Ifrankiiik. oss Ëerlsuitl. Wcreenigilc Slaton. Ovcrslrooiiiingcn »|t Juv». 5>tabs~i.licuwjs. dere Afgevaardigden. De hrusselscbe Afgevaardigde Funck beeft voorgesteld, aan de stad Brussel eene subsidie van 100000 fr. ren behoeve van het lager onderwijs toetekennen. Do minister Delcour heeft zich bereid verklaard, het voor stel van den heer Funck, tot het verleenen cener subsidie van 100000 fr„ voor het lager onderwijs te Brussel, aante- nemcn f mits die stadeven als de overige groote steden zich aan de bepalingen der wet van 1842 onderwierp en geene onderwijzers aansteldedan die op de normaal scholen waren opgeleid. De brusselsche Afgevaardigden Ans- paclt en Funck verklaarden dat de stad Brussel hare ver plichtingen nakwam en alleen bij geinis aan kweekelingen der normaalscholen de toevlucht tot andere onderwijzers nam. Den 10 is het budjet van binn. zaken met 75 tegen 5 st. goedgekeurd tot een eindcijfer van 14^. miljoen, waaronder thans eene subsidie van 100000 fr. voor het ouderwijs te Brussel begrepen is. Tevens is een supplementair crediet van ruim 400000 fr. ten behoeve van het lager onderwijs, dienst 1871, verleend. De Kamer is tot den 20 uiteengegaan. Te Gent heeft zichonder het voorzitterschap van den advocaat MctdepcTininger..eene commissie gevormd tot het verzamelen van inschrijvingen voor eene luisterrijke en waar dige viering van het derde eeuwgetijde der inneming van den Briel. De leden van het comité le Brussel voor de bevrijding van het fransche grondgebied hebben gezamenlijk voor 15200 fr. ingeschreven. De burgemeester van Brussel heeftop verzoek der meu belfabrikanten, den werklieden eene dadelijke loonsverhooging van 10 p.c. en tegen 1 Jau. 1873 eene nieuwe verhooging van 10 p.c. aangeboden. Zij zijn echter eene dadelijke ver hooging van 30 p.c. blijven eischen en de onderhandelingen alzon afgesprongen. De steenhouwers hebben thans insgelijks den arbeid gestaakt, na hunne patroons tot 10 Febr. tijd te hebben gelaten om aan hunne eischen te voldoen. De heer Valentingewezen prefect der Rhoneis bij de creet van den 2 „ter erkenning zijner gedurende de invasie en op 30 April 1871 te Lyon bewezen diensten," tot com mandeur van liet Legioen van Eer benoemd. De indirecte belastingen hebben in 1871 opgebracht 1322^ miljoen, of 33 miljoen minder dan in 1869. De nieuw ge heven belastingen buiten rekening latende, zou de vermin dering 117 miljoen bedragen, waarvan door het verlies van den Elzas 48j. door de opheffing van het dagbladzegel 10 cu door de mindere opbrengst van eenige oude middelen 5Sj miljoen. 69 Van de 90 Algemeene Raden hebben in hunne jongste zitting zich ten aanzien van het onderwijs op de volgende wijze verklaard: 17 voor verplicht, 27 voor kosteleos en verplicht. 8 voor het kostelooze en verplichte leeken en 17 voor het, kostelooze maar niet verplichte onderwijs. De heer Dup uy de Lome, lid van liet, Fransche Instituut, heeft eene nieuwe proef genomen met den door hem gedurende het eerste beleg van Parijs uitgevonden bestuurbaren lucht ballon welkehoezeer de omstandigheden ver van gunstig waren, vrij goed is geslaagd, zijnde de ballon niet ver van het, vooraf aangeduide punt nedergekomen. De geul. Susane heeft zijn ontslag als directeurvan liet: materieel bij het departement van oorlog gevraagd, en dien ten gevolge heeft de commissie voor de leveringscontra-ten er van afgezien om het bestaande geschil ter kennis van de Nat. Vergadering te brengen. De generaal is. met behoud van zijn vroeger inkomen tot lid van den raad van advies voor de artillerie benoemd. Den 31 Jan. zijn 11 zijn in het geding der parijsche Com mune betrokken geweest zijnde personen. 