Groot Brittanje en Ierland. Oostenrfik-Hongarffe. Italië. Spanje. llidden-Anierika. IKinnenland. jSjtabs-Hiieuxus. KANTONGERECHT. min bij die autoriteit als bij den prefect en den regeerings- commissaris gehoor verkregen, waarom hij en zijne beide adjuncten hun ontslag hebben genomen. Den 10 zijn te Bastia eenige personendie in hunne toe juichingen bij het vertrek van prins Napoleon te ver waren gegaan, met eene boete van 16 fr. gestraft. Bij de plei dooien is het tamelijk hartstochtelijk toegegaan en zijn de uitdrukkingen der advocaten en van het openbaar ministerie door de toehoorders afwisselend uitbundig toegejuicht en nadrukkelijk gelaakt. De Alg. Raad van Corsica heeft den 13 zijne permanente commissie benoemd en daarmede zijne zittingen geëindigd de regeeringscommissaris heeft weinige uren later Ajaccio verlaten. Bedoelde commissie is uitsluitend uit republikei nen samengestelddewijl de bonapartisten na een heftigen woordenstrijd tusschen den prefect Dauzon en den gewezen policieprefect Pietriweder en corps de vergadering verlaten hadden. L'Avenir Libéral en le Pays zijn geschorstwegens daarin opgenomen artikelen omtrent het gebeurde te Ajaccio waar van de inhoud beleedigend voor de eer van het gouvernement en het leger wordt geoordeeld. L'Avenir had gezegddat de heer Ch. Ferry „er door zijne handigheid en schrander heid in geslaagd was3 personen te doen ombrengen, en lePaysdat de soldaten door „schandelijke kreten" het volk hadden getart en oorzaak waren geweest, dat er „onschuldig bloed gestroomd heeft." De hertog v. Alengon is gemachtigd om voorloopig zonder soldij in het leger te dienen. Het Journal des üébats spreekt het gerucht tegen omtrent eene verdubbeling van het kapitaal der Fransche Bank en omtrent eene uitbreiding der papier-circulatie. Aan de Munt wordt met inspanning gearbeid aan de vervaardiging van pasmunt. Den 16 is te S. Quentin een feestbanket gegeven ter her innering aan de dappere tegenweer der stad in October 1870. Het had een zeer democratisch karakter. De heer Gambetta hield eene uitvoerige redewaarin hij zijne staatkundige vrienden aanspoorde om door hun gedragbegrippen zede lijkheid en geschiktheid tot besturen de deugdelijkheid der democratie te bewijzenen voorts met verwijzing naar den Syllabusaandrong op scheiding van Kerk en Staat en in voering van het leeken-onderwijsalsmede op het, houden van nieuwe algemeene verkiezingen tot samenstelling eener andere Kamer. Den 18 heeft de krijgsraad uitspraak gedaan in de zaak van den moord der generaals Lecomte en Clément Thomas. 3 Personen, de gewezen spoorwegbeambte F erdaguerde horologiemaker Masselot en de handelsbediende Lagrange respectievelijk bataljons-commandant, sergeant en kapitein der nat. gardewaren beschuldigd van moord, 22 personen van medeplichtigheid aan moord en 2 vrouwen van medeplichtig heid aan ontvreemdingen door een der hoofdbeklaagden. Verdaguer en 7 anderen zijn ter dood 1 tot levenslangen dwangarbeid en 10 tot verschillende andere straffen veroor deeld en 8 vrijgesproken. In den Algem. Raad der Hérault is door eenige leden der radicale meerderheid de wensch geuitdat de decreten waarbij de hertogen v. Chartres, v. Penthièvre en v. Alengon tet officieren bij het leger of de vloot zijn benoemd, inge trokken zullen wordendewijl die prinsen niet aan het voor alle officieren geldende examen onderworpen zijn geweest. In den Algem. Raad der Rhone is door een aantal leden met aandrang de wensch geuitdat het gouvernement weder binnen Parijs gevestigd moge wordenniet om staatkundige redenenmaar tot herstel der door 2 belegeringen geducht geschokte welvaart. De commissie van enquête voor de capitulatiën heeft, den commandant van Toulden escadrons-chef Huck geprezen wegens zijne manmoedige verdediging der vestingmaar het afgekeurddat hij vóór de overgaaf de voorhanden wapenen en ammunitie niet vernietigd