Duitsclilaml. IScügie. Oosicnrijk-Hongarjie. Sialic. Spanje. Cirout ESrilianjc en ïerlaud. Icweiiigde *<iatesa. BSiniieiiland. Jttgczoitbctt Stukke». VIA 31 Ito IK si:*. tfttlêïnn urgent verklaard en vervolgens #e daartoe betrekkelijke artikelen der wet met 477 tegen~4 st. aangenomen. De ver- hooging der invoerrechten beloopt van tot. de geheele opbrengst dér suiker wordt alsnu op 31 miljoen fr. begroot. Alleen die koopwaren, welke vóór de indiening der wet van de plaats van herkomst verzonden zijnzullen nog vol gens het oude tarief belast worden. Den 10 heeft de minister van binn. zaken, op de bewering van sommige Afgevaardigdendat de belgisebe staatrcge- ling vrijer is dan de fransehe en dat daaraan de zucbt tot afscheiding in Savoye en Nizza moet toegeschreven wordenzulks bestreden en de wensebelijkbeid betoogd dat die gewesten deelen van Frankrijk zullen blijven. De heer Silvaeen der Afgevaardigden van Savoye, verklaarde, dat aldaar onder al de jongste beproevingen een waarlijk fransehe geest gelieerscht lieeft, en dat de aansluiting sedert de vestiging der republiek nog inniger is. Een Afgevaardigde uit Nizza zeidedat aldaar ontevredenheid heerscht, veroor zaakt door het misbruik van gezag van slechte administrateurs, maar dat de bevolking steeds oprecht aan Frankrijk gehecht is. De Vergadering "besloot in overweging te nemen een voorstel, om de sterkte van het contingent van 1870 te bepalen, ten einde aan de jongelieden, welke tot die klasse belmoren, bet voorrecht van goede nummers te verzekeren. Aangenomen werd een voorstel tot aanvulling der acten van den Burg. Stand van Parijs. Bij de daarop gevolgde tweede lezing van bet door de commissie voor de decentralisatie, uit de door verscheidene Afgevaardigden ingediende voordrachten, samengestelde wetsvoorstel betreffende de Algemeene Baden, is het amendement van de heeren Target en Jouvenelin houdende dat die Raden uit hun midden departementale commissiën van 5 a 7 leden zullen verkiezen, met 410 tegen 132 st. aangenomen. De regeering was er niet tegen mits die commissiën niet anders dan raadgevende zonden zijn. Een amendement om haar grooter bevoegdheid toetekennen, werd met 380 tegen 220 st. verworpeneen amendement om de prefecten door de Alg. Raden uit hun midden te doen verkiezen werd mede afgewezen. Den 11 heeft de minister van marine de herhaalde bewering der parijsche dagbladen gelogenstraft, dat talrijke transporten gevangengenomen vrouwen naar de koloniën Nieuw-Caledonie en Cayenne waren gezonden. De regeering zou in deze aan gelegenheid niets doenalvorens de Vergadering uitspraak had gedaan omtrent het vraagstuk der deportatie van in het parijsche oproer-proces betrokken personen. Van 164 burgers is een verzoek ingekomen om de ontbinding der nat. garde niet uittestellen tot de invoering eener nieuwe legerorganisatie maar haar, met uitzondering der compagniën sappeurs-pompiersonmiddelijk opteheifen. Prins Bismarck heeft den componist van Max Schnecken- burgers die Wacht am Rhein," het lied waaronder hetduit- sche volk den gedwongen strijd heeft aanvaard, den heer Carl Wilhelm, uit het fonds, ter beschikking staande der Rijks-kanselarij, 1000 th. aangebodenin de hoop zulks jaarlijks te kunnen herhalen. Pruisen. De minister van onderwijs heeft afwijzend be schikt op het schrijven van den bisschop van Ermland, over het handhaven van dr. Wolmam, godsdienstleeraar aan het catholieke gymnasium te