u No. 4. Vierënzcventigste Jaargang. 1872. 28 J A IJ A III. C'fficiccl CBchccüt v f" Belangrijke zaken aan de orde. ufcicfjcÜjfischc ficrichten. liliiitschiuml Stclgie. ifrankrijti. A A cue c li A Al Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 9,65, franco per post t O,SO, afzonderlijke nommers Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbendendat de loting der in het vorige jaar in deze Gemeente voor de Militie in geschrevenenzal geschieden op Vrijdag, 9 February aan staande ten Raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepenom op dien dag des voormiddag» 10j ure, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de reden van vrijstelling die zij ter zake van de militie vermeencn Ie moeteu inbrengen. Indien zij verineenen vrijstelling te kunnen erlangen we gens Lrocderdien.it of op grond van te zijn eenige wettige zoon en geen halve broeders te hebben, moeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter Secretarie vervoegen om de noodige opgave te doen en bovendien op Vrijdag 1 gloort e.k ilcs namvid ten 6 urein het Raadhuis te verschijnen vergezeld van twee bij den Burgemeester bekende en ter goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die tiet vereiscnte getuigenis kunnen afleggen en het aldaar opte naken getuig schrift onderteekenen. Burgemeester en IVethouch'rs voornoemd., Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Jan. 1872. De Secretaris. NUHOUT van der VEEiV BU RGE MEESTER en WETHOU DERS van AL KMA A R herinneren bij deze belanghebbenden aan de naleving van de bepalingen der wet van 20 Ventóse, 4e jaar (1'i Maart 1/-J f) gehandhaafd voor het Koningrijk der Nederlanden bij dekreet, van 8 November 1810 en van 0 Januari) lbjl, betrekkelijk het uitroeijeu van rupsennesten en ringeu op hoornen, hagen of struiken gevonden wordendemet uitnoodigingdat on gedierte te verbranden op plaatsenwaar dit zonder gevaar voor brand aan bosschen, hoornen, of huizen kan geschieden. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PON1. 2 Jan. 1872. De Secretaris NUHOUT van der VEEN. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter kennis van de ingezetenen, dat Donderdag1 lebinarij a.s. door den landmeter van het, kadaster, een aanvang zal worden gemaakt met liet opnemen der kadastrale verandciin- gen in deze gemeente. Alkmaar De Burgemeester roornoemd, 25 Jan. 1872. A. MACLAINE PONT BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat ter gemeente-secretarie, op alle werkdagen, van s mor gens 9 tot 2 ure, ter lezing ligt bet aan den Gemeenteraad aangeboden' ontwerp van een reglement op de graan- en zaad- markt aldaar. Zij noodigen hen, die daarbij belang hebben, uit, daarvan kennis te nemen en hunne bedenkingen of opmerkingen be trekkelijk dat reglement, aan liet gemeentebestuur van Alk maar, vóór 25 Februari) aanstaandeschriftelijk kenbaar te maken. Burgemeester en li'ethouders roornoemd, Alkmaar, A. MACLAINL PON1. 25 Jan. 1872. De Secretaris. NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTERenWETHOUDERS van ALK M AAR. j Voldoende aan. den inhoud der circulaire van Gedeputeerde j Staten der provincie Noordhollandvan 11 Julij 18H, n 78 (prov. blad n_. 61). Herinneren mits deze de ingezetenen hunner gemeente aan de bepalingen dor wet van 1 Maart 1815 (Staatsblad n°. 21) omtrent de viering der dagen, aan de openbare christelijke godsdienst toegewijd. Burgemeester en IVethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Jan. 1872. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 2 2 Mei 18 te (Staats blad n°. 