Drieënzeventig s te Jaargang 1871 'MS No. 39. ZONDAG 2lx SEPTEMBER. <Ü>ffic!ccI (Bcbccltc i: De troonrede. Politici* ©ocrsichf. üStckclijfcschc Bccicfofcn IVankiiili. A I. h tl V It S Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar °P Saterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,6S, franco per post 0,8 0, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM®. COSTER ZOON. E T. [-.SA P A T E N T E N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de patenten over de dienst 1871/72 aangevraagd tot 1 Aug. j.l. tusschen den 18 en den laatsten September 1871 ter gemeente-secre tarie kunnen worden afgehaald. Tevens wordt herinnerd dat de binnen dien termijn niet afgehaalde patenten door den deurwaarder der belastingen aan de huizen der gepatenteerden worden bezorgd tegen betaling van 10 cents voor ieder patent blad. Burgemeester en Ikethouders voornoemd. AlkmaarA. MACLAINE PONT. 10 Sept. 1871. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinnering, dat volgens de bepalingen der alge- meene politieverordening het verboden is gebruik te maken van gemeentewater, zonder daartoe vergunning te hebben bekom°n. zoodat het nabij de spoorwegbrug gelegen Kanaalvak niet mag worden gebezigd tot ligplaats van wrakken van vaar tuigen enz., zonder dat daartoe vooraf vergunning is verleend. Buraemeester en Wethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Sept. 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. jHilton!!" R IA De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Lijst, van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn verzonden gedurende de 2®. helft der maand Augustus 1871. K. van BERKEL Amstelveen; J. DEKKER, voor D. de LEEUW, Amsterdam; J. AANNAARD, Bovenkerk; E. BOTSEN, Gouda; W. de GROOT. D. ROOS, St. Maarten. Van het hulpkantoor de Rijp: SIENTJE BERGERS, Amsterdam; G. LINDEBOOM, (niet vermeld.) POLITIE. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene, als: twee ladders en een trap, eenige zakken zemelen. Is het omdat de troonrede bet korte en geheimzinnige van de taal der oude orakels beeft aangenomen, dat zij steeds zooveel aanleiding geeft tot opmerkingen, aanmerkingen, gis singen en vragendat ieder woord dat er in staat op een goudschaaltje wordt gelegd, en dat niet minder wordt gelet op alles wat er niet m staat en er toch naar men meent had kunnen of behooren in te staan? Of heeft de troonrede allengs meer den orakelvorm aangenomenom zich aan deze benauwende kritiek te onttrekken Hoe het zij wat bier oorzaak en wat gevolg moge wezen men zou wenscben dat. het anders was. Nu toch de Ministers gelegenheid hebben om persoonlijk hunne plannen aan de Staten-Generaal mede te deelen. en de behandeling van de verschillende hoofd stukken der staatsbegrooting aanleiding geeft tot allerlei ge- dachtenwisseling op het gebied van wetgeving en bestuur, tot bet doen van vragen en het geven van inlichtingen schijnen de troonrede en haar beantwoording in den tegenwoor- digen vorm veilig gemist te kunnen worden, en is men geneigd te vragen: zou de Koning niet met een waardiger toespraak de zitting onzer Staten-Generaal kunnen openen dan met een opstelwaarvan wat het gemis aan stijlhet gebrekkige der taal, de duisterheid en flauwheid van uitdrukking en bet ontbreken van allen samenhang betreft, de weerga zeker moeilijk te vinden is P Zou liet geen tijd worden, den geheelen vorm, den aard en de strekking der troonrede te veranderen? Waarom moet de rede waarmee de Koning de vergadering van 's lands Staten opent, bestaan uit een verslag van den toe stand des lands in eenige weinige volzinnetjes samengeperst zóó onmogelijk kort en daardoor zóó gebrekkig en onvol ledig dat liet. meer dan vergoelijking iswanneer men hier van beknoptheid of bondigheid wil spreken- doorspekt met een aarzelendedubbelzinnige toezegging van wetsont werpen en regeeringsmaat,regelen waarbij de strijd tusschen de verplichting om toch iets te zeggen en