Frankrtfk- Strooi gSi'ittiiaife en Beiiaaicï. S&usIiïimS. OoN(onrij!i SSoiigiii'ijc. Ëtalic*. i'ortugal. Ruim 30 liberale consistoriën hebben zicli aangesloten aan het protest van dep hervormden kerkeraad van Nimes, tegen het decreet van 29 Nov. tot bijeenroeping eener algemeene hervormde synode. n De doodstraf, waartoe de communistische publicist (xustave Maroteau veroordeeld was geworden is door de commissie van gratie in levenslangen dwangarbeid veranderd. Volgens VUnion duidt het advies der commissie van en quête voor de capitulation het den gcnl. Uhrich, gewezen commandant van Straatsburg, ten kwade, dat hij ongeveer 30000 voorhanden palissaden niet aan de verdediging dienst baar heeft, gemaakt, dat hij op enkele punten aan de defen siewerken geene genoegzame uitbreiding heeft gegeven en dat hij zijne voordracht omtrent bevorderingen en decoratiën in persoon te Tours is gaan indienen, in stede van in de. krijgsgevangenschap zijner officieren en soldaten te gaan deelen. De maire van Rijssel heeft den 17 het houden van mas keraden en verdere Vastenavond-vermakelijkheden verboden als niet passende in den toestand van het nog door vreemde troepen bezette vaderland en als strijdig met de stoffelijke belangen der bevolking. Te Epernais heeft den 22 een fransch werkman een duitsch soldaat, die hem gewond had, om het leven gebracht. De schuldige is in hechtenis genomen. De prefect te Marseille de Rératry heeft onlangs buiten gewone militaire maatregelen tot. handhaving der rust veror dend als gevolg van ingewonnen informatiëu omtrent eene socialistische bewegingdie werd voorbereid en vermoedelijk ter gelegenheid der te Versailles heerschende spanning tot uitbarsting, zou komen. Te Dyoti is den 21 de eerste steen gelegd voor een monu ment ter herinnering aan de dappere verdediging der stad door den genl. Garibaldi. Deze manifestatie waarbij het. meerendeel "der franc-tireurs en der troepen die aan de ge vechten van 2123 Jan. '71 in het dept. der Cote d Or hebben deelgenomen, vertegenwoordigd was, had een tamelijk radioaal karakter. De president van het comité bracht in zijne toespraak eene warme hulde aan Gambetta en de genl. Bor- done dankte het gemeentebestuur, dat, door zijne bevordering der zaak van bet. monument, en door zijne tegenwoordigheid. Garibaldi en zijn wapenbroeders wreekte over de in Frankrijk ondervonden miskenning. De overheiddie beducht, was voor verst,oring der ordehad het garnizoen in de kazernen geconsigneerd. De heer de Serres, betrokken in de zaak van den dijonschen kruidenier Arlinetis op bevel van den rechter van instructie te Beaune te Parijs gearresteerd en naar Beaune overgebracht. Te Marseille is een daar gevestigd tunesisch handelaar, Grego, door 3 zijner vrienden waaronder 2 landslieden, in een daartoe gehuurd pakhuis gelokt,en door verworging en hamerslagen omgebracht. De boosdoeners hebben toen het lijk na de beenen afgezaagd te hebbengeborgen in een koffer, dezen naar de haven doen rijden, in eene boot geplaatst en in bet water geworpenen vervolgens in de woning van den vermoorde omstreeks 60000 tr. ontvreemd.De koffei is drijvende gebleven en 2 dagen 'ater door visschers ge vonden. De 2 landslieden van Grego zijn, ieder in het bezit van 15000 fr„ gearresteerdde andere schuldige is voort vluchtig. De regeering heeft bepaalddat het fransche grondgebied 16 militaire districten of kringen zal worden gesplitst, die elk een legercorps zullen moeten leveren. Uit Algiers verneemt men, dat een der verkennings-piketten van geul. Lacro xbevelhebber der troepen in Consiantine zich den 20 heeft, meester gemaakt van