No. 47. Drieënzeventigste Jaargang. 1871. ZONDAG 19 NOVEMBER. #ffictëcl (öcbccltc Welke belasting zal het patentreeht vervangen SSHcfcclijfcschc öccicïitcn. IFuitscliland. Relgic. Frankrijk. («root IBriltanjc en Ierland. .4 I, k M h A It S C H E COD A V I Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,6Afranco per post O,SO, afzonderlijke nommers A Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM1. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien artikel 15 der verordeninghoudende bepalingen ter voorkoming van brand, van 17 September 1856 (gem. blad n°. 54, 1'. serie,) voorschrijvende dat Burgemeester en Wethouders, zoo dikwijls zij zulks noodig oordeelen, door den gemeente-architect of door brandmeesters eene inspectie kunnen doen houden tot het onderzoek der bepalingen in die verordening opgenomen voor ovens, fornuizen, eesten, stook plaatsen schoorsteenen enz., en dat de met het onderzoek belaste personen bevoegd zijnom met inachtneming der vormen bij de wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad n°. 83) voorgeschrevenondanks den wil der bewonersde te in specteren perceelen binnen te treden Brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergade ring van 16 November 1871 besloten hebben over alle ovens, fornuizen, eesten, stookplaatsen, schoorsteenen enz. door het collegie van brandmeesters eene inspectie te laten houden waarmede een aanvang zal worden gemaakt 29 November 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 18 Nov. 1871. Da Secretaris. NUHOUT van der VEEN. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn, gedurende de maand Augustus 1871 verzonden geweest naar: Duitsuhland (van het hulpkantoor de Rijp) mej.S. ROOD HUIZEN Emmerich. FrankrijkM. HAAGMAN Paris. Italië: FRALETTI frères, Milaan. Zoo behoort eigenlijk de vraag gesteld te worden. Het patentrecht vindt geen verdedigers meer. De schaduw van het gildenwezen moet wijken voor het licht van elk nieuw onderzoek, gelijk de schaduwen van den naeht wijken voor het licht der rijzende zon. Gelijk reeds volkomen vermolmde en tot stof verteerde voorwerpen voor onze oogen blijven bestaan zoolang men ze met rust laatdoch ineenstorten zoodra men ze aanraakt, dankt ook de patentbelasting reeds sedert verscheidene jaren haar voortdurend bestaan aan zekeren onwil en onlust om aan ons stel belastingen iets anders is een belastingstefeef te roeren, aan zekere be rusting in het bestaande omdat het bestaat en sinds lang bestaatdie den menseh van nature eigen is. Niets is voor haar gevaarlijker dan over haar te sprekenhaar voor den dag te halente bekijkente betasten en te onderzoeken. Daar kan zij bepaald niet tegen. Maar wat zullen wij in hare plaats stellenDit, roept de een. Dat, zegt een ander. Hoe is het mogelijk vraagt een derdeneendan heb ik een beter planziehier, zóó zou mijn idee zijn. Uw stelsel, juich k toe, antwoordt een vierde maar de uitwerking deugt nietziezóó zoudt gij het in toepassing moeten brengen. Enz. enz. enz. En de slotsom isdat men het niet eens wordt over de plaats vervangster; andere zaken eischen onze aandacht, het «recht van patent" wordt haastig in zijn ouden hoek geborgen, en leeft weer het spreekwoordelijk rustige leven van den ver geten burger. Ook van dit geslacht verwijt de een den ander, als de kinderen op de markt hunnen makkerswij hebben voor u op de fluit gespeeld, en gij hebt niet gedanst; wij hebben klaagliederen gezongen en gij hebt niet geweend. Om de vele spelbrekers wordt er in 't geheel niet gespeeld. Ieder haeft iets andersiets beters voor te stellenen als men het eindelijk over het spel eens is gewordendan loopen de gevoelens weer uiteen over de wijze waarop het gespeeld zal worden. Iemand stelt een belasting op de tabak voor. Daar springen den waren vrienden des volks de tranen in de oogende stem stokt hun in de keelen door smart en verontwaardiging beide overstelpt roepen zij uitJa, zoo ver moest het komen. Het