(■rooi Hrittanje en Ierland. Binnenland. Jugczoubcn ishifckcu. EEl TOAST »l» (Ion Eersten April 1833. isstabs-üiicuws. deportatie3 tot levenslangen en 1 tot 20jarigen dwangar beid veroordeeld. De gemeenteraad van Parijs beeft den 18, op voorstel van zijn lid Lacocat, bepaald, dat al de onderwijzers der parijsche congreganistische scholen verplicht zullen zijn om binnen den tijd van één iaar eene acte van bekwaamheid overteleggen. De president Vautrain heeft onder de bestrijders behoord van dit besluit, dat met 36 tegen 17 st. is aangenomen. De krijgsraad heeft den 21 uitspraak gedaan in de zaak der op 26 Mei 1871 geëxecuteerde 47 gijzelaars der Commune (35 gensdarmes10 geestelijken en 2 burgers). Zeven van de 23 in dit geding betrokken personen zijn ter dood ver oordeeld t.w.: Franyois (voormalig directeur der gevangenis la Roquette, reeds wegens den moord der eerste gijzelaars tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld), Bénot, Aubry, Trouvé, Racine, Dalivous en de Saint Omer; de overigen tot dwang arbeid deportatie of langdurige gevangenisstraf. Meer dan 7000 ingezetenen van Lyon hebben een adres aan de Nat. Vergadering gericht, waarin op het sluiten der post- en telegraafkantoren en het ophouden of beperken van het goederenvervoer op de spoorw egen op zon- en feest dagen wordt aangedrongen. Den 22 heeft in de geneeskundige school te Parijs eene luidruchtige manifestatie plaats gehad tegen professer Dolbeau die door de studenten van overdreven gestrengheid en par tijdigheid bij de examens beticht wordt, en zich gehaat heeft gemaakt door in Mei 1871 een door hem in een hospitaal gepleegden luitenant der gefedereerden aan de overheid uit televeren. Hoewel de geneeskundige faculteit had bekend gemaakt dat bij eene vernieuwing der wanordelijkheden de cursus en de examens geschorst zouden wordenwas den 23 het rumoer weder even grooten konden noch prof. Dolbeaunoch de hem verzeilende deken der faculteit Wiirtz zich gehoor ver schaffen. Van alle zijden werd geroepen: //leve de iuitenant der gefedereerden! Weg met Dolbeau!" De school is voor den tijd van 6 weken gesloten verklaard. 3 Adjunct-maires van Besanfon hebben zich bij de rech terlijke overheid beklaagd over het bericht der daar verschij nende Union Franc-Comtoisevolgens hetwelk de regeering zich met het bestuur der stad had willen verstaan om de naar Zwitserland uitgeweken samenzweerders een strik te spannen en hen allen in eens machtig te worden maar dat zij dit plan had opgegeven uit vreesdat bij de verschijning der communisten nagenoeg de geheele bevolking van het dep', der Doubs zich bij hen zou aansluiten. Nationale Vergadering. Bij de behandeling van het budjet voor schoone kunsten en eeredienst op den 18heeft de heer Baudot voorgesteld om het geheele op de schouw burgen en het conservatorium betrekking hebbende hoofdstuk a 1,655,000 fr. te schrappen. Hij meende, dat de parijsche schouw burgen door de stad moesten worden onderhouden, even als in andere groote steden plaats had, en dat uitgaven daavoor thans minder dan ooit te pas kwamen. Graaf Jaubert zeide. dat het geen tijd voor dansen en zingen wasnu het land over het verlies van 2 gewesten rouw droeg. De heer Du- pont achtte het ongepast, aanzienlijke sommen voor zaken van weelde te bestedennadat men pas 500000 fr. aan karig bezoldigde onderwijzers geweigerd had. De minister Simon en een paar Afgevaardigden verdedigden de subsidiën de parijsche schouwburgen konden die niet missen en waren de kweekplaatsen van talentendie Frankrijk en de geheele we reld ten beste kwamen. Frankrijk moest, hoe ook getroffen, zijn roem en voorrang op het gebied van muziek en tooneel- kunst handhaven. Nadat de heer Raudot zijn amendement ingetrokken hadis dat van graaf Jaubert, tot vermindering van den post met 500000 