8 fransehen, 1 belg, 1 pool en 1 zwitser, zonder voorafgaande kennisgeving aan de zwitsersche overheid, op het grondgebied van Nenfehatel overgebracht. De zwitsersche gezant te Parijs is gelast om tegen deze handeling vertoogen intedienen. Door verlagingenontslag en vrijwillige aftreding hebben reeds meer dan 1000 officieren het kader van het leger ver laten maar nog blijft, liet overcompleet zeer belangrijk. Volgens de bij het budjet van oorlog voor 1872 overgelegde staten zijn er 108 generaals, 4600 iufauterie- en 720 caval- leiie-officiereu d la suite. De heer Mondelethoofdingenieur der bruggen en wegen te Ajaccio, heeft aan een zijner vrienden een brief gericht, waarin hij hem verzoekt zijne onderhebbenden te doen weten, dat het gouvernement de verkiezing van den heer Rouher zeer kwalijk uqinen en straffen zou. De raaires van het district Zicavo hebben overal eene proclamatie tegen zijne verkiezing doen aanplakken. Te Corraco in dat district is liet tot dadelijkheden tusschen de part ijen gekomen en hebben verscheidene arrestatiën plaais gehad. De heer Routier is niettemin verkozen; de corsicaansche soldaten in het leger van Parijs hebben hein nagenoeg een parig gestemd. In het departement der Eure is de republi- kcinsche candidaat Lepouzémaire van Evreuxmet, 32000 st. (de bonapartist Fouquet 20000de legitimist de Blosser- ville 15000) in dat der Cötes du Nord de liberaal-conserva tieve eandidaat Legal-Lasalle met ongeveer 4000Ö st. (de legitimist de Kérigant 33000) benoemd. De abt Jlichaud heeft zijnen brief aan den aartsbisschop van Parijs dadelijk doen achtervolgen door een vlugschrift waarin hij nader tracht aantetoonen, dat de catholieke Kerk kettersch isen dat de heer Veuillot en diens p rtij haar belieerscheu. Het meerendeels uit radicalen bestaande comité tot onder steuning van de gezinnen der omgekomen of gevangengenomen parijsche insurgent,en heeft, bekend gemaaktdat het 33000 fr. ontvangen en daarvan tot 1 Eebr. 20400 fr. besteed heeft, en tevens een dringend beroep op het publiek om nieuwe bijdragen gedaan. RouxPélissier, Etienne en de overige door den krijgsraad te Marseille veroordeelde communisten zijn dezer dagen in- ge cheept, naar Nieuw Caledonie. Nationale Vergadering. De minister van oorlog heeft in de .commissie voor de legerorganïsatie verklaard dat het gouvernement niet voornemens is een contra-project intedienen, en er zich toe bepalen zal om hot ontwerp der commissie te bestrijden. De budjet-cominissie heeft zich met eene groote meerder heid vereenigd met, het voorste\-Ferag e.som, in plaats van de grondstoffen, de handels-transactiën te belastenevenwel niet met een afwisselend recht van 1 a 2maar niet een vast recht van 1 p.c. Den 8 is op voorstel der commissiezonder discussie besloten tot het in overweging nemen van het voorstel-de Pressensétot het verleenen eener beperkte amnestie aan de parijsche insurgenten. lien 8 en 9 is beraadslaagd over de eerste lezing van een wetsvoorstel ter herziening der bestaande wijze van benoe ming der rechterlijke macht. De heer Arago had voorgesteld de benoemingen met meer door de regeeringmaar door verkiezing met 2 trappen te doen geschiede,u. De Commissie ha l dit en andere gedane voorstellen verworpen en voorge steld de benoemingen even als dus