n No. 9. Vierënzeventigste Jaargang. 1872. ZONDAG 3 MAART. ©ffictëel (Bcbccltc "poli tTe. 't Wordt ernst. KR4MU11ËEB. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, vestigen de aandacht der ingezetenen op de door het collegie van brandmeesteren gedane bekendmaking betreffende de insehrij ving voor de brand weer, op Dingsdag en Woensdag 5 en 6 Maart e.k. op den Doelen alhier, en op de voordeelen aan de dienst bij het brand wezen verbonden. ©Elckclijïiseïic öcricliten A L k 11 A A II S 6 H 0 A Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t O,SO, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 unr, wordt voor de plaatsing in bet eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Hij deze Courant behoort een Bijblad. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie NOORD-HOLLAND herinnert alle autoriteiten en] een ieder die daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), en aan den in houd van art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Staats blad No. 40), betreffende de verevening van schuldvorderin gen ten laste van het Rijk.met aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk, immers vóór den eersten Julij aanstaande in te dienen, aangezien aan die wetsbepalingen, zoo nu als in het vervolg stiptelijk de hand zal worden gehouden. Haarlem Be Commissaris des Konings voorn.r den 1 Maart 1872. RÓELL. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, G Maart 1872, des namiddags teu 1 ure. Namens den Voorzitter van den llaad, NUHOUT van dek VEEN. De admüsiën voor de Staats-Loterij kunnen, tegen betaling van 15 centter secretarie worden afgehaald. Ter terugbekoming aan bet commissariaat van politie voor handen liet navolgende gevondenealseen boezelaar; een gootplank; een goud slotje; een hoedje; een pantoffel; een kruiwageneen partij af braak. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden; j Dat de Militieraad in dit district, zijne eerste zitting, be stemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lolehngen dezer gemeentezal houden ten raadkuize der ge meente Alkmaar, op Vrijdag 15 Maart e.k., des voormiddags ten 9j ure. Burgemeester en IV ethouders voornoemd. Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 Feb. 1872. Be Secretaris. NUHOUT van der VEEN. VRIJWILLIGE DIENST BIJ HET BRANDWEZEN TE ALKMAAR. Ingevolge de nieuwe verordening op het. Brandwezen, door den gemeenteraad vastgesteld in zijne vergadering van den 7 Fe bruari 1872, waarin onder meer voorkomen de navolgende bepalingen als in art. 8, dat jaarlijks in de maanden Maart, April, Mei, Juni. Juli, Augustus, September, October en November eene oefening zal worden gehouden in bet. vaar dig behandelen der brandbluschmiddelen in art. 4, dat daar voor en voortB bij voorkomenden brand door eiken spuitgast zal worden genoten eene belooning van 25 Cents per uur in art. 14, dat aan de manschappen der spuit, die bij het ontstaan van brand het eerst water geven heeft eene toelage van f 20,en aan die van de beide eerstvolgende ieder eene van f 10,wordt verleend roept bet collegie, daartoe gemachtigdalle mannelijke ingezetenen dezer gemeente; tusschen den leeftijd van 18 en 60 jaren-mits niet dienst plichtig bij de schutterij op tot vrijwillige dienstneming bij de brandweer)zij die daartoe genegen zijngelieven zich in persoon aan te melden in het lokaal van de A leuwe Boelen, op Dinsdag en Woensdag den 5 er. 6 Maart des namiddags van 12 tot 3 ure. Het Collegie van Brandmeesters Alkmaar, Ab. JOH. STIKKEL. President. 