Uroot Iti'iltanjc en Ierland. ItuNlaiid. Turk ^ustenrijlA-Slongarijc. ZnitM' Hand. Italic. Spanje. SliniicnlaiKi. tajt.ibg-fiicuius. Het verschil tusschen de duitsche krijgslieden en de be volking te Revin (Ardennen) is bijgelegd; de beiersclie ge neraal heeft de door hem genomen strenge maatregelen opgeheven. Het parijsche blad le Courrier de France meent te weten dat de duitsche gezant bij den President der republiek be denkingen heeft gemaakt wegens de reorganisatie van het fransehe lecer en de buitengewone verhooging vau het fran- sche budjet van oorlogdaar hierdoor de waarborg voor het betalen der nog verschuldigde 3 miljarden kleiner zou worden. De Academie heeft met 27 st. tegen 1 den hertog v. Au- male tot haar lid gekozen. Na hem zijn gekozen de hoeren Camitte RoussetLittré en de Loménie. Ten gevolge van de benoeming van den heer Littré heeft de bisschop Dupanloup zijn ontslag als lid genomen. Vóór de verkiezing had deze eene brochure doen ronddeelenwaarin hij de candidatuur van den heer Littréter zake van diens atheïstische gevoe lens bestreed. De commissie van enquête in de aangelegenheid der spoor wegen heeft den termijn binnen welke de spoorweg-exploi tatie wederom onder de gewone voorwaarden zal moeten geschieden, verlengd tot 1 Maart 1872. Het hof van assises van Pas-de-Calais heeft Joseph Le- mettrewoonachtig te Andresellesdie sedert 1861 aldaar en in den omtrek niet minder dan 27 moorden, brandstich tingen en inbraken had gepleegdter dood veroordeeld. Zoolang hij in den laalsteu oorlog als mobiele garde was uitgetrokkenhoorde men aldaar van geen misdaden. Na zijne terugkomst huwde hij, en de overdadige wijze waarop hijdie vroeger boerenknecht waszijn huwelijk vierde bracht hem in verdenking en deed hem op keeterdaad be trapt worden. De kroonjuweelenwelker vervreemding ten behoeve der noodlijdende departementen aan de Nat. Vergadering is voor gesteld worden op eene waarde van 21 miljoen geschat. De liberale parijsche predikant Martin Paschoud heeft, op grond der wet van 18 Germinal jaar X en van het decreet van 26 Maart 1852, formeel geprotesteerd tegen het besluit van 29 Nov., betreffende de verkiezingen voor eeneenkel door de orthodoxe richting begeerde en in 's lands wetten onbekende, Algemeene Synode der herv. Kerk. De parijsche kerkcraad heeft omtrent de wijze van benoeming van de leden der Synode een adres aan den heer Thiers gericht en de liberale kerkeraad van Nimes heeftbij schrijven aan de dergplijk gezinde kerkeraden, zijne bezwaren tegen het decreet ontwikkeld en op bet, houden van een gemeen overleg te Parijs aangedrongen. De militaire gouverneur van Parijs heeft den 28 het uit stallen, rondventen en verkoopen van alle portretten, prenten of zinnebeeldige voorstellingen verboden, die het behoud der openbare rust kunnen in gevaar brengenmet name de portretten van personen, die in den jongsteu opstand be trokken zijn. Van de gouddelvingen in de kolonie Nieuw-Caledonie zijn zeer gunstige berichten ontvangen. Voor het hof van assises der Beueden-Seine staan thans terecht zekere Cousin en zijne 2 zonendietijdens het ver blijf der duitsche troepen in den omtrek van Yvetot en Dieppeals pruisiscke en Saksische soldaten verkleedMj voorkeur des nachts, de huizen binnendrongen en, onder be- dreiging van moord en doodslaghorloges en andere voor werpen van waarde roofden totdat een wakkere boer hen met kruit en lood antwoordde en een der broeders wondde, waardoor deze gevangen genomen en de zaak