Belgie. OostenriJk-Hongarffe. Italië. Spanfe. Grwot Brittanje en Ierland. Griekenland. Vereenigde Stalen. Binnenland. Sngezoubeti Stukken. Pruisen. De minister van eeredienst heeft zijne goed keuring geweigerd aan de benoeming van onderwijzeressen uit de orde van O. L. V. te Koesfeld. in Westfa.en. De Spenersche Zeitung bericht bet volgende omtrent net gebeurde te Polignyden 3 Aug. zouden 2 escadrons dra gonders die van garnizoen verwisseldenden nacht te I o- ligny doorbrengenwaar geene bezetting ligt en de inge kwartierde militairen steeds goed zijn bejegend, s Avonds hing zich een dragonder op en zijn lijk werd naar het hos pitaal gebrachtwaardoor vele dragonders op straat ver schenen! Te 10 uren werd een schot gehakt lood gelost op eene groep dragonders, die op de markt hunne paarden drenkten; l man werd gedood, 1 zwaar en 2 werden licht gekwetst. Bene hevige opschudding ontstond en by de ver volging der vermeende daders hebben de dragonders burgers met sabelhouwen gekwetstéén zoo ernstig, dat hij eenige dagen later overleed. Bij het onderzoek bleek, dat de daad van één persoon afkomstig was en den 5 nam de transche overheid zekeren Jaquin gevangen in wiens stal een geweer roet dubbelen loop (de eene met gehakt lood geladen) en patronen verborgen waren. Bij zijne overbrenging trachtte hij te ontvluchten en daarbij werd hem door een zijner ge leiders met een zundnadel-kogel een voet verbrijzeld, zujn vader is mede in hechtenis genomen, omdat hij bedreigingen geuit heeft. De Kroonprins en Kroonprinses zijn den 2d van hunne reis naar Engeland te Berlijn teruggekeerd. De Keizer en de Keizerin van Brazilië zijn den zo te Berlijn aangekomen; zij hebben den 25 Potsdam bezichtigd en zijn den 26 naar Dresden vertrokken. Sedert den 24 is de arbeid aan het Parlementsgebouw weder krachtig voortgezet zijnde de metselaarsgezellen ver vangen door militairendie metselaars van beroep zijn. Ook de bij andere gebouwen van regeeringswege aan het werk gestelde metselaars zijn ontslagen. In eene den 27 gehouden vergadering van metselaar zeilen is met alg. st. beslist, de werkstaking als geemdigd te verklaren. Den 28 zijn te Koningsbergen 127 personen door de cholera aangetast en 48 er aan bezweken. Van 18 tot 25 Aug zijn 329 personen aan de ziekte bezweken. Ay heelt zich ook te TilsitInsterburg en Elbing vertoond. Het be richt omtrent het voorkomen van cholera-gevallen te Berlijn in tot dus ver niet bevestigd. Te Dantzig zijn den 27 en 28 geene gevallen voorgekomen. De russische Grootvorst Nicolaas is den 29 te Berlijn aan gekomen en bij den russischen gezant afgestapt. Beieren. De prins en prinses v. Bales hebben zich den 19 naar Oberammergau begeven om de passie-spelen aldaar bijtewonen. Elzas-Lotharingen. De maires zijn aangeschreven om in hunne gemeenten eene kennisgeving van den gouv.-genl. te doen afkondigen waarbijvoor zoo ver de daders niet opgespoord kunnen worden, de gemeenten aansprakelijk wor den gesteld voor alle binnen haren kring gepleegde bescha digingen van spoorwegen en treinenen aanrandingen van duitsche militairen en ambtenaren. De Slraszburger Zeitung meldt dat de regeering zich vrijheid van handelen voorbehoudt ten aanzien van lieden dieop grond van het 2e. artikel van het vredesverdrag officieel de fransche nationaliteit verkozen hebben, maar, in plaats van te emigreerenals franschen in het duitsche ltijksland zijn blijven wonen. Bij het keizerlijk besluit tot aanvulling der wet, bepalende de opneming in het