No. 48. Drieënzeventigste Jaargang. 1871. Z O N l> A G 2G NOVEMBER. (Officieel (Qcbccltc Geen vertegenwoordiger van Nederland den Paus. blJ &£!elic!ijk0e(tc öctüclticn. Miiitsrliiaiul. llelgic. Frankrijk. A I k H A A CM C R Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,OS, franco per post f O.HO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER <k ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gezien artikel 15 der verordeninghoudende bepalingen ter voorkoming van brand, van 17 September 1856 (gem. blad n°. 54, le. serie,) voorschrijvende dat Burgemeester en Wethouderszoo dikwijls zij zulks noodig oordeelendoor den gemeente-archite«t of door brandmeesters eene inspectie kunnen doen houden tot het onderzoek der bepalingen in die verordening opgenomen voor ovensfornuizen, eesten, stook plaatsen sclioorst.eeneu enz., en dat de met het onderzoek belaste personen bevoegd zijnom met inachtneming der vormen bij de wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad n°. 83) voorgeschrevenondauks den wil der bewonersde te in specteren perceelen binnen te treden Brengen ter algemeene kennisdat zij in hunne vergade ring van 16 November 1871 besloten hebben over alle ovens, fornuizen, eesten, stookplaatsen, schoorsteenen enz. door het collegie van brandmeesters eene inspectie te laten houden waarmede een aanvang zal worden gemaakt 29 November 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 18 Nov. 1871. He Secretaris. NUHOUT VAN DEK VEEN. GRONDBELASTING. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAaR heeft ter secretarie dier gemeentegedurende dertig dagenter inzage van de belanghebbenden nedergelegdeene opgave van uitkomsten bedoeld in de artikelen 15, 23 en 43 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad n°. 82), betreffende de grondbelas ting, waarvan, ter voldoening aan art. 15, 2e lid van ge melde wetbij deze afkondiging geschiedt. Alkmaar, Be Burgemeester voornoemd, 25Aor. 1871. A. MACLAINE PONT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 29 November 1871, des middags ten 12 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van dek VEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene, als: een gouden voornaald een parupluieeen puthaak een sleuteltje en een dasje. Zoo heeft thans de meerderheid der Tweede Kamer ge sproken en die meerderheid bracht daardoor den Staat op het eenig juiste standpunt terug, dat hem tegenover de Kerk pasten waarop hijnaar wij hopenvoortaan altijd zal blijven. In Nederland bestaat geen recht van placet, tus schen Nederland en het Hoofd der Katholieke Kerk bestaat, geen concordaat, ieder beweegt zich met volkomen vrijheid op eigen terreinvervult zijn taak geheel zelfstandig en on afhankelijk naar eigen oordeel en inzichtzonder in overleg te treden met den ander. Waartoe onder zulke omstandig heden een gezant van den Nederlandsehen Staat bij den H. Stoel Tot groote voldoening der Nederlandsche Katholieken worden sedert 1853 hunne kerkelijke zaken rechtstreeks en onbelemmerd uit Rome bestuurd, zonder tussohenkomst van den Nederlandscben Staat. En zoo behoort het ook. Maar volgt daaruit dan ook niet, dat een vertegenwoordiger van dezen Staat tij het Hoofd der Katholieke Kerk geen reden van bestaan heeft? Men zal zich herinnerendat de toon van de Pauselijke allocutie van 7 Maart 1853 waarbij de nieuwe indeeling der Nederlandsche Katholieken in vijf bisdommen werd aan gekondigd de gevoeligheid van het meerendeel der Neder landsche Protestanten in zoo hooge mate heeft opgewekt dat men er het toenmalig Ministerie een grief van maakte de uitvaardiging van dat stuk in dien vorm niet te hebben voorkomenen dat Ministerie deed vallen. Toen reeds ofschoon er een gezant te Rome washandelde de Paus zelfstandigzonder overleg met of tussohenkomst van onze Regeering. Hij was vrij dat standpunt te kiezenhij heeft het te recht