No. 40. Drieënzeventig ste Jaargang. 1871. ZONDAG 1 OCTOBER. <5)fftciccl (Scbccltc (HUckcltjfischc Berichten Frankrijk. Duitschland. Belgie. Oosteurijk-lloiigar{]e. ILKMAA1ISCHE Cl) II AS Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertent,iën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinnering, dat volgens de bepalingen der alge- meene politieverordening liet verboden is gebruik te maken van gemeentewater, zonder daartoe vergunning te hebben bekomen, zoodat het nabij de spoorwegbrug gelegen Kanaalvak niet mag worden gebezigd' tot ligplaats van wrakken van vaar tuigen enz., zonder dat daartoe vooraf vergunning is verleend. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Sept. 1871. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kennis dat ter gemeente-secretarie alhier tot 31 October aanstaande ter lezing zal liggen de algemeene staat der landen die in het buitengewoon onderhoud van den Noorder IJ- en Zeedijk moeten bijdragen waartegen door de ingelanden schriftelijk bezwaren bij hem kunnen worden ingeleverd voor 31 Octo ber e.k. ter opzending aan de Gedeputeerde Staten van Noordholland. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 29 Sept. 1871. A. MACLAINE PONT. RIJKS-TELEGRAAEKANTOOR te ALKMAAR. Van 1 October tot 31 Maart is het kantoor geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 9 ure. De Directeur van het kantoor voornoemd, L1EVELOO. POSTER IJ EN. De Minister var Einanciën acht liet niet ondienstig, voor namelijk met bet oog op de praktijkendie er blijkens de ervaring plaats vinden ten aanzien van het gebruik maken van postzegels, welke reeds eenmaal gediend hebben, te her inneren aan de daaromtrent bij de wet gemaakte straf bepalingen. Krachtens die bepalingen isbehalve het namaken of ver- valschen van postzegels, of het des bewust gebruik maken van nagemaakte of vervalschte postzegelsmede het n eer dan ««maal gebruik maken van een postzegel, waarvan de stempel afdruk is vernietigd of veranderduitdrukkelijk strafbaar gesteld. Het bijeenvoegen van de gedeelten van t wee of meer gebruikte postzegels en het bezigen van zoodanig aldus weder tot een ge heel gebracht postzegel is alzoo mede aantemerken als eene daadvallende onder het bereik der voormelde strafbepalingen. De Ambtenaren der Post-administratie hebben in last om met de meeste oplettendheid tegen misbruiken van den hier- bedoelden aard te wakenen bij de justitie aangifte te doen van elke overtreding die zij ontdekken. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden geweest gedurende de maand Juli 1871 naar: DuitschlandKOCH, Cöln. Zwitserland: G. van der ÜUIJN Bale. Van de hulpkantoren De Rijp: RUNTJES, Wessum. Naar Spanbroek: COLINA EILERMANN, Ankum.)Duitschland. Bij de te Marseille gevoerde debatten in de zaak van den kleedermaker Cadenatdie bij de overweldiging der prefec tuur aldaar, op 4 Sept. '70, de juweelen der echtgenoot van den prefect zou hebben ontvreemdis ter tafel gebracht een den 8 Nov. door dien prefect aan den toenmaligen regeerings- commissaris Esquiros gerichten brief, waarin hij 70000 fr. schadeloosstelling eischt ter zake van door dien ambtenaar ter beschikking zijner raadsleden en vrienden gestelde 4 paar den en 3 rijtuigen, en van geconfisqueerde wijnmeubelen sieradenkleederengemunt geld enz., en welke brief de restitutie der paarden en rijtuigen ten gevolge beeft gehad. De advocaat van Cadenat maakte van deze omstandigheid gebruik om te bewerendat de beer Esquiros naast zijnen cliënt op de bank der beschuldigden behoorde te zitten. De gewezen gedelegeerde der Commune voor het postwezen Theisz spreekt in de parijsche Constitution het gerucht tegen, dat hij met een vrijgeleide van het gouvernement Frankrijk zou hebben verlaten. Eerst den 29 Juli was bet