Zwitserland. Italië. Spanje. K*orluga!. («root KriHunjc en Ierland. Zweden. Rusland. Turk Ife. Tereonigile Staten. America. SSinncnluml. ^trtïss-i1icui»0. de Vries. 27 Sept. itlackt- cïi Ecursbcridttcu. regelende het gebruik der taal in gemengde cfistrioten aan eene stemming door de curiën afzonderlijk onderworpen wordt. In dien J der leden eener curie tegen zulk eene wet stemmen, wordt deze als verworpen beschouwd. Van de Afgevaardigden uit den Landdag naar de Rijks-Vertegenwoordiging moeten minstens I tot de bokeemsche en minstens I tot de duitsche curie behooren. De leden der duitsch-constitutioneele partij zijn niet in de Landdagen vanBoyen-Oostenrijk, Moravie eulvrain verschenen. Den 17 is te Weenen eene conferentie van duitsch-liberale Afgevaardigden gehoudenw aarin bijna al de Landdagen vertegenwoordigd waren. Het doel daarvan was het vast stellen eener gemeenschappelijke gedragslijn in den strijd tegen de vereenigde ministeriëele partij. De beneden-oostenrijksche Landdag heeft den 22, metalg. st. op 2 nain weerwil van het verzet van den stadhouder, die de vergadering onbevoegd verklaardegeprotesteerd tegen de uit het keiz. rescript van den 12 voortvloeiende gevolg trekking, als zou de constitutie des Rijks voor Boheme niet verbindend zijnen de daaruit gevolgde schending der con stitutie en van de daarin gewaarborgde rechten aan al de overige Landen der monarchiezoodat de Landdag weigert Afgevaardigden te zenden naar een niet overeenkomstig de constitutie samengestelden Rijksraad. De gemeenteraad van Weenen heeft met aïg. st. besloten zich met dit protest te vereenigen. Den 26 is te Lausanne het Vredes-Congres geopend. De heer Lemonnier heeft een rapport over de sociale kwestie aangebodenwaarin de persoonlijke eigendom verdedigd werd. De heer Sonnemann heeft dat rapport bestreden. Mevrouw Léo heeft de parijsche Commune verdedigd. Daar op is een hevig rumoer ontstaanmen riep„weg met de Commune! weg met Versailles! leve de vrijheid!" en de heer Sscretan, redacteur van VEstafette, die zich voor de Commune in de bres stelde, is met geweld de deur uitgezet. Mevr. Léo protes teerde en verliet het spreekgestoelte. 2 Engelschen toonden aandat men in Engeland door gematigde hervormingen voorwaarts schrijdt. Mevr. üelhomme heeft mevr. Léo bestre den. Daarop is wederom eene hevige opschudding ontstaan en de zitting gesloten. De minister van oorlog heeft den 20 (den verjaardag van het binnentrekken der italiaansche troepen) de nat. garde en het garnizoen te Rome geïnspecteerd, 's Avonds was de stad feestelijk verlicht. De fransche minister de Rémusat heeftaan het te Turijn gegeven banket uit naam van Frankrijk en van den Presi dent der Republiekeen dronk ingesteld „op het heil van den even krijgshaftigen als liberalen Vorstdie zijne regee ring heeft willen verheerlijken door aan zijn land de 2 voor naamste goederen te schenken nationale onafhankelijkheid en openbare vrijheid." Voor de nieuwe leening van 6,350,000 is binnen- en buitenslands ingeschreven 48,917,925, waarvan 4,465,488 te Amsterdamzoodat de inschrijvingen eene belangrijke reductie ondergaan. In Marocco is een opstand uitgebroken; de mooren deden een verwoeden aanval op de citadel Melilla. Van Cadix zijn spaansche troepen ter versterking van het garnizoen afgezon den. Van Malaga vertrekken 2 oorlogschepen met artillerie en infanterie naar Marocco. De Koning is op zijne reis allerwege met geestdrift be groet zelfs in het zoo republikeinscke Barcelona. Al weder is een nieuw ministerie opgetreden. Het zal trachten door belastingverhooging en bezuiniging het finan- eiëele evenwicht te herstelleneene wijziging der leger-or- ganisatie voordragen en