ontdekt werd. Voor de nageblevenen der door de Commune van Parijs vermoorde geusdarmes was den 28 Dec. aan het bureau van le Figaro reeds voor ruim 2311000 fr. ingeschreven. De parijsche radicalen hebben, na lang tusschen de heeren Victor Hugo, Nadaud en kolonel (vroeger generaal Cremer) gewijfeld te hebbeneerstgenoemde tot candidaat voor de Nat. Vergadering gesteld. Hij heeft het imperatieve mandaat afgewezen maar daarentegen eene overeenkomst aangegaan waarbij hij zich met het programma der club in de Rue-Bréa vereemgt en eene jury van eer toestaat, het mandaat terug te eischen, indien hij van eenig punt, van het programma af wijkt. Het parijsche Drukpersverbond, waartoe nog slechts 16 bladen behooren, heeft de candidatuur te vergeefs den maarschalk Mac Mahon aangeboden en alstoen besloten geen anderen candidaat te stellen. - - Sedert is de candidattiur van den heer Vautrain ondersteund door le Siècle en dit voorbeeld door le Bier. Public, le Soir en eenige andere bladen gevolgd. De gematigde republikeinen in het dept. van het Noorden hebben de minister de Rémusathet eenig regeeringslid dat geen zetel in de Kamer heeftde candidatuur aangeboden maar hij heeft daarvoor, even als 10 maanden geleden, bedankt. Van 25 tot 31 Dec. zijn 410 der ter zake van den parij- schen opstand in hechtenis genomen lieden op vrije voeten gesteldmakende met de vorige 11720. Nationale Vergadering. In den aanvang der zitting van den 26, welke niet door de prinsen v. Orleans is bijge woond heeft de heer Pascal Duprat een door hem uit het proces-verbaal van de verkiezing der prinsen gelicht geschrift voorgelezenwaaruit bleekdat de voorzitter der commissie voor de geloofsbrievende hertog d' Audi/fret Pasquier, na een aan de prinsen gebracht bezoekaan de commissie heeft medegedeeld, dat zij „bereid waren tot alle opofferingen, die hunne waardigheid niet te na kwamen," en zich bepaaldelijk ver bonden hadden omindien de verbanningswet ingetrokken en de verkiezing geldig verklaard werdgeene zitting te nemen en zich niet op nieuw verkiesbaar te stellenwelk laatste zelfs door hen tot de overige leden van hun geslacht was uitgestrekt. Den 28 is discussie gevoerd over verschillende plannen van gedeeltelijke inkomsten-belastingwaaronder een contra- project van den heer Langlois, om van alle inkomsten door arbeid verkregen eene belasting van 5 tot 20 p. c. te heffen. De heer Bocher, verslaggever der commissie voor de Bank-kwes- tie, heeft daarna medegedeeld, dat hij niet vóór den 30 met zijn verslag gereed zou zijn. De heeren Thiers en Pouyer-Quertier deden de noodzakelijkheid uitkomen omde kwestie vódr den laat- sten December te beslissen. Vermits het onmogelijk was eene leening te sluitenoordeelden zij het noodigde circulatie der Bank te vermeerderenvoordat het tegenwoordig ver oorloofde maximum bereikt was. Zij zouden de verantwoor delijkheid voor het door de commissie gewenschte uitstel niet op zich willen nemen. De heer Bocher antwoordde dat de commissie overeenkomstig haar geweten hare taak vervulde en dat hij den volgenden d&g hare conclusie, zonder verslag, zou indienen. In zijne rede heeft de heer Thiers gele genheid gevonden om op ernstige wijze de betreurenswaar dige gewelddadigheden te gispendie de bekende nota van prins Bismarck hebben uitgelokten om te verklarendat liet gouvernement het met zijne waardigheid het meest over eenkomstig had geacht om op die nota niet te antwoorden. Den 29 is de behandeling der Bauk-kwestie voortgezet en