Duitsclilaml Keigic. Oostenrijk-Hongarije. B talie. Spanje. €»rooi Klriüanic «»si lorlanil. I.neiien. Turkije. lliwilic. ïoirt'nigdt' Skaten en periodieke geschriften bestemde papier met eene belasting van 20 tr. per 100 kilogr. bezwaard wordt. Een amendement, om die belasting tot op de helft te verminderenwerd ver worpen. Zij treedt in de plaats van het dagbladzegel,'t welk de regeering aanvankelijk voornemens was geweest weder in- tevoeren. De minister van financiën heeft de urgentie gevraagd en verkregen voor het door hem ingediende voorstel omtrent, den verkoop van het terrein waarop het verbrande ministerie van financiën heeft gestaan. Hij verklaardedat door deze zaak het vraagstuk omtrent de definitieve vestiging van den zetel van het gouvernement in het minst niet geprejudi- ciëerd werd. Bij de derde lezing van de wet omtrent de te verleenen vergoeding wegens oorlogsschadeu (bepaling van het bedrag na nadere nauwkeurige opneming en beschikbaarstelling van 100 miljoen fr. tot voorziening in de dringenste behoeften), is, op voorstel van den minister voor handel en landbouw, T'F der bij voorbaat aangewezen 100 miljoen bestemd tot, het schadeloosstellen der grondbeiittersdie het zwaarst bij de belegering van Parijs door de troepen Versailles geleden hebben, en meer bepaald van de bewoners van Point-du-Jour. l\n 7 heeft de heerrfe Cézannerapporteur der commissie de motie-.S«»me/ met nadruk verdedigd. De franschen waren wel een revolutionair volkmaar Parijsmet zijn machtig element van wanorde was daarvan de grootste schuld. Le gers waren niet voldoende om dat element onschadelijk te makenverplaatsing van den zetel der regeering zou meer afdoende blijken te zijn. Stoffelijk nadeel zou de stad daar van niet ondervinden. De spoorweg-, omnibus- en schouw- burg-directiën hadden thans grooter ontvangsten dan in gewoue tijdenzij verkozen de rust zonder het gouvernement boven het gouvernement zonder rust. Spreker zou het verlaten van het veilige Versailles nimmer voor zijne verantwoording ne men. Hij werd door de rechterzijde herhaaldelijk toegejuicht, door de linkerzijde uitgelachen en in de rede gevallen. Louis Hlanc bestreed daarop de motie Europa zou in de aanneming het bewijs zien eener ernstige tweespalt tusschen de stede lijke en plattelands-bevolking de Vergadering zou zich te Versailles niet slechts van Parijs maar van geheel Frankrijk isoleerende parijsche gemeenteraad zou eenmaal de door de Vergadering ledig gelaten plaats innemen. Versailles was niet veilig te noemen, vooral niet tegen staatsgrepen van pretendentende vestiging der regeering aldaar zou niet 10 maar minstens 40 miljoen fr. kosten. De burggraaf de Meaux. een der voorstellersheeft de motie nogmaals toegelicht en verdedigdde heer Leon Say. prefect van Parijsbeant woordde hem en trokevenals na hem de maire Kacherot partij voor Parijs. Op art.. 1, houdende het blijven der re geering en Vertegenwoordiging te Versailles en het onverwijld overbrengen der administratie enz. derwaartszijn amende menten ingediend door de heeren BrunetDuchdtel, Perno- let de PressenséBar the en Picard en Targettot instal latie der gezamenlijke departementen te Versailles op 21 Sept. of op 1 Jan., of na het reces, tot verplaatsing der Vergadering naar Parijs, maar met beschikking over het paleis te Versailles (om des verkiezende terug te kunnen keeren), of met bevoegd heid. om, indien de omstandigheden het vereischen, ook elders te kunnen vergaderentot, verwerping van het tweede en aanneming van