gekozenmaar men vergete nu ook nietdat de keuze van het standpunt van het Hoofd der Katholieke Kerk is uitgegaan. De meerderheid van ons volk. stelde evenwelten onrechteonze Regeering voor den huns inziens kwetsenden vorm der allocutie aansprakelijk. Om zulke dwa lingen voor 't vervolg te voorkomenom het begrip bij ons volk tot helderheid te brengendat Kerk en Staat elk voor zich de ongedeelde verantwoordelijkheid moeten dragen van hun eigen vrije woorden en daden dat de een niet handelt in overleg met den anderen dus ook in geenerlei opzicht aansprakelijk kan zijn voor hetgeen de ander goedvindt te doen of te zeggenis het noodigdat ook de persoon door wiens tussohenkomst dat ongewenscht overleg evenwel zou kunnen plaats hebbendat onze gezant bij den H. Stoel worde teruggeroepen. Evenzoo behoorde de Pauselijke Nun cius van den Haag naar Utrecht te verhuizen. Niet bij de Nederlandsche Regeering, maar bij den Nederlandscben Aartsbisschop is zijn plaats. Waar een nieuwe staatsrech telijke toestand is geboren, behooren de instellingen, die een uitvloeisel waren van den vroegeren toestandte worden opgehevenof men zal niet gelooven, dat het met dien nieu wen toestand ernstig gemeend is. Of wat zou men hij voor beeld denken van een mogendheiddie verklaarde dat zij 14 nooitin geen gevalmeer oorlog zou voerenmaar nog- tans haar legers niet ontbond? Wat van twee bandelaars, die te kennen gaven dat zij voortaan ieder afzonderlijk voor eigen rekening gingen handelenmaar bun gemeenschappe lijk kantoor aanhielden Sedert de invoering der tegenwoordige grondwet van 1848 heeft men begrepen, dat het daarinevenals trouwens reeds in die van 1815 opgenomen beginsel van onderlinge onaf hankelijkheid van Kerk en Staat niet alleen in de wet erkend, maar ook in werkelijkheid toegepast en uitgevoerd behoorde te worden. Juist de Katholieke Kerk maakte van den ver anderden toestand het eerst gebruik. Na 1853 was er dan ook geen reden meer om een Nederlandsch gezant bij den Paus als Hoofd van de Katholieke Kerk te behouden. Men bad hem er toeh kunnen laten werpt, men ons tegen uit beleefdheid, uit courtoisie jegens den H. Vader en de Nederlandsche KatholiekenDe Tijd noemt dan ook de opheffing van dit gezantschap voor de Katholieken zoo wel als voor den Paus zeiven een slag in het aangezicht. Maar hoe is het mogelijk mag gevraagd worden hoe is het mogelijkdat de Katholieken en hunne organen met zulk een argumenteen argument van loutere hoffelijkheid, van courtoisievrede kunnen hebben Is het inderdaad niet vernederend wanneer men tot iemand zegt: wat gij wenscht is eigenlijk ongerijmder is geen redelijke grond om bet. toetest aanmaar wij weten, dat gij bevooroordeeld en prik kelbaar zijt. Wij wetendat gij boos zoudt wordenen daarom zullen wij u nog maar eens voor een poos uw zin geven Zoo willigt men soms, als het onschadelijke zaken betreft, de begeerten van kinderen in om ze zoet te houden, omdat hun het oordeel ontbreekt om te begrijpenwaarom hun wenschen eigenlijk niet behoorden te worden bevredigd. Maar zoo worden ook kinderen verwend en bedorven. Cour toisie moge gelden tegenover dames, zoolang zij niet geë mancipeerd zijn namelijk, maar niet in zaken van staatsrecht. Vrouwen en kinderen mogen aanspraak maken op beleefdheden, op kleine attentiën, maar geen geëmancipeerde staatsburgers. De emancipatie der Katholieken als N ederlandsehe staatsburgers, niet alleeu op het papier maar ook in de praktijk, dagteekent eerst van weinige jaren. Daaraan is het waars-hijnlijk te wij ten, dat sommigen, en vooral de partij waaraan zij hunne eman cipatie allerminst te danken hebbenben met zekere afda lende welwillendheid behandelen, als menschen die men met een kleinigheid te vriend kan houdendoch die anders spoedig lastig en onaangenaam worden als menschen met wie eigenlijk niet te redeneeren is en die men daarom best doet met een