de vrees om te veel te zeggen eiken regel doet sidderen en stool en? Die er het nut van inziet, moge het ons duidelijk maken. Anders zou een wijziging van den aard en de strekking der troonredeen bij gevolg ook van haar vorm, alle overweging verdienen. De troonrede waarmede de tegenwoordige zitting geopend is, heeft eigenlijk niemand voldaan. Ieder die haar gehoord heeft, blijft vragen en wenscben en hopen. Zoo mogen ook hier enkele vragen een plaats vinden. «Met erkentelijkheid aldus sprak de Koning ont waarde Ik de hartelijke deelneming van een naburig volk in de plechtige hulde, die Wij onlangs aan de nagedachtenis van roemrijk gevallen krijgslieden hebben gebracht." Erkentelijkheid hartelijkheid. Dat klinkt voor een troonrede al zeer warmal schijnt het diplomatiek taalge bruik niet te veroorloven het "naburig land" te noemen. «Zuid-Nederland" is hetroepen onze Vlaamsche stamver wantenen «Zuid-Nederland" zullen allen zeggen, die letten op geschiedenislandaardtaal en zeden. Maar in de taal der diplomatie heet het land België. Toch zou België wel een Zuid-Nederland, en Noord-Nederland een Noordelijk België kunnen zijn. Of was Belgium niel de Latijnsche naam van de Nederlanden? Als stamverwantschap, taal, ge schiedenis en gemeenschappelijk belang ooit twee volken t,ot elkander kunnen brengen in innige, hartelijke betrekking, in oprechte verstandhouding en samenwerkingdan zijn die vol ken de Nederlanders en de Belgen, "Op grond van gebleken behoefte luidt de troonrede zalin verband met een voor te dragen regeling van het vestingstelsel en wijziging der militiewet, de organisatie On zer strijdkrachten verandering moeten ondergaan." Alzoo geen legerorganisatie bij de yet Kan die organisatie, hoe dan ook tot stand gebracht.doeltreffend wezen zonder een geheele hervorming onzer schutterij "Onze instellingen van onderwijs beantwoorden over het algemeen aan het doel. Intusschen behoeven sommige takken aanvulling of nieuwe regeling, die voorbereid wordt.' Alzoo geen wijziging der wet op het. Lager Onderwijs. Nu, dat. kon ieder voorspellen. Maar slechts voorbereiding der wet, op liet Hooger Onderwijs Die t o ezegging klinkt, voor velen als een o n tzeggiug, die belofte als een onthouding. Waaraan zal //aanvulling" worden gegeven?^ "Het ontwerp eener nieuwe rechterlijke inrichting zal u weldra bereiken. Ook andere voorstellenliet rechtswezen betreffende, zullen u binnen kort worden aangeboden." Ziedaar een belangrijkeschoon ook niet, onverwachte toezeg ging. Zal de nieuwe rechterlijke inrichting en daarbij be- hoorende indeeling des lands een doortastende hervorming zijn Zal alleen het algemeen belang heslissen en geen plaatselijk belang er afbreuk aan doen? Zal er gelet worden op de tegenwoordige middelen van vervoer, den bestaanden toestand en minder op geschiedenis en overlevering Zal men van de rechterlijke ambtenaren het werk en het loon verdubbelen Zal de wijze van procedreren vereenvoudigd worden Heeft men in dit opzicht iets kunnen leeren uit de ondervinding bij de behandeling van geschillen voor den Raad van Mate opgedaan Men zal zich toch ook omtrent dit dringend volksbelang eens ernstig moeten herinnerendat de rechtsbedeelingde tijne onderscheidingen der rechtsweten schap en hare bedienaren bestaan om den mensch. en niel de mensch ter wille van de priesters des richte en om de fijn heden en schoonheden der wetenschap te doen uitkomen. "Wetsvoordracbtcn tot, verbetering der staatsinkomsten tot, hervorming van het belastingstelseltot betere regeling van de pensioenen der burgerlijke ambtenaren zijn in gereed heid." Bravoverbetering van inkomsten, hervorming van belastingstelsel, en in ge reedheid bravo Menig vraagt,eeken zou hier en daar nog geplaatst kunnen worden; doch waartoe? De Staten-Generaal zullen ze niet vergeten. Integendeel, de ondervinding boezemt rechtmatige vrees indat er te veel gevraagd zal worden. Als inen eens zonder omhaal van woorden rustig aan het