Turkfje. ltuslaiui. Wereenigde Stulen. Uinncnlantl. Jntjcsonbctï S&tuifiken. Een Sociale Kwestie. Aldaar zjjn omstreeks 5000 menschen, voor ieren, onder voorzitting van den heer Odger, samengekomenheftige jegens de regeering vijandige redevoeringen uitgesproken, en motiën tot veroordeeling van de houding der iersche over heden aangenomen. Tegen de policie te Dublin is wegens haar gedrag in het Phoenix-park rechtsingang verleend. De gemeenteraad van Dublin heeft eene motie aangenomen, waarin leedwezen wordt betuigd wegens hetgeen in het Phoe nix-park heeft plaats gehad. Op het eeuwfeest der geboorte van Walter Scott is te Edin burgh een gecostumeerde optocht van 200 personen gehouden, de verschillende karakters uit zijne novellen voorstellende. Daarna is in de korenbeurs een maaltijd gehouden van 2000 personen (a 1 per couvert), gepresideerd door graaf Dal keith en waarbij namens de aanwezige nederlanders in sier lijke taal het woord is gevoerd door d'. N\ Beets. Te Stowmarket, in Suffolkis den 11 eene fabriek van schietkatoen in de lucht gesprongenwaarbij 24 menschen omgekomen of vermist en 72, waaronder 6 a 7 gevaarlijk, gekwetst zijn. 2 Der eigenaars vonden den dood door het ontploffen van eene kist met patronenwelke zij uit de na bijheid van een brandend gebouw poogden te verwijderen. De schok dezer ontploffing werd mijlen ver in den omtrek gevoeld. In de stad zijn van sommige huizen de daken af gerukt en van de kerk en alle winkels de glazen vernield. De volunteers in het zuiden van Wales hebben last ge kregen om hunne wapenen aan de depots aftehalenwegens gevreesde onlusten ten gevolge van de werkstaking in de kolenmijnen. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn den 12 te Dover naar Ostende seheepgegaan. De hertog Wellington, wensehende onder de officieren van het leger de kennis van hun vak en de uiting van oor spronkelijke denkbeelden te bevorderen, heeft, met goedvinden van den veldmaarschalk-opperbevelhebber, een prijs van 1000 uitgeloofd voor de beste verhandeling over een stelsel van veldmanoeuvres, dat het best geschikt is om de troepen in staat te stellen, aan een landingsleger het hoofd te kunnen bieden. De Times meldt, dat zich in de hoofdstad een geval van aziatische cholera heeft voorgedaan. De minister Forster heeft evenwel in het Huis der Gemeenten medegedeeld dat hij reden had om te geloovendat hier geen spraak was van een geval van aziatische cholera. Te Dunkalk, in Ierland, is eene door 1200 menschen bijgewoonde volksbijeenkomst gehoudenwaarin besluiten zijn genomen ten gunste van een eigen iersch gouvernement. Eene deputatie van het fransche Roode Kruisaan wier hoofd de heer Flavigny stondis den 10 te Dublin aange komen om het iersche volk dank te zeggen voor de aan zieken en gekwetsten betoonde hulpen met ontzaggelijke geestdrift door eene talrijkevolksmenigte ontvangen. In de straten waren eerebogen opgericht, zijn welkoms-adressen aan geboden en toespraken gehouden waarin gezegd werd, dat tusschen Frankrijk en Ierland een band van vriendschap en eensgezindheid bestaat. Te Wolverhampton heeft eene spoorwegramp plaats gehad, waarbij 30 personen gekwetst zijn. Hoogerhuis. Den 8 heeft lord Oranmorebij de tweede lezing der wet welke een jaargeld aan prins Arthur toelegt, zich eklaagd over de langdurige afzondering der Koningin, die aan het opkomende geslacht vreemd isen heeft hij de ministers verantwoordelijk gesteld voor elk plichtverzuim van H. M. De minister Granville protesteerde