1872. AT Frankrijk. StriUaiije en Borland. BKusImiri. Turktfe. Oostenrijk-EBongarfje. IBclgic. Frankrijk. Bijblad van de Alkrnaarsche Courant van Zondag 24 Maart 1872. Pruisen. De Germania verzekert, dat de lieer». Kozmian wel met kleine sommen aan liet spel te Homburg lieett: deel genomen, maar dat hem van den Pieterspenning geen halven cent toevertrouwd was. Hij had de Nordd. Allgem. Zeitung wegens laster in rechten betrokken. it mil liéstencelle is weder in vrijheid gestelddewijl het voorloopig onderzoek geene bevestiging der tegen hem opge rezen verdenking heeft opgeleverd. Sommige dagbladen melden, dat de regeering den bisschop van Ermeland heeft uitgenoodigd den strijd weg te nemen, waarin de door hem t.egc dr. Michelis en dr. Wollmann uit gesproken ex-comimmicatiën zijn met de wetten des lands. Het Huis van Afgevaardigden heeft den 14 het wetsont werp op de rekenkamer, zooals liet door het Heerenhuis ge wijzigd terug ontvangen was, aangenomen, na een voorstel om de meest beteekenende wijziging te schrappen met 179 tegen 138 st. verworpen te hebben. Den l(i is een aanvang gemaakt met de behandeling der kreitswet. De Tygotnik Katolicki, het officieuse orgaan van den aarts bisschop Ledochowski, erkent dat de Paus dien prelaat tijdens het concilie tot primaat van Polen heeft benoemdmaar ontkent, dat de aartsbisschop op de met dien titel van oudsher vereenigde machtsbevoegdheid aanspraak maakt. De heer Kuhncorrespondent van de parijsche Monde en van la Courrier de Bruxellesis gelast onverwijld Duitsch- laud te verlaten. Dé Nordd. Allgem. Zeitueg noemt hem „pruis van geboorte, fransebman door naturalisatie, welf door decoratic^eii altijd ultramoniaan." Volgens de Deutsche lteiehs- Correspondenz zou bij de huiszoeking bij den prelaat v. Koz mian gebleken zijn dat Kuhp in zeer levendig verkeer stond met de poolsch-ultramontaausche partij. De aartsbisschop van Keulen heeft 4 professoren der uni versiteit te Bonn schriftelijk kennis gegeven, dat zij, wegens hunne weigering om zich aan de decreten betreffende de pauselijke onfeilbaarheid te onderwerpen, in den grooten ban zijn gedaan. De hoogleeraren hebben den aartsbisschop geantwoord, dat zij zijne veroordeeling als nietig beschouwen. Zij beroepen zich op het vroeger verzet van den aartsbisschop en andere prelaten tegen het leerstuk der onfeilbaarheid en tegen de afwijking van de van oudsher bij conciliën gevolgde regelen. In eene den 18 te Bonn door bijna 100 afgevaardigden uit verschillende steden gehouden conferentie van oud-catho- lieken is besloten om in September een congres te Keulen te koudenen om aan den Rijksdag een verzoek te richten tot het nemen van maatregelen tegen de jezuieten. De Effecten-Societeit té Prankfort heeft met 127 tegen 57 st. besloten om van 1 April tot 15 Oct. den handel op zon- en feestdagen te staken. Den 20 zijn te Dusseldorf liet, academiegebouw en het daaraan belendend Stendenhuis tot op den toren van laatst genoemd gebouw na, door een hevigen brand verwoest. Vele kunstschatten zijn daarbij verloren gegaande openbare kunstgalerij en de stendeu-bibliotheek zijn echter gered. Te Oppelu (Silezie) is het catholieke casino door de overheid gesloten. Eene te Krappitz aangekondigde missie is door het prov. bestuur van Oppelu verboden. Tegen de catholieke volksvereeniging te Ober Glogau iswegens het voeren van correspondentie met andere staatkundige vereenigingen, eene gerechtelijke vervolging ingesteld. Saksen, De 2' Kamer heeft, eene wet, aangenomen van ongeveer dezelfde strekking als de onlangs aangenomen pruisische wet tot regeling van het toezicht op de scholen. In het regeeringsontwerp was voor de meeste lagere scholen als regel aangenomen, dat de plaatselijke geestelijken van den Staat het mandaat als