Groot Btriüanjc en Oorlam!. OoüiIcii i'ij k - ili»n^;ui'i|<b Zwitserland. itnlie. Sl>aii|e. Werccnigclt* Kluten. nintjoiilaiitl. Jugcsoiibcu Sjlufikcu. oudste dochter van den hertog v. Nemours, met den poolsoheu prins Ladislas Czartoryski. De kerkelijke inzegening ge- scl/iedde door den bisschop van Orleans, en werd o.a. bijge woond door den Keizer van Brazilië, als vertegenwoordigende den graaf v. Eu. Aan 20 der compagniën van de brandweer in het depar tement der Seine en in naburige gewesten en aan een hon derdtal harer leden zijn zilveren medaljes, en aan een tachtig tal andere leden getuigschriften toegekend, ter zake van be toonden ijver bij het blusschen der brandstichtingen van de Commune. In eene ten huize van graaf de Meaux te Versailles ge houden bijeenkomst an omstreeks 00 legitimisten, orleanisten en fusionisten heeft de heer de Falloux eene rede uitgespro ken waarin hij het herstel der monarchie als het eenige redmiddel tegen de Commune eu tegen het Keizerrijk heeft voorgesteld. Hij wenschte, dat de graaf v. Chambord Koniug zou worden en dat de prinsen v. Orleans de kon. familie zouden uitmakenwelk voorstel geenszins de onverdeelde goedkeuring der aanwezige legitimisten wegdroeg. Le Figaro heeft hare inschrijving voor de betrekkingen der door de Commune vermoorde gensdarmes gesloten. Zij heeft 274,000 fr. opgebracht. De bij decreet van 22 Jan. 1852 vervreemde goederen der familie Orleans hebben eene waarde van nagenoeg 81 mil joen, en de bezittingen, welke bij latere decreten verbeurd zijn verklaard, eene van 36^ miljoen. De waarde der nog niet vervreemde vaste goederen bedraagt 4li, die der roe rende bijna 4J. miljoen. Te Luneville is een duitscher vermoord. De dader, Cremel genaamdis te Chalon gearresteerd. Nationale Vergadering. In de zitting van den 10 heeft de heer üahirtl voorgesteld om de discussie over de belastingwetten te schorseu en eerst het vraagstuk van den terugkeer der Vergadering naar Parijs uittemaken maar op aandrang van den heer Thiers is daaraan geen gevolg gegeven. Den 11 heeft de radicale parijsche Afgevaardigde Brunet een voorstel gedaan, dat door de rechterzijde met, toej niching begroet, maar waarvan de urgentie geweigerd is. Hij wilde het door goddeloozen en bedriegers op den weg des verderfs gebrach te Frankrijk «liet zwaard Cods en de verlosser der natiën'", herscheppen door zich, bij 3 wetsartikelen, volkomen te wijden aan Cod en Christusen ten blijke daarvan op het voor malig plein van den Koning vau Rome te Parijs een tempel te stichtenwelkeeven als de fransche standaardtot opschrift zou voerenCod beschermt FrankrijkChristus overwintregeert, en heerscht,." Den 12 heeft de heer Wolowski een ontwerp ingediend, strekkende om tijdelijkonder den naam van „oorlogs belasting ter bevrijding van het fransche grondgebied" een recht van bewoning a 15 p.c. te heffen van de gebouwde eigendommenberekend naar de huurwaarde. Het werd urgent verklaard en naar de commissie voor het budjet van van 1871 verzonden. Door den minister van financiën werden de nieuwe tarieven betreffende eenige grondstoffen ingediend. De daarvan geheven rechten zullen bij den uit voer der bereide stoffen volgens zekere grondslagen worden terugbetaald. De heer Trévemue drong aan op afdoening van zijn sedert lang aanhangig voorstelom aan de depar tementale of permanente cominissiën het recht te geven, zich. ingeval de Kamer op gewelddadige wijze