Bou-Mezzagsedert den dood van zijnen broeder het hoofd van den stam dei Mokrani en van den kabylisclien opstand. De heer Pascal, prefect der Beneden-Loire, is tot prefect der Rhone benoemd, ter vervanging van den radicalen prefect, Palentin, die de stuitende viering van den verjaardag der onthoofding van LodevijkXFI op lijdelijke wijze had aange zien en tot, andere function geroepen is. De proclamatie, waarbij de heer Pascal zijne betrekking aanvaarddeis den republikeinen zeer bevallen. liet, hof van appèl te Parijs heeft, den 25 den lieer l lace, gewezen consul-generaal te Nieuw-York tegen wiens vrij spraak (in October j.l.) door het openbaar ministerie inhoo- ger beroep was gekomenschuldig verklaard aan 5 der tegen hem ingebrachte aanklachten en hem veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf en «000 fr. boete. De heer Place heef1 zich tegen dit. vonnis in cassatie voorzien. Te Braguenabij Antibes is den 2 de spoortrein van Montoue naar Cannes in de rivier gestortdoordien ver scheidene bogen van de spoorwegbrug door eene overstroo- inin? waren weggeslagen. Aan een aantal passagiers is het gelukt door de portieren te ontkomenmaar de machinist de stoker en 4 reizigers zijn omgekomen en een tiental per sonen gekwetst. i Le Siècle heeft op den verjaardag der capitulatie van r ar ijs, 28Jan..eene inschrijving geopend tot bevordering der ontruiming van het. fransche grondgebied door de duitsche bezetting door bijeenbrenging van gelden voor de nog verschuldigde 3 miljards der oorlogsschatting. Het blad is voorgegaan met eene gift van 5000 fr. Op aandrang van den directeur Paul Dallozhebben zich allerwegen comité's gevormd en reeds meer dan 200 redactiën van dagbladen inschrijvingen geopend of de zaak der algemeene inschrijving krachtig onder steund. De bemanning van een le Rochefort, te huis behoorend vaartuig heeft afgezien van ha r. 125,000 fr. bedragend, aandeel in 4 prijzen, door haar gedurende de oorlog gemaakt. 1000 Parijtehe dames de la balie hebben een das verdienste aan geboden. Te Pont-a-Mousson heeft, men behalve een schat van door vrouwen afgestane kleinoodeu in 2 dagen /OtiOU fr., te Nancy is in een enkelen dag 400,000 fr. verkregen en het daar" gevestigd comité zalin vereeniging met, de parijsche dagbladpers, eerstdaags een middel kenbaar makeu. waardoor liet eene vaderlandsclie gift van 500 miljoen meent te kunnen bijeenvergaren. De kardinaal-aartsbisschop van Rou- aan heeft aan WNouvelliste de Ronen eene gift van 5000 fr gezon den. en te gelijk een herderlijk schrijven aan de geestelijkheid en de leeken van'liet bisdom gericht, waarin hij hun het verzamelen van bijdragen voor het bevrijdingswerk nadrukkelijk aanbeveelt, "Verscheidene andere prelaten hebben dergelijke manifesten uitgevaardigd. De Afgevaardigde Buisson heeft bij de Nat. Vergadering het, benoemen eener commissie tot regeling der inschrijving voorgesteld en verklaard voor 10000 fr. zullen inschrijven.' Andere Afgevaardigden hebben plannen voor reutelooze of loterijleeniugen ontworpen. De gen d relles de Paladines heeft afstand gedaan van zijne toelaag als Afgevaardigde. De 7 parijsche schouwburgendie op den verjaardag der capitulatie niet gesloten zijn geweest, hebben de opbrengst der toen gegeven voorstellingen als bijdrage gestort Mevr. Perein, te Frouardbij Nancy, heeft, hare vrouwe lijke laudgeuiioten opgeroepen om. op het voorbeeld der Pruisische vrouwen, die na de oorlogen van liet eerste zerrijk al hare kleinoodeu verkochten om de schulden van haar vaderland aftelossen en hare gouden en juweelen toot seis door ijzeren sieraden vervingengiften