eene liberale politiek volgen. Den 20 heeftbij het weder openen van de schacht der onlangs ter uitdooving van het daarin brandende vuur gesloten kolenmijn te Wigan, op nieuw eene ontploffing plaats gelmd, waardoor 5 personen omgekomen en vele heerendie den mond der schacht omringden, gewond zijn. De mijn brandt nog. De advocaat Isaac Buttde ijverige voorvechter der te genwoordige beweging in Ierland ter verkrijging van een afzonderlijk ierscb Parlementis te Limerick zonder tegen stand tot lid van bet Lagerhuis verkozen. De beer Julius Reuter, directeur van „Renter's Telegram- Company," is door den Hertog van Saksen-Coburg-Gotha in den adelstand verhevenmet den titel van baron. Te Hartlepoole is den 20 aangekomen de stoomboot Alster, van Hamburgaan welker boord een persoon aan de cholera bezweken was. Van regeeringswege werd de afzondering en desinfectie van het schip gelast, maar 's avonds is aan boord wederom iemand aangetastdie naar het cholera-hospitaal is overgebracht. Keizer Napoleon is bij zijne aankomst te Torquay, waar hij de zeebaden gebruiktdoor eene deputatie van den plaat selijken adel opgewacht en door de menigte met toejuichin gen ontvangen. De Liberal Association te Birmingham heeft eene circulaire gezonden aan de vertegenwoordigers der liherale partij in alle deelen des landswaarin zij verzocht worden om de bevolking hunner woonplaats te bewegen tot het uitspreken hunner zienswijze aangaande het vraagstuk van het Huis der Lords, en tot het zenden van afgevaardigden naar eene op 18 Nov. te Birmingham te houden conferentie. Het mond- en klauwzeer heerscht thans in 50 engelsche en in 23 schot.sche graafschappen en het aantal aangetaste beesten beloopt niet minder dan 20000. Den 22 zijn de groote militaire manoeuvres te Aldershott besloten met eene revue over omstreeks 40000 man. Den volgenden dag hebben de officieren van het kon. regiment artillerie aan de talrijke buitenlandsche officierendie de oe feningen hadden bijgewoondte W oolwich een banket aan geboden. De aankomst te Newcastle van 60 deensche en belgische werklieden heeft wrevel opgewekt bij de engelschedie tot dadelijkheden zijn overgegaan2 van hen zijn tot 6 weken gevangenisstraf veroordeeldomdat zij de vreemde lieden aangevallen en geslagen hadden. Sir /P. Armstrong heeftuit naam der vereeniging van patroons de Nine-Hours-League aangebodenhet aantal werkuren op 56| in plaats van 59 uren 's weeks vast, te stellen, en de loonen met 5 p.c. te verhoogen. De League daaren tegen zegtstel het aantal werkuren vast op 9 daags of 54 's weeksen wij doen afstand van loon van 24 uren per week. Eenige Parlementsleden beijveren zicli om op den voet der laatstvermelde voorwaarden eene schikking te be werken. De Associatie van geavanceerde liberalen te Greenwich heeft den 21, met eene meerderheid van slechts ééne stem, een adres aan. den lieer Gladstone (die Parlementslid voor Greenwich is)tot goedkeuring der door hem gevolgde staatkundeaangenomen. Van 15 tot 23 Sept. is te Londen het jaarlijksche congres der Internationale gehouden, door den aldaar gevestigden al- gemeenen raad en afgevaardigden uit Duitschland, Frank rijk Oostenrijk Spanje, ItaliëNederland en Relgie. Eiken avond werd op eene andere plaats vergaderd en de beraad slagingen zijn geheim gehouden. Men verzekert echter, dat, wegens desorganisatie in de sectiën op het vastelandeen volkomen stelsel van subordinatie en inwendige inrichting behandeld, en besloten is om Duitschland, Italië en Nederland tot het tooneel der eerstvolgende algemeene bewegingen te verkiezen. De regeering heeft den gouverneur der Kaap-kolonie doen wetendat zij weigert omo\ ereenkomstig het voorstel van den