tegen dezen be- leedigenden en „bijna ongepasten" aanval, en voldeed niet aan het verlangen van lord Salisbury om het woord „onge past" intetrekken wijl hij te vergeefs naar een parlementairen volzin zocht, die hetzelfde zeide. De Koningin bleef onver minderd belangstellen in alle regeerings-aangelegenheden en vertoonde zij zich minder dan vroeger in het openbaar, dan was dit aan den staat barer gezondheid te wijten. Den 10 is de wet op de verkiezingen in tweede lezing verworpen met 97 tegen 48 st. Lord Shaftesbury, die zulks voorgesteld had, heeft daarbij gezegd dat hij geen oordeel over den grondslag of over de onderdeelen der wet wilde uit spreken maar er slechts tegen wilde opkomen, dat men aan de Lords voorstelde om in 2 dagen eene wet aftehandelen, waarmede het Lagerhuis 2 maanden was bezig geweest. Uit het voorstellen van 100 amendementen (die echter niet zijn behandeld) door liberale leden van dat Iluiskon men wel opmakendat de wet onvolmaakt was. Indien de natie zich voor de geheime stemming verkaarde zouden de Lords bij den aanvang eener volgende zitting gereedelijk en eerbiedig hunne aandacht aan de zaak wijden. De wet werd voorts bestreden door de hertogen v. Somerset en v. Richmond en verdedigd door lord Romilly en den minister van buit. zaken, volgens welken laatsten de Lords zich zeker niet afgesloofd had den en de wet nog zeer goed konden onderzoeken. Lagerhuis. Den 10 is met 140 tegen 83 st. verworpen eene motie van den heer Turrenswaarin afgekeurd werd, dat de premier het prerogatief der Kroon te baat genomen had om het koopen der officiersrangen bij het leger afte- sckaifen. Den 11 heeft de minister voor Ierland een voorstel van sir John Grey bestreden, strekkende tot het instellen eener enquête naar de wanordelijkheden in het Phoenix-park en staande gehoudendat de regeering het recht heeft om mee tings in de openbare parken te verbieden. Den 14 heeft de regeering het voorstel om eene enquête in te stellen naar den toestand van het leger bestreden, op grond, dat het tegenwoordige effectief sterk genoeg iszij was on gezind om de op de begrooting voor het leger uitgetrokken som te overschrijden. Den 15 is de legerwet, zooals zij gewijzigd van het Huis der Lords ontvangen wasaangenomen. Door verscheidene ledeninzonderheid door den heer Fawcettwerd het door den minister Gladstone gedane beroep op het prerogatief der Kroon streng afgekeurd. De procureur-generaal verzekerde, dat de vrijheden van het Parlement of van de natie geen gevaar liepeuen dat de Kroon slechts afstand had gedaan van het haar bij de wet van 1809 toegekend recht om offi- ciwsplaatsen te verkoopen. Donau-Vorstendommen. Te Botuschan is de gewapende macht gedurende de godsdienstoefening in de synagoge ge drongen en zijn verscheidene israëlieten voor de krijgsdienst geprest. Van 20 Sept. 1870 tot 2 Aug. 1S7I zijn te Petersburg 6817 personen door de cholera aangetast en 2800 daaraan bezweken. De ziekte was laatstelijk afnemendegemiddeld ongeveer 40 gevallen daags. In de gevangenis te Pittston (Pennsylvanie) heeft eene ontploffing plaats gehadwaardoor brand ontstaan en één persoon om het leven gekomen is. 16 Gevangenen zijn onder het puin bedolven en vermoedelijk gestikt. Een ander tele gram uit Pittston luid als volgt: den 15 heeft in eene mijn eene ontploffing plaats gehad, welke aan 17 mijnwerkers liet leven heeft gekost. In het met 30 Juni geëindigde financiëele jaar hebben de inkomsten 91 miljoen dollars meer bedragen dan de uitgaven. Bij de laatste telling bestond de bevolking uit 38,549,987 zielen waaronder 4,879,323 kleurlingen25733 indianen 63196 chinezen en 55 japanners. De minister van binn. zaken heeft eene commissie benoemd tot het instellen van een onderzoek omtrent de bepalingen op den ijk van de gasmeters. