Frankrijk. Firoot Krittanje en Ierland. B&uslttml. Oostenrijk-£S<mgarif«s B talie. Spanje. Werceiiigdc Mfaten. Siinnenland. opgetredenblijkens de benoeming van den leuvenschen boogleeraar Belcour tot minister van binn. zaken, teruggang in het schild voerde en de vraag omtrent het geestelijken of leekeu-onderwijs reeds overeenkomstig de voorschriften van den Syllabus beslist moest achten. Dc minister Malou antwoorddedat het nieuwe bewind geen kabinet van re actie maar van hevredigiug was. Een der commission voor bet onderzoeken der leger-con- tracten wil den minister van justitie voorslaan, het handels huis Giacometii te Parijs, wegens afzetterij en misbruik van vertrouwenbij eene leverantie van paardentuigen voor de artilleriegerechtelijk te vervolgen en inmiddels beslag te leggen op de bezittingen van dat huis op Corsica. De aangeklaagden wegens het doen van leverantiën aan het duitsche hoofdkwartier gedurende de belegering van Parijs zijn alle vrijgesproken. De gewezen regeerings-commissaris en prefect der Boven- Garonue Buportal isals hoofdredacteur van het socialistische blad 1'Emancipationvan Toulouseveroordeeld tot 4, de gérant van dat blad tot 2 en de drukker tot 1 maand ge vangenisstraf, en de 2 laatsten bovendien tot boeten van 200Ó en 1 Oüü fr., wegens het mededeelen van 4 brieven van den uitgewekene Razoua en wegens 3 revolutionaire artike len van de redactie zelve. Ter gelegenheid der ontwapening van de nat. garde te Aries had de prefect de Kératry 60 gensdarmes uit Marseille gezonden om de rust te bewarenhetgeen de radicale maire Tardieu onnoodig achtteen buiten dezen om voor de in kwartiering zorg doen dragen. De maire zond daarop zijn ontslag in en de geheele gemeenteraad volgde dit voorbeeld. De maire van Cette Guignon en de 3 andere overheidsper sonen aldaar, die zich verzet hadden tegen de ontwapening der nat. gardezijn den 6 door het gerechtshof te Mont.- pellier veroordeeld de maire met 2 der gemeenteraadsleden tot 3 maanden gevangenisstraf en 200 fr. geldboete ieder en de vierde beklaagde tot 1 maand en 150 fr. De maire is bovendien door de regeering uit zijne betrekking ontslagen. Het hof van assises te Riom heeft den 6 uitspraak ge daan in het geding tegen 44 leden en handlangers der Com mune te S. Etienne6 der voornaamste hoofden van het oproer, waaronder bet reeds elders wegens een gelijk vergrijp veroordeelde parijsche Commune-lid Amouroux, zijn tot de portatie in eene vestingen 14 andere beklaagden tot dwangarbeid of opsluiting van 12 of minder jaren veroor deeld de overige beschuldigden zijn vrijgesproken. Wegens het gevangennemen van den aartsbisschop van Parijs en diens vicarissen-generaal en van de dominicaner monniken van het college van Arcueil, zijn door de krijgs raden veroordeeldtot levenslangen dwangarbeid de 2". lui tenant der Commune Létourncautot deportatie in eene vesting de kapitein Chocu en tot eenvoudige deportatie de 2'. luitenant Hubert. Op last der rechterlijke overheid zijn de cellenwaarin msgr. Barboy, de heer Bonjean en de overige vermoorde gijzelaars der Commune in de gevangenis la Roquette zijn opgesloten geweestbuiten gebruik gesteld en zullen daarin marmeren gedachtenisplaten aangebracht worden. De commissie van gratie heeft de straf van Roux in le venslangen dwangarbeid en van Pélissier en Etienne in een voudige deportatie veranderd. Toen in den krijgsraad te Marseille voorlezing was gedaan van dit besluit, heeft Pé lissier tegen deze niet door hem gevraagde gratie willen protesteeren; maar de president heeft zulks verhinderd en gezegddat het gemakkelijk was