radicaal wanbestuur heeft ein delijk 's lands financiën in zulk een wanhopigen toestand gebrachtde schatten van Indië, in plaats van in 's rijks schatkistzoo onverdeeld doen stroomen in de ledige beur zen van enkele zelfzuchtige fortuinzoekersdat ten slotte den arme zijn laatste zijn eenige troostzijn pijpje tabak ontnomen zal moeten worden Een voorgestelde belasting op de goederen in de doode hand heet een heiligschennende aanranding van de werken der liefdadigheid onzer vaderen een verhooging der grondbelasting wordt een onderdrukking van den landbouw, etc. Nu eindelijk een Minister een inkomstenbelasting voorsteltschijnen de vroeger verfoeide middelen tot verbetering onzer inkomsten veel van hun verschrikking te hebben verlorenen schijnt de laatste plaag nog de ergste van alle. Toch nietroepen ons sommigen toe toch nieteen belasting van de inkomsten geheven is goedmaar niet op deze manier; men moet onderscheid maken tusschen de verschillende bronnen van inkomsten, tusschen het inkomen dat iemand zich door eigen arbeid verwerft, en dat een ander in rustige rust uit zijn bezittin gen trekt. Maar is dan juist deze inkomstenbelasting de eenige goede, is zij de beste, de volmaakte, de aller aanneming waardige? Is de heer Blussé het genie, dat den steen der wijzen heeft gevonden Och neenwie beweert het P Maar dit zou men mogen wenschendat allenin en buiten de Staten- Generaaldie een inkomstenbelasting verre verkiezen boven het recht van patent, den accijns op het geslacht en de be lasting op de zeep, het ingediende ontwerp met ingenomen heid zullen begroeten en zijn aanneming zullen bevorderen. Ongewijzigd? Waarom ongewijzigd? Laat ieder die er veranderingverbetering in brengen wilbeproeven van het wenschelijke der verandering, van het zijns inziens betere de meerderheid te overtuigen. Moge ook de Minister zich met de aanneming van bet hoofddenkbeeld vergenoegen. Maar als eenmaal de meerderheid uitspraak heeft gedaan omtrent alle voorgestelde wijzigingen dat dan allen die overtuigd zijn dat deze belasting beter is dan die zij moet vervangen zich vereenigen tot hare aanneming. Dat is de eisch van het parlementair stelsel, dat is de opoffering die het onmisbaar «gemeen overleg" van Regeering en Vertegenwoordiging vor dert. Die dezen eisch miskentzich aan die vordering niet wil onderwerpen, kan een kundigtalentvoleerlijk en stand vastig man zijnn aar een staatsman is hij niet. Zonder die zelfbeperkingzonder dat berusten in de uitspraak der meerderheid omtrent punten op zich zeiven belangrijk maar van ondergeschikt belang in vergelijking met de hoofdzaak, is het parlemeutair stelsel onvermogend iets tot stand te brengenmaar zal de vereeniging van tegenstanders en on- bevredigden meestal het getal der voorstanders overtreffen, zal de aaneensluiting der tegenstemmende en toeh zeer uiteen- loopende minderheden in de meeste gevallen beletten dat voor eenigen maatregel een meerderheid gevonden wordt. In den laatsten tijd hebben zich meerdere stemmen ver heven voor de aanneming der voorgestelde belasting. De Kamers van Koophandel hebben zich in dien geest tot de Staten-Generaal gewend. Uitmuntend. Zij verdedigen een rechtvaardige zaak door te vragen, niet dat de handelaars, de fabrikantenambachtsliedenwinkeliers en neringdoen den van belasting zullen worden vrijgesteldmaar dat an deren daarin gelijkelijk met hen zullen dragendat zij niet langer eerst in alle andere belastiugen deelen', en dan nog eens een afzonderlijke patenbelasting dragen zullen. Maar wat beteekent een aanbeveling - vraagt men ge geven door mensehen die door de afschaffing der patentbe lasting gebaat worden, die er persoonlijk belang bijhebben? Zijn dat bevoegde rechters en onpartijdige beoordeelaars?