No. 43. Drieënzeventigste Jaargang. 1871 Z O N A G 22 O C T O B E R. Groote Najaars-Veemarkten (Officieel (öcbccltc. te I L k 11 1 A IB. Maandag 6 November 1871, Woensdag 22 November 1871- dSfckclij&scïïc ficrichten lluitschlantl IScJgie. E^rankiijk. IBi'itlaiigc en Ierland. SuciIpii. BSiisland Turk fie. Olostenryk-Bloisigargjc. c A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f ii,65. franco per post t O,» O, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bat eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. ,i..' ma VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Donderdag, den 26 October 1871, des namiddags ten 6 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. De KAMER van KOOPHANDEL en EAR RIEKEN tp AL KMAA R maakt bekenddat van Maandag 23 tot Za- turdag 28 October 1871, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maanden Julij en Augus tus 1871. 2. Verzameling van consulaire en andere berigten en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1871. 1. 11 en II. 1. 3. Missive van den Commissaris des Konings in de provin cie Noord-Holland, betreffende de gezondheidspassen, die door de scheepsgezagvoerders te ConstaDtinopel overgelegd moeten worden. 4. De finantiële en technische verslagen der Ilollandsche- IJzeren-Spoorwegmaatschappij over 1869 en 1870. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 20 Oct. 1871. J. P. KRAAKMAN Secretaris. den duit- de Bij den Bondsraad is een ontwerp ingediend tot het in omloop brengen van Rijks gouden munten en tot het doen van den eersten stap voor eene hervorming van het duitsche muntwezen. Voorloopig blijft de zilveren standaard bestaan maar daaraan wordt een steeds toenemend aantal van gang bare gouden 10 thaler-stukken toegevoegd. Mede is een wetsontwerp ingediend tot invoering der be palingen van het Rijks-krijgswezen in Elzas-Lotharingen. De na I Jan. 1851 geboren mannen zullen na 1 October 1872 (den gestelden termijn voor het doen eener keuze om trent de nationaliteit) opgeroepen worden.Den 17 is een voor stel ingediend om toetetreden tot de op 15 Oct. tusschen Zwitserland en Italië gesloten conventie betreffende den S. Gothard-spoorwegen daaraan eene subsidie van 20 miljoen fr. te verleenen. De Keizerin heeft, „de tijdens den jongsten oorlog door America bewezen deelneming dankbaar erkennende," 1000 th. geschonken voor de noodlijdenden door den brand te Chicago. Pb-uisbn. De minister van koophandel heeft de spoorweg- directiën aangeschreven, dat de geëmployeerden der spoorwegen, met name de wisselwachters, om ongelukken te voorkomen, voortaan niet meer dan 10 uren daags in dienst gesteld mogen worden. Den 3 en 4 heeft te Emden eene bijeenkomst van predikanten en gemeenteleden plaatsgehad, ter gedachtenis der Synode, aldaar in 1571 gehouden. Er waren vele belangstellenden uit Noord-Duitschland en Nederland opgekomen. Prof. Hofstede de Groot (Groningen) heeft de welkomsgroet van den burgemees ter beantwoord, dr. Bennink Janssonius ('s Gravenhage) eene voorlezing gehouden over de oud-chatolieke Kerk in Nederland en ds. v. Toorenenbergen (Rotterdam) de slotrede uitgesproken. De gemeenteraad van Dusseldorp heeft besloten van de beiersche regeering niet de teruggaaf te eischen van- maar schadevergoeding te vragen voor de 357 schilderijenwaar onder van de beroemste meestersten tijde van het Rijn- Verbond naar Munchen overgebracht. In de garnizoenskerk te Berlijn is het jaarlijksche congres van evangelische geestelijken der orthodoxe richting gehouden, onder voorzitting van den oud-minister van eeredienstv. Betli- mann-Rolltceg. De Keizer heeft een gedeelte der eerste zitting bijgewoond. Een goed aantal aanzienlijke firma's te Frankfort hebben gezamenlijk eene oproeping gedaan tot het bijeenbrengen