rii No. 26. Drieënzeventigs te Jaargang 1871. ZONDAG (Dfftctccl (Bcbccltc Een veroordeelde weienschap. m> Wk W. v. d. K. SSMckclijfcscftc 13ci*icltfcu. Frankrijk. ik c k 1 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post 1 ft,SO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers I1ERM*. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: dat het onder zoek der ligchaamgebreken c.s. van de ingeschrevenen van dit jaar, gehouden zal worden ten raadhuize dezer gemeente, op Donderdag 6 Julij aanstaande, 's namiddags ten 5( ure. Werkelijk dienstdoende schutters, die, wegens ligchaams- gebreken c.s. ontslag uit de dienst verlangen, kunnen hunne reclames tevens doen onderzoeken. Aan de belanghebbenden wordt herinnerd dat, ingevolge de wet. alleen bij persoonlijke opkomst vrijstelling van dienst mag verleend worden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 23 Junij 1871. Ue Secretaris NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 28 Junij 1871, des middags ten 12 uur. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. POL Ter terugbekoming I T I E. -00 aan het commissariaat van politie voerhanden het navolgende gevondene, als: een rood koralen ketting jeeen zilveren horologie eene ijzeren deurkruk vijf kinderdoekeneen vijf strengs gouden armband. i. De verkiezingen zijn voorbij. Het Nederlandsche volk heeft gesproken door middel van de stembus. En het heeft vrij duidelijk gesproken. Het heeft getoond vertrouwen te stellen in de vrijheid, in het parlementaire regeeringsstelsel, waarbij het onafhankelijk deel des volks zelf de richting van zijn bestuur bepaalt. Het heeft getoond te gelooven aan een vrije ontwikkeling, aan een natuurlijken vooruitgang, die tot volks geluk leidten die slechts dan aanleiding tot schokken en gewelddadige omkeeringen geeftwanneer hij met geweld wordt gestuit of belemmerddoor kunstmiddelen wordt ver haast of op een verkeerde baan geleid. De Nederlandsche kiezers zijn aan een ernstige proef on derworpen, en hebben die zegevierend doorstaan. De gebeur tenissen der laatste weken waren wel geschikt om bij een opper vlakkige beschouwing velen te doen twijfelen. De voorstanders van het gezag boven het volk, van de volksvoogdij hebben er gretig gebruik van gemaakt. Toen schrik en ontzetting allen hadden aangegrepen op het gezicht van het brandend Parijsvan dien gruwel der verwoestingdien poel des jammersdat feest der hel en des doodstoen stonden zij op en hulden zich in deu mantel der profeeten en rie pen met de kracht eens zienersziedaar het einde der paden van het liberalismeziedaar wat binnen korter of langer tijd uw lot zal zijn zoo ge u niet bekeert van uwen wegzoo gij u niet onderwerpt aan onze uitspraken, zoo gij niet hoort naar onze vermaningen, niet volgt het pad dat wij u wijzen. Toch heeft het gezond verstand van het Nederlandsche volk gezegevierd. Het heeft niet getwijfeld niet gewanhooptzich niet laten verschrikken door al die alarmkreten en onheilsprofetiën. Het heeft moed en ver trouwen getoondmoedondanks de woeste stormen die de levenszee der volken beroeren, vertrouwen op onze staats instellingen en vrije regeeringsbeginselenvertrouwen op het Nederlandsche volkskarakter, op zijn gehechtheid aan orde en rechtvertrouwen dat God zelf de baan van vrije ont wikkeling voor het menschdom heeft aangewezen. Het was alsof de Nederlandsche kiezers de woorden des dichters tot de hunne maakten Vaste Moed en kalm Vertrouwen Deze twee Doen de zee Van het leven bouwen. De een de handdie 't roer blijft richten De andre 't oog, Dat omhoog Gods gestarnt ziet lichten Lafheid sluit het oog. en fluistert De ijdle klacht »Nu is 't nacht "Alles is verduisterd Wanhoop laat de stuurpen glippen. Tot de boot Wankt en stoot Op bekende klippen Toch de starren zijn gebleven In heur glans Aan den trans Staat uw koers geschreven. 