ver aan de regeering te latenmaar uit voordrachten der betrokken rechterlijke eollegiën. De heer Arago bestreed dit ontwerp nadruk- ki-'ij'c maar werd op geestige wijze door den beer Gavardi beantwoorddie hem toevoegdedat hij in zijne gewensch e omwenteling op rechterlijk gebied evenmin zou slagen als in liet, stand doen houden der 3 staatkundige revoiutiën waartóe hij had medegewerkt. Zoolang liet land niet gecon stitueerd wasmoest elke verandering van stelsel afgekeurd worden. Na het verwerpen van een voorstel om de discussie te verdagentotdat de hoven en rechtbanken advies over het ontwerp zouden hebben uitgebrachtis tot de tweede lezing besloten. De heer Bouisson heeft den 9 zijn voorstel, dat de Vergadering de leiding der nationale inschrijving op zich zou nemeningetrokken. De zitting van den 10 is geheel gewijd aan liet uitbrengen van rapporten op petitiën. Met geestdrift werd aangehoord dat op een adres uit Belfortwaarin verzocht, werd het aan Frankrijk gebleven gedeelte van liet dept. van den Hoven- Rijn in zijn geheel te laten, inet Beifort tot hoofdstad. Den 12 is liet voorst<A-Butlieautot intrekking van het artikel van het decreet van Febr. 1852, waarbij het openbaar maken der debatten in gedingen wegens drukpers-overtredin gen wordt verbodenzonder discussie en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Vergadering vereenigde zieli met de conclusie der commissie voor liet initiatief, om liet door den lieer Amat gedaan voorstel tot liet, belasten van nage noeg het geheele vermogen der ingezetenen met I per mille, niet in overweging te nemen dewijl zij bi| eene opbrengst van slechts 50 miljoen eene algeheele omwerking van het stelsel van directe belasting zou noodig maken. De commissie voor het voorstel-Ducrot, tot het verleenen van machtiging voor de gerechtelijke vervolging der Afgevaar digden Rouvier sn Le franc- heeft met 12 tegen 3 st. beslist, dat de Kamer zoodanige machtiging kan verleenen ook zon der dat zij door den minister van justitie gevraagd wordt. In liet iersehe kiesdistrict Galway is de kapitein Aolun, de uhome-rule-candidaat," den 6 met, eene groote meerderheid tot, Parlementslid verkozen. Ook in he.t iersehe district Kerry heeft de regeeringsge zinde eandidaat Dease het onderspit gedolven tegenover den home-rule-candidaatden lieer Blemerhassettdie ruim 800 stemmen meer bekwam. In westelijk Yorkshire is de conservatieve candidaatde heer Powell met 6961 st. tot. lid van het Lagerhuis verkozen, te^en 6917 st. op den heer Holden. De stoomboot Electra van Lissabon is in liet Kanaal ge strand. De kapitein eu 17 personen worden vermist. De prins eu rinses o. IVales zijn den 10 van S'andring- ham naar Windsor en van daar den 12 naar het, eiland Wight vertrokken. De Times zegt ter zake van liet vraagstuk„En geland heeft niet en zal ook niet zich aan het tractaat van Washington willen onttrekkenmaar liet, wil eu kan niet treden in den strijd over eene kwestie welken liet, tractaat niet heeft, willen openen en zelfs bepaaldelijk heeft willen afsnijden." Lagerhuis. Den 8 heeft de minister Gladstone eene motie van dankbetuiging voorgesteld aan den heer Denison, die daags te voren had aangekondigd, dat, zijn gezondheidstoestand hem verplichttehet voorzitterschap neder te leggen, /ij werd door den lieer Disraëli op welsprekende wijze onder steund en bij acclamatie aangenomengelijk ook een door den minister voorgesteld adres waarin de Koningin verzocht werdden heer Denison