hem, door den bijstand van vrienden, gelukt om Parijs te ontkomen en Londen te bereikenwaar bij zijn vroeger beroep van gra veur weder bad opgevat. De krijgsraad beeft den 21 veroordeeld Victor Henri graaf de Rochefort Lucay, wegens het tijdens de Commune weder uit geven van het verboden blad le Mot d'Ordre en het daarin, schoon het sommige leden der Commune niet spaarde, ver levendigen van den geest van opstand, verwekken van haat tegen de wettige regeering en aanzetten tot geweldige maat regelen tot deportatie naar eene vestingen als medeplich tigen Mourot, gewezen secretaris, en Maret, gewezen mede redacteur van dat blad, den eerste tot eenvoudige deportatie, den laatsten tot 5 jaren gevangenisstraf en 500 fr. boete. Rochefort had zich met vuur verdedigd, zijne belangeloosheid en bevordering der eendracht tijdens het eerste beleg van Parijs aangevoerd en staande gehouden, dat de meeste ar tikelen, ter zake van welke hij terecht stond, niet doorhem geschreven waren. De krijgsraden hebben wegens deelneming aan het parijsche oproer voorts veroordeeld: tot deportatie in eene vesting: den korporaal der nat. garde Delbos (met burgerlijke degradatie) en den gewezen serg. maj. der keiz. garde Monthus, die, zich bij het eerste beleg dapper gedragen hebbende, op aandrang der manschappen van het 247e bat. nat. garde chef daarvan geworden, met hen geweigerd beeft naar Asnières te gaan, maar ten laatste genoodzaakt de barricade bij de brug van Grenelle te betrekken, zich aan de troepen gevangen gegeven en vervolgens zijne manschappen tot overgaaf der barricade bewogen heefttot eenvoudige deportatie: den pool Stanislas Ergolski en den kapt. der nat. garde Bernard (beiden met burg. degradatie)1 j ong matroos, die onbezonnen op de flotille derCom- mune dienst genomen, maar ijverig tot blusscking der branden geholpen had; 1 schoenmaker, 1 pasteibakker en 1 schilders knecht die uit geldelijken nood de wapenen voor de Com mune gevoerd hadden; de wed. Leroyminnares van het Commune-lid brbaindie met hem in de mairie van het 7'. arr'. gevestigdkostbaarheden der gearresteerden verduis terd eu voorts aan den aanslag tegen het gouvernement deelgenomen en tot burgeroorlog, brandstichting, plunde ring en moord opgeruid hadtot 5 jaren gevangenisstraf den advocaat Peyrouton berucht elubredenaar, eerst directeur van den Staatsraad en van het Hof van Rekeningen der Commune en toen haar zendeling te Dyon, Nimes en Mar seille, waar hij gevat is; tot 3 jaren gevangenisstraf den of- ticier van gezondheid van liet parijsche regiment sappeurs pompiers Gowxomdat hij nietzooals de overige officieren van dat corps naar Versailles geweken maar te Parijs in functie gebleven was. Nog beeft de krijgsraad ter dood veroordeeld eene reeds in de soldij der faséens gestaan hebbende vrouwMarie Moussuwed. Gourrier, die op 19 Juni uit minnenijd een huis (maar bij vergissing niet het door haar bedoelde) met petroleum in brand gestoken heeft. De Raad van Revisie heeft den 21 het verzoek om her ziening van EerréTJrbain, Ferrat en Verdure afgewezen. Den 22 heeft de Raad het tegen Rossel uitgesproken dood vonnis vernietigd en een nieuw onderzoek zijner zaak aan den 4en krijgsraad opgedragen. De 100000 bunders grond in Algiersafgestaan voor uit geweken elzassers en lotharingers zullen verdeeld worden in kavelingen van 50 bundersten einde het stichten van dor pen gemakkelijk te maken. De Staat belast zich met het aanleggen van wegen en liet bouwen van mairieënscholen en kerken. Hij vervoert de emigranten met hunne goederen kosteloos van Marseille naar Stora of naar Algierswaar de bewijzen van eigendom worden uitgereikt. Om deze voor- deelen te verwerven, moet men bewijzen geannexeerd elzasser of lotkaringer te zijn en minstens 5000 fr. te bezitten. De