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verandering der grensscheiding tusschen de provinciën Noordbrabant en Zeeland, noodig geworden door de afdamming van de Oosterschelde, van welke het niet uit gemaakt is of zij geheel tot Zeeland behoort, of dat de grens scheiding der 2 provinciën midden in haar water gelegen is. Volks-Weerbaarheid. De Koning heeft voor den te Rotterdam te houden nationalen schietwedstrijd 20 remming- ton-geweren geschonkenom als corpsprijs op den afstand van 200 passen te worden verschoten. De Koning en prins Hendrik hebben den 14 in het fort de Bildt den provincialen schietwedstrijd bijgewoond, uit geschreven door de utrechtsche Weerbaarheids-Vereeniging, ter viering van haar 5jarig bestaan. Spoorwegen. Den 15 heeft de eerste locomotief geloopen over de geheele breedte van den onderhanden zijnden dam in het Sloe. Stoomvaart. Het stoomschip Prins Hendrikvan de maatschappij Aederlandis den 17 te Glasgow van stapel geloopen. Het stoomschip Prins van Oranje is zeer voor spoedig het Suez-kanaal gepasseerd. Handel. De Africaansche Handels-Vereeniging te Rotter dam, wier kapitaal van f 2,500,000 volgefourneerd is, wenscht, tot uitbreiding harer reeds belangrijke zakeneene 5 p.e. leening te sluiten, mede van 2^. miljoen, waarvan de obligatie houders bovendien 20 p.ct. der zuivere winst zullen genieten. De Tentoonstelling, in 1869 door de Vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerks-nijverheid in het Pa leis voor Volksvlijt gehouden, heeft gekost f 118,429 en een overschot opgeleverd van 8840dat percentsgewijze aan de waarborgfondshouders zal worden uitgekeerd. De rekening der j ury bedroeg in ontvang 5000 en in uitgaaf f 2068 zullende het saldo aangewend worden tot bekostiging van het gedenkboek. Aanbestedingen. Den 17, te 's Gravenhagedoor de commissie van beheer en toezicht over de droogmaking der plassen in Schielandbeoosten Rotterdamhet gedeeltelijk maken en verdiepen der hoofd- en lengtetoehten in de droog makerij minste inschr. L. Brandt Dz., te Ilardinxveld, voor 137,986. Noordzee-Kanaal. De kolossale zee- en uitwatering sluizen te Schellingwoude zijn voltooid, zoodat de opruiming der dammen ter inlating van het water aangevangen is. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Voor de in September 1872 te 's Gravenhage, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Maatschappijte houden algemeene tentoonstellingheeft het hoofdbestuur tot een bedrag van f 21000 aan prijzen uitgeloofd. Onderwijs. De schoolcommissie te Deventer heeft den gemeenteraad 100 in eens en 50 jaarlijks verzocht voor de oprichting en het onderhoud eener schoolbibliotheek. Feesten. De gemeenteraad van Breda heeft./ 500 toe gestaan tot opluistering der daar te houden reünie van het Metalen Kruis. Die van de Lemmer heeft besloten om de kermis niet te hou den, maar 150 toetestaan voor eene harddraverij, f 150 voor andere volksvermaken en f 100 subsidie voor de zeil- vereeniging de Zevenwoldentot het houden van een zeil wedstrijd op zee. Te Leeuwarden zijn onder de leiding eener commissie volksfeesten gegeven. Den 14 had eerst eene harddraverij van 10 paarden plaats, waarbij de Sophia van T. Telstra te Deinum