rr No. 3. Vierënzeventigste Jaargang. 1872, Z O IV I) A G 21 JANUARI. ©fficiccl (?5cbccltc brandweer. (ïSlekclijkschc Qerictitcn J Bestrijding der Longziekte onder het Rundvee door afmaking. Muitschland Kelgie. Franki'ük. ALkMAABSCHEC A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,GZ, franco per post O,SO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALK MAAR, Gelet op de bepalingen van het reglement op het beheer en het behandelen der brandbluschmiddelen vastgesteld 17 September 1850 (Gein. blad n°. 53, 1° serie) en later ge wijzigd bij besluit van 28 Maart 1850 (Gem. blad n 34, 2' serie) Roepeu bij deze op alle manspersonen: a. in den loop van het jaar 1871 10 jaar oud geworden; b. zich tussclien der. ouderdom van 20 en. 60 jaren, sedert I February 1871 binnen deze gemeente gevestigd hebbende; om zioli in Jannarij 1872 voor de dienst van het braudwe- zen te doen inschrijvenwaartoe de gelegenheid zal bestaan ter secretarie der gemeenteop MaandagWoensdag en Vrijdag van iedere week, van des voormiddags 10 tot s na middags 2 ure. Zij herinneren verder belanghebbenden, dat.: Verzuim, dier inschrijving indienststelling zonder loting tenqevolqe heeft. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 19 Dec. 1871. Oe Secretaris NUHOUT VAN der VEEN. BURGEMEESTER enWETHOUDERS van ALKMAAR verzoeken de ingezetenenkunne rekeningen ten laste der gemeente, over 1871, ten spoedigste in te leveren bij den gemeente-architect. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A.. MACLAINE PONT. r, 7/»« 1872 Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOU DERS van ALK MAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de aanvragenom met 1 Eebruarij aanstaande kinderen of pupillen onderwijs te doen geven op de openbare schelen alhier, kannen geschieden bij de hoofdonderwijzers ol de hoofdonderwijzeres der betrokken inrigtingen. Burqemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Be Secretaris NUHOUT van der VEEN. De volgende tabel wijst den loop der ziekte aanin tijd perken van vier weken van 1 Januarij tot 17 Junij. Tijdperken van vier weken. -C 22 5 ÏC ~3 bx 5 O r •3 tl ."3 bx '-5 3 bX "3 S3 33 'JJ Gestorven. X3 3 Afloop onbekend. 33 N 3 bC-3 3, o A3 z 33 33 3 33 J: 5 BJ f, Ojj 33 'J 1087 612 17! 112 94 89 9 157 969 47 244 50 32 592 4 168 757 46 139 50 13 509 144 549 23 111 56 7 352 110 439 25 76 40 7 290 1 105 393 32 84 30 13 234 94 Alkmaar, 19 Jan. 1872. 1 tot 28 Januarij 29 Jan. tot 25 F br. 26 Febr. tot 25 Maart 26 Maart tot 22 April 23 April tot 20 Mei. 21 Mei tot 17 Junij. Men ziet hieruit dat, hoezeer de afmaking spoedig gestaakt was, toch de overige maatregelen, bepaaldelijk de afzonde ring' van verdacht veeeen gunstigen invloed hebben gehad. Het is evenwel waarschijnlijk dat na de staking der afmaking, hier en daar gevallen van longziekte verzwegen zijn. eti dat de cijfers der aangetasten na 28 Januarij iets hooger moeten n-esteld worden. Dit blijkt daaruit, dat toen op 1 Julij de afmaking in de provincie Zuidholland weder werd toegepast, het cijfer der aangiften weder klom. maar dat daaronder ook waren', die beesten betroffen, welke blijkbaar reeds in een gevorderd tijdperk der ziekte verkeerden. De afmaking is dus een prikkel tot aangifte. In Zuidbolland was op 17 Junij de toestand zooveel ver beterd. dat daar de afmaking weder kon worden opgevat. Van 373 in vier weken en in 70 gemeenten, was het cijter "edaald tot 89 in 33 gemeenten. In Noordholland en Utrecht werd liet besluit tot staking der afmaking voorloopig ver lengd tot 1 October, maar vóór dien tijd, op 26 Augustus, opgeheven voor sommige streken in Noordholland voor de meeste gemeenten bezuiden het IJ en in de duinstreek ten westen van den spoorweg, en in Utrecht tussclien den IJsel en de Lek. v De volgende tabeltot 9 September loopende sluit zien aan de vorige aan. Men ziet daaruit datna de hervattin^ der afmaking in de genoemde deelen van Noordhoiland en Utrecht, het cijfer der aangegeven runderen, om de boven vermelde reden weder eenigzins klom. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondene, als: een zwarte boezelaar; een huissleuteleen knipmes een ceintuureen das/e; een loterijbriefje; een goud oorbelletje; een hond; een sigarenkoker Tijdperken van vier weken. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 2'. helft der maand December 1871. M. van KLEEFE. M. J. WERT. BORNA LEN SELINK mej. de LANGE, AmsterdamH. DENIJS. HaarlemJ. STROOKER, Hellevoetsluis; P. BOS, Oudorp; J. MAREES Scliageu. Van de Hulpkantoren Dirkshorn: IJ. GROOT. Kolborn. ileer liuqo Waard: D. OOIJEVAAR, Haarlemmermeer. Spanbroek: J. HAVEBASCH Amsterdam. Vervolg van het artikel in de Economist van December 1871 over 18 Junij tot 15 Julij. 16 Julij tot 12 Aug. 13 Aug. tot 19 Sept. C3 - .O z; 2S9 64 54 23 12 145 104 222 85 24 13 2 98 91 347 119 46 23 159 110 In de volgende vierweeksche periode ligt de le. October, de dag waarop de afmaking weder algemeen werd toegepast De ziekte kon toen nergens gezegd worden algemeen te heersclien en bet totaalcijfer der wekelijks aangetasten was aanmerkelijk verminderd. In bet tijdperk van 13 Augustus tot 9 September kwamen 347 gevallen voor in 110 gemeen ten d. i. gemiddeld 3 in elke gemeente en, daar het tijdperk vier' weken omvat, gemiddeld nog niet een ziektegeval per week en per gemeente. Ilet oogenblik was dus blijkbaar gekomen om de afmaking toe te passen, wilde men nog vóór den staltijd de meeste zieken opruimen, De volgende staat omvat drie volgende tijdperken tot 2 Dec. toen het vee wegens de vroeg ingevallen vorst reeds een paar weken was opgestald. Bij het inwerking treden der wet op 1 Januarij 1871 ont braken juiste opgaven van liet, aantal door longziekte aange taste en daaraan 'overleden runderen in de provinciën Men wist alleen dat Holland en Utrecht de voornaamste brand punten der besmetting waren. Daarom werd in de eerste plaats gezorgd dat wekelijks naauwkeunge opgaven aan de Regering werden verstrekt omtrent den loop der ziekte in elke gemeente. Uit de eerste opgaven bleek al spoedig dat er meer run deren waren aangetast dan men verwacht bad. Van 1—23 Januarij waren 1087 stuks vee longziek bevondendaarvan werden 612 afgemaakt en 171 geslagt door den eigenaar onder toezigt der politie; 112 stierven, 91 herstelden; vau 89 gevallen was de ailoop nog met, bekend Er waren 157 gemeenten besmet; alleen in Holland en Utrecht lo a er zoovelen stierven en herstelden was gedeeltelijk een ge volg van de oma .gelijkheid waarin zich de districtveeartsen bevonden om een zoo groot aantal runderen verspreid over zoovele gemeententijdig te onderzoeken. Bovendien vele dier runderen reeds in de laatste maanden van '3/1) ziek geworden en stierven of herstelden in Jannarij 18/1. De aanzienlijke kosten door de onteigening van zooveel vee veroorzaakt en het gemis van de noodige middelen (op de begrooting voor 1871 was slechts eene som can f 5000 uit getrokken) gaf aanleidiag tot een Koninklijk besluit van 2b Januerij 1871 Staatsblad n°. 