te protesteeren tegen eene beslissingwaarvan men het voordeel reeds geniet. De voorziening in revisie van de 7 ter dood en van de overige tot mindere straffen veroordeelde personen ter zake van den moord der genls. Thomas en Lecomte is afgewezen, behalve aan den 16- of 17jarigen ter dood veroordeelden Leblond. Op het eiland Nieuw-Caledonieten westen der Nieuwe Hebriden, is last ontvangen om te zorgen voor het huisvesten van 6000 staatkundige veroordeelden en tot het bouwen van kapellen en pastoriën voor de aalmoezeniers der nieuwe strafgestichten. De bezetting zal met 1200 marine-soldaten versterkt worden. Nadat te Marseille de demonstratiën ter zake der executie van Gaston Crémieux 3 dagen geduurd haddenheeft de prefect de Kératry het register in beslag doen nemen, waarin de inwoners zich bij den heer Molina deden inschrijven, dien heer uitgenoodigd zijnen winkel weder te openen en aan de samenscholingen voor dien winkel een einde doen maken. Genoemde prefect heeft het zingen en voordragen in de café-concerts te Marseille van liederen en verzen van staat kundig karakter verboden. Op 4 Deo. en volgende dagen zijn groote hoeveelheden sneeuw gevallen zelfs tot in de zuidelijkste deelen des lands. Te Lyon is de koude strenger geweest dan sedert 1840 het gevaLwas. Te Rijssel is de thermometer den 7 tot 22 gr. onder het vriespunt gedaald eene koudewelke daar ge durende eene eeuw niet was waargenomen. Nationale Vergadering. De heeren Brisson, Schoelcher en een 50tal andere leden der Kamer hebben een voorstel doen ronddeelen tot het uitvaardigen eener amnestie wegens de in het laatste jaar te Parijs en in de departementen be gane staatkundige misdrijvenwaarvan uitgesloten zouden zijn de reeds vroeger wegens niet-staatkundige vergrijpen veroordeeldenen de beschuldigden van de plaats gehad hebbende moorden, brandstichtingendiefstallen enz. Den 7 heeft de heer Thiers zijne Boodschap voorgele zen hetwelk 2 uren duurdebinnenslands heerscht orde en herleeft de welvaartde ontwapening der nationale garde is zonder verzet geschied; de verkiezingen en bij eenkomsten der Algemeene Raden zijn zonder stoornis afgeloopende belastingen worden behoorlijk voldaande toestand is zoo goed, als men na een zoo jammerlijken oorlog wenschen kan. De buitenlandsche betrekkingen zijn zeer voldoendetegenover Italië had hij zich onthouden van raadgevingen enwat Rome betrefthet niet aan bewijzen van sympathie voor den Paus doen ontbreken. Er behoeft dus geenerlei vrees of bekommering te bestaan. Omtrent de duitsche occupatie zeide hijdat men volledige zekerheid behoorde te hebbendat het leven van een vreemdeling in Frankrijk even heilig was als dat van een landzaat. Handel en nijverheid hadden door de bestaande handelsverdragen veel geledenen, vermits Engeland ongenegen was bevonden tot wijzigingen, was besloten tot de opzegging met Februari a.s. en tot het aanknoopen van onderhandelingen over nieuwe. Onder het Keizerrijk was het budjet tot 2200 miljoen opge voerd, terwijl het slechts 200000 man tegenover 700000 vijanden kon stellen. Door het keizerlijk wanbestuur en de fèvolgen daarvan was de schuld met. 8 miljards vermeerderd. >e begrooting was besnoeid met 120 miljoen waarvan 40 door het wegvallen der civiele lijst en door de aan de schat kist vervallen opbrengst van het kroondomein28 op open bare werken en 2!) op marinezonder vermiudering van het effectief der vloot, maar door het staken van de kostbare proef-aanbouwen; toch beliep het eindcijfer nog2749 miljoen, waaronder 200 voor amortisatie. Het leger zal bestaan uit 150 regimenten