Italic. Spanje. Groot-Rrittanje en Ierland. Rusland. Wereenigde Staten. Hinnenlaiid. Jtigczoubcu Plukken. Fernamlc. tende om een bezoek aan Koning Leopeld II te brengen en vertrokken 's avonds naar Keulen. De stedelijke regeering van Rome heeft 100000 fr. beschik baar gesteld voor de oprichting van een gedenkteeken der vestiging van Italie's eenheid. Zij heeft de regeeringen van al de steden in het Koningrijk uitgenoodigd om haar voor beeld te volgen. Ter zake der wijzigingen welke Frankrijk in zijn stelsel van in- en uitvoerrechten zal brengen zijn depeches gewis seld en heeft Frankrijk de verzekering gegeven, dat de be palingen der handelsconventiën zullen worden geëerbiedigd. Een van de voornaamste hoofden der Internationale, tevens gewezen lid der parijsche Communeis te Madrid gearres teerd en zal aan Frankrijk uitgeleverd worden. Rogue en Barcia2 beschuldigden wegens den moord van den maarschalk Primzijn op vrije voeten gesteld. De federale raad der spaansehe afdeeling van de Interna tionale heeft aan den minister van Staat een uitvoerig ver zoekschrift gerichtwaarinna eene uiteenzetting van het beginsel dezer vereeniging, ontkenning en vernietiging van het gezagover laster en vervolging geklaagd en ten slotte gevraagd wordtdat de regeering de rechten der leden als burgers eener vrije natie zal eerbiedigenof dat zijmee neude dat er inbreuk op de wetten gemaakt wordt, openlijk tegen hen zal optreden. De Gaceta bevat een decreet, waarbij de begrooting voor buit. zaken met 283,550 pesetas wordt verminderd. Door de reeds gemaakte bezuinigingen is de begrooting van uitgaven reeds op 621 miljoen pesetas verminderdter wijl op het hoofdstuk eeredienst nog zooveel bezuinigd zal worden, dat het geheele cijfer 600 miljoen wordt. Het zal alzoo onnoodig zijn de publieke schuld te belasten, naardien de afgetreden minister Moret de inkomsten op slechts 111 miljoen minder had geraamd. Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij op 6 Sept. eene inschrijving wordt geopend voor eene 3 p.c. leening, tot een werkelijk bedrag van 150 miljoen pesetaste storten in 1 termijnende laatste op 20 December a.s. Van regeeringswege is aan het publiek mededeeling gedaan van voorzorgsmaatregelen tegen het zich verspreiden der cholera. Bij die aanwijzing wordt uitgegaan van de leer, dat de cholera niet besmettelijk is in den zin, waarin kinderpokken en rood- vonk besmettelijk worden genoemd maar dat zij enkel langs organiscken wegdoor de lucht, het water of het voedsel, van een cholera-lijder op anderen wordt overgebracht. De Lords der Admiraliteit hebben ter zake van het stranden der Agincourt op 1 Juli op de Parel-rots bij Gibraltai, waarvoor 3 officieren van dien bodem voor een krijgsraad terecht gestaan en van dezen eene strenge berisping beloopen hebben, uitgemaakt, dat de voornaamste oorzaak van de ramp is geweest de onveilige koers, welken het eskader, gehoor zamende aan het sein van het vlaggeschipvolgde. Derhalve worden de vice-admiraal Wellesley, commandant van het Kanaal-eskader, en de s. b. n. Wilmotdie aan boord der Agincourt de stuurboords-divisie van het eskader comman deerde bevolen hunne vlaggen te strijken, hetwelk de schor sing medebrengt vau de beide commandanten hunner vlagge- schepen. De commandant Kiddlewiens taak het was den koers van het eskader te bepalen, wordt op pensioen gesteld, en de commandanten der 2 schepen, die de Agincourt volgden, worden berispt, omdat omdat zij dat schip niet gewaarschuwd hebben voor het gevaar, waarin het verkeerde. Den 17 is te Dublin, ter