wederom de prijseen zilveren pièce de milieu behaalde. De premie, een zilveren brandewijnskop met deksel, werd verworven door het paard van P. Hartmans te Ooster- Nijkerk. Vervolgens gaf de kapel van het 1® reg. infanterie een concert in den Stadstuinterwijl 's avonds op het plein voor het paleis van justitie een prachtig vuurwerk door den heer v. d. Brugh van Amsterdam werd afgestoken waarbij het stedelijk muziekcorps zich deed hooren. Den 15 zijn achtervolgens op verschillende plaatsen spelen gehouden, als boogsprietloopen, kuipjessteken en mastklimmen, opgeluisterd door het stedelijk muziekcorps en de muziek der infanterie en 3 luchtballons opgelaten, aan een waarvan een groote pop, een oude vrouw voorstellendebevetigd was. Den 16 is aan den Helderter vervanging der kermis een volksfeest gegevenbestaande in harddraverij met paar den en ezels van wege de afdeeling der Maatschappij van Landbouw volksvermaken opgeluisterd door de muziek van het 7e reg. infanterie uit Utrechten een vuurwerk, bij het afsteken waarvan een militair belangrijk aan het aangezicht en het hoofd is gekwetst. Zeebad. Den 13 zijn te Scheveningen niet minder dan 1230 zeebaden genomen. Het dorp mag zich in een buiten gewoon druk bezoek verheugenhet badhuisde hotels en de beschikbare vertrekken van particulieren zijn allen door vreemdelingen bezet. Pokken. De gemeenteraad van Brielle heeft den 11, met afwijzing van een verzoek van vele ingezetenen, besloten niet terugtekomen op zijn besluit tot het niet houden der kermis, omdatmocht ook de pokken- epidemie bedarende zijn in anplere landen de cholera heerscht. De vroeger uitgestelde kermis te Medemblik is alsnu be paald op 211 Sept. De gemeenteraad van Nijmegen heeft den 11 met 12 tegen 3 st. bepaald, dat de kermis op den gewonen tijd zal plaats hebbendoch zonder de zoogenaamde nadagen. Te Gorinchem zijn van 4 April tot 8 Aug. aangetast, 240 en gestorven 71 personen; den 9 Aug. zijn 8 en den 10 eveneens 8 personen aangetast. De gemeenteraad van Arnhem heeftniettegenstaande het verzoek van Ged. Staten, besloten, zijn besluit van 22 Juli, tot het houden van eene beperkte kermiste handhaven. Die van Groningen heeft den 17 besloten, dat de herfst kermis niet zal worden gehouden. Van 6 tot 12 Augustus zijn te Amsterdam aan de pokken overleden 42 personen, waaronder 22 kinderen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 16 met 15 tegen 14 st. besloten omwanneer vóór of in de maand September de cholera zich niel, in Nederland vertoond heeft, de kermis op den gewonen tijd te doen doorgaan, zoodanig, dat alleen aan reeds in het bevolkingsregister ingeschreven personen vergund wordt om voortestaan met de tenten of kramendie zich thans in de gemeente bevinden. Cholera. De minister van marine heeftwegens het heerschen der cholera te Koningsbergenquarantaine-maat regelen gelast voor de van daar komende schepen. De minister van oorlog heeft de corps-commandanten aan geschreven om met het oog op het verschijnen der cholera, nu reeds al de voorzorgmaatregelen in werking te brengen, voorgeschreven in 1853. Brandweer. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 16 met 15 tegen 10 st. verworpen een voorstel om van de assuradeurs eene jaarlijksche bijdrage voor de kosten dei- brandweer te verzoeken. Misdrijven. Uit de voor weinige jaren zoo bestolen r.c. kerk te Heer, in Limburgzijn thans 2 offerbussen ont vreemd en ledig op het veld teruggevonden. Den 14 heeft een man te Rotterdam zijne jeugdige vrouw, welke hij van ongeoorloofde gemeenschap met, een ander verdachtop de straat, opgewacht en onverhoeds eenige sla gen en messteken toegebrachtzoodat zij levenloos neerzeeg. Vervolgens heeft hij getracht, zich zeiven het leven t,e be nemen maar door de policie gearresteerd zijndeis het, bij verwonding gebleven. De gemeenteraad van Groningen heeft, den 17 besloten dat de herfstzitting niet zal worden gehouden. Overleden den 17, op het landgoed Heyeuoord bij Arnhem, dr. G. E. k oorhelm Schneevoogt, hoogleeraar in de genees kunde te Amsterdam, oud 56 jaren. Onlangs stelde een der platen van den Nederl. Spectator het volgende voor2 haagsche schoonen ontmoeten elkaêr voor den prent,winkel van Goupil. „Hebt ge vraagt de eene - de laatst e plaat van den Spectator gezienover de de sociale kwestie [een handwerksman staat daar peinzend voor een soort van gordiaanschen knoopdoor welks kron kelingen de woorden Sociale Kwestie gevormd worden]?" „Wat, sociale kwestie? zegt de andere Wij worden slecht opgevoed en wij trouwen niet, dat is de sociale kwestie!" De grieven der haagsche mogen nu niet de sociale kwestie omvatten zeer zeker betreffen zij een gewichtig maatschap pelijk vraagstuk. Worden de meisjes slecht, opgevoedhoe zullen zij, later moeders geworden harö taak als eerste op voedsters van het volgende geslacht vervullenen trouwen zij niet, dan staat het te vreezendat er van het volgende geslacht in het geheel niets te recht, zal komen. Van Spectator-lezende dames is het, te vermoeden, dat zij. zich over slechte opvoeding beklagende, vooral het oog heb ben op het, gemis van hoogere burgerscholen voor meisjes. Wij willen dit onderwerp evenwel ter zijde laten jal ver klaren wij ons voorstanders van dergelijke scholenonder voorwaarde noglhans, dat die geheel overeenkomstig de be hoeften der meisjes worden ingericht en gansch andere pro gramma's dan de jongensscholen bekomen. Wij willen liever nagaan of er verband bestaat tusschen de beide treurige maatschappelijke verschijnselenzoo in één adem door de haagsche genoemd. Doen wij dat, dan kunnen wij de kwes tie der hoogere burgerscholen geheel ter zijde laten. Die voor jongens bestaan immers nog t.e kort om aanleiding te kunnen geven tot de bedenking, dat, de trouwlustige jong- mans nu reeds te veelzijdig ontwikkeldte geleerd zijn en te hoog staan, om onder de meisjes van hunnen tijd echt- genooten te kunnen vinden zoo kundig en beschaafd dat zij waardig zijn om hand aan hand met hen door het, leven te gaan. En bovendien, hoe wenschelijk men het moge noemendat man en vrouw niet te ver in ontwikkeling van elkander staan, opdat zij elkander te beter zullen begrijpen en waardeerende heeren der schepping laten zich nog door vele andere vrouwelijke eigenschappen dan verstandelijke ont wikkeling gevangen nemen. Of er werkelijk minder meisjes trouwen dan vroeger, zou den de statistici met cijfers kunnen uitmaken. Al weten wij dit niet precieswij behoeven het oog slechts in 't rond te slaan om tal van huwbare dochters te zienwaarvoor het morgenrood des huwelijks maar niet wil aanlichtenveel meer dan het exedent, van vrouwen boven mannen bedraagt,dat door menige volkstelling wordt geconstateerd. Dat exedent is een kostelijk middel voor de ijveraars voor de emancipatie der vrouw, om de noodzakelijkheid te betoogendat de mannen in een aantal beroepenwaar zij zelf elkander reeds in den weg loopenplaats moeten maken voor vrouwen immersal blijft het huwelijk de ware bestemming der vrouw, de ongelijke