- Rechters zijn ze zeker niet; zij doen geen uitspraakmaar een verzoek, en daartoe zijn zij zeer zeker niet alleen bevoegd maar zelfs geroepen. Of is het geen regeldat j uist de be langhebbenden het verzoek indienenPrecies zeggen de tegenstanders maar hebt gij dan niet geboorddat er een aansporing is gericht tot de landbouwers om zich bij adres tot de Staten-Generaal te wenden tegen de voorgestelde be lastinghervorming? Die adressen wegen tegen elkander op, en beteekenen dus niets. De aansporing is geschiedmaar tot no a toe schijnt er geen gevolg aan gegeven. Wat meer is, van onze landbouwers is het te wachtendat zij er geen ge volg aan zullen gevenwant hun verzoek zou onbillijk zijn. Geen stand in de maatschappijof liever, om het wel gebrui kelijke, maar niettemin onjuiste woord «stand" te vermij den, geen vereeniging van personen die hetzelfde beroep uit oefenen kan in billijkheid vragendat zij ontheven mogen worden of blijven van een algemeene belasting. Onze grond wet veroordeelt elk privilegie in belastingzaken. Zoo billijk als het verzoek der Kamers van Koophandel is om bevrijding van een afzonderlijke belastingom een heffing, die uitslui tend handelaarsfabrikantenambachtslieden en neringdoen den druktte doen vervangen door een algemeenevoor allen geldende belastingzoo onbillijk zou het verzoek der land bouwers zijn om ontslagen te blijven van een rechtmatige bijdrage in de lasten des lands. Of kan iemand zich voor stellen, dat in eenige vereeniging sommige leden vrijstelling zouden durven vragen van een gedeelte der contributie Eigen eergevoeleigen besef van billijkheid zal onze land bouwers van zulke verzoekschriften terughouden. Of zal iemand beweren, dat hun toestand zóó treurig isdat zij aan spraak mogen maken op een bijzondere vrijstelling van lasten? Maar waarom de patentbelasting dan niet liever uil gebreid en verbeterd vragen sommigen. Men beproeve heten men zal ontwaren, dat men tot een algemeene inkomsten belasting komt. Als men uitgaat van een belasting, geheven van de inkomsten die iemand zich door eigen arbeiddoor handel of nijverheid verwerften men wil die uitbreiden men wil den druk over allen verdeelenwelke soort van inkomsten zal men dan kunnen vrijstellen? Immers geen. Maar de ambtenarende onderwijzers en de geestelijken hebben immers een te karige bezoldiging, om daarvan nog een deel te kunnen eischen voor den staat. Zooveel te erger voor den staat, de gemeente en de kerk. dat zij hare beambten zoo slecht bezoldigen, dat van hen geen bijdrage mag gevraagd worden in de algemeene lasten. Is het kwaad zoo ergdan moet verhooging van jaarwedde het middel tot genezing zijn; geen berusting in den toestand, door dien als onverbeterlijk aan te nemen en vrijstelling te schenken op grond van onver mogen. W. v. d. K. De Keizer heeft aan de Koningin van Belgie het Kruis van Verdienste voor vrouwen en jonkvrouwen verleend. Rijksdag. Den 9 is het voorstel van den heer Las/cer, om de bevoegdheid van het Rijk uittebreiden tot het geheele burgerlijk recht, het strafrecht en de wijze van rechtspleging, bij eerste en tweede lezing aangenomen. Den 11 is de eerste lezing aangevangen van het wets ontwerp tot invoering van gouden muntstukken. De minister Delbritck verklaarde, dat de duitsche regeeringen tot het be sluit waren gekomendat een internationaal muntstelsel niet wenschelijk wasdewijl daarbij muntstukken in omloop komenvoor welker gewicht en gehalte de regeeringen niet kunnen instaan. Den 13 is de eerste beraadslaging over de muntwet ten einde gebracht., en zijn zonder discussie bekrachtigd het uit- leverings-tractaat met. Italië en de begrooting voor de Rijks spoorwegen in den Elzas en Lotharingen. Den 15 is het traetaat met Italië tot uitlevering van boos doeners alsmede bet voorstel-Zatter, tot uitbreiding der bevoegdheid van de Rijks-wetgeving tot het geheele gebied van het burgerlijk recht, bij derde lezing aangenomen. Pruisen. In de den 5 te Berlijn gehouden sociaal-de mocratische vergaderinghebben verscheidene sprekers de Rijks-regeering en den Rijksdag aangevallen over het be schikbaar stellen van slechts 4 miljoen th. voor de