No. 34. Drieënzeventig stc Jaargang. 1871. ZONDAG 20 AUGUSTUS. jfischc iSccichtcu Frankrijk. Iliiitsclilaml. Ilelgie. Oostenr|jk-IIongar|je. Italic. Spanje. (»iruot IkriManjc en Ierland. A L k II A A II S C tl E 0 iII A T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,GH, franco per post t 0,8O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene, als: een ijzeren dop met ko peren plaat van een tentwagen; een gouden ring met steentje; een ladder; een bankbillet. De KAMER van KOOPHANDEL en PABRIEKEN te AL K M A A R maakt bekenddat van Maandag 21 tot Za- turdag 26 Augustus 1871, van's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Junij 1871. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maanden Maart en April 1871. 3. Verzameling van consulaire en andere berigten en versla gen over nijverheid, handel en scheepvaart 1871I. Oen 10. 4. Overzigt van den handel te Libau in het jaar 1S70. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd Alkmaar, F. M. AGHINAVoorzitter. 19 Aug 1871. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de 2e. der maand Juli 1871. S. M. SOK, JACOPS, S. KLOK, Mej J. H. LOMAN, Amsterdam; A. RUITER, Heer Hugowaard; J. DB KONING, Koegras; J. P. DEKKER, Limmen; GEERTJE van BEEK, Noordscharwoude. Van de Hulpkantoren Heilo C. MOMMER Amsterdam. SchoorldamWed. H. H. de HOOG, Limmen. In de Nieuwe Noord-Hollander van 13 Augustus 11. wordt beweerd, dat de heer Nuyens indertijd heeft voorgesteld, zijn open brief aan de kiezers van Boxmeer, van Juni 1869, in de Alkmaarsche Courant geheel op te nemen, niet «met uittreksels", doch dat men dit "Wijselijk" heeft nagelaten. Dit is onjuist. Nadat de ondergeteekende den 8,ten Augustus 1869 had gewezen op het verschil tusschen den inhoud van dien open brief en de lezing die de schrijver er later na de verkie zingen van had gegevenhad eindelijkden 7de° October, de heer Nuyens erkend, dat zijne woorden minder gelukkig waren gekozen en daardoor voor verschillende uitleggingen vatbaar warenen dat bij "nader inzien" de zinsbouw wel eenigen grond voor mijne opvatting gafOp 24 Octo ber 1869 komt hij daarop eensklaps weer terug, en beweert dat er een paar zinsneden uit zijn brief gehaald en uit hun (lees haar) verband zijn gerukt. Hij piaalst daarop den geheelen brief in de Nieuwe Noord-Hollander, en geeft verlof hem in de Alkmaarsche Courant over te nemen. "Men moge vrij weten wat van onzen kant gezegd en geschreven is", voegt hy er bij. Was het niet verklaarbaar, dat op deze beschuldiging van de woorden van den bedoelden brief uit hun verband te hebben geruktnadat de heer Nuyens eerst zelf zijn onge lijk had erkend niet is geantwoord "Die bewering verdient thans geen wederlegging meer," schreef ik daarom in de Alkmaarsche Courant van 31 Octo ber 1869. En op het verlof om den geheelen brief in de Alkmaarsche Courant te plaatsen, antwoordde ik het volgende: »Ik voor mij zie daarvoor niet de minste reden. Is het een wensch van den heer N., meent hij dat zijne zaak door de lezing van den geheelen brief in een beter licht komt dan door de lezing der uittreksels, hij geve zijn verlangen te kennen, en zijn brief zal zonder eenige nadere opmerking of toelichting geplaatst worden." Tot nog toe heeft de heer Nuyens zijn verlangen om den brief geplaatst te zien niet te kennen gegeven. W. v. d. K. Het laatste detachement franschenuit 12 artilleristen en cavalleristen bestaande is den 4 uit de duitsche krijgsge vangenschap op franschen bodem teruggekeerd. Er zijn slechts 870 zieken en gekwetsten in verschillende duitsche steden achtergebleven. De 70jarige s. b. n. Cosnier, die zich te Toulouse van het leven heeft beroofdheeft een schrijven achtergelaten, waaruit blrkt, dat hij tot dien stap is