verhouding tusschen beide geslachten doet vele meisjes ongehuwd blijven die zien moeten zich met vrou welijke des noods mannelijke beroepen door de wereld te helpen. Kon het nu maar blijken wie voorbeschikt is om al of niet, tot het exedent te behoorenhoe zou de sociale kwestie vereenvoudigd en eene vingerwijzing voor de opvoeding der meisjes gegeven zijn 1 Gelukkig "is het echter zoo niet en mogen alle meisjes minder ougeloovig dan het haagscheten minste de hoop koesteren eenmaaldure het ook wat langtot hare ware bestemming te gerakenal weten zij ookdat, voor velen die hoop niet verwezenlijkt zal worden. Indien maar niet zoo vele mannen van het huwelijk afkeerigindien zij min der berekenendminder prozaïsch en ongevoelig warenin dien zij vrouwelijke bevalligheid en begaafdheid maar meer op prijs stelden, maar helaas! wij trouwen niatklaagde de haagsche en den mannen schijnt de lust ook wel te vergaan. Hoe komt dat Zijn dc broodwinningen zoo slechtde tijden zoo droevig ij£fde concurrentie zoo groot en de winst zoo geringdat een vlijtig man, die zijn vak verstaat, geen hnisgezin meer onderhouden kan, dat hij zich daarom het, huwelijk ontzeggen moet Wij gelooven het niet jfe veel voorbeelden van echtparen wie het goecj gaat in*wpreld getuigen het tegendeel. Nederland behoort ook nogwat men ook over duurte en belastingen moge klagen, tot de wel varende landen en 't is te wachten, dat volgende geslachten met meer grond den tegenwoordigen tijd als voorspoedig zul len beschouwendan wij het dikwijls vervlogen tijden doen. Voor een wakkeren man en eene huiselijke vrouw, zoo zij beideq willenis er nog wel brood te verdienen genoeg om bij bescheiden eischen tevreden en gelukkig te zijnom hunne kinderen groottebrengen. En toch hoevele jonge n;annen schuwen den huwelijksband Zou het ook zijndat zij zich eene levensgezellineen trouwe hulpe zouden verkiezen, in dien zij maar niet, vreesden, eene vrouw zoekende, eene dame te zullen vinden aan welker hooge eischen zij geen kans zien te voldoen „Wij worden slecht opgevoed", zei de haagsche en wij. het woord nemende in zijne gewone beteekenis en het niet ver klarende door „slecht onderwezen", meenden daarin een der oorzaken te hooren van het „wij trouwen niet," Tevens eene verontschuldiging, want niet de meisjes zeiven maar de ouders zijnverantwoordelijk voor hare opvoedingen willen wij dus over hetgeen wij slechte opvoeding zouden noemen een ern stig woord tot de ouders spreken dan hebben wjj niet te vreezen de lieve, onverantwoordelijke meisjes t.e zullen kwetsen. In verschillende rangen der maatschappij heeft, zich in de laatste jaren eene bedenkelijke zucht tot stoffelijk genot, ge openbaard ieder wil zijn deel hebben van de genietingen des levens en jaagt naar vermakenwaarbij menigwerf vergeten wordt of de staat der beurs het beoogde genot wel toelaat en of niet andere, degelijker behoeften eerder om vervulling vragen. Menigeen wordt gekweld door een gevoel van on voldaanheid is ontevreden in den kring waarin hij geplaatst isgevoelt, zich niet meer gelukkig aan den huiselijken haard, benijdt de rijken die zoo onbekommerd van alles kunnen ge nieten, schaamt zich het ouderlijk beroep en schuwt, eerlijken arbeid. Men wil een hooger sport op de maatschappelijke ladder innemen en, den schijn voor het wezen nemende, doet men zich groot er voor dan men kan en tracht men door pracht in kleeding zijne gelijken te overtreffen en hooger geplaatsten nabij te komen. Voor meisjes is dit, streven