het eerste lid van dit art. Met de verwer ping van het tweede lid (alzoo behoud van het status quo) vereenigde zich de regeering bij monde van den minister van justitiemaar niet op grond van het aan Parijs zoo vijandige rapport van den heer de Cézanne waartegen hij uitdrukkelijk protesteerde. De Kamer zou zich na het reces weder met de ministers te Versailles kunnen vereeni gen overigens bleef men voor de toekomst vrijzonder onstaatkundig te bepalen, dat 's lands Vertegenwoordiging nimmer weêr te Parijs zou zetelen. Na de intrekking of verwerping der eerstbedoelde amendementen Duchdtel met 384 tegen 246 st.) werd het amendement- Target met 315 tegen 305 st. aangenomenhetgeen levendige sensatie te weegbracht en vervolgens de gewijzigde motie (art. 2 bepaalt, dat de afdeelingen 15 leden zullen benoemen om in overleg met de regeering de uitvoering van art. 1 te regelen) met 432 tegen 190 st. goedgekeurd. Uit het rapport der budjet-commissie omtrent den alge- meenen toestand der geldniiddelen blijkt, dat de rente der gedeeltelijk geconsolideerde gedeeltelijk nog te consolideeren schuld 723 miljoen, de door vlottende schuld tijdelijk ge dekte achterstand 673 miljoen en liet hu dj et 2800 miljoen bedraagt (voor 1830 bedroeg het budjet 981,voor 1848 1446,voor 1851 1434, voor 1871 [met inbegrip van 300 m. voor departementale uitgaven] 2152 miljoen); dat, boven en behalve de bij de gewone en buitengewone budjetten voor 1870 en 71 toegestane sommen, van 18 Juli '70 tot 20 Pebr. '71 aan de gezamenlijke departementen voor 2700 miljoen aan supplementaire credieteu tot goedmaking der kosten van den oorlog zijn verleendwaaronder niet begrepen zijn de krijgsuitgaven van departementen, gemeenten en particulieren, zooals de 100 miljoen door de departementen voor demobi lisatie der nat. garde besteed. De linkerzijde heeft den 8 besloten het van den Afge vaardigde Brisson uitgegane voorstel tot het uitvaardigen eener amnestie ten gunste van al de wegens het parijsche oproer in hechtenis verkeerende personendie zich niet aan onder het bereik van het gemeene recht vallende misdrijven hebben schuldig gemaaktniet iutedieneiimaar om eene deputatie naar den President der republiek aftevaardigen, met verzoek om den gang van het gedingten gunste inzonderheid van die personen, welke vermoedelijk vrijgesproken zullen worden, zoo veel mogelijk te bespoedigen. Den 9 is eene wetsvoordraeht aangenomenwaarbij een nieuw tarief voor het vervoer der dagbladen vastgesteld en het door het gouvernement der nationale verdediging opge heven staatsmonopolie tot het vervoeren van dagbladen in pakken hersteld wordt. De opbrengst van dit monopolie wordt op 3 a 3t miljoen begroot. Met alg. st. is een crediet van 153 miljoen fr. toegestaan, ter bestrijding der onder houdskosten van de occupatietroepen. Door den minister van financiën werd een wetsvoorstel ingediendom met 1 Jan. 1872 alle directe en indirecte belastingen met TV te verhoogeningeval vóór dat tijdstip de belastingwetten ter voorziening in de buitengewone behoeften der schatkist niet. mochten zijn aangenomen. De Afgevaardigde Dahirel heeft een voorstel ingediend tot regeling van de wijze van behan deling der boodschappen welke voortaan door den President der republiek aan de Vertegenwoordiging zullen worden in gezonden. Den 12 is het rapport der budjet-commissie voorgelezen over het regeerings-voorstel tot verhooging der belastingen met T's. De commissie ontraadde de aannemingomdat de reeds aangenomen wetten eene meerdere