Turkije. Oostenrfgk-llongarije. talie. Hlinnenlmul. Jngczottbctt Sjüifcfccn. Nogmaals tie Inkomstenbelasting. zaak rustig zou afloopen, waren toegangsbewijzen rondge deeld. Maar reeds een uur voordat de meeting beginnen zou, is de zaal bestormd door bet gepeupel en de voorzit- terstoel door een stucadoor ingenomenwaarop een onbe schrijfelijk tooneel van verwarring is gevolgd. Nadat de pogingen van verscheidene personen om zich te doen verstaan door het getier en gezang mislukt waren, is eindelijk besloten, de bijeenkomst 14 dagen uittestellen. De federale raad van de britsche afdeeliug der Internatio nale heeft besloten om aan sir Charles Dilke haren volledigen steun te geven. l)e secretarisde weversgezel John Bales heeft den heer Spencerdienamens de Land, and Labour League de Internationale kwam verzoeken om deel te nemen aan eene groote demonstratie van arbeiders-vereenigingen en republikeinsche en democratische genootschappen tot het ver dedigen en aanbevelen der stellingen van Dilkete kennen gegevendat de leden der Internationale de invoering van den republikeinschen regeeringsvorm op zich zelve der moeite niet waardig achtenmaar dat zij het er over eens zijn, dat sir Charles Dilke de eerste president der britsche repu bliek moet wezen. Graaf Langrand-Dumonceau heeft, naar aanleiding van eene in de Clobe opgenomenweinig vleiende geschiedenis zijner financiëele instellingenin dat blad een brief geplaatst waarin hij meldt dat 2 dier maatschappijen, „welke het ge luk hadden van buiten het bereik zijner staatkundige vij anden te staan," sedert hare stichting tot heden dividenden van 14 a 16 p.c. hebben uitgekeerd; en dat door de in menging der justitie in zijne zaken in 1868, ofschoon geene enkele klachtnog van een aandeelhouder, noch van een schuldeischer was ingediend, de concession van den Kaschau- Oderberg-spoorweg en der ottomanische spoorwegen zijn ver loren gegaandie aan de tegenwoordige concessionarissen reeds een voordeel van 65 miljoen fr. hebben opgeleverd, dat iszonder de onroerende goederen in Hongarije en el ders in aanmerking te nemenreeds 15 miljoen meer dan zijne actionarissen gestort hebben. Het aloude merkwaardige kasteel van den graaf v. Warwick, in Warwickshire, is in den vroegen morgen van den 2 Dec. ge deeltelijk verbrand waarbij vele standbeeldenwapenrus tingen en andere geschiedkundige voorwerpen zijn verloren gegaan. De schilderijen van beroemde oude meesters zijn gered maar hebben veel schade geleden. Den 2 is te Londen een hospitaal geopend, hetwelk strek ken moet tot het bestudeeren en behandelen der ziekten van de voor den mensch nuttige viervoetige dieren en vogelen. Het is opgericht door den senaat der universiteit van Londen, uit de daartoe bestemde nalatenschap van Thomas Brown, van Dublin welke thans ruim 30000 in 3 p.c. consols bedraagt en waarover een langdurig proces is gevoerd. Den 3 is de nederlaiidsche schoener Frisa door het bre ken der trossen van de sleepboot, op de rotsen bij Shields vergaan. De kapitein en 3 man zijndoor zich aan stuk ken van het wrak vastteklemmenbehouden, maar 3 andere schepelingen, in weerwil der van het hoofd naar hun gewor pen boeien en lijnenomgekomen. 4 Reddingbooten waren uitgezetmaar konden door de hevige branding de rotsen niet naderen. Dilke heeft den 4 te Derby het woord willen voeren ter aanprijzing van de beginselen der Vereeniging tof hervor ming van den grondeigendom. De daartoe gekozen zaal welke 1500 menscken bevatten kan was stampvolen het bleek rasdat eene sterke oppositie voorbereid was. De voorzitter deed vergeefsche moeite om gehoor te krijgen van verschillende zijden werden de volksliederen en kreten ter eere der Koningin, of kreten ter eere van Dilke, Odger en de republiek aangehevende werklieden trachtten de monarcha len met geweld uit de zaal te verwijderen en er volgde eene ernstige vechtpartij. De heer Auleron Herbert, een zeer