2), waarbij bepaald werd dat, de Minister van Binuenlandsche Zaken afmaking van long- ziek'vee voor bepaalde streken en bepaalden tijd kan doen staken Daarop werd de afmaking van Regeringswege voorloopig tot 1 Julij gestaakt in de provinciën Zuidbolland, INoordholland en Utrecht,, behalve in nog onbesmette ge deelten, waar zij. in een bijzonder geval, tot wering van besmetting noodzakelijk werd gerekend In het Uostelyk gedeelte van Utrecht en op de Zuidhollandsche eilanden waar slechts sporadische gevallen voorkwamen, bleef men de afmaking toepassen. Op de afzondering van verdacht, vee dat gemerkt werden op de handhaving van do overige wettelijke bepalingen bleef men zoo streng mogelijk loezien, en de inenting werd aanbevolen, Tijdperken van vier weken. 'H 23 X 10 Sept. tot 7 Oct. 8 Oct. tot 4 Nov. 5 Nov. tot 2 De,-. •S -=> 343 192 68 15 5 63 98 304 265 19 1 3 16 97 155 1431 8 2 21— 72 De invloed der afmaking blijkt uit deze laatste tabel ten duidelijkste; in bet laatste tijdperk werden slechts 154 run deren in 72 gemeenten aangetast d. i. gemiddeld ongeveer in 14 dagen in elke dier gemeenten. Nu was liet evenwel te verwachten dat de ziekte zieb m den staltijd nog eenmaal zou verheffeneenige weken na de opstalling zouden hier en daar, zoo meende men, enkele ver dachte runderen ziek worden en dit kon dan tot beperkte uitbarstingen der ziekte leiden die echter gemakkelijk te overwinnen zouden zjjn. Dit schijnt thans inderdaad het, ge val te zijn. Terwijl in de week van 3 tot 9 Dec. slechts 29 ziektegevallen werden waargenomen, klom dit cijfer in de volgende week (van 10 tot 16 December) tot 65. De gemakkelijke afzondering gedurende den staltijdde weinige veebeweging gedureudeii den winter, geven echter grond om te verwachten dat weinige weken voldoende zullen zijn om zooal niet de ziekte geheel meesier te wordenhaar dan toch zoozeer te doen afnemendat de verdere bestrijding niet moeijelijk zal vallen. Mo<*t bet gelukken het doel te bereiken eenige weken vóór den w'eidetijd, (een laat voorjaar zou daartoe medewerken), zoodat geen enkel verdacht beest naar de weide gebracht vvierddan zou de strijd zijn volstreden, en zou men later alleente doen hebben met uit andere landen overgebragte longzieke runderen. Het, hier verkregen resultaat zou dan welligt elders navolging vinden, en Nederland het voorbeeld hebben gegeven van eene rationele bestrijding der longziekte 's Gracenhage 25 Bocsmber 187L Ur. H. van Cappelle. Pruisen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 9, bij de behandeling der begrooting van binn. zaken, besloten om de be zoldiging der kon. policie-presidenten te üantzig, Stettin, Maag denburg, Keulen en Aken te doen vervallen, en ten opzichte van Berlijn den weuscb geuit, dat de regeering met het gemeente bestuur in overleg zou tredenom daaraan enkele afdeelin- gen der policie overtedragen. De minister meendedat de meeste der genoemde steden spoedig zouden inziendat zij door dit besluit een noodlottig geschenk van bet Huis ont vangen hadden. Den 11 beeft de minister van financiën een wetsontwerp betreffende liet verleenen van pensioen aan staatsambtenaren ingediend. Den 15 is de begrooting van buit. zaken aangenomen, bij welke gelegenheid prins Bismarck de noodzakelijkheid deed uitkomen van bet behouden der pruisische gezanten aan de duitsche hoven en zich sterk verklaarde tegen de verkeerde theoriedie wildat de stem van de vertegenwoordigers der Bondsstaten zal afhangen van de toestemming der bij zondere Landdagen. De beer Burgers beklaagt zich in de MitteVrhein.