Tolverbond met 1 Jan. 1872, worden reeds thans de meeste artikelen bij invoer over Duitschlands voormalige grenzen vrij van rechten gesteld. Het officiéél orgaan der regeering berichtdat dit jaar geene recruten zullen worden opgeroepen dat de rechterlijke organisatie zoo goed als voltooid isdat het duitsche straf wetboek en het wetboek van koophandel spoedig ingevoerd zullen worden, en dat de regeering voortaan streng zal zijn tegenover het dragen der fransche kleurenhet roepen van „leve Frankrijk!" enz. Volgens het verschenen programma van onderwijs voor de hoogere scholen zal het onderwijs in de laagste klassen in het duitschin de middelste en hoogste klassen zooveel mo gelijk in het fransch worden gegeven. Later zal het onder wijs in de oude talengeschiedenis en aardrijkskunde in het duitsch, dat in de wis- en natuurkundige wetenschappen in het fransch gegeven worden. De prefect van den Boven-Rijn heeft geprotesteerd tegen de publicatie door den bisschop van Straatsburg der benoeming van een pastoor, voordat zij door de regeering goedgekeurd was en de pastoor den eed in handen van den prefect had afgelegd. De pastorie blijft dus voor den benoemde gesloten. Den 27 heeft weder eene „nationale bedevaart" voor het herstel der wereldlijke heerschappij van den Paus plaats ge had ditmaal naar de hoofdkerk te Mechelen, waar de pon tificale mis door den nuncius gecelebreerdde zegen uitge sproken en eene feestrede gehouden is door den aartsbisschop. De bezendingen droegen de banieren harer woonsteden en corporation en voor een groot gedeelte ook vermaarde reliek kassendie in de O. L. V. kerk zijn tentoongesteld. Van alle kerkgebouwen en uit alle de huizen wapperden de nationale en pauselijke vlaggen. De Neue Freie Presse bevestigt het berichtdat te Gas- tein tusschen de graven v. Heust en v. Bismarck eene entente cordiale in het belang der bevestiging van den vrede van Europa is tot stand gekomen. Oostenrijk en Duitschland en waarschijnlijk ook Rusland en Italië, zouden zich geza- meliik tegen iederen verbreker van den vrede verzetten, De gezanten van FrankrijkOostenrijk, Belgie en Neder land hebben den 24, die van GuatemalaBeierenPortugal en Spanje den 26, op officiëele wijze, hunne gelukwenschingen den Paus aangeboden, dewijl zijn pontificaat even lang als dat van Petrus geduurd heeft. Den 23 had Z.H. reeds ro- meinsche deputatiën ontvangen. 3 Carlistische benden zijn uit Pampeluna en 2 uit St. Se- 'oastiano opgeruktde burgerwacht is bijeengekomen om ge zamelijk met de troepen en de karabiniers te opereeren. De aartsbisschop van Madrid heeft zijne onderhoorige geestelijken bij circulaire bevolen de Sacramenten aan bur gerlijk gehuwde personen tb weigeren tenzij deze openlijk berouw aan den dag leggen. De heer J. Stansfeld, laatstelijk voorzitter van het hoofd bestuur voor de armen-verzorging, is benoemd tot „voorzitter van het collegie voor plaatselijk bestuur", eene nieuwe afdeeling van het algemeen Rijksbestuur, waaraan de zorg voor de toe passing der armeuwet. der wetsbepalingen en verordeningen ter bevordering der algemeene gezondheid en het toezicht op de vervulling van sommige andere plichten der plaatselijke overheden zijn opgedragen. In de op den 22 door de „Liberale Vereemging te Bir mingham belegde meeting, is met alg. st. op 1 na de onvoor waardelijke verwerping der BalM-liU door het Hoogerhuis verklaard te zijn eene daad, die eene Wetg. Aergadenng onwaardig is, en met alg. st. eene door een werkman voor gestelde motie