Braunsbergdie geweigerd had de vaticaansche decreten van 18 Juli 70 in zijn onderwijs op- tenemen. De minister zegt, dat dr. W olmann in der tijd met toe stemming' der Kerk is aangesteld en nog hetzelfde leert als hij vóór 18 Juli '70 met toestemming der Kerk heeft on derwezen. Oudersdie zich daar niet mede vereenigeu moeten hunne kinderen van het gymnasium verwijderen, de wijl het godsdienst-onderwijs tot de verplichte leervakken behoort. In een dorp nabij Osnabruck is een landweerman terug gekomen wiens dood reeds kort na het uitbreken van den oorlog was gemeld. Zijne vrouw was 6 maanden na het ontvangen van het berichtdat haar echtgenoot gesneuveld washertrouwd. De Keizer is den 9 te Ems aangekomen en door de toe gestroomde menigte met luid gejuich begroet. Ie Frank fort en te Wiesbaden is de Keizer op zijnen tocht fees telijk ontvangen en heeft hij de garnizoenen geïnspecteerd. De bankier Strousberg is in eerste instantie veroordeeld tot betaling dbr op 1 Jan. vervallen coupons van de roumaan- sche spoorweg-obligatiën. Beieren. In het adres der oud-cat,holieken te Munchen aan de regeering, om een kerkgebouw met de daarbij be- boorende inkomsten en gewijde voorwerpen, wordt herinnerd, dat liet protest tegen de vaticaansche decreten door 18000 beiersche catholieken onderteekend iswaaronder 8000 in woners van Munchenmeerendeeis hoofden van gezinnen en tot de beschaafde klassen der bevolking behoorende. Yoorts verzoeken zij dat de regeering de geestelyken zal verbieden bunnen hijstand te weigeren voor het voltrekken van huwelijken tusschen catholiekendewijl het burgerlijk huwelijk alleen voor dissidenten bestaak. De pastoor der S. Ludwigs-parochie heeft zich, bij schrijven aan den minister van eeredienstbeklaagd over de wijze van begrafenis van den hoogleeraar Zenger en het recht der oud- catholieken tot het verrichten van kerkelijke functiën bestre den dewijl zy niet tot een der door den Staat erkende kerkgenootschappen behooren. De Koning heeft den génl. ridder v. Hartmannbevel hebber van het 2e beiersche legercorpsden titel van baron verleend. Saksen. Het saksische legercorps, dat in den jongsten oorlog aan 102 gevechten deelgenomen, 15521 kanonkogels en omstreeks 6 miljoen patronen verbruikt heeft, heeft daarbij verloren aan gesneuvelden 115 officieren en 197 8 manen aan gekwetsten 202 off. en 4180 man, derhalve in het geheel meer dan een zesde gedeelte van het corps. Den 11 hebben de troepen, omstreeks 20000 man sterk, hunnen intocht te Dresden gedaan, welke stad in schitterende feestdos getooid was. Voor dat de troepen zich in beweging stelden, "maakte de Koning hen bekenddat de Keizer den Kroonprins tot veldmaarsehalk had benoemd en overhandigde hij tevens den maarschalksstaf aan den prins. Het defileeren werd o.a. bijgewoond door den Groothertog van Hessen, prins Carl Theodoor van Beieren, den hertog v. Genua en den pruisischen genl. v. Schlotheim. Elzas. terwijl de kleine orthodoxe partij onder de luther- schen in den Elzas met den zeer rechtzinnigen gouvemeur- generaai op een goeden voet tracht te komen en den Rijks kanselier verzocht, heeft de luthersche kerk in hare zuiverheid te herstellen, hebben de vrijzinnigen in de jaarlijksche ver gadering van geestelijken, den 1 Juni te Straatsburg gehouden, mede een adres aan den Rijkskanselier gerichtwaarin zij bet behoud van het. in de tegenwoordige'organisatie der Kerk aangenomen beginsel van bet numeriek