IluitM'hluml Italië. Spanje. Dlrittanje en Ierland. Slinncnland. ülaöp-fïicuws. der beraadslagingen over zekere, voor uitstel minder vatbare kwestiën tot na het recèsonder voorwaarde, dat de Kamer spoedig genoeg bijeen zou komen om de beraadslagingen over de belastingwetten vóór 1 Jan. te doenafloopen. Tegen den zin der commissie werd aangenomen een voorstel van haar medelid Guichardom binnen de 6 maanden de overeenkomstig de wet van 17 J uli '50 aan hooge staatsambtenaren toegekende pensioenen te herzien en de teruggave van liet. te veel genotene te vorderen. Het voorstel van denzelfde, om 122.000 tr. te korten op de pensioenen van Senaatsleden van het eerste Keizerrijk en van Pairs van Frankrijkwerd verworpen De minister van financiën zeide, in antwoord op eene interpellatie van den lieer Pelterect i-Villeneuve over den vrijen uitvoer van hout, uit den Elzas tot schade der oostelijke departementen, dat de onderhandelingen nog niet afgeloopen waren zoodat hij zich niet kon uitlaten, maar dat niets bepaald zou worden zonder medewerking der Kamer; hij voegde er echter bij, dat Frankrijk, waar het de belangen van den Elzas en Lotharingen geldt, nooit zal vergeten, dat die provinciën eenmaal een deel van Frankrijk hebben uitgemaakt. Deze verzekering werd met toejuiching ontvangen. Den '13 heeft de parijsche Afgevaardigde Brrnon het door 47 leden ondersteund voorstel (dat de linkerzijde aanvanke lijk besloten had achterwege te houden) tot het begenadigen der parijsche gevangenen, die zich niet aan moord en brand stichting hadden schuldig gemaakt, ingediend. De Commune, zeide hij, is nu reeds 3 maanden overwonnen; hoe zal men 35000 beschuldigden vonnissen Het oogenblik was gekomen om een beroep op de vergevingsgezindheid te doen en de werk plaatsen, welker voortbrengselen een bron van nationalen rijk dom zijnweder te bevolken. De gevraagde urgentie werd echter niet verleend. De heer Laloulciye bracht rapport uit over het voorstel Target en stelde namens de commissie, eene vacantie der Vergadering van 17 Sept tot 4? Dec. voor en de benoeming eener commissie van 25 leden om de regeling gedurende dien tijd te controleeren en ter zijde te staan. De ter mijn was niet te lang, omdat de meeste leden gedurende October de zittingen der Algemeene Raden moesten bijwonen. Onder de door de commissie ter zijde gelegde amendementen was dat der heeren Langloisde Césanne en Schoelcherom de regeering te machtigen, gedurende het recès den staat van beleg te I a- rijs en elders opteheffen. Vervolgens is de boodschap van den heer Thiers betreffende de verdaging gelezen (zie ons vorig No.) en is het gemeenschappelijk voorstel van den heer Targetde commissie en de regeering daaromtrent aange- nomen. Den 14 heeft de minister van buit. zaken medegedeeld dat door hein en den minister van financiën met de duitsche gevolmachtigden v. Arnim en Herzog onderhandeld werd over het vraagstuk der douanerechten in den Elzas, op de volgende grondslagen: de President der republiek wordt gemachtigd om met den Keizer van Duitschland een tractaat te sluiten houdende: lü. dat de voortbrengselen van nijverheid uit den Elzas tot den 31 Dec. vrij van rechten in Erankrijk zullen worden toegelaten; dat zij tot 1 Juli daaraanvolgende met T en tot, 31 Dec. 1872 met der invoerrechten zullen belast zijndat voor de fransche voortbrengselen van nijverheid wederkeerigheid zal bestaan; 2°. overeenkomstig dit