No. 2. Vier enz event igsl Jaargang 1872. ZONDAG !4 .1 M R 1. #fftciccl (Bcbceltc Dillenburg en den Briel. ïïffiïcïiclijfiSfcïtc Berichten, llcigic. l<Yankrijk. .1 L A A M S il C 0 Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers 1IERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meei Ij Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken de ingezetenenhunne rekeningen ten laste der gemeente, over 1871 ten spoedigste in te leveren bij den gemeente-architect. Burgemees/er en voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE 10N1. 5 Jan. 1872. De Secretaris, NUHOUT van dek VEEN. NATIONALE MILITIE. KENNISGEVING. BURGEMEESTER enWÈTBOUDERS van ALKMAAR; Gezien art. 26 der Wet op de Nationale Militie, dato la Augustus 1861 (Staatsblad No. 72). Brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden Dat het register der in het jaar 1871 alhier voor de Na tionale Militie ingeschreven personen benevens de alphabetische naamlijst ter inzage zullen liggen ter Secretarie dezer ge meentevan at heden tot en met den 22 dezer maand, van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 ure, binnen welken tijd tegen voormelde registers bezwaren kunnen ingeleverd worden bij den Heer Commissaris des Komngs in deze Pro vincie. Alsmede Dat ten aanzien van het inleveren dezer bezwaren bij art. 09 der gemelde wet zijn gemaakt de volgende bepalingen. „De bezwaren worden bij Gedeputeerde Staten ingediend „door middel van een door dè nooaige bewijsstukken gestaafd .verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hem „die ze inbrengt. Deze brengt het verzoekschrift m tegen „bewijs van ontvang, bij den Burgemeester zijner woonplaats, „die het terstond aan Gedeputeerde Staten opzendt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, 12 Jan. 1872. De Secretaris. NUHOUT van der VEEN. POSTERIJEN. Aan belanghebbenden wordt ter kennis gebragtdat de verzending der Indische brievenmalen over Triestvoor t vervolg om de 14 dagen zal plaats vinden. De brieven moeten aan het kantoor bezorgd zijn uiterlijk ten 10 u. 's avondsen in de bijbussen ten 8 u. 30 min. 's avondsvan Januarij Eebruarij Maart April Mei Junij 29. 9, 23. Julij 9, 23. 6? 20. Augustus 6, 20. 5^ 19. September 3, 17. i, 16, 30. October 1, 15- J4.' 28. November 12, 26. 11, 25. December 10. 24. De Directeur van het Postkantoor te Alkmaar, GOUWE. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1'. helft der maand December 1871. JOSEPH ALER, P. BRUIN H. KLIJN, Amsterdam; Wed TINK, Egmondaan den Hoef; Mevr. BOELE-- CRAP HELLINGMAN, Rotterdam; G. KEIZER. West- graftdijk Wed. van RIJSZEL (niet vermeld) Van het lmlkantoor te lieer Hugo Waard: M. van BERGEN Amsterdam. Ik ben blijdat ik niet gezwegen heb over het artikel in het Nieuws van den dag tegen de aansporing tot deelne- ming aan den DiUenburgscken torenbouw. Wij zijn het veel minder oneens dan aanvankelijk het geval scheen Dat open baart zich wer meer, als men maar eens vriendschappelijk met elkander over de zaak heelt gesproken. „Ik heb alleen beweerd dat 't geen schande ismet aan eene buitenlandsche onderneming ter eere van onzen grooten Zwijger deel te nemen, en ik heb het plan bovendienv ontijdig genoemd." Zoo lees ik thans tot mijn groote vreugde in het Nieuws van den dag van 12 Januari. Ik heb dus met goed gelezen en niet goed begrepen. Nu, zooveel te beter. Ik meende in de woorden „ik moet uw plan afkeuren g iets meer te lezen dan een waarschuwing tegen overdrijving. Gij hadt niet noodig wordt mij geantwoord met een reeks van zeker zeer fraaie heusch maar volmaak overbodige volzinnen te betoogen dat de herinneringen aan Dillenburg verbonden ons wel degelijk aangaanen de toren aldaar volstrekt niet gelijk staat met honderd andere monu menten. Waarlijk dat wist ik ook wel Op mijn woorddaar heb ik nooit aan getwijfeldmaar men