belet mocht worden bijeen te komen tijdelijk, ter handhaving van orde en wet. als staatkundige vergadering te vereenigen. Daardoor zou z. i. een der voornaamste bezwaren van de rechterzijde tegen den terugkeer naar Parijs vervallen. Dc Kamer besloot echter om eerst over dit voorstel te beraadslagen nadat omtrent dien terugkeer zal zijn beslist. De commissie voor de legerorganisatie keurde een artikel goed, bepalende, dat elk soldaat, die na 1 jaar in dienst te zijn geweest niet kan lezen en schrijven, onder de wapenen zal worden gehouden totdat hij zulks geleerd zal hebben. De commissie voor het voorstel van den heer de Pressensé c.s., tot het in vrijheidstelleu van alle wegens den parijschen opstand gearresteerde personendie de commune beneden den rang van 2en. luitenant gediend en zich aan geene onder het gemeene recht vallende misdrijven schuldig gemaakt heb ben heeft zich eenstemmig voor de aanneming daarvan ver klaard. Het in eene bijeenkomst van het linker-centrum door den heer Picard gedane voorstelom de republiek uitteroepen is als ontijdig opgegevennadat eenige tegenwoordig zijnde leden van het, rechter-centrum verklaard haddendat die fractiede vestiging der monarchie voor het tegenwoordige oumogelijk achtendeniet ongeneigd zou zijn om later tot het bedoelde voorstel toetetreden. De bcgrootings-commissie heeft zich den 12 verklaard voor het handhaven eener jaarlijksche schulddelging van 200 miljoen. Van regeeringswege is aan het comité van houders van buitenlandsche schuldbrieven kennis gegevendat de gezant te Weenen gelast is om op officieuse wijze de houders van oostenrijksche schuldbrieven behulpzaam te zijnten einde eene regeling hunner eischen te verkrijgen. Bene koninglijke commissie is benoemd om een onderzoek intest.ellen naar de eigendommen en inkomsten, toebehoorende aan of beheerd wordende door de universiteiten van Oxford en Cambridge, en naar de wijze van beheer dier eigendommen. In eene den 9 te Birmingham gehouden meeting is met alg. st. besloten om een fonds te stichten tot restauratie van het kasteel van Warwick, en daarvoor aanstonds 5U0 bijeengebracht. De Admiraliteit heeft aan den uitvinder van een torpedo, die 15000 vorderdeindien dit werktuig zoo voldoende bleek te zijn als hij verzekerde na gedane proefneming dat bedrag uitbetaald. Den 9 heeft de graaf v. Derby op de door 4000 personen bijgewoonde jaarlijksche meeting der conservatieve werkmans associatie te Liverpool het woord '-evoerd, waarbij op ondub belzinnige wijze bleekdat hij tot de conservatieve partij behoort. Hij trok hevig tegen de regeering te velde en keurde de plannen van Se.ott Russell af. Den 10 is te Limerick een banket aangeboden aan de Parlementsleden Butt en Smyth, waaraan p.m. 100 personen hebben deelgenomen. De gewone feestdronk op de Koningin werd door den voorzitter ingesteld, en zij die zulks af keurden werdon verwijderdmaar het orchest heeft geen gehoor kunnen verkrijgen voor het, engelsehe volkslied. Butt werd o.a. als de advocaat van Kelly verwelkomd en verwierf luiden bijval op zijne toespraak. Bij de komst der beide gasten in de stad. werden zij aan de station door 5000 menschen opge wacht en in optocht naar het standbeeld van O'Connell geleid, waarbij Butt de menigte aansprak en tot geduld en stand vastigheid vermaande. Den volgenden avond is eene niet druk bezochte meeting gehouden in de overdekte botermarkt. Ter verdediging der haven