No. 13. Vierënzeventigste Jaargang. 1872. ZONDAG 31 MAART - 1 April 1572. #fficiccl (Bc&ccltc. PROVINCIALE WATERSTAAT VAN NOORDHOLLAND. iYC5 cfccl i jlischc £crichten. Rftuilschiami. IBelgic. Frankrijk. A I, k tl A Ul SC II li C 0 A Al T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O, S3franco per post 1 0,8©, afzonderlijke nommers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERMv COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. AANBESTEDING. Op Donderdag den 11 April 1S72, des namiddags ten half drie ure zal aan het lokaal van het provinciaal bestuur van Noordholland te Haarlembij enkele inschrijving worden aanbesteed a. Het verbeteren van het beslag vóór het paal- scherm der Fettemer Zeewering. b. Het leveren van brikzet- en stortsteen en het bestorten der Heldersche Zeewering in twee perceelen. De bestekken zijn, tegen betaling van 20 cents per exem plaar, verkrijgbaar aan het lokaal van het provinciaal bestuur voornoemd en aan het bureau voor buitenlandsche paspoorten op de O. Z. Achterburgwal over het Walepleintje te Amster dam en bij den Opzigter van den Provincialen Waterstaat W. Pk. de Krui)ff te Helder. Nadere inlichtingen kunnen worden verkregen bij den Hoofdingenieur van den Watersiaat te Haarlem, bij den In genieur J. M. 1Wellan te Alkmaar en bij den Opzigter IV. Ph. de Kruijjff te Helder. PROVINCIE N 0 0 R D II 0 L L A N D. AANBESTEDING. Op Donderdag den IS April 1872 des namiddags ten half drie urezalonder nadere goedkeuring, aan het lokaal van het Provinciaal bestuur te Haarlemnamens en voor re kening van het nagenoemd gemeentebestuur, worden overge gaan tot de aanbesteding van: het bouwen van eene school en oncUrwijzirs- woning te Wes zaan. De aanbesteding zal plaats hebben bij enkele inschrijving, ingevolge art. 25 van het bestek. Het bestek met de teekeningen zijntegen betaling van een gulden, te verkrijgen aan het lokaal van het Provinciaal Bestuur voornoemdaan het bureau voor buitenlandsche pas poorten, gevestigd in het raadhuis, te Amsterdam, en aan de gemeente-secretarie vanWestzaan. Gegadigden worden er aan herinnerddat de biljetten van inschrijving des middags ten twaalf ure vóór den dag der be steding in de bus moeten gestoken zijnzooals art. 63 431 der algemeene voorschriften bepaalt. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Burgemeester der gemeente Westzaan en bij den ontwerper van het beatek, den heef F. J. Krieqer, provincialen opzigter van den water staat te Alkmaar. De aanwijzing in loco zal geschieden op Maandag vóór de besteding. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de Voorjaarskermis zal beginnen op Woensdag 3 April a.s., en op dien dag tevens de loting voor staanplaatsen zal gehouden worden. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT 19 Maart 1872. De Secretaris, NUHOUT van der YEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen in herinnering, |dat bij art. 1 der verordening van politie op het begraven en bet vervoeren van lijken van 27 October en 1 December 1869 (Gem. blad No. 69), de ge wone tijd van begraven van 1 April tot 1 September is gesteld van des morgens 78 ure en van des namiddags 69 ure. Burgemeester en Ik ethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 20 Maart 1872. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, 3 April 1872, des namiddags ten 1 ure. Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der VEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen liet navolgende gevondene, als: een hondje; een pa rapluis; een zilveren tandenstoker; een portemonnaie; een zilveren horologie en twee zakken zaad. RIJKS-TELEGRAAFKANTOOR ALKMAAR. Van 1 April tot 30 September is het Kantoor geopend van 's morgens 7 tot 's avonds 9 ure. De Directeur van voornoemd Kantoor, LIEVELCfO. BURGE MEESTER en WETHOU DERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden dat het kohier der directe belasting over de dienst van 1872 op 20 dezer door den Gemeenteraad is vastgesteld, en gedurende 8 dagen, van af heden ter gemeente-secretarie alhier is nedergelegdbinnen welken tijd bij Gedeputeerde Staten van Noordholland op ongezegeld verzoekschrift in hooger beroep kan worden gekomen alsmede dat het kohier voor de belasting op de honden over ge melde dienst in dezelfde zitting van den Gemeenteraad is vastgesteld, met bepaling van 1 Julij 1872, als den dag vódr of waarop de aanslag in eens moet zijn voldaanter wijl gemeld kohier op heden ter invordering aan den ge meente-ontvanger is afgegeven. Burgemeester en IVethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 21 Maart 1872. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de ingezetenen, dat zij besloten heb ben- op 1 April a.s., ter nagedachtenis van het derde eeuw feest van Nederlands, onafhankelijkheid onder de regering van het Stamhuis van Oranje, van de gemeentegebouwen de vlag uit te stekenhet carillon te laten bespelenen na afloop van de parade der dienstdoende schutterij eene muzijkuitvoering door het stedelijk muzijkcorps te doen houden op het Doelenveld. Zij noodigen verder alle ingezetenen uitvan hunne deel neming in die heugelijke gebeurtenis te doen blijken door het uitsteken der vlaggen van hunne bijzondere woningen, en door alles wat de feestvreugde op gepaste wijze kan verhoogen Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 21 Maart 1872. De Secretaris, NUHOUT VAN DER VEEN. „Wilhelmus van Oranje!" Zoo klonk der vaadren zang Ten trots van 't dreigend Spanje En Alva's ijzren dwang. Met godsvrucht en vertrouwen Werd speer en hoed geplant: "Wilhelmus van Nassouwen Was 't lied van 't Vaderland. Gerust op 't. rein geweten Hun goede zaak en God, Verbrak men de ijzren keten Verdreef men 't beulenrot. //Wilhelmus van Oranje Klonk dondreud in den Briel En van de sclieepskampanje Toen Spanje's zeestaf viel. Uithoek der aarde aanslibsel van een drietal rivieren door de natuur niet voor de bewoning van menscken bestemd door zwakke vluchtelingenvoor machtiger naburen uit ge- zegender oorden geweken in bezit genomen als een laat ste toevluchtsoord Nederland wat zijt, gij klein en ge ring om geteld te worden onder de rijken van Europa Waarom wordt gij genoemd onder de natiën der wereld o volk van Nederland? Wat hebt gij gedaan, dat gij een eigen naam draagt Hoe hebt gij u onderscheiden van uw zusternatiën Wat hebt gij verricht, dat ge een afzonder lijke plaats bekleedt in de geschiedenis der menschheid Wat dit kleine volk gedaan heeft p Er was een vorst in wiens rijk de zon niet onderginghij was Koning van het strijdbaarste volk van Europa, eigenaar van de goud mijnen der nieuwe wereld. Tot zijn gebied behoorden ook de Nederlandsche provinciënouder zijn millioenen onder danen werden ook de Nederlanders geteld. De gebieder van dat machtige rijk was een Spanjaard in merg en been, keersek- zuchtig achterdochtigsomber, wantrouwend hij meende dat hij uit zijn kabinet te Madrid de wereld zou kunnen regeerenen tot in de bijzonderheden alle zaken in zijn onmetelijke gebied zou kunnen regelen naar zijn wil. Die wil was onverzettelijkin zijn reusachtigen eigenwaan en ongelooflijke bekrompenheid begreep hij