Relgie. Sialic. Spanje. 4«roo4 SBridaiift' en leHitu«3. Razova heeft uit het huis vnn arrest te Genève aan een zijner vrienden geschreven dat hij zoomin lid van het Cen trale Comité als van de Commune is geweest, en niet langer dan tot 22 Mei het hem door Cluseret opgedragen comman- dement der Militaire School gevoerd heeft. Hij had zich toen naar de woning van een vriend begeven en was van daar reeds den volgenden avond per spoortrein naar Genève vertrokken. In een openbaar gemaakt verslag van den maarschalk Mac Mahon wordt berichtdat er bij het tweede beleg van Parijs 83 offioieren en 794 onderofficieren en manschappen gesneuveld en 430 off. en 6024 onderoff en mansch. gekwetst zijn. Het aantal vermisten beliep 183. De nieuw benoemde minister van buit. zaken M. C. graaf de Rémusat is lid der Pransche Academie en der Academie van zedekundige en staatkundige Wetenschappen, nauw bevriend met Thiers, in wiens ministerie hij in 1840 de portefeuille van binn zaken op zich nam, en 74 jaren oud. De clerikale en legi- timistische bladen toonen zich weinig met zijne benoeming ingenomen. De geschiedschrijver Migriet, lid van het Instituut en vaste secretaris der Academie van zedek. en staatk. Wetenschappen, een der nog in leven zijnde journalisten van 1830, die het bekende protest tegen de drukpers ordonnantiën onderteekend hebbenis dezer dagen tot grootofficier van bet Legioen van Eer benoemd hoewel het decreet van het gouvernement der nat. defensiewaarbij die orde tot belooning van mili taire verdiensten beperkt isnog niet is ingetrokken. De hoofdstad van het westindische eiland Guadeloupe Point-a-Pitreis den 18 Juli door een brand geheel ver woest. Alleen het gebouw der Bank en de daarin aanwezige waarden zijn gered. De stad telde 35000 zielen en was ter nauwernood hersteld van de verwoesting, door de aardbeving van 1843 aangericht. De gemeenteraad van Parijs heeft in zijne eerste zitting den 4met 69 van de 70 st. tot voorzitter verkozen den heer T autraineen gematigd radicaal. De tweede onder voorzitter en 2 der 4 secretarissen zijn mede radicalen. De prefect der Seine heeft zijn overzicht van den staat der geldmiddelen van de stad Parijs openbaar gemaakt. Hij besluit met de volgende voorstellen: de schuld van Parijs aan het Crédit-Poncier vasttestellen op 313 miljoen; 97 miljoen der leening van 1869, die bestemd waren om een gedeelte der schuld aan die instelling aftedoendefinitief vrij te maken; eene som van 350 miljoen te leenen (waarvan 3 miljoen tot herbouw van het raadhuis) en in 1871/72 eene vlottende schuld van 60 miljoen te creëeren. De raad houdt zijne bijeenkomsten in de troonzaal van het Luxemburg. Volgens la Verité bevinden zich van de leden van de Commune, het Centrale Comité enz. de volgende te Londen: Felix Pyat, RergeretSerail/er, Dereure, Vaillunt, de kolonel ParentMégy RousselleRousselLemoussu Forestier, Le- vrav.lt, LissagarayDurantLef rangais V esinier en de weduwe en kinderen van Dombrowski,- in Noord-America de genls Cluseret en Laceciliain Zwitserland de genl. Eudes. De belg Henri Vermersch hoofdredacteur van Pere Duchène, zou zich evenmin in hechtenis bevinden. Te Poligny (Jura) is een duitsch soldaat aan een boom opgehangen en op 2 ruiters gevuurdwaardoor de een ge dood en de ander doodelijk gekwetst is. Een gevecht is daar van het gevolg geweestwaarbij 8 personen zwaar en 20 licht gewond zijn. De bezetting is den volgenden dag ver sterkt en met groote moeite weerhouden van het in brand steken der stad. De adml. Cosnier, oud-prefect