tractaat, zullende depart". derBoven-Saóne, der Aisne, derCoted Or, der Aubeder Doubs en der Jura onmiddelijk ontruimd en zal de duitsche krijgsmacht van 80000 tot 50000 man vermin derd worden. De minister deed uitkomendat door liet sluiten dezer overeekomst de tweede kring van occupatie 8 maanden vroeger zal worden ontruimd dan bepaald was en dat op de kosten van onderhoud der duitsche troepen eene aanmerkelijke besparing zal worden verkregen; hij zeide, dat de regeering van de Vergadering het groote bewijs van vertrouwen vroegom vóór de verdaging de grondstegen goed te keuren. Het voorstel werd urgent verklaard. In antwoord op eene interpellatie van den heer Javal, heett de minister van oorlog medegedeelddat de zaak van 25000 parijsche gevangenen nagenoeg volledig geïnstrueerd is. en dat van de overige 5000 de processtukken nog niet verzameld zijn, dewijl het meerendeel dezer personen valscbe namen heeft opgegeven. Onder de gevangenen bevinden zich ruim 600 ontvluchte misdadigers. Tot dus ver zijn reeds 3500 der gearresteerden in vrijheid gesteld en dit aantal zal waarschijn lijk voor den aanvang der debatten tot 12000 klimmen. De instructie geschiedt door 152 recbters-commissarlssen. Het gouvernement deed het mogelijke om het proces te bespoedi gen, maar elke krijgsraad zou toch niet meer dan 100 zaken 's maands kunnen afdoen. Nog dien eigen dag waren 2 nieuwe raden te Parijs ingesteld. Een der Afgevaardigden heeft daaropbij de beraadslaging over de supplementaire begrooting van justitie, voorgesteld om den post voor de krijgsraden met 100000 fr. te verhoogenwelk voorstel is aangenomen. Bij de behandeling van het supplementaire bud- jet van oorlogheeft de heer Raudot voorgesteld om liet eindcijfer met 20 miljoen te verminderendewijl een effectief van 430000 man, vooral na de ontbinding der nat. garde, waardoor geene vrees voor ernstige rustverstoring meer be hoeft te bestaante talrijk is en het gouvernement op nieuw tot voor het land verderfelijke ondernemingen zou kunnen doen besluiten. De ministers van financiën en van oorlog verdedigden de regeering en verbonden zich om zonder toe stemming der Kamer niets uittegeven voor nieuwe fortifica- tiënkazernen en kanonnenwaarop de heer Raudot zijn amendement introk. Den volgenden dag is de minister van financiën op het gesprokene teruggekomen en heeft hij verze kerd dat de regeeringhet oor sluitende voor alle raadge vingen om de rust der wereld te verstoren en zich met nieuwe avontuurlijke ondernemingen intelaten, zorgen zal, de op 1 Mei 1874 te beta en 3 miljards loyaal te voldoen. Uit liet verslag nopens de leverantiën gedurende liet, eerste beleg van Parijs is geblekendatterwijl de commissie van wapening, ingesteld 10 Sept., door haren gedelegeerde te Londen Merton tegen redelijke prijzen wist te koopenliet ministerie van oorlog van personen van zeer ondubbelzinnige oneerlijkheid voor 25 tot 50, ja soms tot 100 p.e. duurder kocht, zelfs zaken die door 'de commissie of door anderen waren afgekeurddat een tussehenpersoon op één enkelen koop van 525000 fr. 220000 verdiend heeft; en dat van patronen, voor 180 fr. de 1000 geleverd (de commissie kocht voor 100 fr.), 17 per honderd weigerden. De commissie voor de installatie der Vergadering te Ver sailles heeft den genl. Ducrot tot haren voorzitter en den voor steller der op die zaak betrekking hebbende oorspronkelijke motie, bn. de Ravinel, tot haren secretaris