22) hij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat liet, kohier der grondbelasting op de gebouwde en ongebouwde 'eigendommen dienst IS/2, op den a nuarij 1872, door den Heer Provincialen Inspecteur der di- recie belastingen in Noordhollaud executoir verklaaia op heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang hééft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen, te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd ran het ^fHuurMOni.. den 27 Januari) 1S72. A. MACLAINE PONT. PüLIT I E. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondenealseen stalen bril met etuieen portefeuille. Die de bijladen van het Bijblad der Ncderlandsche Staats courant van 1871 1872 doorbladert op een nauwgezette lezing valt wel niet te rekenen zal tot de overtuigmg komen dat er in die bladen menig hoogst belangrijk wetsontwerp schuilt, ook al moge hij tevens verklaren, dat hij er tot zijn leedwezen evenzeer enkele belangrijke ontwerpen in mist. Aan werk behoeft het daarom onze Kamers met te ontbreken. Inderdaad hebben een drietal ministeriën met mets minder te doen dan met een geheele hervorming van de hun toe vertrouwde takken van algemeen bestuur. Allereerst valt de aandacht op het departement van Uorlog. Onze verdediging toch zou één der eerste zorgen zijn van het tegenwoordig Ministerie. En dat was noodig na het «Verslag nopens de mobilisatie .van een gedeelte van het leo-er in '870," door den thans reeds afgetreden Minister Engelvaart uitgebracht. Het oorlogsjaar 1870 heelt ook de Nederlanders opgeschrikt uit hun achteloos goedvertrouwen. Het, stelsel van de assurantie-penning tegen buiten landsch ge vaar, van den afkoop vanille zorg voor onze verdediging door jaarlijks een niet onbelangrijke som aan het departement vau oor- 'iog af L' staan heeft een oevoeligen schok gekregen. Men begon Ie twijfelen aan de soliditeit dezer assurantie-maatschappij; men wilde wel eens weten welke waarborg door de mil- lioenen \erkregen was, of het pekl goed was hesteeden of er niet meer zekerheid te bekomen waszelfs als het, dan moest, voor wat meer geld, ja. volgens sommigen, ook met wat meer persoonlijke medewerking. Verlangend zag men daarom uit naar hét verslag van den Minister. Er kan met aan gedacht worden hier een overzicht, te geven van dat verslag, liet, zij voldoende de slotsom weer te geven. Moge uit liet, voorafgaande verslag gebleken zijn dus eindigt, de Minister dat, hij de mobilisatie van een gedeelte onzer strijdkrachten in d'en zomer van 1S70 onderscheidene leemten en gebreken in onze militaire inrichting bestaan, het is de overturning van deu ondergeteekende en hij vertrouwt dat dit, ook°uit den inhoud van het verslag moet, gebleken zijn, dat, hadden wij handelend moeten optreden, de meest ernstige bezwaren niet zouden zijn voortgevloeid uit de gebreken der militaire organisatie, maar uit die van onze wetgeving met betrekking tot het tijdperk van voorbereiding dat den oorlog onmiddellijk vooraf gaat." Nu waaruit de bezwaren voortvloeien wil de leek inde krijgswetenschap niet beslissen; daarover ziet hij voorlichting en' cedaebtenwisseling van deskundigen te gemoet; en moge bij ook tot deze of tot gene meening overhellen, al moge hij meenen daarvoor zelfs eenige gronden te kunnen aanvoeren, dat was op het, oogenblik de kwestie niet de zaak niet, die bij zoo vurig verlangde te weten. De Minister zelt, die blijkbaar de zaak no" zoo "unstig mogelijk wilde voorstellen, verklaarde dat er °o ndersc lieide n e leemten en gebreken in onze mili taire inrichting bestaan, dat wij, als wij handelend hadden moeten optredenop bezwaren, op ernstig e bezwa ren zouden zijn gestuit, en dat de m e e s t, ,e r n s 11 g e he gevolg zijn van onze wetgeving. De meest ernstige. Er bestaan dus vele ernstige bezwarenmeer en minder ernstigemaar de meest ernstige vloeien voort, uit onze wetgeving omtrent den voorbereidingstijd. luderdaad dat klinkt niet geruststellend. In zulk een toestand kon niet worden berusten daarom schreef de tegenwoordige Regeering verbetering