veel nadeeliger dan voor kna pen. Meer ontvankelijk voor indrukken, meer volgzaam van aardminder met de werkelijkheid des levens vertrouwd ge raakt en daarenboven door moeder natuur met een aangebo ren zucht tot behagen bedeeldstaan zij aan grooter gevaar bloot het, slachtoffer daarvan te worden, een droevig leven te lijden en hare bestemming te missen. Zie in den arbeidersstandde ouders kleeden het kleine meisje als ware het eene jongejufvrouwde handjes van het schaapje zijn te goed om meidenwerk te verrichten, het kind wordt opgeleid tot een naaisterjeof mooier gezegd tot eene modiste. Zoo ver gekomen, ziet het nuffig neêr op de dienst boden die potten en pannen schuren en verbeeldt het zich heel wat te beteekenen. Maar de kloeke jongman die met han denarbeid zijn brood verdient, moge eens gekscheren met het fijae bekje, hij zal zich wachten, huwelijksvoorstellen te doen aan een meisjedat het niet, zonder mantielje en glacéetjes doen kan en misschien keurige hoedjes maaktmaar geen vrouw belooft te zijn om zijn huisgezin knap en recht te houden. Zie iets hooger in den tusschenstand de meisjes leeren talen borduren en pianospelen in plaats van in de huis houding de handen fiksch uit de mouw te steken; ais kinderen bezoeken zij reeds bals, straks, als zij wat ouder worden, ook concerten en comedieszij verdartelen haren kostelijken tijd met nietighedendirken en prikken zich de zotste uitvin- diugen van de minst eerbare der parijsehe vrouwen naapende, met linten en lorren op de wanstaltigste wijze op, en wan delen op Zaterdag middag langs 's heeren straten, als om te toonendat, zij dan vooral niets beter te doen hebben. Maar de vader, die moeite heeft om eerlijk rond te komen, krapt zich wanhopig het hoofd over de dure rekeningen voor de toiletten zijner dochters, en de vrijers, die, in denzelfden stand geplaatst, door anderen geholpen hunne zaken zijn be gonnen en door spaarzaamheid en vlijt trachten om op eigen goed te komen zitten en het verder te brengen in de wereld, zij schrikkeu terug van de trotsche dametjesdie zooveel noten op haar zang hebbenzich volstrekt niet wenschen te verminderen en aanstonds een paar dienstboden behoeven, om hare waardigheid als getrouwde vrouw behoorlijk in pracht en ledigheid te kunnen ophouden. In hoogere standen, maar genoeg, 't is hetzelfde liedje. Van een ambtenaarstractement kan men in het geheel geen kostbaar vogeltje in een gouden kooitje houden en met klon tjes suiker en rozenwater voeden. In alle standen schijnt dan ook het gevoelen wel veld te vinden brengt een meisje zooveel meê dat. zij haar eigen gekheid en eene meer of minder weelderige wijze van huis houding betalen kan zij is geschikt, voor het huwelijkzoo nietzij moge het aantal oude vrijsters vermeerderen. Zoo raakt, de wereld overbevolkt van mislukte schepseltjes die, beter opgevoedbeter voorgegaan, tal van mannen, die het huwelijk volstrekt niet hatenen tevens zich zeiven ge lukkig zouden kunnen maken. Mogen toch alle ouders hunne dochters tot werkzame degelijke en eenvoudige vrouwen opleiden het meest door eigen voorbeeld van arbeidzaamheid, spaarzaamheid en inge togenheid, hoeveel gelukkiger zou het hier beneden kunnen zijn! Zijn wij te streng in ons oordeel? Wij erkennen gaarne, dat, er nog zeer vele brave en verstandige meisjes zijndie zich niet buigen voor den afgod van hunnen tjjd en zegenend en in stilte haren weg gaan. Maar men zal ons toestemmen, dat t.e velen dien afgod huldigen en onze beschouwing niet in alle deelen onwaar is. 