van Marseilleis den 4 te Toulouse aangekomen en heeft zich den volgenden dag in een hötel van het leven beroofd. De commissie voor de nieuwe legerwet heeft zich met. 39 tegen 3 st. voor eene dadelijke ontbinding der nat. garde verklaard. Het hof van cassatie't welk na zijnen terugkeer naar Parijs, voorloopig in een der weinige gespaard gebleven zalen van het paleis van j ustitie vergaderdeheeft zich thans in de zalen van het insgelijks voor een gedeelte verbrande Palais- Royal geïnstalleerd. De genl. de Charrettelaatstelijk bevelhebber van het vrijwilligers-legioen van het Westen is tot officier van^ het Legioen van Eer bevorderd, en verscheidene andere officieren van dat legioen zijn tot ridder dier orde benoemd. De krijgsraad te Marseille heeft den 4 zekeren Roux, be- hoorende tot de beschuldigden van het April-oproer, ter dood veroordeeld. Zoowel aan de zee- als aan de landzijde is door de re geering het nemen van strenge voorzorgsmaatregelen tot we ring der cholera verordend. Langs de gehecle Rijngrens is een gezondheidscordon getrokken. Het bedrag der inschrijvingen voor den herbouw van het Paleis van het Legioen van Eer beliep den 7 171,327 fr. De prins v. Joinville en de hertogen v. Nemoursv. Aumale en v. Montpensier hebben ieder voor 500 fr. ingeschreven. Te Parijs heeft zich een comité van radicalen van ver schillende schakeeringen gevormd voor de verzorging van het overgroote aantal kinderen, die door bet Commune-op roer tot weezen zijn gemaakt. Het heeft eeii gebouw op het platteland nabij Parijs ten geschenke ontvangen, hetwelk het wenscht interichten tot een verblijf voor weezen van alle kerk genootschappen en verzoekt de ingezetenen om bijdragen. De acte van beschuldiging der parijsche opstandelingen is den 7 publiek gemaakt. Zij bevat eene geschiedenis van de handelingen der Internationale, dien den opstand voorbereid hebben. Daarop volgen rapporten omtrent de onderscheidene beschuldigden, o.a.: Assi aanstoking van burgeroorlog, ver meestering van burgerlijk en militair gezag, optreding in plaats der regeering, goedkeuring en ten uitvoer legging van decreten waarvan verwoesting plundeaing, brand en moord de gevolgen zijn geweestCourbet inzonderheid vernieling der Vendóme-zuilLullier werving van troepen voor den op stand en aanvoering daarvan, schending van staatseigendom men overhaling van militairen tot afvalGrousset openlijke aansporing tot rebellie tegen de wetten, hoon tegen de Nat. VergaderingVerdureBillioray en Ferré willekeurige in beslagnemingen, opzettelijke vernieling van particuliere huizen en openbare monumentenJ our de schending van het zegel der staatskas en verkwisting van het geld van den Staat; Ferrat en Clément dragen der wapenen tegen Frankrijk. Den 7 is de zitting van den derden krijgsraad te Versailles geopend. Van de 18 gedaagden waren 17 verschenen, zijnde Lisbome ongesteld. 230 Getuigen, waaronder 20 in de zaak betrokkenen, zijn opgeroepen. De advocaat Dupont Bussat heeft de be voegdheid van den krijgsraad bestreden, dewijl het decreet van Aug. 1870 tot verordening van den staat van beleg, niet overeenkomstig de wetten aan den Senaat is onderwor pen geworden. De Raad heeft zich bevoegd verklaard. In de den 8 gehouden zitting heeft de beschuldigde Ferré eene lofspraak op de Commune willen houden nadat de president hem dit belet hadheeft Ferré ver klaard op geene vraag meer te zullen antwoorden. 