schoolopzieners zonden ontvangen. De Kamer echter heeft die bepaling vervangen door eene anderewaarbij het plaatselijke schooltoezicht door in het bijzonder daartoe benoemde personen wordt uitgeoefend. Baden. In de 2'. Kamer is aan de regeering gevraagd1°. of zij de oud-catholieke priesters in het genot hunner inkomsten en ambtsbediening dacht te beschermen2°. of zij de rech ten van oud-catholieke gemeenten in bescherming wilde ne men; 3". of zij aan het verplicht godsdienst-onderricht ook dan wilde vasthoudenwanneer de ouders het, onderwijs in de godsdienst dooreen onfeilbaarheids-gezind geestelijke voor hunne kinderen niet goedkeuren. De minister Jolly heeft geantwoord, dat de regeering reeds in Sept. '79 verklaard hadde besluiten van het concilie niet als bestaande te be schouwen zoodat hij op de 2 eerste vragen eenvoudig „ja," op de laatste „neen" kon zeggen. Wurtemberg. De le. Kamer heeft zich den 19 vereenigd met het besluit der 2e., om het getal ambtenaren van het dep', van buit. zaken te beperken en dat dep', met een der andere ministeriën te vereeuigen. Elzas-Lotharingen. Gerechtelijk is aangegevendat, in het kanton Bischweiler eene geestelijke onderwijzeres een 9jarig israëlietisch meisje, dat de catholieke school bezocht, wilde dwingen om het catholiek godsdienst-onderwijs bijtewoneu bij dien dwang de woorden voegende„dat zijals Hen drik F weder meester wastoch catholiek moest worden of met hare ouders het land verlaten." Een gemeente-secre taris van een dorp in Lotharingen gaf aan een israëlietdie iets in de registers der gemeente wenschte te doen inschrijven, ten antwoorddat hij niets voor joden schreefwant deze moesten toch spoedig emigreeren of zich laten doopen „als Hendrik P komt." Aan de noordelijke grenzen wordt ijverig gewaakt tegen het binnensluiken van het te Londen verschijnende demago; gische Fermersch-Journal. Op één dag zijn 1700 exemplaren in beslag genomen. De minister van binn. zaken heeft den invoer verboden van het op het eiland Jérsey verschijnende legitimistische weekblad le Drapeau Blanc. Het schilderijen-kabinet van de bankiers Pereire te Parijs, bestaande uit 182 nummersheeft bij verkoop 1,786,000 fr. opgebracht. Zwitserlanden op het voorbeeld daarvan ook Belgie eu Italiëhebben zichdeswegens door de fransche regeering gepolst, verklaard tegen eene vervroeging van het tijdstip waar op de aangegane bandelstractaten kunnen worden opgezegd. Tegenover de adressen ter bestrijding der wetsvoordraebt van den minister J. Simon op het lager onderwijsheeft de IAgue deVenseignement een contra-petiounement aangevangen, niet alleen ten gunste van het verplichte maar ook van het kostelooze onderwijs, dat veel bijval vindt. Ten gevolge van het tusschen den heer Thiers en de bud- jet-commissie gehouden overleg, is het effectief van het leger met, 20000 man verminderd en alzoo op 440,000 vastgesteld; hierdoor zal eene besparing van 10 miljoen fr. verkregen worden. De commissie had eene verlaging van-tet eindcijfer van het budjet met 30 miljoen verlangd. De President heeft gelastdat de vijfjarige volkstelling, die in 1871 is uitgesteld, in dit jaar zal plaats hebben. Het lid van den parijschen gemeenteraad Mottuhoofd redacteur van le Radical en directeur eener parijsche ban c- inrichting, is g'earresteerd. ter zake van eenvoudige bankbreuk en misbruik van vertrouwen. Bij decreet van den President zijn, op voorstel der daartoe benoemde commissie van herziening, de bij keiz. besluit van Juli 56 toegekende pensioenen aan de nagelaten betrekkingen van voorname militaire en burgerlijke staatsbeambten, 25 in getal, gehandhaafd, behalve die der douairières lialeirski en Troplongwelke van 20000 tot 12000 fr. zijn verminderd. Alleen het pensioen van de hertogin v. Malakoff