President der Oranje-Vrijstaatde arbitrage over de beVwiste diamantgrouden te ouderwerpen aan de uitspraak van PruisenAmerica of Nederland. Hpt kaapsehe Parle ment heeft den gouverneur reeds gemachtigd om op bedoel de terreinen de orde te handhavtn, de belastingen te innen en het recht te bedeelen. De commissie der 2». Kamer, belast met het onderzoek der voorstellen betreffende 's lands verdedigingheeft het eerste punt van het regeeringsontwerp met 14 tegen 9 st. verworpen. De commissie, aan welke het onderzoek van het regeerings ontwerp tot invoering der algemeene dienstplichtigheid was opgedragen, heeft dit met eene meerderheid van 1 stem aan genomen. Van de Rijks-schuld is in 1870 geamortiseerd 15 miljoen. Voor de rentegarantie van spoorwegen is 9 miljoen noodig geweestin plaats van de daarvoor uitgetrokken 29 miljoen. Mehemed-Kybrisli-bassadie een werkzaam aandeel heeft gehad in de hervormingen van zijn vaderland en vooral zijne krachten gewijd heeft aan de verbetering van het krijgswezen, is in 60jarigen ouderdom overleden. Wegens den zwakken staat zijner gezondheid nam hij in de laatste jaren geen rechtstreeks deel meer aan de staats-aangelegenheden. Te Konstantinopel zijn gevallen van aziatische cholera voorgekomen. Ledik-bassa is tot minister van financiën en Alimed-Vefilc- effendi tot directeur-generaal der indirecte belastingen be noemd. De dagbladen betuigen hierover hunne tevredenheid. Voorts zijn er talrijke wijzigingen gebracht in het personeel der administratieve en rechterlijke macht en bij den Raad van State. De controleur Conolly te Nieuw-York, die door de dag bladen van hedriegelijke practijken beschuldigd wordt, heeft het waarnemen zijner betrekking opgedragen aan zijnen substi tuut. De mayor Hall heeft daarop den heer Mac Clellan tot controleur benoemd, maar deze heeft de benoeming afgewezen en Conolly weigert zijn ontslag te nemen. Er is thans eene enquête in de gemeentelijke aangelegenheden aangevangen. In de maand Augustus zijn bijna 600 personen ten gevolge van spoorwegbotsingenhet springen van stoomketels en dergelijke omgekomen of verminkt. Het gevolg daarvan is, dat er een zekere angst bestaat voor het reizen met spoor treinen en stoombootendat er merkbaar minder gereisd wordten dat de ondernemers de noodzakelijkheid beginnen intezien om de deugdelijkheid van hun materieel beter te onderzoeken. Te Buenos-Ayres ismet de intrede van een ander jaar getijde de gele koorts verdwenenna 8 maanden geheerscht, en 58000 slachtoffers, voor de helft inlanders en voorts mee- rendeels italianenop eene bevolking van 300,000 zielen ge maakt te hebben. In Paraguay doen het Congres en het voorloopig bestuur al het mogelijke om de rampen van den 5jarigen oorlog (waardoor bijna de geheele mannelijke bevolking is omgeko men) te leenigen. Thans echter woedt de cholera in ver scheidene voorname plaatsen zoodat de gewenschte landver huizing zich niet naar Paraguay richt. Op het britsche eiland Tortola (kleine Antillen) heeft eene aardbeving plaats gehad, ten gevolge waarvan 7000 menschen omgekomen zijn. Aan het Congres van Chili zijn wetsvoordrachten inge diend tot waarborging der godsdienstvrijheidtot invoering der rechtspraak door gezworenen en tot het verschaffen van Kosteloos onderwijs. In Brazilië is de wet tot trapsgewijze afschaffing der sla vernij door de Kamer van Afgevaardigden goedgekeurd. De Koning heeft zijne goedkeuring onthouden aan het door de heide Kamers aangenomen wetsontwerp tot bekrach tiging van de jongste overeenkomst met de Indische Spoor weg-Maatschappij betreffende den spoorweg Samarang-Vor- stenlanden. De Maatschappij had de beslissing der Kamers vooruitloopendein den vreemde