van Portsmouth worden op gemetselde grondslagen2 ijzeren forten gebouwdelk in omtrek 400 en hoog 30 voet, elk gewapend met 24 600pon- ders en 25 400pondersen elk zonder die bewapening 4511,000 zullende kosten. Den 11 heeft in eene kolenmijn in de Lynvi-valleiin Wales, eeue ontploffing plaats gehad, waarbij il mijnwerkers zijn omgekomen. Nabij het lijk van een der slachtoffers werd dicus lump open gevonden. Den 12 is het doodvonnis uitgesproken over den heer John Selby Ikatson, laatstelijk directeur van het, Stotwell-gyTnnasium te Londen, een hoogbejaard en geacht, godgeleerde, geschied en letterkundige, die den 8 October zijne echtgenoot den hersenpan ingeslagen had. Volgens zijr.e verklaring, had zij hem zeer dikwijls getergd en was hij zich zelveu altijd meester gebleven, totdat hij ten laatste zich door zijne drift liet me deslepen. De r. c. bisschop van Kerry (Ierland) heeft, aan de in woners zijner diocese eene ernstige waarschuwing gericht tegen de beweging ter verkrijging van een afzonderlijk iersch bewind, welke beweging hij noodlottig voor Ierland en on dankbaar jegens de Rijksregeering, die zoo veel voor Ierland gedaan heeft,noemt. De Synode der episeopaalsche Kerk in Ierland heeft den 12, alvorens uiteen te gaan, besloten om van hare konings gezindheid te doen blijkendoor de Koningin schriftelijk geluk te wenschen met het herstel van den prins v. Wales. Dergelijk besluit is den 13 genomen in eene vergadering der magistraatspersonen in het graafschap Dublin. Oostenrijk. Bij den Rijksraad is een wetsontwerp in gekomen tot wijziging der statuten van de Bank, bepalende dat het bedrag waarmede de som der in omloop zijnde bil jetten 2U0 miljoen overtreft,, in goud of zilver voorhanden moet zijn, en dat het bedrag, waarmede de loopende biljetten en de in de Bank liggende gelden den voorraad specie over treffen door gedisconteerde wissels of in beleening gegeven effecten of door wissels op het buitenland gedekt moet zijn. Den 13 is de discussie over het adres van antwoord ten einde gebracht. De Afgevaardigden uit Tyrol verzet'ten zich tegen de paragrafen betreffende de verhouding van den Staat tot, Kerk en Schoolen de verbetering van den geulelijken toestand der lagere geestelijkheid. De polen verklaarden dat zij jegens de regeering geen wantrouwen voeden, maar dat zij het in het, adres vervatte votum van vertrouwen als voorbarig aanmerkten. Zij zouden een amendement voorstellen, strekkende om het galicische vraagstuk van de hervorming van het kiesstelsel aftescheiden. Den 15 is dit amendement, afgestemd en vervolgens het ontwerp-adres onveranderd aangenomen. Den 7 is te Lausanne eene groote manifestatie gehouden ter eere der nagedachtenis van de aldaar tijdens hun inter- nement overleden fransche soldaten. (5000 Personeii, voor afgegaan door een muziekcorps en eene driekleurige vlag benevens eene deputatie uit de Eerste Kamer van de Bonds vergadering he'-ben deelgenomen aan de inwijding van een op de begraafplaats opgericht, gedenkteeken. Catholieke dagbladen deelen een adres mede gedagteekend uit Palermo, waarin de gewezen Koning van Napels als den recht matigen souverein des lands gehuldigd en de hoop op de herstelling van zijn gezag betuigd wordt. Het zou door niet, minder dan 789,108 personen onderteekend zijn. De Paus heeft, msgr. de la Placedie langen tijd in het binnenland van China is werkzaam geweest zonder in eenige botsing te komen