van gelden voor Chigago. Beieben. Den 7 heeft de heer Herz de door 47 li berale Afgevaardigden onderteekende interpellatieover de houding der regeering in het kerkelijke vraagstuk, in de 2«. Kamer voorgedragen. Hij vroegof de regeering gezind was alle catholieke burgersdie het dogma der onfeilbaar heid niet aannemen, in hunne rechten tegenover de geeste lijkheid te handhavenen inzonderheid de ouders in hun recht van godsdienstige opvoeding te beschermen en aan de oud-catholieke gemeenten en geestelijken dezelfde rechten toetekennen als aan de catholieke Kerk; en of de regeering geneigd is om, in het belang van vrede en gewetensvrijheid, de scheiding van Staat en Kerk tot stand te brengen. Den 1* heeft de Afgevaardigde Sedlmaycr een protest voor gedragen door al de leden der patriottische partij op 2 na onderteekendtegen de motiveering dezer interpellatieals kwetsend voor den Pausde bisschoppen en de catholieke bevolking des lands. Namens de linkerzijde is dit protest door den heer Vólk bestreden, en de zitting is door den voor zitter, terwijl groote beweging onder de leden heerschte gesloten. Den 14 heeft de minister van eeredienst de interpellatie- Hen; beantwoord. Hij constateerde dat er overeenstemming bestond tusschen het standpunt van den interpellant en dat der regeering. De catholieke kerk was door de aanneming van het dogma der onfeilbaarheid veranderd; de besluiten van het concilie waren gevaarlijk voor den Staat. Het sciu-ij- ven van den aartsbisschop van Munchen bewees dit; daarin toch werd gezegd, dat men van de Kerk niets te vreezcu had, zoolang de Staat de goddelijke wetten niet verloochent terwijl de Kerk zich voorbehoudt te beslissen wanneer zoo danige verloochening plaats heeft. Op al de eerste vragen der interpellatie antwoordde de minister toestemmend op de laatste dat de regeering besloten had alle inbreuken op de rechten van den Staat door grondwettige middelen te keer te gaan. De 2e Kamer is, ter zake der bijeenkomst van schen Rijksdag, voor onbepaalden tijd verdaagd. De bisschop van Lincolnin Engelandheeft namens aldaar door omstreeks 500 priesters gehouden synode een latijnschen brief van gelukwensching aan dr. v. D'óllinger gezonden. Met 18 spoorwagens is van Berlijn gehaald het aan Beieren toekomende gedeelte der tot dus ver door Frankrijk betaalde oorlogscontributie, zijnde 1950 centenaars aan goud en zilver. Hessen. De Protestanten-dag is den 4 te Darmstadt ge opend. Motiën zijn aangenomenwaarbij het dogma der onfeilbaarheid gevaarlijk wordt geacht voor de souvereiniteit van den modernen Staatinzonderheid die van het duitsche Keizerrijk en de duitsche Statenvoor den vrede tusschen de christelijke geloofsbelijdenissen de vrijheid van geweten der duitsche protestanten en de beschavingen waarbij het noodig wordt verklaard, de orde derjezuieten inDnitschland te verbiedenter verzekering van het rechthet gezag der wetten en der burgerlijke overheid, het welzijn der maat schappij, de handhaving van den godsdienstvrede en de be scherming der vrijheid op zedelijk gebied en der beschaving. Den 5 is met alg. st. een besluit genomen, waarbij de bestaande organisatie der protestantsche kerkgenootschappen afgekeurd en de wensch uitgesproken wordt naar eene duitsche Volks- Kerk, die volledige vrijheid waarborgt aan alle overtuigingen en aan het wetenschappelijk onderzoek. Voorts is dc jaar lijksche viering der stichting van het duitsche Rijk wenschelijk verklaard en wel, met medewerking der Kerk, ook op gods dienstige wijze. Baden heeft met den laatsten September zijne diplomatieke vertegenwoordigers in den vreemde teruggeroepen. In den nacht van 56 Oct. zijn van de beroemde cellulaire gevangenis te Bruchsal verbrand het middengedeeltede kerk,"de school, eenige bureaux