manschap pen der landweer en reservewier bedrijf door hunne afwe zigheid gedurende den oorlog is achteruit gegaanterwijl eene gelijke som bestemd is tot het begiftigen van omstreeks 20 generaals en staatslieden, die reeds een voldoend inkomen genieten. Eene motie tot af keuring hiervan werd aangenomen. Het te Berlijn opgerichte marmeren standbeeld van Schiller, waarvan reeds 12 jaren geleden de eerste steen is gelegd is den 10 (den verjaardag van 's dichters geboorte), in tegen woordigheid van den Keizer, den Kroonprinsde prinsessen Carl en Friedrich Carl, bn. v. Wrangel, de heeren v. Selchow en Itzenplitzde presidenten van den Rijksdagvele Afge vaardigden en eene groote volksmenigte, plechtig onthuld. De feestrede werd gehouden door den opperburgemeester v. Seydel. Het „catholieke centrale comité te Keulen" heeft een door zeer vele inwoners van Keulen en Bonn onderteekend adres aan den Rijksdag gezonden, verzoekende, de orde der jezuieten buiten het reeht van vereeniging te sluiten, dewijl haar streven de grondslagen en voorwaarden voor het bestaan van het Duitsche Rijk ondermijnt. De clericale Kölnische V olks-Zeitung daarentegen maakt eene verklaring der pruisische bisschoppen ten gunste der in hunne diocesen gevestigde jezuieten openbaar. Saksen. Te Chemnitz hebben den 8 1500 en den vol genden dag een nog grooter aantal arbeiders in de werk- tuigfabriekenop de laatstelijk door de fabrikanten aange boden voorwaardenden arbeid weêr opgevat. Te Antwerpen is op jeugdigen ouderdom overleden de verdienstelijke bouwkundige Baekehnansleeraar aan de kon. academieontwerper van het paleis van justitie en van 2 fraaie kerken aldaar. In het hötel der fransche legatie te Brussel is den 11 het huwelijk voltrokken van den thans te Roehefort wonenden prins Pierre Bonaparte met mej. Rifflin. Het was eene na dere bevestiging van densedert door 2 kinderen gezegen- den geheimen echttijdens het Keizerrijk te Lacnisine in belgisch-Luxemburg geslotenmaar, als zonder goedkeuring van het hoofd der familie aangegaan, onwettig beschouwd. Den 12 is t.er reede van Antwerpen verbrand het geladen amerieaansche driemastschip the Escort; bij het kappen der masten zijn 2 personen gedood en 5 of 6 gekwetsten is aan den stoomsleper Turc zoo zware averij toegebracht, dat hij gezonken is. De zitting der Kamers is den 14 zonder troonrede geopend. De heer Ozennedie door de regeering naar Londen was gezonden om over wijzigingen in het fransoh-engelsche han delsverdrag te onderhandelen, is van daar teruggekeerd. Naar de verzekering van onderscheidene bladenis hij in zijne zending niet geslaagden zou alsnu aan de regeering geene andere keuze overblijven dan tusschen de onveranderde instandhouding en de definitieve opzegging van h°t verdrag. Den 8 heeft in de kolenmijnen van S. Etienne eene ont ploffing plaats gehad. 22 Lijken zijn naar boven gebracht en over het lot van vele arbeiders heerschte, door het instorten van gangenonzekerheid. Bij regeerings decreet zijn verschillende beraadslagingen der Arrondissemeuts-Raden te Villefranche, Toulouse en Bordeaux vernietigd. Van 1 tot 5 Nov., waaronder 3 feestdagen waren, zijn door de krijgsraden te l'arijs en te Versailles 43 vonnissen uitge sproken en 210 beschuldigden op vrije voeten gesteld. Den 10 was het aantal veroordeelingen reeds tot 773 en dat der in vrijheid gestelde gearresteerden tot 10G45 geklom men. De 19" en 20' krijgsraden hebben den 13 hunne zit tingen aangevangen. Uit de havensteden of van de pontons zijn op nieuw 500 gevangenen, wier zaak in staat van wijzen was naar Versailles en Parijs overgebracht. De ter dood veroordeelde photograaf Quesrel (zie ons vorig Nr.) was een ijverig voorstander der Commune, die hardnekkige tegenweer bood te Neuilly en op de baricaden te Parijs en daarna medewerkte tot de brandstichtingen. Van 15 jeugdige soldaten, die op 18 Maart afvallig geworden en in dienst der Commune gebleven waren, zijn 7 tot 5 a 