eere der tijdens den oorlog door de „iersche ambulance" uitgenoodigde fransche deputatie een banket gegeven in het tentoonstellings-gebouw, dat met tal van vlaggenwaaronder de engelsche gemist werdge decoreerd wasen waarin de gasten met het spelen der Marseillaise ontvangen zijn. De kooplieden en handelaars, die gemeenlijk aan openbare feesten deelnemen waren vol strekt niet vertegenwoordigd; de lord-may or meende echter het voorzitterschap te moeten bekleeden. Toen deze, na het diner, de gezondheid der Koningin insteldebleven de meeste der aanwezigen zitten en hieven zij een luid gesis en den kreet „God redde Ierland" aanterwijl de muziekin plaats van het engelsche volksliedeen iersch lied speelde. Het banket ontaarde daarna in eene luidruchtige staatkundige meeting. Den 18 heeft eene deputatie uit den stedelijken raad van Dublin, met den lord-mayor aan het hoofd, in plechtgewaad hare opwachting gemaakt bij de fransche bezoekers en aan dezen een adres overhandigd, 's Avonds heeft de lord-lui- tenant die bezoekers een diner aangebodentot hetwelk ook vele aanzienlijke ieren waren genoodigd. De Nation en de II eekly News spreken thans met geest drift van de herleving van een broederlijken omgang tusschen Frankrijk en Ierland. De Irishman en de Flag of Ireland verklaren ronduitdat de demonstratie ten doel had om haat jegens Engeland en sympathie met het republicanismus aan den dag te leggen. In eene den 22 te Londen gehouden vergadering van af gevaardigden der arbeiders-vereenigingen is eene motie aan genomen, waarbij eene deportatie der gevangenen te Versailles afgekeurden aan de fransche regeering het verzoek gericht wordt om hunne emigratie naar Canada gemakkelijk te maken. Te Birmingham is den 22 eene meeting gehouden ten gunste van het stelsel van geheime stemmingwaarin geprotesteerd is tegen de verwerping der desbetreffende wet door de Lords. Te Newcastle hebben ongeregeldheden plaats gehad tusschen de werklieden die den arbeid gestaakt hebbenen de werk lieden die van elders ontboden zijn. De Amnesty Association te Dublin heeft besloten om den 3 September in het Phoenix-park eene meeting te houdenten einde te beraadslagen over een aan de Koningin te richten petitionnementwaarin de bevrijding der staatsgevangenen zal worden gevraagd. Lagerhuis Den 17 heeft sir John Gray eene motie voorge steld, waarin de wensch naar het instellen eener enquête betref fende het gebeurde in net Phoenix-park te Dublin werd uitgespro ken. De heer Smythdie als voorzitter der amnestie-meeting gefungeerd heeft, verklaarde, dat de policie zonder reden op het volk gechargeerd haden dat de lord-luitenant, door in strijd met de wet en de constitutie te handelen, de schuld der ongeregeldheden was geweest. De minister Gladstone best-reed de motie omdat zij de policie en den lord-luitenant scheen te gispen; beter was het, langs gerechtelijken weg de persoonlijke eischen te doen onderzoeken Kamer last gaf tot het instellen eener enquête; de regeering was hare bevoegdheid niet te buiten gegaan. Nadat nog 12 leden het gedrag der regeering afgekeurd en de procureur- generaal voor Ierland het verdedigd haddenlaatstgenoemde op grond, dat de meeting blijkbaar ten doel had om de uit werking te neut-raliseeren van de hartelijke aan te beurt gevallen verwelkomingwerd de tegen 23 st. verworpen. Den 18 heeft de secretaris-generaal van buit. zaken me degedeeld, dat de fransche regeering van alle vreemde schepen welke in fransche havens binnenloopt n een recht van de prinsen motie met 75 1 fr. per ton zal