infanterieelk van 2000 manen met 4 stukken geschut per 1000 man. De vlottende schuld zal door geregelde amortisatie tot 625 miljoen teruggebracht worden. Tot dekking der uitgaven zou nog voor 250 miljoen aan nieuwe belastingen worden opgelegd, welke voornamelijk op de grondstoffen zouden drukken. Wegens de geldcrisis zal de Bank gemachtigd worden tot vermeerdering van haar circuleerend papier en tot het uitgeven van kleine banknoten. De linanciëele gesteldheid des lands is zoo voldoende, als men, de omstandigheden in aanmerking genomenverlangen kan. Voorstellen zullen worden gedaan tot, invoering der ver plichte krijgsdienst in oorlogstijd en tot het jaarlijks lichten in vredestijd van 90000 manmet behoud der lotingvan 800000 lotelingen zullen dan 450000 5 jaren in dienst en 270000 3 jaren in reserve staan. De nummerverwisseling zou vrijgelaten worden en uit de vrijgelotenen eene burger wacht tot, bescherming der steden en grenzen samengesteld worden. „Frankrijk wil den vrede en de orde; het wil zijne krijgsmacht, en zijne financiën reorganiseeren. Niemand kan hier iets tegen hebben en een ieder moet zelfs die reorgani satie wenschen." De vraag omtrent den definitieven regee- ringsvorm gaat in de eerste plaats de Vergadering aan; „wij zouden inbreuk maken op uwe rechten door een overhaast initiatief en vermetel handelen door voorstellen te doen; maar wij zijn ook Volksvertegenwoordigerseu indien gij het vraagstuk aanhangig maakt, zullen wij openhartig en oprecht ons oordeel zeggen." Den 8 heeft de minister van financiën een wetsontwerp ingediend, strekkende om aan de familie Orleans hare, voor zoo ver als staatsdomein nog aanwezigein beslag genomen goederen terug te geven; en, dewijl het budjet waarschijn lijk niet vóór 1 Jan. zal zijn vastgesteld, machtiging verzocht om over de 3 eerste maanden van 1872 de bestaande belas tingen te innen en in dien tijd voor 689 miljoen aan uitgaven te doen. De urgentie is geweigerd, met eene geringe meer derheid van stemmen voor het voorstel van den heer Bu- chatel, bepalende dat de Nat. Vergadering, de President en de ministers zich te Parijs zullen vestigen; en met nagenoeg algem. st. voor het voorstel van den heer Hervé de Saisy, om op 1 Febr. door eene volksstemming de vraag te doen beslis sen of Frankrijk eene republiek of wel eene monarchie zal zijn. Met 312 tegen 241 st. is besloten tot het in overweging nemen van het voorstel van den heer Faye, om vrijheid van openbare vergadering toetestaan voor verkiezingen voor Algem. Raden enovereenkomstig het advies der commissiever worpen het, voorstel van den heer Rouvier, om den staat van beleg te Marseille opteheffen. Genoemde heer liet zich, met het oog op het te Marseille voltrokken doodvonnis van Gaston Crémieux, scherp uit ten aanzien der commissie van gratie hetgeen veel opschudding veroorzaakte en hem tot de orde deed roepen. Den 9 heeft de heer Ordinaire, bij de lezing van het proces verbaal der vorige zitting, verklaarddat hij geen deel wilde hebben aan de aansprakelijkheid voor de besluiten der com missie van gratiewelke woorden een heftig verzet teweeg brachten, dat tot een waren storm oversloeg toen hij er bij voegde „de commissie van gratie is eene moordenaarsbende." Men eischte het roepen tot de orde en schorsing voor 3 maandenwegens hoon der Kamer. De president stelde de toepassing voor der censuur (inhouding der halve toelaag gedurende eene maand en verspreiding en aanplakking van 1000 afdrukken van het besluit in het kiesdistrict van den gecensureerde), hetwelk met een 20tal stemmen tegen werd goedgekeurd. Door den