Itelgic. Oostenr|j k- Hongarjje. Zwitserland. Italic. Spanje. Ciroot Itrilfiinjc en Ierland. Denemarken. Zweden. Turk (|e. Wei'ecnigde Slaton. iKisinciilaii«l. St«iï>s-üicuu>s. Markt- cit Beursberichten. 102 miljoen uitgegeven 5jarige schatkistbiljetten zijn tegen ïp. Januari en Februari opgezegd. Pruisen. De oud-catholieke gemeente te Kattowitz in Silezieheeft den president-minister bij adres verzochtde kerk in haar bezit te stellenhaar de registers van geboor ten overlijden en huwelijken te doen houdensn hare leden vrijtestellen van geldelijke bijdragen aan de door haar „nieuwe schismatieke" genoemde kerk. Beieren. De aartsbisschop van Munchen heeft op het schrijven van den minister v. Lulz geantwoord, dat het leer stuk der onfeilbaarheid geene het wezen der zaak betreffende wijziging van de leer der r. c. kerk inhoudt; dat zoo lang de moderne staat niet afwijkt van de goddelijke wetten, niets van de catholieke Kerk voor den Staat te vreezen is, zelfs niet danwanneer de geestelijken meenden Gode meer te moeten gehoorzamen dan de mensehendewijl niet zij het zwaard dragenmaar de Staat. De af kondiging van het dogma zonder het koninglijk placet te hebben verkregen, noemt de aartsbisschop geene schending der constitutie; en hij ontzegt de regeering het recht om aan de Kerk haar door de consti tutie toegekende rechten te onthouden. Het Comité van oud-eatholieken heeft beslotendat er geregeld des zondags godsdienstoefeningen voor oud-eatho lieken gehouden zullen wordenhet zal bij de regeering en bij de gemeentebesturen om het beschikbaar stellen van kerkgebouwen aanvraag doen. De in Duitschland zich vor mende oud-eatholieke gemeenten zullen met den oud-room- schen aartsbisschop van Utrecht in kerkelijke gemeenschap treden. Ten gevolge der aansluiting van Beieren aan het Duitsche Rijk zijn de gezanten te LondenParijsKarlsruhe, Darm stadt en Brussel teruggeroepen; alleen te Parijs zal Beieren door een zaakgelastigde vertegenwoordigd blijven. De fortschritts-partij heeft in eene den 30 gehouden bij eenkomst beslotenter zake der Kerk-kwestie in de Kamer eene interpellatie tot de regeering te richten opdat de stand van zaken duidelijk afgeteekend worde. Hamburg. De gezondheids-commissie heeft bekend ge maakt dat de cholera-epidemie als geëindigd beschouwd kan worden. Elzas-Lotharingen. Yele handelsbuizen, welke vroeger hunne brieven naar Duitschland in het duitsch schreven, be dienen zich na de annexatie bij voorkeur van de franschc taal. Een fabrikant te Gebweiler. die eene partij goederen met in het fransch geschreven brief en rekening naar Saksen gezonden hadontving berichtdat de goederen ter zijner beschikking waren, totdat hij een duitschen brief en rekening zou geeonden hebben. Hij voldeed onmiddelijk aan dit verlangen. In den nacht van 2728 Sept. heeft in eene kolenmijn te Hornu, door het te vroeg ontsteken eener kruitladingeene ontploffing plaats gehadwaarbij omstreeks 40 personen het leven hebben verloren. De arbeiders in eene bronsgieterij te Brussel hebben het werk gestaaktvermindering van het aantal werkuren en afschaffing der boeten voor verzuim eisehende. Eene deputatie van het comité der ambulancen van de fransche pers heeft den Koning een gouden medalje aange bodenals blijk van hulde aan de belgische natie en haren souverein voor de hulp, in den jongsten veldtocht aan de fransche gewonden verleend. De bisschop van Gent heeft eene „pastorale instructie" aangaande de Internationale uitgevaardigd. Hij trekt het programma van die vereeniging iu deze woorden samen „Geene godsdienst; geen eigendom of erfrecht; geene familie; geene natie." De concessionarissen voor eene regelmatige en rechtst.reeksche stoorabootdienst op groote