i No. 3t>. Drie enz ev entiysl e Jaargang. o 1871. ZONDAG 3 SEPTEMBER. dDfficicel (Bcbecltc @2Hekelijfc0che Berichten. Frankrijk. Uiiitschlaml. a I. k n a a r s i: ii t: o i r a Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,SS, franco per post t 0,8 0, afzonderlijke nommers S Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 11E RM*. COSTER. ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR, brengen ter kennis van de ingezetenendat de gemeentebe- grooting voor 1872, heden door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende de eerstvolgende 11 dagen ter lezing ter gemeente-secretarie is nedergelegd en in afschrift ver krijgbaar is tegen betaling der kosten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 30 Aug. 1871. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTERen WETHOU DERS van ALK MAAR, brengen in herinneringdat bij art. 1 der verordening van politie op het begraven en vervoeren van lijken27 October en 1 December 1869 (Gembl. n°. 69) door den Gemeenteraad vastgesteldde gewone tijd van begraven van 1 September tot 1 April is gesteld van des morgens 89 ure en van des namiddags 25 ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 30 Aug. 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat, aanvangende 6 September e.k., in het belang van den AL- GEMEENEN GEZONDHEIDSTOESTAND, van wege de politie, schouw zal worden gehouden over alle goten, riolen, waterloozingen, enz., wor dende de ingezetenen bij deze dringend aangemaand die goten, enz., rein en zindelijk te houden teneinde de toepassing der boeten bij de politie verordening op de gebouwen wegen wateren enz., daarop bij overtreding vastgesteld te ont gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. Alkmaar, 1 Sept. 1871. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengtop grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1815 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat het kohier van het patentregt over het voljaar en over het eerste kwartaal der dienst 1871/72, eerstgenoemde op 30 Augustus, laatstgenoemde op den 31 Augustus 1871. door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 2 September 1871A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Dingsdag, den 5 September 1871, des namiddags ten 1 uur. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene, alseene schaar, een dames strikeene koekenpaneen boezelaareene portefeuille, inhou dende lombardbriefjes, een kinder zijzakje, een manchetknoop, een Den 14 heeft de genl. Saussier aan de hoofdmacht, waar over de algerijnsche opstandelingen nog beschikken konden en die uit 30U0 ruiters en 6000 voetgangers bestondeen gevecht geleverdwaarin de arabieren zich hardnekkig ver dedigd hebbenmaar niettemin met groot verlies terugge dreven zijn. Verscheidene maires der in den omtrek van Parijs nog door de duitschers bezette gemeenten hebben hunne ingeze tenen dringend aangemaand, om zich van alle demonstration tegen de feestelijkheden ter viering van den verjaardag van den Koning van Beierenop 25 Aug., te onthoudenter voorkoming van nieuwe onaangenaamheden of wel van bloe dige botsingen. In eenige gemeenten van het dept. der Dordogne hebben op den Napoleonsdag anti-bonapartistische manifestation plaats gehad. Te Lamothe-Montravel is een strooien popAapo- leon III voorstellende, rondgedragen en daarna op net marktplein verbranden de asch in de rivier geworpen onder het aanhoudend geroep van „leve de republiek FAvenir Liberal, het orgaan van den heer Duvernois, meldt, dat van 's Keizers wege den 15 Aug. door liefdadige inrich tingen milde uitdeelingen van geld en anderen onderstand in de behoeftige wijken te Parijs zijn geschied. De vierde krijgsraad heeft den kapitein der parijsche