heffen. De minister voor Ierland berichtte, dat de regeeringzoodra zulks kan geschieden zonder aan eene aanhangige gerechtelijke vervolging te schadeneene com missie zal benoemen tot het instellen van een onderzoek naar het gedrag der dublinsche policie in het Phoenix-park. Zij zal het vraagstuk betreffende het houden van meetings in de >arken in overweging nemen en intusschen geene meeting ndien het verkeer niet daaronder lijdt, verhinderen. Den 21 is de zitting van het Parlement verdaagd. In de daarbij uitgesproken troonrede wordt omtrent het handels verdrag met Frankrijk gezegddat dit Rijk den wensch te kennen heeft gegeven om eenige bepalingen van het tractaat van 1860 te wijzigen; dat de Koningin zeer begeert te tre den in de wensehen eener bevriende mogendheid en ruimte te laten voor de maatregelen om te gemoet te komen aan hare fiscale behoeften, maar dat H. M. met leedwezen zou dat die wijzigingen van dien aard waren dat zij de handelsbetrekkingen tusschen de 2 landen beperkten. Koloniön. De 2« Kamer van het Parlement der Kaap kolonie heeft met eene kleine meerderheid de wet aangenomen tot invoering van een verantwoordelijk gouvernement. Den 19 Juli heeft het Huis eene motie aangenomen, waarin de wenschelijkheid wordt uitgesproken om het gedeelte der diamantveldenbehoorende aan kafferstammen onder het be wind van Waterhoer, overeenkomstig den wensch der aldaar gevestigde engelsche onderdanenmet. goedvinden der Ko ningin en met toestemming der inboorlingen, tc annexeeren, Prins Gortschako/f heeft den Keizer verslag gedaan van de ontvangst der deputatie van de Evangelische Alliantie. De beleefdheid had gevorderdmet onuitputtelijk geduld de lange redevoeringen vau vele leden der deputatie aantehooren, maar, het niet wagende om den Keizer aan dezelfde inspau- ning bloot te stellen, heeft hij zich tot een kort overzicht van het gesprokene bepaald. Het batig slot der dienst van het met 30 Juni geëindigde jaar, ten bedrage van 91 miljoen is gedurende dat jaar, te zamen met het nog beschikbare gedeelte van het vorige overschot, gebruikt ter aflossing van 121 miljoen d. schuld. Sedert 1 Maart 1869 den aanvang van ,het Presidentschap van Grant, is de schuld met 204,754,113 d. verminderd. Den 21 is voor nieuwe leening tot een bedrag van 1,800,000 d. ingeschreven; dien ten gevolge zullen op 1 Sept. a.B. tot een bedrag van bijna 100 miljoen d. aan bonds van 1862 worden geamortiseerd. De Koning heeft de concessie ingetrokken, den 8 Mei 1843 aan den heer B. G. P. v. Diggelen te Zwolle en den 28 Nov. 1869 aan zijnen erven verleend, voor het aanwinnen en be dijken van voorgronden in de Zuiderzee, tusschen de havens van Vollenhove en Kuinre, dewijl binnen den bepaalden tijd niet aan de gestelde voorwaarden is voldaan. De hertog van Nassau is den 18 op het Loo aangekomen, den 21 naar den Haag en den 22 van daar per Rijnspoor naar Frankfort vertrokken. De Koning is den 24 van het Loo in de residentie te ruggekomen. Staten-Generaal. De regeering heeft een wetsontwerp ingediend tot- voorziening tegen besmettelijke ziekten. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. In ons vorig Nr. deelden wij reeds mede, dat in 1872, ter gele genheid van het 25jarig bestaan der Maatschappij, eeue ten toonstelling te 's Gravenhage zal worden gehouden, waarvoor het hoofdbestuur tot een bedrag van/ 21009 aan pryzen heeft uitgeloofd. Die tentoonstelling zalblijkens het thans ontvangen programmaduren van 21 tot 30 Sept., en eene nationale zijn wat. betreft paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimveeen voortbrengselen van land- en tuinbouw, eene internationale wat betreft werktuigen voor den land- en tuin bouw. Het hoofdbestuur heeft bij het opvoeren der uitlo- vingen tot zoo aanzienlijk bedraggemeend op de algemeene medewerking t-e mogen rekenenzoodat het programma, met enkele uitzonderingen nog geene namen bevat van de ver- eenigingen of particulierendoor welke de gestelde prijzen worden uitgeloofd. Aanbiedingen daardoor worden vóór Jan. 1872 verzocht- aan het adres van den algemeenen se cretaris der Maatschappij, deu heer R. Gevers Deynoot op Rusthoek bij den Haagzijnde de kosten van eene gouden medalje f 50. van eene verguld-zilveren 15, van eene zil veren 10. en van eene bronzen 5. Voor belangstellenden ligt het programma aan het bureau van dit blad ter inzage. Onderwijs. Den 16 is de r. c. parochiale school te Scha- gen ingewijd. Den 21 is de heer Groen v. Prinsterer te 's Gravenhage, op zijnen 70,Mn verjaardag, door eene commissie aangeboden prachtalbumbevattende de portretten van bijna alle hoofd- en hulponderwijzers bij het christelijk-nationaal school onderwijs. De directeur der Rijks hoogere burgerschool te Winters wijk is op zijn verzoek door den minister van binn. zaken gemachtigd, ook meisjes, wier ouders dit wenschelijk achten, als leerlingen inteschrijven. Feesten. Te Beverwijk zijnter vervanging der kermis, de volgende feesten gegevenden 17 harddraverijmet muziek van het corps der haarlemsche schutterij (de prijs, kristallen met zilver gemonteerde Meiwijn-terrine en karaffen, behaald door de Hoop, van BronJchorst tc Schermer, de premie, een zilveren inktkoker, door de Koningin, van G. Reivders te Zunderdorp), en 's avonds vuurwerk; den 18, den dag der inwijding van het nieuwe schoolgebouw, volksfeesten met muziek van genoemd corpsdat 's avonds een concert op de Breestraat gaf. De reünisten van het Metalen Kruis zijn den 20 door de militaire autoriteiten te Breda in optocht van het station naar het Hof van Holland geleid, waarin zij 's avonds door het feestcomité begroet werden, 's Middags werden op de Groote Markt eenige stukken uitgevoerd door de kon. muziekveree- nigiug en 's avondsin eene rijk verlichte kiosk, door een harmonie-gezelschap, 's Avonds werd vauxhall in het Val kenburg gegevenmet muziek van het 6e reg. infanterie. Den 21 arriveerde het muziekcorps der grenadiers en jagers, hetwelk door verscheidene muziekvereenigingen werd inge haald. De reünisten deden een rijtoer naar het Liesbosch en vereenigdenvan daar teruggekeerdzich in de groote concertzaal aan eenen maaltijd waaraan 300 personen deel namen. 's Avonds was de geheele stad geïllumiueerd, werd op de rivier de Mark een venet.iaansch feest gegeven (3 geïllumineerde stoombooten voerden de muzikanten en zangers rond) en ten slotte een vuurwerk afgestoken. De gemeenteraad van Aardenburg heeft besloten om/1000 op de begrooting te brengen, ten einde in Juni 1872 luis terrijk den dag te herdenkenwaarop vóór 200 jaren de aanval der franschen zoo moedig werd afgeslagen. Overbrenging van hei gebeente der officieren gesneuveld op de citadel van Antwerpen. Den 22 is het eskader 's morgens te 10 uren aan den Moerdijk gear riveerd. Onder het lossen van kanonschoten werden de 9 kistjes ontscheept, door den genl. majoor Limburg Stirum namens de commissie overgegeven aan den genl. majoor Doorman en in den rouwwagen van den spoortrein geplaatst. Te 11 i ure kwam deze trein te Breda, opgewacht wordende de door verschillende autoriteiten en den minister van oorlog, die, nadat de kistjes