No. 45. Drieënzeventig s te Jaargang 1871. ZONDAG NO V E M B E R. ©fftciëcl (öebccltc. Gffilckcltjfcsche Berichten Duitschland llclgie. Frankrijk. $>root Elrittanjc en Ierland. Ooütemii li- Hongarije. Italië. Spanje. Ferccnigde Stalen. Mexico. Ciirickcnland. tl. k 11 t II S i: II E C 41 li A N T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,franco per post t O, él O, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in liet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. O BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR. Gezien art. 261 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad No. 85). Brengen ter algemeene kennis, dat het suppletoir kohier der directe belasting en dat der belasting op de honden beide over de dienst van 1871, op heden door hen voorloopig zijn vastgesteld en gedurende 14 dagen na heden voor een ieder ter inzage ter gemeente-secretarie zijn nedergelegd. Burgemeester en Wet houders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 31 Oct. 1871. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Ter Gemeente-Secretarie liggen ter inzage de VOOR WAARDEN waarop de Directie der Marine te Helder, op Vrijdag 17 November a.s., des voormiddags 11 uur, in het openbaar zal aanbesteden: het WASSCHEN en APPRE TEREN van GOEDEREN voor het hospitaal der marine gedurende 1872. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene, als een kraag twee hon den twee kaasdekker.een planktwee vraagboekjeseen boezelaar en een stuk lood. Rijksdag. De begrootingscommissie heeft, met 14 tegen 5 st., de eerste paragraaf der wet tot instelling van een Rijks-oor- logsfonds aangenomennadat zijter vervanging van het amendement-Miqueldaaraan de bepaling had toegevoegd, dat het fonds niet in wezen zal treden dan nadat liet prui- sische Staats-oorlogsfonds bij de wet zal zijn opgeheven. Den 25 is de wet tot aflossing der oorlogsleeuing van 1870 bij derde en zijn de 2 conventiën met Frankrijk bij eerste en tweede lezing aangenomen. Den 27 zijn de met Frankrijk gesloten overeenkomsten, zonder discussieoij derde lezing met. alg. st. aangenomen. Den 30 is ingekomen en voor de eerste maal gelezen een wetsontwerp om van de oorlogscontributie 6.270.000 th. te verstrekken aan 's Rijks schatkist, ter bestrijding der loopende uitgaven voor het legertot dus ver hadden de bijzondere Staten voorschotten gedaan in mindering van hunnen omslag voor de krijgskostenmaar de regeeringen zagen er bezwaar in daarmede voorttegaan. Op het budjet van buitenl. zaken is de bezoldiging der 4 ambassadeurs te Louden Petersburg Weenen en Parijs met 4000 th. verhoogd. Pruisen. De Kroonprins en de Kroonprinses zijn den 26 van Wilhelmshöhe te Wiesbaden aangekomenom aldaar eenige weken te blijven. De stad was feestelijk versierd en 's avonds werd door de zangvereenigingen eene serenade by fakkellicht gebracht. De National Zeitung en de Vossische Zeitung hebben den prijs harer advertentiën verhoogdwegens de door hare zetters geëischte vermeerdering van loon. De meeste der te Berlijn verschijnende couranten hebben zich verbonden om niet anders dan gemeenschappelijk tegen over de door de letterzetters gestelde eischen te handelen. Op het bezwaarschrift der bisschoppen ter zake der maat regelen van den minister van eeredienst tegen de bisschop pelijke besluiten te Bonn en te Breslauwaarin de hande lingen der regeering op het gebied van het hooger onderwys ingrepen in het geloof en het recht der catholieke Kerk en gewetensdwang genoemd worden en 's Keizers hulp verzocht wordt, is den 18 geantwoord met eene nadrukkelijke be strijding dier beweringenzijnde de catholieke Kerk bijna nergens zoo vrij als in Pruisen. De regeering handhaaft overeenkomstig de bestaande wetten