en kostbaar heden bijeen te brengen voor de bevrijding des lands. „Baat ons aan Europa toonen zegt, zij dat cie geesel ten van onze heldinnen van weleer. Dat een wedijver in eenvoud en nederigheid den wedstrijd in weelde en ijdelheid vervangendie ons in den afgrond gestort heeft, waarin wij ons thans bevinden." Nationale Vergadering. Den 22 is besloten om de belasting op de suiker met j te verlioogenom eene be lasting van 4 centimes te heffen van elk pakje van 100 lu cifersen om een waagrecht van 10 centimes per colli van alle goederen die de douane passeeren ntevoeren. Door den keer Raoul Duval werd een voorstel ingediend en door de Vergadering urgent verklaardover het vraagstuk der op zegging van het handelsverdrag niet Engeland. Den 23 is de beraadslaging begonnen over de koopvaardij- wetwelke bedoelt de fransche scheepsbouwers en reeders te bevoordeelen door verhooging der rechten op het nationa- liseeren van schepen en herstel der vroeger opgeheven vlag- entrepot- en tonnegelden. Wijl de schatkist hiervan slechts weinige miljoenen zal profiteeren, wordt de voordracht in verscheidene groote havenplaatsen afgekeurd. Commission werden benoemd voor de voordracht tot opzegging van het engelsche handelstraotaat, en voor het onderzoek der tarieven op°de grondstoffen, ingeval het blijken mocht dat de schatkist zoodanige rechten niet ontberen kan. Den 24 heeft de minister Pouyer-Quertier, bij de discussie over liet wetsontwerp betreffende de koopvaardij, in antwoord aan den bordeauxsclien Afgevaardigde Johnston, die de voorge stelde wet in strijd achtte met de bestaande verdragen, erkend, dat Frankrijk op ditoogenblik nog gebonden was door de vroeger gesloten handelstractaten, maar er bijgevoegd, dat dienaangaande onderhandelingen gevoerd worden met de vreemde mogend heden die ten dezen welwillend jegens Frankrijk gezind zijn zoodat er kans bestaat, dat het ontwerp onmiddehjk van toepassing zal kunnen zijn.Door 2 leden der uiterste linker zijde de hoeren Na quel en Millaud, werd een voorstel gedaan om de bezittingen van Bodewijk Xapoleon Bonaparte verbeurd te verklaren en de opbrengst daarvan te doen strekken m mindering der schatting Frankrijk opgelegd ter zake van een door den gewezen Keizer, ir. een dynastisck belang verklaarden oorlog. Verschillende leden der rechterzijde, inzonderheid de bonapartistische Afgevaardigden Conti en Gavini, hebben de voorlezing herhaaldelijk en heftig gestoord en op het Bewind van 4 September gewezen. De gevraagde urgentie is niet verleend maar het voorstel naar de commis sie voor het iniatitief verzonden. Den 25 is inet 505 tegen 149 st. besloten, overtegaan tot de behandeling der artikelen van het wetsontwerp betreffende de handelsvloot. Den 26 is in liet, le. artikel dier wet. waarbij de invoer ,„n goederen onder vreemde vlag, met uitzondering van die uit de frausciie overzeesche bezittingen afkomstigaan een recht wordt onderworpen, 't welk van die aanvoeren on der fransche vlag niet zou worden geheven, aangenomen met 406 tegen 265 si. Den 27 zijn art. 24 aangenomenalsmede een amen dement, waarbij de onder vreemde vlag ingevoerd wordende guano van de betaling van het voorgestelde recht wordt, uitgezonderd. Met, 353 tegen 289 st. is daarentegen ver worpen een amendement, ten gevolge waarvan de granen insgelijks aan de toepassing der bepalingen van art onttrokken zouden zijn geworden. Den 29 heeft de minister de Remusat medegedeeld dat, lnj eene verklaring van den engelsohen ambassadeur ontvan- gen hadvolgens welke Engeland het handelsverdiag als geldic blijft beschouwen gedurende nog 12 maanden na de opzegging op welken datum de*e ook moge plaats vinden. Volgens fransche opvatting (evenwel niet die der regeering) was op t Febr. de aangewezen dag ter opzegging. Den 30 is het geheele ontwerp betreffende de handelsvloot met 422 tegen 239 st. aangenomen. 