overwicht der leeken boven de geestelijken in alle kerkelijke besturen vragen, als mede geene verandering dan na ingewonnen advies eener li ij vrije keuze door de gemeenteleden te benoemen vergadering. Prins Bismarck heeft hierop geantwoord, dat, hij thans niet voornemens is om den Keizer en den Bondsraad verande ringen voortestellenen datindien wijzigingen raadzaam mochten schijnen, de belanghebbenden eerst zullen worden gehoord. De Keizer en Keizerin van Rusland vergezeld van den Groothertog van Baden, zijn den 10 te Straatsburg aange komen en hebben aldaar de vestingwerken en het gedeelte der stad, dat het meest door het bombardement geleden heeft, bezichtigd. Hessen. De Landdag heeft den 6 met 39 tegen 10 st. de militaire conventie met Pruisen goedgekeurd. De le Kamer heeft haar vervolgens met alg. st. aangenomen. De studenten te Luik hebben in den avond van 1 Juli, t.er gelegenheid der intrede van Victor Emmanuel te Rome, een optocht door de stad gehouden en eene serenade aan den italiaanschen consul gebracht. Voor diens deur werd een adres aan het italiaansche volk voorgelezenwaarvan hij de aanbieding, vermits hij geen staatkundig karakter had, tijdig had weten te verhoeden. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 7 de voor dracht om de vreemdelingen-wet van 7 Juli '65 weder 3 jaren te verlengenevenwel zoodanig gewijzigd dat slechts zulke vreemdelingen in de termen van uitzetting vallen die in hun eigen land gerechtelijk vervolgd worden, met 62 tegen 19 st. aangenomen, na afwijzing van amendementen van den heer Demeur om de besluiten tot uitzetting met redenen te omkleeden en in sommige gevallen een beroep op den rechter toetelatenen van den heer Guillery om den termijn op 8 maanden te bepalen. De Senaat heeft den 10 met alg. st. het budjet voor open bare werken voor de loopende dienst en vervolgens de ver lenging der vreemdelingen-wet goedgekeurd en is daarna gescheiden. Het oostenrijksche Huis der Afgevaardigden heeft zich den 10 vereenigd met het voorstel der commissieom het door die vergadering aanmerkelijk gewijzigd, maar door het Heerenhuis onveranderd aangenomen ontwerp tot verhooging van het aantal manschappen der cavallerie op voet van vredeniet overeenkomstig de meening van het Heerenhuis goedtekeuren. De oostenrijksche Delegatie heeft den 12 zonder discussie goedgekeurd de verhooging der begrootingter zake der verheffing van het gezantschap te Berlijn tot eene ambassade. Bij de discussie over de begrooting heeft de minister van oorlog verklaard, dat hij alle bezuinigingen bad toegepast, maar dat, nu besloten was dat bet leger op den voet van vrede 800000 man (thans 650,000) sterk zal zijneene ver meerdering van uitgaven noodig is. Graaf v. Heust noemde het tegenwoordige rustige oogenblik geschikt om zonder wantrouwen te verwekken de leger-organisatie tot stand te brengen. Leger en volk waren overtuigddat de oorlog eene ramp ismaar het leger meentdat de monarchie mocht zij tot een oorlog gedwongen worden, niet weder een ongelukiigen oorlog mag voeren. Het vormen van een 13e. reg. artillerie ishoezeer door den minister van oorlog verdedigdmet 26 tegen 25 st. verworpenmaar daarente gen met 28 tegen 26 st. aangenomen de aanvraag der re geering om 89,991 fl., voor liet vormen der kaders van de batterijen van een 13e. reg'. artillerie. Gedurende de Piusfeesten zijn te Rome door liet gepeupel zeer beleedigd de oostenrijksche speeiale