is op lie, cijler van 000'I fr. irebleven. Préau ie li édel, een der moordenaars van den heer Chu Jey. is den 19 op de vlakte van Satory terechtgesteld. Hij heelt, tot het laatste toe verklaard bij diens dood ongewapend te zijn geweest. De verjaardag van het groote parijsche oproer is rustig voorbijgegaande te Parijs en in andere groote steden ge nomen militaire voorzorgmaatregelen zijn o-verbodig geweest. Te Parijs heeft zich een comité gevormd tot het stichten van ^edenkteekenen voor de op 24 en 26 Mei vermoorde gijzelaars der Commune. Zij zouden bestaan in eene boet- kapel, een asyl vdor jonge kinderen, eene school voor vol wassenen eu een gasthuis voor bejaarden. De commissie voor het; herzien der leveringscontracten heeft, door het bedingen van verminderingen en het erlangen van restitution, voor den Staat een voordeel verworven van bijna 10 miljoen. Zij heeft vervolgingen ingesteld tegen een 20tal leveranciers of agenten, waarvan zich 12 iu voorloopige gevangenschap bevinden. De Afgevaardigden van het dept. der Seine zullen eene deputatie aan den President afvaardigen om aantedringen op de teruggaat der 200 miljoen, welke tijdens den wapenstil stand door Parijs als oorlogsschattihg aan de duitschers is bepaald. De bekende geleerde Cochin, een liberaal catholiek, die de achting van alle partijen genoot, en in Eebr. 1871 door den heer lhiers tot, prefect van Seine en Oise benoemd werd, is op 49jarigen leeftijd overleden. Zijne uitvaart is door den President, de meeste ministersde voorzitter en vele leden der Kamer bijgewoond. Bij den abt Junqua en den kanunnik Mouls te "Bordeaux zijn door de poiicie huiszoekingen gedaan naar geschriften en dagbladartikelen, waarin beweerde geheimen van het epis copaat ontsluierd werden. Het radicale blad-* la Tribune maakt een brief van genoemden abt aan den kardiuaal-aartsbis- schop Donnet openbaar, waarin hij zijne verwerping van het leer stuk tier onfeilbaarheid aankondigt en de vestiging ten zijnen huize van een „comité van actie," dat, zich met comité's van geiijKe strekking in het buitenland ip verbinding zal stellen. Die brief is gevolgd door een adres aan de bordeauxsche bevolkingwaarbij zij uitgenoodigd wordt om met de beide geestelijken gemeene zaak te maken tegen de „pruissen van het Vatieaan." Nationale Vergadering. Den 12 is, na eene heltige beraadslaginguit gelokt door eene bedenking van den heer Schoelcher tegeu de stemming van den vorigen dag, de cen suur toegepast op den heer Brisson. Door den heer Gri- cart werd verslag uit gebracht omtrent het voorstel-Lefranc. De heer Beuoist d'Asy, voorzitter der budjet-commissie, con stateerdedat thans nog 140 miljoen van de begrooting van uitgaven ongedekt zijn, weshalve hij voorstelde, de discussie over de begroot.ing op den 14 te bepalen. Op art. 1 der wet houdende strafbepalingen tegen deelneming aan de Internationale, inhoudende, dat „het Internati onale Arbeiders-genootschap en elke andere internationale associatieten doel hebbende om tot werkstaking opte- ruien of de opheffing van de rechten van den eigen dom van het gezinvan het vaderland of van de door den staat erkende eerediensten te bewerkenalleen reeds door hun bestaan en hunne vertakkingen op fransch grondgebied geacht moeten worden een aanslag tegen de openbare rust tc vormen," is door den parijschen predikant de Pressensé als amendement voorgesteld om de woorden „door den Staat erkende eerediensten' te doen vervangen door „de vrijheid der eerediensten," met welk amendement de commissie zich heeft vereenigd. Den 14 is dit amendemeht met 409 tegen 178 st. verworpen. De commissie heeft daarop de woorden „erkende eerediensten" vervangen door „de godsdienst of de vrije uit oefening der eerediensten," en vervolgens is art. 1 met 