werk ging zich onthield van //sierlijke redevoeringen." eenvoudig en steeds ter zake dienende van gedachten wisselde, alles afmaakte wat de Regeering in overweging gaf. en dan klaagde dat men geen werk haddan zou men toch het Ministerie aardig in het, nauw brengen. Als men echter gaat klagen over het weinige dat de Regeering belooften bij herhaling gaat. opsommen wat zij al had behooren te beloven en wat men met, recht van haar had mogen verwachtendan zal waar schijnlijk dat weinige, waarover men zoo klaagtnog te veel blijken te zijn voor deze zitting. W. v. d. K. De Eransche Nationale Vergadering heeft hare zittingen geschorst tot I December, en de leden zijn met vacantie naar huis. Vooraf zijn echter eenige vrij belangrijke beslis singen genomenwaardoor de voorloopige regeering des lands maar ook alleen dc voorloopige nader is vast gesteld en geregeld. In hoofdzaak is alles bij het oude ge blevenalleen is dit gewonnen, dat de Nationale Vergade- riug cr hare goedkeuring aan heeft gehecht dat alles voor- loopig altijd voorloopig bij het oude zal blijven. Thiers blijft «President, van de Republiek". Hoe lang Onbepaald: zoolang de Nationale Vergaderingdie hem die waardigheid opgedragen en hem daarin bevestigd heeft, zelve zal bestaan. En misschien niet eens zoo langwant het is nog niet zeker of de Republiek even lang zal bestaan als de Vergadering, en zonder Republiek is bezwaarlijk een President van de Republiek denkbaar. Voorts zal de Verga dering voorloopig te Versailles blijven bijeenkomen, en worden de te Parijs gevestigde administratiën en openbare inrich tingen gelaten waar zij zijn. De vraag of Parijs de hoofdstad van Frankrijk, of juister, de zetel der Regeering zal blijven, is alzoo even onbeslist gelaten als de vraag wat er eigenlijk van Frankrijk worden zaleen Republiek of een Monarchie. Dat de laatste vraag nog onbeslist is, en weldra bepaalde lijk uitgemaakt zal behooren te worden, heeft de President zelf in de «Boodschap," waarin hij aan de Vergadering een vaarwel en tot weerziens toeroept, uitdrukkelijk herinnerd. Hij oordeelt het hoogst, nuttig, dat de leden weer eens naar huis gaan en als gewone burgers onder het volk en onder hunne kiezers verkeeren. „Het volk ziet ons handelen zegt hij het hoort ons sprekenhet oordeelthet vormt zich j omtrent alles een eigen meening. maar het heeft geen spreek- gestoelte, waarop het zijn zienswijze en zijn wenschen kan uitenhet. kan ons slechts vertrouwelijk aan den kuiselijken haard zeggen wat, het denkt, en wil." Ziedaar een aller liefst huiselijk tafereeltje: de heeren afgevaardigden aan liet hoekje van den haard keuvelende met de natie! Wat zullen die barre Novemberdagen gezellig daarheen snellenEn vader Thiers vergeet zelfs niet het onderwerp voor het gesprek aan te geven. «In deze oogenblikken aldus ver volgt hij staan de allergewichtigste belangen des lands op liet spel. Het geldt, de regeling van zijn tegenwoordig en van zijn toekomstig lot. Het geldt de vraagof liet volgens een roemrijke duizendjarige overlevering geconsti tueerd moet wordendan of het,zich in den stroom wer pende die tegenwoordig de volken naar een onbekende toe komst voortstuwt, een nieuwen regeeringsvorm moet, aannemen om aan zijn edele bestemming te beantwoorden. Zal 'dit landwaarop de aandacht der geheele wereld gevestigd is een Republiek of een Monarchie zijn? Zal het den eenen of den anderen van die twee regeeringsvormen aannemen waarover tegenwoordig onder alle volken verschil van ziens wijze heerscht, Welke groote natie had ooit gewichtiger vraagstuk op te lossen dan dat. 