gezant, 2 spaansche grandengraaf Maeeda en de markies de Caza Pizarro wien men hunne ridderorden heeft afgerukt, en 3 franschen, die door tusschenkomst van eenige italiaansche officieren zijn ontzet. Op de vertoogen van de vertegenwoordigers der mogendhedenwier onderdanen dus mishandeld zijnheeft het bestuur der stadzoowel mondeling als schriftelijk, een bevredigend antwoord gegeven. Volgens den berichtgever der londensche Timesheeft bij den intocht des Konings te RAne, op 2 Juli, eene onbeschrijfe lijke geestdrift gelieerscht en werd Z. M., op zijnen weg naar het Quirinaal en toen hij op het balcon verscheen, met donderende toejuichingen begroet en met kransen en bloemruikers over stelpt. Zijne eerste openlare daad was de inwijding der schietbaan van de Nationale Scherpschutters-Vereeniging. De Leontijnsche stad het pauselijk kwartier, waar de troepen in September niet zijn binnengegaan, was reeds 's avonds schitterend verlichthoewel de algemeene illuminatie eerst den volgenden dag zou plaats hebben. Den 3 heeft de Ko ning op het Volksplein eene groote wapenschouwing gehou den en 's avonds is op het Kapitool een prachtig bal gege ven. Z. M. bezocht dit en vertrok te 11 uren weder naar Elorenee. Het gemeentebestuur van Rome beeft den 4 een gastmaal aangeboden aan deputatiën van den Senaat en de Kamer, de ministers en de maires van verschillende steden. Bij schrijven van den kardinaal-vicaris in het dagblad het Kapitoolwordt den geloovigen verbodende te Rome ver- scliijnende niet-elerikale bladen te lezen. De Cortes hebben den 6 bet voorstelhetwelk eene be risping van bet gouvernement inhield, met 119 tegen 61 st. verworpenen het voorstel om eene amnestie aftekondigen in overweging genomen. De Koningin heeft den Keizer van Brazilië benoemd tot ridder van de orde van den Kousenband. De Kroonprins van Pruisen en zijne gemalin zijn den 7, te Londen komende, door den prins en de prinses v. Wales, prinses Louise en den markies v. Lome opgewacht en naar het hotel van den duitsehen gezant geleid, voor hetwelk 's avonds door 150 leden van duitsche zanggenootschap|>en eene serenade is gebracht. De Kroonprins brengt aan graaf Bernstorff, den duitsehen gezant te Londen, de ridderorde van den Zwarten Adelaar over, benevens een eigenhandig schrijven des Keizerster erkenning der diensten, door den graaf tijdens den oorlog en ter londensche conferentie bewezen. Den 6 heeft de minister Gladstone de ministeriëele leden van het Lagerhuis verzocht om over de Ballot-bill zoo weinig mogelijk het woord te voeren, en zioh over hunne amende menten te verstaan met den minister Forster, zullende de regeering alle overnemenwelke niet strijden met de alge meene beginselen en bedoelingen der wet. 4 Leden trokken daarop hunne amendementen in, maar de heer Walter wei gerde dit voorbeeld te volgen. In eene bijeenkomst van leden van liet Hoogerliuis is be sloten om de aanhangige legerwet te verwerpenen bij de regeering aantedringen op het indienen eener meer volledige legerwet, in het volgende jaa*. Lagerhuis. Den 7 is, bij bet voortzetten van de behan deling in comité der Ballot-bill, met 236 tegen 95 st. het artikel aangenomen, hetwelk de zoogenaamde nomination-day afschaft [op den nomination-day droegen de candidaten in het openbaar.hunne staatkundige geloofsbelijdenis voor en werd door het opsteken der handen eene keuze gedaan die beslissend was, tenzij de tegenpartij eene hoofdelijke