onzer ver- 1 dediringsmiddelen boven op haar programma. Ier eltder ure later dan de meest bescheiden en geduldige mensch zou verwachten, openbaarde zich een verschil van meening tusschen den Minister van Oorlog en zijn ambtgenooten, en de Mi nister trad af. Het is de eerste maal niet.' dat verschil van o-evoelen omtrent regeling eener regeenngsaangelegenheid bij de wet of bij koninklijk besluit de oorzaak is van scheuring in een Ministerie. Vreemd is het ook met, want de zaak is belangrijk genoegmaar vreemd is het weldat zulk een verschil zoo lang- kan bestaan, eer het tot. een beslissing komtdat istot, aftreding van één of meer leden van liet Kabinet 1 miners ofschoon de heer Engelvaart als Minister van Oorlo" reeds op 23 Mei heeft, verklaard, dat naar zijne over- t uiring de regeling van de levende strijdkrachten bij de wet in strijd Is met de Grondwet en ofschoon de door hem ingediende begrooting gebouwd was op bet, stelsel eener regeling hij besluit, lieeft dit verschil met zijn ambtgenooten eerst ïu De cember tot zijn aftreding geleid. Zijn nalatenschap bestaat in het ontwerp van een vestingwet en van een wijziging oer inilitiewetmaar kan volgens de verklaring van de Regeering door zijn erfgtenaam onder voorrecht van boedelbeschrijving worden aanvaard. Zijn opvolger zal er niet door gebonden zijn, maar zijn vrijheid blijven behouden. M ij schijnen deze wets- voorstellen aizoo als proeven te moeten beschouwen, als way.? tot, voorlichting en leering van den aanstaanden Minister van Oorlo"als avant-projets. Dat er verlangend uitgezien wordt naar een Minister die definitieve ontwerpen zal indienen is i niet meer dan natuurlijk. Ondertusschen dier.t men nog eenige maanden geduld te hebben. -i f Van hot departement van Justitie zijn belangrijke wetsont werpen ingekomen. Behalve de nieuwe rechterlijke organisatie liet er eeit wetsontwerp tot vervanging van eemge artikelen van ons strafwetboek, die betrekking hebben op samenspanning en vereeuiging van meesters tot verlaging van loonen, en van werklieden tot verhooging van loon, door andere bepa lingen meer overeenkomstig het bij ons aangenomen beginsel van vrijheid van vereeuiging en vooral meer voldoende aan het nog veel belangrijker beginsel van gelijkheid van rechten Volgens het voorloopig verslag omtrent dit om werp hadden" verscheidene leden zou goede verwachting van de vruchtbare werkzaamheid der Wetgevende Macht did zij het r a a cl z a a m noemden '/de regeling ook van dit onderwerp te verschuiven tot de algemeene herziening van het Strafwetboek, waarmede zich ecne Staatscommissie bezig houdt. Partiëele herziening van een zoo onvolkomen wetboek als dit zeiden zij is toch ontwijfelbaar be denkelijkGelukkig mogen wij ons nogt.ans in menige nartiëele herziening van dit zeer onvolkomen wetboek ver heugen Wat meer is is het denkbaardat eemg wetboek van°burgerlijk recht, of vau strafrecht, aan de eischen des tijds b'lift voldoen zonder»partiëele herziening? Zeker, liet stelsel van een wetboek kan verkeerd verouderd zijn en dan is een ge'ieele omwerking of een nieuwe wet noodzakelijk; maar wat, belet, dat, men inmiddels sommige bijzondere bepaliugen der wet die verandering behoevenwijzigt ot door andere vervangt'Of zal men met, de regeling der naamlooze ven nootschappen, mede door dezen Minister aan de orde gesteld, wachten tot, een herziening van het Wetboek van Koophan del De eischen der praktijk behooren in dit opzicht, te vaan boven alle bedenkingen en de praktijk eischt telkens wijziging en aanvulling. De Staatscommissie zal met haar nieuw wetboek wel binnen een redelijken tijd gereed zijn maar dan? Inderdaad, er behoort een mate van goeden moed toe die verre van gemeen is, een blijde onverstoorbare hoop zonder voorbeeld, een bergen-verzettend geloof, om te kun