eene bijzondere onderscheiding toe te kennen. De minister Forster diende de helft der, ten vorigen jare verworpen ballot-bill op nieuw inn.l. die arti kelen welke het afschaffen der nominatiën de invoering der geheime stemming en de vermeerdering van het aantal stembureaus bepalen. De andere helftgericht tegen ver keerde practijken bij de verkiezingen werd hier en daar gewijzigdals afzonderlijke wet door deu procureur-generaal ingediend. Beide wetter, werden voor de eerste maal gelezen. Den 9 heeft sir Roundel Palmer den heer hl. B. IP. Hrand als president van het Huis voorgedragen. De heer Locke King gaf aan deze voordracht, de vereischte otïiciëele ondersteuning en, vermits geen ander candidaat werd voorgesteld, werd de heer Brand naar den voorzittersstoel geleid en onder toejui chingen geïnstalleerden door den minister Gladstone geluk gewenscht. Den 1-2 heeft de regeering eene nieuwe onderwijswet voor Schotland ingediend de invoering bedoelende van een stelsel van' nationaalin stede van het nog geldende sectariseh on derwijs. In elk distriet zal door de betalers der ouderwijs- belasting eene schoolcommissie verkozen worden die het beheer over de openbare scholen zal voeren, en ook over de bestaande sectescholen voor zoo ver de bestuurders daarvan het goedvinden. Den 13 heeft de minister van binnenl. zaken eene wet ingediend tot beteugeling der prostitutie, welke, in weerwil der sedert 1864 uitgevaardigde wetten, eene liooge mate van uitbreiding heeft bekomen. Na eenige discussie daar over is de motie van den heer Goldsmith aangenomen waarin van de regeering mededeeling gevraagd werd der en- gelsche pleit-memorie in zake de Alabama-kvcskïc. De mi nister Gladstone, deswegeHoor den heer Dixon geïnterpelleerd, verklaarde, dat hij tot zijne spijt de jongste briefwisseling over het Alabama-geschil nog niet kon overleggen. De lieer Aytoun vestigde de aandacht van liet Huis op het met Ne derland gesloten tractaat betreffende aanwinst van grondge bied op Africa's Westkust; hij betreurde het sluiten van het tractaat zonder raadpleging van het Parlement en achtte het nieuwe grondgebied voor Engelands belangen schadelijk. De heer Osborne verwachttedat de bevolking zich tegen de engelsche heerschappij verzetten, en de hulp van gewapende macht tot uitvoering der overdracht noodig zijn zou. De secretaris-generaal van koloniën schetste de voordeelen, welke voor de beschaving en voor de onderdrukking van den sla venhandel uit het, tractaat zouden voortvloeienzegde de overlegging van hetzelve aau het Huis toeen verklaarde dat men nog niet voornemens was om geweld te g, bruiken. KoLONiëN. Lord Mayo, de onderkoning van Britsck-lndie, is den 8 te Port,-Blair, bij een bezoek aan de strafkolonie op de Andainan-eilanden door een veroordeeld misdadiger, een muzelman, vermoord. De funciiën van onderkoning zijn voorloopig opgedragen aau lord Napier v. Magdalathans gouverneur van Madras. De admiraal Cockburnbevelhebber der zeemacht te Cal cuttais den 10 aldaar overleden. ütMU'ni-ük-iSoiiKUS'lic. Oostenrijk. De beraadslagingen der sub commissie van het Huis der Afgevaardigden over het galicische vraagstuk zijn afgeloopen .met het tot stand komen van een compromis tusschen de regeering, de Verfassungs-partij en de polen, waarin verscheidene en belangrijke concessiën aan de autono mie van Galicie worden gedaanzullende o. a. het cis-leithaan- sche ministerie een lid bekomen voor liet Koningrijk Galieie eu Lodomirie met het