kluitje in 't riet te sturen. De Katholieke woordvoerders en dagbladen schijnen dit te begrijpenen dwingen en dreigen dan ook somtijds ais stoute kinderen. Het wordt intusschen tijddat hieraan een eind komt. De Katholieken moeten zich zulk een inderdaad vernederende behandeling niet laten welgevallenzij moeten geen gunsten, geen beleefde attentiesgeen courtoisie willen aannemen Daarvoor zijn de zaken te ernstig. Het behouden of opheffen van een gezantschap aan het een of ander hof is geen kwestie van meer of minder beleefdheid of onbeleefdheid. De vraag is alleen heeft de Nederlandsche Staat daar een vertegenwoordiger noodig En daarop was het antwoord wat den gezant bij den H. Stoel betrof, eenvoudig genoeg. De beer Dumbar die in de Tweede Kamer het schrappen van de voor dit, gezantschap uitgetrokken gelden voorstelde, merkte reeds dadelijk opdat wij er geen staatsgodsdienst geen staatskerkgeen concordaatgeen recht van placet op na houdenen dat bij gevolg een vertegenwoordiger van den Nederlandschen staat bij den H. Stoel een „ongerijmd heid" is. De H. Stoel bestuurt de Roomsck-Katkolieke Kerk in Nederland rechtstreeks en onbelemmerdzonder tussohenkomst of vergunning van de Regeering. Elk land waar dit niet het geval iskan daarin alleen, reeds een aan leiding vinden om een gezant bij den Paus te hebbenmaar voor Nederland bestaat die aanleiding niet. Hebben dus andere landen redenen om een gezant, bij den H. Stoel te hebbendaarom behoeft Nederland nog niet mee te doen als het zelf daarvoor geen reden beeft. Behoort Nederland dan partij te kiezen tusschen Victor Emmanuel en Pius IX vraagt men eindelijk. Immers door onzen gezant terug te roepen erkennen wij Victor Em manuel als Koning van Italië met Rome tot hoofdstad kiezen wij partij voor het ruw geweldscharen wij ons aan de zijde van den rooverkoning tegenover den beroofden Paus. Ook de Tijd rieht tot de Tweede Kamer dit verwijten voegt er bij dat nogtans niemand met ronde woorden die huldiging van het onrecht heeft durven uitspreken. Die bijvoeging geeft reeds te denken, en men voelt zich al dadelijk genoopt om te vragenals niemand het heeft gezegdals niemand er voor uitkomtis het dan wel zoo Is het dan wel zoo vragen wij nog eens. Is de opheffing van ons gezantschap bij den II. Stoel een erkenning van Italie's reeht op liet bezit van Rome? En het antwoord is ontkennend. Wat de Tijd zoo opmerkelijk vindt, is dood eenvoudig, is ganseh natuurlijk. Geen lid. van de Kamer heeft die erken ning uitgesproken, omdat de opheffing van het gezant schap geen erkening is. Nederland acht zich gelukkig niet geroepen om uitspraak te doen over recht en onrecht in de aangelegenheden van vreemde vorsten on volken. Nederland heeft alleen vertegenwoordigers bij de bestaande regeeringen van de verschillende statenomdst zij daar alleen noodig en mogelijk zijnmaar erkent daardoor geenszins, dat die regee ringen recht hebben tegenover vroegere onttroonde Koningen of omvergeworpen gouvernementen. Toen de Republiek in Prank rijk het Koningschap van Louis Philippe verving, hebben wij geen gezant meer gehouden bij den voormaligen Koning maar in plaats daarvan een vertegenwoordiger bij het Republikeinsch Bewind. Hebben wij daardoor partij gekozen voor de Republiek en tegen Louis Philippe Heb ben wij later het reeht van den man van den tweeden De cember erkend, toen wij een gezant hadden aan het hof van Keizer '.Napoleon 111 Erkennen wij het recht van den Duitschen Kejzer tegenover de Vorsten van Hano ver Nassau en Keur-llessenomdat wij een gezant hebben te Berlijn en geen vertegenwoordigers meer bij de verdre ven Vorsten Maar niemand heeft er immers ooit aan gedacht. Onze erkenning in dien zin wordt niet gevraagd. Wij doen ons in ons eigen belang vertegenwoordigen bij de bestaande regeeringenomdat zij de regeeringen z ij n der landen waarmee wij in betrekking staan, maar