of onbruikbaar gemaakt heeft. De krijgsraad heeft Humbert, redacteur van le Père Du chesne tot levenslangen dwangarbeid, en Fermersch en Fuil- leaumebij verstekter dood veroordeeld. Naar aanleiding van den herderlijken brief der r. c. iersche bisschoppen, heeft de kerkeraad der preshyteriaansche gemeente te Belfast eenige besluiten openbaar gemaaktwaarbijin tegenoverstelling van het door de r. catholieken verlangde sectansch onderwijs, een stelsel van volksonderwijs verlangd wordt, volgens hetwelk „letterkundig en zedelijk onderwijs vereenigd en godsdienstig onderwijs afgescheiden wezen zal. De heer Scolt Russell, uit Weenen teruggekeerdheeft aan de leden der „Raden van staatslieden en werklieden eene circulaire gezonden, waarin hij den oorsprong, de ge schiedenis en het doel „onzer sociale beweging uiteenzet ten einde daardoor de beweringen te logenstraffendat die beweging eene revolutionaire samenzwering of eene partij manoeuvre is. Reeds 20 jaren geleden had prins Albert hem zijne verwondering betuigddat de werklieden in sommige Rijken van het vasteland beter onderwezen waren en de regeeringen beter hunne belangen bevorderden dan in Enge land. De tentoonstelling van 1851 was reeds eene poging om daarin verbetering te brengen. 20 Jaren van onderzoek en de laatste gebeurtenissen te Parijs hadden den schrijver over tuigd, dat de sociale betrekkingen tusschen de standen der maatschappij wijzigingen moesten ondergaanzou een nood lottige uitbarsting vermeden worden. Daartoe moesten 7 euvelen weggenomen wordenvervat in de 7 bekende resolutiënen na lange onderhandelingen waren de Raden van staatslieden en van werklieden tot stand gekomendie ten taak hadden, om de daartoe noodige maatregelen van wetgeving voorte- bereiden. Door ontijdige openbaarmaking was aan de zaak eene valsche voorstelling gegeven, maar zulks bracht in de waarde er van en in de stelling der betrokken personen geene veranderingweshalve hij de leden der Raden oproept om den aangevangen arbeid krachtig voorttezetten. De Koningin heeft, uit aanmerking der door dr. Lioing- stone (den reiziger in de binnnenlanden van Africa) bewezen diensten, 300 voor diens kinderen beschikbaar gesteld. De heer Disraèlide leider der conservatieve partij in het Lagerhuis, is door de studenten te Glasgow, met 610 tegen 476 st„ tot rector der hoogeschool verkozen. De Times is gemachtigd eene in de jongste brochure van den heer Favre voorkomende bewering tegen te spreken waaruit moet blijken, dat het plan om de aangelegenheden van den Paus en van Italië op eene conferentie te regelen, oorspronkelijk door den heer Gladstone is geopperd. De consul-generaal der Ver. Staten heeft het welgevallen zijner regeering betuigd over de edelmoedige en vriendschap pelijke gezindheid der britsche bevolking betoond tegenover de noodlijdenden van Chicago. De krijgsraad heelt beslistdat de gezagvoerder en be, manning der Megaera geen blaam verdienen wegens het doen stranden van dat schip op het S. Paulus-eiland dewijl het onverantwoordelijk zou geweest zijn de reis naar Australië voorttezetten. Verscheidene schepen, die den 18 te Liverpool zijn bin- nengeloopenhadden in zeeniet ver van die havende masten van 2 gezonken groote schepen gezien, die, blijkbaar door aanvaring, en waarschijnlijk met man en muis, waren yergaan. In eene den 18 te Londen gehouden meeting, waarin 200 afgevaardigden van werkmansvereenigingen tegenwoordig wa ren is verslag gedaan omtrent den voortgang der negen uren-beweging en besloten om bij de firma's, die nog wei geren toetetredenden arbeid te staken en de werklieden daarvan te ondersteunen. De meeste firma's hadden reeds tegen 1°. Januari, sommige tegen 1°. Juli de 9 uren toegestaan. Oostenrijk. In Boheme zijn rechtstreeksche verkiezin gen voor den Rijksraad uitgeschreven. De Afgevaardigden van GörzTriest en Istria hebben eenparig geweigerd, de