Groothertogdom Krakau. "Verschillende eischen, zooals de verantwoordelijkheid der galicische lands- regeering aan den galicisclien Landdagzijn afgewezenals afbreuk doende aan de eenheid des Rijks. De galicisctie Land dag zal liet vergelijk moeten goedkeuren als waarborg tegen verdere eisehen. De galicische Afgevaardigden in den Rijks raad zullen niet deelnemen aan beraadslagingen over onder werpen die ten opzichte van Galicie aan de bevoegdheid van den Rijksraad onttrokken zijn. De regeering heeft bij het. Huis der Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, hetwelk haar machtigt om, ter ver vanging van Afgevaardigden hij den Rijksraad die hun mandaat nederleggen of op andere wijze kunnen beschouwd worden afgetreden te zijn. nieuwe en reclitstreeksche ver kiezingen te doen plaats hebben door de plaatsen of eorpo- ratiën welke zij vertegenwoordigen. De constit.uoneele commissie van liet Huis der Afgevaar digden heeft den 13 over het ingediende wetsontwerp eener noodkieswet, beraadslaagd. De heer Grocholski verklaarde dat, de polen tegen het ontwerp zouden -temmen. De pre sident-minister gaf het voornemen te kennen om zoo spoedig mogelijk eene geheele hervorming van liet, kiesstelsel voor les! ellen, zoodra men kans had op eene meerderheid vail in het Huis der Afgevaardigden. Te Gratz in Stiermarken, zijn, 1er zake van de verhooging der bierprijzen, ernstige ongeregeldheden voorgevallen en eenige brouwerijen door de menigte stormenderhand ingenomen zoodat de polieie door de militaire macht, versterkt, moest worden. Bij het uiteenjagen der oproermakers is een hunner door een bajonetsteek gedood. Ook verscheidene militairen en politic-agenten hebben ernstige kwetsuren bekomen. liet gouvernement heeft ter kennis der engelsche commis sarissen gebrachtdat liet niets van zijne eisehen intrekt daar de vergoeding voor niet,-rechtstreeksche schade in het, tractaat, van Washington begrepen ismaar dat liet de uit spraak van den Raad van scheidsrechters zal afwachten om tot eene volledige schikking te komen, die toekomstige ge schillen onmogelijk maakt,. In den Senaat zijn discussiën gevoerd over een voorstel van den lieer Edmondom aan den President inlichtingen te vragen omtrent, het,aan Engeland toegeschreven voornemen om de bepalingen van het washingtonsche tractaat, te ontdui ken. De lieer Patterson noemde de woorden van den en- gelsclien minister Gladstone beleedigend voor America. De heer Sherman gaf den raad om de officiëele verslagen aft.e- wachteu en inmiddels eene waardige houding te bewaren. De nieuw-yorksche Tribune behelst een brief uit Washington, waarin krachtig wordt opgetreden ten gunste der engelsche uitlegging van het tractaat. van Washington. Den 12 heeft, genl. Butler in de Kamer van Vertegenwoor digers voorgesteld, den orde van den dag te schorsen, ten einde eene motie aantenemenstrekkende om den President te vragen of Engeland van plan is ziek aan het tractaat van Washington te onttrekken of om aan de naleving van een gedeelte van hetzelve moeilijkheden iu den weg te leggen. De lieer Banks verklaarde te gelooven dat de 'President te dezer zaxe volstrekt geene mededeeling \an de engelsche re- geering ontvangen heeft. De genl. drong aan op de aanne ming van zijn voorsteldat, ten slotte met 69 tegen 62 st. is verworpen. Do president Grant heeft den 13 aan den Senaat een af schrift, gezonden van de americaansclie pleit-memorie voor den reueefschen scheidsraat. De engelsch-americaausche