benoemd. Den 15 is de discussie over de supplementaire be grooting voortgezet en zijn crediefen toegestaan voor het inrichten van verwarmingstoestellen in de vergaderzaal (123.000 fr.). tot bestrijding der uitgaven voor de runderpest, tot likwidatie der parijsche proviandeerings-contraeten. tot het overbrengen vau de artillerie- en genie-school van Metz naar Fontainebleau of Bourges tot het bestrijden der kosten van vestiging in 1871 van de elzasser kolonisten in Algieis (400,000 fr.) en tot bet, toeleggen van een pensioen van 2000 fr. aan de weduwe van den commandant de Sigoyer, die bij zijne pogingen tot. bescherming van het muzeiim der Lou vre is omgekomen en van 500 fr. aan elk zijner 4 kinderen. Als nieuwe middelen ter bestrijding der uitgaven van liet supplementaire budjet zijn goedgekeurd belastingen op de biljarten, sociëteiten, plaatsbriefjes voor spoorwegen, het goe derenvervoer en de uit schist getrokken oliën. Voorts is het tractement, der ministers op 60000 fr. zonder korting bepaald, maar zonder vrije woningvergoeding voor vuur en licht bedienden en schoonhouden van localen. Nog is besloten, voortaan hoofdstuksgewijs over de begrootingen te stemmen, eeene overschrijvingen van liet, eene hoofdstuk op het andere toetelaten en gedurende liet, recès der Kamer geene verhoo- gingen van posten of credietendan op door den Staatsraad uitgevaardigde en door den ministerraad bekrachtigde decreten. Tot, de commissie van 25 leden werden verkozen 9 leden van de rechterzijde, 3 van het rechter centrum, 5 van de lin kerzijde en 8 van het linker centrum. De heer Oscar de Lafayettevan de linkerzijde, heeft de meeste stemmen (477 van de 499) hekomen en 'is door de commissie tot haren voorzitter benoemd. Den 16 is het supplementaire budjet voor 1871 met alg. st. aangenomen, alsmede eene wet. waarbij bepaald wordt, dat de Algemeene Raad van het dep', der Seine voorloopig, en uiterlijk tot 31 December '72, bestaan zal uit de 80 leden van den parijschen gemeenteraad en uit 8 in de verschillende kantons der buitengemeenten Sceaux en S. Rénis gekozen leden. Door de commissie van gratie werd kennis gege ven, dat zij met de regeering zoodanige schikkingen had gemaakt, dat de afdoening der verzoeken om gratie, welke ge durende het, recès inkomen, geene vertraging kan ondergaan.— Het douane-tractaat vond in de afdeelingen geen gunstig onthaal4 waren voor onvoorwaardelijke4 voor voorwaar delijke en 7 tegen de aanneming; van de 15 rapporteurs waren 7 tegen de transactie en in elk geval tegen de afwij king van den regelom overeenkomsten eerst na hare slui ting aan de bekrachtiging der Vertegenwoordiging te onder werpen. Men vreesde dat de industriëejen van Duitschland Zwitserland en zelfs van Engeland zich den vrijen invoer uit den Elzas ten nutte zouden maken. In eene avondzitting heeft de commissie haar rapport uitgebrachthetwelk conclu deerde tot aanneming met eenige wijziging, n.l. dat voortbreng selen van nijverheid uit den Elzas bij doorvoer door Irankrijk het volle recht zullen voldoen, dat de verlaging vanhet tarief voor den invoer van producten uit den Elzas berekend zaï worden naar het kortelings aangenomen nieuwe tarief, dat nieuwe invoerrechten, welke in 1872 zouden kunnen worden vastgesteldook voor producten uit den Elzas in haar geheel zullen ingevoerd worden. De lieer Raoul Dural vroeg ver daging der discussie, de heer Bujfet grondiger bestudeeriag van