't welk in deze oogenblikken aan ons ter beslechting wordt gesteld Is het te verwon deren, Mijne Heeren dat dit vraagstuk ons ontrust Hoe oprechter wij zijnhoe inniger wij ons vaderland liefhebben, des te levendiger moet het ons bezighouden. En zietde vreemde natiën zijn nagenoeg evenzeer vervuld als wij met het ongekende -schouwspel dat wij haar aanbieden." Van de dwaze zelfverheffing en de kinderachtige verwaand heid, die alle openbare redevoeringen en geschriften in Frankrijk schijnen te moeten kenmerken, is ook deze „BoodscUap" van den heer Thiers weer niet misdeeld. Dat hier de gewich tigste belangen van Frankrijk op het spel staan, wie zal het tegenspreken Maar is dat dan niet genoeg om de kwestie der aandachtige overweging van de Vergadering aan te hevelen Volgens den heer Thiers blijkbaar niet.. Er moet herinnerd wordendat de aandacht der geheele wereld op dit land gevestigd is. Hij moet doen uitkomendat het thans een groote natie is die de vraag omtrent haar regee ringsvorm heeft te beslisseu. De afgevaardigden moeten over tuigd zijndat de vreemde natiën nagenoeg evenzeer als zij zeiven met het ongekende schouwspel vervuld zijn dat Frankrijk haar aanbiedtMen mag vragen waarom? Wat gaat het die Vergadering aan, of de geheele wereld naar haar staat te kijken of niet? Zij geeft immers geen tooneel- vertnoning Wat doet het, tot de zaak, of Frankrijk een groote of een kleine natie is? Of is de beslissing omtrent zijn regeeringsvorm voor een klein volk van minder belang dan voor een g r o o t? Eu schande zou het zijn groote schande voor het Eransche volk, indien het waar was. dat het in deze zaak niet on eindig meer belang stelde dan de vreemde natiën. Ein delijk is het schouwspel dat Frankrijk ons thans aanbiedt een schouwspel schijnt liet in elk geval te moeten zijn in de wereldgeschiedenis geenszins ongekend; Spanje heeft zelfs nog zeer onlangs voor zich dezelfde vraag beslist. Wan neer zal Frankrijk van de bespottelijke inbeelding genezen, van zieli zelf altijd te beschouwen als het erkende eerste volk der wereld den wegwijzer, aanvoerder en wetgever onder de natiën van Europa Zeker niet zoolang zijn eerste redenaar geen ander is dan de onverbeterlijke bewonderaar des eer sten Keizersdie de leden der Nationale Vergaderingvóór het kiezen van den regeeringsvorm in denzelfden geest toe spreektals waarin Napoleon, vóór den slag bij de Pyrami- denzijn soldaten toeriep bedenktdat van de hoogte de zer Pyramiden veertig eeuwen u gadeslaan En nu mogen luidklinkendeschoon dan ook zinledige woorden niet, ongeschikt, zijn om vóór den slag den strijdlust der troepen op te wekken en ze tot den gewènsckten graad van opge wondenheid te prikkelenbij de beraadslaging en stemming over den meest geschikten regeeringsvorm zijn kalm overleg en koel beraad wel zoo aanbevelingswaardig. Doeh het schijnt, dat in Erankrijk meer gelet behoort, te worden op den indruk die op «de geheele wereld" gemaakt zal worden, dan op hetgeen het belang van eigen land en volk eisclit. In plaats van te vragen wat het land noodig heeft tot eigen bloei en ontwikkelingdenkt men in de eerste plaats aan zijn prestige naar buiten, aan de «roeping" die het in Europa heeft te vervullen. Onpartijdig is de heer Thiers allerminst, als hij spreekt van de keuze tusschen den monarchalen en den repnblikein- sehen regeeringsvorm. Aan de eene zijde wordt gelokt met een «roemrijke duizendjarige overlevering," aan de andere zijde gewaarschuwd tegen «het, zich werpen in een stroom die de volken naar een onbekende toekomst voortstuwt." Alweer is de «roem" het, hoogste goed «roemrijk" dé schoonste naam die aan een volk kan gegeven worden. Weet de heer Thiers dan nog niethoe jammerlijk het met het Fransche volk was gesteld onder den koogsten bloei der Monarchie onder al den glans van dien «grooten" Lodewijk die zich zeiven den Staat noemde, en tot welk een verval zijn bestuur het land gebracht, heeft? Maar wat spreken wij van weten? M ie let op zulke kleinighedenals hij zich met «hoogere politiek" bemoeit? Was die Fransche Koning geen gevreesd en gevierd Monarch? Bogen de gezanten der vreemde mo gendheden niet voor hem in het stof in de zalen van datzelfde Versailles waar thans de President der Republiek gewaagt van de «roemrijke duizendjarige overlevering?" Daarbij zijn immers de