voorziening in cassatie der 3 door den krijgsraad wegens deelneming aan de oproerige bewegingen te Mar seille ter dood veroordeelden Gaston Crémieux Etienne en Pélissier, is verworpen. De President der republiek en de commissie van gratie hebben de tegen ben en Roux uitgespro ken doodstraf veranderd in 20jarige opsluiting in eene vesting. Te Parijs wil men op bet Veld van Mars een gedenkteeken oprichten ter eere der dapperendie bij de verdediging der stad gevallen zijn. Tijdens het beleg van Parijs is een van daar, met 15 mil joen fr. voor den aankoop van wapenen opgelaten lucht ballon bij Hennemont, niet ver van Verdun nedergekomen. De bestuurder, zich van de pruissen achtervolgd ziende bracht het geld bij den pastoor van het dorp in veiligheid, en zag zich spoedig daarna in de macht zijner vervolgers. De pastoor zond den schat naar Belgievan waar hij on langs in de schatkist is teruggekeerd. Te Dvon zijn 2 duitsche geneesheeren bij bet doen van een wandelriternstig door geweerschoten gewond. De genl. v. Goeben heeft, ten gevolge daarvan, de uitlevering van alle wapenen geëischt, onder bedreiging, dat ingezetenen, bij wie, bij de na het verstrijken van den termijn te houden huiszoeking, eenig wapen gevonden werdaan strenge gevangenschap in eene duitscbe vesting zouden onderworpen worden. Graaf v. Arnim heeft bij de regeering geprotesteerd tegen de ernstige mishandelingen zijner landslieden, inzonderheid te Lyonwaar, ten gevolge der opruiende taal van liet blad FAnti-Prussienbet orgaan den anti-pruisische Liguegrove buitensporigheden tegen personen en eigendommen zijn ge pleegd. De minister de Rémusat beeft in zijn antwoord beloofdalles te zullen doen om de duitsckers te Lyon en elders te beschermen. De ontwapening der nat. garde is te LyonS. Etienne Nimes en Toulouse rustig afgeloopen. Te Lyon had slechts eene geringe opschudding plaats. De gemeenteraad en het bestuur aldaar hebben zich slechts aan den maatregel onder worpen onder voorwaarde dat de wachtpost aan het raad huis niet door de bezetting, maar door de pompiers zou betrokken wordenhetgeen door den prefect bewilligd is. In de kazernen te Parijs en elders is een geschrift ver spreid waarin de verantwoordelijkheid van den oorlog op rekening van de oppositie in het Wetg. Lichaam wordt ge steld. De militaire gouverneur der hoofdstad heeft maatre gelen genomen om de verdere verspreiding tegen te gaan. Ofschoon de fractiën der linkerzijde in de Permanente Com missie ruim vertegenwoordigd zijnheeft de gematigde lin kerzijde het noodig geacht, een uit haar midden gekozen Comité van "Waakzaamheid aan de commissie ter zijde te stellen. In geheel Frankrijk hebben de indirecte belastingen en octrooien evenveel, op sommige plaatsen zelfs meer opgebracht dan in de laatst verloopen jaren. De regeering heeft te betaling van het vierde halve mil jard in gereedheid gebracht door middel van schatkistbons, welke door de voornaamste europeesche huizen geëndosseerd worden eD in April en Mei a.s. te Londen betaalbaar zul len zijn. De ontruiming van bet dep', der Oise is den 19 aange vangen. Te Beauvais is den 24 een van Rouaan gekomen franschdetachement binnengetrokken, onder het gejuich der bevolking. De minister van justitie heeft de procureurs-generaal aan geschreven om nategaanof de vrederechterswier zonen broeders of andere bloedverwanten zich voor het lidmaatschap der Alg. Raden candidaat hebben gesteld, wel de noodige onzijdigheid ten aanzien der verkiezingen betrachten. De hertog v. Aumale heeft zich candidaat gesteld te Cler mont (Oise). Het gouvernement heeft het van verscheidene zijden gedane aanzoek, om het houden van kiezersvergaderingen ook voor de departementale verkiezingen toetestaangeweigerd. Te Cliar- leville is het houden vau zoodanige