niet omdat zij bet rechtens zijn. Nederland houdt zich wijselijk buiten De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. die kwestieen behoort er zich voortdurend zorgvuldig bui ten te houden. Niemand heeft in de Tweede Kamer bij de behandeling van het amendement-DuMBAR de erkenning van Victor Ema nuel's recht tegenover Pius IX uitgesprokenom de een voudige reden dat de geheele maatregel niets in zieh bevat, dat op zoodanige erkenning gelijkt. Geen enkele staat heeft thans nog een vertegenwoordiger bij den Paus als wereldlijk vorst. Nederland in 't bijzonder en hierin onderscheidt het zich gunstig van andere staten heeft in geen enkel opzicht een vertegenwoordiger bij den Paus als Hoofd van de Katholieke Kerk noodig, omdat de H. Stoel de kerkelijke zaken in ons land bestuurt geheel vrij en zelfstandig, zonder tussohenkomst of machtiging van deu Staaten dat dit een gewenscht.e toestand iszullen de Katholieken zeiven aller eerst erkennen. Ziedaar de eenvoudige feitelijke toestand. Door de opheffing van het gezantschap hij den H. Stoel wordt geen enkel beweerd recht erkend of ontkendveel min iemand gekrenkt of beleedigd. Zullen de hoofdorganen der Katholieken in Nederlandin plaats van hun lezers in te lichten omtrent de gewone beginselen en regelen van staats- en volkenrechtv oortgaan met op die beginselen en regelen volstrekt niet te letten en geen andere drijfveeren te willen zien dan baat en minachting voor hunne Kerk Zoo ver geeflijk als de onkunde der lezers iszoo onvergeeflijk is de werkelijke of voorgewende onkunde der schrijvers. W. v. p. K. In den Bondrsaad heeft de gevolmachtigde van Beieren voorgesteld om geestelijken die de bevoegdheden van hun ambt, en bepaaldelijk den kansel, aanwenden tot storing van de openbare rust en tot het stoken van staatkundige beroeringte straffen met 2jarige gevangenis. De Bonds raad heeft zieh met dit voorstel vereenigd. Rijksdag. Den 16 is het budjet van buiten!, zaken bij tweede lezing aangenomen. Dr. Lowe betuigde zijne verwon dering over het weder aanstellen van ambassadeurs in plaats van gezanten bij al de groote mogendheden en over het be houden van een gezant bij den, zijn wereldlijk gebied verloren hebbenden, Paus. Ten aanzien van het laatste punt antwoordde de Rijkskanselier, dat hij over de toekomst en over hetgeen later noodig of wenscheljjk mocht zijn, niet spreken kon; te meer niet op dit oogenbliknu niet de behandeling van staatkundige onderwerpen, maar het budjet van buit. zaken aan de orde was. Den 17 en 18 zijn de artikelen der muntwet bij tweede lezing aangenomen en de daarop voorgestelde amendementen om den franc en den goud-gulden als eenheid aantenemen alsmede, met alg. st. op 2 nahet voorstel van graaf Munster, om op de eene zijde van de Rijksmunt de beeldtenis des Keizers te plaatsen en niet die van den "Vorst des Lands aarin de munt geslagen is, verworpen. Nog is den 18 eene motie van dr. Tellkampf aangenomenwaarbij de Rijkskanselier uitgenoodigd wordtom zoo spoedig mogelijk een wetsontwerp op het Bankwezen intedienen. Den 20 is bij eerste en tweede lezing beslotendat de algemeene dienstplichtigheid op denzelfden voetwaarop zij reeds bij het Noordduitsche Verbond bestaan heeft, in Beieren zal worden ingevoerd. Voorts zijn de aan gevraagde gelden toegestaan voor de Rijks-spoorwegen in den Elzas en Lotharingen. Op het einde der zitting hebben de heeren Erhardt en Hausmann den Rijkskanselier geïnterpelleerd over het weder invoeren in Lippe-Detmold eener oudemet de bepalingen van het dultsche straf wetboek strijdende jachtwet, alsmede over het rekwireeren van duitsche troepen tot het voltrekken van vonnissen op grond van overtreding dier jachtwet. De minister Delbrück antwoorddedat de regeering van Lippe-Detmoldop het tegenstrijdige van hare jachtwet met de Rijkswetten opmerk zaam gemaakt, reeds tot de intrekking was