stemming vroeg, welke alsdan eenige dagen later plaats vond. De nominatiedagen gaven vaak tot kooggaanden woordenstrijd en vechtpartijen aanleiding]. Den 10 heeft de minister Gladstone medegedeeld, dat de regeering van plan is om in de aanstaande zitting een wets- ontwerp intedienen, bepalende, dat in Ierland eene koiiinglijke residentie zal worden gevestigd. Het plan der protestantsehe ieren (üranje-manlien) ie Nieuw-York om den 12 de overwinning van Willem ILl op Jacobus TI (1691) door een optocht te herdenken, heeft van hunne r. catholieke landgenooten de bedreiging uitgelokt om den optocht met geweld te verstoren. De policie ver bood daarop de voorgenomen manifestatie, maar de regeering trok dit bevel in en gelastte de policie om de protestanten te beschermen. De gouverneur spoorde de burgers bij pro clamatie aan, om de overheid iu bet handhaven der orde te ondersteunen. Toen de optochtouder de hoede van mili tairen en polieie aanvinghebben de r. catholieken de troe pen aangevallenmet het gevolgdat meer dan 60 aanval lers gedood en omstreeks 150 gekwetst zijn. 10 Soldaten en 6 policie-agenten zijn om het leven gekomen. Tegen middernacht was de rustna het in hechtenis nemen van 150 personen hersteld. 12 Regimenten zijn onder de wa penen geweest. Verkiezingen. De Provinciale Staten hebben als leden der ie Kamer herkozen in Gelderland de heeren v. Aylva van Pallandt en Aobel, in Noordholland de Dieu Fontein Ver schuif (36 van 68 st.) en Rahusen (34 van 60 st,.). in Tries- land v. Swuiderenin Groningen Geertsema.in Overijssel Cost Jordens, in Limburg de Cillers de Pité, in Zuidholland Hein; en gekozen in Noordbrabant, de heeren C. J. A. v, Rijckevorsel en'mr. Vos de Wael, clericalen (in plaats van Sassen env. Meeuwen, liberalen), in Zeeland W. G. Borsius, liberaal (in plaats van v. d. Lek de Clercq, conservatief), in Zuidholland rnr. G. A. de Raadt, liberaal, ter vervanging van den lieer Philipse, conservatief, die bedankt had. Benoemingen. Z. M. heeft tot raadsheer in den H. Raad benoemd mr. F. B. Coninck Liefsting, rechter in de rechtbank te Leiden. De Provinciale Staten van Noordholland hebben den 11 de volgende subsidiën toegestaan: voor de instand houding van het Parc-vaccinogène te Amsterdam f 1500 in 3jaren, voorde stoomboot,dienst tusschen Texel enhetNieu- wediep f 5000 iu 5 jaren, aan het bestuur der Hondshossche en Duinen tot Petten voor versterking der zeewering 1 der kosten, tot hoogstens f 400000 in 5 jaren, aan de ge meente Edamt,ot wegruiming eener bank voor de haven het halve bedrag der kosten aan de gemeente Scboorltot beharding van wegen, der kosten, tot hoogstens/10000, aan de gemeente Alkmaar, tot verbetering van den Munni- kenweg en van een gedeelte van den Friesehen en Hoorn- schen wegder kosten, tot hoogstens 3400, en aan den concessionaris voor de voorgenomen droogmaking van het noordelijk gedeelte der Legmeerpiassen 35000. Om de aanvragen om toepassing van art. ^6 der wet op het lager- onderwijs ten behoeve der gemeenten SpaarndamUrk, Huizen en Petten is gunstig geadviseerd. Eerbewijzen. De chirurgijn Hoffman te Groningendie voor het Roode Kruis te Mannheim en te Havre is geweest, is tot ridder der badensche orde van ,de Zaehringer Leeuw benoemd. De heeren dr. Dimontier en Merkus zijn door het fransehe gouvernementter erkenning hunner onder de vlag van het Roode Kruis aan de gekwetsten bewezen diensten, tot ridders van het Legioen van Eer benoemd. Op de maritieme tentoonstelling te Napels zijn de werken van het meteorologisch instituut te Utrecht met een gouden me- dalje bekroond. 