het recht van elke pruis, en de bisschoppen kunnen haar van geene enkele wetsover treding beschuldigen. Liever dan het vertrouwen der catholieken op de regeering aan het wankelen te brengen moesten de bisschoppen hunne ondersteuning leenen tot vreed zame ontwikkeling van het onder Pruisens leiding tot stand gekomen duitsche Rijk. Prins Adalbert, admiraal en inspecteur-generaal der marine, heeft den 29 het feest zijner 50jarige militaire dienst gevierd en bij die gelegenheid van den Keizer eene marine-sabel met gouden gevest ten geschenke ontvangen. Saksen. 20 Groote fabrieken met ongeveer 6500 werk lieden te Chemnitz zijn geslotennadat de arbeiders in ééne fabriek het werk gestaakt hadden. De heer C. Nothombgewezen secretaris van graaf Lan grand-Bumonceau is te Elorenvelle in hechtenis genomen. Te Doornik is de president der rechtbank van koophandel gearresteerd, beschuldigd van eene groote partij afbraak, afkomstig van eene verbouwing van het bureau van welda digheid, waarvan hij bestuurder was, tot zijn eigen voordeel te hebben gebruikt. De formaliteit der reispassen welke den 5 Mei ten op zichte van franschen en andere vreemde reizigersdie over de fransche grenzen Belgie binnenkwamen, hersteld is, wordt den 4 Nov. opgeheven. De werkstaking der arbeiders in de werktuigfabrieken te Gent is algemeen geworden. De tusschenkomst van den bur gemeester bij de fabrikanten en de werklieden is vruchteloos gebleven. De oud-minister van binnenlandsche zaken de Becker is gouverneur van Limburg gewordentot groote ergenis der oppositiebladendewijl hij tot het bestuur der gefailleerde maatschappijen-Zrttt^riraif behoort heeft. Den 29 is te Seraing met veel plechtigheid, in het bijzijn van 3 ministers, het aldaar voor den vermaarden industrieel John Cockerill opgerichte standbeeld onthuld. Gedurende de eerste 9 maanden dezes jaars hebben de indirecte belastingen 872} van de voor het jaar geraamde 1200, en de directe 365} van de geraamde 579 miljoen opgebracht. "Van de voorzitters der Alg. Raden behooren 56 tot de conservatief-liberalen16 tot de republikeinen en 12 tot de radicalen. De hertog v. Anmale is met 22 van de 35 uitgebrachte stemmen tot voorzitter van den Alg. Raad der Oise verkozen. De Algemeene Raad van de Seine heeft verkozenmet 61 van de 81 st., tot voorzitter den gematigd radicalen voorzitter van den parijsehen gemeenteraad Vautrain; tot ondervoorzitters den radicaal Littrébij eerste stemming met 50en den radicaal Cantagrelna verscheidene stemmingen met 40 st. Er zijn wenschen geuit tot invoering van het verplicht en kosteloos onderwijsten gunste eener amnestie voor de parijsche insurgententot opheffing van den staat van beleg te Parijsenz. In den Algem. Raad van Corsica is een voorstel van den heer S. Gaviniom te protesteeren tegen de aanwezigheid van een eskader en van eenen commissaris-generaal, na eene heftige discussie met 30 tegen 20 st. verworpen. Het publiek op de tribunes de minderheid toegejuicht hebbende, is door de meerderheid op de ontruiming aangedrongen en toen daar aan gevolg gegeven werd, hebben de meeste onderteekenaars van het protest-Saam insgelijks de vergaderzaal verlaten. Prins Napoleon heeft zijn mandaat nedergelegd en is naar Genua vertrokken. In zijnen brief aan den voorzitter, d.d. 24 Oct., verklaart hij daartoe genoopt te zijn door het verbod van den regeeringscommissaris om het huis van zijn geslacht te betrekkenen door het hem gebleken streven van eenige leden om de geldigverklaring zijner verkiezing te verijdelen; hij wilde niet dat zijn naam oorzaak van twist en twee spalt zou worden. Bij zijae inscheping te Bastia op den 28 heeft een gedeelte van het publiek hem eene ovatie ge bracht maar het meerendeel der volksmenigte