de mogelijkheid niet, dat iets in strijd met zijn wil zou kunnen plaats hebben en nam hij het de geschiedenis kwalijk, dat er iets gebeurde waarin hij niet vooraf gekend was. Hij deed van zijne zijde zijn bestwant hij was rusteloos werkzaamtoch kon de wereld niet op hem wachtenen zij had het niet gedaan al was hij zelfs minder weifelendbesluiteloos en vreesachtig ge weest in het beramen en uitvoeren zijner plannen. Echter bad zich, zonder 's Kouings verlof, bij zijn Ne derlandsche onderdanen een zeldzame zucht naar vrjjheid ontwikkeld, een zucht om moester te zijn op eigen terrein, in eigen huis en hofom een eigenzelfstandig leven te leidenniet bestuurd door vreemde meestersnoch geregeld door vreemde wetten. In telkens op nieuw hervatten kamp hadden zij zich eigen instellingenrechten privilegiën en vrijheden verworven en gehandhaafd, en zij eischten van eiken nieuwen heer een plechtigen eed, dat hij die alle zou eerbie digen en onderhouden. Ook de trotsche Koningdie thans te Madrid de wereld dacht te regeerenhad eenmaal in de Nederlanden zijn "blijde inkomst" gehoudenen den eed van houw en trouw gezworen. "Ick Philips had hij onder anderen gezegd beloove en zweeredat ick tot mynder aenkomste ende successie tot de landen en Graefschap van Hollant sal weezen een goed ende rechtvaerdigh Heere der- selver Graefschappe en der Heerlyckheyt van West-Vrieslant, ende dat ick alle der EdelenStedenGemeenten ende On- dersaten soo Geestelyek als Wereldlyck ende 's lants van Hollandts en West-Vrieslandts Privilegiën en Vryheden by mynen voorsaten Graven en Gravinnen van Hollant hun ver leent en voorts henre gewoontenherkoomenusantiën en rechtendie sy nu generallycken ende in bysonder hebben en gebruyekensal wel en getrouwelycken houden en doen onderhouden en voorts doen al hetgene een goed ende gerecht Prince en Heere van rechtswege te doene behoort." Zonder te vragen naar 's Ivonings vgrlof, had intusschen de geschiedenis niet stil gestaan. Dat de Koning in botsing moest komen met den Nederlandschen volksaardzooals die zich reeds duidelijk en krachtig had ontwikkeld, lag in den aard der zaak; maar het bleef niet bij kibbelarijen over het verblijf van vreemd krijgsvolk in het land en het opdragen van vele landsbetrekkingen aan vreemdenwaarover de massa des volks zich natuurlijk minder bekommerde. De eenheid des geloofs was verbroken, en bedreigde de eenheid der Kerk. Philips wilde beide handhavendat sprak van zelf; hoe zou een onderdaan zich vermeten een ander geloof en een andere Kerk te hebben dan zijn KoningUitroeien zou hij het nieuwe geloofverdelgen die het hadden omhelsd of het zelfs maar waagden te weifelen en te onderzoeken. Maar hierbij stuitte- hij niet alleen op de grootende edelen en de regen ten des volks, maar op het volk zelf, want hij raakte een zaak waaraan aller hart hingde gewetensvrijheid. Verstan diger lieden dan de Koningofschoon evenzeer aan hun Kerk gehechthet Hoofd der Kerk zelfraadden hem tot gema tigdheid en onderhandelingmaar de Koning besloot tot geweld. Hij zond den „ijzeren" Hertog van Alva met een leger, en gaf hem het onderteekend doodvonnis van het ge- heele Nederlandsche volk mee. Het geweld kon zich om geen volksrechten en privilegiën bekreunen. Wat beteekende de eed door den Landsheer afgelegd Door zijn verzet en oproerig gedrag had het volk alle rechten verbeurd. Het bloed der edelsten stroomde over de planken van het schavot. Alle rangen en standen der maatschappij leverden hun slacht offers aan den beul. De tiende penning trof rijk en arm. Het land kromp onder 's