jong en zeer radicaal Parlementslid, heeft den 4 Ie Nottingham eene redevoering uitgesproken en daarin verklaard dat hij er niet voor was om reeds bij het leven der Koningin eene britsche republiek te stichten, maar voor het overige geen oogenblik aarzelde te zeggendat het gewicht der argumenten zeer in het voordeel eener republiek is. In eene den 6 te Birmingham gehouden bijeenkomst ter beraadslaging over de hervorming van het Huis der Lords zijn besluiten aangenomen: tot het verlaten van het beginsel der erfelijkheid voor de leden van dat Huistot aanneming van het beginsel der verkiezing van die leden door de natie. In eene 's avonds gehouden meeting zijn deze motion be krachtigd. Volgens depeche aan de brusselsche Indépendancebestaat er geen hoop meer op het behoud van den prins v. Wales, die reeds een paar weken aan t.ypkeuse koortsen lijdende is; er heeft zich een congestie in de longen geopenbaard. Donau-Vorstendommen. De regeering heeft bij de Ka mer een wetsontwerp ingediend tot beteugeling der dagbladpers. Oostenrijk. Bij de op 5 Nov. te Kiefersfelden in Beieren gehouden volksvergadering van oud-catholieken zijn onder scheidene deputatiën uit tyroolsehe plattelandsgemeenten te genwoordig geweest, en ook in de tyroolsehe grensstad Kuf- stein heeft de oud-catholieke beweging eenige uitbreiding gekregen. De aartsbisschop van Salzburg heeft den deken van Kufstein pastoor Hórfarter, gelast om al de leden zijner gemeente, die bedoelde beweging ondersteunen, met den ban vloek te bedreigen. De deken moet geantwoord hebben, dat het raadzaam was om eene botsing der verschillende godsdienstige meeningen te vermijdendaar anders de oud-catbolieke be weging zich over geheel noordelijk Tyrol tot aan den Brenner zou uitbreiden. De aartsbisschop heeft daarop, in strijd met de meerderheid van zijn kapittel, besloten om de zaak vooralsnog te laten rusten. De Keizer heeftbij eigenhandig schrijvenden geul. v. Gablenzop diens verzoek om redenen van gezondheid pensioen en tevens het grootkruis der Leopolds-orde verleend. Hongarije. Te Pesth zijn eenige werkliedenleden van arbeiders-vereenigingendie met de Internationale en met de Commune in betrekking stondeu en streefden naar hei omverwerpen van den bestaanden regeeringsvormhetwelk zij dachten te verwezenlijken door militairen tot het verbre ken van hunnen eed te verleiden en door de citadel van Ofen te bezettengevangen genomen en verbannen. Op den dag der opening van het Parlement (27 Nov.) is Rome overal met groen en bloemen versierd en 's avonds feestelijk geïllumineerd geweest. Toen de Koning op het Quirinaal terugkwamwerd hij door eene talrijke op het plein saamgevloeide volksmenigte opgewacht, die hem luide toejuichte. Eenige oogenblikken later verscheen hij met de prinsen Humbert en Carignan op het balcon, om zijnen dank aan het volk te betuigen. De Paus verleende ter zelfder tijd eene audentie aan na genoeg 700 personen, waaronder 250 vreemdelingen. Naar beweerd wordtheeft de Paus zich in zijn antwoord op de tot hem gerichte toespraken in een niet zeer verzoenings- gezinden geest uitgelaten en o.a. gezegd: „tusschen het licht en de duisternis is geene vereeniging denkbaar." De Kamer van Afgevaardigden heeft, met 286 van de 349 uitgebrachte stemmen den heer Biancheri tot haren voor zitter verkozen. Die benoeming heeft geenerlei politieke beteekenis. De prinses v. Ified is den 3 afgestapt in het Amstel-hötel te Amsterdamden 4 werd zij aldaar bezocht door de Ko ningin en prins Frederik. Verkiezingen. Te Wisch is iemand met de meerderheid van 1 st. tot lid van den gemeenteraad verkozen. Gedep. Staten van Gelderland oordeeldendat het stembureau ten onrechte een biljet met 3 vrouwennamen nietig had verklaard, en alzoo de meerderheid verplaatst en de benoemde als niet gekozen beschouwd moest worden. De Koning heeft echter Ged. Staten in het ongelijk gesteld en daarmede beslist, dat