten van Ierland is den 9 in derde lezing aangenomen. In antwoord op eene interpellatie werd door de regeering verklaard, dat slechts een 20 tal engelschen wegens deelneming aa* den parijscken opstand zijn gevan gengenomen en dat geen enkei britsch onderdaan zich nog als gevangene te Yersailles bevond. Den 12 heeft de minister van oorlog, des gevraagd, te kennen gegevendat de regeering in deze zitting zal blijven volharden bij die bepalingen van de aanhangige wet tot le- gerorganisatie welke strekken tot afschaffing van het koopen der officiersrangen en tot overbrenging van het bestuur der militia van de Lord-luitenants der provinciën aan de Konin gin. De andere artikelen, ofschoon belangrijk, achtte de regeering niet bepaald onmisbaar, vermits organisatie het werk is der uitvoerende en niet der wetgevende macht. Kolonicn. De gouverneur der Kaapkolonie heeft bij de opening van het Parlementop 27 April, voorgesteldeene verantwoordelijke regeering, eene federatie der zuid-africaan- sche koloniën en aanhechting van Basuto-lancl. Hij liet de beslissing over het al of niet annexeeren der diamantvelden (waarop ook de Oranje-Vrijstaat aanspraak maakt) aan de Vergadering over. Engelsch-Columbia is den 10 Juni formeel bij Canada Den 7 zijn te Konstantinopel bijna gelijktijdig 4 branden uitgebroken waarvan een nabij de plaats alwaar den 5 Juli van het vorige jaar de groote brand is aangevangen. Meer dan 100 huizen zijn afgebrand. Algemeen schrijft men dit onheil aan kwaadwilligheid toe. Gelukkig was er weinig wind. Donau-Vorstendommen. De nieuw geopende Kamer van Afgevaardigden heeft tot haren voorzitter verkozen den streng conservatieven prins Bemeter Ghika. De Koningin is den 15 op het Loo aangekomen. De prins v. Wied is den 12 in den Haag gekomen en den 14 naar Berlijn vertrokken, om bij den zegepralenden intocht van het duitsche leger tegenwoordig te zijn. Verkiezingen. Te Amsterdam is tot lid der staten van Noordholland verkozen mr. II. J. Rist. met 1262 st., tegen 996 op den heer A. Ueudrichs. Uitslag der verkiezingen voor de 2«. Kamer. Herkozen zijn de heeren van Houten, de Ruiter Zijlker, Smidt, de Roo van Alderwerelt, MoensStorm van 's Gravesande, v. Naamen v.Eemnes, v. Delden, Dam, v. Nispen v. Sevenaer (J. A. C. A.), de Bruyn Kops, Rutgers v. Rozenburg, v. Reenen v. Wassenaer v. Catwijck Hoffman, v. Kuyk kransen v. d. Putte, llombach Begram Tak Saaymans Vader, Borret Sraitz de Bieberstein Rogalla Zawadsky, Arnoldts, v.d. Does deWillebois. Niet herkozen zijn de liberale leden bloot v. d. Beele (Arnhem) en Guljé (Breda) en de conservatieve leden v. Lijnden v. Sandenburg (Tiel), v. Golt,stein (Hoorn), v. d. Hucht (Haarlem)Insinger (Amsterdam)Biclion v. IJsselmonde (Dordrecht) en KerStens (Boxmeer). In plaats daarvan zijn gekozen de liberalen mr. D. J. baroii Mackay (Tiel), K. ue Jong (Hoorn), mr. C. Fock 2 maal (Haarlem en Amsterdam) en mr. W. T. Gevers Deynoot (Dordrecht) en de conservatief-clerikalen J. P. P. graaf v. Zuyleu v. Nyevelt (Arnhem), mr. C. v. Nispen v. Sevenaer (Breda) en P. v. d. Heuvel (Boxmeer). Voorts in plaats van de heeren v. Blom (lib.) en de Casembroot (cons.), die verzocht hadden niet weder in aanmerking te komende liberaal mr. W. A. Bergsma (Doekum) en de conservatief mr. W. Wintgens ('s Gravenhage) en in plaats van den heer Kalff (cons.), benoemd raadsheer in den H. Raad de liberaal mr. B. Brouwer (Almelo). Herstemmingen moeten plaats hebben te c mr. E. L. bn. v. Hardenbroek v. Lookhorst Amersfoort aftr. lid. Cons. 760 §J. A. Alberdingk Thijm. 446 Utrecht rnr' W' Boer' Lib" 563 g mr. N. P. J. Kien. Gons. 337 mr. E. H. 's Jacob. u «1153 Amsterdam J. P. de Bordes. Lib. 1127 Staten-Generaal. De le Kamer heeft den 15 aangeno men de wetsontwerpen tot verlenging van eene provinciale belasting in Drenthetot verandering der grens tusschen de gemeenten Dordrecht en Dubbeldam, tot wijziging van eenige art. der wet op de maten en gewichtentot nadere regeling van den accijns op de binnen! suiker en de hoofdstukken llooqe Collegiën van Staat en Buitenl. zaken der staatsbe- rooting. Den 16 zijn ook de overige hoofdstukken goedgekeurd. Bij de 2» Kamer is ingediend een wetsontwerp, waarbij de toepassing der cellulaire gevangenisstraf wordt uitgestrekt, tot de gevallen, waarin de rechter gewone gevangenisstraf van 4 jaren uitspreekt. Benoemingen enz. Jr. P. A. H. v. Bevervoorden tot Oude- meule, te Purmerende is door den gemeenteraad van Scha- gen tot secretaris benoemd. Z. M. heeft henoemd tot hoogheemraad van den Honds- bossche en duinen tot Petten K. Koster Rz., tot heemraad van den Anna Paulownapolder J. C. Geerlings. Aan den heer II. C. v. Hall, hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningenisop zijn verzoekeervol ontslag verleend. De