kan toch op een gegeven oogenblik zich wel eens iets niet herinneren, iets voorbij zien wat men overigens heel goed weet, niet waar? Althans mij gebeurt dat wel eens. t is dan net of ik er geen erg in heb; maar nauwelijks heeft men mij er op gewezen, of ik moet zelf uitroepenhoe drommel is het mogelijk dat ik daaraan met dadelijk gedacht heb Dat er vergelijkingen gemaakt werden tusschen de naald in Torbav en den toren te Dillenburg en tusschen de betrekkinD van de Dillenburgers tot de graftombe te Dellt en de onze tot den te bouwen toren, dat zal mij in de war gebracht hebben; ja dat heeft mij de moeite doen nemen om er op te wijzen, dat er nog al een tamelijk verschil tusschen deze za ken bestaat. Die moeite was overbodig. Dat wist men zeil wel Nu 't was ook maar een herinnering. De plaats waar het'monument staat doet er ook zooveel niet toeantwoordt het Nieuwsmaar toch Dillenburg ligt wel wat ver. Dat is waar; maar den Briel ligt ook voor de meeste Nederlanders niet bijster gelegen, 't Is jammer dat Prins Willem met te Amsterdam is geboreuen dat Rotterdam bij voorbeeld niet door de Watergeuzen is genomen. Doch dat is nu eenmaal niet anders. Men moest voor groote gebeurtenissen geschikte plaatsen uitkiezen en daarbij denken aan de monu menten die ze later moeten vereeuwigen. Dit wordt te veel uit het oog verloren. Toch zou ik nog wel durven wedden, dat er meer Nederlanders naar Dillenburg zullen gaan om er de bouwvallen van den burg der Nassaus te zien en den gedenktoren te beklimmen dan naar den Briel om" het vrijheidsbeeld of welk ander gedenkteeken ook te bewonderen. Maar het blijft dan toch maar waar, Dillenburg li0t buiten onze grenzenen daarom kan die torenbouw nooit een «afiw- nale zaak worden. - Waarom met, als Prins Willem Ier is geboren en er als balling en vogelvrijverklaarde verblijf hield, peinzende op middelen tot onze bevrijding, is meer Juist omdat Dillenburg buiten onze grenzen ligt, moeten wij ons aan de zaak gelegen laten liggen. Alexandre Dumas laat een zijner landgenooten die zich op een ïeis buiten 's lands bevindt zeggen, dat ieder Eranschman m den vreemde ziin land vertegenwoordigt en er de eer van moet ophou den. Nu, die Eranschman doet dat op zijn manieren die manier vind ik weinig aanbevelenswaardig. Jj beginsel vind ik mooien ik wenschte dat menig Neder lander buiten 's lands ook van dat beginsel uitging. V e len schijnen geen beter middel te kennen om hun vry heidszin aan den dag te leggen dan lompheid en onge manierdheid en anderen doen hun uiterste best mtoè vooral niet voor Hollanders te worden aangezien. Nederlan ders kent men buiten 's lands met Toch hebben wijwat waardeering van ons volkskarakter, onZe groote mannen en onze geschiedenis aangaatover de vreemden met te klagen Schiller schetst onzen opstand tegen bpanje, Goethe ïes Egmond tot het onderwerp van een drama, Macaulay maakt onzen Willem III tot zijn held Motley schrijft de opkomst van de Nederlandsche republiek en cte burgers van Dillenburg bouwen een gedenktoren voor Prins Willem I. Als wij nu van dat bouwplan mets wisten en men er ons niet over gesproken haddan ging de zaak buiten ons om. Maar nu wij het weten nu de Duitschers er ons over ge sproken hebbennu zij ons om ondersteuning vragen nu zii ons schrijven; „Gaarne naderen wij als bedelaais (gueux) tot de Nederlanders om een gave ter eere van liern, wien de Nederlandsche bedelaars (geuzen) voor 300 jaren van hier kwamen roepen te hunner bevrijding, nu verandert de zaak nu zijn wij er in betrokkennu moeten wij antwoor den toestaan of weigeren, en weigeren ja, dat zou toch wel een beetjemaar daar zou ik zelf in de fout verval len van den heer Erancken en wij hebben immers afge sprokendat het in elk geval geen schande is als iemand met meedoet. Toch zou ik het heel flink vinden, als wij wel meededen. Ik