nat. garde Lefèvrewegens medeplichtigheid aan den aanslag tegen het wettige gouvernementtot deportatie veroordeeld. De genl. Faidherbe heeft zijn ontslag als Afgevaardigde genomen, dewijl hij meent, dat de Wetg. Vergadering, door niet tot de orde van den dag overtegaan ten aanzien der motie-Belcastelin strijd met haar mandaat gehandeld heeft. De minister van binn. zaken heeft in eene circulaire aan de prefecten de feestelijke viering van den verjaardag der omwenteling van 4 September verbodenomdat deze wel door de vestiging der republiekaan de natie de vrijheid hergeven had om zich instellingen overeenkomstig hare be hoeften te geven maar door de ernstigste rampen gevolgd was. Den 25 is de zitting van den parijschen gemeenteraad weder door den heer Ranc bijgewoondzoodat hij zich niet naar het buitenland heeft begeven. Te Parijs is het gewezen lid der Commune Sicard, kolonel van den staf en gedelegeerde bij de gevangenis la Roquette, gearresteerd terwijl hijonder een anderen naamop een zoldervertrekje, zijn vroeger bedrijf van schoenmaker weder uitoefende. Hij zou het bevel tot het executeeren der gij zelaars onderteekend hebben. De gemeenteraad heeft besloten eene 3 p.c. loterij leening uitteschrijven. Graaf o. Arnim is den 26 te Versailles aangekomen, om met den minister de Résumat een onderhoud te hebben over de ontruiming der 4 aan Parijs grenzende departementen, in verband met de betaling der oorlogsvergoeding. Het Journal des Débats laat zich uit Straatsburg schrijven, dat reeds 23000 elzassers naar FrankrijkZwitserland en America zijn uitgeweken, en meent, dat zulks meer van vaderlandsliefde dan van gezond verstand getuigt, dewijl de duitschers spoedig de plaats der vertrokkenen innemen en daardoor den terugkeer van den Elzas aan Frankrijk bezwaar lijker maken zullen. Het hof te Riom heeft den 27 de beschuldigden in de zaak der overrompeling van het gebouw der onder-prefectuur te Thiers (Puy de Döme), ter gelegenheid der gemeentelijke verkiezingenvrijgesproken. In de departementen wordt zoowel voor als tegen de ont binding van het Wetg. Lichaam gepetitionneerd. Zeer vele departementale bladen verklaren zich voor de ontbinding. Te Lyon heeft eene manifestatie ter eere van den radicalen gemeenteraad plaats gehad om te protesteeren tegen de be schuldigingen welke bij de interpellatie-Monnet over het schoolfeest in de Nat. Vergadering tegen dien Raad zijn ingebracht. De maire Hér,on heeft in eene proclamatie de verhalenwelke omtrent dat feest in de clerikale bladen zijn medegedeeldvoor logenachtig verklaard. In den gemeenteraad van Lyon is den 18 een brief gele zen van den minister van onderwijs aan den maire, over het eigenmachtig afzetten van eenige gemeente-onderwijzers en het opheffen van het godsdienstig onderwijs in de gemeente scholen, maatregelen in strijd met de wetten van 1850 en 54. De minister had den prefect gelast, dezen onwettigen toestand te doen ophouden, en verzoekt daartoe den medewerking van den maire. Vele leden, zich bedrogen ziende in hunne ver wachtingdat de Nat. Vergadering de zaken te Lyon tot op de vaststelling eener nieuwe wet in statu quo zoude laten, verklaarden al het mogelijke te zullen doen om de bestaande wet met het aan elke eeredienst verschuldigde ontzag ovcreeu te brengen. De brief des ministers is naar de commissie voor de openbare belangen verzonden. De staf der nat. garde te Bordeaux heeft den 29 bekend gemaakt, dat de heer Thiers aan den maire de toezegging heeft gedaandat de nat. garde aldaar, ter erkenning der door haar bewezen diensten, het laatst van alle ontbonden zal worden. De minister van openbare werken, de heer de Larcy, heeft zijn ontslag aangeboden. De regeering heeft aan Zwitserland verklaardhare aan vraag tot