's Rijks middelen hebben in de eerste zes maanden op gebracht 36,362,885, tegen 36,290,865 over 1870; de raming was 36,877,731. Scheepvaart. Van den nieuwen waterweg door den Hoek van Holland is den 10 voor bet, eerst door zeeschepen gebruik gemaakt, n.l. door de met vlaggen getooide Maas koffer de Toekomst en de William Stuart, bestemd ter haring- visseherij. Het, nieuwgebouwde stoomschip der Maatschappij u Neder land,» de Prins van Oranje, is den 11 van Glasgow in het Nieuwediep aangekomen. Een aantal handelshuizen te Amsterdam heeft een adres aan de 2» Kamer gericht, waarin verzocht wordt om art. 1 van het wetsvoorstel van den lieer 's Jacob c.s., tot bevor dering eener geregelde stoomvaart op Nooi'd-Americadus te veranderen, dat de woorden „tusschen Vlissingen en Nieuw- York" vervangen worden door „tusschen Nederland en de V. Staten van N. America." Spoorwegen. B. en W. van Leiden hebben den gemeen teraad voorgesteld voor/200000 deeltenemen in de geldleening, aantegaan door de heeren Knijff en Kapteyntot aanleg eener spoorweglijn Leiden-Utreckt. Van engelsche zijde is concessie aangevraagd voor den aanleg van eenen spoorweg van Tilburg over 's Hertogenbosck naar Nijmegen. Onderwijs. Hoewel de minister van binn. zaken liet verzoek om eene subsidie van 3000 heeft afgewezen, hebben B. en W, van Groningen den gemeenteraad uogthans voor gesteld, een hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor meisjes ojiterichten. Kerkelijke Zaken. De Prov. Staten van Drenthe heb ben voor liet stichten eener kerk te Nieuw-Amsterdam/4000 en te Nieuw-Dordreckt, 2000 subsidie toegestaan. Peesten. De gemeenteraad van Beverwijk heeft voor de ter vervanging der kermis te geven volksfeesten 300 toe gestaan en de gewone bijdrage voor de harddraverij a 25 voor dit jaar op f 50 gebracht. De heeren mr. A. SUngenberg te Coevorden, dr. Lesturgeon te Zweelo en J- d. feen ^z. te Hoogeveen hebben ziek tot eene voorloopige eommissje gevormd met het, doel om in 1872 het tweede eeuwgetijde der herovering van Coevorden op den bisschop van Munster feestelijk te herdenken. Ter eere der leden van de Algemeene Vergadering der Maatschappij van Nijverheid en van het Nijverheids-congres, te Haarlem gehoudeiiheeft den 11 's avonds eene muziek uitvoering plaats gehad in de Buiten-societeit, welke, even als het Hotel van den Berg geïllumineerd, terwijl van stads wege eene illuminatie in den Hout was aangebracht,; den volgendeu avond is, op kosten der gemeente, tegenover het Paviljoen een prachtig vuurwerk afgestoken. Den 12 hebben de leden een rijtoer gemaakt, naar Zandvoort en den 13 naai de werken van het Noordzee-kanaal; na afloop van welken laatsien den avond te Velserend werd doorgebrachtwaar zich het stedelijkmuziekcorps van Haarlem deed hooren. Het Koloniaal Muzeüm op het Paviljoen te Haarlem is den 13, in tegenwoordigheid van den minister van kolo niën en van vele afgevaardigden en leden der Maatschappij van Nijverheid geopend. Bouwwerken. De fraaie Koepoort te Hoorn is den 13 voor afbraak verkocht aan M. Reent, voor 1U0Ü. Geschenken. De gemeenteraad van den 1 laag heeft den 11. besloten om prinses Marie, ter gelegenheid van haar liu- welijkeen zilveren pièce de milieu, vervaardigd in de fabriek van den heer v. Kempen te