1 us- schen de verdedigers en den Raad werd op nieuw dis cussie gevoerd over het vraagstuk der bevoegdheidhet hof besliste tenslotte, dat het besluit, waarbij het zich bevoegd heeft verklaard, gehandhaafd zal blijven. Bij het getuigen verhoor heeft Ferré ontkenddat de last tot het in brand steken van het departement van financiën van hem zou zijn uitgegaan. Echter zijn voor hem geen bezwarende feiten medegedeeld. O.a. heeft een getuige gezegd, dat Ferré, toen hij de prefectuur van politie in brand stakverboodde aldaar opgesloten gevangenen vrij te laten. Den 9 is Assi verhoord. Hij sprak op hoogst aanmatigen den toon en zeide dat de nat. garde den 18 Maart is aan gevallen en het recht had om zich te verdedigen. De door de Commune bevolen terechtstellingen heeft hij verdedigd op grond van het recht van weerwraak. De pruisische autoriteiten hebben bevel gegeven tot de ontruiming van Troyesde hoofdstad van het departement, der Aube. Uit Algiers wordt gemeld, dat de insurgenten in de pro vincie Constautine op verscheidene plaatsen brand gesticht en een aantal personen omgebracht hebbenop ééne enkele plaats hebben zij 50 ruiters overvallen en vermoord. Ten westen van Algiers werd Cherchell van de landzijde ingeslo ten en Zurich insgelijks nog bedreigd. De nood was in laatstgemelde plaats reeds vrij hoog geklommentoen men er den 25 Juli in slaagde haar voor 20 dagen van leeftocht te voorzien. Later schijnt de toestand in het westen veel verbeterd te zijnhet insurgentenhoofd Malesk was gesneu veld en het oproerige gedeelte van den stam der Beni-Me- nassers had zijne onderwerping aangeboden. De genl. balie mand opperbevelhebber der land- en zeemacht in de kolonie, is teruggeroepen, dewijl het uitvoerend bewind als beginsel heeft aangenomen, dat voortaan de gewestelijke commandanten aan den burgerleken gouverneur-generaal ondergeschikt zul len zijn. Den 6 heeft eene vrouw 3 revolverschoten op den pastoor in de kerk van Montmartre te Parijs gelost, zonder hem te treffen. Zij had vroeger wegens gepleegden diefstal gevan genisstraf ondergaan en meendewanneer een geestelijke in zijne preek tegen dit misdrijf waarschuwdesteeds persoon lijk bedoeld te zijn. De regeering heeft het geruimen tijd door de poolsche familie Czartoryski bewoonde Hótel-Lambert aangekocht, ten einde het tot paleis voor den aartsbisschop van Parijs te doen in richten. Nationale Vergadering. Den 1 Aug. heeft een lid der linkerzijde den minister Dufaure gevraagd naar het ge volg zijner uitnoodiging aan de magistraatspersonen, die deel der gemengde commission van 1852 hebben uitgemaakt, om huu ontslag te nemen. De minister antwoordde, dat die uit noodiging "de gewenschte uitwerking niet heeft gehaden dat hij bij nader inzien was teruggekomen van zijn voorne menom tegen de weigerachtige eene aanklacht hij het hof van cassatie te doen. Eene vrijspraak zou de blaam verzwak ken, door hem over die personen uitgesproken; eene disciplinaire vervolging van onafzetbare rechters wegens een vóór 18 jaren gepleegd vergrijpbij velen gevolgd door groote aan den lande bewezen diensten, zou tot verbittering aanleiding geven, en de door de betrokken magistraatspersonen ontvangen les zou voldoende zijn om de magistratuur voortaan van soort gelijke daden afteschrikken. De Kamer besloot tot het. in overweging nemen van het voorstel van den heer V audi er en andere Afgevaardigden, tot opheffing der nat. garde. De heer Rouveure diende een voorstel in tot het heffen eener algemeene inkomstenbelasting, en graaf de üouhet stelde voor om de huisvaders het recht te gevenniet alleen voor zich zeiven maar ook