in de lijkkoets waren geplaatst, namens den Koning o.i het rouwkleed een lauwer- en eeu immortel lenkrans neerlegde waarvan de eerste bestemd is voor de Militaire Academie, de laatste voor het. Instituut der Marine. In den trein, welke door piketten cavallene geopend en besloten werdbevonden zich de minister van oorlogde commission met de overbrenging e,n ter-aarde bestelling belast, de bloedverwanten der gesneuveldende nog in leven zijnde officieren der citadel, burgemeester en wethouders van Breda, eene deputatie van het nederlandsche officierencorps, gerech tigden tot het dragen van het Zilveren en het- Metalen Kruisde leden der weerbaarheid van Bredahet muziek corps der grenadiers en jagers en een bataljon met- den staf en de muziek van het 6« reg. infanterie. Toen de stoet zich in beweging stelde, hielde de minuutschoten van de batterij der Mil. Academie op en zoolang zij zich in Breda bevond, alwaar van de meeste huizen rouwvlaggen waren uitgestoken, werden alle klokken der stad geluid, gelijk later die van het Ginnekewelks gemeentebest-uur zich bij den trein aansloot. Bij het kerkhof schaarden zich de troepen en bewezen zij de militare honneurs. Versierden met de citadel-medalje of het Met-alen Kruis droegen de kistjes grafwaartswaarbij de gebruikelijke salvo's gelost werdenterwijl de genls. maj. v Limburg Styrum en Doorman op de begraafplaats en bij de groeve t-oespraken hielden. Aanbestedingen. Den 18, door B. en W. van Gouda het sloopen van 2 gebouwen aan de Haven en het. daar bouwen van een post- en telegraafkantoor, minste inschr. JV. A. G. Jansen en A'. Hollander t-e Utrecht-, voor /13555. Den 21 te Tilburg, J der te bouwen r. c. kerk in de wijk Heuvel, minste inschr. L. de Rooi voor f 112,000, zijnde boven de raming. Den 22 door het prov. bestuur van Noordholland uitoefening eener dienst tot vervoer van personenvee en goederen over het IJ, tusschen Amsterdam en het Buiksloter Tolhuis, gedurende 5 jaren minste inschr. Gebr. Goedkoop te Amsterdam, voor f 9817 per jaar; liet opruimen eener ondiepte voor de haven te Edam minste inschr. B. Beuken kamp teWieringen, voor 6659. Den 23, te Utrecht, van 's Rijks wege, het maken een kanaal van het fort bij Honswijk naar de Schalkwijksche Wetering, alsmede van verdedigingswerken bij het zuidelijk fedeelt.e van dat kanaal, aan U. II. Bernik te Vreeswijk, voor 275.000. Geschenken. De erfgenamen van wijlen mr. H. J. C. hoog te Dordrecht-, afstammeling van moederszijde van de gebroe ders de Witt, hebben, overeenkomstig zijn verlangen, eene mar meren buste van Johan de Witt aan het muzeüm aldaar vereerd. Rampen. Den 19 is ter reede van Texel een sloeperman, die bij een schip lag om hulp te bieden, door een voorbij- zeilend vaartuig, dat sterk oploefde om eeu sloep met4 man niet te overzeilen, tegen dat schip verpletterd. Zijne bejaarde ouders verloren ten vorigen jare reeds een hunner beide zoons door het omslaan van een sloep. In de Salon des Variétés van Lourens te Rotterdam zijn Zondag avond de kleederen van eene der zangeressen in brand geraakt; daar zij van het. tooneel in de zaal sprong, deelde de vlam zich aan het tooneel mede. De brand was spoedig gebluscht.maar de zangeres heeft zware brandwonden beko men aan de gevolgen waarvan zij in het gasthuis is overleden. In den nacht van 2122 zijn te Edam de woning van den kastelein P. K. en 2 andere huizen afgebrand. Alles was tegen brandschade verzekerd. Pokken. Van 13 tot 19 Aug. zijn te Amsterdam aan de pokken overleden 44 personen waaronder 21 kinderen. De openbare