opbrengst van 420 miljoen beloven. Voorts zeide de commissie, dat zij, op aan drang van den heer Thierstoestemde in het verdagen der beraadslagingen over zekerevoor uitstel minder vatbare kwestiën tot na het recesonder voorwaarde, dat de Kamer spoedig genoeg bijeen zou komen om de beraadslagingen over de belastingwetten vóór 1 Jan., te doen afloopen. De minister van financiën zeide, in antwoord op eene interpella tie, dat Frankrijk, waar het de belangen van den Elzas en Lotharingen geldtnooit zal vergetendat' die provinciën eenmaal een deel van Frankrijk hebben uitgemaakt. Uit het rapport omtrent de supplementaire begrooting voor 1871 blijktdat het geheel der uitgaven voor die dienst 3197 m. beloopen zal, waar tegenover slechts 3150 m. aan middelen en inkomsten staan. In overleg met, de regeering stelt de commissie als nieuwe middelen vooreene heffing van 80 m. op de inkomsten eene korting van 5 a 25 p.c. op de tractementen van alle lands-beambten boven de 3500 fr. in de gewesten en boven de 5000 fr. te Parijseen stedelijk octrooirecht van 3 p.c. op alle verbruiksartikelen herstel der afgeschafte belasting op de paarden en rijtuigen van weelde; heffing van 10 opcenten op de plaat,sbrietjes van spoortreinenstoombootenhuurrijtuigen enz (opbrengst, 28 miljoen); belasting op de biljarten, op de leden van socië teiten der contributie), op het kruit en op de roerende bezittingen. Deze gezamenlijke nieuwe belastingen zouden ruim 170 miljoen opbrengen. De jaarwedde van den President, der republiek is bij het budjet op 600,000, die der ministers op 60000 fr. vastgesteld- De regeering heeft een crediet van 5000 fr. aangevraagd tot. het uitreiken van bronzen medaljes aan personendie zich verdienstelijk hebben gemaakt door het verzorgen van zieken en gekwetsten in de ambulances van het leger te velde of in de vaste ambulances. Den 13 is eene boodschap van den heer Thiers ingekomen; hij acht het wenschelijkdat de Afgevaardigden zich naar de departementen begeven, om met de bevolking in aanraking te komen en de regeering tijd te geven tot, het gereedmaken van wetsontwerpende Kamer Kan zonder vrees uiteengaan, orde en rust, zijn verzekerd, de betrekkingen met, het buiten land gunstig. De politiek der regeering is eene vrijzinnig - behoudende. Zij heeft van de voorloopige heffing van TV op de directe belastingen afgezien, in de hoop, dat de "Vergade ring op 4 Dec. weder samenkomende, vóór 1 Jan. de noo- dige belastingen zal goedkeuren. Na discussie over de ver daging is het voorstel der commissie, om van 17 Sept. tot 4 Dec. vacantie te nemen, de macht der bureaux te schorsen en eene permanente commissie van 25 leden te benoemen aangenomen. De Keizer heeft, den 4 uit Gastein eene dankbetuiging uit gevaardigd voor de feestelijke ontvangst,in alle oorden van Duitschlandder uit, Frankrijk teruggekeerde troepen. Het duitsche leger, behalve de beiersche troepen die een afzonderlijk corps blijven vormen zal bestaan uit 15 leger corpsen en de pruisische garde, te zamen 141 regimentén infanterie, 17 jager-bataljons en 92 regimenten cavallerie tellende. Onder de infanterie zijn 106 onder de cavallerie 72 pruisische regimenten. Pruisen. Bij een der laatste te Berlijn uit Frankrijk ter volmaking van het derde halve miljardaangekomen geldzendingen bevond zich 14J miljoen fr. in pruisisch pa lheren geld't welk door de duitsche troepen gedurende den veldtocht in Frankrijk is uitgegeven. Den 7 zijn te Koningsbergen door de cholera aangetast 33 en bezweken 20 