uitlevering van Razoua intetrekken. Vervolg der verhooren voor den derden krijgsraad op 18 en 19 Augustus. Groussetde hoofdredacteur van VAJfranchi, heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de instelling van het Centrale Comité en andere maatregelen der Commune, uit genomen de brandstichtingendie hem als vriend van kunst en letteren zooveel leed dedenen het vermoorden der gij zelaars die alleen gevangen genomen waren om het leger van Versailles van het fusilleeren van gefedereerden afteschnk- ken. Hij ontkent vele vrijgeleiden te hebben afgegeven, ten einde in het dep', der Nièvre eene volksbeweging te doen ontstaau. Verdureoud-schoolonderwijzerkassier en re dacteur der Marseillaiseverklaart na 20 April geene zit tingen der Commune te hebben bijgewoond, dewijl hij het te druk had als gedelegeerde in het lle arrondissement waarin geene huiszoekingen en arrestatiën hadden plaats gehad. Hij ontkent het stellen van (door hem onderteekende) proclamatiën en het afgeven van een bon voor 40 kannen petroleumwelke zich onder de processtukken bevindt. Fer- ratletterkundige, verzekert, dat hij zijn bataljon heeft overgehaald om terstond na het binnenrukken der troepen denstrijd te staken en daarmede sedert in de wijk Ménilmon- tant gebleven te zijnvelen goede maatregelen van het Cen trale Comité waren verlamd of tegengewerkt door de sub- en andere comité's.en door de Internationale, door de aanmatiging van Lullier en de volslagen krijgskundige onbekwaamheid van Cluseret. Clément, kamerbehanger, heeft als lid der Commune te gen alle willekeurige en heftige maatregelen geprotesteerd en zijne functie van maire van het 15' arr'. loffelijk vervuld. Hij ver klaart het raadhuis na 17 Mei slechts betreden te hebben om hem toekomende papieren te halen en ontkent van Jour de geld te hebben ontvangen. Bij het binnenrukken der troepen heeft hij 1U00U fr., aan de armen van Vaugirard behoorende, tot redding van die som, aan zijn vroegeren patroon toe vertrouwd. Faul Rastoulgeneesheer, gedurende het eerste beleg president van de beruchte club der Montagnards, was in het 1(J* arr'., waarvan hij maire was, tot lid der Commune gekozen en daarvan een ijverig, schrander en degelijk lid. Bij zijn verhoor keurt hij de moorden en de brandstichtingen zeer afhij was steeds verzoenend geweest, maar vruchteloos. Op 21 en 22 Maart is hij in de clubs opgetreden om tegen het houden der verkiezingen te ijverenhij had van de maires, de Afgevaardigden en degenendie na deze de meeste stem men hadden bekomeneen bestuur willen vormen en met het Centrale Comité doen samenwerkende heer Thiers zou niet geweigerd hebben daarmede in overleg te treden. Ver scheidene getuigen verklarendat Rastoul radeloos is geweest Qver het volhouden van het verzet na het binnenrukken der troepen. Descampsgipswerker, heeft slechts weinige zittin gen der Commune bijgewoond en zich goed gekweten als adjunct-maire van het 14* arr'.. zonder geweld of willekeur te plegen. Hij ontkent 1000 fr. van Jourde te hebben ont vangen en zegtniet te hebben geweten wat de Commune was. 2 Of 3 malen had hij willen bedankenmaar de be dreiging van Rigaultom de onwilligen te fusilleeren had hem teruggehouden. Hij had niets gerekwireerd dan bij de nonnen linnengoed voor de zieken. Ulysse Parent is slechts 11 dagen lid der Commune geweest. Het door hem onder teekend bevel om het kwartier van de Beurs in brand te steken is door deskundigen voor onecht verklaard. Reeds den 31 Maart had hij de vergadering verlaten ter zake der gevaarlijke inmenging van het Centrale Comité, maar hij was tot 5 April lid geblevenom een goeden vervanger te be komen als adjunct-maire van het 9« arr'., in welks kas 120000 fr. voorhanden was. Den 21 en 22 zijn verschillende