eene leening aangegaan onder voorn aarde dat de verplichting tot het aanleggen der zijlijn Solo zou vervallen. De 2e Kamer had deze voorwaarde te niet gedaan. Z. M. heeft zich den 28 naar het Loo begeven. Staten-Generaal. De 2' Kamer heeft den 25 haar adres van antwoord (eene weerklank op de troonrede, maar waarin ook de hoop werd uitgedruktdat de gewenschte hervorming van liet hooger onderwijs geene vertraging te duchten heeft) met 65 tegen 4 st. aangenomenna verwerping, met 63 tegen 5 st., van een amendement van den heer v. Loonhoudende aandrang tot herziening der wet op het lager onderwijs. Bij de Kamer zijn ingediendde begrooting voor N. Indie, benevens wetsontwerpen tot vervanging van eenige artikelen van het wetb. v. strafrecht over de vereenigingen van werk lieden tot invoering eener algemeene inkomsten-belasting ter vervanging van het patentrecht en den accijns op het geslachttot af koopbaarstelling der tienden, en over de vuur-, ton- en bakengelden. De staatsbegrooting voor 1872 is geraamd als volgtHuis des Konings f 750,000, Hooge Collegiën van Staat/590,000 Buit. zaken 520,000, Justitie 3,335,000, Binn. zaken, met 8 miljoen voor de spoorwegen, ruim 20 miljoen,Marine, circa 9 miljoenFinanciënmet uitkeering van van het personeel aan de gemeenten, 18£ miljoen, Oorlog/14,651,900, Koloniën f 1,685,000, Onvoorziene uitgaven ƒ50000, te zaraen f 97,215,382, zijnde f 1,008,662 meer dan voor 1871, welke verhooging inzonderheid ontstaat door de volgende posten missie in China f 21000, gevangeniswezen 70000 meer, rivierverbetering f228,000, rotterdamsche waterweg/- 208,000. haven van Iiarlingen f 462,000, verbetering van kanalen 84000, loodswezen 100000 meer, amortisatie 53000, uitkeering personeel f 37000 meer, verbetering en uitbrei ding poslwezen en telegrafie f 188,000. De inkomsten geraamd zijnde op 88,281,573, blijft er een tekort van f 8,933,809of na aftrek der 8 miljoen voor spoorwegen verminderd met f 300,000 uit het fonds der koopprijzen van domeinen, op de gewone middelen een tekort van/-1.233,809, voorloopig te dekken door uitgifte of beléening van schat kistbiljetten. De indische overschotten van 1867-70 bedragen nog 28J. miljoen, maar de regeering wenscht daarvan slechts 5J miljoen voor Nederland en het overige in de eerste plaats voor spoorwegen in Indie te besteden. Wordt eene inkomsten-belasting ingevoerd a 8 miljoen, dan zouden met Mei 1872 vervallen het patentrecht, over 8 maanden bedragende f 5,333,333, en de accijns op het ge slacht over denzelfden tijd bedragende f 3,580,533, en deze maatregel dus een voordeel opleveren van 1,752,800. Eerbewijzen. De burgemeesters in Zuid-Holland hebben den aftredenden commissaris des Konings, den heer Loudon, 2 zilveren candelabres voor 10 lichten aangeboden. Door Lloyds assuradeuren en eenige andere londensehe assurantie-compagniën is asn kapt. D. H. Dietsvoerende het fregatschip Baron v. Pallandt 0. Roosendaal, vereerd een prachtige zak-chronometer met gouden ketting, ter zake van het in 1870 behouden te Batavia aanbrengen eener sterk j broeiende lading van 1800 ton steenkolen. Aan ieder man der equipage is door dezelfde assuradeurs 2 maanden gage toegekend. De orde van den Ziikringer Leeuw le kh is door den Groothertog van Baden ook verleend aan de geneesheeren J. >t. Schubart en J. W. Hofman, te Utrecht en te Groningen. Spoorwegen. De concessie voor eenen spoorweg tusschen Amersfoort en Veenendaal. aangevraagd door den heer /fA. Croockewitt te Amersfoortis geweigerd ter zake der in die richting bestaande genie-werken. Marine. Den 28 is van 's Rijks-werf te Amsterdam te water gelaten de monitor Adder. Scheepvaart. Er is eene nederlasdsch-belgische