commissie, welke te Washington vergadert, ten einde zekere eischen, die uit den amerieaanschen oorlog voortgekomen zijnmaar niet tot de zoogenaamde Alabama-eischen behoorentoe te wijzen, is tot, den 30 Maart verdaagd. SSiiüH'siIiUiit. Staten-Generaal. Het wetsontwerp op de inkomsten belasting is door de regeeriug in dier voege gewijzigddat, behalve het patent eu het geslacht ook de zeepaccijns zal afgeschaft worden, opbrengende 13 j ton. De grondslag blijft 2 p.c. van liet zuiver inkomen. Benoemingen enz. Den heer J. C. de Leeuw is op zijn verzoek met. 1 Maart, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Anna Paulownaeu vervangen door den heer E. C. Perk. Mr. L. Haffmans lid van de 2e Kamer, de Staten van Lim burg en den gemeenteraad te Venlo, is niet herbenoemd als kantonrechter aldaar, en zulks naar aanleiding van liet rapport van den procureur-generaal over de wijze waarop hij die be trekking waarnamook gebleken in de zaak van den griffier J. F. Jansenzoodat honderden veroordeelden gezeten of geldboeten betaald hebben zonder dat een vonnis bestond. Hij is vervangen door mr. Leclercq, bekend als kundig rechts geleerde en als geloovig catholiek. De majoor J. M. v. d. Star is eervol ontheven uit de function van gouverneur en commandant der kon. mil. academie te Breda, en in zijne plaats benoemd de generaal-miijoor A. Engelvaart. Spoorwegen. De gemeente Hoogearspel wil voor/20000 deelnemen in den ontworpen Noordholl.-Frieschen Spoorweg. Militaire Zaken. De minister van oorlog heeft de be palingen belreffende hel verplicht kerkguan der militairen ingetrokken. Onderwijs. De raad der gemeente Stad-Almelo heeft met 8 tegen 3 st,. besloteneene hoogere burgerschool met driejarigen cursus op te richten. Feesten. Gedelegeerden uit de 2 commissiën voor de feest viering van 1 Aprii de ut.reelij.sche eu de brielsckezijn, overeenkomstig het door den Koning geuit verlangen in eene den 14 gehouden samenkomst tot eene gewenschte overeenstemming gekomen. De gemeenteraad van Brielle heeft den 13 met alg. st. besloten om de hoofdcommissie voor de feestviering op 1 April eene som van f 3000 te verleenenindien zij ook liet stichten van een liefdadig gesticht in haar programma mocht willen opnemen. Aanbestedingen. Len 10, te Tilburg, ten behoeve der gemeentelijke gasfabriek: het maken van de condensatie- en reinigingstoestellen de buisleiding binnen de gebouwen en naar de gashoudersmet de afsluiters enz., minste insehr. lhSmulders, voor f 21454; het gedeeltelijk maken der ovens met rookkanalen en liet maken van bestratingen en bevloeringen, minste inschr. J. de Beer, voor f 11550. Te Middelburg, het maken van den onderhouw eener ijzeren draaibrug over de Binnenhaven, tegenover den toegangsweg naar het, spoorwegstation, minste insehr. Ikv. Stije Fe., voor f 23,965. Den 14, te 's Gravenhagehet 200 ei'en zeewaarts ver lengen van den noordelijken dam aan den Hoek van Holland, minste insehr. A. Polker te Sliedrechtvoor 244,895 liet. afgraven van gronden aan de noordzijde van den beneden- mond van den Hoek van Hollandminste inschr. P. A. Bos te Sliedrecht, voor f 128,800. Den 15 aan het ministerie van binn. zaken, de levering van 2000 ton spoorstaven met lasch verbindingenminste insehr. Dorlodof frëres te Acosse, voor f 235,1 00; te Rotter dam door B. en W., het graven en baggeren van de Noor derhaven op Fijenoord, met ophooging, beschoeiing, glooiing, brug, kooi- en rasterwerk, minste inschr. IPVermaas, vour 