geloof nog altijd een illusie misschien dat het goed iswanneer de volken wat meer met elkander in aanraking komen en elkander wat beter leeren kennen. Als er punten van aanraking zijn, als zich een gelegenheid tot kennismaking, tot vereeDigd handelen, tot gemeenschap pelijke waardeering van een feit, een persoon, een beginsel voordoet, laat ons haar niet verzuimen. Vooral met Geheel West-Europa heeft verplichting aan Willem van Oranje, getuigen onze naburen. Het kan geen kwaad, dat m het mach tige Duitsche Rijkwelks ongehoorde voorspoed zoo licht tot overmoed zou kunnen voerendie erkentenis eens wordt gehoord. Laat ons er acte van nemen. Het kan geen kwaad, dat men in Duitsehland er eens aan herinnerd wordt, wat ons volk onder Oranje's leiding heeft gedaan, wat wij voor de vrij heid over hebben gehad, hoe wij haar eerlijk hebben verdiend en met ons bloed betaald. Maar als daar een woord gesproken zal worden bij den plechtigen aanvang der werkzaamheden te Dillenburg, dan zou het toch nog al eigenaardig zijn, dat er ook vertegenwoordigers uit Nederland waren, die daar echt Nederlandsche beginselen van volksrecht en vrijheid deden hooren die recht hadden daar te zijn en uit naam hunner landgenooten te sprekenals deelgenooten aan het werk en niet alleen als onpartijdige toeschouwers. Het zou dunkt mij goed zijn, door woord en daad te toonen dat hier de geest van den grooten Zwijger, van de Nederlanders van lo72 voortleeft, dat wij geen „dood volk zijn geworden. Maar onze eigen feestviering mag door dien torenbouw met gedrukt worden. Neen, zeker niet. Dat zou inderdaad schande ziin Daarvoor kan gezorgd worden door van duizenden een kleinigheid te vragenjuist door er een nationale zaak van te maken en door al dadelijk te verklaren, dat men geen penning zou willen aannemen, waarvan men kon vermoeden dat lui op de Brielsche zaak beknibbeld zou worden De toren bouwers willen werken door de macht van het kleine, zeggen zij. Juist, zód moet het ook, zoo kan liet geen kwaad. Laat ons hen aan hun woord houden. Als ik op de vergadering te Utrecht kwam, zou ik den schrijver van het artikel in liet Nieuws v. d. Dag in de commissie willen hebben om de heeren in het rechte spoor te houden; maar hij moest eerst tot het compromis toetreden en op de gestelde voorwaarden zijn ijverige medewerking beloven. Ik geloof werkelijkdat hij dit zonder inconsequent te zijn zou kunnen doen. Ziedaar hoe goed wij elkander m deze zaak zouden kunnen verstaan en samenwerken. En het Nieuws v. d.dag de verdienste hebben van ons het eerst te hebben toe geroepen wel wat al te kras en te eenzijdig aanvankelijk, maar zoo doet men als men met warme ingenomenheid spreekt: verbeet toch in 's hemels naam om Dillenburg ons Bnelle ujet. Ik stel mijn landgenooten voor, het protest m de Kleine Courant in dien zin op te vatten. Want de Brielsche zaak mag geen schade lijden; daarom trent ziin wij allen eenstemmig. Het verschil bestaat hierin, dat het Nieuws in de bijdragen voor den Dillenhurgsehen ge denktoren een gevaar ziet voor de giften voor den Briel, en de A/km. Ct. van meening is. dat het een het ander zal steunen, dat de twee denkbeelden bij elkander hoorenelkander aan vullen onzen blik op de groote beweging van voor 30(1 jaar verruimen, onzen vaderlandschen zin zullen verhoogen en onzen ijzer prikkelen, omdat wij ons te gelijk ]egens ons zei ven en jegens onze buren verantwoordelijk zullen gevoelen. Hoe booger bet standpunt is waarop wij geplaatst worden, hoe meer de algemeene aandacht op ons gevestigd isdes te sterker gevoelen wij onze verplichtingen. Zoo onder ons mo-en wij ongegeneerdachteloos en traag zijn tegenover vreemden dienen wij onze eer op te houden. Het verlies van Alva's bril op den eersten April is geen feit dat door de Briellenaars alleen herdacht mag worden. Het was de vermeestering