gemeenteraad van Amsterdam heeft tot hoogleeraar in de physiologie aan het Atheneum benoemd dr. F. Place assistent bij het physiologisch laboratorium te Leiden. Eerbewijzen. De Koning heeftbij dagorders hier te lande en in Indiede loffelijke vermelding gelast der man schappen van het detachement suppletie-troependat zich aan boord van het verbrande stoomschip Willem III heeft bevonden. FiNANCiëN. B. en W. van Amsterdam hebben den raad voorgesteld het sluiten eener 5 p.cts. leening van 3 miljoen, waarvan f 700000 voor den bouw van scholen, 120000 voor een gebouw voor de Academie van beeldende kunsten, f 130000 voor een muzeüm van schilderijen, f 150000 voor de verbouwing van den schouwburg, 100000 voor de re organisatie van het brandwezen, f 400' 00 voor de verbou wing der beursf 400000 voor verbetering der wegen van gemeenschap en f 1000000 voor nieuwe straten en wegen. Onderwijs. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 9 bepaald, dat de middelbare school zal zijn met ry/jarigen cursus. Feesten. De hoogleeraar Opzoomer te Utrecht heeft den 9 zijn 25jarig professoraat gevierd door het houden eener redevoering in de groote gehoorzaalin welke hij zijne zelf ontwikkeling schetste. 500 Leerlingen- en oud-leerlingen boden hem een album aanwaarin van 300 hunner de por tretten ten geleide van een prachtig geschenkbestaande uit, in de fabriek van F. Schneider te Leipzig vervaardigderijk gebeeldhouwde boekenkastenstudeerstoel en schrijftafel, de laatste met eene marmeren buste van Goethe door Stracké terwijl zijne vereerderswier geschenk uit Parijs nog niet ontvangen washem een album met 200 portretten overhan digden. In Tivoli werd den jubilaris een diner van 80 couverts aangeboden en 's avonds werd hem eene serenade gebracht. De hoogleeraar W. Moll vierde den 11 zijn 25jarig profes soraat aan het Atheneum te Amsterdam. De hoogleeraren der Seminariën vereerden hem het pachtwerk Les chefs d'oeuvre de la peinture italienne, par Paul Mantz", zijne leerlingen, oude en jonge, het werk van L. Perret nLes Catacombes de Rome" en zijne vrienden dat van la Croix Les Arts et les Moettrs du moyen dge." Aanbestedingen. Het vernieuwen en verbouwen van het gebouw het Leesmuzeiim op het Rokin te Amsterdam is den 10 door de commissie gegund aan J. Heylmk, voor/17300. Den 15 te Amsterdam, het bouwen van een vleugel aan het gebouw van het petroleum-entrepot, minste inschr. Grajing, voor f 24300. Het bouwen van een raadhuis te Sittard is aangenomen door L. Limpensvoor 12883. Eenige geslechte vestinggronden te Maastricht zijn den 14 verkocht voor 27525. Bouwwerken. Den 14 is de tiende der 14 spanningen van de spoorwegbrug over het Hollandsch-diep te Moerdijk geplaatst. Het bestuur van het Vondelspark te Amsterdam heeft den gemeenteraad concessie verzocht tot aanleg eener straat, even wijdig loopende met de Yondelstraat en toegang gevend tot genoemd parkdat dan verbreed en met 6 bunders gedeel telijk bestemd tot het bebouwen met villa's, vergroot zal worden. Gieten. Aan het Neder! Zendeling-genootschap is gele gateerd 2500, 2 j pc. N. W. S. door wijlen mej. J. Klink hamer, t 1000 door wijlen vrouwe C. J. v. d. Straaten geb. Heinsiusbeiden te Amsterdamen 300 door wijlen dr. C. Bax, te 's Gravenhage. Bij het hoofdbestuur der Hol! Maatschappij van Landbouw is ten behoeve der fransche landbouwers ontvangen 3022.58 en 3 mud aardappelenwaaronder van de afdeeling Alkmaar f 138.60. Geschenken. Jr. II. Teding v. Berkhout te Haarlem heeft aan het stedelijk muzeüm aldaar geschonken 4 schilderijen alsmede, onder zekere voorwaarden, eenige familie-schilderijen, zijnde 2 groote zeeslagen en 9 groote en kleine portretten. Rampen. In den nacht van 1314 Juni is het groote houten gebouw te Willemsdorp dienende tot magazijn en werkplaats der heeren Polier Cie., aannemers van den onderbouw der overbrugging van het Hollandsch-Diepmet al het daarin aanwezige binnen één uur tijds afgebrand. Alleen het gebouw was verzekerd. Pokken. In de laatste week zijn in den Haag 32 per sonen aangetast, waarvan 29 te Scheveningenhet aantal was 19 hooger dan de week te voren. Te Leiden werden er 74 aangegeven, zijnde 7 meer. Te Amsterdam zijn van 4 tot 10 J uni aan de ziekte overleden 120 personen, waar onder 74 kinderen. Te Goes zal de kermis niet gehouden worden; de raad heeft echter 800 bestemd om gedurende 2 dagen volksver maken te geven. üc o-emeentcraad van Middelburg heeft met 11 tegen 3 st. besloten de kermis te doen doorgaan, onder die bepaling, dat niemand tot uitoefening van zijn bedrijf zal worden toe gelaten dan na overlegging van een bewijs, dat de pokken de gemeentewaarin hij de laatste S dagen heeft door gebracht, niet epidemisch heerschen.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2