schaal tusschen Antwerpen en Nieuw-Yorkwaarvoor de regeeriug onlangs concessie en subsidie verleend heeft, hebben vau die onderneming afgezien. Te Hal is den 1 Oct. het standbeeld onthuld van den beroemden violoncellist Servais. In weerwil van het slechte weder woonden vele belangstellenden die plechtigheid bij. Graaf v. Beust heeft aan de oostenrijksche gezanten bij de europeesche Hoven eene circulaire gericht betreffende de samen komsten van Gast.ein en Salzburg. Oostenrijk en Duitsch land zijn daar overeengekomen om den vrede door alle mid delen te handhavenzoo noodig door voorafgaand gemeen schappelijk overleg over gebeurtenissen en kwestiënmaar tevens met onthouding van rechtstreeksehe inmenging in buitenlandsche aangelegenheden. Ten opzichte derultramon- taansche en revolutionaire woelingen zijn de beide mogend heden tot de overtuiging gekomen, dat de maatschappelijke belangen niet door middel van politie en justitie beschermd moeten worden. Zij stellen veeleer vertrouwen in de macht van het onderwijs en der beschaving. Oostenrijk. Na van den minister van eeredienst een on gunstig antwoord op de gedane vraag om een der catholieke kerken bekomen te hebben, heeft het comité der oud-catho- lieken te Weenen zich tot het Presbyterium der Augsburg- sche Confessie gewenddoor hetwelk de evangelische kerk te Gumpendorf tot het houden der oud-catholieke godsdienst oefeningen is afgestaan. De ministerraad heeft besloten om een bedrag van 12 mil joen te stellen ter beschikking der Anglo-Oostenrijksche Bank, der Crediet-Vereenigingder Maatschappij van Grondcrediet en der Disconto-Bank. De voorzitter van het Vrede-Congres te Lansanne heeft den 28 een brief voorgelezen van een' redacteur der Siècle, diemede uit naam van andere leden van het Congrespro testeerde tegen de verheerlijking van den moord van Chaudey en verzochtdat de kwestie der Commune buiten behande ling zou blijven. Dit verzoek werd toegejuicht en toen daarop GaiUard wilde spreken, is er eenige opschudding ontstaan en heeft de vergadering, daaromtrent geraadpleegd, geweigerd hem het woord te verleenen. Hij heeft daarop het spreekgestoelte verlaten en zijue roode cocarde afgerukt. Den 29 heeft de heer Simonvan Trier, een lang rapport voorgelezen over den staatkundigen toestand. Hij keurde de oppermacht van het algemeen stemrecht af, veroordeelde de militaire revolutiën en protesteerde tegen de annexatie van den Elzas. Op deze conclusie heeft de heer Goegg als amendement de verklaring voorgesteld, dat de republiek boven de uitspraak van het algemeen stemrecht staat, De berner koopman Lemonnicr heeft aangetoonddat Frankrijk eene zedelijke weerwraak op Pruisen zou kunnen behalen door de republiek te Berlijn iutevoereu. Simon heeft den heer Thiers verdedigd. De conclusie van dien heer is ten slottemet het amendement-Goegg, aangenomen. De onder voorzitter heeft geprotesteerd tegen de jegens het Congres vijandige artikelen der Gazette de Lansanne. De heer Eytel heeft de openbare zitting gesloten. De laussaansche ingeze tenen hebben de zaal verlatenroepende „leve SimonNaar Cayenne met de Commune's Avonds is een banket ge houden. De professoren aan de romeinsche universiteit zijn uitgenoo- digd om den staatkundigen eed te komen afleggen. De Koningin van Nederland heeft zich naar Napels begeven. De Koning is den 29 te Logrono door den maarschalk Espartero ontvangen, die gezegd heeft, dat hij steeds bereid zou zijn omde vrijheid en den volkswensch te verdedigen enzoo noodig, ter verdediging van de dynastie van Savoye het zwaard zou trekken. In esne door ongeveer 120 Afgevaardigden bijgewoonde bijeenkomst van leden der meerderheid heeft, de president minister Zorilla verklaard, dat de