Hertogs ijzeren voet. Oranje, buiten 's lands geweken, had vruchteloos getracht door in den vreemde gewo-ven troepen verlossing aan te brengen. Het metalen standbeeld van Alva, door Alva zeiven te Antwerpen op gericht gaf een trouwe voorstelling van den toestand des volkseen beeld met twee hoofden door den landvoogd vertreden. Een beeld met twee hoofden! Was er dan geen eendracht onder het volk? Nog niet; maar die eendracht kwam. De duldelooze last der onderdrukking deed haar ontstaan. Het geheele volk voelde zich de schouders ontvellen door het juk, de polsen ten bloede toe geprangd door de kluisters. De aanhangers der nieuwe leer werden martelaren voor hun ge- geloof, maar ook de trouwe zonen der oude Kerk vergaten niet dat zij Nederlanders warenhun vaderlandsch gevoel kwam in opstand tegen het onmenscheUjk geweld, al gaf men voor dat het in het belang hunner Kerk werd gepleegd; zij begrepen dat geen zaak ter wereld door zulke middelen ooit gebaat kon worden. De bloedraad was de schrik van Roomsch en Onroomsch de tiende penning vroeg naar geen godsdienst. Allen smachtten naar vrijheidmaar voor haar was op het land geen plaats. Alleen op de zee was vrijheid, daar zwalkten de uitgeweken Nederlanders, de wa tergeuzenrond. «Zoo dobberde de Nederlandsche Repu bliek schrijft Stijl gelijk een vlottend eilandop de Noordzeeterwijl de vader des vaderlands uit het hart van Duitschland hare bewegingen bestierde." Maar zij bleef het oog gevestigd houden op de kust, en zocht aan den vasten wal een plaats voor haar voetTexelEnkhuizenDelfzijl den Briel. En zoo geschiedde het. Op den eersten April namen de Watergeuzen den Briel. No es nada no es nada het is niets, het is nietsriqp de Hertogmaar hij vergiste zich't was wel iets 't was het begin van het einde der dwingelandijhet morgenrood der vrijheid. Dat is ontijdig werk, zuchtte Oranje; maar ook hij vergiste zich de volheid des tijds was gekomen. Zijn dwaling duurde niet langhij had gezien waar hij steun zou vinden in het bevrijdingswerkniet bij vreemde mogendheden, niet in vreemde legerbendenniet bij enkele grooten en edelen, maar bij het volk zelf. "Zij hebben de koe bij de hoornen", dus troostte de schoonvader van den voormaligen Amster- damschen koopman Jacob Simonsz. de Rijk, toen als geu- zenkapifeiu in den Briel, zijn over de waarschijnlijke gevol gen van dit waagstuk bekommerde dochter; en hij had gelijk, hij gevoelde de beteekenis dier koene daad, en wist dat zijn schoonzoon den eenmaal aan land gezetten voet niet zou terugtrekken. Dat hebben de Nederlanders gedaanen van toen af zijn zij niet meer geweken neen maar vooruitgedrongenvoet voor voet het land van den Spanjaard bevrijdende, elke duim breedte gronds koopende met hun bloed. Dat was de groote kamp voor de vrijheid van geweten, voor de godsdienstige en burgerlijke vrijheid meteen dien zij gestreden hebben voor zich en voor geheel westelijk Europa. En al zijn zij later zei ven lijdelijk afgeweken van hun beginsel, dat beginsel bleef even sterk in zijn waarheid en onvermijdelijke eischen, en Nederland werd de staat der vrijheid bij uitnemendheid. Die landing der vrijheid op den vaderlandschen bodem dat voet- aan- wal-zetten der Nederlandsche republiek her denken wij met dankbare vreugde, vast besloten haar op onze beurt te verdedigen tegen eiken binnen- of buitenlandscben vija'öd. Dat is de taak die wij van onze vaderen hebben overgenomendie wij als trouwe zonen hopen te vervullen. Hoe verschillend wij mogen denken op godsdienstig en staat kundig gebiedhierin beboeren wij het eens te zijndat