zich onver schillig betoond. De heer Thiers heeft den 27 den Alg. Raad van Seine en Oise ten gehoore ontvangen en alstoen de verzekering herhaalddat hij de republiek eerlijk wil handhaven en alle ordelievende mannen aanraadt, zich er bij aantesluiten. „De republikeinen voegde hij er bij moeten echter hunner zijds door gematigdheid bewijzendat de republiek de eenige levensvatbare regeeringsvorm is." Bij besluit van den 24 heeft de President der Republiek voor vernietigd verklaard de beraadslagingen gevoerd in den Alg. Raad der Ardècheter gelegenheid der in strijd met de bestaande wetten geuite wenschen tot beperking van de macht en den duur der Nat. Vergaderingomtrent de han delingen der justitiedienaar de meening van den Raad door vijanden der Republiek wordt uitgeoefendenz. Verscheidene Arrondissements Raden hebben hunne bevoegd heid te buiten gegaan door het uiten van staatkundige wen schen. Die te Limoges, Tarbes, Bordeaux en Lyon hebben hunne eigene opheffing gevraagd. Te Bordeaux is de wensch tot verdrijving der jezuieten kenbaar gemaakt. De daar ge uite wenschen naar amnestie voor de parijsche insurgenten en ontbinding der Nat. Vergadering zijn, als de grenzen der bevoegdheid van den Raad overschrijdende, afgewezen, doch onder verklaring, dat „de Raad de gevoelens beaamde, welke die wenschen hadden ingegeven." Te Lyon zijn dezelfde zaken en bovendien opheffing der subsidiën voor het herstel van kerken en pastoriënalsmede reorganisatie der nat. garde gevraagd. Besluiten der Arrondissementsraden van Rijssel NarbonneNimes en Privat zijn vernietigd, van Nimeswe gens wenschen ten gunste der staatkundige gevangenen en tot afzetting van den „niet strikt onpartijdigen en verzoenings- gezinden" prefectvan Privat wegens d en wenschdat de policie de vergadering niet verstore indien zij eene petitie bespreekt, om de ontbinding der Nat. Vergadering te verzoeken. Bij decreten van den President zijn gereorganiseerd de Raad van Admiraliteit en het centrale bestuur van het depar tement van marine en koloniënmet herstel van de perma nente algemeene inspectie der artillerie van dat departement. De heer Cl. Buvernois, minister van handel in het den 4 Sept. gevallen kabinet, verdedigt zich in l' Ordre wegens de verspillingen bij de approviandeering van Parijs door het betoogdat er bij het dreigend gevaar geen tijd was om onderzoek te doen naar de zedelijkheid der leveranciers en hij dus kocht van ieder die zich opdeedmet het gevolgdat Parijs 5 maanden stand heeft gehoudenterwijl van hem slechts verlangd was om het voor 2 maanden van leeftocht te voorzien. Bij decreet van den 26 is de verdeeling geregeld tusschen de departementendie door de vijandelijke invasie geleden hebben van 9'J miljoen der door de Nat. Yergadering toe gestane som voor het verleenen van schadevergoeding aan degenen die door den oorlog geleden hebben. 1 Miljoen is bewaard voor onvoorziene omstandigheden en met name ten behoeve van naar Frankrijk geweken elzassers en lotha- ringers. De oorlogschadencontributiënrekwisitiën enz., hebben in 34 departementen bedragen 821 miljoen, waarvan Seine en Oise 167 en Seine 96} miljoenhet eerste ont vangt ruim 20, het laatste ruim 11} miljoen vergoeding. De minister Jules Simon heeft den 25 de jaarlijksche bij eenkomst der 5 afdeelingen van het Instituut geopend met eene belangrijke redevoeringwaarin hij na opgesomd te hebben wat wetenschap en kunst gedurende den parijschen opstand verloren haddenen hoeveel er nog behouden was wat Parijs de eerste stad van studie en geleerdheid der wereld deed blijvenen na gezegd te hebben dat de verwoeste monumenten en gebouwen schooner dan te voren herrijzen zouden, het oog gevestigd heeft op de herschepping van Frankrijk. De