aangenomen, waarbij eene wijziging der samen stelling van het Hoogerhuis noodzakelijk wordt, verklaard dewijl dit erfelijk en daarom niet verantwoordelijk Staats lichaam zich in de laatste jaren meermalen tegen de verkozen en vertegenwoordigende Kamer verzet en maatregelen, welke voor het belang des Lands gebiedend noodig warenver heeft. Het comité van uitvoering der Vereemging heeft besloten eene conferentie te houden van vertegenwoor digers der groote stedenmet het doel om eene hervorming van het Huis der Lords te bewerken. In oostelijke Surrey, waar sedert 1841 geen conservatie! als Parlementslid verkozen is is thans de conservatieve can- didaat,, de heer Watney, met 3889 tegen 2770 st. benoemd. Den 14 is te Tynybedw, iu Zuid-Walesdoor de arbei ders ill de steenkolenmijnen van dien omtrek, die sedert ge- ruimen tijd den arbeid gestaakt hadden, eene groote meeting gehouden, waarin met 1400 tegen 100 st. besloten is om de hun aangeboden schikkingen aantenemen en den arbeid te hervatten. De fransche deputatie is, na de voornaamste steden van Ierland bezocht té hebbenden 28 te Dublin teruggekeerd en aldaar andermaal met buitensporige geestdrift ontvangen Later op den dag is zij naar Kingstown, waar zij zich zou inschepenuitgeleide gedaan, maar vervolgens in stilte naar ünblin teruggekeerd. In de graatschappen Huntingdon en Cambridge hebben zich het mond- en klauwzeer en de longziekte in vrij zorg wekkende mate onder het vee vertoond. De Konintr van Belgie is den 28 te Londen aangekomen, heeft den 29 de tentoonstelling van nijverheid en kunst be zocht en is den 30 naar Ostende vertrokken. De duitsche werklieden die naar Newcastle waren over gebracht om er de engelsche, die den arbeid gestaakt hebben, te vervangenweigeren thans ook te werken, tenzij de taak op slechts 9 uren bepaald worde. De 13 maanden geleden te Londen opgerichte engelsche Nationale Vereeniging van het Roode Kruis heeft een verslag omtrent hare werking uitgegeven zijnde een boek van 185 bladzijden. Van 100000 personen is ontvangen 29/.ÜUU. Het voordeelig saido beloopt thans 73212. en zal worden belegd om tot kern te strekken van een fondshetwelk by voorkomende gelegenheid voor een gelijk doel zal worden aangewend. Door het slaan van den bliksem in den kruittoren te La mia is die plaats gedeeltelijk verwoest. De inwoners hebben de vlucht genomen. Den 26 heeft op een spoorweg nabij Boston een ongeluk plaats gehad, waarbij 25 mensehen omgekomen en 50 gekwetst zijn. De rijtuigen geraakten in brand en verscheidene zigers zijn verbrand. De stoomketel der stoomboot Ocean-Ik ave is nabij Mobile gesprongen; daarbij 70 personen omgekomen en gekwetst. De leening van 50 miljoen is volgeteekend. De regeering heeft door haren gezant te Petersburgter zake van „oneerlijkheid in ambtelijke handelingen", de te rugroeping gevraagd van den heer v. Katacazyden russischen gezant bij de "Unie. Men verneemt, dat dit bezoek zal wor den ingewilligd. Verkiezingen. De Prov. Staten van Noordholland heb ben tot lid der 1». Kamer verkozen den heer A. Prinsbij herstemming met 37 st. tegen 25 st. op den heer M. H. Insinger. Belastingen. Directeuren der Maatschappij van Nijver heid hebben een adres aan den minister van financiën gericht, klagen over de schadelijke werking van den ac- Utrecht en den bisschop van Haarlem, op 21 Juli LI., bi) gelegenheid der viering van 's Pausen jubilé. Den 28 is te Maastricht de luchtballon Jules Fame met reizigers opgelaten. Behouden te Maubeuge