28 lebr. 1872. R. BOSSERT Gz., Secretaris. KENNISGEVING. Het HOOED van bet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 18 45 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente dat bet kohier der belasting op het personeel, over het 2». lialf jaar dienst 1871/72, No. 6, op den 21 Febru ary 1872 door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, op heden aan deu Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingen, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 28 Februarij 1872. A. MACLAINE PONT. KENNISGEVING. Het HOOED van bet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt op grond van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staats blad n°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der ge meente, dat bet kohier van bet patentregt, over het 3e. kwar taal der dienst van 1871/72 op den 26 Februarij 1872, door den Heer Provincialen Inspecteur der directe belastingen in Noordbolland executoir verklaardop heden aan den Heer Ontvanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervolgingsn, welke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 29 Februarij 1872. A. MACLAINE PONT. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 1 Maart 1&72. Be Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Waarmee Met iets waarmee sommigen beweerden dat het nooit ernst geweest ismet de inkomsten-belasting. De Tweede Kamer heeft besloten na de ontvangst van de Me morie van beantwoording geen nieuw onderzoek in de sectiën te doen plaats hebben en bet wetsontwerp vatbaar verklaard voor de behandeling in de openbare zitting. De titel van het ontwerp heeft iutusscben een kleine uit breiding ondergaan. Onder de belastingen waarvan de af schaffing wordt voorgesteld, behoort nu ook de zeep, zoodat. er thans sprake is van een algemeene belasting op de inkomsten, ter vervanging van het recht van patent en van den accijns op het geslacht en de zeep. Meende de Minister aanvankelijk dat de inkomstenbelasting ook gedeeltelijk zou moeten dienen tot dekking van het tekort op onze gewone uitgavenook dat blijkt onnoodig. «Wat niemand tijdens bet opmaken //der Memorie van Toelichting kon voorzien schrijft de «Minister althans niet in die mateis gebeurd. De op "brengst onzer middelen beeft een ongewone vlucht genomen. *De raming der middelen is met circa 4 millioen overtroffen, //en de werkelijke opbrengst van bet vorig jaar, dat reeds //gunstig wasmet nagenoeg 2 millioen. Er bestaat dus //geen reden meer om te duchten dat niet, de gewone uit- //gaven door de gewone ontvangsten zullen gedekt worden //en betgeen nog voor den aanleg van spoorwegen op deze "begrooting mocht te kort komenbehoeft niet door belas- Hingen gevonden te worden. //Wij staan dus nu op een meer vrij standpunt. Het "schijnt derhalve geraden hetgeen naar de berekening zou "overschieten van het bedrag der inkomstenbelasttngna af- //trek van het patentrecht en den accijns op bet geslachtte "doen strekken tot afschaffing van den accijns op de zeep. //Omtrent de wenschelijkheid dier afschaffing kan nauwelijks "twijfel bestaan. Het is een belasting op de reinheiddie »in veel grootere mate den minvermogende drukt dan de //meergegoeden. Zij belemmert ook de eerlijke nijverheiden //belet verbeteringen aan te brengen in de wijze van werken, "waardoor bet binnenlandsch fabrikaat verhinderd wordt met "het buitenlandsche te concurreeren. De wet is oud en niet "meer overeenkomstig de tegenwoordige wijze van werken //ingericht. Men heeft er steeds tegen opgezien de wet om »te werkenomdat de hoop bestond de belasting te zullen "kunnen afschaffen, en het bijna ondoenlijk is de wet zooda- *nig in te richten dat zij den eerlijken fabrikant niet te »zeer belemmert, en den Staat tevens gcnoegzamen waarborg "geeft tegen kwade praktijken en ontduiking van belasting." Aldus redeneert de Minister, en bet is niet waarschijnlijk dat die woorden veel tegenspraak zullen ondervinden. Men zou ze kunnen aanvullen met een artikel in de Economist van Februariwaarin een beschrijving wordt gegeven van de wijze waarop de zeep wordt bereid en de belasting wordt gehevendie wat de Minister zegt dnideiijk maakt en