van het eerste vaste punt waaruit de vijand bestookt kon worden, vanwaar de groote omwenteling kon uitgaan. Tot nog toe scheen alleen de zee den Nederlander vrijheid te waarborgen, in den Briel zette hij voor het eerst weer den voet op vasten bodem, en hield stand. Van dat oogenblik af geen wijken meer, maar voort, steeds voort, totdat de laatste Spanjaard liet land bad ontruimd. De in neming van dien Briel was de overgang van doffe moede loosheid tot blijde hoop de schemering van den dageraad na den bangsten nacht. Zij klonk als een opwekking ten strijde als de krijgstrompet in een slapend kamp. De over winning bleek mogelijk, en die overtuiging was voldoenae om onze vaderen onoverwinnelijk te maken. De vermoeide genius der vrijheid badna lang zwervens te land en ter zee, ein delijk een rustplaats gevonden hem door ruwe en onreine handen bereid maar het was de genius der vrijheiden hij is ons volk ten zegen geweest. Toen de vrouw van Jacob Simonszoon de Rijk te Amsterdam boordedat de stoute zeeschuimers in den Briel stand hieldenkwam zij bij naar vader sebreieu alsof haar man een onvermijdelijken dood te gemoet was gegaan. Doch, zegt Hoopt, d' ouwde man vol moeds en 't stuk bezeffendespaartzeyd' hy uw traanen dochterzy liehbeu de koe hy de hoornen. W. v. d. K. KNiitschluiifl. De Aordd. Allg. Zeitung antwoordt op de afwijzing door het Maimer Journal van de beschuldiging, dat sommige duitsche clerikale dagbladen door Napoleon III zijn bezoldigd geweest, door het openbaar maken van een briefgedagteekeud I arijs ■21 Mei 1868, van zekeren Curtis aan dien Keizer, waarbij bijovereenkomstig den lastdoor den Keizer hem opge dragen eene raming opgeeft van de sommen waarvoor de personenmet welke bij onderhandeld beeftgewonnen kun nen worden. Zij betreffen bet Maimer-Journal (Ar. Sausen), de Neue Zeitung le Spiers, de Echo der Gegenwart te Aken en de Rheinische Zeitung te Keulen (S. Burgers), welke ge zamenlijk zouden genieten 35000 a 37000 fr. per jaar, vol gens gemaakte overeenkomst met de betrokken personen in driemaandelijksche termijnen aan verschillende adressen in Engeland te voldoen. De beer Burgers verklaart thansdat de voormalige en- gelscke consul Curtis hem iu 1868 aan zijn bureau opgezocht en van eene geldelijke toelaag des Keizers gesproken heeft, ingeval hij zich in den strijd tusschen Bismarck en Napoleon onzijdig wilde houden; dat hij den man heeft laten praten om hem uittehooren en vervolgens afgewezen heeft. De Admiraliteit heeft afgezien van het in dienst stellen van het gepantserde fregat Inedrich Carl en van het advies jacht Albatros, benevens van het uitrusten der voor eene expeditie uaar den Atlantischen Oceaan bestemde schepen de opgeroepen mariniers der reserve keeren weder huiswaarts. Pruisen. Het gemeentebestuur van Kattowitz, m buezie, heeft van de regeering aanschrijving ontvangen, dat het niet meer bevoegd is om bij wege van executie de kerkelijke be lasting te innen van de „catholieken, die wegens verwerping van het leerstuk der pauselijke onfeilbaarheid geëxcommuni ceerd zijn, moetende de kerkelijke gemeenten voortaan tegen hendie weigeren de kerkelijke belasting te betalenden weg van rechten inslaan. Den 8 heeft de minister van oorlogin antwoord op de interpellatie van den beer Richter in bet Huis der Atge- vaardigden verklaard, dat van 14 legercorpsende garde en de badensche en bessiscbe divisiën vermist zijn 3241 man schappen, waaronder een groot aaDtal in fransche gevangen- ^hap gestorvenen begrepen is. Hij erkende, dat de duitsche gevangenen en gekwetsten ten deele zeer menschlievend be handeld werdendoch dat het met bewijzen te staven was dat eenige hunner vermoord zijn geworden. Geruchten om trent manschappen, die tegen hunnen wil in Frankrijk werden teruggehoudenwaren bij onderzoek door daartoe gezonden agenten onwaar