overgegaan wegens het open baar maken, door een der dagbladen van Marseille, van zijne verklaring van 24 Maart, waarbij hij zijn gezag als prefect der Monden van de Rhöne aan het toen te Marseille opgetreden revolutionair bewind overgeeft. Hij had de echt heid van die verklaring voor den rechter betwist. Volgens zijne laatste schrijven was hij tot de overgaaf van zijn gezag alleen overgegaan om zijne medegevangenen te redden. De wereldtentoonstelling te Lyon, welke den 1 Mei van dit jaar geopend zou zijnindien de oorlog dit voornemen niet verijdeld haden waartoe reeds kolossale, gebouwen waren opgericht, zal alsnu 1 Mei 1S72 geopend worden. Te Parijs heeft zich thans ook een protestantsch comité gevormd tot het verleenen van hulp aan de slachtoffers van den oorlog, meer bepaald aan de weezen van het parijsche oproer, welke het comité ten platten lande onder goed toe zicht wenscht te besteden. Den 10 heeft een spoortrein met goed gevolg de reis door den Mont-Cénis-tunnel gemaakt. Aan het zwitsersche eedgenootschap is dezer dagen door de regeering 6 miljoen betaald, welke telken 14 dagendoor 1 miljoen gevolgd zullen worden tot vereffening der uit gaven, door de kantons gedaan ten behoeve van bet, geïnter neerde frausche Üoster-leger. De rijke en menschlievende engelschman Richard Wallace, onlangs tot commandeur van het Legioen van Eer benoemd, heeft voor 10000 fr. ingeschreven voor den herbouw van het paleis der ordezijnde dit de grootste gift tot dus ver voor dit doel ontvangen. Het gewezen commune-lid Rancdie den 5 April zijn ontslag genomen heeft na o.a. medegewerkt te hebben tot de decretenwaarbij de ministers van Versailles in staat van beschuldiging gesteld zijn en het nemen van represailles, t. w. het gevangennemen van gijzelaarsgelast is, heeft den 10 zitting genomen als lid van den parijschen gemeenteraad. Zijne benoeming daartoe vindt veel afkeuring. Den 11 heeft de Raad zich eenparig vereenigd met. de con- clusiën van het door den voorzitter Vautrain uitgebrachte rapport omtrent de leening van 350 miljoen, slrekkende tot: het aangaan eener leening van dat bedrag, het creëeren eener vlottende schuld van 60 miljoen het goedkeuren van het door den prefect gedine voorstel omtrent de afdoening der schuld van de stad aan het Crédit Mobilier, ten bedrage van 313 miljoen. De prefect verklaarde, zich geheel te vereeni gen met. het gevoelen van den heer Dehaynindat er. tot verzekering van de afdoening der nieuwe schuld, belastingen moesten ingevoerd wordenmaar hij gaf te kennendat die voorstellen eerst bij de aanbieding van bet budjet in de aan staande gewone zitting van den Raad zouden kannen wor den ingediend. De vierde krijgsraad heeft den 10 den beschuldigde Rogues, oud-maire van Puteauxwegens het heulen met en het ver schaffen van wapenen aan de insurgententot, levenslangen dwangarbeid veroordeeld. De verdedigers der beschuldigden, die voor den derden krijgsraad terechtstaanhebben zich beklaacd over de beoordeelingen van Assi, in de Gaulois en de Figaro voorkomende. Ten opzichte van diens houding bij de ongeregeldheden te Creuzotheeft een der getuigen gunstige verklaringen afgelegd. De derde krijgsraad heeft, den 11 o.a. Billioray verhoord. Deze heeft tot op zekere hoogte de op hem als lid der Com mune rustende verantwoordelijkheid erkend en gezegd dat hij sedert 21 Mei geen lid der Commune is geweest. Jourde heeft inlichtingen gegeven omtrent zijn beheer der geldmid delen en ontkend, dat hij het ministerie van financiën in brand zou gestoken hebben. Den 12 heeft Billioray ter zake van het in hechtenis nemen van den genl. Chanzy verklaard, dat het Ceni rale Comité veel moeite gedaan heeft om de inhechtenisnemingen te beperken en om de gevangengenomenen te