vergadering verboden. In den nacht van 2324 is te Havre de fraaie, daags te voren van Nieuw-York aangekomen pakketboot Lafayette met de geheele lading, grootendeels uit graan bestaande, verbrand. De abt Testorykanunnik van S. Denis, doet in een aan FUnivers gerichten brief verslag van de wandaalsche wijze, waarop de thans van daar vertrokken pruissen in de vermaarde hoofdkerk hebben huisgehouden. Al de praalgraven zijn verminkt of van sieraden beroofd, en in de kelders is het overschot van den maarschalk Jean de Rieux en van Susanne de Bourbon geschonden. De abt, die het gebeente der prinses weder verzameld en weggeborgen, en zieh over deze gewel denarijen beklaagd hadis in zijne woning door de pruissen overvallenmishandeld en van zijne bezittingen beroofden vervolgens in de hoofdkerk gearresteerd en in het fort van la Briche opgesloten [De Köln. Zeitung zegt, dat de schade in de kerkwaarin het aanraken der kunstvoorwerpen door groote duitsche biljetten verboden was, is veroorzaakt door liet bombardementen dat de abt gearresteerd is omdat hij de bevolking openlijk tot verzet tegen de duitscbe overheid ophitste]. Den 23 is te Bordeaux, in de uit- en inwendig fraai versierde hoofdkerk door den kardinaal-aartsbisschop eene lijkdienst voor de slachtoffers van den oorlog gehouden bijgewoond door den militairen commandantden prefect den maireden gemeenteraadvele autoriteiten een groot aantal nat. garden en een aanzienlijk gedeelte der bezetting. Dp aannemer Larivière, die zich bij leveranciën gedurende bet beleg van Parijs aan bedriegelijke practijken heeft schul dig gemaakt, is ter beschikking der justitie gesteld. De minister van oorlog heeft gelastdat de officiereu van alle rangen, die op dit oogenblik te Versailles zijn, een cursus in de duitsche taal zullen moeten volgen. De Raad van Rivisie te Lyon heeft de aanvraag om her ziening van den militairen onderintendant Brissy, ter dood ver oordeeld wegens het aannemen van het hem door de Commune te Marseille opgedragen commandemcnt over de stad en het departementverworpen. Den 23 is te Marseille de fuselier Pdquis doodgeschotenomdat hij in April de zjjde der op standelingen gekozen had. Te Rijssel is een voormaiig franc-tireur, Jurnetdie in December naar de pruissen was overgeloopen. tot de doodstraf en tot militaire degradatie veroordeeld. Pruisen. Te Braunsberg is eene bijzondere school geo pend voor de scholieren van het gymnasium, die daarvan door hunne ouderswegens de handhaving van den godsdienst onderwijzer dr. Woilman» verwijderd warenmaar verzuimd zijnde om de goedkeuring der regeering voor de oprichting dezer school te vragen is zij op last der overheid gesloten. De onlangs te Fulda gehouden vergadering der pruisische bisschoppen heeft tot het resultaat geleiddat zij zich met een verzoek om bescherming der Kerk rechtstreeks tot den Koning hebben gewend. De 22p. leger-divisie, met den Kroonprins aan het hoofd, heeft den 25 haren intocht te Kassei gedaan. De Kroonprins gaf, in zijn antwoord op de toespraak van den burgemees ter, alle eer aan de van ouds beproefde dapperheid der hes sen. Daarna hebben de troepen voor den prins en zijne gemalin gedefileerd. Beieren. Het gemeentebestuur van Munchen heeft eene klok doen plaatsen op het zuider-kerkhofom bij de daar plaats hebbende begrafenissen geluid te worden. De geeste lijkheid heeft hiertegen geprotesteerdhet als een privilegie der Stefanus-kerk beschouwendedat hare klok tegen beta ling van zekere som bij begrafenissen geluid wordt. De vergunning om te dezer zake eene rechtsvordering intesteilen, is door de regeering van het distriet Boven-Beieren aan de geestelijkheid geweigerd. Den 20 is de Tweede Kamer bijeengekomen. Den 22 is bn. v. Oiomet 79 der 145 uitgebrachte st., tot voorzitter