ten einde gebracht. De heer Thiers heeft de regeeringsvoor- draclitstrekkende om het maximum van het uit.tegeven pa pier op 3 miljards te bepalen, breedvoerig verdedigd, en liet amendement der commissie, om dat maximum op 2700 miljoen vast te stellen, even krachtig bestreden. Ten slotte zeiiie hijdat de regeering in een maximum van 2800 mil joen zou berusten, de commissie heeft zich daarmede ver- eenigd, en de Vergadering heeft het aldus gewijzigde artikel goedgekeurd. De overige artikelenwaarbij de Bank o.a- gemachtigd werd om biljetten van 10 en 5 fr. uittegeven zijn insgelijks aangenomen. De parlementaire commissie voor de reorganisatie van het leger heeftmet 23 tegen 13 st., het voorstel goedgekeurd om den militairen diensttijd op 5 jaren te bepalen. Bij het actieve leger is de reserve op 4 en bij het territoriale leger op 6 jaren gesteld. De Londen Gazette van den 29 bevatte eene dankbetuiging der Koninginook uit naam der prinses v. IVales, voor de treffende deelnemingdoor de ge'ueele natie betoond bij de ziekte van den prins v. Wales. De gemeenteraden van Lynn, Dublin, Dover, Leeds, Oxford en Sligo hebben adressen van gelukwensching aan de Ko ningin en aan de kon. familie goedgekeurd, naar aanleiding van het in beterschap toenemen van den prins. Den 28 is te Londenop het terrein der voormalige ko- ninglijke werf van Deptfordeene marktplaats voor het ver koopen en slachten van buitenlaudsch vee geopend. 11e duitsche consul-generaal te Londen heeft eene uitnoo- diging openbaar gemaakt om bijtedragen in de kosten voor een monument ter eere van graaf v. Moltke. In het graafschap Warwickshire worden qvere pogingen in het werk gesteld om gelden bijeen te brengen tot herbouw van het onlangs door brand geteisterde kasteel van Warwick, waartoe de eigenaar de noodige middelen niet bezit. 's Rijks inkomsten hebben in 1871 opgebracht 72,209,111, tegen 71,268,955 in 1870. Den 30 is te Glasgow de ketel gesprongen van eene nieuwe soort van locomotief, waarmede men zware machineriën van eene scheepstimmerwerf vervoerd had. Door dit onheil zijn 13 personen doodelijk en 40 meer of minder ernstig gewond. Het gezantschap te Munchen is opgehevenaldaar en te Stuttgart zijn zaakgelastigden aangesteld. Mevr. Millicent Garrett Fawcett schrijft in een artikel getiteld „Nationale schulden en nationale welvaart," voor komende in Mac Millans Magazine: „zij, die zich deze zaak (de uitroeiing van het pauperismus) aantrekkenmoeten bedenkendat bet pauperismus niet kan worden verbannen door goedkoop voedsel en door vermindering van belastin gen of wel door economisch beheer of nieuwe regeerings- vormen. Niets zal het pauperismus voor goed afbreuk doen zoo lang de tegenwoordige zorgelooze toeneming van bevol king voortduurten niets waarschijnlijk zal die toeneming beter in staat zijn te stuiten dan dit, dat de Staat de ge- heele verantwoordelijkheid voor het onderhouden van hun kroost op de ouders late nederkotnen." KoLONiëN. Aan de oostelijke grenzen van Britsch-Indie wordt thans een abyssinische veldtocht ln het klein gevoerd, ter bevrijding van *8 britsche onderdanen, die in het schier onbekende, ongezonde, woeste en dicht met bosschen begroeide land der Looshais worden gevangen gehouden. De britsche troepen zijn het van 2 kanten binnengerukt. De Keizer heeft zijnen adjudant prins Nicolaas Orloff tot zijnen ambassadeur bij het fransehe gouvernement benoemd. Donau-Vorstendommen. De 2'. Kamer heeft den 29 het voorstel der regeering betreffende