10 jarige gevangenisstraf veroordeeld en de overige vrijge sproken. De 18 jarige Conatdie de fabriek der Gobelins heeft helpen in brand steken, is tot 20 jarigen dwangarbeid, en 2 knapen van 12 en 15 jaren, die ijverig op de troepen gevuurd haddenzijn tot opsluiting in een verbeterhuis tot 20jarigen leeftijd veroordeeld. Het hof van cassatie heeft het beroep van Marotteau ver worpen. De minister van oorlog heeft bepaalddat de te Metz gevestigde fransche zending den 30 Nov. zal worden opgeheven. De gewezen minister Favre heeftonder den titel van rRome et la République Franqaiseeene verzameling beschei den uitgegeven welke op den val van het wereldlijk gezag betrekking hebben. Daarin komt voor het verhaal eener audiëntie an den franschen gezant, graaf d'Rarcourt, op het Vaticaan, bij het aanbieden op 26 April zijner geloofsbrie ven, waarbij de Paus het volgende zou gezegd hebben: „Den brief van Thiers zal ik beantwoorden. Het weinigedat ik in mijnen toestand doen kon voor de slachtoffers van den oorlogdeed ik met liefde. Ik ben gevoelig voor de wen schen die gij overbrengt. Geheel de wereld heeft er belang bijdat de staat van zaken te Rome niet blijft gelijk die is. Gij bevindt u thans in moeilijkhedendie u niet uwe gansehe vrijheid van handelen laten. Ik vraag niet meer dan men vragen moet. Ik wensch slechtsdat. uwe regee- riug het italiaansche kabinet tot voorzichtigheid manedat zij het bewegezachtkens te gaanniet tot overijlde maat regelen te besluitenniet wegen int.eslaan die licht gevaar lijk kuilden worden. Zij willen met geweld hier te Rome zich voor goed vestigen en er zijn 1000 redenenwaarom Rome niet hunne hoofdstad worden kan. Nu is de toekomst, gelijk het Gode behagen zal. De souvereiniteit is in dagen als deze niet begeerlijkik weet dat beter dan iemaud. Al wat ik verlang is een klein hoekje gropd» waarop ik meester zou zijn. Bood men mij aanmijne staten terug te geven ik zou weigerenmaar zoolang ik niet dit enkel hoekje grond heb, kan ik niet in zijne volheid mijn geestelijk ambt oefe nen." De clerikale bladen trekken de waarheid van dit ver haal in twijfel, en de te Rome verschijnende Foce della Fenta beweert thans dat de bewuste nota van graaf d'Rarcourt gevonden is en daarin gezegd wordt, dat de Paus verklaard heeft, ofschoon de Souvereiniteit heden ten dage een zeer zware last isechter in gemoede verplicht te zijn om zijne Staten terug te vragen. Te Rouaan hebben den 14 ruim 2000 wevers, en te S. Sever (Landes) 1600 a 1700 werklieden den arbeid gestaakt. Het ultra-democratische lid van den Algem. Raad der Boven-Garoune Duportal heefttot veler verwondering bij de behandeling van het departementale budjet, gestemd voor de gewone toelaag van 10000 fr. aan den aartsbisschop. Na van zijne democratische kiezers op grond van het imperatieve mand At,eene krachtige vermaning ontvangen te hebben heeft hij in de volgende zitting verklaard door eene toevallige verstrooidheid 1e hebben vóór gestemd. De Algem. Raad der Seine heeftovereenkomstig het advies zijner commissie een voorstel verworpen strekkende tot het uiten van den wensch dat eene amnestie uitgevaardigd en de staat van beleg opgeheven mocht worden. De Raad han delde dus uit eerbied voor de wetdie het uiten van wenschen van staatkundigen aard aan de Raden verbiedtdewijl hij enkel het gevoel van menschelijkheid raadplegende zeker met de voorgestelde wenschen zou instemmen. De Raad heeft de onder de eerste republiek en tot 1831 gehandhaafde, sedert geschraptemaar na den coup d'Etat herstelde subsidie van ruim 30000 fr. ten behoeve der vicarissen-generaal en kanun niken van het kapittel der parijsche hoofdkerk met eene geringe meerderheid nog voor één jaar verleenden nagenoeg eenparig voor het vervolg opgeheven. Uit de vergaderzaal van den Alg. Raad der Hérault heeft de prefectna deswege de meening van den heer Thiers te hebben ingewonnenop verzoek van de gematigde leden een door eenige ingezetenen