en magazijnen en de bi bliotheek. Een gevangene was in zijne poging om te ont vluchten ontdekt, hij wist naar den toren der kerk te wijken, den toegang achter zich te sluiten en brand te stichten. Hij werd op het hoogste der muren bespeurd en door een ander gevangene na langdurige worsteling naar beneden geworpen, en overleed 's avonds aan zijne bekomen wonden. Voor de 2e. Kamer zijn verkozen 37 nationaal-liberalen 7 clerikalen en 3 democraten. De minister Joligde staats raad Laniey, en de clerikaal Lender zijn 2 malen gekozen. Elzas-Lothamngen. Den 10 is in de lyceums te Straats burg, Metz en Colmar en in de colleges van 16 andere plaatsen het onderwijs hervat. De meeste onderwijzers dier inrichtingen hadden in den afgeloopen zomer en reeds vroe ger hun ontslag genomen. De nieuw benoemde leeraars die aan het hoofd staan, zijn op ééne uitzondering na duit- schersen de overige leeraren voor de helft geboren elzas- sers en voor de wederhelft duitsehers. Allen bezitten echter voldoende kennis der fransche taal. De 2 voornaamste chris telijke geloofsbelijdenissen zijn in ongeveer gelijk aantal onder de nieuwe onderwijzers vertegenwoordigd en ook enkele is- raëlieten zijn aangesteld. Het aantal leeraren is^ voorloopig kleiner dan vroegerdewijl men op minder scholieren rekent dan onder het fransche bewind. Het ministeriëele Journal de Bruxelles verzekertdat de regeering eene overeenkomst gesloten heeft met de heeren ChurchetlRolt, Hills en Churchward, tot het tot stand bren gen eener stoombootdienst tusschen Antwerpen en Nieuw- York, en dat de waarborgsom van miljoen reeds gestort is. De antwerpsche Précurseur verzekert echter, dat de Thames Ship building and iron works Company, waarvan de 4 genoemde heeren directeuren zijnin staat van likwidatie verkeert, en dat de bedoelde concessie reeds ter beurze van Londen te koop is aangeboden. Den 9 heeft de Internationale eene meeting te Gent ge houden, bijgewoond door een lOOOtal personen, voor een groot deel nieuwsgierigen. Het doel was onderstand te doen toekomen aan de we-klieden der werktuigfabriekdie den arbeid gestaakt hebben. Een gedelegeerde uit Brussel spoorde den gentschen handwerksstand aan tot krachtdadig volhouden van het verzet en zelfs tot het verwekken eener algemeene grèveook al moest dit eene verplaatsing der gentsche nij verheid ten gevolge hebben. Een der aanwezigen, die den gentschen werkman voor te verstandig hield om dezen jam merlijken raad te volgenwerd tot 3 malen toe het zwijgen opgelegd. De rumoerigsten zijn na afloop der vergadering, groepen verdeeld en met een banier de stad doorgetrok ken onder het zingen der Marseillaise en het roepen van „leve de Internationale." Den 12 hebben de arbeiders in verscheidene weverijen zich bij de „10 uren-beweging" aangesloten. Sommige fa brikanten hebben aan de gedane vorderingenwaaronder ook verbetering van loonen beboort, toegegeven. Aan de israëlitische inboorlingen van Algiers was bij de creet van 24 Oct. '70 het fransche burgerrecht verleend. Later is bij de Nat. Vergadering aanhangig gemaakt, maar niet afgehandeld eene wet tot opheffing van dat besluit. De President der Republiek heeft thansin afwachting van de beslissing der Vergaderingbepaald dat voor franschen gehouden zullen worden de israëlietendie in Algiers vóór de fransche bezetting geboren zijn en de van hen afkomstige kinderen. Bij de verkiezingen voor de Algemeene Raden zijn mee- rend'eels gematigde liberalen of republikeinen, die de regoering steunengekozen. In enkele groote steden hebben de ra dicalen de"overhand behouden, met name te Marseille, Tou louse en Lyon. Dorian en Floquet zijn verkozen, het meer gematigd lid van hetVoorl. Bewind Ern. Picard echter niet. Gambetta is in het Lot-en-Garonne in de minderheid