personen, den I2'n 93 en 63. Te Stettin, Elbing en Dantzig komen dagelijks enkele gevallen voor. Beieren. Prins v. Bismarck is allerwegen met hartelijk heid ontvangen; te Reichenhall werd hem den 8 eene serenade gebrachtwaaraan de geheele bevolking deel nam en waarbij veel geestdrift, heeft geheerscht,. Wurtemberg. De duitsche Keizer, de Groothertog en de Groothertogin van Baden zijn den 11 te Friedrichshafen aangekomen, ter viering van den verjaardag der Koningin. De Koningin van Nederland en lmar zoon Prins Alexander bevonden zich daar reeds. Elzas-Lotharingen. In de laatste der geestelijke oefe ningen, door ruim 100 catholi°ke geestelijken uii den Beneden- Elzas in het seminarium te Straatsburg gehoudenis een schrijven der keizerlijke prefectuur medegedeeldwaarin de catholieke geestelijkheid als de voornaamste oorzaak der heer- schende gisting en daarmede samenhangende demonstratiën beschouwd wordt,, daar zij niet slechts in particuliere gesprek ken maar ook openlijk in de kerkendoor loftuigingen en toespelingen op Frankrijk enz., de bevolking opruit. Daarom zou de regeering voortaan hare gedragingen nauwkeurig doen nagaan en met alle strengheid de wet handhaven. De plaatsvervangende maire van Straatsburg heeft aan de inwoners bekend gemaaktdat, uit 's Rijks schatkist, weder om 19 miljoen fr. beschikbaar is gesteld ter vergoeding der door het, bombardement veroorzaakte schadeen dat derhalve nogmaals 40 p.c kan worden uitgekeerd van het door de commissie van taxatie bepaalde bedrag. Den 7 is op de begraafplaats te Metz het monument ingewijd voor de in den omtrek der stad gesneuvelde en in de ambulancen gestorven fransche krijgslieden. Vooraf werd eene lijkdienst in de kerken der verschillende gezindten gehouden. De maire en de gemeenteraad begaven zieli aan het hoofd der catholieke bevolking naar de hoofdkerk allen in rouwgewaad en van immortellen-kransen of bouquetten met driekleurige linten voorzien. De winkels waren geslo ten; uit de stedelijke gebouwen en de particuliere woningen waren rouwvlagen uitgestoken. De dienst in de met zwart laken en floers sedrapeerde hoofdkerk en de wijding van het monument, zijn verricht, door den bisschop van Metz. De menigte, die daarbij tegenwoordig was, wordt op 30000 personen geschat en heeft zich weder in geregeldcn optocht stadwaarts begeven. De Vereeniging van werktuigfabrikanten te Brussel heeft beslotendat de fabrieken van hare leden gesloten zullen worden, indien de werklieden, die den arbeid gestaakt heb ben dezen niet vóór den 12 liervatten. Zulks niet, geschied zijnde hebben de eigenaars hunne etablissementen op den bepaalden dag gesloten. De arbeiders beoogden eene ver mindering der werkuren van 11 a 12 op 10, en maakten de gréve niet algemeenmaar beurtelings bij de verschillende patroons. Oostenrijk. De uitslag der verkiezingen voor de Land dagen is, behalve in Beneden-Oostenrijk, niet, gunstig voor de duitsch-liberale of verfassungs-pnrtij. Men vermoedt, dat het door de Landdagen sament est,ellen Huis der Afgevaar digden niet meer dan 66 leden dier partij, tegen 137 rninis- teriëelen (feudalen, olerikalen en nationalen) tellen zal. Deze uitkomst is voornamelijk te wijten aan de keuzen der groot,e grondbezitters in Moravie en Boven-Oostenrijkwaar de keuzen van de steden en het clerikale platteland tegen el kander opgewogen hadden. De gezant te Petersburg graaf Chole'-, is tot voorloopig gouverneur van Boherae benoemd. De Keizer heeft, den aartshertog Karei I,odewijk benoemd tot, beschermheer