het vraagstuk. De heer Thiers zeidedat de keus van het oogenblik om de zaakwaarover de onderhandelingen verscheidene maanden geduurd haddentot, een goed einde te brengen niet, vrij wasdat hij uit eerbied voor de Ver gadering haar de grondslagen van het tractaat onderwierp, ten einde de onderhandelingen te kunnen voortzetten dat het betalen van het vierde halve miljard, hoezeer voorhanden, in een der groote duitsche steden moest geschieden en de wegvoering van zulk een bedrag thans eene geldcrisis zou teweegbrengen, zijnde op dit oogenblik aan eene voldoening in wissels niet te denken; dat het behoud in 1872 vaneen daarna van van bet tarief een voldoende dam zou zijn tegen te sterken invoer van producten uit den Elzaswaarmede tot dus ver, zonder eenige belasting, de mededinging volgehouden was; dat, al mocht ook de nijverheid gedurende de laatste 3 maanden van 1871 ecnigszins gedrukt worden, het schan delijk zou zijn. indien de bevrijding van een deel van Frank- rijks grondgebied niet werd aangenomen. (Toejuichingen.) De vermindering van liet occupatie-leger van 80000 op 50000 man en van 30000 op 18000 paarden zou eene besparing van 20 miljoen geven, De invoer van duitsche en zwitser- sehe producten zou worden geweerd door de in den Elzas en Lotharingen bestaande syndicaten van industricelen welke een streng toezicht zouden uitoefenen, en de fransche doiwpe zou insgelijks toezien. Ten slotte verklaarde luj, de door de commissie voorgestelde wijzigingen aantenemen.De grondslagen van het tractaat werden daarna met 512 tegen 32 (meestal van de uiterste rechterzijde) stemmen aangenomen. De commissiebelast met het instellen eener enquête naar het handelingen van het gouvernement, der nat. defensie heeft besloten om hare werkzaamheid gedurende liet, recès in de departementen voorttezetten, en hare leden gemachtigd om te zamen of afzonderlijk alle noodige getuigenissen of docu menten bijeen te brengen. Het pruisische garnizoen van den burgt Hohenzollern is thans voor de eerste maal vervangen door niet-pruisische troepen. De badensche compagnieaan welke het bewaken van den keizerlijken stamburgt is toevertrouwdis bij hare aankomst door het gemeentebestuur der nabijgelegen stad Hecliingen feestelijk ontvangen. De Keizer heeft den oostetirijkscben kanselier v. Beust de orde vau den Zwarten Adelaar verRend, Pruisen. Van 10 tot 17 Sept. zijn te Koningsbergen ruim 300 gevallen van cholera aangegeven, waarvan 70 a 80 p.o. met doodelijken afloop. Tot 10 Sept. zijn in de Üostzee- provineiën 2601 personen aangetast, waarvan gestorven 1273, hersteld 620 en nog in behandeling 708, In eene den 18 te Berlijn gehouden bijeenkomst van ei genaars van roumanische spoorweg-obligatiënis eene ver- eaniging tot bescherming van hunne belangen opgericht. Prins v. Bismarck is den 19 uit Munchen te Berlijn aan gekomen. Elzas-Lotharingen. Tot het tegengaan der emigratie zijn de kosten voor reispassen van 1 thaler tot 10 fr. verhoogd; is herinnerd aan een fransche wet van 1856, waarbij voor het verkrijgen van een reispas een bewijs van voldoening aan alle gel delijke verplichtingen gevorderd wordt.; en is aan alle agenten van emigratie bekend gemaakt, dat hunne vergunning is inge trokken en zij eene nieuwe van de duitsche overheid be hoeven Den 17 is de Mont-Cenis-tunnel ingewijd. De reis van Bardonnêclie naar Modane werd door een spoortrein van 22 wagens in 30 minuten afgelegd. De minister