fr., met 425 tegen 217 st. verworpen. De begrootings-commissie hoopt, zonder het uitschrijven eener belasting op de grond- en vezelstoffen, in de begrooting voor 1872 het evenwicht te verkrijgen door de tegenwoordige hulpbronnennamelijk vooreerst, uitstel der restitutie van sommen door de departementen voorgeschoten voor de mobi lisatie der nat. gardenten tweedede hoogere opbrengst der nieuw ingevoerde belastingen, die in de eerste 3 maanden van dit jaar hare raming reeds met 30 miljoen overtroffen hebbenten derde de nieuwe belastingenomtrent welke de commissie het met de regeering eens is. De door graaf de Carayon-Latour en den heer Philippo- teaux ingediende voorstellen tot bevrijding van het grond gebied door middel van buitengewonelater te restituëeren heffingen van 2 a 2; p. et. op alle waarden en bezittingen hebben in de afdeelingen der Kamer geen gunstig onthaal gevonden. Den 21 zijn de begrootingen van buitenl. zaken (11 mil joen) en van onderwijs en eeredienst (94j miljoen) met alg. st. aangenomen. Op de eerste werd bij derde stemming ver worpen een door den heer des Rotours overgenomen amende ment van den heer Raudotom de representatie-kosten met 800000 fr. te verminderen, en aangenomen eene vermindering van 235,000 fr., door de commissie op den oorspronkelijken post voorgedragen. Op de andere is een voorstel tot op heffing van het kapittel van S. Denis, na door den minister bestreden te zijn, verworpen. Verscheidene radicale leden heb ben stelselmatig tegen alle hoofdstukken van eeredienst ge stemd meenende dat. daarvoor in verhouding tot het on derwijs (53 en 33£ miljoen) te veel was uitgetrokken. Den 22 is de begrooting voor handel en landbouw (18 mil joen) met alg. st. aangenomen. Toen de bisschop van Or leans zich gereed maakte om zijn aangekondigd voorstel tot het aan de orde stellen der adressen over het romeinsche vraagstuk te doenheeft de heer Thiers liet woord verzocht en het tegenwoordige oogenblik daartoe ongeschikt genoemd als zullende voor de fransche staatkunde niet dan wezenlyke ongelegenheden opleveren zonder de zaak der onafhankelijk heid van den H. Stoel iets te doen winnen. De heer Dupan- louphoewel het meer dan tijd achtende de adressen eindelijk eens te behandelenbewilligde echter in een nieuw uitstel. Het ontwerp tot aanwijzing der oorden van deportatie (het schiereiland üucosop Nieuw-Caledonie, voor veroor deelden tot deportatie in eene vestingen het eiland Maré en het Pijnboomen-eilandbeide tot dezelfde kolonie behoo- rende voor veroordeelden tot eenvoudige deportatiewerd nagenoeg zonder discussie aangenomen. Een amendement van den heer Alph. Gentom voor kosteloozen overtocht te zorgen der gezinnen, die hare betrekkingen zouden wensehen te volgenis verworpenzullende het kosteloos vervoer slechts bij uitzondering aan onverinogenden worden toege staan. Omtrent het voorstel der heer Schoelcher c. s., tot opheffing van den staat van beleg in de departementen der Seine en der Seine en Oisewerd ongunstig verslag uit gebracht. Den 23 is eene wets voordracht aangenomen waarbij het vervaardigen en het verbruik van likeuren, van op brandewijn gezette vruchten enz. aan rechten onderworpen worden. Voorts zijn 2 amendementen in overweging genomenwaarvan het een strekt om het vervaardigen van absinth met 500 fr. per vat te treffenen het andere om den verkoop van extract van absinth voortaan alleen als geneesmiddel toetelaten. Daar mede heeft men minder de stijving der schatkist dan wel het tegengaan der dronkenschap op het oog. De Koningin, reizende onder den naam van hertogin v. Kent, is den 23, met prins Leopold en prinses Beatriceover Cher bourg Parijs en Straatsburg naar Baden vertrokken. Uit het schrijven der fransche regeering nopens de opzeg ging van het handelstractaat blijkt, dat het daartoe is over