bevrijden. Assi hield staande, dat de opstandelingen nimmer brandkogels of petroleumbommen gebruikt h idden. Jourde trachtte te bewijzen dat hij zich steeds tegen een gedeelte der Commune verzet had, ten einde de belangen der financiën en in 't bijzonder der Franselie Bank te beschermen. Veel opschudding verwekte onder be schuldigden en toehoorders de verklaring van den onder gouverneur der Bank, dat er tijdens de Commune 3 miljarden bij die instelling voorhanden waren, 1 in metaal, 1 in bank papier en 1 in deposito's van een overgroot aantal familiën. Om al die schatten te waarborgen had de Bank bewilligd in het uitbetalen van 16 miljoen. De kunstschilder Courbet, den 14 verhoord, beweert als lid der Commune zich nage noeg uitsluitend bezig te hebben gehouden met het waken voor de kunstschatten der Louvre, enz. De Vendóme-zuil heeft hij helpen vernielen omdat zij leelijk wasaan de ti rannie der Bonapartes herinnerde en opgericht was ter eere van overwinningen op vreemde natiën. De oud minister Dorian heeft getuigd dat Courbet een bekwaam kunstenaar is, maar niets geen denkbeeld van politiek heeft, en de minister Simon heeft recht doen wedervaren aan zijnen ijver als directeur der Schoone Kunsten gedurende het beleg. Uit Algiers verneemt men, dat de bosschen op de oostkust in brand staan, en dat 5000 man naar Bone gezonden zijn om de volksstammen, die den brand gesticht hebben, te tuchtigen. De beschuldigden in zake de ongeregeldheden te Toulouse zijn vrijgesproken. Den 9 hebben de voorloopig naar Cherbourg overgebrachte in het rechtsgeding der Commune betrokken personen een adres aan den minister J. Simon gericht, waarin verzocht wordt, zoo veel mogelijk spoed met de behandeling hunner zaak te makendewijl velen der gevangenen meerendeels vaders van onverzorgde gezinnen, ofschoon ontwijfelbaar onschuldig en voorzien van getuigschriften van bekende en achtingswaardige personennu reeds nagenoeg 3 maanden eene preventieve gevangenschap verduren. In den gemeenteraad van Lyon is door den heer Degoulet voorgestelddat die stad een rechtstreeks aandeel zal nemen aan de feestenwelke ter gelegenheid van de inwijding van den Mont-Cénis-tunnel gegeven zullen worden. Hij noemde dit o.a. aanbevelenswaardig, omdat het „te gelijker tijd eene anti-clerikale manifestatie zou zijn." De krijgsraad te Lyon heeft den 11 uitspraak gedaan in de zaak der oproerige beweging van 28 Sept. 1870, toen de revolutionaire partijop het gerucht dat 40000 pruissen uit Mulhausen in aantocht wareneene poging deed om het gezag te vermeesteren en tot 2 malen het stadshuis innam. De genl. Cluseret en een aantal beklaagdendie zicheven als hij, bij tijds uit. de voeten hadden gemaakt, zijn bij ver stek tot deportatie veroordeeld. Omtrent 3 beschuldigden zijn verzachtende omstandigheden aangenomendeze zijn ver oordeeld respectievelijk tot 6 jaren1 jaar en 6 dagen ge vangenisstraf. De duitsche troepen hebben den 12, na een verblijf van 266 dagen, Troyes ontruimd. Een paar uren later zijn 250 man van het 44e linie-regiment ;bmnengetrokken en door de overheid en bevolking' met geestdrift ontvangen. Uit, alle huizen woei de nationale vlag. Volgens het rapport van den gouverneur van Guadeloupe zijn door den brand te Point-a-Pitreop 18 Juli, verwoest al de groote stratenmet de voornaamste winkels en magazijnenhet regeeringshótelde bank (de waarden en registers gered), de marinede departementen van marine en financiën, het tolkantoor, het Crédit Foncier, een groot geestelijk opvoedingsgesticht en de gemeenteschool; en be houden gebleven de onaanzienlijke voorsteden der nieuwe stad, het entrepot, het paleis van justitie, de schouwburgen de gevangenis. Bij de ramp, vermoedelijk het gevolg van onvoorzichtigheidis