Lefranc en andere fransche heeren wachtten den treiuwaarop zich al de italiaansche ministers bevondenby zijne aankomst op Teruggekeerd te Bardonnêehe is aldaar een schitterend ban ket gegeven, waaraan 1000 personen, en daaronder de fran sche minister Lefranc deel namen. De minister de Rémusat was reeds naar Turijn vertrokken, waar 's avonds op nieuw eene plechtige receptie plaats had. De ex-Keizerin van Frankrijk is den 15 te Madrid aan gekomen en heeft onverwijld de reis naar Carabanchelten bezoeke harer moeder, voortgezet. De President der fransche republiek is benoemd tot ridder der orde van liet Gulden Vlies. Een berichtgever der Times zegtdat de graanoogst zoo onvoldoende is, dat 13 miljoen quarters in Engeland zullen moeten worden aangevoerd. Op de klachten van engelsche obligatieliouders der rouma nische spoorwegen en hun aanzoek om bijstand tegen de ver korting hunner rechten door de roumanische regeering, heeft het, gouvernement geantwoorddat liet vreemd blijft aan geldleeningen en dergelijke iinanciëele operatiën, door par ticulieren in hoop op goede winsten en met risico vau ver lies met andere Staten gedaan. Te Sheffield Leeds en in zuidelijk Yorkshire zijn werk stakingen uitgebroken. De den 17 in bet. Trafalgar-Square te Loudenin liet, belang der werkstakers te houden meeting is niet. doorgegaan. Te Newcastle en te Gateshead zijn zeer vele vreemde werk liedenvooral belgen duitschers, nooren en zweden aange komen. Te Newcastle is den 16 in eene meeting van ar beiders besloten, de werkstaking voorttezetten, indien de patroons de gestelde voorwaarden niet aannemen. Den 18 is te Chelsea (Londen) eene groote meeting gehou den, tot ondersteuning der 1e Newcastle plaats hebbende werkstaking. De heer G. Odger heeft eene heftige rede voering gehouden en daarin uitgeweid over dc ontzaggelijke rijkdommenwelke door zekere patroons worden bijeenge bracht. De Koning is den 16 te 's Hertogenbosch gekomen, waar hij door de autoriteiten en eene eerewacht te paard werd opgewacht,. Z. M. begaf zich terstond naar liet sehiet.terrein te Hintham ter bijwoning van den wedstrijd van het corps kon. scherpschutters. Na afloop daarvan bood de kapt. com mandant den Koning een collation aanwaarna Z. M. de door hem uitgeloofde 2 eerste prijzen, een zilveren veldflesch en eeu zilveren coupe, aan de overwinnaars uitreikte. Naar de stad teruggekeerdnam Z. M. deel aan een diner op liet stadshuis, waarvan de voorgevel geïllumineerd was, en vertrok te 91 uren weder naar den Haag. Gedurende het diner deden de muziekcorpsen der schutterij huzareu en infanterie zich voor en de liedertatel Oefening en Uitspanning binnen bet raadhuis hooren. Staten-Generaal. Den 18 heeft de Koning de zitting geopend. De indiening werd toegezegd van wetsvoordrach- ten tot invoering eener nieuwe rechterlijke inrichtingtot verbetering der Staats-iukomstentot hervorming vau het, belastingstelsel en tot, betere regeling der pensioenen van burgerlijke ambtenarenvoorts werd gewag gemaakt van verandering der leger-organisatie in verband met. eene voor- t.edragen regeling van het, vestingstelsel en wijziging der mjlitiewet, en van aanvulling of nieuwe regeling van som mige takken van het onderwijs, De le Kamer heeft den 21 haar adres van antwoord, een weerklank op de troonredemet alg. st,. goedgekeurd. De 2" Kamer heeft, den 19 tot, candidaten voor het voor zitterschap gekozen de heeren üullertStorm ran 's Gravesande en Cremersmet 37. 