-Zeitwg over de redactie der Rheinische Zeitungdie een gedeelte van zijn schrijven over den heer Curtis heeft weggelaten, en wel dat, waarin hij zijne onbekendheid betuigt met hetgeen, na zijne afwijzingtussclien dien heer en anderen is voor gevallen en waarvan hij de opheldering overlaat aan wie bet aangaat. Hij voegt er thans bijdat het te Keulen reeds lang geen geheim meer is, dat de zending van den heer Curtis nog een naspel heeft gehad, en wel eene samenkomst van iemand met den Keizer, en later tijdens den oorlog reizen naar het duitsche hoofdkwartier en naar Wilhelmshöhe. De minister van onderwijs en eeredienst v. Miihler heeft aan zijne ambtgenooten kennis gegeven van zijn voornemen om zijn ontslag te vragen. De minister van oorlog heeftop het daartoe gedaan ver zoek de aan den Staat behoorende garnizoenskerk te Keulen voor liet houden van godsdienstoefeningen der vereeniging van oud-catholieken aldaar beschikbaar gesteld. Tot het stichten eener oud-catholieke gemeente in die stad.zijn reeds aanzienlijke bijdragen ingekomen. Beieren. De commissie der 2'. Kamer voor bet voor- stel- Burth-Schiittinger heelt het met 11 tegen 6 st. goedge keurd maar met, 9 tegen 8 st. verworpen een amendement van haren voorzitter, volgens t welk alle Bijkswetten in Beieren niet geldig zouden zijndie de aan Beieren bij de verdragen van Versailles voorbehouden rechten aantasten. Wurtemberg. Te Stuttgart hebben omstreek 300 let terzetters deelgenomen aan eene werkstaking ter bekoming eener loonsverhooging van 25 p.c., en voor een deel de stad verlaten. Hamburg. Men tracht 2 nieuwe stoombootmaatschappijen opterichten ter verbetering der gemeenschap met Noord- America. Voor de eeneuitgaande van hamburgsche koop lieden en bankinstellingen is 10 voor de andereuitgaande van eenige hamburgsche en berlljnsche tinna sis 7 miljoen th. benoodigd. Saksen-Coburg-Gotha. De reeds vrij lang geleden door het gemeentebestuur van Gotlia verplichte inenting^ is niet doorgezet, wegens het verzet der bevolking. Wekelijks wor den daar van de nog geen 20000 inwoners 40 a 50 door de pokken aangetast, voor velen met doodelijken afloop. Het Hof heeft daarom zijn jaariijksch vertoef in die stad uitge steld en de Landdag heeft zijne zittingen verdaagd. Onder !,et behoorlijk ingeente garnizoen zijn slechts 2 lichte geval len voorgekomen. Elzas-Lotharingen. Bij de thans uitgevaardigde wet, wordt het Rijksland verdeeld in drie districten, Boven-Elzas met 6, Beneden-Elzas en Lotharingen elk met 8 kreitsen. Aan het hoofd der regeering staat de opperpresident te Straatsburg, die bijgestaan wordt door een „Keizerlijken Raad." De districts-presidenten oefenen de functiën der voormalige fransehe prefectende kreits-direoteuren die van onderprefecten uit. Het indertijd te Nancy gevestigde agentschap om jeugdige emigranten uit den Elzas geldelijke ondersteuning te ver leenen is thans opgeheven dewijl de knapen in den Elzas den lust verloren hebben naar Frankrijk te emigreeren, om tot „wrekers" van bun vaderland te worden opgekweekt. Vele' der geëmigreerde knapen zijn ook reeds teruggekomen, daar men hen in Frankrijk volstrekt niet zoo ontvangen en behandeld had als hun beloofd was. De mijnwerkers en fabriekarbeiders te Yezin hebben den gestaakt en arbeid hervat, zonder verhooging van loon te hebben bekomen. x Te Charleroi heerscht mede eene greoe onder de mijnwer kers. Drie bataljons karabiniers zijn daar aangekomen. De directeuren der