com missie benoemd om een onderzoek te doen naar de middelen tot verbetering van het kanaal van Terneuzen naar Gent. Handel. De leening teil behoeve der Africaanscbe Han- delsvereeniging te Rotterdam is meer dan volgeteekend, zoo- dat de inschrijvingen boven de f 5000 met 10 p.ct. vermin derd worden. Onderwijs. De gemeenteraad vanWageningen heeft het verzoek van eenige ingezetenen om de hoogere burgerschool voor hunne dochters toegankelijk te stellen, ingewilligd. Kerkelijke Zaken. Den 21 is de nieuw gebouwde r. c. kerk te Sneek ingewijd. F'eesten. Ter gelegenheid der op den 27 te Hoorn ge- geopende tentoonstelling der Holl. Maatschappij vanLandbouw, waren de voornaamste straten met guirlandes en eerepoorten versierd. De hoofd- en afdeelingsbesturen zijn naar het locaal der tentoonstelling geleid in optocht, waarbij zich eene alle gorische groep, Ceres en hare nymphen voorstellende, bevond. Paleis voor Volksvlijt. In het waarborgfonds voor de in Sept. 187 2 te houden internationale landbouw-tentoon- toonstelling is door 200 personen voor ruim 20000 deel genomen. Het Paleis is met verlichting, tuin en orkest te huur voor f 300 daags, 1 der entreegelden, recht van toegang der leden van het Paleis met ééne dame, en eigen exploitatie der buffetten. Op de algemeene vergadering der Holl. Maat schappij van Landbouw, den 28 te Hoorn gehoudenis echter besloten om met handhaving van het vroegere besluit, de tentoonstelling in den Haag te houden. Bouwwerken. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 26 met voorbijgang der aanvraag om concessie van den heer Watstonmet 18 tegen 11 st., besloten om in eigen beheer eene duinwaterleiding aanteleggen. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 27 besloten, om voor 199,913 aan buitengewone werken uittevoeren en daartoe eene 5 p.c. leening van 200000 aantegaanaf losbaar in 49 jaren. Geschenken. De vice-adml. H. F. Tengbergen te Doesburg heeft zijne fraaie collectie van in- en uitlandsche insecten aan 's Rijks muzeüm van natuurlijke historie te Leiden afgestaan. Aanbestedingen. Den 27, te 's Gravenhage, het uit voeren van werken aan de gevangenis te 's Hertogenbosch minste insehr. M. Geurts te 's Hertogenbosch, voor f 63500. Den 28 te 's Gravenhage, het voltooien van het kanaal en de daarbij behoorende werken te Veerehet verdiepen van een gedeelte der nieuwe haven te Middelburg enz., ten behoeve van het kanaal door Walcheren, minste insehr. W.J. Schram te Sliedrecht, voor 346,600. Roode Kruis. De graven de Serrurier en de Beaufort door de fransche regeering afgevaardigd, hebben den 24 in de bureaux der vereeniging te 's Gravenhage, aan het hoofdbestuur mondeling dank betuigd voor den bijstand aan de gekwet sten en zieken in den oorlog door de nederlandsche ambu lances verleend. Het hoofdbestuur heeft vervolgens de de putatie een diner in het hótel-Paa/er aangeboden. Rampen. In den nacht van 2425 is onder Loosduinen gestrand en gebroken een schoener met rogge, van Petersburg naar Schiedam. De bemanning is tot den morgen aan boord gebleven en kon toen zonder hulp het schip verlaten. Pokken. Te Gorinchem zijn van 4 April tot 23 Sept. aangetast 310 personenwaarvan 101 overleden zijn. Te Amsterdam zijn van 17 tot 23 Sept. aan de pokken overleden 16 personen, waaronder 14 kinderen. Te Tiel zal de kermis gehouden worden indien de cholera niet epidemisch in ons land heerschtmoetende de kramers een bewijs overleggendat in de gemeentewaar zij de laatste 8 dagen hebben doorgebracht, geene epidemische ziekte heerschte-. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft den 26 doctor G. H. L. Faldaar, wegens het door onkunde en onvoorzichtigheid veroorzaken van den dood eener kraam vrouw, die hij bij hare bevalling bijstondveroordeeld tot 4 maanden eenzame opsluitingf 25 boete en de kosten. De veroordeelde is van dit vonnis in hooger beroep gekomen. Het hof van Noordholland heeft den 26 den heer JJ. de Wilde, oud 70 jareuwonende op Akrendarn bij Beverwijk, veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf, wegens het op den 2tn Pinksterdagna gedane bedreigingschieten op M. de Groot, die voor zijne buitenplaats gras sneed, waardoor deze meer dan 20 dagen is verninderd te arbeiden. De ver oordeelde was gewend op alles te schieten wat hij lastig meende, en heeft reeds eenmaal gevangenisstraf ondergaan ter zake van het verwonden van een kind met hagel in het aangezicht. Overleden den 25 te 's Gravenhage jr. H. A. v. Kar- neleekgepens. vice-admiraal, adjudant des Konings in bui- tengew. dienst, oud 71 jaren, en jr. E. bn. Sirtema v. Grovcstins, gezant in Spanje van 1832 tot 1863. Staats-loterij. De minister van financiën heeft vastge steld de 27 7' Staats-loterijwelke zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt ge opend 23 Oct. en gesloten 4 Nov De trekking vangt aan 20 Nov. en eindigt op 10 F'ebr. 1872. Trekking der 5e klasse, 2e week No. 16232 f 2000, No. 13325, 16067 1500. No. 1244, 1572, 1751, 4263, 8844, 11787, 14798, 15226, 15483, 16193, 17684 en 19511 /1000. Tot rechter in de arrondissements rechtbank alhier is be noemd mr. IJ. A. L. Domisthans griffier bij het kanton gerecht te Zwolle. Den 28 is alhier, in den ouderdom van ruim 60 jaren, overleden den heer mr. J. E. Nuhout v. d. Veen, sedert vele jaren kantonrechter en lid van den gemeenteraad. De heer JF. Mansfeldtbetaalmeester alhier, is ver plaatst naar Maastricht en wordt vervangen door jr. A. C. P. Quarles v. JJfford1hans te Almelo. Tot voortzetting der verbouwing van het huis ''an opvoeding en verbetering voor jongens is op de Staatsbegroo ting voor 1872 f 14000 uitgetrokken. BURGERLIJKE S T A N D. ONDERTROUWD. 28 Sept, Dirk Liekeles Oebles, wettig gedomicilieerd te Alk maar. werkelijke woonplaats hebbende te Waddiu- veen, en Llendricii Louisa van Willig enburg, te Breu- keleu Nijenrode. GETROUWD. 21 Sept. Johannes Albertus Bruin en Stijn/je F wast. GEBOREN. 23 Sept. Grietje, D. van Hendrik Burger en Maartje Dekker. 21 Ouwel, Z. van Jan Prins en Neeltje Schuurman. 26 a Gerardus PhilippusL. van Johannes Nicolaas Me jer en Maria Anna de Wolff. 27 Petrus AntoniusZ. van Johannes Blom eu Guurtje 2S Theodora JohannaD. van Petrus Bartholotneus Hulskamp en Wilhelmiua Smit, 29 Jantje, D. van Cornelis Schavemaker en Maaltje Schouten. HendricaD. van Peter Johannes Pe ters en Jaeoba Klaassen. OVERLEDEN. 22 Sept. Cornelia de Zeeuw, 27 j. Hendricus Maria Theodoras, Z. van Theodoras Hendricus Mans en Hendriea Maria Arends11 d. Johannes Antonius Made, Z. van Gerardus Hendricus Schaaps en Wilhelmina Geertruida van Willige, 4 w. ClasinaD. van Arie de Graaf en Jaeoba Burgering, 16 d. 23 Willem Bijl38 j. 28 n Willem Koopman, 50 j. -Mr. Joachim Elisa Nu hout van der Peen, 60 j. 29 h HendrikZ. van Hendrik Henning en Anna Petro- nella van de Pol, 10 w. Jan Franken, 31 j. wo nende te Rotterdam. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. Door de Notarissen BAKKER SCHUT en GOUWE. WinkelhuisOranjestraat, sectie A 1904. St r H. Lobach1000. Dito, Z.z. Laat, B 1383. Str. H. Post 980,— Pakhuis.W.z. Groot Nieuwland, B 1384. Str. deselfde' 260, Huis, Z.z. Laat, B 1747. Str. W. Praalder 445,— Dito, O.z. Zakkenstraat, B 1933. J. Tijssen n 535, Dito, Karneinelksbuurt, C 431. H. Lobach 245, Dito, Koningsweg, A 1522. n J. Tijssen 1500,— Dito, aldaar, 1521. n C. v. Regtere 675, Dito, aldaar, 1520. J. Tijssen n 710,— (Afslag 4 Oet.) De Leden van den Raad der Moederlijke Sociëteit te Alk maar nemen, bij deze de vrijheidaan hare stadgenooten bekend te maken Dat zij in den loop der maand October e.k. zich door iemand van harentwege daartoe speciaal gekwalificeerd aan derzelver huizen zullen aanmelden tot het erlangen van zoo danige bepaalde inteekeningen of giften in ééns als hunne weldadige gezindheid ten behoeve der genoemde liefdadige instelling zal gelieven bij te dragen. In den jare 1869 werd uwe edelmoedige medewerking daarvoor liet laatst ingeroepenen gedurende die twee jaren zijn 100 kraamvrouwen tot den behoeftigen stand behooren de zonder onderscheid van godsdienstige belijdeniszoo voor zich als voor derzelver jong-geborenengedurei.de eenigen tijd verzorgd kunnen worden uit uwe milde bijdra gen eu uit de gift van Hare Koninklijke beschermvrouw. Zij zien thans hare fondsen voor verderen voortgang on toereikend en gevoelen zich gedrongen andermaal uwe wel dadige medewerking (die sedert 42 jaren het bewijs heeft opgeleverd van het nut dezer instelling) in te roepen. De Leden van den Raad der Moederlijke Sociëteit zouden te kort doen aan de bekende welwillendheid der goede bur gerij indien zij door woorden derzelver liefdadigheid voor deze heilzame instelling wilden opwekken, en zullen zich dan ook alleen bepalen bij de betuigingdat zij bereid z jn, werkzaam te blijven voor liet. welzijn harer hulpbehoevende natuurgenooten eu zich geiukkig vinden met eenen arbrid belast te zijudie de menschheid vereert en den Vader der liefde welgevallig is. De Leden van den Raad der Moederlijke Sociel eit te Alkmaar, den 19 September 1871. Namens voorn. Directie M. J. van LEEUWEN VOLLENHOVE, Pres L.W. BINKHORST—UITENHAGE DE MIST,Sccr. ALGEMEENE BEWAARSCHOOL. Zitting van Commissarissen op Dinsdag den 3 Oetoier 1871, des avonds ten 8 ure. Ouders, die hunne kinderen op de bewaarschool wenschen toegelaten te zien, kunnen zich ten genoemden tijde aan iet locaal der school aan de Doelenstraat vervoegenvoorzien van de geboorte- en inëntingsbewijzcn der kinderen. Uit naam der Commissie, J. van der KAAY, Secret. Alkmaar 25 Sept. Aangevoerd 70 Koeien f ]8 a 220, 84 Kalveren 35 a 105, 827 Schapen f 18 a 36, 69 vette Varkens 42 a 60 ets per kilogr. 22 Sept, Kleine kaas f 37, commissie dito f 40, mid delbare dito 40, laagste prijs 20, verkocht 4S6 stapels, wegende 94554 kilogrammen. Ter graanmarkt aangevoerd 1650 heotolieters graan, Tarwe 80 kilo ƒ14,50, Rogge 76 kilo f 9,50, Gerst 60 kilo t 6, idem chev. 70 kilo 8, Haver 40 kilo 3.75, idem 45 kilo f 4,10, idem 50 kilo f 4.65, Paardenboonen 8,50bruineErwten f 1 lager. 30 Sept.. Aangevoerd 4 Paarden f 40 a 8020 Koeien f 19 a 225, 12 nucht. Kalveren 14 a 24, 382 Schapen 12 a 28, 10 Geiten 14,50 a 9, 150 magere Varkens f 8 a 30, 224 Biggen /3a 10, Boter per kop t 0,85 a 0,95. Edam 23 Sept. Kleine Kaas 27 a 35,50, verkocht 41 stapels wegende 6534 kilogr. 28 Sept. 228 Stuks boter 60 a 67 ets. per 5 ons, Kipeieren /4a 4.50. Enkhuisen 27 Sept. Kleine kaas f 28 a 36,50verkocht 39 stapels, wegende 8868 kilogr. Karweizaad 19,50, blauw Maanzaad f 17 a 17,50 per 50 kilogr, Mosterdzaad 22 75 a 23 grauwe Erwten f 16 a 17, vale dito /14 a 15, bruine Boonen 15, Gerst/6,2j a 6,75, Haver/4,25 a 4,75 per k lo. Haarlem 26 Sept. Kleine kaas/ 35,75, verkocht 184 stap ;ls, wegende 36717 kilogrammen. 27 Koeien/145 a 200, 1 Sier ƒ65, 8 Vaarzen 70 a 85 5 Pinken 45 a 60. lOnuiht. Kalveren f 12 a 18, 47 Schapen/16 a 30, 53 Biggen/6 a 20. Hoorn 28 Sept.. Kleine kaas/38,50, Commissie dito f 39,25, verkocht 158 stapels, wegende 3571§ kilogrammen.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2