voor hunne echtgenooten en kinderen stem men bij de verkiezingen uittebrengen. Den 2 heeft de commissie voor de departementale wet zich met een amendement vereenigdstrekkende om den duur van het mandaat der leden van de Algemeene Raden op 6 in plaats van op 9 jaren vasttestellen, en te bepalen, dat de helft der Raden om de 3 jaren zal worden hernieuwden dat de aftredende leden terstond weder verkiesbaar zullen zijn. Het dus gewijzigde artikel is met 423 tegen 216 st. aangenomen. Den 3 is een op artikel 31 der departementale wet voor gesteld amendement, strekkende om aan de dagbladen vrijheid te geven tot het openbaar maken der zittingsverslagen van de Departementale Raden, met 372 tegen 218 st. verworpen. De minister van financiën zeidein antwoord op eene inter pellatie aangaande de bezette departementen, dat eenige ste den de door de duitschers geëischte oorlogscontributiën heb ben voorgeschotenen dat de fransche administratie aldaar geene belasting heeft geheventen einde de terugbetaling der voorgeschoten gelden op die wijze te doen plaats hebben. Nog deelde hij mede, dat. den vorigen dag de betaling van het eerste miljard der oorlogsvergoeding voltooid was en het cijfer der occupatie-troepen van 500000 tot. 150,000 terugge bracht is, waardoor het onderhoud in plaats van 1,250,000, 290,000 fr. daags zal bedragen. Den 4 heeft de heer Gréoy het verslag voorgelezen der commissie aangaande het voorstel-Claude c. s„ om de door de invasie geleden verliezen door geheel Frankrijk te doen dragen. De conclusie strekte om als begjnsei aantenemen dat de personen, die door, den oorlog rechtstreeks.clj.e verliezen hadden geleden, door de geheele natie behoorden schadeloos gesteld te wotden.. De reclamation bedragen 666 miljoen (waarvan 580 miljoen voor vermindering door de kantonnale commissiën vatbaar zijn), ongerekend de 200 miljoenoorlog- schattting van Parijs gevorderdwaaromtrent de commissie meent, dat bij deze voordracht geene voorziening behoeft te worden genomen. De heer Thiers antwoorddedat hij niet mocht toelatendat de Kamer in de meening kwam ais had de regeering het beginsel van eene algemeene schade loosstelling "omhelsd. Daartoe zou een miljard vereischt worden en de schatkist kon dat niet betalen. De regeering wilde slechts daar, waar de nood het vereischte, eene ruime en spoedige ondersteuning geven. De heer V entavon bestreed het beginsel eener scliadfiloosstelling en ried de Vergadering aan, enkel geldsommen te verte enen tot verlichting van den nood. Den 5 hebben de heeren Lerou en Bufet het ontwerp der commissie verdedigdmaar de heer Thiers verzette zich tegpn eene algemeene schadeloosstelling van Rijkswege, als zijnde onrechtvaardig, omdat zij geschieden zou, zoowel ten bate van den geruïneeK^n arme als van den rijkedie haar niet behoeft. Hij drong aan op het onverwijld verleenen van ondersteuning en stelde vóór, dat de regeering en de Ver tegenwoordiging elk afzonderlijk een onderzoek zouden in stellen om later, na vergelijking der resultatenhet bedrag der te verleenen hulp vasttestellen. De discussie werd daarop, met wederkeerig goedvinden verdaagd. De Afgevaardigde de Lacretelle heeft een voorstel ingediendstrekkende om te bepalendat het lager.