1)1- bjsi En het rotsklif toon' de tanden Tusschen door Loopt het spoor Veilig naar de stranden! Hoe de storm het zeevlak rimpel', 't Want doorfluit', Steeds vóóruit Wappere onze wimpel De verkiezingstrijd is geëindigd de stembus heeft beslist Zal de zegevierende partij nu zwijgen op de vragen, die in die woelige dagen zich eensklaps op den voorgrond drongen en tot welker beantwoording de tijd ontbrak? Zwijgen over de kwestiën, die in massa werden opgeworpen tot verbijstering van menig onvasten kiezer, terwijl de gelegenheid ontbrak om aan te toonen dat de meeste zelfs geen kwestiën zijn Zal de zegevierende partij zich op de vox populi beroepen als op een onfeilbare uitspraak? Neen, zoo zij gelooft dat zij waarheid en recht verdedigt. Neen, zoo zij gelooft aan de juistheid harer beginselen. Neen, zoo zij geen tijdelijke overwinning beoogtdes noods door misleiding en bedrogmaar een vasten grondslag van geregelden vooruitgang, van onwankelbare zegepraal wil leggen door voorlichting en overtuiging, door onderzoek en nadenken. Dat is vooral in dit district noodigwaar de overtuiging der meerderheid zoo dikwijls wankelend is gebleken heen en weder geslingerd ^als een schip zonder roer, ten spel van wind en stroom. Die het verkiezingswerk tot een steekspel maakttot een wedstrijd van behendigheid om deze of gene uit den zadel te lichtendrijft een ellendig en gevaarlijk spel met zijn medeburgersmet zijn vaderland is zijn roe ping onwaardig. Ook na de verkiezing de kiezers te over tuigen dat zij een goede keuze hebben gedaandat zij ver standig hebber, gehandeld met zich niet te laten beangstigen, dat zij niet misleid en bedrogen zijn is niet alleen plicht maar zal hen bevestigen in hunne overtuiging hen doen winnen in standvastigheid en ijver tegen een volgende verkiezing. Zoo alleen kan een vaste richting worden verkregen, op over- tuiging steunendedie zich niet laat omzetten of afleiden die geregeld wint in kracht en getal van aanhangers. Zoo alleen kan van staatkundige volksontwikkeling sprake zijn. Het kan de bedoeling niet zijnop alle vragen en opmer kingen tegen den heer de Bruijn Kops zijn richting en de door hem beoefende wetenschap gerichteen antwoord te geven. Alles wat zonder eenige poging zelfs tot bewijs, zonder opgave van eenige redenenzonder schijn van grond werd aangevoerd kan veilig onbeantwoord worden gelaten. Maar er zijn enkele beweringen en vragen, die door de wijze van voorstellingdoor hare inkleeding een schijn van waar heid hebben, die in het gewaad zijn gestoken van een logische redeneering. Het is tegen dien schijntegen dat uiterlijk gewaad dat waarschuwing noodig is. Twee vragentijdens de verkiezingen gedaanschijnen inderdaad eenigen opgang gemaakt te hebben. Zij moeten bewijzendat de beginselen van den heer de Bruyn Kops, zijn staathuishoudkunde vooral, tot de revolutieja tot de commune voert. De eerste der beide vragen, die een sophist der oudheid eer zouden aandoen, luidt als volgt: »Is in de staathuishoudkunde van Brüyn Kops het idee van het materieele of het spiritueele ten grondslag en in hoeverre bevordert de materialistische strekking der staat- huishoudkunst de revolutionaire ideeën Laat ons het tweede lid van deze dubbele vraagdie de staathuishoudkundigen schijnt te moeten vangen in een sta len net, maar daarlaten. Laat ons nu maar eens niet vra gen of de meeste revolutiën aan het materialisme zijn te wijten. Tot nog toe dacht ik bij voorbeelddat de groote Engelsche omwenteling, de onze onder Koning Philips II, de Belgische van 1830 en de verschillende opstanden en pogingen tot omwenteling in Polen juist niet door