15 Leden der uiterste rechterzijde hebben een amendement op de wetsvoordracht betreffende liet lager onderwijs inge diend bepalendedat alle door mannelijke of vrouwelijke conoreganisten bestuurde lagere scholen als zedelijke licha men erkend zullen worden en geheel vrij zullen zijn, zonder ander toezicht dan dat van liet algemeene recht. Den 2 1 heeft de minister van oorlog, in een der commission voor liet initiatief, op de vraag, welk een indruk eene am nestie op het leger zou maken, verklaard, dat het, leger geen delibereerend lichaam, maar altijd gereed is om wanorde te beteugelen en de bevelen dor Nat,. Vergadering uittevoeren. De regeering heeft, zich verklaard teren het in overweging men van het voorstcl-tfe Pressease en van en had getracht, diens vrouw door met strychnine vergiftige chpcolaadj es omtebrengenhetgeen mislukte. Om de verden king van zich aftewenden wist zij op arglistige wijzede chocolaadj es van een suikerbakker door vergiftigde te ver wisselen, 'ten gevolge waarvan vele kinderen en volwassenen ongesteld werden en een knaapje overleed. Daar de rechter, die na de schuldigverklaring door de jury het vonnis uitsprak, daarbij zijne meening t.e kennen gaf, dat de veroordeelde krankzinnig washeeft de minister van binn. zaken deswege een onderzoek doen instellen, hetgeen tot hare overbrenging naar een krankzinnigen-gesticht heeft geleid. Den 17 is in het, Mansion-House eene meeting van in vloedrijke personen gehouden, waarin motiën zijn aangenomen Gunste der invoering van het metrieke decimale stelsel maten en gewichten en van een decimaal muntstelsel. Avonds was in de rijschool te Chelsea eene vergadering van koningsgezinden belegd, om eene afkeuring uittespreken de onvaderlandslievende en republikeinsche gevoelens van den heer D'lke, een der Afgevaardigden yan liet. district en pin een adres van verknochtheid aan de Koningin vast.te- steiien Een aantal aanhangers van Dilke drong binnen, werd door andere die met valsehe biljetten binnengekomen goed ontvangen, hestormde onder woest, gehuil de tribunewierp met, stoelen en banken, en deed de goedge- zinden de zaal ontruimen. De republikeinen begonnen toen luidruchtige meeting, kregen hooggaande oneemgheid over de keuze van een president en begonnen, nadat liet gas licht was uitgedraaid, brand te stichten met de stukken der vernielde tribune. Toen ver: clieen de policie en maakte aan liet schandaal een einde. Den 17 is te Londen, onder voorzitting van den lieer Jacob Bright, weder eene meeting gehouden van voorstanders en voorstanderessen der beweging, welke zich ten doel stelt het stemrecht, aan de vrouwen te geven. Den 17 is t,e Norwich een huis geheel en al ingestort waarbij een man en eene vrouw ouder het, puin zijn omge lnsjevolge uitnoodiging van den kardinaal Culten, is den 18, ouder zijn presidium, in de hoofdkerk te Dublin eene meeting van r. catholieken uit, zijn bisdom gehouden. Zy werd door 1500 personen bijgewoond, en in dezelve zijn 12 motiën aangenomen welker hoofdstrekking wasstaals-sub- sidiën te vragen voor het r e. middelbaar en liooger ondei- wijs in Ierland. Den 19 is te Londen onder voorzitterschap van den neer Odqer, eene talrijk bezochte bijeenkomst gehouden der ver tegenwoordigers van 40 democratische en republikeinsche vereeuigingenter beraming eener /bV/re-demonstratie" op 30 Jïm° in de groote zaal