volgens onze staatswetten vrouwen niet verkiesbaar zijn. Te Amsterdam is, ter vervanging van den heer Fock, tot lid der 2e Kamer benoemd mr. M. H. Godo/roi met 1020 st., tegen 766 op den heer H. A. Insinger. Staten-Generaal. De 2» Kamer heeft den 2 het artikel waarbij 550,000 werd uitgetrokken tot verbetering van het Hellegat (tusschen Brouwershaven en de Maassteden), met 37 tegen 27 st. verworpen, en daarna het hoofdstuk binnenl. zaken aangenomen met 62 tegen 2 st. Den 4 is aangenomen het hoofdstuk marine met 50 tegen 4, den 5 het hoofdstuk Nationale Schuld met alg. st. Op het hoofdstuk financiënden 6 met 55 tegen 9 st. goedge keurd zijn aangenomen 2 amendementenvan den heer Smidtmet 36 tegen 27 st., om 4000 voor bureaukosten der betaalmeesters, en van den heer v. Naamen, met 42 tegen 22 st., om 120,000 voor een nieuw telegraafkantoor te Amsterdam te schrappen. In de zitting van den 7 heeft de minister Fngelvaart ver klaard dat blijvende verdeeldheid tusschen hem en zijne ambtgenooten over de legerorganisatie bij de wet hem ge noopt hadzijne portefeuille ter beschikking des Konings te stellenen dat hij in elk geval dit besluit zou hebben op gevat wegens den toon en de strekking der officieële kamer stukken in den laatsten tijd gewisselden speciaal wegens dat over het mobilisatie-verslag. Intusschen bleef hy bereid, zijn budjetzij het ook als credietwette verdedigen. Benoemingen enz. Aan jr. mr. B. v. d. Velden isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als vice-president van den H. Raad, en tot die betrekking benoemd mr. J. D. W. fape, thans raadsheer in gemeld collegie. Eerbewijzen, Den 3 is een door Stracké vervaardigd marmeren borstbeeld van wijlen prof. F. A. W. Miguel, ten koste van vele van diens leerlingen en vrienden in den aca- demischen kruidtuin te Utrecht geplaatstaan curatoren der hoogeschool ten geschenke aangeboden. Den volgenden dag is het model van die buste in gips in de palmenkast van den Hortus Botanicus te Amsterdam geplaatst. Spoorwegen. De gemeenteraad van Utrecht heeft besloten 25000 beschikbaar te stellen ten behoeve van den spoorweg LeidenUtrecht (concessie Knijlf en kaptein), onder voor waarde dat het bij de statuten bepaalde kapitaal in aan- deelen volkomen geplaatst zij. De gemeenteraad van Schoterland heeft besloten f 10000 bijtedragen tot den aanleg van den spoorweg Heerenveen Harlingen. Visscherij. De afdeeling der Maatschappij van Nijverheid te Vlaardingen tracht aldaar eene kweekschool voor de vis scherij opterichten. In eene talrijk bezochte bijeenkomst van reeders hebben deze voor de kosten van oprichting 20 voor elk schip toegezegd. De 8000 jonge zalmenafkomstig uit de kunstmatige vischteelt-inrichting van Natura artis magistra te Amster dam, sedert 6 Juni in de karen te Velp verple-gdzijn den 2 Dec. in de IJsel in vrijheid gesteld. Onderwijs. De gemeenteraad van Heyloo heeft, in zijne vergadering van 5 Dec. 1.1., met algemeene stemmen, de jaar wedde van den hoofdonderwijzer aldaar met f 125verhougd. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 6, naar aan leiding van het voorstel van den heer Jager c.s., om eenige plaatsen in gemeente-inrichtingen van onderwijs kosteloos open te stellen voor jongeliedendie zich door aanleg en ijver onderscheidenB. en W. uitgenoodigd om eene nadere voordracht in dien zin intedienen. Feesten. De gemeenteraad van Aardenburg heeft besloten om f 1000 op de begrooting voor 1872 uittetrekkentot viering van het tweede eeuwgetijde van het afslaan der fransclxenop 26 Juni 1672. Te Brielle is eene commissie gevormdmet den burge meester aan het hoofd, ter viering van den 1 April 1872. Men wil een beroep doen op het nederlandsche volktot oprichting van een gedenkteekenvoorstellende eene uit het water opgekomen nimf, die met de eene hand naar de zee wijst en met de andere de prinsenvlag omhoog heft. Van wege de Vereeniging tot veredeling