gebleven. Legitimisten zijn zeer weinig benoemd. Van de bonapartisten zijn de heer de Forcade te Bordeaux en de heeren Gavini en Galloni d' Istria op Corsica gevallen. De heer Conti komt daar in herstemming. De heeren Roulland Palmier belmoren tot de verkozenen in Calvados. In het kanton Clermont is de hertog v. Aumale met bijna alg. st. benoemd. Algemeen is de klacht over de slechte opkomst der kiezers; te Marseille verschenen en van de 75000 slechts 35000. Er moesten ongeveer 600 herstemmingen plaats hebben. Volgens het Journal Officiel belmoren van 1860 ver kozenen 867 tot de republikeinsche conservatieven494 tot de republikeinen, 201 tot de radicalen, 194 tot de legiti misten en 94- tot de bonapartisten. Bij decreet van den 7 is de Regeeringsraad voor Algiers vastgesteld bestaande uit 10 voorname civielemilitaire en gerechtelijke beambtenden aartsbisschop en 15 door de Algemeene Raden der departementen jaarlijks te verkiezen ledendie eene afzonderlijke afdeelingOpper-Regeerings- raad genoemdzullen vormen. Bij decreet van den 7 Oct. is op Algiers van toepassing verklaard de wet van 19 Juni j.l. tot intrekking van het de creet van 4 Sept. 1870, waarbij de handel in en de binnen- landsche vervaardiging van wapenen van alle belemmering ontheven is. De parijsche gemeenteraad heeft den 11 eene som van 1,180,000 fr. beschikbaar gesteld voor het verrichten van de dringendste herstellingen aan verschillende openbare gebouwen. De gérant van le Siècle is den 10 door den 4™. krijgsraad te Versailles veroordeeld tot 1000 fr. boetedewijl in dat blad vermeld wasdat de voorzitter, den kolonel Boisdenemetzeen der beklaagden „met de uiterste heftigheid" had toegesproken. Van 6 tot 10 October zijn op nieuw 1012 in het parij sche geding betrokken personen in vrijheid gesteldwaardoor het aantal vrijgestelden tot 8178 is gestegen. Van den 11 tot den 15 zijn weder 740 beschuldigden in vrijheid gesteld en 91 veroordeeld. Een der krijgsraden heeft de beschuldigde Bonardeen jong meisje, veroordeeld tot deportatie in eene vesting. Het Hof van Cassatie heeft geweigerd cassatie te verleenen van de vonnissen van FerréJjullier, UrbainRègère Ver- dure en de vrouwen RétitfeSuetensMarchais, Kapavoine en Bacquin. Den 11 heeft te Parijs gediend de zaak van den consul- generaal te Nieuw-York den heer Placebeschuldigd van verspilling van landsgelden en van het deelen in ongeoorloofde winsten ter zake van den aankoop van wapenen enz. voor het leger. Hij verdedigde zich uitvoerigde aan makelaars betaalde commissieloonen waren een uitvloeisel der in America bestaande handelsgebruikenzij bedroegen doorgaans 2^, hij had slechts 1 p.c. voldaan. De 500000 fr., als onvoorziene uitgaven in rekening gebracht, waren grootendeels besteed aan het restituëeren van voorschotten aan het Huis Remington. De 603,000 fr., als 2 p.c. commissieloon voor hem zeiven in rekening gebrachtwas hij nooit van plan geweest geheel te vorderenhij had ze genoteerd omdat, toen hij nog consul te Napels wasde toenmalige minister van oorlog hem ge machtigd had om van een aankoop voor het leger 2 p.c. te genieten. Wat de onvoldoende kwaliteit van het aangekochte betreft, zulks kon hem niet geweten worden, dewijl hij zelfs de rekeningen niet had behoeven te verifiëeren, maar slechts de hem aangeboden mandaten te betalen. De heer Place is vrijgesproken. Den 12 zijn te Berlijn 3 overeenkomsten gesloten1 van territorialen en 1 van financiëelen aard (die het ontruimen van 6 departementen ten gevolge zal hebben) en 1 betref fende het stelsel van in- en uitvoerrechten voor Elzas- Lotharingen. Het eerste behoeft dc bekrachtiging van den duitechen Rijksdag en de Nat. Vergaderinghet tweede slechts die van den heer Thiers. De ontruiming der 6 de partementen begint terstond