minister van justitie is een ontwerp ingediend, dat onder toej uiching met groote meerderheid urgent verklaard werd, tot beteugeling der dagbladen, welke de commis sie van gratie beleedigen. De minister van financiën diende de begrooting voor 1872 in en een wetsontwerpwaarbij de Bank gemachtigd wordt om biljetten van 10 en 5 fr. uitte- gevenen om het bedrag barer in omloop zijnde biljetten van 2400 miljoen tot 3 miljarden te verhoogen, zoodanig echter, dat, het cijfer van 2800 miljoen bereikt zijnde, een decreet noodig is om haar tot de geheele of gedeeltelijke uitgifte der overige 200 miljoen te machtigen. De heer IKolowski diende terstond een contra-project intot verhoo ging der uitgifte met slechts 100 miljoen in biljetten van 10 en 5 fr., en tot het aangaan eene 5 p.c. in 30 jaren af telossen staatsleening van 600 miljoenaan de Bank uitte- keeren in mindering der schuld van 1500 miljoen, waarvan het restant in 10 jaarlijksche termijnen zou worden voldaan. De minister van financiën kon zich met dit voorstel niet vereenigenhij wilde den weg der leeningen niet op; waarop W olowski antwoordde„en wij willen al het mogelijke doen om den weg naar de assignaten te vermijden." Beide ont werpen werden urgent verklaard en naar dezelfde commissie verzonden. Op voorstel der commissie voor de verzoek schriften werd onder toejuiching de prealabele kwestie toege past ten aanzien der, voor de militaire rechtbanken kwet sende petitiën van 2 republikeinsche clubs te Nimesom eene algemeene amnestie voor alle politieke misdaden en misdrijven, na 4 Sept. '70 bedreven. Den 11 is bij eerste lezing aangenomen het voorstel van den heer Princeteaustrekkende om het, waarnemen van bezoldigde staatsambten aan leden der Vergadering te ver bieden. De behandeling van het voorstel van den heer Bé- renger c.s. tot herziening der drukperswetgeving en tot in stelling eener speciale jury voor drukpersdelicten is urgent verklaard. Den 12 is een voorstel om de roerende goederen der Kroon te verkoopen verworpen, en een voorstel om de Kroon- juweelen, met uitzondering van die, welke een geschied kundige waarde hebben, te \erkoopen naar de budjet,s-com- missie teruggezonden. De commissie voor het onderzoek der kieswet heeft gead viseerd het kiesrecht niet te verleenen dan aan personen van 25 jaren, een domicilie van 1 jaar te eischen de mili tairen van het stemrecht uittesluiten en de uitoefening van het stemrecht verplichtend te maken. Bij de meeting in de groote stads gehoorzaal te Birmingham, op den 6over de samenstelling van het Huis der Lords (zie ons vorig Nr.), zijn de 's morgens aangenomen motiën verdedigd door de radicale Parlementsleden Auberon Herbert en Bilke, die verklaarden, dat de motiën hun niet ver genoeg gingen en dat zij geheele afschaffing van het Hoogerhuis verlangden. Het optreden van Bilke heeft ook ditmaal aan leiding gegeven tot een onstuimig tooneel om hem het spreken te belettenen hij heeft zich eerst kunnen doen verstaan toen de onrustigstendie het volkslied zongen en met peper strooidenmet geweld uit de zaal verwijderd waren. Bij besluit van den 8 zijn beperkingen voorgeschreven op den invoer van veemesthooihuiden, vet, hoeven en hoornen uit Belgie en Frankrijk. Den 8 hebben een groot aantal klerken en andere beambten der Staatstelegraafkantoren te Manchester en te Liverpool, en vervolgens die te Glasgow, Dublin en Cork hun werk ge staakt. Dit was een gevolg van een schrijven van den tweeden secretaris van het bureau der posterijen en telegrafen, waarbij zij met ontslag gedreigd werden, indien zij de onderlinge Vereeniging