der in 1873 te Weeneu te houden wereld tentoonstelling, en den aartshertog Rainer tot voorzitter der tentoonstellings-commissie. Te Ischl, Gastein en Salzburg vertrokken onderscheidene leden der keizerlijke familie en een dozijn oostenrijksche prinsengraven en baronnen onmiddelijk toen de komst, des duitscben Keizers bekend werd, om dezen niet te ontmoeten daarentegen zijn 6 a 70UÜ boeren uit den omtrek den 7 en 8 te Salzburg gekomenalleen om den Keizer, „die Napoleon zoo duchtig klop gegeven had," te zien. De runderpest is in Galicie uitgebroken. Den 14 zijn de Landdagen geopend, behalve te Lemberg, Triest en Innsbruck. Er kwamen regeeringsvoorstellen in tot wijziging der provinciale wetten en van de kieswet. De Landdag van Opper-Oostenrijk is door 16 constitutioneele le den verlaten geworden. De moraviscbe Landdag wordt door de linkerzijde niet bijgewoond. Die van Karnt he heelt zich, wegens de afwezigheid van 13 leden der oppositie, onbevoegd verklaard. Hongarije. Den 11 is te Pesthin tegenwoordigheid der ministers, aan den bisschop Jekel/alusy een eigenhandig schrijven des Keizers voorgelezenwaarin de afkondiging van het leerstuk der onfeilbaarheid afgekeurd en de genoemde prelaat deswege berispt, wordt,. De bisschop heeft verklaard, dat hij zich aan het gezag des Keizers onderwierp. De stedelijke vertegenwoordiging der koninglijke vrije en hoofdstad Ofen heeft in hare algemeene vergadering van den 5 bijna eenstemmig een besluit genomenwaarbij zij het, leerstuk der onfeilbaarheid niet erkent, de afkondiging daarvan in de onder haar patronaat staande kerken verbiedt, en de geestelijken die he,, des ondanks verkondigen moch ten als van hunne benificiën vervallen beschouwt. Den 12 heeft de eerste proefrid per locomotief door den tunnel van den Mout-Cénis plaats gehad. De proefneming is uitmuntend geslaagd. De rook van den locomotief trok onmiddelijk weg. Voor schependie uit, de duitsche havens eu de Zwarte- zee komen is eene quarant aine ingesteld. Yoor de nieuwe leening is het zevenvoudige bedrag in geschreven. De Koning wordt op zijne reis door de provinciën overal met hartelijkheid en geestdrift ontvangen; waar de spoortrein stil houdt, komt het volk om den Koning te zien en toete- juichen. De heeren ClémentRouiller en Bastilica hebbennamens de fransche uitgewekenen te Londen e m brief aan de Times gericht, waarin zij de in Frankrijk uitgestrooide verzinsels, als zouden zij belangrijke hun niet toekomende geldsommen naar Engeland medegevoerd hebbenvoor vuigen laster verklaren. Zij willen niet, anders dan arbeidende leven en bieden hunnen arbeid ieder aan. Te Newcastle worden nog 2100 werklieden ondersteund door de League, welke den duur van een werkdag op 9 in plaats van op 10 uren tracht te brengen. Het groote mee- rendeel der werkstakers heeft, reeds in andere steden werk gevonden en is vervangen door een groot aantal duit,sellers 1 belgendenen en zweden. Zondag-avond hebben een aanta, vreemde arbeiders, naar liet schijnt, in beschonken toestand en door engelsche werklieden, die den arbeid gestaakt hadden, getergdde woningen van een aantal engelsche werklieden aangetast en er groote schade aangebracht. De policie ver scheen eerst toen de rust, hersteld was. Een duizendtal arbeiders in verschillendekatoen-verwerijen te Bradford hebben den arbeid gestaakt, omdat de eigenaars der fabrieken weigerenhun loon met 20 p.c. (2 shillings 's weeks) te verhoogen. Ongeveer 350!i0 arbeiders in steenkolenmijnen in Mon- moutshire en Wales