en moet binnen 14 dagen ge schieden. De duitsche regeering acht, in plaats van de on- derteekening van bankiersdie van den President der Re publiek en van den minister van financiën voldoende. Er zal voor het op die wijze betaalde bedrag der oorlogsschat ting geen interest meer voldaan behoeven te worden; de in betaling verstrekte wissels zullen in den vreemde niet gedis conteerd worden. In de overeenkomst betreffende de douane rechten zijn slechts gpringe wijzigingen gebracht; de buiten gewone voordeelen echter zullen niet 2 jarenmaar slechts 1 jaar (gedurende 1872) aan Elzas-Lotharingen worden toegekend. De minister Pouyer-Quertier is den 16 te Parijs terugge komen. De fransche consul te Genève heeft het verzoek van prins Napoleonom zich naar Corsica (waar hijofschoon daar geene belasting betalendetot lid van den Algem. Raad verkozen is) te mogen begeven, aan de regeering opgezonden. De raad der ministers heeft dit verzoek toegestaan. Bij de rondreis op Corsica van den heer Contidie in het openbaar zijne verknochtheid aan de keizerlijke familie ver kondigde is in 2 dorpen de kreet „leve de Keizeraan geheven. De heer Ch. Ferry is als buitengewoon commissa ris een baltaljon jagers uit Marseille derwaarts gezonden. De gemeenteraad van Montmédy heeft in zijne vergadering van 29 Sept. nadrukkelijk geprotesteerd tegen de door mili taire autoriteiten voor sommige parlementaire eommissiën af gelegde verklaring dat de capitulatie een gevolg zou zijn geweest der door de bevolking uitgeoefende pressie. Het gemeentebestuur had integendeel den commandant Tessier verzekerddat de bevolking van geen overgaaf der voor ruim 2 jaren geproviandeerde stad wilde hoorenen die comman dant waszoomin wat de overgaaf als wat de voorwaarden daarvan betrof, met het gemeentebestuur of de burgerij te rade gegaan. Te Drogheda heeft den 8 eene demonstratie van ruim 8000 personen ten gunste van een eigen iersch gouvernement plaats gehad. Motiën zijn aangenomen waarbij verklaard wordt dat Engeland in gebreke is gebleven om Ierland de tevre denheid en den voorspoed te geven waarop het recht heeft dat het volk geene afscheiding van Engeland maar een fe deralen regeeringsvorm met een Parlementte Dublin wenscht; en dat de iersche natie het onvervreemdbaar recht bezit om hare eigen wetten te maken. Nadat de door den heer Mundella gevoerde onderhandelingen mislukt waren, is door bemiddeling van den heer Phlipson eene schikking getroffen, waardoor de groote werkstaking te Newcastle geëindigd is. De arbeiders hervatten hun werk overeenkomstig de tegenwoordige voorwaarden (57 uren 's weeks), maar met 1 Jan. 72 wordt de tijd op 54 uren ge bracht, Buiten dien tijd willen de arbeiders zoo vele uren overwerken als de patroons verlangen. Dc loonen worden 's wekelijks, des zaterdags op den middag, uitbetaald. Het verdrag kan na verloop van 6 maanden vervallenmits 1 maand te voren opgezegd wordende. Deze overeenkomst i3 eerst door de patroons en den 6 in eene meeting der werk lieden met alg. st. op 15 na, goedgekeurd. Den 9 is op het Trafalgar-Square te Londen eene groote demonstratie gehouden, om de werklieden van Newcastle geluk te wenschen met den goeden afloop der werkstaking en eene „Nationale Ligue" opterichtenten einde de zaak der „9 uren" te bevorderen. Men rekent, dat er 18000 menschen bijeen waren. De patroons te Newcastle weigerden al de voormalige werk lieden terug te nemenwaardoor de werkstaking tot zekere hoogte voortduurde. Het te Londen gevestigde centrale comité der vereeniging van werkmansvereenigingen dit verne mende besloot de vereenigingen uittenoodigen om hare gel delijke bijdragen niet te staken. Den 12 hebben echter 9 van de 12 patroons eene schikking gemaaktom alle werklieden terug te nemen; de 3 anderen