-onderwijs met 1 Nov. aanstaande in al de scholen der republiek kosteloos gegeven en door al de kinderen bijgewoond zal worden. De heer Thiers heeft den 5 in eene bijeenkomst der commissie, het voorstel om de ministeriën te Versailles Ie vestigen krachtig bestreden en gezegd dat de toestand der financiën niet toeliet, het aantenemen. Ai de door de af- deelingen der Kamer benoemde rapporteurs ypor dit voorstel zijn voorstanders der onttrooning van Parijs. Den 7 heeft de minister van oorlog, in antwoord op eene interpellatie van den heer Ordinaireomtrent het gerucht dat de hertog v, Chartres tot .escadrons-overste in Algiers benoemd was, hetgeen hij in strijd achtte met, de voorschrif ten op de militaire bevorderingen medegedeeld dat de her tog, aan wien de Delegatie van Tours indertijd een voorloo- pige rang bij het leger is verleend, en die onder den naam van Robert Lefort gedecoreerd isgevraagd heeft om zon der soldij, in welken rang ook, bij de africaansche jagers a la suite in dienst te mogen blijven, naar aanleiding waar van hij minister hem gemachtigd had om in Algiers te dienen. Door een groot, gedeelte der Vergadering werd deze mededeeling met, toejuiching beantwoord. Bij de discussie over het wetsontwerp om het aantal der krijgsraden tot 15 en om bet aantal rapporteurs belast met de instructie van het Commune-proces tot minstens 100 te vermeerderen heeft dezelfde minister gezegddat tot den 5 11. 4262 be schuldigden verhoord en dien ten gevolge 1497 geheel en 440 voorwaardelijk buiten vervolging zijn gesteld. Het ont werp werd aangenomen. Betreffende de departementale wet is eene schikking tusschende regeering en de commissie ge troffen en door de meerderheid goedgekeurd. Het toezicht over de gemeentehuishouding zal tot dat dè gemeentewet herzien wordt aan de regeering verblijven. De Algemeene Raden zullen gepresideerd worden door de oudste leden, en de bijeenroeping zal op verlangen van der leden kunnen geschieden. Ook gedurende eene wetgevende zitting zal het hoofd der regeering' de Raden kunnen ontbinden, mits daar van rekenschap gevende aan de Nat. Vergadering. Indien een raad beraadslaagt over andere onderwerpen dan die waar van de wet spreektzal de prefect van het departement de vergadering kunnen ontbinden. De minister Dufaure diende een wetsontwerp in, lietwelk met gejuich ontvangen en urgent verklaard werd strafbepalingen behelzende tegen het deel nemen aan de Internationale, n.l. gevangenisstraf van 2 maan den tot 2 jaren, geldboete van 50 tot 1000 fr., verlies van burgerrechten en 5jarig toezicht der liooge politie. De heer de Saisy heeft een voorstel ingediend tot vervreemding van de juweelen en kostbaarheden der Kroon, ten behoeve van den wederopbouw der door de vreemde troepen verwoeste plaatsen, de heer Brisson een ander tot intrekking der wet van 1869, waarbij het vaststellen bij de wet der buitengewone budjetten van Parijs verplichtend wordt gemaakt, als zijnde zulks door het optreden van een zelf verkozen gemeenteraad overbodig geworden De commissie voor het initiatief heeft den 8 geconcludeerd tot tot het buiten beraadslaging houden der voorstellen van den heer Ddhirelom eene commissie tot het ontwerpen eener nieuwe constitutie te benoemen van den heer Baze, om den levensduur der tegenwoordige Vergadering op 2 jaren te be palen en van den heer Brunei, om den lastbrief van Afge vaardigdendie geene zitting komen nemen, vervallen "te verklaren. De commissie voor het vraagstuk betreffende de schadeloosstellingen heeft, na langdurig overleg met de regeering, eene nieuwe redactie van het ontwerp ingediend, waarlij, na eene spoedig te houden nieuwe enquête, vergoeding ver leend wordt voor gedurende de invasie opgelegde oorlogscon tributiën rekwisitiën en boeten of toegebrachte stoffelijke schadenhet bedrag