der vrijmetselaars (welke sedert, daan-oor geweigerd is), ten einde te protesteeren tegen de Gewelddadige verstoring van verscheidene onlangs gehouden het verzoek om subsidie afgewezen had. Staande de verga- 25 i bijeengebracht waar Lining stone gewoond Door de kleine stad heeft, is 200 ge- Men kan thans over des uuucu "v d oorlogs in onze gemoederen vrucht heeft gedragen en dat die ciiijnbaar lichtzinnige franpaises nog de deugden bezit- tot het uitvaardigen eener beperkte amnestie wegens den parijsehen opstand. De minister van justitie betoogde dat men ditmaal niet, in liet froot deporteeren of amnestiëerenmaar ieders aandeel in het, oproer nauwkeurig nagaan moest. Van de nog aanwe zige Gevangenen zouden ongeveer 6000 voor de krijgsraden gébracht en 3500 na afloop van het voorloopig onderzoek op vrije voeten gesteld worden. De staat van beleg in liet dep' der Seine bleef nog noodig voor het toezicht op de van de pontons teruggekeerde insurgenten, en tot, het tegen gaan der pogingen van zekere partijen om agitatie en wan ordelijkheden te verwekken. De commissie voor liet voorstel-Urunet, omtrent het bouwen van een. CAn-s^s-tempelbeett tot het ter zijde leggen daar- van geconcludeerd. Eenige leden der rechterzijde hebben voorgesteld, om de t.usschentijds openvallende plaatsen in de Vergadering niette vervullen, zoolang een departement nog door j zijner Atge- vaardigden vertegenwoordigd wordt. Het doel hiervan is om de"agitatie der verkiezingen zoo veel mogelijk te verhoeden. De commissiebelast met, het, samenstellen eener wets voordracht, omtrent den arbeid der kinderen in de, fabrieken, heeft den 2 4 als beginsel aangenomendat de arbeid in de mijnwerken van vrouwen en van kinderen beneden de jaren volstrekt verboden zal zijn. De commissie voor de voordrachten omtrent de handels verdragen adviseert om machtiging tot de opzegging te vei - leenenender voorwaarde evenwel, dat, dit met gedaan wordt met liet doel om tot, liet ste.sel van bescherming terug te keeren. De commissie voor de voorstellen omtrent den terugkeer naar Parijs heeft, zich tegen liet denkbeeld verklaard om die beslissing te verschuiven. Het contract is geteekend betreffende het leggen van een nieuwen telegraaf kabel naar America. Het Parlementslid the O'üonoghuede Vertegenwoordiger van liet, oudste iersche geslacht,die wegens zijne groote liefde voor Ierland algemeen vertrouwen genietheett, tot malen een brief geschreven aan de Cork Examiner, waarin hij de door dat blad verdedigde iersche zelfregeenng bestrijdt en de iersche staatkunde der tegenwoordige regeering verdedigt,t In de door lady Burdett Coutts gestichte Columbia-mark te Londen, is den 15, onder voorzitting van den vongen lord-mayor, eene talrijk bezochte meeting van werklieden gehouden, waarin 'besloten is, met alle krachten de pogingen te ondersteunen van liet comitédat beoogt haar een blijk van erkentelijkheid te geven, voor al hetgeen zy voor de be hoeftige bevolking der kerspelen van Bethnal-green en vai den omtrek heeft gedaan. Den 16 is eene vrouw van Brighton, Christiana Edmunds, ter dood veroordeeld. Zij was verliefd geraakt op een doctor. openbare bijeenkomsten, en tegen de achteloosheid der over heid die in gebreke is gebleven om tegen dit geweld be scherming te verleenen. Aan dr. John Selby ik atson is gratie verleend van de dood straf, waartoe lnj wegens het vermoorden zijner vrouw ver oordèeld was, en die straf is veranderd in levenslangen dwangarbeid. De Freeman, naar men zegt een orgaan an den kardinaal Culten, behelsde in haar nummer van 20 Jan. een uitvoerig programmawaarin de „iersche liberale