de spoorwegkwestie met eene aanzienlijke meerderheid in overweging genomen. Den 30 beeft de minister eene depeche voorgelezen van den engelschen consul-generaalwaarin de engelsehe regee ring dringend aanraadt, in de spoorwegkwestie tot een ver gelijk te komen. Den 31 zijn de eerste 4 artikelen der spoorweg-overeen komst goedgekeurd. Den 3 is het ontwerp, met geringe wijzigingen overeen komstig het gevoelen van de meerderheid der commissie met 75 tegen 48 st. aangenomen. Oostenrijk, ln de zitting van het Huis der Afgevaar digden op 28 Dec. zijnbehalve de begrootingnog inge diend: een wetsontwerp tot het uitgeven van voor 20 miljoen aan staatsschuldbrieven eene telegraaf-overeenkomsteene overeenkomst met de Lloyd en eene supplementaire begrooting voor 1871. Het voorstel om urgent te verklaren debewilliging in het gedurende 3 maanden voortgaan met het heffen der belastingen iszonder voorloopige beraadslagingbij eerste, tweede en derde lezing aangenomen; de polen stemden voor. Den 29 hebben de Afgevaardigden van Galicie de bekend f resolutie van den galicischen Landdagbetreffende de uit breiding der autonomie van dat Kroonlandingediend. Het Heerenhuis heeft den 29 het voorstel aangenomen om de regeering te machtigen tot het heffen der gewone belas tingen gedurende de 3 eerste maanden van 1872. De heer haenlein, die een bestuurbaar luchtschip meent uitgevonden te hebben, heeft te Weenen meer dan de noodige ondersteuning gevonden om zijn ontwerp te verwezenlijken. Hij vroeg f 2 4000 en er is voor f 501)00 ingeschreven. Hongarije. De onbeperkte volmacht, IJ jaar geleden door de regeering aan graaf v. Raday gegeven om Beneden-Hongarije van roovers te zuiveren, heeft reeds goede vruchten gedragen en de rust in het grootste gedeelte des lauds hersteld. De graaf en zijn secretaris reizen onder allerlei vermommingen in het rond, en zijn er in geslaagd om eene menigte misda den aan het licht en tal van schuldigen in de gevangenis te brengen. De Nationale Raad heeft met 82 tegen 9 st. besloten tot het uitdrijven der jezuieton en der aan hen verwante broe derschappen, en met 75 tegen 19 st. tot het weigeren van vergunning voor het oprichten van nieuwe of voor het herstel van opgeheven kloosters. Een door 49 leden ingediend voorstel tot invoering van het verplichte en kostelooze leeken- onderrieht is met eene meerderheid van 59 tegen 50 st. ver worpen wat het leeken-ouderricht betreft. De agent der Yer. Staten heeft den 15 Dec. aan den te Genève vergaderden raad van scheidsrechters zijne schriftu ren van eisch overgelegd. Men verzekertdat de britsche regeering daarbij verantwoordelijk wordt gesteld voor de recht.streeksche verliezen, den americaanschen handel door de Alabamade Sumter, de Nashvillede Florida en andere schepen berokkend en voor de niet-rechtstreeksche verliezen aan de operation dier schepen te wijtenn.l.: de kosten voor het nazetten dier kruisershet verlies door het overgaan der americaansche handelsvloot onder engelsehe vlag, het stijgen der assurantie-premiëu en eindelijk de verlenging van den duur des oorlogs. Naar men zegt, heeft de gewezen Koning van Napels een protest naar het Yaticaau gezonden tegen de benoeming van de bisschoppen der zuidelijke provinciën, zonder hem, die zich nog steeds als Koning der Beide Siciliën beschouwt vooraf omtrent de keuze der personen gehoord te hebben. De Paus heeft n.l., uit kracht der waarborgenwetde itali- aansche zetels rechtstreeks bezet. Nadatop last der regeering, de