uitnoodiging aautenemen tot het bij wonen van het congres der federalisten te Praag. De baron v. Kellersperg is niet geslaagd in bet samenstel len van een cis-leithaansch ministerie. Daarna zijn onderhan delingen geopend met vorst Adolf v. Auerspergdie den 21 eene bijeenkomst heeft gehouden met de voornaamste leden der grondwetspartij. De maarschalk Benedeksedert de nederlaag van Sadowa in 1866 gepensioneerd, is dezer dagen in 67jarigen leeftijd aan eene beroerte overleden. Het carmelieter nonnenklooster der Incarnatie te Rome behoorde aan prins Barberini. Deze heeft zich tegen de ont eigening verzet, maar zijn geding in eersten aanleg verloren, waarop de regeering, zonder de uitspraak in appèl aftewachten, de inbezitneming heeft gelast entoen de sommatiën tot opening en ontruiming vruchteloos blevende poorten met geweld heeft doen openen. Bij het triduum ter viering der 25jarige inbezitneming der kerk van S. Jan van Lateraan door Pius IX, heeft het gepeupel de kerkgangers met de kreten „leve Paus Döllinger! Weg met de kloosters! De dood aan Pius IX!" begroet. De benoemingen aan de romeinsche universiteit zijn thans alle geschied en wel door de aanstelling van 60 hoogleeraren, behoorende tot de keur der italiaansche geleerden; de teolo- gische faculteit is opgeheven. Het arbeiders-congres te Rome is den 6 onder den kreet „leve de republiekuiteengegaan. Het heeft zich gematigd gedragen, en de regeering is slechts eens tusschenbeide geko men om de stemming te beletten over een voorstel ten be- tooge van de noodzakelijkheid der bijeenroeping eener Con stituante dewijl het gouvernement geene voorwaartsehe be weging toelaat en de staatsregeling niet meer aan de eischen des oogenbliks voldoet. Te Potenzain de napelsche provincie Basilicatais uit spraak gedaan in het geding der rooverbende van Egides lloro, welke meer dan 100 moorden, vaak van de gruwe lijkste omstandigheden vergezeld en verscheidene honderden gewapende aanrandingen rooverijen en brandstichtingen heeft gepleegd. 37 Schuldigen zijn ter dood veroordeeldten aanzien van 2 anderen zijn verzachtende omstandigheden aangenomen en 2 zijn vrijgesproken. De Koning is den 21 te Rome aangekomenaan het station plechtstatig ontvangen en door de talrijk saamge- vloeide menigte met geestdrift begroet. De Koning heeft een besluit geteekendhoudende benoe ming eener commissie tot het voorstellen van maatregelen ter hervorming van het beheer der kerkelijke goederen li het Rijk. De commissie voor het budjet heeft de voorgestelde be lasting van 18 p.c. op de rente der binnen- en buitenland- schuld aangenomen. Nadat de Internationale en de houding der regeering tegenover die vereeniging de Cortes langer dan eene maand bezig gehouden en haar 108 redevoeringen te liooren had ge geven is het den 10 tot eene beslissing gekomen door de aannemingmet 192 tegen 38 st. (de zorillaïsten stemden tegen) eener motie van den heer Saavedra, eene veroordeeling der Internationale en eene uitdrukking van vertrouwen in de regeering inhoudende. Den 13 hebben eenige zorillaïsten eene motie van wan trouwen in de regeering voorgesteldwelke door den heer Moncasi werd toegelicht. De ministers, zeide hij, willen tot de democratische progressisten behoorenmaar bij de stemming over de Internationale stonden slechts 40 leden van die partij aan hunne zijde en onthielden 100 anderen zich van de stemming. De minister Candau constateerde daaropdat de zorillaïsten geen bepaalde grief hadden maar slechts ongenegen waren het kabinet te ondersteunen. Het wil de orde en rust handhaven en het financieel even wicht herstellen; ten opzichte van het eerste punt had het, bij bovengenoemde stemming, een blijk van goedkeuring en vertrouwen ontvangenten aanzien van het tweede was liet de regeering geblekendat de berekeningen van het vorige bewind onjuist en de voorgestelde middelen ontoereikend waren; beter