hebben bedreigd het werk te zullen stakenindieh hun loon niet, met 10 p.c. verhoogd wordt. Aan boord van een uit, Hamburg te Cardiff aangekomen americaansck schip zijn 4 matrozen aan aziatische cholera overleden. Te Truro in Cornwallis is de conservatieve candidaat kolonel Hoggmet 605 st. tot, lid van het, Parlement geko zen. Zijn tegenstander, Jenkinswas een geavanceerd libe raal bekwam 436 st. Den 12 is de buitengewone zitting van den Rijksdag ge opend met het uitsluitende doel om eene hervorming der leger-inrichting tot stand te brengen De grootvizier Aali-bassa is den 17 overleden. Hij was in 1817 te Konstantinopel geboren en een zeer bekwaam staatsman. Moustapha Assim-lassa is tot gouverneur van Albanië be noemd. Men hooptdat deze benoeming een einde zal maken aan de plaats hebbende wanordelijkhedenomdat, de voornaamste eisch der opstandelingen de terugroeping van den tegenwoordigen gouverneur is. De Porte heeft eene nota naar Bucharest gezonden waarin zij de roumanische regeering gispt wegens hare po ging om langs diplomatieken weg rechtstreeks met Duitsch land gemeenschap te oefenenen aandringt op regeling van de zaak der spoorweg-obligatiënopdat die niet in een voor de Donau-Vorstendommen ernstig staatkundig vraagstuk ontaarde. De secretaris des Sultan heeft op diens bevel aan den vizier geschrevendat,ofschoon reeds aanmerkelijke stappen op den weg van vooruitgang zijn gedaan Z. M. evenwel bevindt dat niet al zijne edelmoedige bedoelingen tot, verwezenlijking zijn gebrachtinzonderheid wordt daarom aanbevoleneene juiste rechtsbedeeling te waarborgen en de rechtspraak slechts aan eerlijke en bekwame personen toetevertrouwen. Donau-Vorstendommen. Te Bucharest is een gerucht in omloop sebracht, dat, de joden zich van een christenkind hadden meester gemaakt, met het doel om zijn bloed te of feren. De regeering heeft dat, gerucht onmiddelijk doen lo genstraffen maar de door eenige kwaadgezindendie op roof en plundering hoopten, opgeruide bevolking heeft, de joden op de markt aangevallen. Eene sterke afdeeling gens- darmes heeft een einde aan de wanordelijkheden gemaakt en de belhamels in hechtenis genomen. Het wetsontwerp tot emancipatie der slaven is in tweede lezing door de Vertegenwoordiging aangenomen. Het stedelijk bestuur van Nieuw-York bestaande uit den mayor Oakey Hall, den commissaris voor openbare werken Tweed en de heeren Conolly en Sweeny, dat het uitsluitend beheer der stedelijke geldmiddelen heeft, de belastingen oplegt, over een inkomen van 5 a 6 miljoen d. beschikt, al de on dergeschikte stedelijke ambtenaren benoemt, de verkiezingen van magistraatspersonen en rechters waarborgt, en, door een reusachtig stelsel van omkooping eene democratische (con servatieve) meerderheid in de Wetg. Vergadering weet te houden, heeft, hoezeer de belastingen 4 miljoen 's jaars op brengen, de schuld sedert, 1869, toen zij 6 miljoen bedroeg, verdrievoudigd. De mayor heeft thans aan de commissie van toezicht en aan den raad eene rekening en verantwoording overgelegd, welk niet minder dan 7000 bladzijden bedraagt. SSiimiciiEaiiMi. Staten-Generaal. Den 15 heeft de minister van binn. zakennamens den Koning het zittingjaar gesloten. Benoemingen. Tot hoogleeraar in de faculteit der besp. wijsbegeerte en letteren aan de hoogesehool te Leiden is benoemd mr. C. IK. Opzoomer, onder toekenning van eerv. ontslag als lioogl in dezelfde fac. to Utrecht. De heer J. J. llasselman heeft zijn ontslag genomen als lid der 2e Kamer voor het, kiesdistrict