school te Axel is van Febr. tot 15 Aug. be zocht door 395 leerlingen, waarvan 169 ingeënt en 226 niet. ingeënt. Van de 169 ingeënten is slechts één kind zeer licht aangetast, terwijl van de 226 niet-ingeënten reeds 197 de pokken hebben gehadzoodat er tot nog toe slechts 29 zijn vrij gebleven. Te Leksmond (1500 zielen) zijn reeds 146 personen aan getast en 38 overleden. Cholera. De minister van marine heeft quarantaine-maat regelen verordend voor de uit Dantzig komende schepen. Vele gemeentebesturen hebben reeds gelden beschikbaar gesteld voor maatregelen tot bestrijding der cholera, en maatregelen genomen tot het kosteloos verstrekken van zuiver drinkwater. Te Groningen zijnna het gebruik van garnalenvele gevallen van inlandsche cholera voorgekomen. De minister van binn. zaken heeft de gemeentebesturen eene circulaire gezondenwaarin het toelaten der kermissen ontraden en aanbevolen wordt om gelegenheid aantewijzen tot opneming en afzondering van choleralijderste zorgen voor het opruimen van verzamelingen van vuil en mest, voor het reinigen van goten en slooten en het reinigen en ont smetten van huizen die brandpunten van besmetting dreigen te worden enz. Misdrijven. Den 18 heeft een winkelier te Vlissingen een opzichter der spoorwegwerkendie tegen zijn zin een minnehandel met zijne dochter had aangeknooptmet een dolk willen vermoorden. De aangevallene iswijl de steek op zijne jas afstuitte, niet gevaarlijk gewond. De dader werd terstond in hechtenis genomen. Rechtszaken. Het hof van Noordholland heeft den 22 Johannes Egly, uit Dürnter bij Zurich, die te Parijs 2^ en elders 4 jaren gevangenisstraf ondergaan en zich te Amster dam onder den naam van Alfred baron v. Liebenstein bij den winkelier N. S. de Groot (in de Tonbrekeren bij dr. H. Sanders ingedrongen en van beide, ter exploitatie eener beweerde uitvindinggeldsommen losgekregen had, schuldig verklaard aan 2 bedriegelijke oplichtingen3 valschhedeti in onderhandsch geschrift en 6 maal des bewust, gebruik maken van valsche stukkenen hem veroordeeld tot 5 jaren gevan genisstraf, 2 boeten van 25 en 9 van 50. Gratie. De Koning heeft aan J. Melhadogedetineerd te Leeuwarden wegens deelneming aan het rotterdamsche oproer, kwijtschelding van zijnen nog overigen straftijd ver leend zijnde 4 van de 6 jaren waartoe hij veroordeeld was. Staats-loterij. Trekking der 3« klasse. No. 1652/25000, No 4350 f 5000No. 14338 2000, No. 8768 en 6756 1500, No.1969, '2713, 19372, 19662 en 19956/ 1000. of Bergerpoort steeds denzelfden Hout vóór zich ziet liggen, 2°. beide standplaatsen op den Geest gelegen zijndie van Castricum tot onder een gedeelte van Alkmaar reikt, 3 midat. beide zich bevinden in Kennemerland. 't, Is mij niet mogelijk te vatten in welk verhand de redenen 2 en 3 staan tot zijn verlangen. Al liggen verschillende landgoederen, door boomrijke wegen onderling verbonden, in dezelfde land- Volgens bericht van Egmond aan Zee is de typhus-epidemie aldaar geheel geëindigd en is dientengevolge de hout-en ba rakwelke door het Haagsche Comité tot het- verleenen van hulp aan gekwetste en zieke krijgsliedenvoor tijdelijk hos- pitiaal ten gebruike was afgestaan, afgebroken en vervoerd. Gemelde barak is op Maandag den 25 dezer, in tegenwoor digheid van den heer secretaris van gemeld Haagsche Comité, gedesinfecteerd door beambten van het Comitémet dit werk bekend en vertrouwd terwijl bovendien bij het afbreken van de barak ieder afzonderlijk gedeelte behoorlijk is gezuiverd zoodat voor het overbrengen vau besmettingvolgens het oordeel van bevoegde