niemand omgekomen,. Nationale Vergadering. De commissie voor het budjet heeft besloten tot het in overweging van het voorstel-Pener, tot invoering eener iukomsten belasting. De begrotingscommissie heeft met eene groote meerderheid het regeerings-voorstel om 20 p.c. van de grondstoffen te heffen definitief verworpen. Zij heeft daarentegen voorgesteld een inkomend recht van 3 p.c. te heffen van alle goederen, uitgezonderd granen en steenkolenen raamt de opbrengst daarvan op 75 miljoen. Ter aanvulling van 't geen omtrent het verhandelde over de wet omtrent de indemniteit is medegedeeldmoet nog bericht worden dat bij die wetgelijk zij thans is aange nomen bepaald isdatin afwachting van de resultaten der intestellen enquête, eene som van 100 miljoen is toegestaan om terstond verdeeld te worden over de departementendie het meest door de invasie geleden hebben. Den 10 is de wet op de Algemeene Raden met 519 tegen 129 st. aangenomen. De minister Lambrecht heeft aangekondigd, dat hij onverwijld een complementair wetsontwerp voor het dept. der Seine zal indienen. De Afgevaardigde Lacet zal hetzelfde voor Algiers doen. Den 11 is besloten t\>t het in behandeling nemen van het voorstel van den heer Vetillardbetreffende het bijeenroepen der Algemeene Raden. Voorts is discussie gevoerd over het voorstel tot verhooging van sommige belastingen en tot invoe ring van registratie- en zegelbelastingen. De minister lam brecht diende een wetsvoorstel in, waarbij jaargelden worden toegekend aan de weduwen der generaals Thomas en Lecomte en van den journalist Chaudey. Den 12 is ingediend het voorstel van 66 leden van het linkercentrumom het mandaat van deu heer Thiers voor een tijdperk van 3 jaren te verlengen en om hem den titel te geven van President der Republiek. Het voorstel houdt voorts in indien de Nat. Vergadering binnen den genoem den tijd zich mocht ontbinden, zal het mandaat van den heer Thiers slechts zoolang voortduren als noodig is voor het bijeenkomen der nieuwe Nat. Vergadering. De President oefent de uitvoerende macht uit en houdt verblijf in de stad waar de Nat. Vergadering is gevestigd. Al de door hem uitgevaardigde besluiten moeten door een minister gecontra signeerd worden. De diplomatieke vertegenwoordigers des lands, de bevelhebbers der land- en zeemacht en alle magis traatspersonen en hooge staatsbeambten worden door den Raad van ministers benoemd en ontslagen. De ministers zijn aan de Nat.. Vergadering verantwoordelijk. Door de rech terzijde is bij monde van den heer Adnet terstond een door 55 leden onderteekend tegenvoorstel ingediendwaarbij de aan den heer Thiers te Bordeaux verleende macht verlengd en bevestigd wordt. Door de voorstellers en door den heer Thiers is voor beide voorstellen urgent-verklaring gevraagd, welke dan ookna een half uur schorsing der zitting ter bedaring der ontstane opschuddingeenparig verleend is zijnde beide, overeenkomstig het verzoek van den heer Thiers, in handen derzelfde commissie gesteld. De heeren Dahire! en Baze drongen vervolgens aan om het in overweging nemen te behandelen hunner voorstellen, tot benoeming eener com missie voor het ontwerpen eener nieuwe staatsregelingen het bepalen van den duur der tegenwoordige Vergadering op 2 jaren. De heer Belcastel stelde daarop voor, dat de Vergadering niet op het nemen van een eindbesluit omtrent den toekomstigen regeeringsvorm zou vooruitloopen, en dat zij zich niet zou ontbinden, alvorens daaromtrent een besluit genomen te hebben. De urgentie daarvan is echter gewei gerd. Ingediend werd een wetsvoorstel om de stad Parijs te machtigen tot het aangaan eener leening van 350 miljoen. Den 16 heeft de driemaandelijksche verkiezing van het bureau plaats gehad en is de heer