van Montpellier geschonken met de jacobijuen-muts prijkend beeld der republiek doen verwijderen. Zulks heeft eene langdurige discussie veroor zaakt welke is geëindigd met het aannemen eener motie waarin de houding van den prefect ernstig gegispt, maar verklaard wordtdat de Raad de zaak laat zooals zij is, ten einde geen voor gewichtiger belangen noodigen tijd te verspillen. De leden van sommige Algem. Raden hebben vóór hun uiteengaandoch buiten de vergaderingadressen aan den President Thiers onderteekend, waarin hem dank wordt toe gebracht voor hetgeen hij in het belang des lands en voor het behoud der republiek heeft verricht. Door verscheidene Raden zijn wenschen van een aan de keizerlijke dynastie vijandigen aard geuit. Die van de Dröme heeft verlangd dat de rechtsvervolgingen, den 2 Deo. 51 tegen Lodemjk Bonaparte en de verdere bewerkers van den coup d' Etat aangevangenvoortgezet zullen wordenen in die van de Var is door den gewezen secrelaris der bordeauxsche De legatie Cl. Laurier de wensch voorgestelddat de Nat. Vergadering eene enquête zal gelasten naar de stoffelijke ver liezen door dien staatsgreep aan de slachtoffers daarvan en aan hunne familiën berokkendten einde deswege schade loosstellingen te kunnen toekennen. De commissie van enquête voor de capitulatiën heeft het in de commandanten der vestingen Vitry-le-Franpais en Neuf- Breisach gegispt, dat zij hun gesehut niet hebben vernageld. Volgens 1'Union heeft de minister van binn. zaken zich. uit aanmerking van het aantal zedelooze werken, die thans door de marskramers ten platten lande worden verspreid weder gedrongen gevoeld om de door het September-gouver- nement. buiten werking gestelde wet, van 1849 op het boeken- rondventen op nieuw intevoeren. De regeering heeft concessie verleend voor het aanleggen van spoorwegen van S. Amand naar de belgische grens, in de richting van Doornik en van Blanc-Misseron, en alzoo naar de henegouwsche kolen-districten. In eene den 11 gehouden vergadering van aandeelhouders van het Crédit-Molilier is besloten, de tegenwoordige vereeni ging te ontbinden en eene nieuwe opterichten met een kapitaal van 80 miljoen fr., waarin de tegenwoordige vereeniging voor 48 miljoen zal deelnemen. De aandeelhouders zullen voor 5 oude 2 nieuwe aandeelen ontvangen. De Fransche Bank heeft de beleening van gouden en zil veren voorwerpen van 1 op 3 p.c. verhoogd. De Afgevaardigde Mortimer-Ternaux, bekend als redenaar publicist en een van de voorname leden der rechterzijdeis overleden. De zich met verlof bevindende officieren van het 5' bataljon jagers te voet en van andere laatstelijk naar Corsica gezonden corpsen zijn gelast zich bij hunne regimenten te vervoegen. De Bank haar bedrag van 2400 miljoen aan cirouleerende biljetten nagenoeg bereikt hebbende, beeft de regeering den 14 eene conferentie met de directie gehouden waarin be sloten ishet kapitaal der Bank te verdubbelen en aan de Nat. "Vergadering voortestellenhet bedrag der in omloop zijnde biljetten tot 3 miljards te verhoogen. De Timesin haar nummer van 8 Nov. de vasthoudend heid, waarmede de A apoleons zich op hun reeht laten voorstaan om hunne aanspraken aan het scheidsrechterschap der natie te onderwerpenongerijmd genoemd hebbendedewijl zij nimmer het voorwerp zijn geweest van de vrije keuze der fransche natie en haar slechts geraadpleegd hebben nadat zij haar van hare vrijheid beroofd hadden, bevatte den 9 een door een „banneling" in het fransch geschreven brief, waarin, ter wederlegging dezer beweringherinnerd wordt aan den 10 Deo. 1848, toen een bijna onbekend en geene partij be zittende man in weerwil van de vijandschap der Constitu- eerende Vergadering en van het meerendeel der dagbladen van de inspanning van het toenmalige bewind en van de door den geul. Cavaignac bewezen dienstenmet meer dan 5 miljoen stemmen tot President der Republiek werd benoemd, i

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1