heer Rivero de candidaat der regeering was voor het presidentschap van het Congres. De heer Sagasla heeft deze candidatuur bestreden en voor gesteld dat de heer Rivero zich zou terugtrekkenals wan neer hij hetzelfde zou doen en dan een derde candidaat zou kunnen voorgesteld worden. De heer Rivero heeft dit voor stel van de hand gewezen. In de zitting der Cortes van 2 Oct, is de begrooting in gediend, tot een bedrag in ontvang en uitgaaf van 599 inijj oen. Zij wijst bezuinigingen aan ten bedrage van 136 miljoen. De regeering ziet af van de belasting op de drinkwaren maar stelt eene belasting voor van 16 p.c. op de kosten van vervoer van reizigers en goederen per spoortrein, en eene van 10 p.c. op de binnenlandsche schuldactiën en obligatiën daar onder begrepenvoorts stelt zij eene korting voor op de bezoldigingen der staats-, provinciale en stedelijke beambten (tot 8000 realen 12, van 9000 tot 40000 15 en boven de 40000 van 20 p.c.). De begrooting voor de geestelijkheid bedraagt 31,147,053 peseta's; het aantal diocesen wordt ver minderd en vele verplichtingen ten opzichte der geestelijk heid worden op de gemeenten en provinciën overgebracht, Den 3 is de Kamer overgegaan tot het verkiezen van haren voorzitter. Bij de tweede stemming verkreeg de heer Sagast a 123, de heer Rivero113 st. en waren 3 blanco briefjes ingeleverd. De Kamer besloot, hare zittingen te hervatten [te schorsen?] op verzoek van den minister Zorilla, die verklaarde, dat het ministerie zijn ontslag had ingediend. _Bij het verlaten van de zitting der Cortes is de afsretreden minister Zorilla door verscheidene groepen personen zeer toegejuicht. De Koning heeft met de heeren Sagasta en Santa Cruz geraadpleegd over de vorming van een nieuw kabinet, Zij gaven hem den raadde samenstelling aan Espartero ople- dragen. Dezeper telegraaf ontbodenheeft zich wegens zijn hoogen leeftijd verschoond te Madrid te komen. Men zegtdat de heer Malc.am.pocommandant-generaal van Havana, vervolgens met de vorming van een bewind belast is. De progressistische club heeft en corps hare opwachting bij den minister Zorilla gemaakt en hem hare ondersteuning toegezegd. Zij heeft hare geestverwanten in de provinciën per telegraaf verzochtvan hunne ingenomenheid met de radicale beginselen in het openbaar te doen blijkeu. Den 4 heeft op het Prado eene manifestatie ten gunste van het afgetreden ministerie plaats gehadwaaraan vele leden der progressistische club hebben deelgenomen. De stoet heeft zich naar het paleis begeven en aldaar den Koning en den heer Zorilla toegejuicht. Den 26 is den minister Gladstoneop zijne reis naar Bal moral waar de Koningin vertoeftte Aberdeen op plechtige wijze het burgerrecht aangeboden. In zijn antwoord op de toespraak van den lord-provoostheeft hij ook de verkiezing van den heer Butt le Limerick aangeroerd. Hij verklaarde zich te verheugen over de verschijning van den voornaamsten pleitbezorger van Ierland in het Parlement. Daardoor zou volkomen blijken wat Ierland verlangde en tevens de onmo gelijkheid van een afzonderlijk iersch Parlement. De Verte genwoordiging had voor Ierland reeds gedaan wat zij voor Engeland Schotland en Wales zou geschroomd hebben te doen. De eigenaren van ijzermijnen in Zuid-Staffordshire hebben in eene den 28 te Birmingham gehouden vergadering beslo ten het loon der arbeiders in hunne mijnen met 10 p.c. te verhoogen. Dien ten gevolge is de prijs van het ijzer 1 sh. per 1000 kilo gestegen. Den 28 is te Newcastlein eene groote meeting van werk- stakende arbeidsliedenbesloten om den lieer Mundella te verzoekenaan de patronen voorteslaanden eiseh van 9 uren daags intewilligenals wanneer de werklieden zouden toestemmen in een door gemeen overleg