verkozenvoorts tot ondervoorzitter graaf Seinsheim, tot 1D. secretaris dr. Jorgtot 2". secretaris de heer Eder. Het bureau bestaat alzoo geheel uit leden der patriotische partij. Het Congres der oud-catholiekenden 22 te Munchen geopendheeft nog deuzelfden dag een programma aange nomenwaarin de volgende punten voorkomende oud-ca- tholieken hebben het volste recht, zich leden der catholieke kerk te noemen en als zoodanig deel aan de eigendommen en goe deren der kerkzij verwerpen het dogma der pauselijke on feilbaarheid en erkennen het primaat van den bisschop van Rome alleen gelijk het steeds erkend is op grond der H. Schrift van de uitspraken der kerkvaders en der conciliën voor de catholieke volken eisehen zij een bij de grondwet geregeld recht, om deel te nemen aan de aangelegenheden der kerkden schadelijken invloed der jezuieten willen zij tegengaande geestelijkheid doen deelen in de verstandelijke beschaving der eeuw; van eene op den weg der wetenschap voortgaande christelijke beschaving hopen zij de eindelijke totstandkoming eener volkomene overeenstemming met de protestantscke en episeopaalsehe kerken; zij wensriien eene hereeniging met de grieksche en russische kerken en verkla ring de nederlandsche oud-roomschen vrij van de besehuldi ging van jansenismus. De niet openbare bijeenkomst, bijgewoond door ongeveer 500 afgevaardigden, is den 23 voortgezet, als wanneer onderschei dene besluiten zijn genomenbetrekking hebbende op de oprichting van vereenigingen tot uitbreiding der hervormings beweging en op het stichten van oud-catholieke gemeenten. Daarna is in het glazen paleis eene openbare vergadering van ruim 6500 personen gehoudenwaarin o.a. als sprekers zijn opgetreden professor Huber uit Munchende priester Anton de leider der oud-catholieke beweging in Oostenrijk, uit Weenenprof. Schulte uit Praagpater Hyacinthe en de oud-roomsche pastoor v. Thiel uit Enkhuizen. De redevoeringen zijn aandachtig aangehoord en levendig toegejuicht. Den 24 is in de aan de stad. behoorende Nicolaï-kerk een godsdienst oefening gehouden. Daarna heeft de laatste openbare bijeen- eenkomst plaats gehad, welke met toejuichingen ter eere van prof. üóllinger en van Koning Bodewijk is gesloten. Tijdens zijne zittingen zijn bij bet, Congres zeer vele telegram men van instemming en gelukwenscking ontvangen. Hessen. In de 21e algemeene vergadering der Catho lieke Vereenigingen van Duitschlandte Mainz gehouden zijn verschillende besluiten genomen, waarbij de vermeestering van Rome door Italië als roof, de italiaanscke waarborgen- wet als onaannemelijk en onbetrouwbaar, de leidelijke houding der europeesche mogendheden daaromtrent als onrechtvaardig, en de maatregelen der duitsche regeeringen tegen de afkon diging der besluiten van het concilie als plichtschennis en overschrijding van bevoegdheid afgekeurd worden. Baden. De Koning van Denemarkenreizende onder den naam van graaf Moenheeft den 22 te Baden-baden vertoefd en bezoeken gewisseld met Keizer Wilhelm. Elzas-Lotharingen. De regeering beeft het opper-eonsi- storie der lutherscke Kerk uitgenoodigd, 2 leden voor het directorium te verkiezen en aan haar ter goedkeuring voor- tedragen. De fransche regeering plagt 3 der 5 ledenen daaronder den voorzitter, te verkiezen en de nu vacante plaatsen stonden beide ter beschikking der regeering. De gouverneur der vesting Straatsburg heeft bekend ge maakt dat op last, des Keizers de fransche namen der wer ken vervangen zullen worden door de duitscbedie zij van oudsher gevoerd hebben. Den 17 is op het gemeentehuis van Molenbeek-S. Jan eene bijeenkomst gehouden van eigenaars der brusselsche werktuigen-fabrieken en hunne werkliedendie toen den arbeid nog niet hervat hadden. De arbeiders verklaard hebbende niet van hunne instructiën