geneeskundigen geene vrees behoett te bestaan. R. blijft de namen Heiloer- en Berger-Voorhout aanbe velenswaardig vinden, omdat: 1°. hij staande bij de Heiloör- streek of op dezelfde aardlaagdan zal niemand ze daarom één landgoed noemen. Heiloer- en Kenneinerpoort zijn beide in Kennemerland op denzelfden geestgrond gebouwdmaar niettemin hebben zij verschillende namen bekomen, de eerste vau Kcuuemerpoortomdat zij uit de grensstad Alkmaar leidt, tot het hart van Kennemerland (de Kennemer- of Nieuw- poort 1e Haarlem droeg om dezelfde reden haren naam), de tweede omdat zij gesticht was nabij de zeer oude op den geest gebouwde buurt van Alkmaar, welke inzonderheid „de Geest' genoemd werd. Zijn eerste reden houdt mede geen steek. Waren Heiloer- en Bergerhouten overblijfselen van een vroeger boschzij konde 1 ten gevolge daarvan dezelfde Hout ge noemd worden. Zij zijn echter in zeer verschillende tijden, stuk voorstuk, aangelegd en beplant,, en dragen ten gevolge daarvan ook verschillende namenzooals dc Schager-, Ru- pembree-, Weezeiituinen-, Slinger-, Mennist-e- en Geester houten wat nog overgebleven is in de taal van het volk, dat „in de Houten gaat kuieren." De Geesterhout- bleef tot nu toe door een groot stuk weiland gescheiden van de andere, die, door aankoop van moestuinen en kroftenmeer en meer \ereenigd en samengevat werden onder den naam van Ken- nemerhout, naar de poort die er toegaug toe gaf, gelijk de Geesterpoort, haren naam aan den Geesterhout geleend had. Wie nu Berger- en Ileiloërhouten als één en denzelfden be schouwt en de Berger- als eeu voorhout van het groote geheel aanmerkt, moge, nevens de geschiedenis, de kaart, raadplegen om zijn oordeel te toelsen. Die kaart zal hem dan leeren dat er maar van één Voorhoutzonder verdere onderschei ding spraak kan zijn. Daarop wordt, toch het- gansche ge deelte van den Singel tot het sloot je bij den koepel de Een dracht Voorhout genoemd, zoodat de huizenrijen tot- Beiers- hof en Rozenlust den naam vau Voorhout niet meer behoeven te verkrijgen, maar reeds werkelijk bezitten. A. Man: „Wat eten wij van daag?" Vrouw: „Pepertaart met, eene saus van nieskruid en duivelsdrek!" (Onuitgegeven treurspel.) Dat de smaak van een goed deel van het Parijsche pu bliek verwend en bedorven waswisten wij maar dat dit een reden moet zijn om het- Alkmaarsehe publiek t-e wagen aan die soortvan ongezonde broeikast-litteratuur, zien wij niet wel in. Fernande is een mooi stuk, de hemel beware ons! Vier bedrijven gegrond op eene intrigue, die men misschien on der heeren zoude vertellen na een goed glas wijnmaar die men zich schamen zoude ook maar bedektelijk aau zijne zusters mede te deelen. Eene echte „pièce a femmes," niet minder dan tien damesrollen en daaronder niet het beeld van eene enkele waardige vrouw! Overigens geheel Sardou; dezelfde vloeijende, gemakkelijke dialoog, de welgekozene taal, die alles zegtbrutaal zegt. zelfsdie niets laat raden en toch steeds die woorden weet te vermijden die de sleutels uit de zakken aau de lippen van de toehoorders zouden bren gen. Dezelfde figuur, die iu Nos Intimes den naam draagt van dr. Tholosan, die hier Pomerol heet, die men onder andere namen terugvindt- in Alaison Neuve en Nos bons Pillageois, de reddende engelin den persoon van een man van allerlei ondervinding, die juist bij t.ijds komt om aan het stuk, dat anders even goed tot den volgenden dag kon dureneene ontknoopiug te geven't Is wel gemakkelijk, te helpen en te redden zoo als Pomerol, die de meest gepanuen toestan den oplost door eene