van het volksver maak te Amsterdam, is den 6 in het Paleis voor Volksvlijt een kinderfeest gegeven aan 2500 leerlingen der openbare scholen die op chocoladekrentenbrood en spikkelaas ge- tracteerd werden en allen een geschenk bestaande in een kleedingstukeenig speelgoed en eene kleine versnapering ontvingen. De leerlingen van alle scholen voor minvermo genden waren uitgenoodigdmaar alleen die der openbare hebben van deze uitnoodiging gebruikt gemaakt. Ook te Deventer (aan 2000 scholieren), te Leeuwarden en elders zijn dergelijke kinderfeesten gegeven. „Arbeid Adelt." In de op 1 Dec. te Delft gehoudenal- gemeene vergadering zijn de leden van het voorloopig hoofd bestuur met aanzienlijke meerderheid tot definitief hoofdbe stuur gekozen. Den volgenden dag is in het raadhuis de bazar van voorwerpen van vrouwelijke kunst en nijverheid geopend. Aanbestedingen. Den 29, te Westwoud, het bouwen van een school en onderwijzerswoning voor r. catholieken en het doen van reparatiën aan de pastorieminste inschr. J. Boos, te Grootebroek, voor f 17499. Den 1 Dec., te Rotterdamhet maken van de aarden baan voor den spoorweg van Boxtel naar de pruisische grenzen in de richting van Kleef en Wezel, met bijbehoorende kunst werken (o.a. bruggen over den Dommelde Zuid-Willems vaart en de Aa), afrasteringenwachterswoningen enz., aan F. v. Limburgh voor f 41U.400. Den 1, te Zwolle, het driejarig onderhoud der Rijks werken en het uitvoeren van onderscheidene werkeii op het eiland Schoklandaan H. Bos Az. te Sliedrechtvoor f 71400. Den 2 te Arnhemdoor het bestuur der vereeniging „Nijverheids-stichting," het bouwen van 50 arbeiderswonin gen voor 33,333. Den 4te Hoogeveenhet slechten der werken tot ont manteling der vesting Coevordenaan Jv. Ooijen te Dreu- mel voor ƒ26,484. De Nieuwe Stadsherberg te Amsterdam is den 6 in het openbaar voor afbraak verkochtvoor f 9500. Geschenken. Prins Irederik heeft den burgemeester van Wassenaar een zilveren koffie- en theeservies vereerdter gedachtenis aan het door dezen ambtenaar voltrokken huwe lijk van prinses Marie en den prins v. Wied. Rampen. Den 5 is de boerderij van H. Meijne te Cas- tricummet den ganscken inboedel t voorraad graan en eenige stuks veeverbrand. De bewoners hebben zich nau welijks kunnen redden. Den 7 is een passagierstrein van 's Gravenhage naar Rot terdam bij Delft gestooten op een goederentreinwaarvan 2 wagens zwaar beschadigd werden. De passagiers van den anderen trein hebben geen letsel bekomen. Pokken. In October zijn te Amsterdam 95, in November 55 personen aan de pokken overleden. De gemeenteraad heeft den 6 op nieuw een crediet van f 3000 tot, bestrijding der ziekte toegestaan. Te Huizenwaar de gemeenteraad het besluit om niet anders dan gevaccineerde kinderen op de school toetelateu heeft ingetrokkeneischt de epidimie nog vele slachtoffers. Misdrijven. Den 4 is te Heemstede een arbeider in zijne woning door een geweerschot vermoord. De echtge noot van den verslagene schijnt met 1 hij haar inwonenden kostganger, waarmede zij in ongeoorloofde betrekking stond, deze gruweldaad beraamd te hebben, welke door een anderen arbeider volvoerd is. Deze en de vrouw zijn in hechtenis genomen. Te Arnhem circuleert een adresdat reeds van vele handteekeningen voorzien iswaarbij de gemeenteraad ver zocht wordthet zich vertoonen van beschonken lieden op de openbare straten te verbieden. Missie te Rome. Graaf Duchatelgevolmachtigd mi nister des Konings bij den II. Stoel, heeft het gouvernement aangeboden zijne betrekking kosteloos te blijven waarnemen, ten einde alle voorwendsel tot inmenging der 2'. Kamer opteheffen. Overleden den 5 te Leidende emeritus-hoogleeraar dr. C. Prut/s v. d. Hoeven, oud 79 jaren. Staats-Loterij. Trekking der 2'. klasse. No. 10339 20000, No. 8251 f 5000, No. 14956 f 2000, No. 8980 en 11730 ƒ1500, No 2878,5808, 9002, 10636en 17663 /lOOO. Almanak voor Landbouwers en Vee