nader bij de wet t e bepalen. Door ver scheidene Afgevaardigden is een voorstel ingediend tot in trekking van liet decreetwaarbij de orde van het Legioen van Eer alleen voor militaire verdiensten wordt toegekend en tot vaststelling van bepalingen, bij benoemingen tot de orde in acht te nemen. Den 9 is over de departementale wet beraadslaagd. De heer Daumas stelde voor om aan de leden der departementale com missiën (Gedep. Staten) eene geldelijke schadeloosstelling t.oetekennen. Zijne redevoering gaf aanleiding tot luide pro- testatiën en groote opschudding, da.r zij antagonismus t.us- schen de rijken en de armen uitlokte. De heer Victor Lefranc zeidedat de republiek indien zr vele zulke lofredenaars had niet lang leven zou. Hij vermaande de republikeinsche en monarchistische partijen tot geduld en zeide dat, de re publiek nimmer de leer zou ombelzen, dat alle burgerplichten bezoldigd moeten zijn. De heer Thiers heeft den 9 de bijeenkomst der bègroo- tingscommissie bijgewoond en de daarin laatstelijk voorge stelde nieuwe belastingen bestreden. Hij heeft op nieuw de belasting vap 20 p.c. op de grondstoffen verdedigd en op de aanneming daarvan aangedrongen. Pruisen. Dr. W achenhusen bestrijdt in de Köln. Zeitung de van fransche zijde hernieuwde beschuldigingen betreffende het gebeurde te Bazeilles. Hij erkent,, dat eenige huizen waaruit op het einde van den strijd door burgers op duitsche soldaten en zelfs op de verplegers van gekwetsten geschoten werd naar krijgsrecht in de asch zijn gelegdmaar schrijft den brand van de verdere huizen toe aan liet wederzijdsche geschutvuur, gedurende een hardnekkigen strijd van 12 uren oin het bezit der plaats, De oud-catholieken te Brauusberg hebben eene uitnoodiging van de jansenisten ontvangen om zich bij deze aantesluiten. Baden. In eene den 6 te Heidelberg gehouden verga dering van oud-catholieken uit verschillende plaatsen is men eenstemmig tot, het. besluit gekomendat eene ingrijpende hervorming der Kerk noodig is om het oorspronkelijke eatho- lieke beginsel overeenkomstig de eischen der hedendaagsche beschaving in .zijne voile kracht, te herstellen. Elzas-Lotharingen. Bij de herstemmingen voor de gemeentelijke verkiezingen is in het dep', van den Boven- Rijia, de opkomst wederom slecht geweest. Te Miihlhausen stemden van de liOOO kiezers slechts 813, te Tann van de 1800 slechts 29, te Cernay van de 1059 slephts 276, te S. Louis van de 250 slechts 23 (Voor eene geldige verkiezing moet, mistens der kiezers aan de stemming deelnemen). Bij de herstemming te Straatsburg zijn de candidaten der liberale lijst gekozen. Den 6, op der. gedenkdag van den slag bij Worth, is een gedenkteeken ingewijddoor de officieren van het 47e regiment ter eere hunner gesneuvelde krijgsmakkers opgericht Op de plaats waar de kolonel van het régiment gevallen is. Al de' ofiiciererf van het regiment, deputation van andere regimenten uit Straatsburg ep Wissenburg en de gouverneur van den Elzas woonden de plechtigheid bij. De regeering heeftin antwoord op eene haar in de Ka pper gedane vraag naar de mogelijkheid eener wettelijke re geling van den S>r)iejd van kinderen in de mijnen en fabrie ken eene memorie ingezondenwaarbij zoodanige regeling geoorloofd en wenschelijkja noodzakelijk wordt geacht. Zij meent, dat de arbeid in mijnen aan kinderen beneden de 14 jaren en aan minderjarige vrouwen verboden moet worden, en desgelijks het werken in fabrieken door kinderen beneden de 10 en bij nacht en op zon- en feestdagen door jongelieden