of door scheidsrech ters vasttestellen verlaging van werkloon. De heer Mundella heeft daarop als voorwaarde voor het hervatten van den arbeidaan de patroons voorgesteld eene vermindering van het loongelijkstaande met 3 werkuren. De fabrikanten hebben de voorstellen der werklieden van de hand gewezen en voorgesteld een algemeen congres van fabrikanten en werk lieden te houden. In eene talrijk bezochte bijeenkomst van werklieden is toen beslotenom terug te keeren tot den oor- spronkelijken eisch van 9 uren en zijn motiën van vertrouwen en dank aan den president der LeagueBurnett en aan den heer Mundella aangenomen. Te Manchester vormt zich eene groote vereeniging van werktuigfabrikanten, om de patroons te Newcastle te onder steunen in het bieden van weerstand en ook geldelijk in het doen overkomen van werklieden uit het buitenland. De schrijnwerkers te Sheffield en de spinners te Bolton hebben den arbeid gestaakt. De bemanning der Megaera is door een ander schip van het S. Paulus-eiland afgehaald. De staatsinkomsten hebben gedurende het met ult°. Sept. geëindigde jaar 71.284.196 opgebracht, zijnde 587,279 minder dan gedurende het vorige dienstjaar. Het gedeeite der oostkust tusschen de Ouze en de Nene is den 30 door een hevigen springvloed geteisterd ten ge volge waarvan de nieuwe indijkingswerken van 4'kJ morgen land vernield en vervolgensdoor het bezwijken van een tweeden dijknog 600 morgen bouwland overstroomd zijn. Op de oostkust is vergaan de italiaansche brik de 3 Zus ters, waarvan de kapitein en 3 man gered en 9 omgekomen zijn; 10 mijlen ten oosten der Humber verging de engelsche stoomboot Fairydell met 7 van de 12 man; één reddingboot op de kust van Lincolnshire heeft de bemanning van 4 sche pen gered. Den 1 Oct. is nabij Grimsby vergaan de itali aansche bark Lorette, met 9 van de 15 schepelingen. Een ander vaartuig, de bark DaneUy, waarvan de opvarenden gered zijnis vergaan op de rotsen bij Tynemouth. Den 1 zijn in alle catholieke kerken te Londen gebeden uitgesproken ten behoeve eener spoedige ontruiming van Rome door de italianen. Te Cork heeft in den nacht van Zondag eeue ontmoeting plaats gehad tusschen 3 politie-agenten en 5 voor fenians gehouden personendie hen met revolverschoten ontvingen zulks beantwoordende, sloegen de aanvallers op de vlucht en werd een daarvan, die eene wonde aan de heup bekomen had achterhaald. De internationale tentoonstelling van nijverheid in South- Kensington te Londen is den 30 geslóten. Zij is door 1,142,154 personen bezocht, De commissie is in staat ge weest om uit de opbrengst voor 2000 aan voorwerpen te koopen. Bij oliehandelaars te Chelsea (Londen) hebben achtereen volgens 4 ontploffingen plaats gehadwaardoor 13 menschen gekwetst zijn. De regeering heeft bij het Eolkething wetsontwerpen in gediend tot regeling der invoerrechten tot invoering eener zegel belasting op de binnen- en buitenlandsche effecten en tot verhooging der zegelbelasting op de wissels. De staats- begrooting voor 1872 73 wijst, een tekort aan van ongeveer 2 miljoen. D't kan gedeeitelijk gedekt worden door het overschot van het vorige dienstjaar a 6000(10 r.d. Om in het ontbrekende te voorzien stelt de regeering voor. gedu rende 2 jaren eeue inkomstenbelasting te heffen van 3) p. e. De 1». Kamer heeft het gedeelte der regeerings-voordracht betreffende de leger-organisatiehetwelk op de dienstplich tigheid betrekking heeft,met alg. st, aangenomen. De 2e. Kamer heeft het regeerings-voorstel betreffende het behoud van liet /«rfeftastelsel met, 109 tegen 78 st. verworpen. Het ministerie heeftten gevolge dezer verwerping, zijn ontslag ingediend, hetwelk door den Koning is aangenomen. De 29 zijn te Konstantinopel 70 personen