partij aangespoon werd om de beweging voor eene eigene regeering te laten varen voor de onderwijs-kwestieen waarin gewaarschuwd werd tegen verdeeldheid, die niets dan jammeren brouwen kan. Op bevel van den Geheimen Raad is den 21 in alle staats kerken een door den aartsbisschop van Kantelberg opgesteld dankgebed voor de herst elling van den prins v. ik ales uit, In den'nacht van 23—24 Jan. heeft een lievige storm ge woedwelke in verschillende plaatsen overstroommgeu en veel schade veroorzaakten te Londen een der spitsen van den middelsten toren van het Parlementsgebouw, 2 ton we ende, naar beneden geworpen heeft. De secretaris van den minister Gladstone heett, in antwoord op eene memorie van protestantsclie dissenters, waarin tegen de vestiging eener r. c. universiteit in Ierland geprotesteerd is, verklaard, dat, de geruchten, volgens welke de regeering van plan zou zijn om aan zulk eene instelling eene dotatie te verleenenongegrond zijn. In eene den 24 en 25 te Manchester gehouden conferentie van non-conformistenwelke door 18S5 afgevaardigden uit, 800 plaatsen werd bijgewoond, zijn met, alg. st. motiën aan genomen ten gunste van het geven van uitsluitend met-gods- ,i,1 Rrwiit, m alle nnenbare scholen, en tot, verklaring. dienstig onderwijs in alle openbare scholen, en dat de°geloofsbelijdenis geen hinderpaal behoort te wezen om toeGelaten te worden tot eene universiteit; dat de staatkunde der°regeering iti strijd met de godsdienstvrijheid is; dat, het aarborgen der subsidten aan gezindte scholen afkeuring ver dientomdat daardoor aan geestelijken der Staats- en r. e. Kerken de zorg voor het onderwijs der natie wordt opge- draGcn- dat de non-conformisten slechts hunne stemmen zullen geven aan zulke candidaten voor het Lagerhuis, die de beginselen der conferentie onderschrijven; en dat eene wijziging der onderwijswet noodzakelijk is. In eene den 25 te Warrington gebonden groote meeting is eene motie aangenomen ten gunste der scheiding tusscnen Kerk en Staat in Engeland, gelijk in Ierland. Lord Granville heeft geweigerd eene deputatie te ontvangen der Algemeene Republikeinsche Ligue, welke de tusschen- komst der regeering wilde inroepen om te Versailles het vervangen der militaire rechtbanken in het proces der Com mune door burgerlijke te bewerken. De heer üeaseregeeringsgezind candidaat voor liet Lager huis te Kerry, in Ierlandis te Castle-Island waar hij de kiezers wilde toesprekendoor het gepeupel zoo mishandeld, dat hij sedert niet, weder in het openbaar is kunnen optreden, De bisschop, eenige voorname geestelijken en vele grond bezitters zijn op de hand van den heer Dease, maar de lagere geestelijkheid steunt den home-rule-kampioen Blemerhassett. In de schrifturen van verdedigingwelke de regeering toen zij nog geen kennis droeg van den inhoud der amen- caansche schrifturen van eiscli, aan den raad van scheidslieden te Genève heeft overgelegdwordt staande gehouden dat het traetaat van Washington de werkzaamheid van dien Raad beperkt tot, de daden door de schepen in kwestie tijdens den oorlog gepleegd. De minister Gladstone heeft in een brief aan de Amnesly- Assocation nogmaals van de hand gewezen liet verzoek, om de zich nog in hechtenis bevindende feniaus in vrijheid te stellen. In eene den 29 te Birmingham, onder voorziting van den mayor, gehouden bijeenkomst van kiezers is eene motie aan genomen, strekkende om bij de regeering aantednngen op het doordrijven der ballot-billop afschaffing van die bepa lingen der jongste kieswet, welke aan eene minderheid in eenige steden een Vertegenwoordiger verzekeren, en op eene nieuwe indeeling der kiesdistricten. Den 30 is het stadhuis der City van Londen, onder voor zitterschap van den lord-mayor, eene goed bezochte meeting gehoudentot ondersteuning van het plan der Ron. Leo- gratiselie Maatschappij oin in Februari eene expiditie te opsporing van dr. Livingstone naar Africa te zenden, voorzitter betreurde liet. dat dit plan niet vroeger, in de eerste plaats door de regeering, opgevat, eu dat de regeenu; derins; werd Hamilton schonken en nog 100 toegezegd. 