gezamenlijke kolenmijnen hebben besloten niet toetegeven aan de eischen der werklieden. Te Bergen is een voormalig beambte der Nat. Bank aldaar, beliooreude tot eene zeer geachte familie, in hechtenis geno men als verdacht de dader te zijn van den eenige weken geleden bij dien Bank gepleegden diefstal van 475,000 fr. Verscheidene brusselsche wissel-agenten hebben beleenin gen ten gezamenlijke bedrage van 20000 fr., aangegaan op fransehe 5 p.c. staats-schuldbrievendie spoedig na de be leening bleken nagemaakt te zijn. De belgisclie koopvaardijvloot is in 1871 vermeerderd met, 4 en verminderd met 12 schepenen telt er thans nog 60. Den 16 heeft de minister Monclieur in de Kamer van Ver tegenwoordiging voorgesteld om het voor de spoorwegen aangevraagde crediet van 12 miljoen met nog 4 miljoen te verhoo<*en. Van regeeriugswege werd ook eene crediet-aan- vraag van 730,000 fr. tot verbetering van het munitiebrood ingediend. De Keizer van Brazilië heeft den 5 de zitting van liet Parijseke Acclimatatie-genootschap, den 7, met zijnen behuwd- V»»«/~»or1 m* Aaii nnna .7ninmll.p PP.n dinftt* llil d.6H llGCF ThÏ6TS% X £tlijaLUC xxGGiiiuaoanc-t^cuutJi-ouiiap, i «"j* broederden prins v. Joinville een diner bij den heer Thiers gevolgd door eene schitterende receptieen den 8 een feest maal van het parijsche genootschap voor den vrijen handel bijgewoond. De aartsbisschoppen van Rouaan en van Rennes en 5 andere prelaten hebben eene petitie aan de Vertegenwoordi ging gerichtwaarin zij betoogendat het ware doel der aanhangige voordracht op bet lager onderwijs is om alle bij zonder en godsdienstig onderwijs in ET-ankrijk onmogelijk en den Staat tot souverein bekeerscher van het gemoed der kin deren te maken. De aartsbisschoppen en bisschoppen van KamerijkBourgesAtrechtNevers Autun en Amiens hebben hunne instemming met dit adres bekend gemaakt. Te Parijs heeft zich, onder de leiding van dr. Irédaull, een „comité van catkolieken" tot handhaving van het gods dienstig onderricht op de lagere school gevormdt welk almede een adres aan de Nat. Vergadering heeft gericht en met zijne vorming door den bisschop van Orleansin een openbaar schrijven levendig is gelukgewenscht. De meerderheid der commissie van de Nat. Vergadering is voornemens een tegenontwerp intedienen, t welk reeds de onderteekening van nagenoeg 40 Afgevaardigden draagt, en waarvan de hoofdstrekking is om de benoeming der onder wijzers aan de prefeeten en de inspecteurs der Academie te ontnemen en uitsluitend, naar bij de wet vasttestellen regelen, aan de gemeenteraden overtelaten; om uit de sckoolcommis- siën het element der Universiteit te weren en haar enkel uit gedelegeerden van het district te doen bestaan en om voor de acte van bekwaamheiddie de minister Simon van de geestelijke onderwijzeressen wil eischen de tegenwoordige bisschoppelijke vergunningen in de plaats te stellen. Bij den gemeenteraad van Parijs is eene voordracht inge diend om eene belasting naar de huurwaarde zonder ont heffingen of vrijdommen intevoeren en wel van 100 tot 600 fr. 4 p.c. en boven dat bedrag klimmende tot 15 p.c. Er staan aldaar thans 80000 apartementen ledig. In eene den 10 door de sydieale kamers te Parijs belegde vergadering van handelaars en industriëelen, welke door 700 a 800 personen is bijgewoond en waarin door verscheidene Afgevaardigden, o.a. de heeren W olowski en Feruy, het woord is gevoerd, is met alg. st. op 2 na eene motie aangenomen waarbij nadrukkelijk tegen het belasten der grondstoffen ge protesteerd