een materialistische beweging waren veroorzaakt. Laat ons voor het oogenblik bij beteerste lid der vraag blijven* ligt in de,staa thuishoud kunde van de B. K. het idee van het materieele of van het spiritueele ten grondslag Het antwoord op* die vraag schijnt den steller zoo eenvoudig toedat hij in het tweede lid reeds durft spreken van de materialistische strekking der staathuishóud- kunst (gelijk hij zich uitdrukt) als van een uitgemaakte zaak. Evenwel is de vraag zelve niets anders dan een bespottelijk heid. De heer de B. K. is staathuishoudkundige. Onder stel dat hij koopman wasen dat gevraagd werdligt aan den handel van den heer de B. K. het idee van het mate rieele of van het spiritueele ten grondslag Men zou den rager in zijn gezicht uitlachen. Verbeeld u, dat hij ge neesheer, advokaatofficier bij de land- of de zeemacht ingenieur, fabrikantbakker, timmerman of slachter was en dat iemand u vroegof aan zijn geneeskunde zijn rechtsgeleerdheidzijn krijgswetenschap zijn bouwkunde zijn fabriekzijn bakkerij, timraermauswerk of slachterij het idee van het materiëele of van het spiritueele ten grondslag N iet minder onzinnig is de vraagnu hij staat huishoudkundige is. Laat ons zienwat de staathuishoudkunde van den heer de B. K. is. In zijn Beginselen van staathuishoudkunde geeft hij zelf het antwoord„de kennis van het huishouden der maatschappij, en: „zij heeft tot doel. de welvaart zoo alge meen mogelijk te maken." Later zet hij zijn meening aldus uiteen «Hoe men zich den mensch ook voorstclle, de mensch blijft "Een wezen dat in den hemel behoort (onsterfelijk wezen) en buitendien Een wezen dat op de aarde is (ligchamelijkverstandig maatschappelijk wezen). "Door elk van deze toestanden heeft hij behoeften wier vervulling noodzakelijk is voor zijn geluk. "Die kuunen niet vervuld worden zonder de middelen daartoe. "Kein men dus de middelenzoo kent men den weg tot geluk. "De middelen tot vervulling der behoeften van het wezen dat in den hemel hoort, worden ons geleerd door de Godsdienst. "De middelen tot vervulling der behoeften van het wezen dat op aarde is worden ons grootendeels geleerd door de staathuishoudkunde." En verder Wij zien dushet volmaakte geluk is de vervulling der behoeften voor de eeuwigheid en voor de aardeen het is maar een zeer klein gedeelte van dat volmaakte geluk, waar mede de staathuishoudkunde zich bezig houdt." Ziedaar hoe de heer de B. K. zijne wetenschap in aard en strekking zelf omschrijft. En nu mag gevraagd worden: is het niet bespottelijkde vraag te stellen of aan de staat huishoudkunde van den heer de B. K. het idee van het ma teriëele of van het spirituëele ten grondslag ligt? De staathuishoudkunde houdt zich uit den aard der zaak alleen met het materiëelemet onze stoffelijke belangen op. Maar dat geeft geen recht om te beweren dat zij een materia listische strekking heeft. Dit zou alleen dan het geval zijn, wanneer zij beweerde dat die stoffelijke belangen onze eenige, onze hoogste belangen zijn. De staathuishoudkunde erkent integendeel zeer nederig, dat zij zich slechts met de midde len tot een zeer klein gedeelte van ons geluk bezig houdt. Zoo zorgt ook de geneeskunde, de rechtsgeleerdheid, de bouwkundede handelde landbouw de veeteelt, de vis- scherijhet fabriekwezen, de broodbakkerij, de slachterij voor onze stoffelijke belangenelk dezer vakken houdt zich bezig met het materieelemet de middelen tot vervulling van een zeer klein deel onzer behoeften als aardsche wezens. Hebben die vakken daarom een materialistische strekking De redactie van de Nieuwe Noord-Hollander, die deze schoone redeneering heeft ten beste gegevenerkende onlangsdat zij de staathuishoudkunde niet tot een voorwerp van studie heeft gemaakt. Het was