38 en 35 st,. Eerstgenoemde is dooi den Koning benoemd. Bij de Kamer zijn ingekomen de begrootingen voor den aauleg van staatsspoorwegen en voor den arbeid der gevangenen in 1872 en het wetsontwerp tot, beteugeling van besmettelijke ziekten. Eerbewijzen. Dr. Lycklama a Nyeholt te Rotterdam is door den Groothertog van Baden benoemd tot ridder le, kl. van den Zahringer Leeuw, wegens zijn beheer van een hos pitaal voor typhus- en dyssenterie-lijdersin het najaar van 1870, te Mannheim. De Prov. Staten van Zuidholland hehben den 21 den tot gouv.-genl. van Neerl. Indie benoemden commissaris des Konings in die provincie, den heer Loudon, als blijk hunner genegenheid tot aandenken geschonken eene nederlandscke i aagd van gedreven zilver, dragende een kristallen schaal t n geplaatst op een van zilveren versierselen en opschrift v oorzien voetstuk. Weerbaarheid. De buitengewone algemeene vergadering \an den Nederl. Weerbaarheidsbond, den 17 te Utrecht ge- 1 oudenheeft besloten zicli bij adressen te wenden tot. den K oiling de ministers van binn. zaken en van oorlog en de ttjde Kamers der Staten-Generaal, den weusch uitende, dat, Y lands regnering moge besluiten tot vaststelling bij de wet an oefen- en weerpliolu jgheid voor alle nederlanders. Nijverheid. Den 19 heeft de lieer J. F. Uemetinnc te s Hertogenbosch den dag gevierd waarop tiij 50 jaren ge leden zijne steendrukkerij uit Duitschland naar zijn vaderland overbracht. Hij was de eerste die dit vak in Nederland uitoefende, en doet het thans op 76jarjgen leeftijd nog, Onderwijs. Curatoren van het, Atheneum te Deventer hebben den gemeenteraad voorgesteld om de 3 vacante be trekkingen daaraan onvervuld te laten en de inrichting te veranderen in een gymnasium met de tegenwoordige 10 leeraren, behalve den hoogleeraar Huymaer v, Twistdie, met de opheffing van bet onderwijs in de rechten en staatsweten schappen op wachtgeld komen zou. Aanbestedingen. Den 16 door het bestuur van het wa terschap de Hooge Boezemte Haastrechthet maken der gebouwen voor eeu stoomgemaal, aan A. v. d, Berg te Bos koop voor f 31990. Den 18, te Baarnhet bouwen e°ner school met onder- m ijzerswoning, aan D. Lemper te Amsterdam, voor f 24095. Den 20 te Schoorl het 'maken van straat en grintwegen in die gemeenteminste inschr. voor perceel I A. A apitein te Schagerbrug, voor f 33 )00, en voop perceel 2 J, Oldeuburq le Bergen, voor f 25,580. Den 21 te 's Gravenhage, het maken der gehouwen voor let stption te Vlissingen en verdere werken ten behoeve van o'en spoorweg'pn liet kanaal op Walcheren, minste inschr. h. Linskens te Bierik voor f 317,700. Bouwwerken. De aandeelhouders van liet hótel Berg en Dal bij Nijmegen hebben den 13 besloten, het met 20 lo gee rkamers en eene biljartzaal te vergrooten en daartoe/30000 tegen 5 p.ct. optenemen, aftelossen binnen 25 jaren. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 19 met 16 tegen 15 st- verworpen het voorstel van B- en W., waarover in de vorige vergadering de stemmen gestaakt haddenom het terrein der armeninrichting aftestaan en 50 jaren lang eene subsidie van 5000 te verleenen voor de oprichting van een gebouw voor concertententoonstellingen enz. Rampen. Te Nederland gemeente Steenwijkerwold, zijn in den pacht van 18—19 Sept. 5 huizen verbrand. Pokken. Yup 10 tot 16 Sept. zijn te Amsterdam aan de pokken gestorven 37 personenwaaronder 27 kinderen. Quarantaine. De