houders voor 1872. Te Leeuwarden bij WBekhof}. De Almanak voor 1872 bevat weder een aantal bijdragen van medewerkers in Noord- en ZuidhollandFriesland en Groningenwelke vooral belangrijk zijn voor zulke land bouwers en veehouders, die niet geregeld landbouw-couranten en tijdschriften lezen, al zullen ook anderen er nog wel iets in vinden, dat hun nuttig en dienstig is. De vele reeds verschenen jaargangen, waarvan het verzamelde mengelwerk voor weinige stuivers te bekomen isgeven een overzicht, van nieuwe gewassen en werktuigen van verbeteringen in de wijze van bewerking der landerijen, boomgaarden en tuinen, in bemestingveeteelt en zuivelbereidingen van 'middelen tot herstel van ziekten der dieren en gewassen. De schrijvers zijn geene kamergeleerdenmaar lieden die de theorie en de practijk hand aan hand doen gaan, en er steeds op be dacht zijn om van hun bedrijf het meeste voordeel te trek ken. Daarom zijn zij in staat menigen goeden raad te geven en te waarschuwen tegen verkeerdheden en kwakzalverijen men leze b.v. wat op bl. 7174 over het Boterpoeder ver haald wordt. Naar aanleiding van het art. over dit onderwerp van Wv. d. K. in de Alkmaarsche Courant van 3 dezer, n°. 49, zij het mij vergund een paar opmerkingen te makenwaar het geldt de verhouding van de boeren tot de inkomstenbelasting. Het schijnt W. v. d. K. onbegrijpelijk, waarom de boeren niets zouden betalen. Betalen die dan niets In den zout-accijns betalen ze voor de zuivelbereiding een zware belasting. De 100 kilogrammen zout worden betaald met ongeveer f 14,en daaronder is begrepen 9,11 accijns. De zoutbelasting zaluit een zuiver staathuishoudkundig oogpunt beschouwd in beginsel wel niet anders zijn dan eene belasting op de consumtieen niet eene op de grondsTof van eenig fabricaat. Deze zaak is nog al breedvoerig besproken in het achtste Nederl. Landhuisboudkundig Congresgehouden te Alkmaar. In dat Congres werd de bedenking tegen de billijkheid dezer belasting voor de kaas- en boterbereiding zeer beaamd, doch aan het voorstelom daarover een adres aan de Hooge Regeering in te dienen geen gevolg gegeven op grond van de overwegingdat de boeren geen patentregt betaalden en de zoutbelasting alzoo wel eenigermat.e kon worden be schouwd als een equivalent voor de patentbelasting. Is nu deze zienswijze juist, dan betalen althans de vee boeren wel ietsen zeker vrij wat meer aan zoutbelasting dan zij anders aan patentregt zouden hebben moeten doen. Bij de invoering alzoo van eene algemeene belasting op de inkomsten zoubillijkerwijzebij de opheffing van de patentbelasting ook de zoutbelasting moeten worden opgeheven. De grondbelasting, zegt W. v. D. K., kan wel niet als eene belasting op het boerenbedrijf geldenomdat men den grond met en naar die belasting heeft gekocht of verkregen. Toegegeven eensdoch eilievehoe is het dan met menigen industriëel en neringdoende die gedurende de patentbelasting zaken hebben gekocht Zou een zaak, voor de uitoefening waarvan b.v. een patentregt van f 100 betaald wordt, zon der zoodanige belasting niet misschien 1000 of mogelijk ook 2000 meer gegolden hebben Zoo jadan krijgen die koopers, door de afschaffing der patentbelasting, die 1000 of f 2000 als het ware present. Na deze opmerkingen nog een drietal vragenen wel 1. Zou het patentregt niet evenzeer of welligt meer nog in beginsel moeten worden beschouwd als eene bescherming als het ware voor het uitoefenenvoor het met uitsluiting van anderen uitoefenen van het bedrijf waarvoor men pa tent neemt, dan wel als eene eigentlijke belasting? 