493 tegen 106 st. aangenomen. De geheele wet is ten laatste met eene groote meerderheid goedgekeurdzijnde alle amende menten die de strekking hadden om eene willekeurige toe passing te voorkomenverworpen. Ieder fransckman of in Eraukrijk vertoevende vreemdeling, die alsnu lid der Internationale of van dergelijke associatie wordtbeloopt eene gevangenisstraf van 3 maanden tot 2 jaren,, met eene geldboete van 50 tot 1000 frterwijl hij bovendien van 5 tot 10 jaren onder toezicht der poiicie kan worden gesteld. Het uitoefenen van funotiën bij de Inter nationale, het verzamelen van inschrijvingen of adhsesiën, het verspreiden harer leerstellingenmanifesten enz. wordt gestraft met 5 jaren gevangenisstraf en 2000 fr. boete het afstaan of verhuren -van localen voor hare bijeenkomsten met 1 tqt 6 maanden en 50 tot 500 fr. Den 15 heeft de heer Chesnelong, onder toejuiching van de rechterzijde en afkeuring van de linkerzijde en de centrums den wensen geuit om den volgenden dag, het zoolang uitge stelde debat over de romeinscne kwestie te houden. Daar tegen werd de noodzakelijkheid betoogd om de begrooting aftehandelen, dewijl anders met 1 April nieuwg credietwetten noodig zouden zijn. Het voorstel werd verworpen. Daarna zijn de beraadslagingen over de budjetten van 1872 aangevangen. Op den aandrang van een paar leden tot belangrijke bezuinigingen, heeft de heer Thiers de regeering tegen de beschuldiging van het voldragen van te kooge cijfers verdedigd en verzekerddot zij wel uitgaven deed voor het leger, maar niet voor een oorlog. Den 16 zijn de voorstellen van den heer Raudot [die 250 miljoen wil bezui nigen, waarvan 122 op het dept. van oorlog] tot het er- minderen van het traetement van den President en van de toelaag der Afgevaardigden verworpen. Door den minister de Remusat werd het ontwerp eener- post-conventie tusschen Frankrijk en Rusland ingediend. Den 18 zijn de laatste kootdsti.kken der begrooting aan genomen. De behandeling van een voorstel van den heer Carayon tot bevrijding van het grondgebied door het heffen eener belasting van 2 p.o. van alle roerende en onroerende goederen, werd urgent verklaard. Het verslag der commissie voor het wetsvoorstel tot in trekking der decretenwaarbij de goederen van het geslacht Orleans zijn verbeurd verklaardconcludeert tot de gave aanneming. Het betreft de door Lodmijk Philips en zijne zuster Adelaide door erfenis en uit anderen hoofde verkr ;gen en door hem bij zijne troonsbeklimming aan zijne kinderen afgestane goederen De in 1661 door Lodewijk XIF aan zijnen broeder Philips toegekende apanage, waarvan de in komsten in 1830 2{. miljoen bedroegen, is alstoen naar ud fransch staatsrecht met het kroondomein vereenigd. De commissie voor de leger-organisatie heeft haar verslag ingediend; de beginselen daarvan zijnverplichte krijgsdienst van het 20'tot het. 4i> jaar, opheffing der plaatsvervanging, af- schaöiug der handgeldenbehoud der lotingtijdelijke" vrij stelling voor zoons van weduwen of van zwakke grijsaards', voor oudste broeders van weezen, voor kweekelingen voor den geestelijken en den onderwijzersstand; actieve dienst 5, reserve-dienst 4, dienst bij het territoriaal leger '4 en bij de reserve daarvan 6 u"; m vrede 1 jaar actieve dienst of ;u "ocxerceërd zijnde echts j jaar, behalve zeker jaarlijks te bepalen contingent manschappen die niet lezen of schrijven kunnen, kunnen 2 jaren onder de wapenen worden gehouden; gegradueerden en kweekelingen van sommige scholen kunnen, j mits zelf in uitrusting en onderhoud voorziende, met vrij willige dienst van 1 jaar volstaan; manschappen die huiswaarts i rrczoudeu zijn en der reserve kunnen zonder verlof in het i luwelijk Ireden; militairen die bij het vaandel staan oefenen I een st.e u recht uit. De