te kunnen afwijken hebben de patroons beslotenden volgenden dag hunne fa brieken weder te openen op de volgende voorwaarden: dag taak van 10 uren5 uren per week vrij zonder te vragen verlof, betaling van bet overwerk per uur, en storting der boeten wegens verzuimen iu een kas tot buitengewone beloo ning van de gesehikste en ondersteuning van behoeftige werklieden. Ten gevolge dezer eoncessiën, is de arbeid den 20 hervat in de etablissementen waar de greve ontstaan was, die der heeren v. Goeihem en Reallier. De arbeiders zijn in optochtvaderlandsche en fransche revolutionaire liederen zingende en borden dragendewaarop stond: „de zege aan de werkliedenLeve v. GoethemEverard" enz., naar de werkplaatsen gegaan. Tot voorzitters der Landdagen van BohemeBoven-Oos- tenrijk TyrolKraiti en Moravie zijn leden der feudale of cftr clerikale partij benoemd. De voorzitters der overige Landdagen daarentegenook diewelke tot de verfassungs- partij beboorenzijn door den Keizer herbenoemd. Bij de opening van den Boheemschen Landdag is een kei zerlijk rescript voorgelezen en luide toegejuicht. Het knoopt zich vast aan het keizerljjk patent van 30 Juli 1870 en drukt den wensck uit, dat de betrekkingen tusschen liet, Koning rijk Boheme en het geheele Rijk geregeld zullen wordenhet erkent de rechten van dat Koningrijk en verklaartdat de Keizer bereid isdeze erkenning door het afleggen van een kroonings-eed te vernieuwen; het verzoekt den Landdag Ie beraadslagen over eene staatsrechterlijke verhouding van het Koningrijkwelke aan de rechten van de andere Landen geene afbreuk zal doenen kondigt de indiening aan van eene nieuwe kieswet voor den Landdag en van eene wet op de nationaliteiten. In de zitting van den 16 zijn de duitsche leden wegge bleven en is van hunnentwege eene verklaring voorgelezen dat zij aan de beraadslagingen geen deel zullen nemen, we gens de onwettige samenstelling van den Landdag en de er kenning van een bolieemsck staatsrecht in het keizerlijk re script bij voorbaat protesteeren zij tegen de onwettige be sluiten welke de Landdag nemen zal. De overige le den143 in getal, hebben daarop de werkzaamheden voortgezet. Op voorstel van dr. Rieger zijn de gewone werkzaamheden ter zijde gelegddewijl „deze Landdag eene gewichtiger en verder strekkende t,aak te vervullen heeft, n.l. de staatsrechterlijke eisehen van Boheme en de verhouding van dit Koningrijk tot de overige Landen te formuleeren en te regelen." Op voorstel van graaf Clam-Martinitz is te dien einde eene commissie van 30 leden gekozen, aan welke het kon. rescript en de voorstellen tot wijziging der kieswet en tot vaststelling van eene wet op de nationaliteiten in handen is gesteld. De zitting is daarop voor onbepaalden tijd verdaagd. De voor Boheme ontworpen wet op de nationaliteiten omvat de volgende bepalingende boheemscbe en duitsche volksstammen hebben in alle punten van openbaar en burger lijk recht gelijke aanspraak op achting, handhaving en zorg voor hunne nationaliteit en vooral ten opzichte der taal. De kiesdistricten zullen zooveel mogelijk uit gemeenten van eene nationaliteit bestaan. In gemengde districten en gemeenten wordt gezorgd voor handhaving van de rechten der minder heid tegenover de meerderheid. In den Landdag zullen de Afgevaardigden zich van beide talen mogen bedienen. De voorzitter en zijn plaatsvervanger moeten beide talen machtig zijn. De notulen en besluiten van den Landdagde mede- deelingen der regeering en de wetten moeten in beide talen zijn opgesteld. De Landdag wordt verdeeld in eene bo- heemsche en eene duitsche curie; Afgevaardigden uit ge mengde districten kunnen zich naar verkiezing bij een van beiden aansluiten. Elke curie kan verlangen, dat eene wet,

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1