2. Is hettoegegeven eens dat de patentbelasting behoort te worden afgeschaften toegegeven ook dat eene belasting op de inkomsten, als het naast daar aan verwant, daarvoor behoort te worden in de plaats gestelduit een zuiver staathuishoudkundig oogpunt beschouwdgoed gezien, dat ook in het meerdere tekort op de Staatsbegrooting door eene inkomstenbelasting behoort te worden voorzien Zou het b.v. niet meer eigenaardig zijn om in het tekort ontstaande door de afschaffing der patentbelasting alleen, ad f 3,276,800, te voorzien door eene belasting op de inkomsten van ongeveer 0/° en in dat, ontstaan en ont staande door de afschaffing van aceijnsen en door den af stand van 80 °/0 der personeele belasting aan de gemeenten, door eene belasting op of naar de verteeringen als het meest daaraan verwant 3. Zou hetbij eene partiëele wijziging van ons belasting stelsel als de voorgenomene niet ook wenschelijk zijn om tevens afteschaffen de aceijnsen op het zoutde zeep en de bieren en azijneute zamen bedragende f 4,900,000 en in het daardoor ontstaande tekort mede te voorzien door de genoemde belasting op of naar de verteeringen? Het spreekt wel van zelve dat het mijne bedoeling is, dat eene belasting op of naar de verteeringen zoodanig zou be- hooren te worden ingerigtdat de zoogenaamde mindere man doordoor niet of zoo min mogelijk getroffen wordt. Winkel, 4 December 1871. H. KüOMEN. Een paar opmerkingen tot antwoord. Dat de boeren niets zouden betalen, heb ik niet beweerd, eu kon ik moeilijk beweren. Zulke bevoorrechte klassen hebben wij in ons land niet. Maar wat ik beweer is dit er bestaat geenerlei reden om hen vr(j te stellen van een al gemeene inkomstenbelasting. Maar zij betalen toch de belasting op het zout, Zeker; en daar zij veel zout gebruiken voor de kaasbereiding, klagen zij over deze belasting, evenals de bleekers klagen over de belasting op de zeep. Daarom behoort mijns inziens ook vrij stelling te worden verleend van de belasting op het zout dat bij de zuivelbereiding wordt gebruikt, evenals bij voorbeeld vrijdom van die belasting bestaat ten behoeve van de haring- visscherij of wel de belasting op het zout te worden afge schaft even als die op het geslachtde zeep enz. Om dat mogelijk te maken is juist een inkomstenbelasting noodzake lijk. Er schijnt een gegrond vermoeden te bestaan, dat de voorgestelde inkomstenbelasting van 2 percent meer zal op brengen dan de Minister heeft geraamden zoo komen wij misschien spoediger tot een afschaffing van andere belastin gen dan velen thans nog gelooven. Dat de grondbelasting zoo ongeveer gelijk zou staan met de patentbelastingkan ik niet toegeven. De grondbelasting kleeft op den grond zeivende patentbelasting rust niet op het gebouw of de fabriekmaar op den arbeid. Meent de heer K. nu inderdaad, dat het patent, dat voor de uitoefening van het bedrijf betaald wordteenigen invloed heeft op den prijs van het gebouw, waarin dat bedrijf wordt uitgeoefend? Maar hij spreekt van het koopen van een zaak, en verstaat daaronder waarschijnlijk de handelsbetrekkingen en de klanten voor zoover die geacht kunnen worden voor den nieuwen eigenaar behouden te zullen blijven. Doch op den prijs voor dit wisselvallig voordeel zal toch wel het bedrag van het patent geen invloed hebben. Wat alles afdoet is echter dit: dat dagelijks nieuwe handelszakennieuwe bedrijven, nieuwe fabrieken worden begonnen .nieuwe winkels worden geopend, hetzij in nieuw gebouwde perceelenhetzij in gehouwen waarin vroeger geen of een ander bedrijf oi handelszaak werd uitgeoefend. Daardoor kan de waarde van de gebouwen en de handelsbetrekkingen niet gedrukt worden door het bedrag van het patent, en zou die waarde ook niet stijgen door de afschaffingwant het staat ieder vrij een geheel nieuwe zaak te beginnen in andere gebouwenniemand is verplichtals hij een bedrijf of handelszaak beginnen wil juist een gebouw te koopen waarin reeds zulk een bedrijf of handel wordt gedrevenof wel de relatiën en klanten van een ander over te nemen. Geheel anders is het met den grond. Dien kan men niet willekeurig vermeerderendie grond wil hebben, moet ze koopen; hij moet zich altijd wen den tot de tegenwoordige eigenaars. Men vergeet daarenboven geheel, dat niet alleen de boer, de