Voorschoten, aantebieden. Vesting Groningen. Op de gedane verzoeken tot ont manteling der stad is door de liooge regeering geantwoord dat. zij ongenegen iseen voorstel tot, algeheele opheffing der vesting te doen, maar liet, voornemen heeft om de ope ning van het zuiderfront van verdediging van het Winselio- ter-diep tot het Noord-Willemskanaal derwijze interichten dat de stad in ieder geval voor de rampen van een 4om bardement zal zijn gevrijwaard. Rampen. In den nacht, van 89 is bij een bakker op den Maaldijk te Uitgeest een geweldige brand uitgebroken waardoor 2 huizen geheel en 1 gedeeltelijk in de asch zijn gelegd. Alles was tegen brandschade verzekerd. Pokken. De gemeenteraad van Utrecht beeft den 10, op het, verzoek van neringdoende ingezetenenmet 19 tegen één stem, het houden der kermis van 17 tot, 31 Juli toege staan aan eigenaars van kramen en spellendie aldaar vóór 1 Juni als ingezetenen zijn ingeschreven. Te Waddinxveen zijn. op eene bevolking van ongeveer 4500 zielenin de eerste helft dezes jaars reeds 187 poklijders bezweken. Van 2 tot 8 Juli zijn te Amsterdam 59 personen, waar onder 45 kinderen aan de pokken overleden. Te 's Gra- venbage zijn in die week aangetast 22 personenwaarvan 21 te Scheveningen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de beslissing over het al of niet honden der kermis 6 weken verdaagd, en een nieuw crediet, verleend tot bestrijding der epidemieten be drage van 20000. Te Rotterdam heeft de raad, op de adressen van 881 in gezetenen, met 15 tegen 10 st., overeenkomstig het voorstel van B. en W., het voorstaan met kramen en spellen in de kermisdagen vergund aan inwoners der stad. Overleden den 7, te Hilversum, de bekende rechtsgeleerde mr. S. P. Lipmanvroeger advocaat te Amsterdam en te 's Gravenhage, oud 69 jaren. Men deelt, ons mededat op de thans te Napels geopende internationale maritieme tentoonstelling, aan de zoo gunstig bekende nederlandsche firma der heeren D. en M. Grootes Gebroederste Westzaan, een zilveren medalje is toegekend voor chocolade en een bronzen medalje voor blauwsel. Nu door de beschikking van den Gemeenteraad bet publiek in de gelegenheid gesteld is om kennis te nemen van het voorstel van B. en W.. tot het noemen of vernoemen van eenige straten en wegen wil ik gaarne mijne meening daar over ten beste geven. De namen of naamsveranderingen in het voorstel onder Nr. 1 tot, 6 vervat hebben mijn onverdeelden bijval; omtrent 7, de afgegraven vest langs het Kanaal, zou mij de benaming Kanaallrtrfe meer gepast, voorkomen dan Kanaatoesf. Kunnen de vroegere toestanden door namen in heugenis gehouden wordenuitmuntendmits die namen niet in lijnrechten, strijd zijn met den veranderden toestand. No. 8 en 9. Glijniszstraat voor de Gedempte Lange Nieuwesloot van de Dubhele Buurt tot de Doelenstraat, Oraniestraat voor het gedeelte tusschen do Doelenstraat en het Hof. Zeer terecht stellen B. en W. de opruiming van 2 Zeven- huizens voor en wel van die, welke niet anders dan verleng- sels zijn van andere grachten, de Voorrneer en de Schelphoek. Dat, goede denkbeeld wordt niet gevolgd ten aanzien van de Lange Nieuwesloot,dieééne rechte straat vormende zonder in het oog springende afscheidingin 2 bijzondere straten wordt gesplitst. In de practijk is dit moeilijk vol te houdende eene naam gaat in den anderen op en raakt verloren. Hoe veel lieden zijn er reeds, die geen onderscheid meer kennen tusschen Ritsevoort en