gevonden. Nog een lOOtal gekwetsten, die niet vervoerd konden wordenwaren daar te landemaar werden goed verpleegd. Beieren. De bisschop van Augsburg en eemge mgeze tenen van Mering hebben zich. bij adres aan de 2« Kamer beklaagd over de houding der regeering in de mermgsclie kerkelijke geschillen en over de beschermingdoor baar den pastoor RenftU verleend. Op bet verzoek van dien pastoor om den oud-catkoheken aartsbisschop van Utrecht te vergunnen, te Mering bet vorm sel toetedienen, vermits de bisschop van Augsburg zulks weigert aan kinderen, wier ouders zich niet schriftelijk aan de besluiten van het concilie onderwerpen, beeft de regee- ring geantwoord, dat zij zicli niet bevoegt acht om eene vergunning te verleenen tot het verrichten van geestelijke handelingen, die den bisschoppen zijn voorbehouden Elzas-Lotharingen. Den 28 is bij S. Privat het ge denkteeken ingewijd, hetwelk de Keizerin ter eere van liet naar baar genoemde 4«. regiment der garde en ter nagedach tenis der in den veldtocht gesneuvelden van dat regiment, te midden der grafheuvels op het slagveld van 18 Aug., beeft doen oprichten. De plechtigheid geschiedde in tegen woordigheid van eene uit Coblenz overgekomen deputatie van bet regiment, van de militaire autoriteiten en een deel van het garoizoen uit Metz en van vele civiele ambtenaren en belangstellenden. „-rnn Volgens nadere opgaaf telt Straatsburg thans 8552J in woners, zoodat de bevolking sedert 1866 met 1200 zielen is toegenomen. Te Antwerpen zijn in 1871 binnengeloopen 5160 en uit gezeild 6309 schepen; bet aantal aangekomen schepen over treft dat van 1870 met 1035, met eenen meerderen tonnen inhoud van 438,000. Gent is door 458 en Ostende door 180 schepen meer bezocht dan in 1870. Men wil in 1874 te Brussel eeue wereldtentoonstelling houden. Er heeft zich eene maatschappij gevormddie zich met het oprichten eu exploiteeren van eeu nijverheidspaleis op eene hoogte in het kon. park van Koekelberg, wil belasten. Te VezinT provincie Luik, hebben 1300 a 1400 tabriek- arbeiders het werk gestaakthunne houding heeft het zendeu van troepen uit Namen en elders noodig gemaakt. Den 23 Dec. is in den omtrek van Megoub in Algiers eene beslissende nederlaag toegebracht aau Si kaddour 4e» Hamza een der weinige stamhoofden, welke tot nu toe het veld behouden hadden. Hij zelf is ontkomenmaar zijne vrouw en zijn zoon en eeu rijke buit zijn in handen der overwinnaars gevallen, en de stammen, die zijne vaau volgden, zijn in onderwerping gekomen. De bankiers der loudensche City hebben ter gelegenheid van het nieuwjaar den markies de Ploeuconderdirecteur der Eransche Bankten blijke huuner waardeering zijner moed eu geestkracht onder de Commune betoond waaraan het behoud van 3 miljarden aan specie en geldswaardig papier te danken is geweesteen sierlijken bokaal van gedreven zilver aangeboden. De regeering heeft besloten om aan zoodanige olhcieren van het leger, als door de commissie voor de herziening der bevorderingen aan het burgerlijke leven teruggegeven zijn eene gratificatie van eene maand toe te leggen, zonder meer. Het hof van appèl te Bastiaop Corsicaheeft ue von nissen der rechtbank aldaar en te Corte, waarbij verscbeideno inwoners, wegens de door ben bij bet vertrek van prins Na poleon aangeheven kreten van „leve Rapoleon! Leve de Keizer, tot geldboeten van 50 fr. veroordeeld warenvernietigd, en aannemendedal die kreten geen oproerig karakter, maar alleen de nachtrust der ingezetenen verstoord haddennun ieder eene boete van 15 fr. opgelegd. De terugkomst vau den heer Gambetta uit loulouwaar hem door de radicale partij vele ovatiën waren gebracht, te Marseille heeft aanleiding tot een volksoploop gegevendie de tusschenkomst der policie en ook der gewapende macht heeft noodig gemaakt. Gambetta, die onpasselijk wasbeett zich niet aan het voor