heer 7 aers lieeii aan de commissie voor de invoer- j rechten een nieuw tarief voorgelegd, volgens hetwelk op ka- J toencu linnen en wollen stoffen een recht met drawbacken op zijden stoffen een recht van 4 p.e. gelegd wordt. De Alpevaardigden van Lyon zouden een recht van 3 p.e. willen aannemen. Den 10 is in liet Hydepark te Londen de aangekondigde mee ting gehouden, tot verzet tegen het regeerings-ontwerp tot rege ling van liet beheer der openbare parken. Het weder was mistig, eu daardoor niet meer dau een illOOtal personen tegenwoor dig. loen 'eene motie voorgesteld was inhoudende „dat het ïmmsterie-Gladstone en hei Parlement het land uitgeschopt behoorden te worden, beklom een „aristocraat" de tribune en stelde iiij een amendement voor, dat door een ander on dersteund werd. Beide werden van de tribuue gedrongen en^met slagen en stooten een eind ver nagezet. De Koningin heeft den lord-mayor der City van Londen en zijne wettige nakomelingen tot baronet verheven. i j Washington ontvangen antwoord op de nota van lord Granmlle betoogt, dat de americaausche regeering het bij hare pleitmemorie ingenomen standpunt niet kan verlaten, maar geelt, te kennen, dat bet kabinet van Washington bereid is om overeen te komen ten opzichte van een maximum van schadevergoeding't welk door den geneefschen vierschaar niet, zou mogqn overschreden worden. De bekende anti-roomsche volksredenaar Murphy is den 12 overleden, aan de gevolgen der mishandeling, welke hij e(;aigen geleden te Whitehaven van de zijde van een ïersch publiek ondergaan had. le Bonden is den. 18 de verjaardag van de uitroeping der Commune te Parijs gevierd, onder voorzitting van het voor- Ai ii voormalig lid der Commune van Marseille Landeck hield eene redevoering ter verdediging der door de Commune te Parijs genomen besluiten. Verscheidene leden der Internationale woonden het feest bij. In de S. George-zaal was eene meeting van voorstanders der Commune belegd, maar de eigenaars der zaal bedachten zich, zoodat ongeveer 100 fransehen en duitschers de deur gesloten vonden. uit, de iudDche schatkist is aan de weduwe van lord Mayo, den vermoorden onderkoningeene jaarwedde van 1000, eu aan zijne kinderen een bedrag van 20000 toegelegd. IIoogeriiuis. Den 15 heeft de minister van buit. zaken medegedeelddat hij dien dag van de fransche regeering de opzegging van het handelstractaat ontvangen had. Lagerhuis. Den 15 is op voorstel van den heer Dodson besloten om de „particuliere" wettende zoodanige die par ticuliere belangen, zooals naturalisatiën echtscheidingen concessionsubsidiën enz. betreffen, voortaan niet meer door bijzondere commission van het Huis maar door eene vaste vierschaar te doen onderzoeken en beslissenonder voorbe houd van hooger beroep op eene commissie uit de beide Parlementshuizen. Den 18 is in beide Huizen kennis gegevendat het ant woord der americaansche regeering de britsche zienswijze niet omhelstmaar in zeer vriendschappelijken toon gesteld i; en een antwoord noodig maakt, dat waarschijnlijk den 21 zou verzonden worden. Den 19 heeft, de heer Horsman van de regeering de ver zekering verlangd dat zij geene gedane of te doene voor stellen ter beslechting der Alabama-kwestie als verbindend zal aanmerkenzoolang het Parlement daarover zijn oordeel niel zal hebben gezegd. De minister Gladstone zeide, voor het antwoord zijne ambtgenooten te moeten raadplegen. Lord Bury trachtte te bewijzendat sir Ch. üilke zich schuldig had gemaakt aan het verbreken van zijnen eed van trouw aan de Koninginwaarop sir Charles eene enquête vroeg omtrent de civiele lijst, en de uitgaven van het hof der Ko ningin. De minister Gladstone weigerde zijne toestemming en ontkende de gegrondheid der aantijgingen van sir Charles. Eene groote opschudding