overgegaan, en dat zij tot het rekwireeren van troepen bevoegd was. Den 21 is de begrooting voor de marine in tweede lezing goedgekeurdbij welke gelegenheid de minister v. Roon verklaarde, dat bij de regeering ook thans geen ander voor nemen bestaat dan om eene zeemacht van den tweeden rang optericht.en. Pruisen. De Nordd. Allgem. Zeitung komt terug op het adres der bisschoppen aan den Koning en het daarop gege ven antwoord, en brengt.tegenover hunne bewering, dat de besluiten van het concilie geen gevaar voor den Staat op leveren en dat het wantrouwen van Duitschland de vrucht van „arglistige inblazingen" isin herinneringdat zij zelf den 26 Jan. 70 in het adres der minderheid van het conci lie aan den Paus, hunne overtuiging geuit hebbendat het leerstuk der onfeilbaarheid aan de regeeringen de aanleiding of het voorwendsel zou opleveren om de nog bestaande rechten der Kerk aantetasten. Zulks is echter in Pruisen niet ge schied zijnde in de wetten en in hare toepassing geene verandering gebracht. De commissie voor de te Berlijn plaats gehad hebbende strike der timmerlieden heeft ontvangen 6906 th., waarvan ;4375 th. aan de Ï500 deelnemers zijn uitgekeerd, 579 be steed voor kosten van beheer en bevordering der agitatie en 577 genoten als bezoldiging door de 10 leden der commissie. De rechtbank te Königshütte heeft den 10, ter zake der aldaar in Juni gepleegde ongeregeldheden36 personen tot tuchthuisstraf van 12 tot 20 maanden en 59 tot gevan genisstraf van 4 weken tot J jaar veroordeeld en 22 vrijge sproken. Beieren. De districts-commissaris heeft beslist, dat pastoor Bernard te Kiefersfelden zijne function als pastoor, schoolop ziener en hoofd van het armbestuur zal blijven waarnemen zoolang van regeeringswege niets anders zal zijn vastgesteld, en dat de gemeente zich in alle voorkomende gevallen aan hem en niet aan den door den aartsbisschop gezonden plaats vervanger te houden beeft; maar de burgemeester, die aan het hoofd van de kleinste helft der gemeenteleden tegenover pastoor Benard slaatbrengt deze beslissing niet ter kennis der gemeente. Bij 17 voormalige administrateurs of commissarissen der Maatschappijen-Zaw^nrarf, in onderscheidene gewesten des Rijkszijn huiszoekingen gedaan. De regeering heeft den 15 bij de Kamer van Vertegen woordigers eene nieuwe crediet-aanvraag van ruim 12 mil joen ingediend, waarvan 10 miljoen voor vermeerdering van het spoorweg-materiëel (1600 transportwagenshoofdzakelijk voor steenkolen en cokes200 passagiers-rijtuigen60 loeo- motieven en 30 tenders). De Kamer heeft haren vorigen onder-voorzitter, den heer Thibaut tot president benoemd met 58 st., tegen 28 op den beer Rogier. In plaats der straatsburger medische faculteitsschool zullen er 2, te Lyon en te Nancy, die er beide om dongen, gevestigd wordente Lyon met de straatsburger hoogleerarenhet uitgebreidst, wegens bet groot aantal gasthuizen aldaarte Nancy, vooral met het doel om de beweging op wetenschap pelijk gebied in Duitschland gade te slaan en aan bet. belang van Frankrijk dienstbaar te maken, met laboratoriën voor pkysica chemie en physiologie. De President heeft het doodvonnis van den gewezen onder- intendant de Brissy te Marseille veranderd in lOjarige opslui ting in eene vesting, vermits hijten gevolge van de weifeling en het vertrek der wettige militaire autoriteit in het dep', der Monden van de Rhönezich genoopt had kunnen gevoelen om het aan zich zeiven overgelaten gezag te moeten opvatten. De heer Goulard is benoemd tot gezant bij Koning Victor Emmanuel, in plaats van den hertog de Choiseuldie zijn ontslag gevraagd heeft; de heer Picard tot gezant te Brussel, in plaats van bn. Bande, die tot andere functiën geroepen is. Wijlen de heer Salvetat is als pretect der Monden van de Rhone opgevolgd door graaf de Kératryen dezeals pre fect der Boven-Garonne, door den als commissaris naar Cor sica gezonden