oorzaak der nederlagen was eigen schuld, de ziel van Frankrijk was ziekdoor de wulpschbeid, weelde en losbandigheid geldzuchtgenotzucht en stofvergoding der laatste 25 jaren waardoor trouw, eer, arbeidzaamheid en aandrift tot mannelijke daden veel waren verminderd. De kapt. Rossel, gewezen gedelegeerde voor oorlog der parijsche Communeheeft van het tweede tegen hem laatstelijk door den 4™. krijgsraad uitgesproken dood vonnis herziening gevraagd. De Raad van Revisie der le. militaire divisie heeft den 23 deze nieuwe voorziening, even als die tegen het door den 3"1. krijgsraad uitgesproken dood vonnis met eenparige stemmen verworpen. Tot vonnissing der parijsche gevangenen is het aantal krijgs raden thans van 11 op l7 gebracht. Aan de herstemming voor den gemeenteraad te Marseille is door 28525 van de 52327 kiezers deelgenomen. Er was slechts ééne aanbevelingslijst, van ultra-radicale candidateu in omloop gebracht. De minister van oorlog heeft den genl. Bansouty, terzake van diens aan de dagbladen toegezonden brief, eene discipli naire gevangenisstraf van 60 dagen opgelegd. Het weder bezetten van Soissons, S. Quentin, Laon, Lafère, Chauny en Dyon door fransche garnizoenen na het aftrekken der duitsche occupatie-troepenheeft tot groote blijdschap en openbare vreugdebedrijven aanleiding gegeven. Den 27 bevatten alle parijsche ochtendbladen eene warme opwekking tot het geven van ondersteuning aan de ongeluk- kigen te Chicago. Den 30 is. in de catholieke kerk der ten oosten van Parijs gelegen gemeente le Bourgeteene door eenige duizenden parijzenaars bijgewóonde plechtige lijkdienst gehouden ter nagedachtenis der aldaar, een jaar geledenin een heldhaftig gevecht met de duitschers gesneuvelde nat. garden. Aan de dapperheid van den insgelijks gesneuvelden kolonel Baroche is warme hulde toegebrachtmaar de genl. de Bellemarre die trachtte te verklaren, dat hij door bevelen van koogerhand verhinderd was geworden om de kolonne van Baroche te hulp te komenis uitgefloten. Den 25 is in het Mansion-house te Londenop aanzoek van meer dan 250 bankierskooplieden en andere inwoners der Cityeene openbare vergadering gehouden tot het be ramen van middelen ter leeniging van den verschrikkelijken hongersnood in Perzieveroorzaakt door zeer langdurige droogte. Dien dag was op het Mansion-house reeds 41493 in geschreven voor de noodlijdenden te Chicago. De Koningin heeft voor heeft voor hetzelfde doel 500 beschikbaar gesteld, de prins en prinses v. Ik ales 250. De op 1 Aug. gestelde memoriewaarbij eenige aanzien lijke lieden zichteu gevolge der pogingen van den heer Scolt Busselzonder verdere verbinding bereid verklaren tot het overwegen der door den Raad van werklieden voorte- dragen maatregelen is onderteekendSalisburyCarnarvon Lichjield, Sandon, John Manners, John S. Pakington, Stafford NorthcoteGathorne Hardy. In de jongste vergadering der Internationalete Londen gehouden zijn benoemd tot lid van den Algemeenen Raad de gewezen generaal der parijsche Commune Wrobleskitot thesaurier de gewezen gedelegeerde der Commune voor het postwezen Theisz; tot correspondeerende leden: voor Duitsch land en Rusland Karl Max, voor Frankrijk Serallier, voor Hongarije en Oostenrijk Fraenckelvoor Zwitserland Yung voor Nederland Rochatvoor Belgie Herman, enz. In den nacht van 2526 heeft in de steenkolenmijn van Seakam bij Newcastleeene ontploffing plaats gehad, waar door de 3U daarin aanwezige menschen omgekomen zijn. De minister Gladstone heeft in eene uitvoerige toespraak tot zijne kiezers te Greenwich (op de vlakte Blackheath voor 10 a 12000 personen) de door het tegenwoordige kabinet gevolgde binnenlandsche politiek en hare gedragslijn ten aanzien van Ierland en van het leger verdedigden