Koorstraathoewel een breede gracht tussehenbeiden ligt, en annonceeren niet reeds notarissen te verkoopen huizen aan de Koorstraat als staande op het Ritsevoort De naam Oraniestraat is mij zeer lief als eene gezonde uiting van den volksgeest in het jubeljaar 1863hij is feitelijk door velen aangenomen en heeft dit reeds voor boven Glijniszstraat. Deel ik dau het denkbeeld niet om de gedachtenis onzer groote mannen levendig te houden Volkomen, indien de goed gemeende poging slechts kans van slagen heeft. Glijniszstraat keur ik in elk geval af. De man, wiens naam men te reeht vereeuwigen wil. heette niet Glijnisz., maar Wolbrand. Lieden van behoeftigen stand, waarin ook hij geboren washadden toen nog geen familie naam, hoogstens een bijnaam aan een beroep, een uithangbord, eene lichamelijke bijzorderheid of de plaats van herkomst ontleend. Wolbrand noemde zich Geleinszoon naar zijn vader, en had hij een zoon gehaddan zou dit denkelijk weder een Gelein Wolbrandsz. geweest zijn. Hoewel hij vroegtijdig een wees was, leefde toen waarschijnlijk zijn grootvader nog, wat wel de oorzaak mag geweest zijn, dat, hij de Jonge aan zijn naam toevoegde. Wij hebben dus een Wolbrand te gedenken of beter een Wolbrand G'leinsz. Is die naam te lang? Wolbrand- gleinsenstraat is geen lettergreep langer maar er één korter dan de door B. en W. voorgestelde Zuidwester- en Zuid oost ersi egel, Is er bezwaar omOranjestraat voor de geheele Lange Nieuwesloot behoudende, liet steegje nabij de Paardenmarkt, juist de plek waar de jonge Wolbrand bet, weesliuis ontvluchtte, de Wolbrandgleinsensteeg te doopeu Daar staan geen buizen aanis mij reeds opgemerktmaar bet, is mij niet te doen om huizen maar om het naambordje. Die het ziet en leest zal er meer van willen wetenen dan is het doel bereikt. No. 10. Dr Meistraat, De loffelijke zucbt om groote mannen te vereeren heeft B. en W. bewogen de Gedempte Korte Nieuwe Slootvan het Hof (waarom gelijkt het nu zoo ruime plein zoo weinig op een hof?) tot liet Kanaal, naar onzen Drebbel te noemen. Zij meencn, dat de door hem gedane uitvinding en de dienst door hem daarmede aan de menschlioid bewezen hem aanspraak op deze ouderscheiding geeft,. Juist omdat ik de goede bedoeling zoo waardeer, doet het mij leed mij in oppositie te moeten stellen, en wel omdatnaar mijne overtuigingDrebbel niet tot de groote mannen kan gerekend worden en niet zulke gewichtige uitvindingen heeft gedaan dat hij de menschheid aan zich verplicht heeft. In het voorstel van B. en W. brengt eene zinspeling op de Brillensteeg mij op het vermoeden, dat hij voor den uitvinder der brillen gehouden wordtmaar zelfs zijn hoogdravende lofredenaar C. v. d. Woude spreekt daar van iu zijne Kronyek van. Alckmaar volstrekt niet, evenmin als zijne andere levensbeschrijvers. De uitvinding der mi croskopen en verrekijkers heeft, hij zich laten aanleunen, maar het is buiten t wijfeldat hij daarop geene aanspraak mag maken; die van den thermometer wordt eveneens betwijfeld. Id. Wonde noemt de eene evenmin als de andere; daaren tegen een aantal zakenwelke wij niet anders kunnen be schouwen dan aks behoorende tot het ook door goochelaars zoo gaarne betreden gebied der Physique amusanteeen middel voor Drebbel om aan de Hoven van Engeland en Oostenrijk bijval te verwerven. Het eerste en zeker voor naamste der door v. d. W. genoemde vindingen is die van

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2