prefect der Saöne en Loire Ch. Ferry. De graaf v. Chamlord heeft voor 1000 fr. ingeschreven voor het gedenkteeken, dat ter eere der bij Patay op 2 Dec. '70 gesneuvelde pauselijke zouaven zal worden opgericht. Te Lyon is een monument ingewijd op het graf van den in December door de demagogen en communisten vermoorden commandant Arnaud. De demagogische club in de Rue Grolée aldaar, het voor name brandpunt van anarchistische woelingen isten ge volge van de bemoeiingen der regeeringgesloten. L'Univers zegtdat de abt Gratrydie zich thans ie Montreux in Waadtland ophoudt, van zijn verzet tegen het leerstuk der onfeilbaarheid is teruggekomen. De Société Générale heeft bekend gemaakt, dat zij biljetten van 5, 2 en 1 fr. zal uitgeven. De heer Thiers heeft den heer Jules Janin een brief ge schreven waarin hij hem geluk wenscht met de door hem bij zijne receptie tot lid der Academie uitgesproken rede voering en het betreurtdat hij hem niet uitnoodigen kan om hem te Versailles de hand te komen drukken de heer Janin beweegt zich door podegra hoogst moeilijk], „Ik hoop echter schreef de heer Thiers u te Parijs te zien indienge^jk ik mij vleide Nationale Vergadering ons derwaarts zal doen terugkeeren." De heer de Criscnoydie gedurende het beleg van Parijs een bataljon der nat. garde commandeerde, waarmede hij den 31 Oct. 70 het stadshuis veroverde, en later door zijn dapper gedrag in het gevecht bij Buzenval het Legioen van Eer verwierf, is tot prefect der Indre benoemd. De parlementaire commissie voor de nieuwe legerwet heeft den minister van oorlog als hoofdpunten voor de militaire reorganisatie opgegeven verplichte persoonlijke dienstaf schaffing van allen afkooponderstand van Rijkswege aan weduwen en bejaarden wier kostwimners in krijgsdienst zijn, wanneer deze sneuvelen een vast pensioen wordende. Waarschijnlijk door invloed der regeering hebben de gees telijken van 3 parijsche kerken geweigerdplechtige missen te vierenwelke de bonapartisten op den S. Eugenia-dag wilden doen houden. Vele personen, met deze weigering on bekend of er zich niet storendehebben zich niettemin in de kerken vereenigd en er hunne gebeden verricht, even alsof de dienst voortging. De Permanente Commissie heeft in hare vergadering van den 16 het afgekeurddat de heer Favre diplomatieke be seheiden heeft openbaar gemaaktdie het eigendom van den Staat zijn. Het Journal des Débats deelt een schrijven mede van den heer X. Raymondinhoudende dat graaf d'Harcourt hem daags vóór zijnen terugkeer naar Rome verklaard haddat de Paus het tegendeel gezegd had van 't geen hem door het geschrift van den heer Favre in den mond werd gelegd, vermoedelijk door onwillekeurige weglating van eenige woor den. Uit een in het Journal Officiel geplaatsten brief van den heer Favre blijktdat dit vermoeden gegrond is en dat de copiïst eene aan den voet der bladzijde staande in- lassching heeft over het hoofd gezien, waardoor de zin wordt: „Alles wat ik begeer is een hoekje grond, waar ik mijn eigen meester ben. Dit wil niet zeggendatindien men mij mijne Staten wilde teruggevenik dit aanbod van de hand zou wijzen, maar zoolang ik dit hoekje grond niet. bezitkan ik mijne geestelijke roeping onmogelijk ten volle uitoefenen." De runderpest, die aanvankelijk in 40 departementen ge- heersckt heeft, is thans tot 23 gewesten beperüt; in vele komen slechts enkele, maar in de depart", van het Noorden en der Ardennen vele gevallen voor. In den avond van 9 Nov. is te Ajaccio verschil ontstaan tusschen half beschonken soldatendie een anti-bonapartis- tisch lied zongenen ingezetenenwaarop de militaire macht verschenen is ennaar beweerd wordt zonder hei, doen van sommatiënde menigte met geweld uiteengedreven en eenige burgers gewond heeft. De maire heeft deswege van de militaire overheid voldoening gevraagdmaar zoo-

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 1