schepen, komende van pruisische havens in de Oostzee en van plaatsen gelegen aan de Elbe jmljen aan quarantaine-maatregelen onderworpen worden. Misdrijven. In den nacht van 202i Sept. zijn te Meppel bij den burgemeester en «enige raadsleden de glazen ingeworpenvermoedelijk wegens het verbod van het, houden van kernns-vermakeljjkbeden en inzonderheid het sluiten van eenop een stuk laud buiten de kom der gemeente geplaatst carcussel. Rechtszaken. Tegen den heer du Mosch té Utrecht is eene vervolging ingesteldwegens den verkoop vau ham burger, frankforter en brunswijker loten. De procureur-generaal bij het gerechtshof te Groningen heelt rechtsingang verleend tegen den lieer B., griffier bij het kantongerecht, t,e Zuidhoru, thans voortvluchtig en be schuldigd van knevelarij en valschheid in authentieke geschriften. Eet, hof van Friesland heeft den 18 A. P., van Zwolle, schuldig verklaard aan bedriegeljjke bankbreuk en veroordeeld tot 7 jaren tuchthuisstraf. Hij heeft zich in cassatie voorzien. Sedert 2 jaren, gedurende welke zijne zaak door 3 hoven en den H. Raad behandeld is, bevindt hij zich reeds preventief gevangen. L'e rechtbank te 's Gravenhage heeft dep.21 den min derjarigen A Meyswegens lastering van den lieer Maas te Scheveniugen in liet weekblad de Toekomstveroordeeld tot, 100 boete of 8 dagen gevangenisstraf en tot, ƒ100 schade loosstelling aan de beleedigde partij. Het. hof van Gelderland heeft den 21 den 16 jarigen ar beider IVRegeling tc Dieren, wegens moedwilligen manslag, veroordeeld tot, 15 jaren tuchthuisstraf. In den nacht van 1 2 Juli had hij. met een makker op den straatweg loopende, eene vrouw, die hem om aanwijzing eener slaapstede vroeg n et een landbouwersschop een slag gegevenzoodat zij be wusteloos neerzeegen zijnen weg vervolgd, zonder zich om haar of haar kind te bekommeren. Door andere lieden go- venden en naar eene slaapstede gebrachtis zijsteeds be- v, usteloos gebleven4 dagen later bezweken. Staats-loterij. Trekking der 5" klasse. No. 8520 Z" 10000, No. 14218 f 2000, No. 2787 1500, No, 1343, 5461,10719, 12925, 1533S, 16180 1000. A oedijk, 20 September. Heden had wederom liet jaarlijksche kinderfeest plaats van de hier gevestigde afdeeling van liet Ned. Schoolverbond. Het had er alle reden toe om zulk een feest aan de kinderen te geven. Van de 139 leerlingen toch die gedurende de laatste 12 maanden van de school gebruik gemaakt hadden waren er 65 die 't. gansche jaar niet één schooltijd verzuimd haddenen verder 8 van één schooltijd20 van twee5 van drie6 van vier, en zoo vervolgens. De gezegende werking van het Schoolverbond is hier meer dan duidelijk. Het feest zelf was, onder begunstiging van prachtig weder, allergenoegelijkst. Behalve eenige muziek en de noodige tractatie werd er een tombola gehoudenwaarin over ae honderd sehoone prijzen warenterwijl nog bovendien de diaaimolen voor de schooljeugd was afgehuurd en eindelijk een fraai vuurwerk het. feest heeft, besloten. De kinderen waren recht gelukkig. Inderdaad, geen prettiger feest dan een kin derfeest, want dan zjjn allen vrolijk, ouders en kinderen beide. PER TELEGRAAF, 's Gravenhage 23 September. Tweede Kamer. Uit de rede van den minister van finan ciën bij de aanbieding der begrooting blijkt, dat, de tekorten van vorige diensten bedragen 4.250.000 gulden, en de begrooting van 1872 in uitgaven geraamd is op 97 millioen, met, 8 mil- lioen voor de spoorwegen