neergekomen, zijn deze personen den volgenden avond te Maastricht terug- ehaaldwaar zij door de commissie der sociëteit Momus en dc muziek der Kon. Harmonie opgewacht zijnen in een rijtuig met, 4 paarden, door een groot aantal ruiters omgeven van zeer vele rijtuigen gevolgdhunne intrede hebben gedaan, terwijl de straten met vlaggen versierd waren. Den 30 is in het Sterrebosch bij Assen het eerste Noordelijk Evangelisch Zendingsfeest gehouden. Het aantal deelnemers werd op ongeveer 9000 begroot. De muziekcorpsen der schutterijen van Groningen en Assen en 3 zanggezelschappen luisterden het feest op. Bouwwerken. Op de gemeentebegrooting van Amsterdam voor 1872 komen als buitengewone uitgaven o. a. de vol gende posten voor: vergrooting van den stads-schouwburg f 150000, aankoop, aanbouw en inrichting van openbare scholen f 400,000aanleg van nieuwe straten en wegen f 530,000, reorganisatie van het brandwezen 68000, plaat sing van een uurwerk op bet. Paleis voor Volksvlijt f 6OÜ0. verhoogde voetpaden in de Warmoesstraat f16000. Den 29 is de twaalfde spanning van de overbrugging van het, Hollandsch Diep met goed gevolg op de pijlers geplaatst. Ten gevolge der belangrijke bezwaren, door het, gemeente bestuur van Amsterdam a ingevoerd tegen het, dempen van een gedeelte van het Westerdok ten behoeve der spoorweg- werken, zal daaromtrent een nader onderzoek worden ingesteld. Giften. Mevr. de wed. mr. II. A. Hartoghgeb. Fnthoven, heeft overeenkomstig het verlangen van wijlen haar echt genoot (oft. van just, bij de rechtbank te Amst.), f 1000 aan de algemeene armen te Amsterdam geschonken. De Koning heeft voor f 1000 ingeschreven voor het op de begraafplaats te Ginneken opterichten monument voor de gesneuvelden op de citadel van Antwerpen. Cholera. De gemeenteraad van Rotterdam heeft aan het dagelijksch bestuur f 2000 toegestaan tot, voortzetting der reeds aangevangen maatregelen tot wering der cholera. Die van Groningen heeft de Vereeniging tot bevordering der volksgezondheid 1200 verleend, voor een algemeenen schoonmaak van woningen van minvermogenden. Die van Nijmegen heeft, den 28, tot aanvulling van zijn besluit van den 11 besloten dat wanneer in Septem ber de cholera hier te lande mocht uitbreken, de kermi; niet zal doorstaan. Pokken. Van 20 tot 26 Aug. zijn te Amsterdam aan de pokken overleden 54 personen waaronder 44 kinderen. Ai inrvn I TWPXT l^Oll 9ft ml 9.0 'g fi Vfltllls liphhpn tft Zflftl' waarin zij cijns op de zeep. c ,T. Spoorwegen. Den 26 is het gedeelte Neuzen o. JNi- colaas der voltooide lijn Neuzen Mechelen geopend. Weerbaarheid. Den 30 is te Rotterdam de schietwed strijd geopenduitgeschreven door de Kon. Scherpschutters- vereeniging; 41 corpsen namen daaraan deel. De Konmg en prins Alexander kwamen uit den Haag over en zijn 's avonds derwaarts teruggekeerd, na bij den heer Stolk, den commandant der rotterdamsche Vereeniging gedineerd te hebbenterwijl Rctte's Mannenkoor eene serenade bracht. Prins Hendrik die gelijktijdig van Soestdijk gekomen was en bij den heer Stolk logeerde woonde 's avonds het concert in de Officiers- Societeit gedeeltelijk bij. Nabij het schietterrein was een kamp tot verblijf der schutters ingericht Den 31 is de Koning weder in het kamp gekomen, waarin hij met prins Hendrik aan een door het rotterdamsche corps aangeboden diner heeft deelgenomen. De muziek der schutterij deed zich hooren en het kamp werd geïllumineerd. Na 's Konings vertrek is de prins verschenen op het concert van het muziekcorps