italiaansche wachtposten aan het Yaticaau ingetrokken waren hebben voor dat paleis eenige samenscholingen van het gepeupel plaats gehad, volgens de clerikale organen uitgelokt ten einde het Vaticaan onder strenge voogdij te kunnen plaatsenvolgens de italiaansche door de jezuietenom den Paus tot het verlaten van Rome te nopen. Na de vestiging der regeering te Rome hebben verschei dene handelshuizen en eigenaars van prachtige magazijnen en winsels uit Turijn,Milaan enFlorenee zich derwaarts verplaatst. De Koning is den 29 weder te Rome gekomenom ter gelegenheid van het nieuwe jaar de gewone receptie te houden. Den 31 heeft hij zijnen adjudant, genl .Palermo, naar hetVat.i- caan gezonden om den Paus uit zijnen naam geluk te wenschen. Wegens eene lichte ongesteldheid kon de Paus den generaal niet ontvangenmaar de kardinaal Antonelli beloofde hem den Paus verslag te doen van zijne welwillende zending en verzocht hem zijne betuiging van hulde den Koning te wil len overbrengen. Op den Nieuwjaarsdag heeft de fransehe gezant zich op plechtstatige wijze naar het Vaticaan begeven om den Paus te begroeten. De Senaat heeft al de hoofdstukken der voorloopige be grooting voor 1872 en de voorloopige begrootiug van iu- komsten goedgekeurd. De regeering had de nieuwbenoemde bisschoppen geene machtiging willen verleenen tot het betrekken der bisschop pelijke paleizenzoolang zekere formaliteiten niet vervuld waren waaraan de prelaten en het Vaticaan zich niet wilden onderwerpen De bisschoppen namen daarom hunnen intrek bij leeken. Op het publiek maakte dit een ongunstigen in druk. De minister van justitie heeft alsnu gelast, dat de kennisgeving door het betrokken kapittel der benoeming van een bisschop genoegzaam zal zijn, om recht op het betrekken van een bisschoppelijk verblijf te geven. De heeren Bllora en Crispo zijn ontslagen als opperbevel hebber en als bevelhebber van het oostelijk kwartier van Cuba en tijdelijk vervangen door de heeren Ferrer en Mora les. Over de vervanging van den kapitein-generaalgenl. Balsamedabestaat verschil tusschen de ministers Sagusta en Topetedewijl de eerste bij den laatste verzet vindt tegen de benoeming van den markies de llabana. Staten-Generaal. De 1* Kamer heeft: met alg. st. aan genomen de begrootingen voor Suriname en Curayao, de on voorziene uitgaven en de credietwet voor oorlogen met 32 tegen 3 st. het hoofdstuk koloniën. Volgens het wetsontwerp op de rechterlijke organisatie zullen vervallen de rechtbanken te Appingadam Zutphen Amersfoort, Leiden, Gorinchem, Brielle, Goes en Eindhoven, en zal er eene nieuwe te Axel worden gevestigd. De recht banken aangewezen voor hooger beroep iu strafzaken zijn die in de provinciale hoofdsteden (Haarlem voor Alkmaar en Hoorn) en te Amsterdam en Rotterdam. Onder de 4 recht banken in Noordholland behooren de kantons Amsterdam N. 14, NaardenAlkmaar, Helder, Hoorn, Medemblik Purmerende Haarlem Zaandam en Lisse. Benoemingen. Tot hoogheemraad in het collegie der Uitw. Sluizen van Kennemerlaud en Westfrieslaud is be noemd mr. H. J. Smit. De gemeenteraad van Oudorp heeft den heer W. Bos, bur gemeester dier gemeente, tevens tot secretaris benoemd en tot ontvanger den heer J. hoek te Alkmaar. Spoorwegen. De heer A. J. v. d. Water c.s. heeft voor loopige concessie aangevraagd voor het bouwen van eenen spoorweg van Gorinchem naar Waardenburg. Den 31 is de spoorweglijn tusschen Dordrecht en Zwaluwe geopend. De feesttreiu is te Dordrecht opgewacht door het gemeentebestuur