niet noodig dit te verklaren het blijkt voldoende. Maar waarom dan over de staathuishoudkunde gesproken Hoogst waarschijnlijk heeft zij daarenboven over de staathuishoudkunde van den heer de B. K. een oordeel geveld, zonder ooit van zijn geschrilten keunis te hebben genomen. De tweede vraag verdient nietdat wij lang bij haar stil staan. De opmerking was gemaaktdat, zonder dat hiertoe eenige aanleiding bestond de heer de B. K. aansprakelijk was gesteld voor de woorden van den heer van Houten over de gebeurtenissen te Parijs. Om dit te rechtvaardigen, wordt eenvoudig gevraagd Vindt men in de lijst der stem mingen in de 2' Kamer, niet bij alle principiëele kwestiën, die het onderscheid tusschen de beide politieke richtingen vormende Bruyn Kops aan dezelfde zijde als van Hou ten In den regel ongetwijfeld maar bewijst ditdat zij dezelfde meening hebben omtrent de gebeurtenissen te Parijs? Het Handelsblad, de Arnhemsche Courant en de A. Rott. staan bij alle principiëele kwestiën, die het onderscheid tusschen de beide politieke richtingen vormen, gewoonlijk aan dezelfde zijdemaar dit belet nietdat het eerste blad over den I ransch-Duitschen oorlog geheel anders oordeelde dan de beide laatste bladen. Wanneer de heeren Opzoomer en Quack beide leden der Tweede Kamer waren zouden zij in de lijst der stemmingen bij alle principiëele kwestiën waarschijnlijk aan dezelfde zijde staan; toch staan zij in hun oordeel over Pruisen en Prankrijk lijnrecht tegenover elkander. Het een bewijst niets voor het ander. Vragende redeneeringen van deze soort behooren tot de familie der valsehe sluitredenenals daar zijn Koningen zijn menschen J an is een mensch Dus Jan is een Koning. °f Geen kat heeft vijf poolen Eén kat heeft vier pooteu meer dan geen kat, Dus heeft één kat negen pootcn. De hertog v. Chartres heeftonder den naam van Lefort, als vrijwilliger aan den veldtocht van het Loire-leger deel genomen en als zoodanig de orde van het Legioen van Eer verworven. De genl. Valentinde tegenwoordige policie-prefect van Parijs, heeft zijn ontslag gevraagd. De aartsbisschop van Rouaan en de bisschoppen van EvreuxSéez en Coutances hebben een petitie aan de Nat. Vergadering gerichtwaarin verlangd wordtdat zij hare stem zal verheffen tegen de schending der tractaten en tegen de aanslagen tegen het Hoofd der Kerk gepleegdcn bij de regeering zal aandringen, dat zij met de vreemde mogend heden in overleg tredeopdat de Paus weder in dien toe stand gerake, welke voor zijne vrijheid van handelen en voor het bestuur der catholieke-kerk onmisbaar is. Alle dagbladenmet uitzondering der clerikale organen beschouwen deze petitie als een onbekookten stap, en zeggen, dat Prankrijk zich niet kan en niet wil mengen m die kwestie, waarmede het thans gelukkig niets meer te maken heeft. Men verzekert, dat prinses Mathilde den heer Thiers machtiging heeft verzocht om naar Prankrijk te mogen terug- keeren, onder verzekering, dat zij vreemd zou blijven aan alle staatkundige kuiperijen. Het door den oorlog en het oproer onderdrukte nijver- heidsverkeer begint te herleven. Te Rouaan zijn zoo vele bestellingen ontvangen dat de voorrraden geheel zijn uit geput en te S. Etienne komen handen te kort om aan de van alle kanten komende vraag naar linten te voldoen. De heer Thiers heeft voor 2000de genl. Vinoy en de adml. Pothuau hebben ieder voor 1000 fr. ingeschreven voor den wederopbouw van het paleis van het Legioen van Eer. Van 1 tot 12 Juni zijn te Parijs 282000 geëmigreerden en vreemdelingen aangekomen. Nog 50000 parijzenaars ver toeven in de departementen of wonen te BrusselLonden Genève of Napels. Naar luid der dagbladen houden de leden der Internationale weder geheime bijeenkomsten, waarin de daden der