en aan elke andere belasting boven het uitschrij ven van in- en uitgaande rechten de voorkeur gegeven wordt,. De Vereeniging van landbouw 1e Bordeaux en eene bij eenkomst van handelaars te Marseille hebben mede tegen de voorgestelde belasting geprotesteerd terwijl in verscheidene andere steden met, hetzelfde doel meetings worden gehouden. Bij de heropening van den theologisehen cursus in de Sor- bonne heeft een der hoogleerarende abt Mériceene rede voering gehouden, die als eene tormeele verklaring van onder werping der theologische faculteit van Parijs aan het decreet van het concilie omtrent de onfeilbaarheid kan beschouwd worden. De ratificatiën der additioneele frankfortsche overeenkomst zijn den 12 uitgewisseld. De gemeenteraad van Parijs heeft besloten de 40 gala rijtuigen der stadgeschat op eene waarde van 300000 fr., in het openbaar te doen verkoopen. De gewezen genl. Cremer is door de rechterlijke overheid te Beaune op vrije voeten gesteldhij bevond zich den 12 reeds weder te Parijs. De 4*. krijgsraad van Versailleswaarnaar de raad van revisie den heer Ulbach, directeur-gérant van la Cloche, ver wezen had, heeft den 11 het vonnis van den 3™. krijgsraad, waarbij hij tot 3 jaren gevangenisstraf en 6000 fr. boete veroordeeld was, vernietigd, de aanklacht van hoon en laster voor ongegrond verklaarden hem veroordeeld tot 3 maan den gevangenisstraf en 3000 fr. boetewegens het mede- deelen van een onnauwkeurig verslag van het verhandelde op de terechtzitting van een der krijgsraden. De prefect der Isère heeft de ontbinding gelast van eene te Grenoble bestaande lees-societeitdewijl die vereeniging een almanak had uitgegeven, in welks kalender de namen der gefusilleerde en gesneuvelde Commune-hoofden gedrukt ston den alsof het heiligen en martelaars waren. De Moniteur noodigt alle fransehe vrouwen uit om het voorbeeld van de vrouwen in den Elzas te volgenen eene inschrijving te openen ten behoeve der bevrijding van de be zette departementen. De hertog de Persigny, een der voornaamste en invloedrijk- rijkste leden der bonapartistische partij, is te Nizza, werwaarts hij zich tot herstel zijner zeer geschokte gezondheid begeven hadin 63jarigen ouderdom overleden. De vendéesche genl. Cathelineau doet eene reis door het zuidenom de zaak van den legitimist,ischen pretendent te bevorderen. Op vele plaatsen is hij met ingenomenheid ont vangen vooral te Avignonwaar zijne tegenwoordigheid tot verscheidene manifestatiën onder de kreten van „leve de Koningleve de Bourbons! Leve Hendrik V! heeft aanleiding gegeven. Bij een der contra-manifestatiën, is de heer Cathe lineau toen hij zich op het balcon van zijn hotel vertoonde om de volksmenigte tot rust aantemanenmet steenworpen begroetdoor een van welke zijn zoon ernstig gekwetst, is. De heer Guizot heeft den hem door het 1 ransche Instituut, wegens zijne Mémoires en zijne Htstoire de Irancetoege- kenden tweejaarlijksehen prijs van 20000 fr., bestemd tot een driej aarlijkschen prijs van 3000 fr. voor het beste werk, ge durende 3 verloopen jaren geschreven over een der grootste tijdperken van de fransehe letterkunde of over het leven en de werken van een der groote fransehe schrijvers. Het verkoopen op den openbaren weg van het bonapar tistische orgaan le Gaulois en van het radicale blad la Con stitution is verboden. Den 13 is te Parijs burgerlijk en den 14 te Chantilly kerkelijk vollrokken het hwelijk van prinses Margaretha v. Orleans,

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1