aan cholera ge storven. EI heerscht, daar gebrek aan goed drinkwater, ten gevolge van het verzuim der overheid om in het voorjaar vergaarbakken aanteleggen. De werkzaamheden aan het ar senaal zijn gestaaktomdat in de nabijheid daarvan de cho lera heerscht, De wijk van Pera. waarin de ziekte het he vigst woedt, is van overheidswege door een cordon ingesloten. De President Grant heeft den 27 den Zuiderspoorweg geopend. De Koning heeft aan den Koning van België een brief van dankbetuiging gericht, naar aanleiding van het overbrengen der overblijfselen van nederlandsche officieren, die in de ci tadel van Antwerpen begraven waren. Prins Alexander is den 30 van zijne buitenlandsche reis in den Haag teruggekeerdhij heeft zich van daar naar het Loo en vervolgenster hervatting zijner studiënnaar Leiden begeven. Benoemingen enz. Aan mr. ff. J. Smit is, op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Zaandam. Tot ontvanger der belastingen te Oude Pekela is benoemd de heer J. A. Geukama Bakkerthans te Uitgeest. Eerbewijzen. De heer dr. J. Huy venaar te 's Hertogen- boseh heeft van den Keizer van Duitschland de ridderorde der pruisische Kroon en van de Koningin-weduwe Elisa beth een prachtig album met photographiën ont.vangen_, ter zake zijner dienstenbewezen aan het berlijnsche gesticht voor verlaten chineesche kinderen te Hong-Kong. Belastingen. De gemeenteraad van Zaandam heeft be sloten, met 1°. Jan. 1872, ter vervanging der belastingen op het geslacht,gemaal en gedestilleerd den hoofdelijken omslag tot f 52000 optevoeren en 30 opcenten op het personeel te heffen. Scheepvaart. Den 29 Sept. was reeds f 400100 inge schreven (door ééne familie te Middelburg f 50000) voor het in werking brengen eener dagelijksche maildienst tusschen Ylissingen en Londen. Openbare Werken. B. en W. van Schiedam hebben den gemeenteraad voorgesteld het aanleggen eener nieuwe buitenhaven beoosten de gemeente, met schutsluis, keersluis, kanaal, 2 bruggen en stoomwerktuig zullende kosten/1,393,25", te dekken door eene leening van 1 miljoen en voorts door verkoop van bouwterreinen nevens de nieuwe werken. Landbouw. Na eene voorloopige bijeenkomst te Schagen is te Benningbroek eene Vereeniging ter bevordering van den landbouw opgerichtwaarvan slechts leden kunnen zijn leden der Holl. Maatschappij van Landbouw benoorden het IJ wonendeen waarvan het doel is het nemen van proeven met nieuwe landbouwwerktuigenhet zorgen voor veredeling van zaaizaden enz. Op de XIII1' zweedsche landbouw-tentoonstellingin de maand Augustus j.l. te Gothenburg gehouden is de eerste prijs (eene zilveren medalje) toegekend aan dr. Staring's Landbouwkaart van Nederland,vervaardigd bij SrnuldersSpCie., lithographen des Konings te 's Gravenhage. Holl. Maatschappij van Landbouw. In de te Hoorn gehouden algemeene vergadering zijn benoemd: tot eereleden jr. mr. B. R. Gevers Deynoot, secretaris sedert de oprichting, en prins Alexander; tot secretaris en penningmeester P. E. L. Waldeck te Loosduiuen tot, voorzitter professor v. d. Boon Mesch tot bestuursleden voor Zuidholland J. P. Bredius te Dordrechtvoor Noordholland ff. A. Crommelin te Haarlem, en ter vervanging van den heer Gevers Deynoot, L. v. Es Jz. te Melissant. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft den bur gemeester van Goes te kennen gegeven dat er geen grond bestaat tot, vernietiging van het besluit van den gemeente raad waarbij de door het dagelijksch bestuur verleende ver gunning tot het toelaten van meisjes op de hoogere burger school werd afgekeurd. Feesten. Aan de harddraverij op 29 Sept. te Hoorn, ter gelegenheid der landbouw-tentoonstellinghebben deel geno men 30 paarden.