zijn hötel saamgesekoolde volk kunnen vertoonen. maar het door eenige vrienden doen aanmanen, zich rustig in zijne clubs te vereenigen. Bij decreet der militaire overheid aldaar zijn de kiezersvereemgiugen den 2 Jan. gesloten verklaard. De Eransche Academie heeft den 4 geweigerd, liet ontslag van den bisschop van Orleans aantenemenen is met 2b tegen 2 st. ten aanzien van zijn schrijven overgegaan tot de orde van den dag. Tegen generaal Cremer is eene vervolging ingesteld ter zake van het fusilleeren van Arbinet, kruidenier te Dijon die onder verdenking stond een pruisisch spion te zijn. Hij heeft geweigerd voor den rechter van instructie te Beaunc te verschijnen en verklaarddat de executie vau Arbinet op bevel van het gouvernement is geschied. Deze was, 8 dagen vóór zijne arrestatie, bij hem geweest, om hem door valsche informatiën tot eenen aanval op Dijon te bewegen hij had verzekerd met levensgevaar het fransche hoofdkwartier bereikt te hebbenmaar na zijne executie bleek bij van een vrijge leide van den genl. v. Werder voorzien te zijn geweest. Den 8 is Cremer te Parijs gearresteerd en naar Beaune overgebracht. Het geruchtdat Pruisen opmerkingen betreffende het oor- logsbudjet zou hebben gemaakt, is van allen grond ontbloot. De crimineele kamer van het hof van cassatie beett den 5 en 6 verworpen de voorzieningen van de 7 wegens den moord der genls. Lecomte en Thomas ter dood veroordeelden en van de tot deportatie in eene vesting veroordeelden Amouroux, CatonChastelMarchetteTamet en Thibuud en van de 15 overige tot lichtere straffen veroordeelden, wegens den in Maart te S. Etienne gepleegdeu aanslag tot omverwerping der regeering en wegens bet vermoorden van deu preteet de l'Espée. De 2-, krijgsraad van revisie beeft bet door den commu- nistischen kolonel Lisbome gedaan verzoek om revisie van zijn doodvonnis afgewezen. De minister Périer heeft de prefecten aangeschreven, zieti van alle inmenging in de verkiezingen, die op eemgerlei wijze de vroegere officiëele candidaturen in herinnering zou kunnen brengen, te onthouden, maar om niets te verzuimen wat strekken kan om het jammerlijke euvel der onthouding bij de verkiezingen tegen te gaan. De beer Pautrainvoorzitter van den gemeenteraad te Parijs heeft de candidatuur aanvaard in eeu zeer gematigd en verzoenend manifest, hetwelk op de democratische partij geen gunstigen indruk gemaakt heeftmaar hem daarentegen den bijval heeft doen verwerven van het Journal des Debats en van de gematigde partij. Hij is met 121,185 st. tot lid der Nat. Vergadering verkozen, terwijl 93423 st. op Pt ct or Hugo waren uitgebracht. Vau de 459,000 kiezers hebben slechts 214,600 gestemd; de conservatieve Constitutionnel en Patriehet orleanistische Journal de Parisde bonapartis- tische Ordre, al de clerikale bladen en de rechtskundige bla den le Droit en la Gazette des Tribunaux hadden dan ook on!pcOU1^"|s WMezik«!Besan9on, Rijssel en Oran zijn verkozen 7 republikeinen, te Limoges, Chambéry, Amiens Rijssel en Eau 5 conservatieven te Atreckt 1 bouapartist en te Draguignan, Marseille en Grenoble 4 radicalen. Pictor Hugo beeft eene proclamatie aan het „volk van ra rijs" gerichtwelke tot protest tegen de verkiezing van zijnen mededinger moet dienen. „Indien hij overwonnen is, schryft lui dan moet dit hieraan worden toegeschreven, dat bet ge weid alleen het woord gevoerd beeft, waarover hij zich ech ter troosten kan, omdat „eene crisis, door vrees ontstaan, nooit lang aanhoudt", eu dat, „hetgeen Parijs wilde amnes- tie, ontwijfelbaar zal geschieden, want dit is thans de eerste voorwaarde voor het behoud der rust. s De luitenant van het 6*. poraraersche regiment mlanterie Lucas is een paar weken geleden, bij het doen van een wandelrit in den omtrek van Dijon, spoorloos verdwenen

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1