en het muziekcorps der schutterij. Den 1 Jan. is een t'eesttrein naar Breda gestoomd en na de terug komst een feestmaal in de sociëteit, de Harmonie gehouden. Aan den heer A. Brogden te Londen is concessie verleend tot aanleg en exploitatie van eenen spoorweg van Tilburg over 's Ilertogeuboseh, Ortlien en Ravestein uaar Nijmegen. Scheepvaart. Gedurende 1871 zijn te Amsterdam aan gekomen 1584 en van daar vertrokken 1690 schepen. Ge durende 1870 waren deze getallen 1321 en 1239. Van de binnen gekomen schepen kwamen van Petersburg 173, Java 105 Bremen 91 Londen 87, Huil 85 Hamburg 89, Riga 79, Koningsbergen 47, Sunderland 40, Dantzig 39, Drammen 35 Taganrog 31 Archangel 23. Erederikstad 23, Suriname en Odessa 22, Nieuw-York 21 Galatz 29 enz. Te Dordrecht zijn binnengekomen 474 en uitgeklaard 428 zeeschepen. Aanbestedingen. Voor het afbreken van het oude en het bouwen van een nieuw raadhuis te Ouderkerk a. d. Amstel was minste inschr. J. Smit te Amsterdam, voor f 22849. Te Tilburg is door het gemeentebestuur besteedhet ma ken van een gemetselde gashouderskuip aan J. de Beer voor f 13765 het maken van een plaatijzeren gashouder aan L. J. Enthoven te 's Gravenhage voor 11055, het leveren van gegoten ijzeren gasbuizen aan P. Mirex voor/33990 en van sy phons aan Cheoaher 4' Cie te 's Hertogenbosch, voor/1600. Den 30te Middelburgbij herbesteding, het maken van de buitenwerken der suatiesluis van het uitwateringskanaal in het voormalig 4* district van Zeelandminste inschr. L. Kalis Kz. te .Sliedrecht,voor f 129980. Bevolking. Te Akersloot zijn in 1871 geboren 25 j. en 33 m„ te zamen 58 kinderen, overleden 17 m. en 14 vr., te zamen 31 personen, en gehuwd 13 paren. Bouwwerken. Het bestuur van de Maatschappij ter be vordering der Bouwkunst heeft den minister van binn. zaken een verslag aangeboden van het in de Maatschappij verhan delde over eene nieuwe regeling van het Rijks-bouwwezen op grond der overtuigingdat de wijzewaarop 's Rijks gebouwen doorgaans worden gesticht en onderhouden, veel te wenschen overlaat. Rampen. In ie Volksvriend zijn in 1871 de volgende jeneverrampen vermeld: 86 gevallen van gevangennemingen veroordeeling10 van moord en manslag (waaronder 2 kin deren door de dronkeu ouders in het bed doodgelegen), 65 van verwonding en mishandeling68 zelfmoorden. In den nacht van 45 Jan. is te Oudcarspel verbrandde woning en het kantoor van den heer G. Eecen, directeur dér Noordhollandsche Brandwaarborg-Maatschappij. Er is weinig gereddoch de copieboeken der maatschappij werden elders bewaard. Pokken. De gemeenteraad van Huizen, waar de pokken zoo hevig geheerscht hebben heeft besloten op de openbare scholen geene kinderen toetelateu dan die gevaccineerd zijn of de natuurlijke pokken geliad hebben. Deze bepaling be stond vroeger ookmaar was ingetrokken geworden. KoLONiëN. In den avond van 24 Nov. heb oen te Wil lemstad op Curajao ernstige gebeurtenissen plaats gehad. Mr. W. Sassen Jz., in Sept. 1870 tot procureur-generaal benoemd was eenigen tijd geleden door den gouverneur van zijne betrekking onthevenhij berustte niet in dat besluit, en stelde eene actie tot schadevergoeding iu tegen de makers van een proces-verbaal, hetwelk tot zijne demissie geleid bad. Een groot gedeelte der bevolking trok zijne partij en gaf hem gedurig blijken van belangstelling. Op genoemden dag, toen een incident van zijn proces gunstig was afgeloopen wilde de policie de opgewonden menigte uiteen doen gaan maar zij werd met steeuen begroet