eene reorganisatie van het Hoogerhuishoewel zonder prijsgeving van het beginsel van erfopvolging, wenschelijk genoemd, maar ten dezen tegen overijling gewaarschuwd. Hij laakte de verwerping der ballot-bül door dat Huisen zeidedat die wet in de aanstaande zitting op nieuw ingediend zou worden. Den 30 is te Dublin het geding aangevangen van R. Kelly, die den onder-inspecteur der policie Talbot aldaar vermoord heeft, omdat deze zich in eene fenian-loge had doen opne men en verscheidene belhamels had aangewezen. De gevan gene werd door het volk toegejuicht, de policie uitge jouwd. Het heeft 4 uren geduurd eer eene jury bijeen was, doordien de geroepenen allerlei verontschuldigingen en uit vluchten maakten. De heer Hyde Clarke, secretaris van den raad van houders van buitenlandscke schuldbrieven te Londenheeft aan den spaanschen gezant geschrevendat de raad vermeent dat de obligatiën der nieuwe spaanscke leening niet belast kun nen worden, omdat het dienaangaande indertijd verspreide prospectus de woorden inhield: „vrij van spaansche belastingen." In eene den 31 te Londen gehouden bijeenkomst van hou ders van spaansche schuldbrieven is met alg. st. besloten eene commissie te benoemendie gemachtigd zal zijn om krachtige maatregelen te nemen, ten einde van het spaansche gouvernement de nakoming zijner geldelijke verplichtingen te verkrijgen. Een aantal vereenigingen van werklieden te Londen, waar onder de Land- en Arbeid-Leaguede League van Verte genwoordigers van den arbeid, de Internationale Democra tische en de Internationale Werkmans-vereeuiging vertegen woordigd waren, Heeft in eene den 30 gehouden meeting, naar aanleiding der redevoering van den heer Gladstone te Greenwich over diens staatkunde eenofschoon niet onver deeld goedkeurend oordeel uitgesproken. Oostenrijk. In Bokeme is door de duitsche partij tegen het adres van den prager Landdag gepetitioneerdin het bijna uitsluitend door duitschers bewoonde noordelijke ge deelte wint het denkbeeld weder veld om zich van de zuiver czechische districten aftescheiden en een zelfstandig gewest te vormen. Het is graaf v. Hohemcart niet mogen gelukken, de beide czechische onderhandelaars te doen toestemmen in eene wij ziging van het. keizerlijk antwoord op het adres van den boheemschen Landdagwaardoor de tegenwoordige staats rechterlijke toestand der oostenrijksche Landen zou gehandhaafd worden en de indiening der fundamenteele artikelen als voor stel van den Landdag en niet als regeeringsvoorstel bij den Rijksraad zou geschieden. De minister stelde toen voor, geen antwoord te zendenmaar den Landdagonder ver wijzing naar het rescript van 12 Sept., tot het doen der ver kiezingen voor den Rijksraad uittenoodigen. De onderhan delaars namen hier genoegen medemaar niet de Rijkskan selier v. Beust en de hongaarsehe minister Andrassy. die het gewijzigd antwoord wilden handhaven. De minister Hohen- wart, Schaeffle, Habietinek, Jirecek en Grocholski hebben daarop den 26 hun ontslag aangebodenhetwelk door den Keizer is aangenomen. De minister van financiën v. Holzgethan die reeds vroeger wegens verschil met zijne ambtgenooten zijn ontslag gevraagd had, en de minister van oorlog v. Scholl hebben zich niet bij de overige leden van het bewind aan gesloten. De 4 secretarissen-generaal der afgetreden minis ter zijn voorloopig met de waarneming hunner betrekkingen belast en de heer v. Holzgethan is tot aan de optreding van het nieuwe bewind tot voorzitter benoemd. De baron Kcllerberg is belast met het samenstellen van een nieuw kabinetop den grondslag van een terugkeer tot de constitutie. Als blijk der spanning, welke in de laatste weken te Weenen geheerscht heeft, wordt gemeld, dat in 25 dagen 26 inbeslagnemingen van