waren daartoe niet bij machte. In eene den 15 gehouden meeting heeft de voorzitter der League Burnett hun gedrag verdedigddewijl zij dadelijk geen werk hadden voor 2000 personen. Te Newcastle hebben 95 der 160 policie-agenten hun ont slag ingediend, 'omdat de handelwijze van den commissaris van dien aard isdat zij hen verhindert om hunnen plicht ten genoege van het publiek te vervullen. Een inwoner van Londen heeft den voorzitter van het Social-Science-Congresssir J. Packingtoneene gift van 500,000 aangebodenter verbeteringnaar een vast plan, van den gezondheidstoestand der ongezonde volksklasse te Londen. De gemeenteraad van Birmingham heeft den 10 met 26 tegen 19 st. afgewezen het verzoek van de aldaar onlangs opgerichte Republican-Club, om over de groote zaal van het raadhuis te mogen beschikken voor het houden eener voor lezing door den bekenden Bradlaugh, „over het in staat van beschuldiging stellen van het Huis v. Brunsmjk" (hetregee- regeerend Vorstenhuis). De Club heeft 's avonds besloten om de burgerij uittenoodigen tot ondersteuning van haar verzoeken om dank te betuigen aan de 19 leden der min derheid van den raad. De lord-mayor van Londen daartoe door een aantal in vloedrijke handelaren uitgenoodigd heeft zich aan het hoofd gesteld van eene beweging om een fonds bijeen te brengen tot leeniging der ramp van Chicago. De inschrijving den 12 door hem geopend, bedroeg 's avonds reeds 10000. De bankiershuizen Gebr. Baring, Rothschild Sp Zonen, Morgan Sp Cie., Brown en Shipley Sp Cie., de Great-"Western en de canadasche Grand-Trunk Spoorwegmaatschappijen hadden daarvan elk 1000 bijgedragen. 's Avonds is in eene bijeenkomst van te Londen wonende americanendoor den gezant der Unie belegdvoor ver scheidene duizenden dollars ingeschreven. Een der aanwezi gen hadvóór de oproeping bij telegram aan den mayor van Chicago, reeds 10000 d. beschikbaar gesteld. Den 14 heeft de raad der City 1000 geschonken. De inschrijving bij den lord-mayor bedroeg den 16 reeds meer dan 20,000. De Koning heeft den 7 den Rijksdag gesloten en daarbij zijn leedwezen betuigd dat de leger-organisatie weder uit gesteld moet worden. Bij de vrijverklaring der lijfeigenen (19 Febr. '61) beliep hun aantal ruim 22 miljoen, waaronder nagenoeg 10 miljoen boeren, die ongeveer 105 miljoen bunders van hunne heeren bebouwden, en wel 35 miljoen bunders in vruchtgebruik. Op 1°. Sept. j.l. werden reeds ruim 22j miljoen bunders in vollen en vrijen eigendom door nagenoeg 6) miljoen voor malige lijfeigenen bezeten. Den 6 zijn te Konstantinopel slechts 3 gevallen van cholera aangegeven. De epidemie werd als geëindigd beschouwd na ongeveer 150 slachtoffers gemaakt, tc hebben. Sedert is zij weder met hevigheid uitgebroken in het dorp Haskeni. De gemeenteraad vanWeenen heeftop het verzoek der oud- catholieken aldaar, fle stedelijke kapel in het raadhuis ter hun ner beschikking gesteld en ziel) bereid verklaaid, aan de oud- catholieken het houden van godsdienstoefeningen in alle stede lijke patronaatkerken te veroorloven. Tegen de onlangs aan de oud-catholieken verleende vergunning om van de protes tantsche kerk te Gumpendorf gebruik te makenzijn door de policie bezwaren geopperd. Het aartbisschoppelijk consistorie heeftbij schrijven aan den burgemeester, tegen het besluit omtrent de raadhuis kapel geprotesteerd en doen wetendat de pastoor gelast was om zich tegen het gebruik der kapel door andersden kenden te verzetten en haar in het uiterste met het, Aller heiligste te verlaten. De burgemeester heeft daarop de rechts kundige sectie van den gemeenteraad geraadpleegd en deze heeft aanbevolen het genomen besluit te schorsen. Bij de inauguratie van den nieuwen, rector-magnilicus der

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1