druk en de ellende des volks van ondergeschikt, belang Het kiezen van de Republiek noemt de redevoerende heer Thiers het zieh werpen in een stroom die de volken naar een onbekende toekomst voortstuwt. Zeker, de toekomst is onbekend, maar tot nog^toe was dit niet uitsluitend met, de toekomst der Republieken het geval. Ook over die der Monarchieën hing een sluier. Is de heer Thiers er in geslaagd dien sluier op te heffen Zoolang daarvan niet blijktis er weinig reden om over de toekomst van Zwitserland of de Vereenigde Staten van Noord-Amerika meer bezorgd te zijn dan over die van Portugal of Rusland. Toch zou men den redenaar Thiers reeds nu kunnen vragen, of dan om van de onbekende toekomst nu maar te zwijgen en liever terug te zien naar het bekende verleden of dan de Monarchie F'rankrijk vroeger tot zoo'n heerlijken, zoo'n benijdbaren staat van geluk heeft gevoerd. En als dan de guillotine, Waterloo en Sedan ons voor den geest komen, ja, dan zou men haast, genegen zijn de Nationale Vergadering toe te roepen beproef het eens met den nieuwen weg, met den stroom waarvan gij niet weet waarheen hij u voortstuwt. Erger dan vroeger kan het toeh al niet. Maar of Frankrijk de Monarchie of de Republiek kiest dat zal van ondergeschikt belang zijn. Als het Europa en «de geheele wereld" maar voor zich zeiven liet zorgenals het liever uitsluitend op zijn eigen behoeften ging letten als het wat minder begeerig naar roem en wat meer begeerig naar volksgeluk was, als het doof bleef voor schoonklinkende maar zinledige woordendoeh luisterde naar redeals het de rlietoriea eens verwisselde met de logica, ja dan zou men wat, meer vertrouwen kunnen hebben op die toekomstdie altijd onbekendhij een volk allerminst hiervau afhangt,, of het de Monarchie heeft gehuldigd of de Republiek heeft liefgehad. W. v. d. K. Mgrs. Karet, bisschop van Sura, die kort na de afkondiging van het, dogma der onfeilbaarheid zijne adhaesie daaraan ge schonken heeftheeft thans zijneenige maanden vóór de bijeenkomst van het concilie uitgegeven, werk Over het Al gemeen Concilie en den godsdienstvrede over den Paus en de bisschoppenn herroepen. De Paus heeft hem doen weten, daarover met groote blijdschap vervuld te zijn. De regeering heeft den prefecten gelast om de circulatie der adressen waarin de ontbinding der Nat. Vergadering gevraagd wordttegen te gaanen de herbergen en koffie huizen waar zulke adressen ter teekening liggente doen sluitenindien de eigenaars dier inrichtingen weigeren hen weg te nemen. De prefect van het dep', van de Gard heeft den Raad der gemeente Vauvert gesehorstomdat zijne leden eene petitie tot ontbinding der Nat. Vergadering onderteekend hebben. De werken tot herstelling van den parijsehen ringmuur zijn nagenoeg afgeloopenwat de forten betreftheeft men zich bepaald tot het herstellen van instortende muren en het in bruikbaren staat brengen der kazernen voor de bezetting. De derde krijgsraad te Versailles heeft Genteletwegens medeplichtigheid aan het in brand steken van de fabriek der Gobelins en Hipp. Colin, wegens medeplichtigheid aan het ombrengen van een officier der gensdarmerie en diens or donnans tot deportatie in eene vesting veroordeeld en zulks bij revisie van het vonnis van het vierden krijgsraad waarbij zij ter dood verwezen waren. De 3®. en 4®. krijgsraden hebben veroordeeld Lorion en zijne 2 zonendie tot 23 Mei hij de Commune gediend hebbeneen der broeders bij de „wrekers van Flourens," terwijl de vader bovendien Èudes en anderen geherbergd heeftden vader en den oudsten zoon tot deportatie in eene vesting, denjongsten tot, eenvoudige deportatie; Desmou- lins, voormalig korporaal der keiz. gardekapitein van den staf vau het beruchte 20®. legioendat tot het laatst op Père-Lachaise heeft stand gehoudenen Pigere, gewezen schrijnwerkersgezel in eene pianofabriekstaf kapitein der Communeadjudant van Dombrowski en commandant van het 35®. bataljondie tot het eind toe gestreden en zieh