was het de waarheid te zeggen en degelijker middelen voortedragen. Het ministerie bestond door den wil des Konings en door het ontvangen blijk van goedkeuring. Den 14 is met alg. st. besloten de motie-Moncasi in be handeling te nemen. De heer Navarro y Rodrigo, een vriend van Sagasla, stelde daarop eene andere voor, inhoudende, dat de vergadering het aanhangige onderwerp der overweging onwaardig achtte. Hij sprak in 3 zittingen redevoeringen uitwelke hoofdzakelijk aanvallen op Zoriila behelsden, dien hij ten laste legde Cuba te hebben willen verkoopen, hetgeen door den betichte en den adml. Topete ontkend werd. Den 16 sloot de voorzitter, wegens het vergevorderde uur, de zit ting midden in eene rede van Navarro. Den 17 stelde Sa- gasta het voorstel aan de orde van de lieeren Ochoa, Finan der Nocedal en andere aanzienlijke catholiekenstrekkende tot het weder binnen Spanje toelaten der geestelijke vereeni- gingen. De regeering verklaarde, dat hare opheffing door de wet geschied en derhalve eene nieuwe wet noodig was om de vorige krachteloos te maken. Met 234 tegen 2 st. werd besloten het voorstel in overweging te nemen. De heer Ro mero Robledo stelde toen voor te besluitendat het voorstel geene overweging waardig wasen hij bestreed de catholieke partij en die van Zorilla waarna de discussie door vele spre kers werd voortgezet. Den 18 verklaarde de minister Candau, dat de regeering van de aanneming der motie-Robledo eene kabinetskwestie maakte. Niettemin werd zij met 173 tegen 118 st. verworpen. De minister Malcampo las daarop een kon. besluit tot schorsing der Cortes voor. Zij ging uiteen onder de kreten „leve de republiekLeve de KoningLeve de nationale souvereiniteit 1" Naar het schijnt was tusschen de carlisten en ultramontanen en de republikeinen en radicalen overeengekomen om elkander te helpen tot opheffing van het verbod der jezuïetenorde en tot omverwerping van het bewind. De ministers hebben hunne portefeuilles ter beschikking des Konings gesteld. De republikeinsche Afgevaardigden hebben den 19 beslo ten om eene circulaire uittevaardigen ten einde hunne par tij genooten uittenoodigen om geen deel te nemen aan de pogingen der andere partijen tot verstoring der goede orde. Te Valencia hebben de ververs en de bakkers den arbeid gestaakt. In den laatsten tijd zijn in bet, geheel 12000 man ver sterkingstroepen naar Cuba gezonden. De consul van Zwe den te Havanna is van daar verbannen. 1)p niruwe President der Republiek GuatemalaMiguel Garcia Granados, heeft de orde der jezuieten verbannen. Den 12 Sept. zijn 80 priesters dier orde, onder geleide van 100 man, uit de hoofdstad naar de haven vau S. Jose overge bracht en aldaar ingescheeptmet verlof om te gaan waarheen liet: hun goeddacht. De verdreven geestelijken hebben in de naburige republiek S. Salvador eene wijkplaats gevraagd maar een weigerend antwoord ontvangen. Wegens den ge nomen maatregel zijn de indianen in 2 provinciën in opstand gekomen en door de regeering troepen tegen hen afgezonden. Staten-Generaal. 2e Kamer. Ingediend zijn 21 wets ontwerpen tot afwijking van de regelen bij de gemeentewet gesteldomtrent de heffing van plaatselijke verbruiksbelastin gen 1 ontwerp tot wijziging der wet op de nationale militie (verhooging van het maximum der jaarlijksche lichting van 11000 op 13000 man en afschaffing van plaatsvervanging en nummerverwisseling), 1 tot onteigening ten behoeve van den aanleg van een weg langs de buitenhaven van Dirksland 1 tot goedkeuring eener met Groot-Brittanje gesloten over eenkomst betreffende Sumatra. 