met, de plaatselijke overheden tot apos tolisch vicaris van China en tot, bisschop van Peking benoemd. De commissie der Kamer voor de wetsvoordrachten van deu minister van oorlog heeft zich met zijn outwerp omtrent het stelsel van wapening vereenigd. De Kamer heeft, al dc hoofdstukken der begroot,ing van ontvangsten voor 1872 goedgekeurd. Te Napels heeft zich eene maatschappij gevormd tot op richting eener pakketdienst op Nieuw-York. De zitting der Cortes van 1871 is gesloten en die van 18/2 tegen 22 Jan. bijeengeroepen. De Koniug heeft den genl. Esparterohertog der Orer- winning, bij eigenhandig schrijven benoemd tot, prins v. Ber- yara de plaats, waar die generaal in der tijd de capitu latie met den bevelhebber van het carlistische ieger sloot,. Op den verjaardag van bet overlijden van den maarschalk Prim (4 Jan.) is te Madrid eene plechtige kerkelijke dienst gehouden welke door den Koning en den maarschalk Serrano, maar door slechts weinig radicalen en republikeinen bijge- woond is. Cespedeshet hoofd van den opstand op Cubaheeft, met 2 andere hoofden de wijk naar Curafao genomenwaar hij zich ernstig krank bevindt,. Te Madrid heeft zich een comité gevormd om te protes teeren tegen het heffen eener belasting van de rente van binnen- en buitenlandsche schuld. Na het ontvangen van zeer voldoende berichten van Cuba, zijn de ministers bet eens geworden om den heer Balmasedu kapitein-generaal van het eiland te laten blijven. De regeering heeft eene circulaire aan de gouverneurs der provinciën gezondenten einde deze aautesporen om door wettelijke middelen de tegenstanders der bestaande maatschap pelijke instellingen te bestrijden, en vooral de Internationale, die buiten de wet staat. I'Mi'liigial. Den 4 is bij de Kamer het budjet voor 1872 73 ingediend; ofschoon eene aanzienlijke som ter voltooiing van het spoor wegnet uitgetrokken is, is het eindcijfer 143 miljoen reis minder dan de loopende begrooting van 23770 miljoen; deze uitkomst is verkregen door nieuwe besparingen a 450 miljoen en door het afstaan door den Koning van 87 j miljoen, waarop de civiele lijst hem recht gaf. In de Wetg. Vergadering van Louisiana is eene staatkun dige verdeeldheid ontstaan. Als oorzaak daarvan noemt men het gewelddadig ter dood brengen van een lid dier Verga dering dat de gevangenneming van een ander wilde ver hinderen. Een regiment heeft bevel ontvangen naar Orleans opterukken. Den 9 is in 55jarigen ouderdom overleden de geul.-majoor Halleekdie gedurende een gedeelte van den burgeroorlog opperbevelhebber de noordelijke legers was en veel tot hunne o\ erwinning heeft bijgedragen. De Wetg. Vergadering van Nieuw-York heeft eene com missie benoemdten einde den stand Oer zaken van dtn Erie-spoorweg te onderzoeken. Tevens is eene wet ingediend tot, het feitelijk ontslaan van de tegenwoordige ambtenaren dier spoorweg-maatschappij, en tot, het houden eener nieuwe verkiezing onder toezicht van den procureur-generaaldie uitspraak zal doen omtrent het stemrecht, verbonden aan zekere aandtelenwelke op onwettige of informeele wijze zijn uitgegeven. Een aanzienlijk gezantschap uit Japan is te S. Francisco aangekomen, liet bestaat uit den eersten minister, den voor zitter van den Geheimen Raad de ministers van openbare werken en van financiën den tweeden minister van buit. zaken 8 secretarissen 21 officieren en 20 jonge edellieden. 