landbouwer grondbelasting betaalt, maar ieder bezitter van vast goedvooreerst ieder landeigenaar. Het duidelijkst wordt de zaak, als men zich den toestand van den huurboer voorstelt. De landeigenaar, die het land gekocht of als zijn aandeel in een erfenis heeft gekregengeniet daarvan de vruchten in den vorm van den huurprijs na aftrek onder anderen van de grondbelasting. Nu wordt de grondbelasting afgeschaft. Denkt men nudat de landeigenaar den huur prijs zal verminderen? Niemand die het gelooft. Deland- heer steekt het bedrag dier belasting jaarlijks eenvoudig als een presentje van den staat in zijn zak. En dat volgt uit den aard der zaak. Het landnu ontslagen van de grond belasting wordt een nog veel begeerlijker zaakde prijs stijgten zoo blijft als een natuurlijk gevolg ook de huur op dezelfde hoogte. Alleen de vermogende boer, de boer die zelf land in eigendom heeftgeniet het geschenk van den staatdoch niet als boer, niet als landbouwer, maar als grond bezitter, als landeigenaarEvenzoo is het ook eigenlijk niet de boer die thans de grondbelasting betaalt, maar de land eigenaar. Hare afschaffing zou den landeigenaar baten, dus ook den boer die zelf land in eigendom heeftmaar ik herhaal het niet als boer, alleen als landeigenaar. De huurboer zou er niets bij winnen. Doch niet alleen van het land, van de ongebouwde eigen dommen wordt grondbelasting betaald, 't, ïs waarlijk alsof er alleen op het platte land en van het wei- en bouwland belasting geheven wordt. De waarheid isdat volgens de wet van 4 April 1843 de grondbelasting voor de gebouwde eigendommen in het geheele rijk op ruim drie millioen, en voor de ongebouwde op bijna vijf millioen is bepaald terwijl in 't bijzonder voor Noord-Hoiland de grondbelasting der gebouwde eigendommen op ruim één millioen, en die van de ongebouwde op ruim vijf-honderd-vijftig-duizend gulden is vastgesteld I Maakt men dus tegen de inkomstenbelasting de aanmerkingja maar de boeren betalen reeds grondbe lasting, dan is daarop het rechtmatig antwoord: dat doen niet de boerenmaar de grondbezittersdat doet ieder die vast goed heeftzoowel in de steden als op het platte land. Maar zegt de heer K. als dan toch de patentbelas ting afgeschaft en door een andere belasting vervangen be hoort te worden laat ons dan een inkomstenbelasting invoe ren die juist voldoende is om het gemis te vergoedenmaar laat ons in plaats van de belasting op het geslacht, het zout, de zeepde bieren en azijnen een verteringsbelasting nemen. Het komt hem een goede verdeeling voor, een inkomsten en een verteringsbelasting te hebben van ongeveer gelijk be drag. Ik kan mij daarmede zeer wel vereenigen. Maar nu vergeet de heer K. dat wij onder den naam van personeele belasting een verteringsbelasting bezittendie acht millioen opbrengt. De opbrengst van de voorgestelde inkomstenbe lasting is eveneens op acht millioen geraamdzoodat de heer K. in dit opzicht precies zou verkrijgen wat hij verlangt. W. v. d. K. De heer Boeke heeft bedankt voor de benoeming tot leeraar aan de inrichtingen van middelbaar onderwijs te Deventer. J .1. Woensdag, den 6 dezer, verloor de naburige gemeente Oudorp een harer oudste en geachtste ingezetenen. De heer G. Schoorlsedert vele jaren secretaris en ontvanger dier gemeenteoverleed ten gevolge van verval van krachten in den gezegenden ouderdom van 82 jaren. Ieder diedenach- tenswaardigen grijsaard kende, had hem hartelijk lief, omdat niets hem te veel was waar hij anderen van dienst kon zijn, waardoor hij zoowel het belang der gemeente als dat harer ingezetenen in geen geringe mate bevorderde, 't Kan dan ook niet anders, of de heer Schoorl zal bij velen in aangename herinnering blijven voortleven. KANTONGERECHT. Zitting 27 November. 1. C. M., te Alkmaar, plaatsen van reizigers nevens zich op den bok der door hem als conducteur eu voerman ge-.

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2