niet verlietenwelke gevormd is om aantedrin- gen op de verwezenlijking van de gelofte tot lotsverbetering, ten vorigen jare bij den aankoop der telegrafen door den Staat gedaan. De strike is geëindigd door het toegeven der ambten aan de hun gestelde eischen. In den zeer bedenkelijken toestand van den prins v. Wales schijnt laatstelijk eenise verbetering te zijn gekomen. De belangstelling der bevolking is algemeenvele zaken staan stil en de telegrafische bulletins uit Sandringham worden door de menigte schier verslonden. De noncorformisten hebben hunne te Manchester te hou den conferentie onbepaald uitgesteldomdat „hunne innige deelneming met de Koningin en de prinses v. Wales in hare groote smart het staken van elke partijworsteling vordert." De britsche diplomatieke agenten in liet buitenland hebben last ontvangen om een rapport inteze»den omtrent den aard, de inrichting en de gezindheden der Internationale in de verschillende landen. Kaap-Kolonie. De gouverneur heeft de diamantvelden waarover het inlandsche opperhoofd Waterboer vroeger eene overeenkomst gesloten had met den Oranje-Vrijstaatwelke overeenkomst hij na de ontdekking der diamanten niet ge stand wilde doen en daarom de bescherming van het britsche gezag inrieptot, hritsch grondgebied verklaard en onder het bestuur van britsche ambtenaren gesteld. Den 2S Nov. is de spoorweg van Smolensk-Bïest-Litowsky ingewijdwaardoor Moskou in rechtstreeksche spoorwegge meenschap met Warschau is gebracht. Oostenrijk. De genl. Benedek is niet, zooals engelsche bladen vermeld hebbenoverledenmaar leeft gezond tn wel te Gratz. De Koning is den 6 over Pisa naar S. Rossore vertrokken. De Kamer van Afgevaardigden heeft, verscheidene hoofdstuk ken der definitieve begrooting voor 1871 goedgekeurd. Aanlei ding tot discussie gaf vooral het artikel der begrooting van o. werken waarbij 5 miljoen is uitgetrokken voor werken ten ge volge der verplaatsing van het bestuur naar Rome, zijnde de wijze van uitvoering dier werken door verscheidene leden af gekeurd, inzonderheid de keus van Monte Cittorio tot het gebouw waarin de Kamer zou vergaderen. Den 12 heeft de minister van oorlog eene dcfensiewet en de minister van marine eene wet tot reorganisatie der marine ingediend, en heeft de minister Sella zijn overzicht van den staat der geldmiddelen voorgedragen. De begrooting wijst, een tekort aan van 148 a 160 miljoen. Verscheidene belas tingen hebben veel meer opgebracht dan het vorige jaar. De waarde van den uitvoerhandel heeft die van den invoer- liandel met 1 miljard overtroffen; de geheele omzet is in 10 jaren met i vermeerderd. De opbrengst der in- en uitgaande rechten is van 16') tot 500 miljoen, die der monopoliën van van 175 tot 296 miljoen toegenomen; de gemaal-belasting heeft 4(- miljoen 's maands opgebracht. De Staat heeft een gedeelte der rente afgelost. De minister stélt voor de dienst der schatkist toetevert,rouwen aan 5 bankiershet maximum van de in omloop zijnde biljetten der Nat.. Bank tot 1 mil jard te verhoogen; de invoerrechten op geweven stoffen en op petroleum het registratierecht en de zegelbelasting zoo danig te verhoogen, dat, die belastingen gezamenlijk 30 miljoen meer zullen opbrengen; de gelegenheid open te stellen tot conversie van aandeelen der nat. leening in ge consolideerde renteeene operatiewaarvoor de kerkelijke goederen als grondslag zouden strekken ten einde de schuld aan de Nat. Bank te verminderen. Deze plannen zouden 730 miljoen opleveren en de tekorten voor 5 jaren dekken. Eindelijk stelt hij voor te bepalen, dat de regeering de rente niet