1 tot voltooiing en regeling van het vestingstelselen 1 betreffende eene buitengewone aan schaffing van artillerie-materieeldraagbare vuurwapenen en verbetering van kazernement. Bij de behandeling van het hoofdstuk justitie, 't welk den 22 met alg. st. aangenomen isheeft de minister verklaard de rechterlijke organisatie spoedig te zullen indienen; daarin komt o.a. voor de afschaffing der vacatiegelden voor de kan tonrechters met verhooging van hun tractement en ermeer- dering in 't algemeen der bezoldiging van de leden der rechter lijke macht. Op het hoofdstuk is met 46 tegen 23 st. aangenomen een amendement van den heer Gratama, om Z25000 te schrappen, uitgetrokken voor het aankoopen van een terrein tot het bouwen eener, 8 ton moetende kostencellulaire gevangenis te Zwolle. Den 24 isbij de behandeling der begrooting voor binn. zakenverworpen een amendement van den heer Tak1 ot wegneming van de tractementsverhooging der opzichters van den waterstaat, en aangenomen een van den heer v. Helden, tot wegneming der post van f 3000 tot ondersteuning van gemeenten in de kosren van geneeskundige hulp. De heeren Begram de Bramcv. SypesteynHeemskerk Az. en Nierstrasz hebben een wetsvoorstel ingediend tot af wijking der gemeentewet, betreffende de plaatselijke belastin gen in de gemeente Gorinchem. Benoemingen. De Koning heeft goedgekeurd de benoe ming van jr. mr. P. v. Foreestburgemeester van Wierin- gerwaardtot secretaris dier gemeente. Nijverheib. De Vereeniging van en voor nederl. industri- eelen heeft een adres aan den Koning gerichtwaarin de wenschelijkhcid betoogd wordt der instelling van een bijzonder departement van algemeen bestuur voor nijverheid en open bare werken. Onderwijs. B. en W. van Amsterdam hebben, ingevolge besluit van den gemeenteraadden minister van binn. zaken verzocht, de som van 3000, op de begrooting voor 1872 uitgetrokken als subsidie ten behoeve van het geneeskundig onderwijs aan het Atheneum Illustre, te verhoogen, dewijl het Atheneum de gemeente f 65000 's jaars meer kost dan het oplevertde verplaatsing der opleiding van militaire geneeskundigen van Utrecht naar Amsterdam den Staat circa 17000 's jaars doet uitwinnenen de subsidie van 3000 niet uit 's Rijks gelden, maar uit het fonds der voor malige provinciale geneeskundige commissie wordt betaald. De Prov. Staten van Groningen hebben met, 22 tegen 21 st. verworpen een voorstel, om 3000 subsidie te verleenen aan herhalingsscholen en uitgebreid lager onderwijs. Aanbestedingen. Den 17te Rijssenhet bouwen van een post- en telegraafkantoor, aan H. Meijer te Wierden, voor f 7200. Den 18te Tilburgdoor burg. en wetli., het bouwen eener gasfabriek aan A. Korteweg te Zevenbergen, voor/38970, en eener directeurswoning, aan J. de Beer te Tilburg, voor 11650. Bouwwerken. Den 23 is de veertiende of laatste span ning van de spoorwegbiug over het Hollandsch Diep bij den Moerdijk op de pijlers geplaatst. Doorgraving van Holland op zijn smalst. De re geering heeft aan den gemeenteraad van Amsterdam voor gesteld om, vermits de beschikbare fondsen der Kanaal-maat schappij door de oplevering van verschillende termijnen van het groote werk lang vóór den bepaalden tijd zoodat het kanaal reeds in 1874 kan geopend worden beginnen te ontbrekenreeds dadelijk de na de voltooiing toegezegde bijdrage van 3 miljoen 4 p.c. inschrijving N. S. en in 1873 de tot tweede bijdrage bestemde som van 3 miljoen uitte- keerenwaartegen de Staat zich borg stelt voor het kapitaal en de renten indien het werk op 1 Aug. 1876 niet voltooid is en de Staat alsdan niet voor de voltooiing zorgt. De Kanaal-maatschappij zouingeval van aanneming van dit voorstelindien de Noordzeesluizen op 1 Aug. '72 niet gereed waren, ter verzekering der waterloozing en verversching van Amsterdamaan den afsluitdijk bij Sckellingwoude een stoomgemaal plaatsen en bedienen. De gemeenteraad heeft den 22, met 31 tegen 6 st. de voordracht van B. en W., om afwijzend te antwoorden, aangezien de voorwaarden, waarop de leeningen gesloten zijn, de vervroegde uitbetaling niet veroorlovenaangenomen. Gieten. Wijlen de heer S. te Rotterdam lieeft bijna zijn geheel niet onbelangrijk vermogen vermaakt aan het weeshuis