Tiel. De heer D Kaan Az„ sedert meer .dan 50 jaren burge meester van de gemeente Wieringerwaard, heeft als zoodanig zijn eervol ontslag gevraagd. Bij Kon. besluiten van 15 September, zijn benoemd tot, minister van Staat m'. J. A. Philipse en tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal voor de zitting die met den 18 dezer zal aanvangen, m'. E. J. zf.graaf pan Byland. Stoomvaart. Het, stoomschip Prins van Oranje is den 9, na eene reis van 41 dagen en 9 urenter reede van Batavia aangekomen; aan boord was alles wel. Paleis voör Volksvijt. De directie heeft, de ingezetenen van Amsterdam en de leden der Holl. Maatschappij van Landbouw en van het Palcis voor Volksvlijt opgeroepen om een waarborg-kapitaal bijeentebrengen ter verzekering van het slagen eener internationale tentoonstelling van landbouw, bij gelegenheid van het 25 jarig bestaan der M. v. L., dewijl de te 's Gravenhage uitgeschreven tentoonstelling, wegens de bekrompenheid van de lokalen der teeken-academie aldaar, in strijd met, de primitieve bedoeling, slechts internationaal zal zijn wat de werktuigen betreft,. Militaire zaken. Den 13 en 11 is in de vlakte van Waalsdorp een schietwedstrijd gehouden den eersten dag om 6 prijzen door 19o officieren, den tweeden dag om 32 prijzen door 280 onderofficieren van het garnizoen van 's Gra venhage. Alle prijzen, waarbij voor officieren zilveren boulloir, zilveren theeservies en blad, zilveren blad met kristallen schenk kan en glazen gemonteerd met zilver2 kristallen karaffen met zilver, en gouden horólogie, en voor onderofficieren o.a. 4 gouden en 8 zilveren e.n aluminium horologiën met en zon der kettingen, waren vereerd door den Koning, die met de prinsen v. Oranje en Hendrik den wedstrijd bijwoonde. Handel. De Africaansche üandelsvereettiging te Rotterdam, onder directie der heeren Kerdijk en Pincoffsopgericht in 1857, welke thans haar kapitaal en hare ondernemingen tracht uittebreidenbezit op de westkust van Africaten deele in de portugeesche kolonie Angola, 1U factorijen, met 38 eu- ropeesche handelsbedienden en 19 werkliedenbehalve een groot aantal Kahinda-negers. In de hoofdfactorij 1c Banana- Point aan den mond der door haar betonde eu bebakende Kongo, in 1862 van het fransche huis Régis overgenomen, bezit zjj eeu eigen sleephellingkuiperij en smederij, en voor het, verkeer met de andere factorijen I sleepbootje en ver schillende kustvaartuigen, terwijl de gemeenschap met Ne derland 4 malen 's jaars onderhouden wordt door eene ge huurde engelsche stoomboot. In 1870 heeft zij te Rotterdam voor ruim IJ miljoen aan aardnoten palmpitten", palmolie, koffie, gomelastiek en ivoor ter markt gebrachteu van hier uitgevoerd voor twaalf ton goudswaaronder voor 7 aan iiederlandseli fabrieaat. Zij voorziet bij contract hel, engel sche eskader van steenkolen. Onderwijs. Op voorstel der schoolcommissie heeft de gemeenteraad van Deventer besloten tot de oprichting van een puur schoolbibliotheken. Daarvoor is lbO in eens en verder jaarlijks f 50 toegestaan. Te Groningen hebben zich 154 jongelingen doen inschrijven voor den cursus 1871 72 der Rijks hoogere burgerschool waarvan 58 als nieuwe leerlingen. Een ingezeten van Zwolle heeft,blijkens de Prov. Over. Ct., den Minister van Binnenl. Zaken voor zijn zoon ver gunning gevraagd om in de tweede klasse der r. h. burger school aldaar plaats te nemen, in weerwil van het' onvoldoend examen dat deze daarvoor afgelegd heelt. De belangheb bende beroept zich daarbij op art. 22 van liet Koninklijk