-De prijs, f 250. is behaald door de Koningin van G. Barend/recht te Barendrecht, de 1" premie, f 100, door Kwikkwak van A. de Graaf te Diemende 2' premie, f 50, door de IVassenaar van J. Mur.nikhuis te Purmerende. Het vuurwerk en andere feestelijkheden hebben door het ongunstige weder geen voortgang gehad. De tentoonstelling van vee is den 30 door zware stortregens verhinderd. De illuminatie heeft 's avonds slecht,s één uur kunnen duren. De afdeelingen Velsen der Maatschappij van Landbouw heeft den 3 te Beverwijk eene harddraverij gehouden van boeren paarden met karretjes. Van de 16 mededingers waren winners van den prijs en de 3 premiën G. Albrink, A. Teeling, C. IVa- felbakker en G. v. Twuyve, de derde te Beverwijk, de overige te Uitgeest. Gieten. Wijlen de heer Hofman, laatstelijk emer. predi kant te Yelsenheeft aan de kerk en de diaconie der lierv. gemeente te Kuinrewelke hij van 1813 tot 1815 als pre dikant bediend heeft, elk 10UO vermaakt. Prins Frederik heeft t 500 bijgedragen voor het monument ter eere der gesneuvelden in de citadel van Antwerpen. Aanbestedingen. Den 27, door het bestuur van den pol der Nieuwkoop, het maken vaii een stoomgemaal, minste insehr. voor de gebouwen H. Rooy te Aarlanderveen, voor 736,676, voor de werktuigen de ijzergieterij nPrins van Oranjes van den heer Enthoven te 's Gravenhage. voor f 30584. Den 28. te Middelburg, liet maken van verdedigingswerken aan de oevers van eenige calamiteuse polders, in 9 perceelen, aan J. v. Mab c. s., voor 163.677. Den 29 te Groningen het bouwen eener villa, koetshuis en stalling voor den lieer IV. H. Schotenminste inschr. Damstra te Sneek voor f 39973. Den 4 te Venlo bij herbesteding, het slechten van eenige vestingwerken, aan P. A. Grubbente Blerickvoor/" 5600. Voor het jagen van schepen, vlotten enz. door het Noord- hollandsch Kanaal, in 187276, door het provinciaal bestuur te Haarlem aanbesteed zijn geene inschrijvingen ingekomen. Eene Volksgaarkeuken is den 4 Uct. t,e Groningen geopend. Rampen. Gedurende den storm van den 30 is de engelsche tb rik James, met, steenkolen van Newcastle, nabij Goedereede met man en muis vergaan. De kapitein was met een voor bijkomend vaartuig naar Helvoet sluis gegaan om eene sleep boot te halenmaar toen de sleepboot buiten kwam was van de brik geen spoor meer te 1 inden. Pokken. Van 24 tot 30 Sept. zijn te Amsterdam bezwe ken 21 lijderswaaronder 16 kinderen. In September zijn er 103 overleden tegen 196 in Aug. Misdrijven. In den nacht, van 2930 Sept. is van een vaartuig, dat een verhuisboedel naar Texel moest overbren gen en wegens den storm te Oostercind voor den wal lag de eigenaar van dien boedel verdwenen. Volgens zegden van den schipper, die niet zeer gunstig bekend schijnt te staan, was de vermiste uit de kooi naar boven gegaan en niet teruggekeerd. Van wege de rechtbank te Alkmaar is ten deze een onderzoek ingesteld. In den avond van 1 Oct. heeft de slagersknecht T„ van Heemstede, op de kermis te Bennebroek, iemand, waarscli jn- lijk uit jaloesie, met een mes verscheidene wonden toegebracht, aan de gevolgen waarvan de crekwetste is bezweken. Overleden den 4. te 's Gravenhage, na eene langdurige ziekte T. n. Westrheenen mederedacteur van het Vaderland, schrijver van verschillende novellen en kunstbeschrijvingen oud 46 jaren. Den 6. te Amersfoort, de pens. luit.-genl. C. baron Nepreu, oud 80 jaren. Sta ms-loterij. Trekking der 5e klasse, 3p week. No. 6929 7 50000, No. 8017 5000, No. 1699, 2960, 2962, 7534 S320, 86',9, 9776, 12725, 12989, 16050, 16453, 16771 16985, 18118. 