anders dan tegen den koers van 85 zal mogen verkoopen. De republikeinen hebben gezegevierd bij de verkiezingen in 23 hoofdsteden van provinciën en in 43 steden van min deren rang. 7 Geestelijken zijn opgetreden met het volgende program ma zuivering der christelijke leer op den grondslag van het Nieuwe Testament, scheiding en onafhankelijkheid der Kerk van den Staatverkiezing tot kerkelijke waardigheden door middel van het algemeen stemrechtafschaffing der latijnsche taal bij de eeredienst, van het gedwongen coelibaat der geestelijken en van alle betaling voor het toedienen der sa cramenten en voor alle kerkelijke dienstverrichtingenzelt- regeering der nationale Kerk door periodiek bijeenkomende synoden. Den 4 is het Congres bijeengekomen. In de Boodschap van den President wordt aangedrongen op wijziging van het tarief der in- en uitvoerrechtenen op de afschaffing van alle binnenlandsche indirecte belastingen, behalve de alcohol-, de tabak- en de zegelbelasting. Het onverschoonbare gedrag van den russischen gezant, graaf Catacazv, en de door hem der regeering aangedane beleedigingen brachten de betrek kingen tusschen de Unie en de vreemde mogendheden in gestadig gevaar, zoodat het noodzakelijk geworden was, diens terugroeping aautevragen. Het stellige voornemen bestaat om een einde te maken aan de barbaarsche behandeling welke schipbreukelingen op de chineesche en japansche kusten ondergaan. Met, het Koningrijk Italië is een tractaat geslo ten tot bescherming van den particulieren eigendom ter zee in tijd van oorlog tusschen de 2 contracteerende mogendheden. De Senaat bestaat thans uit 60 republikeinen cn 13 demo craten en conservatieven, de Wetgevende Vergadering uit 138 republikeinen en 105 democraten. De republikeinsche meerderheden in beide Huizen zijn bijna eenstemmig op de hand van den Presided. Het „Comité der 70', hetwelk te Nieuw-York werkzaam is om de Tamany-bende te vervolgen en orde te stellen in den ontredderden toestand der stedelijke aangelegenheden heeft een nieuw reglement voor het stedelijk bestuur ont worpendat in Januari bij de Wetg. Vergadering van den Staat zal worden ingediend. Staten-Generaal. 2e. Kamer. De minister van oorlog heeft ingezonden eene nota van wijzigingen in het ontwerp tot vaststelling van het 8e hoofdstuk der begrooting voor 1872, door welke wijzigingen de begrooting geheel gelijk wordt aan de loopende. De credietwet, geldt voor 6 maanden, of de helft van het totaal der uitgaven a f 14,4 6,088. Ingediend is een wetsontwerp tot amortisatie van 10 miljoen en tot verhooging der wet op de middelen voor 1872 met dat bedrag, uit het nader vasttestellen indisch batig slot van 1867. Als amendement op het ontwerp tot afwijking van de re gelen der gemeentewet in zake plaatselijke belastingen ten be hoeve der gemeente Helderis door den heer van Foreest voorgedragen aldaar te doen heffen tot 31 December 1876/ 20 in plaats van 15 per vat gedestilleerd, en van het gemaal per 100 Ponden tarwe 2 en spelt f 1,07 in plaats van die heffing met 1 Jan. 1874 te veriagen tot f l van de tarwe en f 0,54 van de spelt. De begrooting van koloniën is aangenomen met 45 tegen 22 st.; de daarin opgenomen begrooting voor Suriname met 66 tegen 1 st. en die voor Curasao met alg. st. In die voor Suriname is met 56 tegen 6 st. aangenomen een amen dement van den heer Fransen v. d. Putte, om, in den zin der oplossing van het w. i. leger, de kosten der landmacht, en wel der suppletie-troepen, te verminderen met 28,768,38, en met 34 tegen 29 st., een ander, om het tractement van 1200 voor een nieuwen auditeur-militair