gegaan omdat Engeland niet in de gevraagde wijzigingen wilde treden, en omdat F'rankrijk, in het belang zijner finan ciën vrijheid van handelen verlangt. Mocht de engelsche regeering vóór het ten einde loopen van het tractaat (15 Maarts '73) de gedane voorstellen nog in n .dere overweging willen nemendan blijft de fransche bereidde onderhan delingen over het met wijzigingen handhaven van het tractaat te vernieuwen. Ook zullen de bepalingen tot na genoemd tijdstip blijven gelden, totdat de Nat. Vergadering de onver mijdelijk te achten veranderingen in de tarieven zal hebben gebracht. Hoogerhuis. De minister van buitenl. zaken, lord Gran ville, heeft den 22 in antwoord op eene interpellatie van lord Derby, gezegddat hij niets kon toevoegen aan de verleden Woensdag door den heer Gladstone in het Huis der Gemeen ten afgelegde verklaring ter zake van de staatkunde der re geering ten aanzien van het yf/ai/u/ifl-vraagstuk. De beide t regeeringen begeeren tot eene vriendschappelijke schikking te komenen het zou daarom te betreuren zijn. indien deze j kans van het tractaat staande te houden, verspeeld werd door het gebruiken van niet wèl doordachte woorden, lntusschen is de regeering bereid om de desbetreffende zinsnede der troonredeen de uitleggingdaaraan door haar gegeven, te handhaven. Zij zou aan hare waardigheid en eer te kort doenindien zij terugweek van de na rijp beraad door haar ingenomen stelling. Lagerhuis. Den 18 heeft de heer Fawcett voorgesteld de tweede lezing van het hem door den Senaat der dublinsche hoogeschool toevertrouwd wetsvoorsteltot het toegankelijk stellen der universiteit en het toekennen harer graden aan belijders van alle gezindheden. De iersche nationale leden waren met het voorstel niet ingenomendewijl het, neutrale onderwijs niet in den smaak der iersche catholieken viel. De minister Gladstone vereenigde zich met het denkeeld om de hoogeschool voor allen opentestellenmaar kon het plan om haar geheel te reorganiseeren en onder een gemengd bestuur te plaatsen, niet goedkeuren. De verdere discussie werd verdaagd. Den 21 heeft de minister van marine zijne begrooting voorgedragen, in ronde cijfers 9(- miljoen p. st. bedragende. Den 25 heeft de minister Gladstone den heer Otway be antwoordende medegedeeld dat de regeering geene kennis geving ontvangen heeft omtrent het bestaan van een tractaat tusschen Duitschland en Italië. De minister van financiën heeft zijne begrooting voorge dragen. De uitgaven van het den 31 Maart aanstaande ein digende jaar hebben 71,720,000 p.st. bedragen, en dus 1,016,000 minder dan op de begrooting was uitgetrokken. De inkom sten hebben bedragen 74,535,000 p.st. en dus 2,815,000 .neer dan de uitgaven. De Nationale Schuld, welke vdör 1869 792,746,000 p.st. bedroeg, is sedert met 12,740,000 p.st. verminderd. De minister begrootte de uitgaven voor het volgende jaar op 71,313,000 en de inkomsten op 74,915,000 p.st., waardoor een overschot zal ontstaan van 3,602,000 p.st. Hij wenschte de invoerrechten op koffie en cichorij en dan accijns op cichorij met de helftde inkomsten-belasting van 6 op 4 pence per p.st. te verminderenen de belasting van huizen bureaux en winkelsdie eene huurwaarde hebben van minder dan 20 p.st., afteschaffen. Het overschot zou daardoor tot 362,000 p.st. worden teruggebracht. De minister eindigde met de vermindering der koffie en eichorij-belasting en de afschaffing der belasting van de bedoelde gebouwen voortestellen, en het Huis heeft zonder hoofdelijke stemming dienovereenkomstig besloten; vervolgens is art. 1 der wet, welke de geheime stemming voor de Parlements-verkiezingen invoertaangenomen. Den 26 heeft de heer Callan wijzende op den vreedzamen toestand van zijn kiesdistricthet graafschap Louth de op heffing gevraagd der in Ierland geldende tijdelijke buitenge wone strafwet. De minister voor Ierland erkende den gun- stigen toestand van dit en verscheidene andere graafschappen maar achtte de opheffing niet raadzaamomdat de policie nog gedurig de hand legt op wapenen. 