ontstond toen dn" heer Auberon Her- bert diens voorstel ondersteunde, en de meeste conserva tieve en vele liberale leden verlieten de zaal. Er werd besloten tot verwijdering van liet publiek en de snelschrijvers, en nadat deze weder toegelaten waren, werd het voorstel-Dilke door de heeren Fawcett en Liddellbestreden en met 276 tegen 2 st. verworpen. Den 20 heeft de heer Horsman zijne interpellatie vernieuwd. De minister Gladstone weigerde wederom de gevraagde ver zekering; het Parlement was met den geest en de bedoeling der regeering omtrent het vraagstuk bekend en kon zich verzekerd houden, alle veranderingen, die daarin mocliten ontstaante zullen vernemen. De gedane vraagof de macht der Kroon tot hét aangaan van tractaten voor beper king vatbaar kon worden geachtzou een onderwerp van overweging kunnen uitmaken. Britsch-Indie. Shere Ah, de moordenaar van lord Mayo, is den 12 terechtgesteld. Er is geen spoor ontdekt van eene samenzwering, waartoe hij in betrekking zou hebben gestaan. Prins Paul Gagarinesedert 1864 president van den mi nisterraad, is in 83jarigen ouderdom overleden, na 69 jaren aan de dienst van zijn land gewijd te hebben. Zijne krachten en zijn ijver bleven tot het laatst toe onverzwakt. De regeering heeft met de Oostenrijksch-Ottomanische Bank eene leening van 8 miljoep fr. gesloten. Den 12 is door de regeering met den president der Oos- tcnrijksch-Turksche Credietvereeniging een contract gesloten betreffende den handel in tabak. Deze vereeniging is ge vormd door de Union-Bank te Weenen, de Eugelscb-Oos- tenrijksehe Bank 'en verscheidene groote bankiershuizen te Weenen en te Konstantinopel. Zij zal eene inschrijving openen var 103000 aaudeelen van 20. Donau-Yorstendommen. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende den aanleg van eenen spoorweg van Jassy naar de russisclie grenzen goedgekeurd. Bij de Kamer van Afgevaardigden is eene buitengewone crediet-aanvraag van 10 miljoen fr. ingediend, tot betaling der in dit jaar verschijnende coupons van de spoorweg-lee ningen. Oostenrijk. De minister v. Stremayer heeft eene aan schrijving gericht aan den raad van toezicht op de scholen in Beneden-Oostenrijkom aan de bezwaren van den aarts bisschop van Weenen tegen het aanstellen van israëlietische onderwijzers gehoor te geven. Aan de oud-catholieke gemeente te Ried is het houden van godsdienst-oefeningen, hetgeen haar onlangs, ten gevolge der circulaire van den minister Stremayer, door den stad houder van Boven-Oostenrijk verboden was, weder vergund. Bij keiz. besluit van den 13 is de boheemscke Landdag ontbonden en zijn verkiezingen uitgeschreven voor een nieuwen, die den 24 April zal bijeenkomen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 15 het door de regeering gevraagde credict van i miljoen gulden ter onder steuning van de lagere catholieke geestelijkheid goedgekeurd. A J\ 0,75, voor elke regel meer 15 izending tot Zaterdag namiddag erstvolgend nommer ingestaan; Het Huis der Afgevaardigden heeft den 21 de over de kreitswet voor de 6 oostelijke provin- gebracht en het ontwerp aangenomen. 165, issie voorgesteld en bepalendedat de wet in Posen voorloopig niet van toepassing zal zijn geering ondersteund op grond dat de Staat ;r rechten afstaandedit niet kan doen ten iedenwier geneigdheid om tot den Staat te ëlachtig is. De paragraaf is daarop goedge- st., uitgezonderd die der polen en van de ichritts-partij. Bij de eindstemming op den 23 lor en 61 tegen uitgebracht, iraad van Berlijn heeft den 21 tot burgemeester heer Hobrechtburgemeester van Breslau, met t., die op den heer Zette lid van het berlijn- jestunr, waren uitgebracht, heid van 's Keizers verjaardag, op den 22, tterend geïllumineerd geweest. Bleichröder en Hansemamdie een werkzaam n gehad