te schrappenin die van Curasao is met 53 tegen 14 st„ op voorstel van den heer v. Kerkwijkf 4000 geschrapt,bestemd tot ver betering der haven van Curafao, terwijl de minister overnam een amendement van den heer v. d. Putteom de kosten der landmacht, tot, bescherming der koloniën te verminderen met 15,986,06. Het hoofdstuk onvoorziene uitgaven is aangenomen met alg. st., even als de wijziging van sommige hoofdstukken der staatsbegrooting voor 1870, en de be grooting voor het pensioenfonds voor burgelijke amb tenaren voor 1872. Eveneens is met alg. st. goedgekeurd de wet op de middelen, nadat daarop met, 45 tegen 26 st. aangenomen was een amendement der heeren v. Lijnden en v. haamen, om, in plaats van hoogstens 7,700,000, voor een tedrag van 8.600,000 aan schatkistbiljetten uitt.etrek- kenen met, 39 tegen 32 st. verworpen was een amendement van den heer Heemskerk Az., om tot sluiting der begrooting zonder tekort (zonder schatkistbiljetten) 1 miljoen onder de middeleu optenemen uit het nader vast, te stellen batig slot der indische dienst over 1867. De credietwet voor oorlog is met 61 tegen 8 st. goedgekeurd, zijnde het artikel betref fende het houden van kampenten einde niets te prejudi- ciëeren, met 42 tegen 28 st. verworpen. Een amendement van den heer v. Zuylen, om de credietwet slechts voor 4 maanden vasttestellen was afgewezen met 50 tegen 19 st. Op eene interpellatie van denzelfden Afgevaardigdeof de regeering, welke den minister van oorlog, die overeenkomstig de crondwet tegen eene wettelijk vastgestelde legerorganisatie was, zijne begrooting had laten indienen en vervolgens alleen had laten staan van voornemen bleefde defensie te ver beteren en hoe zij die verbetering kon rijmen met de voor gestelde amortisatie, had de minister v. Bosse geantwoord, dat, de regeering werkelijk bij dat voornemen bleef, maar dat ook zonder amortisatiehet beschikbare daartoe niet vol doende zou zijnzij oordeelde het echter doelmatig, het in de schatkist aanwezige niet renteloos te laten liggen. De verhooging van het hoofdstuk oorlog voor 1871 is met 62 tegen 3en verscheidene andere kleine wetsontwerpen zijn met meerendeels alg. st. goedgekeurd. Met, 35 tegen 31 st. is aangenomen eene motie van den heer Leiding, in het belang der kleine pers, wat het porto voor de bijvoegsels der kleinere dag- en weekbladen betreft. Het voorstel der commissie tot herziening van het reglement van ordeom het concept voor 2 jaren en lloc als proeve aantenemen is met 36 tegen 30 st. verworpen. Den 15 is het tractaat met Engeland betreffende Sumatra met 54 tegen 13, en dat no pens den aanVoer van vrije arbeiders in Suriname met 60 tegen 7 st. aangenomen. De 1' Kamer heeft, den 13 hare werkzaamheden hervat. Benoemingen. Bij den H. Raad zijn benoemd tot pro cureur-generaal mr. F. F. harseboomthans advocaat-gene raal en tot, advocaat-generaal m'. C. Polisthans raadsheer in het hof van Noordholland. Professor Cobet te Leiden is door de fransche Académie des Inscriptions et Belles Lettres tot haar buitenlandsch lid benoemd. Als surnumerair bij de Maatschappij tot, exploitatie der Staatsspoorwegen isna vergelijkend examen, aan het station Akkrum geplaatst J. A. Bolleevan Petten. Belastingen. Te Dordrecht is een adres aan de 2'. Ka mer, uitgaande van de „Vereeniging tot bespreking van al gemeene belangen," houdende adhaesie aan het voorstel tot vervanging van het patentrecht en van den vleesch-accijns door eene inkomstenbelasting, door 247personen onderteekend. Rijks-telegraae. Met 1 Januari wordt een kantoor met beperkte dagdienst geopend te Egmond