met de Commune in de mairie van het 9®. arr®. terugge trokken heeft, beiden tot deportatie in eene vesting; Fran cois Godin nat. gardedie bij sommige gelegenheden com mando gevoerd heeften Emile Guillaumegeweermaker van het 240®. bataljonbeide tot eenvoudige deportatie en bur gerlijke degradatie. Godin zeidedat hij reeds onder 5 gouvernementen nat,, garde geweest was en geen bezwaar zag om het ook onder de Commnne te zijn en de tweede be weerde gediend te hebben om de 30 sous daags en de 15 sous voor zijne vrouwaangezien hij een gezin van 9 per sonen te onderhouden had. De aandeeling der jongste leening, uitgegeven tegen 82 j p.c„ staan nu 90® genoteerd. Den 15 is bevel gegeven om de nat. garde in de depart11, van de Rhöne en van de Loire te ontwapenen. Zulks heeft, ook in de steden Lyon en S. Etienne, zonder verzet plaats gehad. In den gemeenteraad van Lyon heeft de heer Ferrer voor gesteld ombij wijze van protest tegen de ontwapening eenparig ontslag te nemen, maar dit denkbeeld vond zelfs hij de radicale fractie geen bijvaldewijl het tot volledige ze gepraal der reactie zou leiden. Na de terugkomst van den prefect Ventavon te Lyon, die naar Versailles was geweest om over de ontbinding der nat. garde geraadpleegd te worden, is het opschrift „Commune van Lyon," 't welk nog steeds boven de bekendmakingen van het, gemeentebestuur gelezen werddaarvan verdwenen en door de woorden „Eransche Republiek, Stad Lyon" vervangen. Bij decreten van den President der Republiek van den 16, zijn de verkiezingen voor de Algemeene en de Arrondisse- ments-Radenuitgezonderd in Algiersop 8 Oct., de zit tingen der laatste op 18 Oct. en 27 Nov., telkens voor 3 dagenen die der eerste van 23 Oct. tot 22 Nov. bepaald. De buitengewone zitting van den parijschen gemeenteraad is den 15 gesloten, na het plan tot aanleg eener nieuwe al gemeene begraafplaats te Méry-sur-Oise verworpen en gelden tot vergrooting der bestaande begraafplaatsen toegestaan te hebben. De duitsche gevolmachtigden hebben, naar aanleiding der wijzigingen, door de Nat. Vergadering gebracht in het ont- werp-tractaat ter zake der douane-rechten van den Elzas en Lotharingen, bedenkingen geopperdwelke het tot stand komen van het verdrag twijfelachtig maken. Graaf v. Arnim heeft te Beriijn nieuwe instructiën gevraagd. Aan de enquête der parlementaire commissie tot het on derzoeken der door het gouvernement der nationale defensie aangegane contraeten is het te dankendat door leveran ciers van proviandwapenen en ammunitie reeds eene som van 1.200.000 fr. is terugbetaaldwaarvan 800.000 fr. door één aannemer. De duitschers hebben den 20 de aan den reclit.er-oever der Seine gelegen parijsche forten aan de fransche troepen over gegeven. De daarbij tegenwoordig zijnde volksmenigte nam eene vjjandige, maar stilzwijgende houding aan. Nationale Vergadering. Den 11 is de voordracht op het vervoer der dagbladen, met 304 tegen 288 st„ onbepaald verdaagd, na aanneming van een amendement, waarbij de terugkeer tot de wet van 1856 vastgesteld en het vervoer in pakken alzoo verboden is. Na goedkeuring der eerste lezing van het wetvoorstel om de uitgaven der departementen en gemeenten voor de mobilisatie der nat,, garde voor reke ning van den Staat t,e nemen, is de beraadslaging begonnen over de supplementaire begrooting voor 1871. Een amen dement om de korting op de tractementen ook op de toe lagen der Afgevaardigden toetepassen, werd verworpen, dewijl zij nu slechts 9000 fr. genieten en onder het Keizerrijk 12500, heha've 2500 fr. 's maands hij buitengewone zittingen. Den 12 is het rapport der budj et-commissie voorgelezen over het regeerings-voorstel tot verhooging der belastingen met Ar- De commissie ontraadde de aannemingomdat de reeds aangenomen wetten eene meerdere opbrengst van 420 miljoen beloven. Voorts zeide de commissiedat zijop aandrang van den heer ThierstoestOöide in het verdagen

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1