18473, 18489 7 1000. Den 1 October is in de localen van den heer 7 ervloet waarvan de groote zaal keurig gedecoreerd washet öOjarig bestaan gevierd van de afdeeling der kunst en wetenschap bevorderende Maatschappij V. W. De avond was gewijd aan het houden van musicale en mondelinge voordrachten wat de laatste bel reft bestaande in eene toespraak van den voorzittereen blik op de geschiedenis der afdeel lig door den heer E. Masdorp en een gelegenheidsge dicht van den heer Siemerink Schaap. Na afloop dezer bij eenkomst, vereenigden de leden en hunne dames zich aan lèn souper, tusschen de beide afdeelingen waarvan een bal gege'en werd. Eene deputatie uit Amsterdam woonde de feest.» ie- ring bij. Den 4 is in den Nieuwen Doelen het 2öjarig bestaan gevierd der onderofficieren-societeit S. Joris. 's Rijks hoogere burgerschool alhier heelt, ten gebruike hij het, onderwijs in de waren-kennis, van het bestuur der Nederlandsche Handelmaatschappij eene talrijke en fraaie verzameling monsters van koloniale waren ontvangen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Sept. Kastiaan Carel van Veen, wedr. van Neeltje van Tielen Jannetje Mooij. 5 Oct. Johannes Antonius Josephus Morsink en Anna Helena Pollman, wed. Jan Willem Mattheus Touris.— Cornells Jacobus 7 erhoere en Janke van den Brink. 6 Oct. Philippus Jacobus Staalenhoeff, wedr. van Sara Opd: m, 1e Alkmaar, en Pieternella Holste Rotterdam. Cornelis Hemelrijk en Maria Mooij, beiden te Helder, laatstgen. onl. alhier. GETROUWD. 5 Oct. Johannes George Schnerr, wonende ter Kuste van Guinea, en Jacoba Sombeek, te Alkmaar, onl. te Delft.. GEBOREN. 29 Sept. Maria Willelmina. D. van Johannes Oosterhoornen Willemina Verdonk. 30 Johanna GeertruidaD. van Gerardus Impink en Elisabeth IJpelaan. 1 Oct. Jacola, D. van wijlen Jacob Bierdrager en --an Naatje van Zalinge. 2 AafjeD. van Pieter van der Meer en MaartjeStim. 3 n Hendrica Maria Jacoba D. van Bernardus Antonius Stikvoort en Maartje Langedijk. 4 Johannes. Z. van Johannes Jacobus Meijer en M; ria van den Bosch. 5 e Lucas, Z. van Jan Tonneboeijer en Geerlje Lebbing. Jacoba Alida MariaD. van Paulus van Berkum en Alida Hermiua Helena Kramer. 6 Christina Margaret ha D. van Willem Willms Broek- liuijsen en Christina Kermeling. OVERLEDEN. 30 Sept. JanZ. van wijlen Cornelis Kluft en van Lena Henskes18 j. en 10 m. 1 Oct. Willem Orie, 35 j. Geurtje van Dijk, echtg. van Franciscus Padberg. 61 j. 2 u Johanna Christina Cornelia van Johannes Ch.'is- toffel Pater en Jacoba van Egmond14 d. 3 Andries Hess. 65 j. Agatha., D. van Jan van den Dam en Maartje Kramer. 15 w. 4 Wilhelmina Louisa. D. van Johannes Gerardus Klein en Antje Blokdijkruim 7 w. Maria Johanna D. van wijlen Cornelis Min ea van Trijntje Luken. 10 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 4 October. Door de Notarissen BAKKER SCHUT en GOUWE. 1. Winkelbuis Oranjestraat, sectie A 1904. Str. ff. Lobachƒ1000, Verhoogd door H.A. v. Daalhojf met 5. 2. Dito, Z.z. Laat, B 1383. Str. ff. Post u 980, 3. Pakhuis.W.z. Groot, Nieuwland, B 1381. St,r. dezelfden 260, 2 en 3 Niet verhoogd. Geeomb. 71240, ff. Post f 1340. opgehouden. 4. HuisZ.z. Laat, B 1747. Str. W, Praalder e 445, Verhoogd door J. Kesler e 5, 5. Dito, O.z. Zakkenstraat. B 1933. Str. J. Tijssen 535, Niet verhoogd. 6. Dito, Karnemelksbuurt, C 431. ff. Lobach 245. Verhoogd door C. P. Rijkenberg met 20,— 7. Dito, Koningsweg. A 1522. Str. J. Tijssen *1500, Niet verhoogd. 8. Dito, aldaar, 1521. C. v.Regtere n 675, Niet verhoogd. Opgehouden. 9. Dito, aldaar, 1520. Str. J. Tijssen 710, Niet verhoogd. Alkmaar 2 Oct. Aangevoerd 46 Koeien 7 95 a 2,30 101 Kalveren 35 a 110, 4 nucht. dito ƒ14 a 21. 761 Scha pen 7 17 a 41, 111 vette Varkens 40 a 57 ets per kilogr. 6 Oet. Kleine kaas f 38,75, commissie dito f 41, mid delbare dito/42,50, laagste prijs/20, verkocht 436 stapels,

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2