3000 beschikken. De openbaar gemaakte staatsbegrooting voor 1S72 raamt, de inkomsten op t'.)7.'97,80'. de uitgaven op 496,813,581 roebelsen belooft dus voor liet eerst sedert veie jaren een overschot Wegens dit verblijdend budjet heeft de Keizer zijnen minister van financiën, den heer v. Reutern, de hoogste burgerlijke onderscheidingu. 1. het, grootkruis der Wladi- mirs-orde geschonken. De stad" Scliamachiin den Kaukasus, is door eene hevige aardbeving geheel verwoest. Vele mensehen zijn daarbij om gekomen. 'g'ui*£i ;i<*. Het personeel der nieuw samengestelde rechtbanken welke eerstdaags in functie zullen treden, bestaat voor nagenoeg uit christenen. De minister van buit. zaken heeft aan de vertegenwoordi gers der vreemde mogendheden doen wetendat, de Porte het bewerken en verkoopen van tabak aan zich getrokken heeft. De vreemde kooplieden en koopers zullen echter de tabak in de gouvernements-magazijuen tegen inkoopsprijs kunnen bekomen. De cholera is uit Konstantinopel geweken. Oostenrijk. Op voorstel derVerfassungs-partij heeft liet Huis der Afgevaardigden de vergaderingen der commissie voor liet on derzoek der voorstellen betreffende de constitutie voor alle Afgevaardigden toegankelijk verklaarddewijl de ervaring geleerd heeft, dat van de'30 leden der commissie nog niet de verplichting van geheimhouding zouden nakomen. De president-minister heeft in de zitting der commissie van 20 Jan. verklaard, dat de regeering onmogelijk alle eischender alicische resolutie zou kunnen inwilligenten einde geen Staat, in den Staat te vormen. De commissie heeft eene sub commissie van 7 leden benoemdtot welker bijeenkomsten de Afgevaardigden geen toegang hebben. Het Huis heeft den 21 zonder discussie de overeenkomst met de Ver. Staten, betreffende wederzijdsche bescherming van handelsmerken, bij tweede lezing aangenomen. Den 21 is te Weenen in den ouderdom van SI jaren, overleden de gevierde dichter Grillparzer. Zijn lijk is den 24 onder algemeene deelneming begraven. Den 2» heeft de Paus ter audiëntie ontvangen de afge vaardigden der catholieke comité's van Frankrijk, Engeland, DnitschlandOostenrijk, Spanje, Belgie, Nederland en Zwitserland die hem hunne hulde kwamen betuigen en een protest voorlezen tegen de verplaatsing der gezantschappen van Florence naar Rome. Den 22 heeft de president-minister, in de daags te voren heropende zitting der Cortes let programma van het Ka binet medegedeeld. Het, zou niet in reactionairenmaar in behoudend progressistischen zin regeeren liet, erkende geene vaste meerderheid in de vergadering te hebben maar dit zou met elk ander Kabinet desgelijks zijn. Het. zou voortgaan troepen naar Cuba te zenden en als het, verzet overwonnen was, de gewapende opstandelingen onvermoeid vervolgen. De heeren QuinteroSan Roma en andere republikeinen en zorillaïsten riepen daarop- „wie bedoelt, gij Iloudt gij ons voor verradersomdat wij de onafhankelijkheid van Cuba willen?" Nadat het, gewone uur verstreken yaswilde de tijdelijke voorzitter Herrera de zitting verlengen, om de ministers gelegenheid te geven, op de gemaakte tegenwerpingen te antwoorden. De minister Sagasta- wenschte