getuigen verhoord, o.a. de handelaar Paul Lasnier, die gevangen genomen wegens het vervaardigen van driekleurige armbandendoor Ferré verhoord is, terwijl deze 2 sergents de ville in zijne tegen woordigheid deed fusilleeren. Den 22 en 23 heeft de regeerings-commissaris Gaveau zijn requisitoir uitgebracht. Hij heeft als beginsel aangenomen dat al de leden van het Centrale Comité en van de Commune verantwoordelijk moeten gesteld worden voor de door die lichamen uitgevaardigde bevelen en gepleegde handelingen; zij hadden zich aan die verantwoordelijkheid kunnen onttrek ken door te protesteeren of hun ambt neder te leggen, zooals Parent heeft gedaandie dan ook enkel voor de gedurende zijn lidmaatschap genomen besluiten aansprakelijk is. Ten andere heeft de regeerings-commissaris aangenomendat het gouvernement der Commune verantwoordelijk moet gesteld worden voor de misdaden en misdrijven, door zijne agenten en gedelegeerden gepleegd. AI leggen de beklaagden hunne verontwaardiging over die wanbedrijven aan den dag, de bedrijvers van het oproer hadden moeten voorziendat hun werk zoo gruwelijken afloop zou hebbeu. Alle beklaagden oordeelt hij schuldig aanaanslag tot omverwerping van het gevestigde gouvernement, aanslag tot het verwekken van burgeroorlog, lichten van gewapende troepen zonder bevel of machtiging van het wettig gezag, aanmatiging van titels en ambten. Nationale Vergadering. In eene den 22 gehouden bijeenkomst der gematigde linkerzijde is beraadslaagd over het door 164 Afgevaardigden gedane voorstel tol onmiddelijke ontwapening en ontbinding der nat. garde in het geheele Rijk. De meeste sprekers, waaronder verscheidene generaals, oordeelden de ontbinding noodeloos, onstaatkundig en gevaarlijk en de beduchtheid voor revolutionaire aanslagen van de zijde der garde overdrevendaar het gezag bij machte was om des noodig, tot eene plaatselijke ontbinding overtegaan. De ontwapening zou bij de invoering der nieuwe legerwet van zelve volgen. Een contra-project werd goedgekeurd, waarbij de ontbinding bepaald wordt naar gelang de omstandigheden en de reorganisatie van het leger dit zullen gedoogen. Den 24 is, na eene nieuwe discussie en nadat een door den heer Ik olowski voorgesteld amendement verworpen was, de postwet, waarbij het briefport aanmerkelijk verhoogd wordt (de minister verwacht eene vermeerdering van opbrengst van 20 miljoen), in haar geheel aangenomen. Daarna is de discussie aangevangen over het voorstel tot onverwijlde ontbinding der nat. garde. De genl. Pélissier bestreed het advies der commissie. Men mocht Frankrijk niet van een wapen beroovenvoor dat het door een ander vervangen wasen de steden niet prijs geven aan de genade van vermetele avonturiërs. Men beweertdat de Commune het gevaarlijke van de instelling der nat. garde bewezen heeftmaar de nat. garde was toch hetzelfde volk, dat men wilde wapenen om er soldaten van te maken. De hoofdoorzaak van aen parijsehen opstand was de oorlog tegen Dukschland geweest. De ontbinding der garde zou de oor zaak van nieuwe revolutionaire bewegingen worden. De burggraaf de Aleaux verdedigde het voorstelhij keurde de in stelling der garde in beginsel af, als onbestaanbaar met de vrije uitoefening van het stemrecht. De moord van den commandant Arnaud te Lyon en van de prefecten van S. Etienne en Limoges was door de garde dier steden niet verhinderd; zij had daar de roode vaan en de Commune beschermd en was evenwel nog niet ontbonden. Indieu het de regeering daartoe aan de macht ontbrak, moest zij die bij de Verga dering zoeken. De heer Thiers zeidedat hij de ontbinding van zekere corpsen der garde goedkeurde, maar zich verzette tegen de onmiddelijke en gelijktijdige ontbinding van alle corpsen. Zoodanigen maatregel