3 Sehotsche leden drongen aan op versterking der sehotsche kust en van de handelshavens des Rijks. De minister van oorlog gaf toe dat Engelands kustverdediging onvoldoende wasdaarom waren er plannen in overweging en werden er reeds werken uitgevoerd. Het voorstel Van den heer Fawcetttot het openstellen der universiteit van Dublin zoowel voor leden der protestantsche Engelsche Kerkals voor dissenters en r. catholiekenwerdin weerwil van den tegenstand der iersche ledenmet 94 tegen 21 st. bij tweede lezing aange nomen. Het Huis is daarna tot 4 April gescheiden. De Koning is den 26 van het Loo in den Haag gekomen. Prins Frederik heeft zich den 27 naar Neuwied begeven. Staten-Generaal. Aan de 2* Kamer zijn aangeboden 2 wetsontwerpenhoudende vaststelling van tarieven van gerechtskosten in burgerlijke en militaire strafzaken. Belastingen. Te Zaandam is de hoofdelijke omslag voor gedragen tot een bedrag van f 52000, d.i. over 12000 zielen gemiddeld 4,25 per hoofd. Stoomvaart. In de buitengewone vergadering van aan deelhouders der stoomvaartmaatschappij Nederland, den 25 te Amsterdam gehoudenis met groote meerderheid besloten tot het aangaan eener leening van 3{ miljoen. Scheepvaart. De president der Yereeniging «Schuttevaer" heeft openlijk geprotesteerd tegen het verwaarloozen van voor- zorgmaatregelen.waaraan de Kanaalmaatschappij zich bij het ope nen der Oranje-sluizen heeft schuldig gemaakt. Hij achl in de eerste plaats vóór ieder der 3 sluizen lange gordingen noodig, elk aan weerszijden gelegenheid gevende tot het vastmaken van 30 schepen. Hij heeft bij adres de hulp van den minister van binn. zaken ingeroepen. Reeds is den 20 nabij de slui zen. mede ten gevolge der onvoldoende remmingwerken, een tjalk met steenkolen gezonkende equipage werd gelukkig gered. Spoorwegen. De opbrengsten van het vervoer der Holl. Spoorwegmaatschappij hebben in 1871 bedragen f 2.299.243, zijnde 188.727 meer dan in 1870. Het goederen-vervoer steeg op de eigen lijnen met 30 en op den noordhollandseken Staatsspoorweg met 98 p.c. (of met 61,964). Het batig saldo bedroeg op het einde van 1871 f 637,478. Het divi dend over 1871 is bepaald op f 63 per aandeel. Te Enkhuizen is voor den Noordhollandscb-Frieschen spoorweg door particulieren voor f 52000 geteekend. De gemeenteraad van Idaarderadeel heeft ten behoeve van genoemden spoorweg eene subsidie van f 10000 toegekend onder voorwaarde, dat de Irnsum en Tersooi stations of halten zullen worden gemaakt. Landverhuizing In 1871 zijn als landverhuizers ver trokken 742 hoofden van gezinnen en op zich zelf staande personen 321 vrouwen965 kinderen en 8 dienstboden te zamen 2036 personen. Onderwijs. De gemeenteraad van Haarlem heeft, op het voorbeeld van dien van Groningenhet kweekelingen- stelsel afgeschaft en bepaald, dat in den regel op elke 70 leerlingen een hulponderwijzer zal werkzaam zijn. Feesten. De gemeenteraad van Kampen heeft den 20 aan de commissie voor de feestviering van 1 April eene toe- laag van 700 en aan B. en W. een crediet van f 1000 voor illuminatie en muziekuitvoeringen verleend. Die van Utrecht heeft den 25 met 25 tegen 2 st.. f 2500 ter beschikking van B. en W. gesteld, zijnde f 1000 meer dan zij aangevraagd hadden. Te Maassluis is voor eene plaatselijke feestviering onge veer 800 ingeschreven, en daaronder door den broodbakker P. v. Rijn voor „2 spaansche mattenafkomstig van de zil vervloot." Te Zwolle heeft de gemeenteraad de subsidie voor de feest viering van 300 tot 600 verhoogd, die van Woerden heeft eene aanvraag tot subsidie geweigerd. Te Breda is den 21 door de leden der