669,000. Te Tilburg zijn in 1871 9 nieuwe fabrieken opgericht, vele andere uitgebreid of vergroot en 348 nieuwe woningen gebouwd. De bevolking, die in 1866 17000 zielen bedroeg, is thans geklommen tot '23000. De Amsterdamsche Kanaalmaatschappij heeft den 10, met bijna alg. st. besloten om, in plaats der leening van IU miljoen, waartoe op 24 Mei 71 machtiging is verleend, eene leening aantegaan van 5; miljoen, voor rente en aflossing gewaarborgd door do Staat. De regeering had tegen de eerste leening bezwaar gemaakt omdat zij meende dat de opbrengst der intepolderen gronden en de subsidiën van Am sterdam niet als waarborg daarvanmaar tot voortzetting van het, werk dienen moesten. Giften. Prins Frederik heeft, voor de oprichting der haagsche 'ambachtsschool f 500 en tot, hare instandhouding f 10 i jaarlijks toegezegd. Geschenken. De heer Alexander Per Huell heeft aan de gemeente Brielle 80 fraaie en zeldzame afbeeldingen betrek king hebbende op onzen vrijheidskrijg geschonken. Pokken. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 14 besloten om aau de pokken-eommissie andermaal een crediet te openen van hoogstens 10000. Misdrijven. Te Sliedrecht is sedert nieuwjaar reeds 6 of 7 maal brand ontstaan. Men meent, dat kwaadwilligheid daarvan de oorzaak is, ten minste aan eene arbeiderswoning zijn daarvan de bewijzen en op eene andere plaats is een dreigend versje gevonden. Een dienstbode is verdacht aau medeplichtigheid in hechtenis genomen. Rechtszaken. De rechtbank te Amsterdam heeft den 9 aan den heer Bahlmann, den vader, zijnen eisch ontzegd tot ontbinding der tusschen hem en zijne beide zoons op 13 Aug '70 aangegane vennootschap voor deu handel in manufacturen dewijl de voorwaarde voor liet bestaan der vennootschap tegenover derden als geldschieters niet is opgehevenen liet niet bewezen is. dat de zoons een slecht of gebrekkig lebeer gevoerd hebben. Het hof van Znidholland heeft den 15 Snoep schuldig ver klaard aan moedwilligen doodslag, vrijgesproken van voorbe dachten rade en veroordeeld tot 15 jaren tuchthuisstraf. De rechtbank te Amsterdam heeft, den 15 den magnetiseur J. JWeldingwegens onbevoegde uitoefening der genees kunst veroordeeld tot eene boete van 100. De rechtbank te Amersfoort, beeft den 15 J. G. Andriessen, drukker en uitgever van bet, Weekblad van W ijk bij Duurstede wegens eene daarin geplaatste advertentie, schuldig verklaard aan hoon bij geschrifte en veroordeeld tot 50 boeteof bij wanbetaling tot 7 dagen gevangenisstraf. Standbeeld van Boerhave. Den 10 is in de fabriek der heeren L. JEnthoven Sf Zonen tfv 's Gravenhage bet standbeeld gegoten (zonder bet hoofd dat afzonderlijk wordt bewerkt). De gemeenteraad van Haarlem beeft den 14 besloten tot wegruiming der kraan aan bet Spaarnc. Staats-loterij. Trekking der 5'. klasselaatste dag. No. 17251 f 10Ö0 eu premie van f 30000, No. 1 48 41 premie van f 3000. Kust van Guinea. De ministers van buiter.l. zaken en van koloniën hebben den hoogleeraar Vreede bericht, dat op liet door hem aan deu Koning gerichte adres afwijzend is beschikt. Nn het blijkt dat door de overstroomingen op Java, on langs door de dagbladen ter kennis van liet Nederlandsch volk gebracht,een groot gedeelte van den rijstoogst in de geteisterde streken is verloren gegaanachten oudergetee- kenden zich verplichtde aandacht hunner stadgenooten en van de bewoners der omliggende gemeenten op deze ramp te vestigen met, een bede om handreiking tot baar leniging. Rijst, is