nen spreken van een nieuw strafwetboek als van een zaak die reeds binnen onzen gezichtskring valt. Dat leden van de Tweede Kamer die verwachting kunnen koesterenals zij aan de nieuwe rechterlijke organisatie denkendie toch eerst aan de orde komten aan de wijziging van onze burgerlijke en straf-rechtspleging die er het gevolg van moet zijn, bewijst op nieuw, dat de hoop den mensch tot het einde toe bij blijft. Meer in het gezicht is de voorgestelde inkomstenbelasting. Maar blijft er voor de aanneming van dit ontwerp nog eenige hoop na de schulddelgingna het optrekken van de donkere wolken die aanvankelijk aan de kimmen schenen te dreigen? Immers aan tekorten wil thans niemand meer denken. Sombere voorspellingen zijn al zoo menigmaal door blijde verrassingen vervangendat langzamerhand ook op dit gebied het leekediehtje waarheid wordt: 't, Geloof van de Eeuw in 't kort gezegd Is dit: Och, alles koomt terecht. Doch al moge men over de vrees voor tekorten verschillend denkenvergeet men dan dat de titel der voorgestelde wet luidt//Algemeene belasting op de inkomsten, ter vervanging van het recht van patent en van den accijns op het geslacht"? Is men liet hierover niet, eensdat de patentbelasting moet vervangen worden Al wil men den eersten grond door den Minister yoor zijn wetsontwerp aangegeven, //de behoefte aan uitbreiding van middelen" niet zoo zwaar laten wegen, is dan zijn tweede grond niet voldoende: //de behoefte dat worde voortgegaan met de opheffing van bestaande klemmende en onrechtvaardige belastingen?" Yoor den schrijver dezer opstellen was die tweede grond sinds jaren genoegzaam. En als nu de nieuwe belasting niet Tevens behoeft te voorzien in de behoefte aan uitbreiding van middelen, en daarbij, wat velen waarschijnlijk achten meer zal opbrengen dan de Mi nister vermoedtdan zal zij nog tot vervanging van andere belastingen kunnen strekken dan van patent en vleeschaccijns. W. v. d. K. De Keizer heeft de orde van den Zwarten Adelaar met den ketting aan den Koning van Beieren verleend. Bij den Bondsraad is ingekomen een britseh-duitscli ver drag van uitlevering. Pruisen. Te Kiel is van de Admiraliteit last ontvangen om al de schepenwelke tot het voor den Atlantischen Oce aan bestemde eskader behoordenbuiten dienst te stellen. De Provincial Gorrespondenz maakt een tot dus ver niet bekend schrijven van den afgetreden minister van eeredienst aan den aartsbisschop van Keulen openbaar, een nader ant woord bevattende op de tegen de pruisische regeering in bet, adres der bisschoppen aan den Keizer gerichte verwijten. Ten betooge, dat de vaststelling der pauselijke onfeilbaarheid niet eene omschrijving of verduidelijking van een altijd ge loofd leerstuk betreft, maar eene werkelijke verandering in de r. e. leer gebracht heeft, herinnert de minister, dat vol gens de oude leer het met den Paus vereenigde episcopaat u zakeu van geloofsleer de onfeilbare beslissing heeftter wijl thans de" plechtige beslissingen van den Paus uit zich zeiven en niet eerst door de toestemming der Kerk onfeil baar worden genoemd. De regeering kan daarom hen, die aan de oude leer vasthouden niet als afvalligen beschouwen, noch hun recht op bescherming door den Staat, onthouden. Dr. Valk, hoofdambtenaar bij het departement van justitie, is tot opvolger vau den heer v. Mulder, als minister voor de zaken van eeredienst, onderwijs en geneeskunde benoemd Wurtemberg. Uit, Stuttgart zijn nog zeer vele letter zetters vertrokkenomdat de eigenaars van boekdrukkerijen eene gezamenlijke drukkerij hebben opgericht. De overheid heeft de zetters der landsdrukkerij ter beschikking der boek drukkers gesteld. Elzas-Lotharingen. Een aantal vrouwen in verschillende steden van den Ekas hebben een nieuwjaarsgeschenk voor Frankrijk bijeengebracht, om bijtedragen tot