der grenadiers en jagers in de sociëteit, Harmonie. Onderwijs. Het dagelijksch bestuur te Goes heeft op het verzoek der ouders" van 8 meisjes om toelating'tot de lessen der hoogere burgerschool, geene reden tot afwijzing gevonden. De commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs heeft zichbij adres aan den gemeenteraad, tegen deze beschikking verzet. De raad heeft het voorstel van den voorzitter, om den brief voor kennisgeving aantenemen en zich incompetent te verklaren tot eene beslissing daarop met 5 tegen 4 st. verworpen en met 6 tegen 3 st. aange nomen eene motie, waarbij de hoogere burgerschool alleen voor mannelijke leerlingen toegankelijk wordt verklaard. De burgemeester gaf te kennen, dat hij dit besluit aan betoor- deef van den Koning onderwerpen en inmiddels de beslis sing van B. en W. handhaven zal. De jaarlyksche vergadering der Vereeniging van leeraren aan inrichtingen voor middelbaar-onderwijs, dfi» 31 te Am sterdam gehouden, heeft eene motie aangenomen, inhoudende, dat tegen eene proefneming met het toelaten van meisjes op de hoogere burgerscholen geene gegronde bezwaren zijn intebrengen, en eene motie verworpen, strekkende om te verklarendat de tijd nog niet gekomen was om eene ver eeniging van jongens en meisjes op eene zelfde U, bprger- gerschool als wensehelijk te beschouwen. Feesten. Te Alphen zijn, ter vervanging der geschorste kermis, gedurende 2 dagen volksfeesten gehoudenbestaande in harddraverijen, verschillende volksspelen, jroeiwedstrijden geïllumineerde gondelvaart en vuurwerk op den Rijs, Den 25, 26" en 27 beeft de handboog-buksschieterij en harmonie-kapel Claudius Civilis te Amsterdam haar 20jarig bestaan gevierd. Den 26 woonden de Koning en prins Hendrik den wedstrijd en het feestmaal bij, De prins heeft ook de volgenden dag de prijzen uitgereikt. Het ontzet van Groningen is den 28 feestelijk herdacht door het houden van verschillende volksspelen, waaronder eene harddraverij om een prijs van 300 en premiën van f 80 en 30voorts paardenkeuringmuziek der infanterie van Leeuwarden en verlichting der Groote Markt roet beu- gaalsch vuur. De bewoners van den Duivelshoek te Amsterdam hebben aldaar een gedenksteen geplaatstter herinnering aan het bezoek van den pauselijken nuncius, den aartsbisschop van Misdrijven. Den 28 en 29 's avonds hebben te Zaandam groote volkshoopen de stad doorgetrokken hunne ontevre denheid over het, schorsen der kermis te kennende geven door zingen en schreeuwen. Den 29 werden ook bij enkele ingezetenen de glazen ingegooid en andere baldadigheden gepleegd. Te 10 uren werd het noodig geacht, de schutterij opteroepenen den 30 zijn tot handhaving der rust 26 huzaren uit Haarlem gekomenen heeft de burgemeester alle samenscholingen van meer dan 5 personen van 's avonds 7 tot 's morgens 6 uren verboden. Ook te Bodegraven hebben den 29, om dezelfde reden dergelijke ongeregeldheden plaats gehad ten gevolge waar van 's avonds militaire hulp uit Woerden is ontboden. Rechtszaken. De reehtbauk te Amsterdam heeft den 23 J.H. Adriaans', vroeger kastelein der studenten-societeit te Lei den thans geëmployeerde der Failliet-waarborg-maatschapp'y te Amsterdam, veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf en 3 boeten van f25. De wed'. J. Molenaar Bose Lad hem ter inning van pretentiën iu Indiëhandteekeningen in blanco op mailpapier toevertrouwd. Boven eene schreef hij dat zij 15 aandeden van 500 fr. der leening van Tunis van hem in bewaring had genomenboven