dagbladen hebben plaats gehad. Dr. Rieger heeft bij zijne terugkomst te Praag aan de hem bij het sta! ion wachtende Afgevaardigden verklaard dat het plan om een vergelijk tot, stand te brengen mislukt was. De studenten hebben de paarden van zijn rijtuig ge spannen en hem naar zijne woning getrokken. Aldaar heeft hij nogmaals eene toespraak gehouden en de menigte heeft zich vervolgens op weg begeven naar de woning van graaf Clam-Martimtzmaar zij is in de Ferdinand-straat uit el kander gejaagdwaarbij eenige personen in hechtenis zijn genomen. Het prager blad Narodni Listy verklaart, dat de czechen voortaan alleen rechtstreeks met de Kroon kunnen onderhan delen en wel onder dergelijke, verbindende waarborgen. De Paus heeft den 27 eene consistorie gehouden en 18 aartsbisschoppen en 37 bisschoppen gepreconiseerdmeest italiaanschevoorts die van Parijs ToursAuch en Rodez en eenige anderen. In de pauselijke toespraak werd ver klaard dal de italiaansche benoemd waren op aandrang der geloovigendewijl men verre van verzoend was met Victor Emmanuel en zijne regeering; voorts werd de goddelooze stout heid gelaakt dergenen, dien den Paus niet als den hoogsten, onbeperktenrechter en den onfeilbaren leeraar erkennen en het gezag van het concilie aantasten bewerende dat de be sluiten van het concilie nieuw en gevaarlijk voor den Staat zijn. Voorts beklaagde de Paus zichdat in sommige lan den met name in Oostenrijk en Beierenzelfs de regeerin gen de nieuwe secte openlijk beschermen en steunen door hare gunst, De aartsbisschop van Muncheu werd voor zijnen ijver zeer geprezen. Gedurende de eerste 9 maanden des jaars is voor 35 mil joen meer in Italië ingevoerd dan gedurende hetzelfde tijds bestek van 1870. De zitting der Kamers te Florence is gesloten en de nieuwe tegen den 27 Nov. te Rome aangekondigd. De nieuwe gemeenteraad van Rome heeft beslotenhet opschrift van het monument op het S. Laurens-kerkhof, ter eere der te Mentana gesneuvelde zouaven, te vervangen door een ander van den volgenden inhoud„Dit gedenkteeken werd door het theocratische gouvernement ter nagedachtenis van de vreemde huurlingen gesticht,. Het bevrijde Rome laat dit blijvend getuigenis van een jammerlijk tijdperk aan het nageslacht na." De minister van koloniën heeft bij de Kamer van Afge vaardigden de begrooting voor Cuba ingediendde eerste die aan de goedkeuring van het Parlement onderworpen wordt. De subcommissie voor het budjet heeft hare goedkeuring gehecht aan het plan van den minister van financiën, tot het heffen eener belasting van 18 p.c. op de renten der binnen- en buitenlandsche schuld. Te Barcelona is eene van de Internationale uitgaande samenzwering ontdekten zijn bommendie bestemd waren om brand te stichtenin beslag genomen. Namens de burgerij van Nieuw-York is door Ocotter tegen Tweed eene civiele rechtsvordering ingesteldter zake van knoeierijen van het gemeentebestuur. Het eerste gedeelte van den S. Paul-Pacifie-spoorweg (van S. Paul naar Breckenbridge, aan de lloode Rivier) is voltooid. Een der mormonen-hoofden iswegens overspeltot 3 jaren gevangenisstraf veroordeeld. In de hoofdstad heeft een opstand plaats gehad. Ongeveer 400 soldaten overrompelden de citadel en verschansten zich daarin na de aldaar aanwezige 800 gevangenen in vrijheid ge steld te hebben. De rest van het garnizoen bleet getrouw en heeftonder bevel van den genl. Rochade citadel her overd. De aanvoerders der opstandelingen zijn gevlucht. Ongeveer 250 muiters zijn gefusilleerd. De Koning heeft den 31 de Kamer van Afgevaardigden geopend en daarbij de indiening aangekondigd van eene kies wet eene wet op het krijgswezen en eene wet tot admini stratieve decentralisatie.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1