be wijst. De schrijver van dat artikel doet daarenboven den ongelijken druk van deze belasting uitkomendie van het gewicht wordt geheven, waardoor de minder goede zeep, die 75 percent water bevat, drie malen zwaarder belast is dan de beste soortdie slechts 25 percent water inhoudt. Als slotsom van zijn betoog meent hij te kunnen stellen: de accijns op de zeep staat de vrije ontwikkeling van de industrie in den weg; de wet op dien accijns bevoorrecht den fabrikant van reukzeep boven de makers van groene of witte zeep de accijns-berekening per pond maakt dat de slechte zeep veel booger is belast dan de goede de mindere klassen betalenniet alleen naar evenredig heid, maar zelfs in werkelijkheid, meer dan de gegoede of de rijke. Wat dan gedaanvraagt de schrijverom die onbillijk heid weg te nemen f De wet te verbeterenzoodat de ac cijns evenals bij bet gedistilleerd, naar de werkelijke waarde wordt betaald schijnt onmogelijk. Er blijft dus niets anders over dan baar zoo spoedig mogelijk af te schaffen. En die mogelijkheid bestaatzegt weer de Ministerals gij de door mij voorgestelde inkomstenbelasting aanneemt. Wordt die ingevoerd, dan blijft er, al schaft men bet recht van patent en den accijns op het vleesch en de zeep af, waar schijnlijk nog ruim twaalf ton jaarlijks over. Korteljjk verdedigt voorts de Minister zijn stelsel tegen ben die aan een verbeterin g van de patentbelasting de voorkeur zouden geven boven de invoering eener inkomsten belasting. Verbetering der patentwet acht bij niet onmoge lijk maar wat helpt verbeteringals liet beginsel van de wet niet deugt? Een verbeterde patentbelasting blijft altijd een belasting op de inkomsten van de nijverheiden waarop steunt het recht om alleen deze 'soort van inkomsten te belas ten en de overige vrij te laten V Moeten de inkomsten belast worden dan ook alle zonder uitzonderingZeker bestaat er althans geen reden om juist alleen belasting te beffen van hetgeen iemand door eigen arbeid of door een onderneming van handel of nijverheid verdient, of liever tracht te verdienen. Zeer terecht merkt de Minister op, boe onjuist de bewering van sommigen isdat de aanzienlijke sommen in de laatste jaren en nóg voortdurend aan groote werken besteedalleen of althans voornamelijk ten bate van den handel en de nijverheid zouden komen. Heeft dan de land bouw daarvan niet reeds de rijkste vruchten geplukt? Stijgen de landerijen door de verbeterde middelen van gemeenschap niet voortdurend in prijs Brengt de spoorweg ons allen niet in de nabijheid der groote steden ook van de groote stedgp buiten 's landsen concurreert daardoor de handelaar en de fabrikant te Parijs niet met den Nederlandschen koop man en industrieel Klagen niet de winkeliers in de kleine stedendat bun klanten boe langer boe meer alles uit Am sterdam laten komen Inderdaad van die groote werken geniet liet, algemeen de voordeelenzij verdienen met recht den naam van werken van algemeen nuten het algemeen niet een enkelq klassebehoort je te bedden. De concur rentie is er sterk door verlevendigdhandel en nijverheid kunnen er voordeel van trekkenmaar alleen door verdub belde krachtsinspanningdoor wakkerheid en ondernemings geest. Die nipt tijdig de bakens verzetnu het getij is verloopenwordt door anderen verdrongengaat in den gezwollen stroom der mededinging verloren. Eindelijk begrijpt de Minister niethoe betwist kan wor den dat de accijns op bet geslacht den natuurlijken prijs van bet vleesch verhoogten ook in dit opzicht geeft Lij deugdelijke gronden voor zijn gevoelen. De accijns toch bedraagt tien percent van de waarde. De prijs van net vleescli is boogongetwijfelden die pi'ijsde marktprijs namelijkzal door de afschaffing van den accijns niet dalenmaar zij zal dan toch niet meer met tien percent belasting verhoogd worden. Thans concurreeren de ban delaars in vee voor