der herv. gemeente aldaar. Mevr. de wed. Haringman, geb. de Kempenaer, te Leiden, heeft gelegateerd aan de herv. diaconie en het herv. arme-wees- en kinderenhuis elk f 1000, aan het herv. minnehuis aldaar, het blindeninstituut te Amsterdam het doofstommeninstituut te Groningen en Nederl. Mettray te Rijsselt elk f 500, aan de bewaarschool op de Garenmarkt te Leiden f 300 en aan de algem. weduwenbeurs voor predikanten der herv. Kerk 200. De Maatschappij van Weldadigheid heeft f 10000 van den onbekenden weldoener ontvangen, die haar in 1864 25000, in 1867 f 5000 en in 1870 weder f 5000 schonk. Geschenken. De heeren mr. A. J. Enschedéjr. mr. A. F. Teding v. Berkhout, mr. C. J. F. Mirandolle en A. C. Kruseman hebben de gemeente Haarlem een, door den heer J. Ph. Koelman te 's Gravenhage vervaardigd, model aange boden van een monument ter eere der verdediging van Haar lem in 1573 en van Kenau Hasselaar, het, met het oog op het naderende eeuwgetijde, aan den gemeenteraad overlatende, in hoeverre de oprichting kan bevorderd worden. Rampen. Den 17 is het middengebouw der te Nijmegen in aanbouw zijnde nieuwe gasfabriek door het loslaten der bindsels van het ijzeren dak, ingestort, waardoor 3 personen gekwetst zijn en een voerman die een wagen met steenen bracht, om het leven gekomen is. Misdrijven. Een grenadier, die zich met verlof te Velp bevond heeft zich met inwoners van dat dorp op een stroop tocht begeven, maar door den veldwachter betrapt, dezen met de kolf van zijn geweer een slag toegebracht zoodat liij op de plaats dood bleef. De dader heeft zich in handen der justitie gesteld. Rechtszaken. De rechtbank te Leiden heeft den 20 het vonnis van het kantongerecht te Alphen, waarbij de onderwijzer L. te Aarlanderveenwegens het toelaten van niet ingeente kinderen in zijne schooltot geldboete is veroordeeld ver nietigd dewijl het is geveld wegens het toelaten van een kinddat het certificaat van inënting niet had overgelegd en de verordening zegtdat dit bewijs slechts aan den on derwijzer vertoond behoeft te worden. De H. Raad heeft den 21 verworpen het beroep in cassa tie iugesteld door JEglijalias bn. v. Liebensteintegen een arrest van het hof in Noordholland, waarbij hij, ter zake van valschheid en oplichtingveroordeeld is tot 5 jaren tuchthuisstraf. Het Hof in Overijsel heeft den 21 Grietje F oer man ver laten vrouw van A. Schipper, wegens kindermoord door de gehuwde moeder gepleegd veroordeeld tot 10 jaren tucht huisstraf. Het Hof in Noordholland heeft den 21 den engelschen matroos R. Lloyddie op 5 Aug. den koopman A. J. Groen van het Nieuwediepwaaraan hij wegens gekochte goederen geld schuldig wasvoor de woning van den engelschen con sul te Amsterdam had aangegrepen en in het water gewor pen veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf, zijnde de door het o. m. aan het gepleegde misdrijf gegeven kwali ficatie van poging tot moord door het Hof niet aangenomen. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den 23 een winkelier, die oostenrijksche premieloten had verkochtvrijgesproken dewijl het niet gebleken wasdat hij in den zin der wet voor eene buitenlandsche loterij had gecollecteerd. Overleden, den 25, te's Gravenhage, in den ouderdom van ruim 60 jaren, de WelEd. Gestr. heer G. A. G. van Maanen, procureur-generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. KoLONiën. De telegrafische verbinding tusschen Java en Australië is tot stand gekomen. Staats-loterij. Trekking der le klasse. No. 4825/20000, No. 19750 f 5000, No. 10462 f 2000, No. 6200 en 17929 1500, No. 4802, 5506, 9622, 9696 en 12907 J 1000. Den 21 is ten raadhuize aanbesteed de levering van het voor 1872 noodige plantsoen, welke is toegewezen aan de laagste inschrijvers, de heeren J. Jurrissen Sp Zoon te Naarden, voor 1184,50. De derde volksvoorlezing, op j.l. Dinsdag, is ge houden door den heer M. Cohen