5 Japansche prinsen zijn in America aangekomen, om er hunne opvoeding te voltooien. Het Hoog Gerechtshof heeft op nieuw een vonnis geveld, waarbij de constitul joneele geldigheid van de legal tender ad wordt erkend. Verkiezingen. De Democratische Vereeuiging te Am sterdam heeft besloten om tegen 1 April door het, geheele land een petitionnement ter invoering van het algemeen stemrecht te organiseeren. Staïen-Generaal. De R Kamer heeft, den 17hettrac- taat. over den afstand onzer hezittingen ter Kuste van Guinea met 29 tegen 6 st., en den 18 de tractateu met, Engeland nopens Sumatra en den aanvoer van vrije arbeiders uit Britseh- ludio naar Suriname met als. st. en hel, wetsontwerp tot in koop en amortisatie van Nat. Schuld met 28 tegen 6 st. aangenomen. De Kamer is daarna gescheiden. Benoemingen. Tot directeur van liet postkantoor te Har derwijk is benoemd de heer I). J>. v. d. Poort Maarschalk; tot directeur van bet postkantoor te YVormerveer de heer jr. li. A. v. Foreest, thans directeur van het postkantoor te Haarlemmermeer. Tot burgemeester van Uudcarspel is herbenoemd de heer Kroon Mz. De ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Schagen IVT. de Jongh v. Arkel is uit 's Rijks dienst ontslagen. 's RijksMiddelen hebbeniu 1871 opgei racht/"77,057,467, tegen/ 75,682,626 in 187Ü. De raming bedroeg/'73,S0ó,462. Belastingen. Bij kon. besluit van 14 Dec. zijn premiën toegekend voor het, acblerhalen van sluikerijen ensluikersin zake de in- en uitgaande rechten en accijnsen. Scoor wegen. Voor den Nederl.-Wesitaalschen spoorweg zijn te Zutpheu 661, in de graatschapsgemeenten 2679 aan deden geplaatst. De gemeenteraad van Leiden heeft deu 17 besloten, voor 206900 deeltenemen in de leeniug voor den spoorweg Lei denUtrechtonder voorwaardedat die leening volgetee- kend worde. Onze mededeeling betreffende de aanbieding van een engelsch huis (de firma Hutton, Vignoles Sp Cie. te Londen) voor den aanleg van een hollandsch-friesclen spoorweg, gold eeue lijn van Amsterdam over Purmercude, Beemster, Avenhorn, Berk hout, Hoorn. Zwaagdijk, Nibbixwoud, Mid« oud, Twisk en Opperdoes naar Medemblik eu eene van Hindeloopen over Workum en Bolsward naar Sneek met eene stoomvaart,- verbinding over de Zuiderzee, tot, voorbereiding van welken spoorweg een comité uit. de betrokken gemeenten sedert eenigen tijd werkzaam is. De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft den 17 be sloten voor 96000 deeltenemen in deu spoorweg Til burgNijmegen. De pruisisehe Vertegenwoordiging heelt de voorgestelde staats-subsidie voor den spoorweg Euschede-Munster toe gestaan. Marktwezen. In 1871 zijn ter waag te Hoorn gewogen 6856 stapels kaas, wegende 1.727.354 ponden. Nieuwe Ondernemingen. Eenige burgemeesters en an dere ingezetenen van het GooiUtrecht en Amsterdam zijn voornemenseene Bouw- en Ontginning-maatschappij voor Gooiland opterichten, ten einde, in verband met, den Ooster spoorwegaldaar vaste goederen aan 1e koopeudie met huizen te bebouwen en met tuinen te versieren eu dan te verkoopen of te verhurenen zoo doende het Gooiland tot eene voorstad van Amsterdam te maken. Tuinbouw. Ter bevordering van de bloemkweekerij te Akersloot, werd in December 187I eene vereeuiging opge richt, die thans 21 leden telt. Ooftteelt. De heer de Beucker geeft, in het Handelsblad van Antwerpen te kennendat door de lievige vorst in De cember j.l. de fruilboomen en vele andere uithecmsche ge wassen zeer veel geleden hebben, en hij