aflossing der fransehe oorlogsschuld. Muhlhausen is voorgegaan met 24000 fr„ Straatsburg heeft 16,500 gegeven. De werkstaking in den omtrek van Charleroi kan als ge ëindigd beschouwd worden. Te Chatelet en elders zijn J 7 personen gearresteerd. Het, bestuur van het centrale comité der liberale kiesver- eenipingen te Brussel heeft zicli niet vereenigd met het door de vereeniging te Leuven geopperde denkbeeld, om, tot herstel der eensgezindheid onder de liberalen, een congres bijeen te roepen. Het voorziet daarvan in de tegenwoordige omstan digheden vermeerdering van tweedracht, in plaats van ver broedering, tenzij vooraf in eene vergadering van gedelegeerden der liberale associatiën de arbeid van het congres geregeld en zijne hesluiten voorbereid werden. De prefect van het departement der Rhone de heer Va- lentin is door de rechtbank te Lyon veroordeeld tot beta lten- èener schadevergoeding van 4000 fr., wegens willekeu rige arrestatie van zekeren heer Haas, die van misdadige verstandhouding met de gevallen dynastie verdacht werd gehouden. De nieuwe aartsbisschop van Parijs was in de waan ge brachtdat, hij, naar oud gebruik, het recht had om bij ziine installatie gratie te vragen voor 4 tot zware straften veroordeelde misdadigers. Van den heer Thiers en den mi nisters van justitie ontving hij op zijn aanzoek bericht, dat men hem verkeerd had ingelicht,, doch dat het denkbeeld te schoon en te menschlievend was om het met toetepassen. Od de voordracht van den prelaat is toen gratie verleend aan een veroordeelde in elke der 4 gevangenissen van zijn bis dom, en het is hem vergund om in persoon de begenadigden hunne gratie aantekondigen. Bij die gelegenheid heeft hij gebeden op de plekwaar zijn voorganger en diens lotge- nooten gefusilleerd zijn omzooals hij zeide „zich aan ge dachten van dezen aard te gewennen." De minister van financiën heeft den 12 een bedrag van 80 miljoen fr. in wissels op Londen en Duitschland naar Berlijn gezonden, tot kwijting van den op 15 Jan. versche nen termijn der oorlogsschuld. Te Parijs heeft zich, onder de benaming van la Vigilante, eene uit vrienden der orde van verschillende staatkundige richting bestaande vereeniging gevormdmet het doel om de geheime woelingen van de vijanden der maatschappelijke orde in Frankrjjken inzonderheid den invloed der in het duister op de arbeidende klassen werkende rustverstoorders, zooveel mogelijk tegen te gaan. De verkiezing op Corsica van een Afgevaardigde ter ver vanging van den heer Abbatucci is op 11 lebr., den uiter sten termijn door de wet toegelatenbepaald. Te gelijker tijd zullen de vacatures vervuld worden in de departementen van de Enre en der Cötes du Nord. De heer Rouher heeft zich op Corsica weder candidaat gesteld; de candidaat der republikeinen aldaar is de heer Paul Savelli. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de te Chau- mont vermiste pruisische luitenant Lucas niet het slachtoffer van fransehe wraakmaar van eigen schuld of onvoorzich tigheid geworden en door een ongeluk omgekomen is. Den 16 is in de parijsche hoofdkerk, door de zorg van het bestuur van het fransehe Roode Kruiseene plechtige lijkdienst gehouden voor den gesneuvelden in den jongsten oorlogo. a. bijgewoond door den Keizer en de Keizerin van Brazilië, den graaf v. Parijsde hertogin r. Montpemier, mevrouw Thiersden hertog v. Magenta verscheidene mi nisters generaals en prelateneen honderdtal Afgevaardig den een BOOtal dames van liet Koode Kruis enz. Het koor bestond uit 150 zangers, het orchest uit evenveel toonkun stenaars. De lijkrede werd gehouden door pater Felixde- mis bediend door den aartspriester der hoofdkerk en de zegen uitgesproken door den aartsbisschop Guibert. Genoemde aartsbisschop heeft zijne adluesie geschonken aan de petitie van den kardinaal de