noemde hij eene daad van geweld en van verregaande voortvarendheidwelke daarom niet strookte met den plicht der regeeringdie met gema tigdheid en waardigheid behoort te handelen. Niet alle nat. garden hadden schuld; zij moesten gereorganiseerd, niet ont bonden worden. De nat. garde was onmisbaar; het leger kon niet in alle behoeften voorzien en niet alle steden konden doen wat Parijs deed, waar 13ÜU0 sergents de ville en republi- keinsche garden werden georganiseerd. De regeering was niet verplicht onverwijld te handelen het gezag behoorde het recht te hebben om zijn eigen tijd te kiezen. Zijn eenige zorg bij de gevarenwaarmede de zedelijke wanorde en de staatkundige verdeeldheid het land bedreigenwas te ver hoeden dat de partijen met eikander in botsing kwamen. Herhaaldelijk door uitroepen en gedruisch van de rechter- en toejuichingen van de linkerzijde gestoord zijnde, en nu op nieuw in de rede gevallenvervolgde hij„Naar het schijnt, is het vertrouwen der Vergadering aan het wankelen gebrachtik keu den plichtdien het schouwspelhetwelk de Vergadering aanbiedt, mij oplegt; ik heb hierbij geen enkel woord te voegen." Eene hevige opschudding was het gevolg dezer verklaring. De genl. Ducrot diende een amen dement in inhoudende, dat de garde gaandeweg zal worden ontbonden, naar gelang de omstandigheden en de voortgang der reorganisatie van het leger dit zouden gedoogen. De minister Dufaure verklaarde, dat de ministerraad zich 's mor gens in beginsel met dit amendement, vereenigd had, erkenning namelijk van de noodzakelijkheid der ontbindingzonder bepaling van het tijdstipmaar toch zoo spoedig mogelijk. Het amendement werd met 488 tegen 49 st. aangenomen. Een aantal leden der uiterste linkerzijde hebben aan de stemming geen deel genomen omdat zij niet voor de ont binding stemmen, of den heer Thiers een votum van vertrouwen weigeren wilden. Nagenoeg al de generaalsdie leden der Kamer zijnhebben zieh tegen de dadelijke ontbinding en ontwapening verklaard. Den 25 is de wetsvoordracht betreffende het ontbinden der nat. garde in haar geheel met 503 tegen 133 st. aange nomen, en vervolgens de beraadslaging aangevangen over het wetsontwerp tot verhooging der indirecte belastingen (op wijnen, tabak, koffie, enz). De minister zeide, dat de ver hooging van uitgaven gedurende de eerste jaren, voor ren tebetaling en amortisatie der aangegane en nog te sluiten leeningen en het ouderhoud der vreemde troepen650 mil joen beloopt. De reeds opgenomen wetten tot verhooging der in- en uitgaande rechten, zegel- en registratierechten en briefporten zouden daarvan 220 en de nu in behandeling zijnde wet daarvan 150 miljoen verschaffen; het overige moest op andere wijze gevonden worden. Op het voorstel-Rivet is door 3 Afgevaardigden, de heeren LamyWarnier en Turquet een amendement voorgesteld waarbij de ontbinding der Wetg. Vergadering wordt aange nomen. Die ontbinding zou moeten plaats hebben na het aannemen van het budjet voor 1872 en van eene nieuwe kies wet; in elk geval zou de Constituante vóór 1 Mei'72 moeten bijeenkomen. De republikeinsche of gematigde linkerzijde heeft den 25 beraadslaagd over het voorstel der radicale linkerzijdetot ontbinding der Vergadering en bijeenroeping eener Constitu ante. De meerderheid beschouwde de daartoe door Gambetta en Boysset gedane voorstellen als ontijdig of voorbarig, en vreesdedat de ontbinding der Kamer aan de pruissen een voorwendsel zou geven tot het vertragen der ontruiming van het fransche gebied. De republikeinsche linkerzijde heeft in eene den 26 ge houden bijeenkomst beslistdat het verzoek om de Vergade ring te ontbinden voorbarig is. Den 28 heeft de heer Vit et het rapport overeelegd omtrent de voorstellen-A/re/ en Adnet betreffende de