de buitenlandsche markten met de' koopers voor de slachtplaats. Die bet vee voor de bui tenlandsche markt kooptbetaalt geen belastingzendt bet gekochte vee naar de buitenlandsehe marktwaar bet gekocht en geslacht wordt. Die vee koopt voor binnen landsch gebruik, betaalt bij de slachting van elke 100 nog eens 10 accijns. Dat zou toch niet meer gebeurenals de aeeijns werd afgeschaft. Wanneer liet een belasting gold die van bet op de markt verkochte vee werd geheven, dan zou men kunnen beweren dat de afschaffing ons niet zou baten. Dan plukte ook de koopman voor de buitenlandsche markt de voordeelen van de afschaffing; dan zou by voortaan liet vleescli buiten 's lands ook goedkooper kunnen leveren en de uitvoer zon allerbelangrijkst toenemenwaardoor de marktprijs natuurlijk aanmerkelijk zou -stijgen. Immers dan zou bij hier op de markt tien pereent meer kunnen besteden, en toch nog te Londen op dezelfde ,voorwaarden kunnen verkoopen. Nu dit echter niet het geval is, nu de accijns alleen wordt betaald van het vee dat in ons eigen land wordt geslachtheeft de handelaar voor de buitenlandsche markt ook geen voordeel van de afschaffing. Zij kan daarom den uitvoer van vee niet doen toenemen. Niet ons eigen gebruik, maar de vraag in het buitenland, de stand van de buitenlandsche markt bepaalt den prijs van ons vee. Naar mate de prijs in Engeland rijst of daaltis ook de prijs die op onze markten betaald moet worden hooger of lager. De kooper van vee voor onze slachtbankvoor binnenlandsch gebruik, zal natuurlijk denzelfden prijs moeten betalen als de kooper van vee voor de buitenlandsche markt. Dat is zoo en dat zal zoo blijven. De afschaffing van den accijns zal op den marktprijs geen invloed hebben. Misschien zal die prijs nog stijgen. Maar er zal ten minste niet meer nog eens tien percent op komen, eer het vleesch aan den par ticulier wordt verkocht. Dat zal ophouden, zoodra de belas ting ophoudt. Al moge men daarom beweren en met recht bewerendat de marktprijs van het vee waarschijnlijk nog lal stijgendan kan dit toch waarlijk nooit een reden zijn om er daarenboven voor ons eigen gebruik nog eens -tien percent belasting van te blijven heffenwel om die er af te nemen. Maar, zegt iemandals er nu ten gevolge van de afschaf fing van den accijns meer vraag komt.naar vee voor onze eigen slachtbankvoor binnenlandsch gebruikdan zal immers de prijs van het vleesch weer even hoog worden, of misschien wel terstond even hoog blijven als thans. Juist, mijn vrienddaar is iets van aanmaar geheel waar is het niet; want als de marktprijs hier stijgtza! mon minder goed voor de buitenlandsche markten kunnen koopenen moet de uit voer dus verminderen. Maar als gebeurde wat gij mogelijk achtdat grooter vraag voor binnenlandsch gebruik den marktprijs tien percent deed stijgen, en daardoor ook na de afschaffing van den accijns den prijs van het vleesch op de tegenwoordige hoogte hielddan zou er ook tien percent meer vleesch te recht komen in de magen van het Neder- landsche volken daarover, ik ben er zeker vanzoudt gij u niet minder verheugen dan ik. W. v. d. K. Diii(§p]iland Bij den Bondsraad is ingediend een wetsontwerp betref fende de schadevergoedingte verleenen aan de eigenaren van tot dus ver verkoopbare betrekkingen bij dc justitie in den Elzas en Lotharingen. De regeering heeft van die van Luxemburg gevorderd dat zij de exploitatie der spoorwegen daar te lande zal overdragen aan de Rijks-commissie voor de exploitatie der spoorwegen in den Elzas. PunsEN. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 21 bet wetsontwerp betreffende de rekenkamer met 310 tegen 43 st. goedgekeurd. Het Huis beeft den 23 de besluiten zijner commissie ter opzichte van bet ontwerp betreffende de klassen-belasting en de opheffing der belasting op het geslacht en gemaalin weerwil van het verzet der regeeringgehandhaafd. Den 26 heeft de minister van financiën verklaard gemach tigd te zijn om liet ontwerp inhoudende eene gedeeltelijke hervorming van hét belastingstelselintetrekken. Het ont werp was voorafzooals bet door bet Huis geamendeerd was. met eene groote meerderheid aangenomen. De lieer Lasker protesteerde- tegen de intrekkingde ministers Camphausen en Eulenburg verdedigden de handelwijze der regeering en deze werdna een langdurig debat, met 164 tegen 1 42 st. goedgekeurd. De minister Camphausen diende vervolgens een supplementair erediet inwaarby werd voorgesteld ora de door de intrekking van het ontwerp beschikbaar komende gelden te besteden, o. a. een half miljoen tb. tot verhooging van bezoldigingen en 100Ü00 til. voor de muzea te Berlijn. De commissie van het Heerenhuis voor bet wetsontwerp op het schooltoezicht beeft de eerste paragraafbepalende dat alle met het toezicht belaste ambtenaren bun mandaat van den Staat ontvangenonveranderd gelatenmaar de tweedeop voorstel van graaf v. Kleist en tegen den zin der regeeringdus gewijzigddat in den regel liet op pertoezicht aan de superintendenten, aartspriesters en dekens en bet locale toezicht aan de geestelijkencn slechts in bij zondere gevallen aan andere geestelijken van dezelfde kerk genootschappen of des noods aan niet-geestelijken wordt opgedragen. De graven v. Moltke en v. Roon zijn tot leden van het Heerenhuis benoemd. De regeering is van plan om het midden-Eemsgebied te kanaliseeren zoo mogelijk in verband met de kanalen in de noordoostelijke provinciën van Nederland. Den 23 isnaar aanleiding van den voorgenomen aanslag op liet leven van prins Bismarck, eene hui-zoeking gedaan in de woning van den domheer Kozmian te Posen. Deze is een jezuïet, aan liet hoofd staande van een instituut, waar jonge poolscbe edellieden uit de provinciën die de hoogerc scholen bezoeken gehuisvest worden. Sedert eenigen tijd was hij (men wil dat bij de opbrengst der Pieterspenning te Homburg verspeeld heeft) uit eene invloedrijke betrekking bij den aartsbisschop ontslagen en in het jezuïetenklooster te Schrimm geïnterneerd. Ook in dat klooster is eene huis zoeking, gedaan waarbij zeer vele papieren in beslag zijn ge nomen. De in hechtenis genomen persoon, verdacht van den aanslag, is de onechte zoon van eene poolscbe gravin cn een belgisch edelman, geboren in 1845, naar zijnen pleegvader, den koster der HedwigkerkIVcsterwell genaamdlichtzinnig van karakter en zedeloos van levenswijze. De groote generale staf heeft bij alle spoorwegdireetiën j opgaven gevraagd omtrent de spoorlëngte en de localen der stationsmet het oog op liet vervoer van troepen, j Prins v. Bismarck heeft uit meer dan ééne plaats in Si- lezie en Posen adressen van lmlde en dankbetuiging, ook door vele streng-catholieken onderteekendontvangen, we gens zijn voornemen om liet duitsche element in de ooste lijke provinciën krachtig te beschermen de kennis der duit sche taal aldaar te bevorderen, en de poolsck-elerikale beweging tegen te gaan. In antwoord op deze adressen heeft de prins, bij schrijven aan den heer Steinhootd-redacteur der Ostdeutsche-Zeitung, zijnen dank betuigd, met verzekeringdat de regeeringdie noch de poolscbe, noch de catbolieke bevolking vijandig is, de onwettige aanmatiging zal weerstreven eener partij die niet de gemeenschappelijke /welvaart der 2 nationaliteiten, maar de onderdrukking van liet dnitsche bestanddeel bedoelt. Wurtemberg. De Tweede Kamer heeft, overeenkomstig het voorstel der regeering, de gelden toegestaan voor gezant schappen te Berlijn, Petersburg, Munclien en Wcenen, voor het laatste evenwel met 4-4 tegen 43 si. Voor dat Ie Parijs had de regeering geene gelden meer a: ngevraagd en het dus als opgeheven beschouwd. Met 62 tegen 14 st. heefy de Kamer aangenomen het

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1