eene tweededat zij hem f 18000 wegens slot eener finale afrekening schuldig was, boven eene derdedat zij niets meer uit, zijnen faillieten boedel te vorderen had maar naar genoegen voldaan was. Op grond van het tweede stuk stelde hij eene reehtsvordering tot teruggaaf der aandeden ineerst bij de rechtbank te Arnhem en vervolgens bij het hof van Gelderlandwelk laatste een onderzoek naar de echtheid van het stuk beval, hetgeen tot zijne vervolging heeft geleid, Ik wil trachten den Burgerman een antwoord te geven op zijne vraag, of de niet-catholieke Nederlanders zich ten aanzien van het leerstuk der Pauselijke Onfeilbaarheid kunnen ge dragen als van eene zaak welke hun volstrekt niet raakt dat zij daartegenals schadelijk voor hunne staatkundige godsdienstige vrijheidop hunne hoede moeten zijn. Of daartoe bevoegd en geroepen bpn, mogen ander^beslissen; ik geef slechts mijne opvattingwelke mij juist voorkomt tot, ik een betere mag vernemen. Vergis ik mij niet dan is de Burgerman iemanddie naijverig op zijne voorrechten als Nederlander afkeerig is van agitatievan courantengeschrijf op godsdienstig terrein, die prijs stelt op liet behoud eencr goede verstandhouding met andersdenkende landgenooten. W ie zou, zijn geloof en zijn Vaderland liefhebbende, het niet gaarne met, hem eens zijn! Wie, die gewetensvrijheid hoogschat als een specifiek nederlandsch volksvoorrecht, niet gaarne verdraagzaam willen handelen, zoo veel en zoo ver mogelijk! Wie zou, voor zich het recht ejsehende. een eigen geloof te mogen bezitten, zijnen roomsch-catholieken landgenooten misduiden dat zij als gehoorzame kinderen hunner Kerk zich aan het door Ijst jongste Concilie vastgestelde dogma van's Pausen onfeilbaar heid in zaken van geloof en tucht onderwerpen? Men zou dan ook onder de protestanten en onder de minder volgzame catholie' en van andere landen van het dogma niet, zooveel notitie genomenhet zou niet zooveel gerucht jn de wprpld gemaakt hebben, indien de vaststelling niet, voorafgegaan ware en in verband stond met iets anders van groote betee- kenlsnamelijjc de uitvaardiging door den Paus op 8 Decem ber 1864 van de Encycliek gwnta cura en van den daarbij behoorenden Syllabus errorumeene lijst van zoogenaamde dwalingen, waarin de beginselen, vrijheden en voorrechten dpr tegenwoordige maatschappij worden afgekeurd en ver oordeeld, Tot op het oogenblikdat de Pausleerareude in zaken van geloof en tuchtonfeilbaar werd verklaardstond het ieder catholiek vrij aan dezen Syllabus zooveel gewicht te hechten als hij met zijnen eerbied voor den Opperpriester zijner Kerk pverpen kon brengente meer naarmate de veroordeelde dwalingen godsdienstigete miuder naarmate zij staatkundige meeningen betroffen. Men koil aannemen, dat de Pausbij het veroordeelen van heerschende dolingen, slechts voorhad een idealen toestand te schetsenslechts eene theqrie verkondigdewaarvan de volkomen practijk on mogelijk en althans hier te lundebij de bestaande vrijheid van godsdienst en gelijkheid van rechtenongewensofit en ounoodig was. Men kon nauwgezet catholiek zijn en te gelijk ten aanzien der onderlinge verhouding van Staat en Kerk andere gevoelens aanklevendan van- die van den Paus. Maar sedert de steller van den Syllabus onfeilbaar verklaard en daardoor aan dat document eene hoogere sanc tie gegeven isis het den catholiek tenzij hy zich in ver zet, wil stellen tegen zijne Kerkniet meer mogelijk de veroordeelde meeningen te huldigen. Spreke ook het nieuwe dogma slechts van