aan de financiëele onderhandelingen ichland en Frankrijkzijn door den Keizer in erheven. Wat Bleichröder betreft is dit het eerste israëliet in Pruisen. i van Ermeland heeft reeds een opvolger he in, wegens zijn verzet tegen de onfeilbaarheids- en pastoor Grunert te Insterburg. Deze was arnizoens-geestelijke en door den minister van die benoeming te blijven waarnemen; de leger- zanowski heeft hem dit echter verboden, e vicaris Kruszka te F'ilehne, district Bromberg, iziener ontslagen. landelaars te Berlijn hebbenop het voorbeeld 'rankfortbesloten om hunne sociëteit des zon- ei tot 15 Oct. gesloten te houden, schop van Keulen heefl op het hem door den eeredienst over de excomnmnicatiën gericht twoorddat dezelven niet openlijk uitgespro- :n ter kennis van de betrokken personen gebracht ook aan de geloovige catholieken geen bevel die verkeer met de geëxcommuniceerden aftebre- getroffenen niet in hunne burgerlijke rechten ge- i de tusschenkomst der regeering niet gerecht- oek van den minister van binn. zaken aan het rm met de voorloopige beraadslaging over de anigen voortgang te maken dat zij vóór 1 April komen hebben de voorzitter en de rapporteur Tvatieve commissie geantwoord, dat het reeds indien de commissie hare taak binnen 4 we- ad. De heeren Liebknecht en Bebel2 bekende atenzijn den 26 door het hof te Leipzig laard en veroordeeld tot 2 jaren vestingstraf. er is vrijgesproken. iaringen. Ter kennis der kreitsbesturen in tas is gebrachtdat de in den Elzas geboren personen niet kunnen volstaan met te verkla- de fransche nationaliteit kiezenmaar dat zij unne woonplaats naar Frankrijk moeten over- :nde zij anders als elzassers beschouwd blijven. aeeft zich met 44 tegen 6 st., verklaard voor ,n het belgische gezantschap bij den Paus. ag der parijsche Commune is in eene der brus- ïden door een banket van 150 personen gevierd, g heeft den gewezen redacteur van het Journal larijsohe Cpmmune Lebeau het land ontzegd. naar Zwitserland begeven, in eene wolspinnerij bij de Halpoort te Brussel igen van een stoomketel eene ontploffing ver- irdoor de schoorsteen ingestort is8 personen i vele gekwetst zijn. sectie der Kamer heeft zich zonder eenige eenigd met het regeeringsvoorstel om de door i nagelaten muzikale bibliotheek en verzameling trumenten voor 155,000 fr. aantekoopen. e Commune in de parijsche munt geslagen mun- :els van 2 en 5 fr., tot een bedrag van om- Ij oenen welker uitvoering veel te wenschen ien aan de circulatie onttrokken en versmolten, est men in de dagbladen protesten en reclames slag der commissie van enquête voor den opstand hetwelk van partijdigheid, vooringenomenheid ig oordeel de blijken draagt, jn tijdens de September-revolutie door de roode lerwijzers en onderwijzeressen weggezonden, die nders der godsdienstlooze school waren. Dnar- 00 kinderen, die kosteloos onderwijs genoten, daarvan verstoken geweest. De sedert opge- ïtescholendie de stad het dubbele kosten der fcelijke scholen, worden tot dus ver slechts door bezocht, en op de bijzondere door particu- bekostigde scholen ontvangen tot nu toe niet i00 kinderen onderwijs. De nieuwe prefect h«et't aan het gemeentebestuur gericht, om het tot ouden van dezen staat van zaken aantesporen. ijgsraad te Versailles heeft uitspraak gedaan in zake van het op 24 Mei'71 vermoorden van den otheker Duboisdie gedurende de Commune .tieve gevoelens nooit verbloemd en op genoemden eugde over het binnenrukken der troepen van u den dag gelegd had. Hij werd in zijn huis jêdoogenloos afgemaaktzijn huis geplunderd 13 kogels doorboord lijk op het balcon der longestelawaar het tot den volgenden dag de 12 betrokken insurgenten zijn de aanvoer- 2 tot deportatie In eene vesting, 1 tot gewone

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 5