verlenging van het mandaat van den heer Thiers. Daarin wordt gezegd dat het voorstel-Adnet, betreffende het behoud van het status quoter zijde is gelegddat de tijd voor het voorstel- Belcastel, tot dadelijke ontwerping eener nieuwe constitutie nog niet ge komen isen dat de commissie het voorstel-A'ref liever ook nog niet gezien haddat zij de hoofdzaak daarvan behouden, maar den driejarigen duur van het mandaat er uit verwijderd en er eenige andere bepalingen aan toegevoegd had. Voorts wordt verklaarddat de Nat. Vergadering het recht heeft om gebruk, te maken van de constituëerende macht, welke een van hare attributen is, en dat de commissie het mandaat van der. heer Thiers even lang weuscht te doen voortduren als de Vergadering bestaan zal. Behalve deze bepaling houdt het door de commissie met. 10 tegen 5 st. ontworpen wets voorstel indat de President onverantwoordelijk ismaar zijne ministers verantwoordelijk aan de Kamer zijnen dat het den President vrijstaat de zittingen bijtewonen, wanneer hij den voorzitter daarvan kennis geeft. De minister Dufaure heeft uit naam van den ministerraad, voorgesteldaan de over wegingen der wet eene zinsnede toetevoegenwaarin de door den heer Thiers bewezen diensten worden erkend, en gewaagd wordt van de waarborgen, welke zijn persoon voor de vei ligheid des lands oplevert. Den 29 hebben de verschillende fraction der meerderheid langdurige beraadslagingen gehouden over een voorstelom het presidentschap der Republiek aan den heer Thiers opte- dragen op de voorwaardenvervat in de republikeinsche constitutie van 1S48. Een lid vreesde, dat het aanneineD van dit amendement het aftreden van den heer Thiers zou na zich slepen. Door verscheidene Afgevaardigden is de houding van den heer Thiers levendig gegispt. Er is geen definitief besluit genomen. Den 30 heeft de heer Choiseul eene motie ingedienddie door het gouvernement aangenomen en ondersteund is door de geheele linkerzijde en het linker-centrum. Zij strekte even als de motie-BuJfetom het aan den heer Thiers op- tedragen gezag te vestigen op den grondslag der constitutie van 18 48 maar hem te machtigende beraadslagingen der Vergadering bijtewonen. Zij week van de motie-Buffet hierin af, dat zij van geen constituüerend karakter der Vergadering gewaagde. - De heer Vitet deelde mededat. de commissie voor het voorstel-Aire/ het amendement van den minister Dufaure had overgenomenen deze verkaardedat de re geering de aldus gewijzigde conclusie der commissie goed keurde. Verschillende ingediende amendementen zijn inge trokken. Een amendementstrekkende om aan de Vergade ring het recht te ontzeggen zich eene Constituante te noe men is verworpen. De heer Gambetta heeft tegen de eer ste paragraaf van den consideranswaarin aan de Nat. Ver gadering een constituüerend gezag wordt toegekendhet woord gevoerd. Die paragraaf is aangenomen met 433 tegen 227 st. f» De duitsche gezant te Parijs heeft den 22 een onderhoud gehad met den franschen minister van buit. zaken en daarbij de Ligue tot bevrijding van den Elzas en Lotharingen ter spraak gebracht. De heer de Rémusat heeft verklaarddat de fransche regeering het bestaan van die vereeniging als strijdig met het volkenrecht beschouwde en haar reeds ont bonden had, en haar, zoo noodig, gerechtelijk vervolgen zou. De onderhandelingen te Frankfort over het sluiten van een nieuw postverdrag met Frankrijk hebben op de overdreven eischen der fransche gevolmachtigden schipbreuk geleden. De Rijks-kanselier heeft de regeeringen der overzeesche landenwaarbij duitsche vertegenwoordigers geaccrediteerd zijn, doen vragen, of zij genegen zijn afgevaardigden te zenden naar een te Berlijn te houden wereld-post-congres.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1