zaken van geloof en tucht 't is niet de leek die voor zichmaar de Kerk die uitmaakt hoeverre ge loof en tucht zich uitstrekken, en de opneming van verschil lende stellingen in den Syllabus waarvan het voor gewone menschenkinderen niet gemakkelijk te begrijpen valt in welk verband zij tot de godsdienst staan, bewijst, dat, de grenzen van het gebied van geloof en tucht, zeer wijd gesteld zijn. Vrijheid van gewetenvan eeredienstvan gedachte de onafhankelijkheid van het burgerlijk gezag en van de weten schap van de heerschappij der Kerk zijn door den Paus ver oordeeld en de catholieken zijn thans verplicht ze gelijkelijk aftekeuren. Zullen wij hun daarom hard vallen Geenszins. In Nederland staat het ieder vrij te denken te meenen, uit- tespreken en te verkondigen wat, hij wil. Acht iemand de Republiek beter dan het, Koningschaphet absolute Koning schap heter dan de constitutioneele monarchieeene Staats kerk beter dan verschillende gelijkgerechtigde religiën, niets belet hem zijne overtuiging te verdedigen mits en hier komt het, op aan hij de wetten blijve eerbiedigen en geen geweldige poging doe tot omverwerping der bestaande orde van zaken. En dat is van de nederlandsctie catholieken nijvere en rustige burgers als zij zijn, zich weiuig inlatende met kwestiën van den dag en bovendien opgevoed in eerbied voor Gezag, wel het allerminst te vreezen. Wel is het tc denkendat zij ijverig voor hun geloof en gewoon het wachtwoprd hunner leiders te volgen, dezen behulpzaam zul len zijn om 5 blijvende binnen dc palen der wet,, op geleide lijke wijze een toestand in het, leven te roepen, vrij van alle door den Syllabus veroordeelde beginselen. Ook daarmede zijn de catholieken iu hun rechtieder burger tracht bij de verkiezingen van 's Lands, provinciale of stedelijke Vertegen woordigers zulke personen benoemd te krijgen waarvan hij verwachten mag, dat zij zijne wenscheu vervullen, zijne denk beelden verwezenlijken zullen. In Noord-Brabant hebbende gehoorzame volgelingen van den Syllabus reeds eene welgelukte pogiug gedaan om alle daaromtrent andersdenkende catlio- iieken uit de vertegeuwoordige Vergaderingen te werenzij hebben die Vergaderingen eene zuivering in ultramontaansehen geest doen ondergaan. Toch waren de verdreven personen lieden van talentlief hebbers van hun Vaderland, onberispelijk yan gedrag en oprecht het calholicismus toegedaanmaar in het staatkundige liberaal; zij hingen beginselen aan, door den Syllabus veroordeeldvan hen was nimmer de triumf der mare catholieke beginselen te wachten. Nog eens, zoo handelende waren de Noord-Brabanters in hun recht; maar trachten zij dus langzamerhand het her stel voortebereiden van eene vroegere orde van zakentoen de roomsch-catholieke Kerk de wereldlijke overheid aan zich ondergeschikt wist te maken om elke afwijking van hare leer, e'ke vrije uiting der gedachten te onderdrukken en te straffendan zien wij daarin meer dan een bekrompen ijver voor het verkiezen van geloofsgenootendan zien wij het optreden eener kerkelijke partij die ook op het gebied van den Staat wil heerschen en geene andere nevens zich kan dulden; dan dwingt het zelfbehoud hen, die als Ne derlanders zich geroepen gevoelen om de vrijheid van geweten in eere te houden en ongeschonden aan het nageslacht over- televerenom, waar zij kunnen, den toegang tot de verte genwoordigende Vergaderingen gesloten te houden voor al de catholiekendie zich nederleggen bij den door den onfeil- baren Kerkvorst uitgevaardigden Syllabus. Is