dwang en geweld altijd verwerpelijk zijndat de vrijheid altijd het beste is. In ééne zaak kennen wij" geen bemid deling, geen verdrag; daarin hebben wij voor goed partij gekozen daarin zijn wij onverzoenlijkdat is de zaak der burgerlijke en godsdienstige vrijheid. Der vrijheid trouw dat is de leuze die ons allen verbindtdat is de eisch van ons bondgenootschap. Die deze leuze verwerpt is onze tegen stander; hem erkennen wij niet als lid van onzen Nederland- schen bondal kan hij wijzen op een reeks van Neder landsche voorzaten. Hem bestrijden wij en elk die een an dere leer verkondigt. Nederland moet het land der vrijheid blijven, daartoe verbinden wij ons ihet een nieuwe, plechtige gelofte. v- D- K. Volgens l'Organe de Namur is te Berlijn ten opzichte der kwestie van den luxemburgschen spoorweg overeengekomen, dat de exploitatie van het net zal worden opgedragen aan de te Straatsburg gevestigde „keizerlijk duitsche commissie voor de spoorwegen in den Elzas." De 8t)0l)0 th., zijnde de renten gedurende 9 maanden ge maakt op de tot dotatiën bestemde 4 miljoen, is in bedragen van 5000 a 10000 th. verdeeld onder eenige niet gedoteerde otficieren die zich in den fransch-duitschen oorlog verdien stelijk hadden gemaakt. Pruisen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 21 de beraadslaging over de kreitswet voor de 6 oostelijke provin ciën ten einde gebracht en het ontwerp aangenomen. 165, door de commissie voorgesteld en bepalendedat de wet in de provincie Posen voorloopig niet van toepassing zal zijn is door de regeering ondersteund op grond dat de Staat een deel zijner rechten afstaandedit niet kan doen ten aanzien van liedenwier geneigdheid om tot den Staat te behooren twijfelachtig is. De paragraaf is daarop goedge keurd met alg. st., uitgezonderd die der polen en van de leden der fortschritts-partijBij de eindstemming op den 23 zijn 256 st. voor en 61 tegen uitgebracht. De gemeenteraad van Berlijn heeft den 21 tot burgemeester verkozen den heer Robrechtburgemeester van Breslau, met 55 tegen 46 st., die op den heer Zellelid van het berlijn- sehe gemeentebestuur, waren uitgebracht. Ter gelegenheid van 's Keizers verjaardagop den 22 is Berlijn schitterend geïllumineerd geweest. De bankiers Bleichröder en llansemanndie een werkzaam aandeel hebben gehad aan de finaneiëele onderhandelingen tusschen Duitschland en Frankrijkzijn door den Keizer in den adelstand verheven. Wat Bleichröder betreft is dit het eerste geval van een israëliet in Pruisen. De bisschop van Ermeland heeft reeds een opvolger be noemd voor den, wegens zijn verzet tegen de onfeilbaarheids- leer, geschorsten pastoor Grunert te Insterburg. Deze was daar tevens garnizoens-geestelijke en door den minister van oorlog gelastdie benoeming te blijven waarnemen; de leger bisschop Namszanowski heeft hem dit echter verboden. De catholieke vicaris Kruszka te Filehne, district Bromberg, is als schoolopziener ontslagen. De effectenhandelaars te Berlijn hebbenop het voorbeeld van die van Frankfortbesloten om hunne sociëteit des zon dags van 1 Mei tot 15 Oct. gesloten te houden. De aartsbisschop van Keulen heeft op het hem door den minister van eeredienst over de excommunicatiën gericht schrijven geantwoorddat dezelven niet openlijk uitgespro ken, maar alleen ter kennis van de betrokken personen gebracht zijnen dat ook aan de geloovige catholieken geen bevel gegeven is om alle verkeer met de geëxcommuniceerden aftebre- ken, zoodat de getroffenen niet in hunne burgerlijke rechten ge krenkt zijn en de tusschenkomst der regeering niet gerecht