voor den kleinen man op Javawat, hier te land de aardappel voor zoovele duizenden is: dikwijls schier liet eenige voedsel, vaker nog bepaald het. eenige. In 1847 en liet volgende jaar is dan ook het mislukken van den rijstoogst op Java de oorzaak geweest van feilen hongersnood en onbeschrijfelijke ellende. Wie liet zijne wil toebrengen om natuurgenoot.en ditmaal voor dit, lijden te helpen bewaren, of althands te verzachten wat niet geheel kan worden afgewend sluite zicli aan on- dergeteekenden aan, die zicli bereid verklaren inkomende bij dragen zoo spoedig mogelijk over te makenhetzij aan het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van den Javaan hetzij aan zoodanig lichaam of vereeniging als de handreiking snelst zou overbrengen en doeltreffendst besteden. Hier vooral moet op snelheid van handeling worden aan gedrongen, omdat een afstand van 40 dagen ons van de ge teisterde oorden scheidt; maar indien de barmhartigheid èn overvloedig èn volijverig is, dan kunnen die eerste april dagen, waarop Nederland hoopt feest te vieren, op Java het bewijs leveren dat dankbaar herdenken in het, moeder land tot deelnemend gedenken der lijdenden in zijne koloniën stemt. Het bestuur der Afd. Alkmaar en omstreken van de Maatsch. Tot Nut van den Javaan VAN HEUST. Voorz. H. F. W. GROTTEN DIECK, Secret. H. DE BOER. Penningm. Reeds ingekomen bij van Heijst: van C. M. X, 5, van Katechiesanten j 2,50. De volksvoorlezing op 14 dezer is gehouden door den heer Meeter, die zijne hoorders bezig hield over „het haantje op den toren." Hij vond reden om aan den haan, het kruis en den appel de beteekenis toeteschrijven: „waakt, en bidt,,-opdat gij niet in verzoeking komt," en in deze vermaning aanlei ding om te spreken over de waakzaamheidhet gebed en de verleidingen op deze wijze vele goede wenken te geven. Zijne voordracht werd met belangstelling aangehoord, hetgeen niet minder gezegd mag worden van de dichterlijke bijdragen der heeren Siemerink Schaap {de Schoenlapper van Alexandrie van de Géneslei), Fogteloo (Elisa's vlucht van ter Haar) eu Roem {Avondliedje en David en Goliath van Tollens naar Claudius) KANTONGERECHT. Zitting 5 February. 1. J. M. en J. F., teWarmenhuizen, in vereeniging bejagen van eens anders grond in de Wiimnenuinmer duinen, zonder schriftelijke vergunning van den rechthebbendeieder 20 boete, solidair in de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 3 dagen voor ieder. 2. J. v. d. H., te Nieuwediep, met een houtvlot een voor- uitvarend vlot op korteren afstand dan 500 el naderen, op het, N. H. Kanaai onder Akersloot, 3 dagen gev. en de kosten. 3. K. L„ te He'der, en 4. P. K„ te Nieuwediep, vervoeren van een hout vlot, tusschen één uur na zons onder- en een uur vóór zons opgang, door het N. H. Kanaal, straf als No. 2. 5. J. K„ te Schoorl, op de kleine kaas- en botermarkt t,e Alkmaar ter markt brengen van 2 koppen boter die te licht bevonden zijn, 2 boete en de kosten, met subs. gev. van L dag. 6 P. C, R. L. en A.V. en 7. P. P. en P. H., alle te Alkmaar, te zamen spelen om geld op den openbaren weg, ieder f 3 boete, solidair in de kosten, met subs. gev. van 2 dagen voor ieder. B U II G E RL IJ K E STAN D. GETROUWD. II Fel). Franciscus Padberg, wedr. van Geurtje van Dijk, en Hendf ka Pool. Cornells Schoenmaker, wedr. van Henderika Geurts. en Cornelia Catharina Al. Chris- tojfel Daniel IP estphal en Johanna Petronella Hof mees-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2