daarom zeer vreest voor den oogst. Als beste middel geeft bij aanom dit jaar de fruitboomen zeer kort te snoeien, eu wel tot op bet frissehe houtdewijl men bemerken zaldal het merg van het jonge houtvooral bij de pereboomen zwart is en dat het merg onder de bloembot eene zwarte stip heeft. Kerkelijke zaken. Met den aanvang des jaars waren in de ned. lierv. Kerk 140 predikant.s-plaatsen vacant, tegen over p.m. 20 beseliikhare eandidaten. De gemeenteraad van Amsterdam heeft, met, 34 tegen 4 st., tegen het gevoelen van B. en W., het verzoek ingewil ligd van kerkeraften der herv. gemeenten te Sloterdijk eu Dieinen om afstand te doen van het, recht van agreatie op de beroeping van predikanten aldaar. Feesten. De orthodox-gereformeerden op de eilanden Yoorn en Putte hebben te Brielle een huis aangekochtom daarin een weeshuis voor kinderen van hunne eigen richting te stichten, en op deze wijze het feest van 1 April 1872 te vieren. De brielsche commissie voor de feestviering van 1 April handhaaft, tegenover de bedenkingen van sommigesub-com- missiëndie eene nuttige instellingb. v. een gesticht voor oude zeelieden, wenschelijker achten dan een monument, haar ontwerp, dewijl de grootere kostbaarheid van audereplannen de uitvoering onverzekerd zou doen blijven. Den 15 is bet, honderdjarig bestaan van het evang.-luther- sclie diaconie oude mannen- en vrouwen- eu weeshuis te Amsterdam gevierd. Aanbestedingen. Den 13, door den kerkeraad der herv. gemeente te Aalsmeer, het bouwen van een nieuw en het afbreken van het oude wees- en armenhuisaan D. Been voor 13649. Den 18, te 's Gravenhagehet maken van een post- en telegraafkantoor op de bestaande fundeering, op d&Gedempte Blaak te Rotterdamminste insehr. Rooijakkers en Everts te Helmondvoor 262,000. Bouwwerken. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten, liet, tegenwoordige telegraafkantoor tevens tot post kantoor interiehtenmet eene woning voor den directeur. Gieten. Het, Ned. Zendelinggenootschap heeft in 1871 aan eontributiën collecten enz. ontvangen f 7S,217,18. De Koningin heeft een canapé-kussen gezonden voor de loterij, ten behoeve van een opterichten gesticht voor oude lieden te Egmond aan Zeedoor eene dames-commissie te Leiden ondernomen. Mevrouw S. C. P. du Rieu, wed. mr. L. C. huzac te Leiden heeft gelegateerd: aan het instituut voor doofstommen te Gro ningen, het iustiluut voor onderwijzing van blinde kinderen te Amsterdam en het arme wees- en kinderhuis te Leiden elk 1 obligatie Rusland groot f 1000, aan de waalsehe dia conie. de waalsehe kerk, de herv. diaconie en de herv. kerk te Leiden elk 2 dergelijke obligatiën; aan de r. diaconie, bet r. o. weeshuisliet lut.lt. weesbuis en de leidsche maat schappij van weldadigheid elk f 500aan het israël. armbe stuur f 200. Ramten. Den 1 4 zijn de pak- en machinekamers der meekrapfabriek van deu iieer J1). Zocher onder Spaarndam uitgebrand. In den avond van 11 Jan. is te Sliedrecht een gebouw, bewoond door 16 huisgezinnen, in korten tijd afgebrand. In den morgen van den 13 is op den grooten weg te Duiven het, lijk gevonden van een man uit Arnhem, die ge heel verbrand was. 