Grévy als president her kozen. De minister van oorlog heeftin antwoord op de vraag, waarom het voormalig Commune-lid Ranc niet, zooals al de andere leden der Communevoor den krijgsraad te rechtstaat gezegddat de krijgsraad kennis neemt van de op Ranc betrekking hebbende stukkenen hem in hechtenis zal laten nemen indien van zijne schuld blijkt. Op de conclusie der commissie voor het voorstel-Dahirel, tot het ontwerpen eener nieuwe constitutieis besloten om het niet in behandeling te nemen. De Nordd. Allgem. Zeitung acht het dulden door de fran selie regeering van de te Parijs bestaande Ligue de la déli- vrancewelke de herovering van den Elzas en Lotharingen ten doel heefteene ernstige schending van het volken recht welke door Duitschland als eene vredebreuk beschouwd kan worden. Daar de franselie regeering aangeboden heeft om het derde halve miljard reeds binnen korten tijd te betalen, zijn er maatregelen genomen om in dat geval het fransche grondge bied nog verder te ontruimen; ook is er spraak van eene ontruiming der parijsche forten. Pruisen. Wegens het gedurende den oorlog gebleken ontoereikende materiëel voor het vervoer op de spoorwegen, wordt ten behoeve der staatsspoorwegen een groot aantal nieuwe wagens vervaardigd; ook de particuliere maatschappijen hebben aan de gedane klachten gehoor gegeven en 7700 open en 1700 dichte nieuwe goederenwagens besteld. Tot 5 Augustus zijn te Koningsbergen (bijna 107.000 inwoners) 40 cholera-gevallen aangegeven, van welke 25 een doodelijken afloop hadden. Den 9 zijn 23 personen aangetast en 13 overleden, den 12 40 en 19, den 13 38 en 16, den 14 62 en 22, den 15 70 en 34, den 16 80 en 27. In ver scheidene dorpen in de omstreken van Stettin zijn mede cholera-gevallen voorgekomen. De Kreuz-Zeitung doet opmerken, dat. de pruisische 4 p.c. staatsfondsen thans bijna pari staan en de 3J p.c. schuld brieven tegen 86 j. p.c. verhandeld worden, eene hoogte welke die fondsen sedert langen tijd niet bereikt hadden. De vereenigde zitting van de duitsche spoorweg-directiën is den 14 te Berlijn door den minister van koophandel geopend en vereerd met eenen eigenhandigen brief van den Keizer. Beieren. Een godsdienstonderwijzer te Regensburg, die zich tegen het onfeilbaarheids-dogma op zijnen eed als staats ambtenaar beroeptheeft van den bisschoppelijken vicaris- generaal ten antwoord bekomendat ook deze eed slechts onder voorbehoud der goddelijke wetten en der canonische bepaling en door een staatsambtenaar wordt afgelegd. De duitsche Keizer is den 10, op zijne reis van Homburg naar Gasteintegen den avond te Regensburg aangekomen, welke stad feestelijk versierd was. De Koning haa hem te Schwandorf opgewachtgeleidde den Keizer naar zijn hotel en keerde na eenig vertoef naar het kasteel Berg terug. Den volgenden morgen zette de Keizer zijnen tocht voort. Èlzas-Lotharingen. Den 9 is te Straatsburgop den honderdsten verjaardag der promotie van Goethe aldaar, de inwijding der nieuw samengestelde bibliotheek feestelijk ge vierd. Bijna al de landen der wereldmaar voornamelijk Duitschland, hebben bijgedragen tot de samenstelling der bi bliotheekwelke thans uit 120000 boekdeelen bestaat en er weldra 200000 zal tellen. Volgens besluit van den 14 Juli zal de douanen-linie tus schen Duitschland en den Elzas en Lotharingen op 1 Jan. 1872 opgeheven worden. Naar luid der Daily-News weigert Frankrijk om voortbrengselen uit den Elzas toetelaten, zoo lang het fransche grondgebied uiet door de duitschers ont ruimd is. De graaf en de gravin de Limminghe hebben den graaf v. Chambordtijdens diens verblijf te Brugge aangeboden een ring door Bodewijk XVI tot aan zijnen dood gedragen, haarlokken van dien Vorst en zijne gemalinop den dag hunner terechtstelling