dit ook, en. maaktetoen de oppositie tegen zijn verlangen opkwam, van het al of niet verleenen van liet woord eene kahinetskwestie, maar de oppositie behield de overhand met 170 tegen 122 st. De president-minister begaf zich daarop naar den Koning, om van het, voorgevallene verslag t.e doen, en Z. M. de keus te geven tusschen ontbinding der Cortes of verandering van het ministerie. De Koning besloot den president van den Senaat, den vice-president der Kamer en de heeren Herrera, Serrano en Zorilla ie raadplegen. Den 24 heeft depresident-ministerindeCorteseenkon.be- luit, voorgelezen, waarbij de Senaat en de Cortes ontbonden en erkiezingen tegen 4 April uitgeschreven worden. Reeds vóór deze lezing was de vergadering buitengewoon onstuimig. Men wist reeds wat gebeuren zou, en de radicale progressisten, die de optreding van een miuisterie-Zorilla verwacht hadden waren daarover zeer verbolgen. Zorilla riep: „Lod redde het va derland de dynastie", de vrijheidRadicalen te wapen Abarruza betoogde, dat de kroon het verdrag met het volk door de handhaving der afgekeurde ministers verbroken had, en dat, het volk niets overschoot, dan het. opwerpen van bar ricaden en het daarachter verdedigen van zijn goed recht; de re publikein Figueras riep: „dit decreet is een handschoen, dien men liet land toewerpt wij nemen dien op^ en zullen dag en uur voor den strijd weten te kiezen, .Marios „liet Congres is dood. leve'de natie!" Rivero: leve de vrijheid!" andere riepen „leve de volkssoevereiniteit! In Madrid heirsclite groote spanning; het bewind had eene aanzienlijke militaire macht ontwikkeld. Het centrale comité der radicale partij heeft den 28 be sloten om den 2 F'ebr. eene meeting te houden van alle partijen en om eenige invloedrijke leden naar de provinciën te zendenten einde ook aldaar coalite s te orgamseeren. Te Barcelona hebben samenscholingen plaats gehad ten gevolge van het weder-invoeren eener belasting op de levens behoeften. Een der pleinen is niet zonder moeite ont.rumd waarbij eukele pistoolschoten uit de menigte gelost zijn. KoLONiëN. Eene spaansche kanonneerboot, heeft een en gelsche schoener met hare bemanning opgebracht, wegens het, ontschepen van oorlogseontrabande op Cuba. 200 Inboorlingen der Philippijnsche eilanden hebben zich den 20 Deo. meester gemaakt van het, fort S. Pliiiip nabij Manilla, hetwelk echter spoedig door de troepen hernomen is. De aangekondigde voordracht, tot herziening der staats regeling is den 15 ingediend en voor de eerste maal gelezen. Het, Pairschap zal niet meer erfelijk zijn, maar de Pairs zullen door den Koning voor hnn leven benoemd worden uit 10 calegoriën van personen. Het stemrecht voor de Kamer van Afgevaardigden wordt, uitgebreid tot alle hoofden van gezinnen en tot een ieder, die lezen en schrijven kan. De ministers zullen voortaan verantwoordelijk zijn voor de han delingen van liet uitvoerend gezag. De doodstraf wordt afgeschaft. Voor gerechtelijke vervolging van ambtenaren is geene machtiging meer noodig. De borgtocht, en andere de vrijheid van" drukpers belemmerende bepalingen worden opgeheven In zake van belasting en recruteering zal de uitspraak der Kamer van Afgevaardigden beslissend zijn over amendementen, door de andere Kamer in daarop betrekking hebbende wetsontwerpen gebracht. Voor liet houden van bijeenkomsten en vergaderingen is geene vergunning meer noodic, en alleen de op den openbaren weg te houden ver- paderinsen zullen aan het, policie-toezielit onderworpen zijn.— Den 16 heeft de Kamer ïpet 52 tegen 34 st, besloten om

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2