Bonnechose tegen de aanhangige wet op het lager onderwijs. In verscheidene de partementen gaan adressen tegen bedoelde wetsvoordracht rond. De minister van binn. zaken heeft aan lord Vernonvoor zitter van het engelsche comité tot het verschaffen van land bouw- en tuinzaden aan de door den oorlog verarmde Iransche landlieden, namens den President der Republiek eene vaas uit de fabriek van Sèvres toegezonden. De pruissen hebben den directeur van het College te Vi- try veroordeeld tot 3 maanden gevangenschap in eene prui sische vesting omdat hij tot pruisische soldaten verwijtingen had gericht. Het aantal in vrijheid gestelde gevangenen ter zake van het parijsche oproer beliep den 18 reeds 18550. Te Parijs zijn 14 jonge chinezentot aanzienlijke tami- liën bekoorende, aangekomen, om er op kosten van het He- melsche Rijk hunne opleiding te ontvangen. Na den afloop van de zitting der Nat. Vergadering van 19 Jan., hebben de ministers ten huize van den lieer Thiers een buitengewonen ministerraad gehouden en vervolgens hun ontslag ingediend. De lieer Thiers had reeds zijn voorne men te kennen gegeven om insgelijks zijne betrekking neder te leggen. Alle parlementaire vereenigingen zonden s avonds afgevaardigden tot hem om hem te bewegen van dit voor nemen afteziendewijl liet beslaande verschil van meening geenszins van staatkundigen aard was, maar alleen eene staat huishoudkundige en financiëele kwestie betrof. Nadat de heer Thiers, ten gevolge van het besluit der Kamer van den 20, zijne aanvraag om ontslag had ingetrok- ken is dit voorbeeld door zijne ministers alsmede door den prefect der Seine, Léon Sag, die gemeend had zijn lot aan het hunne te moeten verbinden, gevolgd. Het m aanbouw zijnde Hótel-Dieu te Parijs dat reeds vele miljoenen heeft gekost en nog 5 miljoen ter voltooiing behoeft, is door de Vereeniging der genees- en heelkundigen parijsche gasthuizen eenparig afgekeurd, als zijnde op veel te groote schaal aangelegd. De bankiers Rothschild en het Credit Fancierdie gewei gerd haddende aan de Commune uitbetaalde gelden op nieuw aan het wettig gezag te voldoenomdat het. laatste den belastingschuldigen geene voldoende bescherming tegen het oproer verleend had, zijn door de parijsche rechtbanken in het ongelijk gesteld, dewyl de Staat met verantwoorde ijk kan worden gesteld voor onheilenwelke hij niet bij machte is geweest te beletten. Te Marseille en eiders zijn van overheidswege buitengewone maatregelen van voorzorg tegen mogelijke rustverstoringen genomen, ter zake der gisting veroorzaakt door de gevreesde belasting op de grondstoffen. De heer de Serres, de gambettmistische hoofdambtenaar, die den gewezen genl. Cremer gelast zou hebben den dyon- schen winkelier Arbinet te doen arresteeren en fusilleeren, is uit Weenen, waar hij thans inspecteur-generaal der oosten- rijksche spoorwegen is, te Parijs aangekomen, ten einde zijn gehouden gedrag te deze zaak te rechtvaardigen. Den 20 is hij voor de commissie van onderzoek naar de handelingen van het gouvernement van 4 Sept. gehoorden heeft lij als toen verklaard geen last toen het doen fusilleerenmaar wel tot het doen terechtstellenvan Arbinet te hebben gegeten; ook heeft hij tegen andere tegen hem ingebrachte beschul- dlDefWeSt'de'kr^gsraad te Versailles uitspraak gedaan in cle zaak van den moord der gijzelaars van la Roquetle. Tesren een der beklaagden Gentonis de doodstral uitre ien aer 4 sproken; de directeur der gevangenis, Irangois, is tot le venslangen dwangarbeid, de beklaagden Latour enFort,n ziin tot 20jarisen en Ramain tot lOjangen dwangarbeid, 8 andere beschuldigden zijn tot deportatie, 1 is tot 5- en 1 lot, liarige gevangenisstraf veroordeeld. De overige 6 be- klaagdenwaai'Quder 2 vrouwen f zijn vrijgesproken.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1