Kon. Muziekver- eeniging Vlijt en Folharding," die gestemd hadden vóór het met groote meerderheid verworpen voorstel om bij de April feesten medetewerkeneene meeting gehouden welke door vele belangstellendentusschen de 200 en 300 personen, werd bijgewoond. Ten gevolge van die meeting is den 27. in eene vergadering der Kon. Muziekvereeniging, eene motie als protest voorgesteld en na levendige discussie, waarbij inzonderheid de heer Armand Sassen haar krachtig verdedigd heeft, met 124 tegen 74 st. aangenomen. De diaconiën der herv. en luthersche gemeenten te Deventer zullen op 1 April een extra-uitdeehng aan al hare bedeel den doen. De deelnemers aan den optocht te Delft zullen een zilveren krans nederleggen op het praalgraf van Willem I in de Nieuwe-Kerk. De commissie voor de feestviering te 's Hertogenbosch heeftten gevolge van gemis van medewerking bij de meer derheid van den gemeenteraadhaar mandaat nedergelegd. De gemeenteraad van Opsterland heeft 500 toegestaan voor het uitreiken van historieplaten aan de schooljeugd op 1 April. Te Amersfoort zal een 12 voet lange pop, Alva voorstel lende met een groote bril op den neustentoongesteld en 's avonds geblakerd worden. De commissie te Maassluis heeft f 800 verzameld. Het raadhuis aldaar zal met gas verlicht worden. Te Leeuwarden is op nieuw voor f 900 ingeteekend tot het geven van een schoolfeesr aan ruim 3000 kinderen. Te Bergen op Zoom is door de commissie van de burgerij en het garnizoen ruim f 1000 ingezameld. Te Nieuwe Niedorp is ruim 400 bijeengebracht. De heeren A. en L. Kering Bógel, directeuren der stoom- meel- en broodfabriek Ceres, hebben ter beschikking van den burgemeester van Amsterdam gesteld 101,0 bons, goed voor een gebuild tarwebrood van 75 looden, ten einde op 1 April aan de algemeene armen te worden uitgereikt. De optocht aldaar zal bestaan uit 69 nummers of at'deelingeu. De leer lingen der hoogere burger- en handelsscholen zullen 's avonds een watertocht houden met 10 a 12 verlichte sloepen. De Hoogesluis zal, tot 22 ellen boven liet watervlak, met 12000, het paleis met 10000 lampions verlicht worden; 2 maal zal gelijktijdig op 7 torens bengaalsch vuur, en ten slotte op den Amstel een vuurwerk worden ontstoken. Op de openbare tusschenscholen is reeds den 28 feest gevierdgelijk den 2 April in de openbare armenscholen zal plaats hebben. De Koning heeft aan de garnizoens-commandanten zijnen wensch te kennen gegeven dat overal waar troepen liggen op 1 April groote militaire parade zal gehouden worden, en dat daar, waar de plaatselijke feestcomité's het verlangen, salutschoten zullen gelost worden. De bisschop van Haarlem heeft aan de geestelijkheid in zijne diocese last, gegeven, om op I April de kerken te illu- mineeren en te doen vlaggen. Te Oudorpweke gemeente zich minder eigent, tot. eene openbare feestviering heeft het gemeentebestuur, in overleg met het burgerlijk armbestuur, besloten tot eene extra-bedeeling der armen. De optocht te Haarlem zal bestaan uit 29 historische per sonen, meerendeels te paard, de muziekcorpsen van de schut terij en de huzarenpeletons der schutterijweerbaarheid infanterieen van ruiters en voetvolk uit den spaauschen tijd; ridders der Militaire Willemsorde, gedecoreerden met het Metalen Kruis, rederijkers der 16e. en 19'. eeuw, Haar lems Flora (op een wagen), 2 liedertafelsde boekdrukkers (met 2 wagens), katoendrukkerskatoenweverswerklieden der Holl. spoorwegmaatschappij (met een wagen), bakkers-, slagers- en kleermakersgilden. Te Goes heeft de feestviering geen bijval gevonden. Eene commissie bekwam van 63 inschrijvers niet meer dan 93,75, met inbegrip van f 20 door één persoon geschonken. Te Rotterdam zal de optocht 4 tijdvakken voorstellen: de bataviereniijd, de graventijd, de geuzentijd en de tegenwoor dige tijd elk tijdvak