beneden de 18 jaren. Kinderen van 10 tot 13 a 14 jaren zouden hoogstens 6, leergasten van 14 tot 18 jaren hoogstens 12 uren daags in de fabrieken mogeu arbeiden. In den avond van den 2 hebben voor de kosthuizen der hqllandsche sigareumakers te Antwerpen weder talrijke samen scholingen plaats gehad, niet alleen van sigarenmakers, maar ook van sjouwers en allerlei werklieden. Een mandenmaker, die een iiollander mishandeld had, is in hechtenis genomen. Verscheidene hollandsche werklieden zijnde bedreigingen en vervolgingen moedereeds naar hunne vroegere woon plaatsen teruggekeerd. Den 8 is voor het volle bedrag der opengestelde 4 p.c. geldleening van 31 miljoen fr. ingeschreven. Nog altijd worden de onderhandelingen tusschen graaf Hohemrart en de aanvoerders der czechische oppositie voort gezet, Volgens eene aan den president-minister toegeschreven brochure, is het de bedoeling der regeerir.g om de aan Galicie gedane concessiën ook aan al de overige Koningrijken en Kroonlanden intewilligen. 13 Der hongaarsche bisschoppen, die tot de oppositie in het vaticaansche concilie behoorden, hebben in een naar Rome gezonden adres hunne instemming met de door de meerderheid vastgestelde besluiten betuigd. Bij de gemeentelijke verkiezingen op 31 Juli te Rome is nauwelijks van de 8000 ingeschreven kiezers opgekomen. De clerikale bladen hadden onthouding aangeraden. Eene deputatie uit bet, romeinsche genootschap ter behar tiging der catholieke belangen heeft, den Paus een door ruim 270, 0 romeinsche burgers onderteekend hulde-adres aange boden. Van liberale zijde wordt beweerddat een aantal vaders zelfs de namen hunner pasgeboren kinderen op het adres geschreven hebben. Volgens een vlugschrift van pater C/trci moeten van de 27500 onderteekeniugen slechts 340 afgetrokken wordenals door minderjarigen vrouwen of onbevoegden gesteld en moet ook in aanmertdng genomen worden, dat sedert 20 Sept. '70 ruim 5000 romeinen de stad verlaten hebbenomdat zij zich niet aan de tegenwoordige orde van zaken wilden onderwerpen. Een elerikaal comité te Rome heeft eene circulaire uitge vaardigd waarin bijdragen worden gevraagd om "Pius den Grooten op S. Pietersdag 1872 een gouden troon aantebie- denals protest tegen de ohttrooning van den Paus-Koning. De rechter, belast met de instructie der zaak van de ver moording van den genl. Prim, heeft, dagvaardingen gericht tot 4 nieuwe beschuldigden, waaronder de kolonel Solis, een adjudant, van den hertog v. MontpensierDe hertog en zijne beide secretarissen zijn als getuigen opgeroepen. De kolonel Solis weigert voor den rechter te verschijnen dewijl hijaldus schrijft hij het. met het oog op de wijze, waarop voor het tegenwoordige de justitie in Spanje wordt uitgeoefend, eene dwaasheid acht, zich zonder eeuigen waar borg voor eene onpartijdige behandeling ter beschikking van den rechter te stellen. De nieuwe minister van financiën heeft de onder zijr. de partement, behoorende ambtenaren bericht,dat de regeering liet, financiëeie vraagstuk voor het gewichtigste en als afdoe ning eischende beschouwthij spoort hen tevens aan om on vermoeid de grove misbruiken en ontduikingen optesporen en voor het vervolg onmogelijk te makenwaaraan de gel delijke ongelegenheden des lauds voor het grootste gedeelte geweten moesten worden. Op Cuba is een corps venezuelaansche vrijbuiters geland 't welk met voorkennis van het gouvernement van Caraccas gevormd was. De gouverneur van Cuba heeft daarop den spaanschen diplomatieken agent in Venezuela teruggeroepen