door hunnen dienaar Cléry afgesneden, en eene teekening van beider executiedoor een engelsch ooggetuige vervaardigd. Oostenrijk. Bij keiz. besluiten van den 10 en 11 zijn het Huis der Afgevaardigden en de Landdagen van Bene den-Oostenrijk Oppcr-Oostenrijk Salzburg Stiermarken Kaernten Moravie Silezie en Tyrol ontbonden, nieuwe ver kiezingen uitgeschreven en de Landdagen der in den Rijks raad vertegenwoordigde Landen tegen den 14 Sept. bijeen geroepen. Niet ontbonden zijn de Landdagen van Boheme, Dalmatie Galicie Krain Bukowina Vorarlberg, Istrie Görz en Gradisca, dat zijn, met uitzondering van Tyrolal de Landdagen welke eene meerderheid tellen die de staat kunde van het tegenwoordige ministerie ondersteunt. De ontbinding van den tyrolschen Landdag, waarin de italiaansche leden niet verschijnen, zal waarschijnlijk moeten dienen tot eene splitsing van het graafschap in een duitsch en een italiaansch ge deelte. De Verfassungs-partij is zeer verstoord, dat de regeering alleen de Landdagen ontbindt die niet op hare handzijn, en een beroep op de kiezers doet zonder iets omtrent den uitslag der met de ezechen gevoerde onderhandelingen bekend te maken. De Neue Freie Presse is in beslag genomen wegens een artikelwaarin zij de regeering verweet, dat zij de con stitutie wel is waar niet door een staatsgreep, maar door listige en bedriegelijke middelen uit den weg wilde ruimen. De duitsche Keizer is den 11 van Regensburg te Wels gekomen waar hij door den Keizer opgewacht werd. Zij begaven zich in één rijtuig naar Ischl, de tegenwoordige verblijf plaats der Keizerin en hare kinderen. Keizer Wilhelm ge bruikte den 11 en 12 het middagmaal bij Keizer Frans Joseph en zette vervolgens zijne reis naar Gastein voort. Te Gastein is Keizer Wilhelm opgewacht door den aldaar vertoevenden pruisischen minister v. Mühler en door graaf v. Beustdie er met een gedeelte van zijn kabinetspersoneel was aangekomen. Nog verwacht werden prins v. Bismarck met 2 legatieraden, en graaf Andrassy. Men vermoedt, dat deze samenkomst van staatsmannen tot besluiten zal leiden omtrent de roumanische kwestie. In een brief aan den markies Cavalettipresident der commissie, die zich gevormd heeft om den Paus den titel van den Groote en een gouden troon aantebieden, weigert Z. H. dien titel bij zijn leven te dragen en schrijft hij voor, het geld te besteden om seminaristen van de krijgsdienst vrij- tekoopen. Te Rome hebben vele cat.holieken naar ouder gewoonte, ter eere van het feest van Maria-Hemelvaart geïllumineerd, zonder dat die godsdienstige demonstratie door iemand gestoord is. De gezondheidstoestand van Garibaldi is zoo ongunstig dat zijn zoon Ricciotti per telegraaf naar Caprera ontboden is. De opstandelingen Guesado en Figueredo zijn te Santjago de Cuba terechtgesteld. Er is eene proclamatie uitgevaardigdwaarin de proces- siën en meetingswelke men zichter viering van den ver jaardag van het opbreken van het beleg van Londonderry in 1689. voorgenomen had, den 12 in het iersche graafschap Derry te houden, verboden worden. In genoemde stad zijn de oranjemannen niettemin, de policie en de gensdarmerie trotseerende van hunne attributen voorzien naar de hoofdkerk getrokkenwaar zij eene feestrede hebben aangehoord. De vereeniging ter bescherming der openbare rechten heeft, in eene den 9 te Londen gehouden vergadering, geprotesteerd tegen het verbieden en uiteendrijven der amnestie-meeting te Dublinals zijnde het eerste eene groote staatkundige ver gissing het laatste een misdadig vergrijp aan de constitu- tioneele rechten des volksen voorts besloten om van deze meening te doen blijken in eene den 13, in het Hyde-park te houden volksvergadering.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1