zulks onverdraagzaamheid Niet onverdraagzamer dan de uitsluiting van liberalen door conservatieven en van con servatieven door liberalen, 't Is noodweer, om het bedreigde beginsel der ^verdraagzaamheid, der gewetensvrijheid tegen onverdraagzame aanranding en overheersching te redden, 't Is geen aanvallendemaar een verwerende krijg. De catholieken hebben in de laatste jaren steeds minder en minder te klagen gehad over onverdraagzaamheid of uit sluiting van protestantsohe zijde. Zoo zij in den jongsten tijd miuder welwillendheid ontmoetenzij hebben het te wijten aan het drijven eener partijdieniet te vreden met de verworven positiehare eisehen steeds hooger stelt ten koste van anderen en diehet gebeurde in Noord-Brabant en de al te onvoorzichtig in de amsterdamsche Parkzaal ge sproken woorden mogen het wie 't niet gelooven kon leeren, het herstel van toestanden boogt, die tot de geschiedenis moesten blijven behooren. Nederlandsche kiezersdie prijsstelten op hunne volksvoor- rechten kunnen de behartiging hunner dierste belangen niet toevertrouwen Ran lieden dieook zonder oppositie te ma ken tegen de bestaande staatsregelingzicli er slechts tijde lijk aan onderwerpenmaar haar niet liefhebben. Zoo zij er geen afbreuk aandoen, zoomen zelfs de oprechtheid van hun nen eed als staatsambtenaren niet mistrouwen magzij zul len de vrijzinnige beginselen ouzer grondwet niet, zoodanig toepassen en ontwikkelen, als men in het, land, dat van ouds her' de bakermat der vrijheid was, mag verwachten. Na het vorenstaande zal het den Burgerman duidelijk zijn, dat ieder zich voor de gevarenwelke uit het dogma der Onfeilbaarheid en het daarmede in verband staande" kunnen voortvloeienkan beveiligendoor bij het deelnemen aan verkiezingen zijnen plicht te doen, en zich te wachten voor liet steunen van zulke partijendiemet welke bedoelingen dan ookhand in hand gaan met de zijde van waar het gevaar dreigt. Vlg. Encycliek tan Z. H. Pius IX van Amst. bij C. L. v. Langenhuysenhl. 10, 11 Stellingen 10, 15, 19, 42, 52—54, 57, 77 en 78. 1 Dec. 1864 en 19, en de ^tftbd-ÜlicUlDSL Woensdagavond, den 31 Augustus 1.1., had de uitdeeling plaats der blijken van goedkeuring aan kindereh welke, zich gedurende het afgeloopen jaar aan geen schoolverzuim hadden schuldig gemaakt, Tot dit algemeen schoolfeest waren alle kinderen, zoowel die der openbare als der bijzoudere scholen binnen deze gemeente uitgenoodigd. Twee hoofdonderwijzers en eene hoofdonderwijzeres der bijzondere scholen echter hebben hetom voor hen zeker geldige redenbeter geoordeeld dat de kinderen hunner scholen aan dit algemeen schoolfeest geen deel zouden nemen. Aan den wensch van het Schoolverbond, om namelijk alle kinderen zonder onderscheid tot, dit feest te vereenigen, kon dus niet voldaan worden. liet neemt, niet weg dat het feest overigens tot algemeen genoegen is afgeloopen. De ongedwongen vrolijkheid der kinderen levert het bewijs, dat op de scholen van Alkmaar, die daar vertegenwoordigd waren een goede geest heerseht. Woensdagnacht is een kind van de wed. Geuken, met een paüngstal op de kermis staandeslaapdronken in het water hij de visehmarkt geraakt. P. h. Luyters Jr.. bakkende in dc beignetskraar.l van I'. L. Luyters van Rotterdamsprong, hoezeer niet kunnende zwemmen, zoo bezweet hij was. op het hulpgeschrei der moeder te water, en had het geluk den reeds bewust eloozen knaap aan wal te brengen en van een wissen dood te redden,

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2