De vertegenwoordiger van het huis Erlanger heeft gepro testeerd tegen de nieuwe leening der stad Madrid, als strij dende met de bepalingen der leening van 1869. Den 2 's avonds heeft op den onderaarschen spoorweg te Londen eene botsing van 2 treinen plaats gehad waardoor meer dan 50 personen ernstig gekwetst zijn. Het, transportschip Megaera is op zijne reis naar Australië in zinkenden toestand op het S. Pauls-eiland gestrand. Al de opvarenden zijn gered. Den 6 heeft de uit feniaus bestaande Amnesty-Assocation te Dublin, niettegenstaande het verbod der policie, gepoogd om in het Phoenix-park eene meeting te houden. Het, Par lementslid Smyth en de redacteur der Nation Alex. Sullivan be klommen, in weerwil van de waarschuwing der policiehet voetstuk van het Wellington-monument, om toespraken te houden. Er was eene zeer talrijke volksmenigte op de been en er zijn crnstigeongeregeldheden voorgevallen. De policie is met groote gestrengheid te werk gegaan en heeft zoowel aan mannen als aan vrouwen en kinderen slagen toegebracht,, zoo dat eenige honderden personen kwetsuren hebben bekomen. Verscheidene der in hechtenis genomen personen zijn tot ge ringe geldboeten veroordeeld. De prins v. IVales is den 4 tc Dublin met groote plech tigheid geïnstalleerd als groot-patroon van de orde der vrij metselaren in Ierland. Den a is in het Phoenix-park eene revue over 45Ü 1 tnaq gehouden, heeft prins Arthur de prijzen dep vee-tentoonstelling uitgereikten is 's avonds door de burgerij in het tentoonstellingsgebouw een bal gegeven. Den 7 hebben de koninglijke reizigers Dublin weder verlaten. Het, eeuwfeest der geboorte van Walter Scott Is den 9 in Schotland feestelijk gevierd. Te Edinburgh en te Glasgow hehben groote feestmaaltijden plaats gehad. De openbare gebouwen en vele particuliere woningen waren versierd. Hoogerhuis. Den 1 Aug. is de legerwet in comité he^ handeld en zijn, na eenige wijziging in den vorm, alle arti kelen aangenomen; den 4 is zij bij derde lezing goedgekeurd. Den 8 is de verkiezingswet, voor do eerste maal gelezen. Lord Shaftesbury kondigde zijn voornemen aan om voorte- stellen de tweede lozing te weigeren. Lagerhuis. Den 1 Augustus is de Ballot-bilt niet afgehandeld. De heer H'hitbreud gaf in overweging om te beslissen of men nogmaals eene poging zou doen tot beëindiging der zaak of wel eene herfstzitting zou houden. De discussie hierover liep dien dag niet af, en den 4 werden de nog overige ar tikelen der wet in comité afgehandeld. Vervolgens verlangde sir Ch. Adderley de overlegging der stukken betreffende liet trae- taat, van Washington. Hij noemde het eene aan dwaasheid gren zende edelmoedigheid, t.oetestaan om vroegere gebeiirtenissep naar nieuwe regelen te beoordeelen, en beklaagde zich over het voorrang geven aan de Alabama-eisclien en het verzuimen van het vragen voor schadevergoeding voor de invallen der fe- nians in Canada. Sir Roundell Palmer, sir Staford Northcote en de minister Gladstone hestreden het voorstel, voornamelijk op grond, dat het, tractaat, schoon niet alle wenschen bevre digendeeene verzoening met de Ver. Staten had bewerkt; sir Adderley trok bet daarop in. Den 8 is, na eene vrij levendige discussie, de verkiezings wet bij derde lezing aangenomen. In antwoord op eene interpellatie beeft de minister voor Ierland medegedeeld, dat het, verbod der volksbijecnkomst te Dublin door den luite nant-gouverneur is uitgevaardigd, met volkomen instemming van hem minister.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2