besluit, van 30 Augustus 1861, inhoudende het volgende: „Bij den aanvang van ieder schooljaar wordt er gelegenheid gegeven tot het afleggen desverkiezendevan een vooraf gaand examen waaruit blijkt of zijdie de school wensehen te bezoeken, de kundigheden bezitten vereischt om het on derwijs met vrucht te kunnen bijwonen." Blijkbaar is daar van afwijzing geen sprakeouders en voogden kunnen hun ne kinderen of pupillen admissie-examen laten doen en toch niettegenstaande het ontradend advies der leeraren, op de school plaatsen. YVel is waar is dit beginsel tot dusverre op de laagste klasse toegepast gewordendoch nooit op een hoogere. Steeds was de commissie van examennaar het scheen, van oordeel dat niemandzonder voldoend examen in een hoogere klasse kon plaats nemen. De minister heeft in zijn antwoord verklaarddat directeur en leeraren na het afnemen van examensvoor welke klasse ookslechts raad aan ouders en voogden behoeven te geven omtrent de plaatsing hunner kinderen of pupillen, doch dat deze daarvan al of geen gebruik kunnen niakenzoodat het bijwonen der iessen geheel vrij isen leerlingen zich, zelfs na geheel on voldoende examens, toch mogen laten inschrijven voor klassen, waar zij het onderwijs bezwaarlijk zullen kunnen volgen. Den 14 is de hoogere burgerschool te Amersfoort meteen 40 tal leerlingen geopend. Ter viering dezer gebeurtenis werd 's avonds op het geïllumineerd terras der sociëteit Anli- ticia een concert, gegevendat door een bal gevolgd werd. Aanbestedingen. Den 7 te Venlo, het, slechten der ves tingwerken No. 33 en 34 en der bastions No. 7 en 8, minste iuschr. Crubben te Bleriekvoor f 7465. Den 11, te Amsterdamhet maken van een gebouw voor waterinriehting op het, spoorwegstation Castricumminste insclir. A. Sengerste Heyloo voor ƒ5243; te Utrecht, bij herbestedinghet maken van een kanaal van de Schalkwijk- sche Wetering naar het fort te Honswijk en van verdedi gingswerken aldaar, aan WJ1. Schrammte Sliedreeht voor f 260,000. Het bouwen eener school en vergaderkamer voor de israëlitische gemeente te Hoogeveen is aangenomen door J. Olten Gz. te Meppel, voor f 3450. Bouwwerken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 12 verworpen de voordracht t,ot de inrichting van een locaal voor de nieuwe Rijks-Academie voor Beeldende Kun- slen. Door 13. en W. is de indiening van nieuwe plannen toegezegd, welker kosten niet liooger zouden zijn dan/140,000. Roode Kruis. De mannen-liulpvereeniging te Rotterdam heeft zich ombonden; uit hare verantwoording bleek, dat zij 109.000 heeft ontvangen. Rampen. Den 14 is, waarschijnlijk door het broeien van het hooi, afgebrand de plaats van JBiersteker, aan den Middenweg in de Heerhugowaardvan den inboedel is zeer weinig gered. Het verlorene was slechts voor onvoldoend bedrag verzekerd Rechtszaken. De oud-kastelein der sociëteit Minerva te Leiden J. 11. Adriaans, die. na eene gevangenisstraf wegens laster ondergaan te hebbenveroordeeld is tot 1 jaar een zame opsluiting en 3 geldboetenter zake van misbruik van hem toevertrouwde liandteekeuingen in blancomet het doel om de wed. Bone voor ongeveer f 25000 opteliohlenheeft zich niet in Inniger beroep begeven maar zich door de vlucht naar Engeland aan zijne straf onttrokken. Pokken. Van 3 tof 9 Sept. zijn te Amsterdam aan de pokken overleden 24 personen waaronder 15 kinderen. Zaandam. De gemeenteraad en de secretaris hebben een adres aan den Koning gericht, met verzoek om de aanvraag van

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2