aan Zee. Lands-vekdediging. De commissie ter beoordeeling van de prijsvraag over de verdediging van Nederland heeft geen der ingekomen antwoorden de bekrooning waardig gekeurd. Vesting Brielle. De gemeenteraad heeft zich tot de hooge regeering gewend, met verzoek dat de stad eene vesting moge blijven met een talrijk garnizoen bereid zijnde tot het afstaan van geschikte terreinen en tot het verleenen van eene bijdrage voor het bouwen van doelmatige kazernen. Nijverheid. De vereeniging van werklieden te Assen heeft besloten tot oprichting eener broodfabriek. Onderwijs. Ten gevolge van het aanstellen van den kastelein der groningsche studentensociëteit tot kastelein der utreehtsche studentensociëteit, heeft de oneenigheid tusschen de beide corpsen zulk eene hoogte bereikt, dat het utreehtsche met alg. st. besloten heeft, alle vriendschappelijke betrekkingen met liet groningsche aftebreken. Feesten. Te Vlissingen heeft zich eene commissie ge vormd ter feestelijke herdenking van den 6 April 1572, toen die stad. na de inneming van den Briel, uit eigen beweging het eerst de vrijheidsvaan opstak. Bouwwerken. De voltooide spoorwegbrug over het Hol- landsch Diep is 2536 ellen lang; zij bestaat uit eene duhbele draaibrug en 14 openingen in het vaste gedeelte; de geheele ijzerconstructie weegt 6.380.000 Ponden. Geschenken. De heer dr. JP. Six te Amsterdam heeft aan het stedelijk muzeiim te Haarlem 2 schilderijen door Maarten v. Heemskerk ten geschenke gegeven. 5 Leden der commissie voor het muzeiim hebben, met medewerking van een aantal andere ingezetenenvan genoemden heer Six een prachtige „Ecce Homo" door denzelfden schilder aangekocht en mede aan het muzeiim vereerd. Rampen. Een werkman van een der moddermolens van de werken aan het Noordzeekanaal is met een bootje inge vroren, door de invallende duisternis niet bemerkt en door de scherpe koude doodgevroren. Tusschen Elten en Lobith is een heer, tegen den avond van den spoortrein komende door den sneeuwstorm verdwaald geraakt en ten laatste neer gezegen. Toen het zijn reisgezel gelukt was hulp te halen, was hij reeds bezweken. In de duinen bij den Helder is eene bejaarde vrouw, die in het Buiten veld uit wasschen ging, door de koude omgekomen. Te Tiel zijo, door het losgaan van het ijs in de Waal, in den nacht van 9 op 10 Dec., 4 schepen geheel verbrijzeld en vele andere zwaar beschadigd. De schepelingen hebben zich te nauwernood kunnen redden. Roode Kruis. In de tweede algemeene vergadering, den 14 te 's Gravenhage gehouden, is 83 tegen 13 st. als be ginsel aangenomendat uit de inkomsten der comité'sook in vredestijdgeene uitgaven mogen worden gedaan dan in verband staande met de zorg voor zieke en gekwetste solda ten in tijd van oorlog. De rekening van 1 Juli 70 tot 30 Juni 71, sloot met een saldo van 8,557,41', zijnde ten name der Maatschappij ingeschreven f 5000 in 4 p.c. en f 120,000 in 2( p.c. nat. schuld. Van de comité's was aan allerlei goederen ontvangen voor eene waarde van ƒ130,113, en daarvan verzonden voor eene waarde van f 118,308. Sociale Kwestie. 15 Van dè 21 ambachtsbazen te Edam hebben besloten om met 1°. Januari de loonen der werklie den met 17 p.c. te verhoogen. Missie te Rome. De 5 r. catholieke aartsbisschoppenen bisschoppen hebben een adres aan den Koning gericht, waarin zij hun diep leedwezen betuigen over het besluit der i'. Kamer tot opheffing van het gezantschap bij den Paus, en de belangen der catholieken in deze met vertrouwen den Koning aanbevelen. Dc zouaven-broederschap Fidei et Virtuti te Rotterdam

Alkmaarsche Courant | 1871 | | pagina 2