en beantwoordde zulks met vuren. Een te hulp geroepen detachement militairen werd mede met steenen ontvangen en de commandant liet na her baalde sommatiën vurenook op de woning van den heer Sassenzijnde daaruit (wat, ook tegengesproken wordt) op de militairen geschoten en van de omliggende erven met steenen geworpen. De beer S. werd vervolgens gearresteerd en naar het raadhuis gebracht, betgeen weder ondersteenen werpen en wederkeerig vuren geschiedde. Volgens de Cu- ragaosche Courant zijn 13 personen, en 1 daarvan doodelijk, volgens de Onpartijdige 29 personen gekwetst en 2 daarvan aan hunne wonden overleden. De gouverneur heeft den vol genden dag eene proclamatie tot, handhaving der orde uit gevaardigd de waarnemende procureur-generaal Koentze is op zijn verzoek van de waarneming dezer betrekking ont heven, en de heer Sassen weder op vrij voeten gesteld. Een aantal aanhangers van laatstgenoemde heeft een adres in zijn belang aan den Koning gericht. De heer Loudon is den 31 Dec. met zijn gezin te Batavia aangekomen en heeft den volgenden dag als gouverneur- generaal het bewind aanvaard. Staats-loterij. Trekking der 4e klasse, No. 16219 25000, No. 10132 5009, No. 115 2000 No. 1278 en 3955 1500, No. 930, 1138,10229,10935 en 12660/1000. In 1871 zijn op de veemarkten alhier aangevoerd: op de 3 groote koemarkten 8003 runderenop de 3 paardenmark ten 537 paarden, 62 veulens en 2 ezels, en op de week markten, des Maandags: 610 koeien, 6348 vette kalveren, 427 nuchtere dito, 16139 schapen, 8 lammeren, 4330 vette varkens9 magere dito en 11 bokken en geitenen des Zaturdags: 328 paarden, 2 ezels, 488 koeien, 1736 nuchtere kalveren, 13353 schapen, 5321 lammeren, 4631 magere varkens, 9959 biggen, 308 bokken en geiten en 154 jonge dito. De totalen bedroegen weekmarkten in koemn. paardm°. maand, zaterd. totaal. 1870 7176 580 21499 32610 56360 1871 8003 601 27882 36280 72766, zoodat de mindere aanvoer van kaas en graangevolg van den ongunstigen zomer, door een aanzienlijk vermeerderden toevoer van vee vergoed werd, en op nieuw bleek, dat da zaterdagscbe marktin weerwil van de invoering der maan- dagsehe, steeds toeneemt. In het jaar 1871 zijn aan het Rijks-telegraafkantoor verzonden 10849 binnen-en 35 4 buitenlandsche telegrammen, ontvangen 082.3 binnen- en 453 buitenlandscheen opge nomen en overgeseind 8423, en dus in het geheel behandeld 26904 telegrammen. Gedurende 1871 zijn alhier geboren 217 jongens en 228 meisjeste zamen 445 kinderenwaarvan 5 jongens en 6 meisjes buiten huwelijk geboren. 4 Jongens en 3 meisjes werden elders geboren uit alhier woonachtige ouders, terwijl 4 jongens en 9 meisjes alhier werden geboren uit ouders elders woonachtig; 7 tweelingen en 1 drieling werden geboren: 12 jongens en 5 meisjes; 4 jongens werden daarvan als levenloos aangegeven. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 17 jongens en 12 meisjes, waaronder 1 meisje buiten huwelijk geboren. Overleden zijn 117 ongehuwde mannen en 110 ongehuwde vrouwen55 gehuwde mannen en 40 gehuwde vrouwen 27 weduwnaars en 32 weduwente zamen 199 mannen en 182 vrouwen, totaal 3SI personen; daaronder zijn 8 man nen en 5 vrouwen, üie elders woonachtig waren, terwijl 6 manuen en 2 vrouwen hier woonachtig elders zijn overleden. In de gemeente hebben zich gevestigd 432 mannen en 433 vrouwen te zamen 865 personeneu haar verlaten 356 mannen en 355 vrouwentotaal 711. De bevolking vermeerderde alzoo door 63 personendie meer geboren dan overleden zijnen door 154 die meer in gekomen dan vertrokken zijn, zoodat zij op uit". December 1.1. bedroeg 11771 personen. liet getal huwelijken bedroeg 89 tusschen jongmans en j ongedocht ers4 tusschen jongmans en weduwen 17 tus schen weduwnaars en jongedochters9 tusschen weduwnaars en weduwen; 119 huwelijken te zamen. Echtscheidingen werden niet ingeschreven, evenmin als scheiding tusschen tafel en bed. Er werden geboren 1 op de 26j. Er stierven 1 op 31. De geboorte bedroeg 3j perct. De sterfte bedroeg 3£ perct. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de gemiddelde sterfte berekend wordt te zijn 1 per dag op de 10009 zielen, dan is het cijfer der sterfgevallen alhier in 1871 daar beneden gebleven, terwijl het getal geborenen vrij wei het middencijter heeft bereikt. In de vergadering van «Plicht en Recht', op 3 Jan. gehouden, was in de eerste plaats aan de orde het vroeger verdaagde onderwerp het onderhoud der graven op de be graafplaats waaromtrent referent meende datin strijd met den inhoud der kwitant.iën niets gedaan werdzoodat de toestand slordig moest genoemd worden. Ook wenscfite hij de begraafplaats dagelijks voor het publiekbehalve vóór kinderen zonder geleideopen - eu haar, even als met goed gevolg met de plantsoenen is geschied onder bescherming van dat publiek te stellen. Na eenige discussie vereenigde de vergadering zich met eeue motiewaarbij zij„met be langstelling vernomen hebbende, dat het gemeentebestuur werk zaamheden heeft doen aanvangennaar het schijnt in geest eu strekking overeenkomstig het door den voorsteller ver langde het wensehelijk acht de aan de orde gestelde zaak tot nader aantehouden." Voor het stellen van een candi daat voor den gemeenteraadwaartoe eenstemmig besloten werd, werden genoemd de heeren dr. C. Jde Lange, S. C. Caster A. Goes en WF. Stoel. Laatstgenoemde verklaarde om meer dan eene reden niet in aanmerking te willen komen, omtrent den heer Cost er werd van verschillende zijden dezelfde ver zekering gedaan. De heer Goes werd aanbevolen op grond van zijne bemoeiing tot het doen doorgaan der kermis en het daardoor bevorderen van de financiëele belangen van vele ingezetenen. Deze aanbeveling bleef niet zonder weer spraakdewijl, indien de kermis door eene noodlottige epi demie gevolgd warehet geldelijk belang van een aantal ingezetenen niet in aanmerking zou hebben kunnen komen bij het door velen geleden verlies. Hieruit ontspon zich een debat over de voor- en nadeelen der kermiswaaraan de voorzitter een einde maakte met de opmerkingdat de Yer- eeniging zich zeker zeer zou hebben bezig te houden met de groote kwestiehoe door bevordering van handel en ver keer het algemeen belang kon gebaat worden maar dat de kermis, tijdelijk middel, dat goed maar ook veel kwaad doet, daarvan een onbeduidend onderdeel en geene hoofdzaak was. De candidatuur van dr. de Lange werd aangeprezen op de zelfde gronden als in de vorige vergaderingde wensche- lijkheid dat. de gemeenteraad, bij rechtsgeleerden, indiistriëelen en koopliedeneen geneeskundige in ziju midden mocht hebben; daarbij werd nog gevoegd, dat, kwam het bij der gelijk verlangen in de eerste plaats op het element aande persoon in dit geval ook aanbevolen mocht wordenals onaf hankelijk con iliant en lid van eene in en met Alkmaar volkomen bekende en aan die stad gehechte familie. Bij stemming werd de heer de Lange met 22 van de 31 uitge brachte stemmen tot candidaat gekozen. Vervolgeus werd

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2