vaardigd was. Op het verzoek van den minister van binn. zaken aan het Heerenhuisom met de voorloopige beraadslaging over de kreitswet zoodanigen voortgang te maken dat zij vódr 1 April tot stand kan komen hebben de voorzitter en de rapporteur der zeer conservatieve commissie geantwoord, dat het reeds veel zou zijn indien de commissie hare taak binnen 4 we ken vervuld bad. Saksen. De heeren Liebknecht en Bebel2 bekende sociaal-democratenzijn den 26 door het hof te Leipzig schuldig verklaard en veroordeeld tot 2 jaren vestingstraf. De heer Hepner is vrijgesproken. Elzas-Lotharingen. Ter kennis der kreitsbesturen in den Boven-Elzas is gebrachtdat de in den Elzas geboren en gevestigde personen niet kunnen volstaan met te verkla ren dat zij de fransche nationaliteit kiezen maar dat zij ook feitelijk hunne woonplaats naar Frankrijk moeten over brengen zullende zij anders als elzassers beschouwd blijven. De Senaat heeft zich met 44 tegen 6 st., verklaard voor het behoud van het belgische gezantschap bij den Paus. De verjaardag der parijsche Commune is in eene der brus- selsche voorsteden door een banket van 150 personen gevierd. De regeering heeft den gewezen redacteur van het Journal OJjiciel der parijsche Cpmmune Lebeau het land ontzegd, llij heeft zich naar Zwitserland begeven. Den 26 is in eene wolspinnerij bij de Halpoort te Brussel door het springen van een stoomketel eene ontploffing ver oorzaakt waardoor de schoorsteen ingestort is8 personen omgekomen en vele gekwetst zijn. De centrale sectie der Kamer heeft zich zonder eenige bedenking vereenigd met het regeeringsvoorstel om de door den heer Fétis nagelaten muzikale bibliotheek en verzameling van muziekinstrumenten voor 155,000 fr. aantekoopen. De onder de Commune in de parijsche munt geslagen mun ten meerendeels van 2 en 5 fr., tot een bedrag van om streeks 3 miljoen, en welker uitvoering veel te wenschen overlaat, worden aan de circulatie onttrokken en versmolten. Dagelijks leest men in de dagbladen protesten en reclames tegen het verslag der commissie van enquête voor den opstand van 18 Maart, hetwelk van partijdigheid, vooringenomenheid en oppervlakkig oordeel de blijken "draagt. Te Lyon zijn tijdens de September-revolutie door de roode partij alle onderwijzers en onderwijzeressen weggezonden, die geene voorstanders der godsdienstlooze school waren. Daar door zijn 28000 kinderendie kosteloos onderwijs genoten geruimen tijd daarvan verstoken geweest. De sedert opge richte gemeentescholen, die de stad het dubbele kosten der vroegere geestelijke scholen, worden tot dus ver slechts door 5000 kinderen bezochten op de bijzondere door particu liere bijdragen bekostigde scholen ontvangen tot nu toe niet meer dan 11000 kinderen onderwijs. De nieuwe prefect heeft een schrijven aan het gemeentebestuur gericht, om het tot het doen ophouden van dezen staat van zaken aantesporen. De 14". krijgsraad te Versailles heeft uitspraak gedaan in het geding ter zake van het op 24 Mei'71 vermoorden van den parijschen apotheker Duboisdie gedurende de Commune zijne conservatieve gevoelens nooit verbloemd en op genoemden dag zijne vreugde over het binnenrukken der troepen van Versailles aan den dag gelegd had. Hij werd in zijn huis belegerdmeêdoogenloos afgemaaktzijn huis geplunderd en zijn door 13 kogels doorboord lijk op het balcon der woning tentoongesteldwaar het tot den volgenden dag verbleef. Van de 12 betrokken insurgenten zijn de aanvoer der ter dood2 tot deportatie in eene vesting, 1 tot gewone

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1