's Avonds met, paard en kar huiswaarts keerende had bij iu eene herberg te Duiven zijne pijp op gestokenzoodat hij waarschijnlijk door het vlam vatten zijner kleederen is omgekomen. Recutszaken. B. Driessen iswegens den moord op den veldwachter Branderhorst te Velp, veroordeeld tot 20 jaren tuchthuisstraf en vervallenverklaring van de militaire dienst,. De auditeur-militair in de 3'. afdeeling is door den advocaat-liscaal gcmactuigd om tegeu dit vonnis appèl aan te teekenen. Misdrijven. Den 14 heeft een 26jarig jongelingza delmaker 1e Altén (Noordbrabant), een 30 meisje, waarmede luj vroeger verkeerd had op den publiekeu weg tusschen Alfen en Baarle-Nanssau, aangevallen en, terwijl hare zuster om hulp vluchtte, met 7 wonden vermoord. Hij is weinige uren later iu hechtenis genomen Te Harderwijk is in den nacht van 1213 Jan. inbraak gepleegd iu liet, postkantoor en daaruit ƒ500 a/600 ontvreemd. Bevolking. Rij de volkstelling op L Dec. 1869 telde Noordhollaud 577,436 inwoners, waarvan te Amsterdam 26 4,694, Haarlem 30530, Helder 18366, Zaandam 12026, Alkmaar 11544, Haarlemmermeer llt'72, Hoorn 9381, Niou- weramstel 806), Zijpe 669'), Hilversum 6614. Texel 6261, Enkliuizeu 5426 Edam 5185, Purmerende 4568, Beemster 37/0, Velsen 3577, Bloeinendaal 3524 Wormerveer 3437, Assendelft 3148, Beverwijk 3138, Huizen 3086, Aalsmeer 3067, Weesp 3051, Bloten 30/1. Tersclielliug 3011, Heem stede 2370, Krommenie 2829, Monnikendam 2740, Naardeu 2651, Schagen 2645, Westzaan 2445, Koog a. d. Zaan 2351, Barsingerhorti 2500, Andijk 2242 Heerniigowaard 2241, Zaandijk 2225 Medemblu 218o, Wieriugeu 2133, Ouder- a.nstel 2096, Hoogwoud 2091, Berkhout 20 tl Laren 2029 Uitgeest 2026de Rijp 20 8. De voormalige stad Muiden had niet meer dan 1626 inwoners. Vau de niet. ge noemde gemeenten om Alkmaar telde Heyloo 1105, Liiuiueti 728 Castricum 1357. Heemskerk 1329, Akersloot 1298, Zuid- eu Noordschermer 1104, Scherinerhoru 1.40, Oterleek 706 üudorp 573, S. Pancras 433, Koedijk 985, Broek op Langedijk 1243, Zuidscharwoude 934, Noordscharwoude 733, Uudcarspel 1062, Hareucarspel 1864 VVarinenhuizen 11 45, Schoorl 1195, Bergen looi Egmond a. Zee 1825 eu Eg- mond-binneu 12:3 inwoners. Overleden den 11, t,e Zijderveld, gein. Everdingen, Arie V erhoeffoud 102 jaren en 8 maanden. Hij was nimmer ziek geweest. Missie te Rome. De nederlandsclie bisschoppen hebben een adres aan den Paus gericht,waarin zij hun leedwezen betuigen over liet besluit der Vertegenwoordiging 0111 het gezantschap bij Z. H. intetrekken, en de hoop le kennen geven, dat de Paus zijnen nuncius te 's Gravenhage zai laten blijven. Staats-loterij. Trekking der 5». klasse, F. week. Nu 4878 f 2(100 No. 13950 1500, No. 569, 1024,2904,3432, 9 438 en 109 8 1900. Mijnheer de Redacteur! Gelief de beleefd beid te hebben, om bet. onderstaande eeue plaats te geven in uw veel gelezen Alkmaarsche Courant. In het, n°. van j.l. Zaterdag is le regt vermeld geworden, onder de rubriek schoolnieuKs, dat de Gemeenteraad van Oter- leek de jaarwedde van den hoofdonderwijzer aldaar, met ingang van 1°. Jan. 1372 heeft verhoogd. Ik heb dien maatregel, door den Raad van Uterleek, zonder mijne tusschenkoinst genomen, bijzonder toegejuicht, en wenseh ik niets liever, dan dat, 't, voorbeeld door die gemeente gegeven meer en meer navolging vinden. Tot aanvulling van 't bovengenoemd berigt, dientdat gelijktijdig besloten is tot aanstelling van een hulponderwijzer, op eene jaarwedde van f 400. Menige, meer welvarende gemeente in mijn district staat hierbij verre ten achteren. Ambtshalve, ja, ik zou bijna zeggen, vriendschapshalve, ben ik zeer ingenomen met, de gemeente Oterleek, maar, eere wien eere toekomt. Wordt er bekendheid gegeven aan besluiten, zoo als die van deu Gemeenteraad van Oterleek, dan ligt 't op mijn' weg, ten minste gevoel ik behoefte, om ook andere Gemeen teraden die in gelijken ioffelijken zin gehandeld hebben openlijk te vermelden, en stel ik mij voor, om, na opzending vau 't jaarverslag, genoemd in art. 65 der wet van 13 Ang. 1857 (Staatsbl. 