daaronder begrepen, en met een te kort, van 9 millioen sluit. Tot dekking wordt voorgesteld eene algemeene inkomstenbelasting met eene geraamde opbrengst van 8 millioentegen de afschaffing der patentbelasting en van den accijns op het geslagt met eene opbrengst van circa 5 millioen. De toekomst wordt, niet, met bezorgdheid tege moet, gezien vermits de algemeene welvaart toeneemt. Tot, derden hulponderwijzer aan de openbare school van lager- en meer uitgebreid lager-onderwijs voor jongens te Haarlem is benoemd G. S. Hendriks. B URGE RL IJK E STAN I). ONDERTROUWD. 21 Sept. Johannes George Schnerr, wonende ter Kuste van Guinea, en Jacoba Som beekte Alkmaar, onl. te Delft. Aron de Vrieswedr. van Naatje Caflé te Roermonden Saartje Café. te Alkmaar.— Hen drik Jongbloed en IVilhelmina Johanna Evers, wed. van Dirk van den Burg. Nicolaas Juiring en Geertruidu van de Pol. Hermanns Hendrik Hof meester en Geertje Coster. Arie Kor oer en Uen- drika van der Velden. GETROUWD. 17 Sept. Aart Tjeertes en Maria Gesina Landsman. Coen- deri Zwan, wedr. van Catharina Kleijenburg, en An- toniu Anna Cornelia Muelenk, wed. van Peter Kern. 20 Karei Philippus Nonhebei en Risje Honkoop. GEBOREN. 16 Sept. Johannes, Z. van Lourens Put, en Maria Wardenier. 18 Johanna Christina Cornelia, van Johannes Chris- toffel Pater en Jacoba van Egmond. Femmetie Lambertha, D. van Hendrik Lammes Honkoop en Maria Johanna Burkunk. 19 Hendrika, D. van Hendrik de Graaf en Maria Pieters. 20 Leonard, Z. van Pieter Vlaanderen en Teuntje Mo lenberg. Martha Jacoba, D. van Willem Anto- nius Muller en Elisabeth Maria Daars. Alida Berendina. D. van Francis cus Balder en Aleida Beren- dina Haarbrink. OVERLEDEN. 15 Sept, Peter, Z. van Renier Hompes en Cornelia Christina Maria Koeman ,1m. 16 Jan Casper, Z. van Hendricus Jacobus Burger en Jannetje Baltus13 d. 7 a Gerarda Christina, D. van wijlen Jan Gerard Joseph Hembrock en Catharina Banning, 17 j. en ruim 4 m. Berend JohannesZ. van Jan Engelsman en Elisabeth Kes ,7 m. Lijsbeth Grooteehtg. van Cornelis Glasvroeger wed. van Klaas Groeneer der van Pieter Wit, 64 j. 18 Antje Molenaar, eehtg. van Machiel Duijfetter, 33j. en 8 m. 19 Elisabeth MurijtjeD. van Jan Schoonewil en Eli sabeth Spruit, ruim 5 w. Gerardus Johannes, Z. van Simon Johannes Bakker en Neeltje Knaap, 17 d. Bernardus Johannes, Z. van Johannes Ber- nardus Sliggers en Johanna Laurentia Huijer, 3 jp, 20 n Adrianns, Z. van Johannes Hoekraeijer en Naatje van den Burg, 3 j.en 10 m. George, Z. van Si mon Dikkeboom en Anna Paulina van Zeil, 2 j. en 8 m. Erratum, in Rpt, vorig No, staat: overleden 2 Sept. Hille- gonda Cornelia. D. van Hendrik Jurien en Elisa beth van Dijk, 17 j. en 11 m. Moet zijn: D. van Hendrik JurjenVogelsang en Elisabeth van Dijk. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 18 Sept. Door den Notaris J. G. A. VERIIOEFF. 2 Aaneen verheelde stukken land, in den Achtermeer onder Allkmaar, groot 4,17,90. Strijkgeld I. Holts f 9225. Vcrh. door H. Jde Lunge voor de wed. Keuss met 2000. 22 September. Door den Notaris H. J. de LANGE. Huis, Koepel cn Erf, groot —,05,40, Varnebroek. E, 107. Strijkgeld Jv. d. Haagen f 3500. Huis, Koepel en Erf, groot ,11,30, Boekenlaan, E, 67. Str. N. Noort. f 2010. Huis, Z.z. Verdroukeuoord. D, 113. Str. dezelfde. 1705. Dito, Limmerhoek. D, 129. dezelfde. 655. Al de perceelen niet verhoogd en niet verkocht.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2