redevoeriug en een stuk van een ouden brief! Welk eene gave! Als de regters voor welke Pomerol in Corsica pleitte even vatbaar geweest zijn voor overtreding als Andrémoet hij ze wel hebben uitgelagchen Wat doen wij hier met, zulk een tooneelproduct Onlangs beweerde het Nieuws van den Dag, dat het tooneel aan het volk moest leeren kennende schoonheid zijner taalde reinheid der zeden het dichterlijke van het huisselijk leven. Men kan er meer bijvoegen de triomph van den pligt, de wre kende handdie het kwade volgt, kan worden geschilderd. Men kan ook lagere eischen stellen aan het tooneel, men kan een avond van redelijk vermaak eischen, eene soort van tableau-vivanteene schildering van een tijdvak uit het verleden of van den maatsctiappelij ken toestand van heden verlangen. Men kan zich tevreden stellen met eeu gullen lach over de gebreken van zijn buurman of een medelijdende traan wijden aan de onschuld, die door de wereld verdrukt wordt. Maar Fernande? Vrij goed uit het Fransch vertaald, zullen wij de schoonheid der Nederlandsche taal er niet in bewonderen; En reinheid van zeden Minnaars en minnaressenspelers en verdorvenen zijn de personen die ons worden voorge steld te geestig en te beschaafd om als afschrikkend voor beeld te dienenzal toch wel niemand in 't hoofd krijgen ze natevolgen. Van huisselijk leven geen spoor. "Wel is Clotilde in 't bezit van het sleuteltje tot de tuindeur van André's woningen heeft dat- drie jaar lang gebruikt tot, avondbe zoeken maar al is Clotilde de minst bedorvene van het ge zelschap dat soort van huisselijkheid is gelukkig niet Ne- derlandsch Van pligt behoeven wij niet te sprekenbehalve dat de Civry het zijn pligt acht om Rogueville dood te schie ten, leven al deze 19de eeuwsche Parijzenaars, alsof dat ou- derwetsche begrip uit het wetboek der moraal ware geschrapt. Het kwaad wordt in „Fernande" natuurlijk niet gestraft omdat, men toch moeijelijk iedereen met uitzondering van het- kamermeisje en den liverijkneoht, kan straffen. Dergelijke algemeene vergiftigings- en moordscènes a la AnnaRedclifte zijn uit de mode. Indien wij ons slechts vermaakt hadden! Maar er is weinig vermakelijks in het aanschouwenuren achter elkander, van de pogingen die een talentvol schrijver, en acteursdie lang niet allen zonder verdienste zijnaanwenden om een sisyphus- arbeid te verrigt-enom eene der minst gezonde zijden eener beschaving, die zich overleefd heeft, te vernissen met woordenpraal. Er is weinig vermakelijks in een stuk, waar van men in de koffij kamer in de pauze tot elkander zegt: gelukkig, dat- die en die en gene niet, alles begrijpen! Maar wij hebben dan toch eene schildering gezien uit den tegenwoordigen tijd, wij zagen een levensbeeld uit het, groote Babel aau de Seine Dat is de vraag! De Parijsche litte ratuur is een wonderlijk ding. Het is niet te ontkennen, dat zij portret-ten geeftmaar portretten van uitzonderingen bijna zoude men zeggen: medische verslagen van zielsziekten. Sedert de Dame au.r Camilla's de deini-monde in de mode lieef- gebragfkent deze parijsche pers maar cén onderwerp: speelt huizen (door dc vertaler van Fernande, ik weet niet waarom, dobbelhuizen genoemd), dames wier huwelijken gesloten zijn in het- XIII' arrondissement, jonge weduwen met sleutels van heeren-tuindeuren in den zak en diergelijken. En lang zamerhand is men het. cr voor gaan houdendat deze out casts eene even groote plaats in de maatschappij beslaan als zij zich hebben aangematigd in de litteratuur. Waarom

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2