't Is een goede raad om bij alle klacht over het gebrek kige in den toestand der maatschappijons onderzoek naar de oorzaken bij om zelven te beginnen. Ook bij de meisjes klacht „wij trouwen niet" moge deze raad toegepast worden. De leelijke helft, des menschelijken geslachts zal in dit ge val ook wel niet zonder schuld zijn en mag de zaak even eens in gedachte houden, maar de klacht is ditmaal niet van die zijde vernomen, al wordt ook daar het onaangename van het ongehuwd blijven gevoeld, Het raadsbesluit van 17 Mei 1.1. blijkt, even weinig gevolg te hebben als dat van 26 Februari 1868 waarbij de grond der gedempte sloot langs de afgegraven Kanaalvest werd af gestaan aan de eigenaars der belendende perceelen, mits allen dien afstand aanvaardden en bijdroegen in de kosten der plaatsing van een ijzeren hek op steenen voetingsamen ter hoogte van 1.75. Bij het later besluit werd de bepaling ingetrokken, volgens welke de afstand niet geldig zou zijnindien niet alle eigenaars tot de gestelde voorwaarde toetradenen de afstand aan ieder afzonderlijk gegund, mits plaatsende een hek op voorschreven wijze, Yaq Februari 186S tot 17 Mei 1871 heeft niemand lust gehadzich de kosten van dat dure hek te getroostenen na dien tijd is het niet geblekendat iemand van gedachte veranderd is. Hoe komt de gemeenteraad toch aan dat hek? Misschien ter wille van de rechte ljjn en de eenvormigheid, ter wille van de vervelende eentoonigheid De erven van verreweg de meeste woningen van den Koningsweg zijn niet van dien aarddat. het hek langs de Vest den wandelaars een kijkje zou gunnen op fraaie heesters en bevallige bloemperken, en evenmin van dien aard, dat zij sierlijke en dure afsluitingen vereisehten. De toestand blijft dus zoo als hij isen daar valt niet op te roemen. Stond men het overbodig terrein eenvoudig af aan de eigenaars der naburige perceelen die er aanvraag om deden, alleen onder voorwaarde, dat zij hun verworven eigendom overeenkomstig de policie-verordenin°- of met dispensatie daarvan door houten schuttingen, van den publieken weg afscheidendan meen ikdat allicht hier en daar een achterhuisje of pakhuisje gebouwd, een bouw vallige heining door een nieuwe vervangen zou zijn, en dat het voorbeeld van enkelen anderen tot, navolging zou wekken. Tegen het, eentoonige hek pleit ook dit, dat, al kwam het tot, stand het spoedig gapingen zou vertoonen't zal toch wenschelijker zijn dat cr gebouwendan een hek of hekken langs de Vest zijn, en is de egalisatie eenmaal voltooid en zijn de boomen, voor zooveel noodig door paaltjes tegen het scheefgroeien beveiligdwat opgeschotendan zullen die gebouwen zioh denkelijk niet, lang doen wachten. Iszooals door sommige eigenaars met vertrouwen ver zekerd wordt, de grond der gedempte sloot geen gemeente maar bijzonder eigendomdan verliest de hekken-conditie allen zin. Dan zou het dubbel noodig zijn, het ongelukkige raadsbesluit nogmaals in overweging te neinen. B. Mijnheer de Redacteur, In den laatsten tijd, vooral sedert, de afkondiging van het leerstuk der Pauselijke Onfeilbaarheidheeft zich het verschijnsel voorgedaandat allerlei staatkundigenieuws- en handelsbladen godgeleerde of kerkelijke vraagstukken be spreken iets wfit in een land met eene gemengde bevolking, als het onze zeker niet bevorderlijk kan genoemd worden aan de wenschelijke eendracht en verdraagzaamheid. Geenszins wil ik ontkennen, dat cr aanleiding tot zoodanige

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2