103), in uw blad opgaven te doen van de Gemeenteraden, die Oterleek in dit opzigt, zijn voorgegaan of hebben nagevolgd. He Schoolopziener in het Alkmaar, 6®. district der provincie den 17 Jan. 1872. LU1JMES. StftÖ9-ilicUU>9. De volksvoordracht op 11. Dinsdag werd hij ontstentenis van den aangewezen spreker, gehouden door den heer Sieme- rink Schaap die daartoe voorlas Een praatje over arbeid, in verband met voedsel en gezondheids door dr. It. JStokvis. en na de pauze ter Haar s sliuibert en Klaartjeu voordroeg. Het, „praatje" van dr. Stokvis, iu den volkstoon geschreven, betoogt op afdoende wijzedat hoe noodig het gebruik van dierlijk voedsel ook is voor kinderen en herstellende krankeuhet door den werkman zoo schaars te genieten vleeseli niet onmisbaar is tot bet, kunnen verrichten van zwa re n arbeid eu tot instandhouding der gezondheid, en het geeft goede wenken t ot opheffing der nadeelige gevolgen van zoogenaamde ongezonde beroependoor toevoer van versche luchtdoelmatige lichaamsoefeningen (gymnastic) en gebruik van respirators. Wie verzuimd heeft het, gesprokene te gaan hooren, heeft geen recht, het door dr. S. betoogde met twijfel of onwil te bejegenen. De volksvoordrachten, hoezeer vrij goed bezochtverdienen veel meer belangstelling ilnn zij tot, nog toe mochten ondervinden, Tot militair lid eu tot diens plaatsvervanger in de hier te houden militieraad zijn benoemd de majoor Truestar en de kapitein Mos, beide van liet 7'. reg. inf. Wij vestigen nogmaals de aandacht op de ten voor- deele van een gesticht van oude van dagen te Egmond aan Zee, door de onderofficieren van de Huzaren, op aanstaanden Woensdag te geveu tooneelvoorsteliiug; moge menigeen zich gedrongen voelen die liefdevolle poging te ondersteunen. TOON EELNIHUW S. Mevr. Kleine, die onlangs als de gade van Iflands uSpeler eu als Laura in het lieve n Kom hierin ons weder aan haar meesterlijk spel boeide, staat, als kunstenaresse te hoog, dan dat het, haar roem zou kunnen schaden als wij, die niet geregeld verslagen van tooneelvoorstollingtn geven, ons gedrongen gevoelen, een woord van hulde te wijden aan de verdiensten eener andere vrouwdie mede een sieraad van het amster- dainsch tooneel genoemd mag worden, mevrouw vau der Finck. Als mie Vrouw uit de Cityu handhaafde zij, vol edele waar digheid hare eer als echtgenoot, tegenover aristocratische onverschilligheid, en dwong zij tot eerbied eu achting. Maar aantrekkelijker nog was haar spel als Parthenia, in Jr. Halm's «Zoon der Wildernis, u Geen uitstekende deugd of afschuwe lijke ondeugd behoerschen dit stuk, ntaar jeugd eu schoonheid, die, gesteund door besef van vrouwelijke eigenwaarde, eene on weerstaanbare Jietoovering uitoefenen, zelfs op den woesten maar niet, bedorven natnurmensch. Aan mevr. v. d. Finck was liet volkomen toevertrouwd dit aanschouwelijk voortest ellen. Hoe schoon vertegenwoordigde zij de jonge griekschedie zich als losprijs voor haren vader den ruwen tectosagen aanbiedt, hun trotscbeu aanvoerder aan zich boeit cu onbewust hei»

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2