Stuart, die zijne hoorders een duidelijk denkbeeld gaf van de natuurlijke gesteldheid van ons vaderlandvan de wijze waarop het ontstaan was en van de voor- en nadeelen aan den toestand van onzen bodem verbonden. De heer P. Crok droeg vervolgens het gedicht de Blinde va» J. v. Beers voor. De Burgervereeniging Recht en Plicht is in de bijeen komst van den 22na afhandeling van het ontworpen re glement, geconstitueerd en zijn tot bestuurders daarvan benoemd de 6 leden der voorloopige commissie en de heer Cohen Stuartuit welke 7 met genoegzaam eenparige stemmen tot voorzitter is verkozen mr. A. P. de Lange. De weinige wijzigingen in ontwerp-reglement gebrachtbetreffen voor namelijk het waarborgen van eene afdoende meerderheid aan da door de Verpeniging te nemen en tot werking naar buiten bestemde besluitenen van algeheele openbaarheid aan al hare handelingen, waartoe o.a. bepaald is, dat de verslaggevers der hier verschijnende bladendie zich als zoodanig doen legitimeeren, toegang tot al hare vergaderingen zullen hebben. In de zitting der arrond. rechtbank van den 21 heeft de officier van justitie, in de zaak der gehroeders Tuinman, terechtstaande wegens mishandeling van een persoon en we- derstaan van een policie-beambte in de uitoefening zijner bedieningna vroeger reeds herhaaldelijk te zijn veroordeeld, geëisclit tegen Piet 8 maanden gevangenisstraf en 3 boeten elk van f 8 en tegen Klaas 6 maanden gevangenisstraf en 2 dergelijke boeten; uitspraak 28 Nov. De kapellerijgoederen van M. van de Velde zijn voor den tijd van 4 jaren verhuurd voor f 356 per jaar, tegen f 250 gedurende de laatste vier jaren. Zitting 18 November. 1. J. B„ te Schoorl, poging tot bemachtiging van wild, door het zetten van hazenstrikken in de duinen ontslagen van rechtsvervolgingde kosten te dragen door den Staat. 2. D. P., te Schoorl, zetten van hazenstrikken in de duinen, f 20 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 3. W. D„ te Nieuwediep, met een houtvlot een vooruit- varend vlot op korteren afstand dan van 500 el naderen op het N. H. Kanaal, f 10 boete en de kosten, met subs, gev. van 3 dagen. 4. A. K„ te Zijpe, met paard en rijtuig harder rijden dan in korten draf, langs den Singel te Alkmaar, 3 boete en de Kostenmet sub. gev. van 1 dag. 5. G. E„ te Alkmaar, stoken van vuur in hare woning in eene daartoe niet behoorlijk ingerichte, van een gemetsel- den schoorsteenpijp voorziene stookplaats, f 1 boete en de kostenmet subs. gev. van 1 dag. 6. J. Z„ te Egmond aan Zeezich vastklemmen aan een in gang zijnd rijtuig aldaar, 3 boete en de kosten, met subs, gev. van 1 dag. 7. T. T., te Egmond aan Zee, branden van vuur op het erf van P. B. aldaar, in eenen tegen eene houten schutting geplaatste houten kist, in de nabijheid van een hoop hooi straf als 6. Zitting van 20 November. 1. K. H., 2. J. B. en T. B„ 3. A. B. en N. B„ alle te Egmond aan Zee diefstal van helm in de duinen onder Egmond-binnen6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 4. H. S„ te Egmond aan den Hoef, poging tot bemach- tiging van wilddoor middel van strikkenin de duinen van Wimmenum20 boete5 dagen gevangenisstraf en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 5. B. E„ te Alkmaar, zonder opzicht op den openbaren weg te Egmond aan den Hoef laten staan van zijn paard en wagenf 3 boete en de kosten met subs. gev. van 1 dag. 6. J. S„ te Alkmaar, afsteken van vuurwerk aldaar, I boete en de kosten met subs. gev. van 1 dag. 7. K. P., te Koedijk, anders dan stapvoets berijden van de draaibrug over het N. Holl. Kanaal te Alkmaar, f 3 boete en de kosten, met subs. gev. van 1 dag. 8. J. P., te Grootschermer, plukken van peeren in den tuin van D. P. P., 1 boete en de kostenmet subs. gev. van 1 dag. 9. M. P., aldaar, beschuldiging als boven vrijgesproken,, de kosten te dragen door den Staat,

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2