Commune verheerlijkt en de voorgevallen wanordelijkheden aan de „ja- nitsaren der reactie" toegeschreven worden, en tot het ver breken van het juk der „eeuwenoude onderdrukkers, de pries ters de Koningen en het kapitaal" aangespoord wordt. Gearresteerd zijn: het gewezen Commune-lid Gérardin die gelijktijdig met Rossel uit de parijsche gevangenis was ontvluchtRegnardde rechterarm van den procureur der Commune RigaultGamierdirecteur-generaal der groote opera van de Commune, en de genl. Lacéciliadie, te Vin- cennes gevangen genomen zijnde te Argences (Calvados) te vergeefs eene schuilplaats dacht te vinden op het kasteel van mevr. de Banneville, die hij vroeger gekend had. Sedert zijn nog de Commune-leden Vésinier en Régére gevatde eerste in het gasthuis la Pitié, waar hij sedert 23 Mei ver- "Gegd was zonder dat iemand zijn waren naam kende, de .tste in het Hotel des Italiens, waar hij met rood geverwde haren en met pleisters en pappen bedekt te bed lagmet 300000 fr. in bankpapier tusschen zijne kleederenbij de vrouw, die zijne zaken verrichtte, werd 100000 fr. gevonden. Al hoewel reeds 100000 parijsche opstandelingen gesneuveld of gevangen genomen zijn zijn van 22 Mei tot 13 Juni in de hootdkwartieren der legercorpsen, bij de parijsche marieën en bij het gouvernement van Versailles niet minder dan 379.828 naamlooze aanklachten tegen bijzondere personen op de gebeurtenissen van den laatsten tijd betrekking heb bende ingekomen. In het door de gedelegeerden der Commune Massard en Fontaine betrokken locaal zijn zeer vele goudenzilveren en diamanten voorwerpen gevonden, welke aan den Staat en aan particulieren behooren en thans door de rechtmatige eige naars kunnen opgevorderd worden. 19 Niet bepaalde republikeinsche dagbladen te Parijs hebben, ter bevordering der verkiezing van Afgevaardigden die waar borgen opleveren voor de zaak der openbare orde, een „Druk pers-Verbond" geslotenwaarvan het bureau gevestigd is in de straat Drouot. De verschillende republikeinsche comités aldaar hebben zich mede tot een Comité Géneral dé Initiative vereenigd't welK in de straat S. Honoré zetelt. De 2 fractiën der linkerzijdede radicale en de gematigde republikeinenhebben elkter gelegenheid der verkiezingen van 2 Julieeu manifest uitgevaardigdwaarin de kiezers nadrukkelijk worden aangespoord om ue republiek te beves tigen en 1 rankrijk te behoeden voor de rampen welke het gevolg zouden zijn van de zegepraal van een der verschillende monarchale partijen. Verscheidene bonapartisten hebben zich weder candidaat gesteldo.a. de gewezen ministers Vuitry en Magne, de bn. de Mornayde heer Abbatucci enz. Het centrale comité der Internationale en dat der federatie van de nat. garde hebben ongeteekende manifesten uitge vaardigd waarin de verkiezing van socialistische candidaten wordt aanbevolen, en de euveldaden der Commune vergoelijkt worden. De minister van justitie heeft in eene circulaire verklaard, dat hij het ontslag zal vragen der magistraats-personendie de candidatuur voor de Nat. Vergadering aanvaard hebben. De prinsen Joachim en Aehille Murat zijn den 15 uit de duitsche krijgsgevangenschap te Parijs teruggekeerd en hebben zich nog denzelfden dag bij den minister van oorlog te Versailles aaugemeld. Een der zonen van Abd-el-Kader heefttegen diens wil, Damascus verlaten om deel aan den opstand in Algiers te nemen. De emir heeft daarop eene proclamatie tot de ara bieren gericht, waarin hij het gedrag zijns zoons afkeurt en zijne voormalige laudgenooten aanspoort om Frankrijk getrouw te blijven (De jonge prins is sedert in een gevecht in de provincie Constantine gesneuveld). De onderhandelingen van den minister van financiën om-

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1