voorafgegaan van een muziekcorps. De gemeenteraad van Groningen heeft aan de commissie voor de feestviering van 28 Aug. eene subsidie van f 1600 toegestaan. Aanbestedingen. Den 23 te Arasterdamdoor de di rectie der Kanaalmaatschappij het aanleggen van een zijka naal en jaagpad naar Nieuwendam en hef uitdiepen der haven aldaar, minste inschr. M. Both te Sliedrechtvoor f 45,800. Giften. De collecte te Arnhem voor het asyl te Brielle heeft 1461 opgebracht. Uit Haarlem is aan de brielsche hoofdcommissie overgemaak voor het asyl f 1664,90 en voor het monument t 76. De Koning heeft aan de commissie voor de overstroomin gen op Java 3000 doen toekomen. Wijlen mejufvr. Willinge te Meppel heeft aan het armhuis der herv. gemeente f 2000 en aan het opterichten burger weeshuis 4000 vermaakt. Gasprijzen. De heer Dercksen heeft bij den gemeenteraad van Leiden een voorstel ingediend, strekkende om den prijs van het gas zoodanig te verlagendat de verbruikers niet een aanzienlijke winst aan de stad en daardoor aan de niet- verbruikers eene verlichting hunner belasting bezorgen. Kermis. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 26 met 15 tegen 7 st. afwijzend beschikt op het verzoek van het genootschap tot heiliging van den zondagom voortaan de kermis van maandag tot zaterdag te beperken. Misdrijven. In den avond van den 25 werd Nijmegen doorkruist door 2 volkshoopen, waarvan de eene de volksliede ren de andere liederen ter eere van den Paus zong. Eenige belhamelstot laatstgenoemde hoop behoorende hebben bij eenige ingezetenenwaar men oranje had uitgestaldde glazen ingeworpen. Den 27 heeft eene groote menigte de glazen op nieuw ingegooid bij iemand die ze pas had laten maken. Den 28 is er eene buitengewone raadsvergadering gehouden en afgekondigddat het zingen en bijeenzijn van meer dan 4 personen op straat verboden is. Te Ouderkerk aan den IJssel zijn den 25 de glazen bij den burgemeester ingeslagenuit ontevredenheid over het besluit van den gemeenteraad, om geene gelden voor de feestviering van 1 April te bestemmen. Uit Gouda is een detachement militairen derwaarts gezonden. Rechtszaken. Het hof van Zuidholland heeft den 25 vernietigd het vonnis der rechtbank te Rotterdam waarbij die gemeente veroordeeld was om aan The Great Eastern Railway-Company te Londen te betalen 36,827,16, voor onverschuldigd betaalde havengelden over dejaren 186369, Het hof heeft aan de vennootschap hare vordering ontzegd en haar veroordeeld in de kosten. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den delft schen student H. WL. Baudwegens het toebrengen van slagen op 6 en 23 Jan. in een café-chantant aan 2 personen, waardoor de een langer dan 20 dagen in de uitoefening van zijn beroed verhinderd is, veroordeeld tot 1 jaar cellulaire gevangenisstraf. Weg met alle schampre leuzen Voor of tegen de oude Geuzen 't Baart slechts broedertwist en haat Weg met alle scheidingsnamen Nederlanders zijn wij samen Zonen van denzelfden Staat 1 't Heerlijk goed door ons geörven Vrijheid, orde, wet en recht. Na een zwaren strijd verworven Blijf ook 't nakroost toegezegd 1 Dan hoe kleinzal Holland leven In Europa's volkeury En geëerbiedigd voorwaarts streven Krachlig, rustig, vrij en blij. Maar wie twist en t weedracht zaaien Zullen eenmaal zeker maaien Als Due 'dAlva met zijn Bril, Daarom weg met al die namen Nederlanders zijn wij samen Ook op 't feest van Een April 1 J. J. SIEMERINK SCHAAP. Bij beschikking van den 22 is den heer G. J. v. Leeuwen alhier vergunning verleend voor eene stoombootdienst van 5 April tot, 14 Juni, bestemd voor veevervoer, tusschen het stoomgemaal ae Lijnden en Leiden. Aan den heer B. A. Carbasius alhier is na afgelegd examen uitgereikt, het, diploma van handels-essayeur. Het schoolfeest op 1 April, ook uitgestrekt, tot de leer lingen der r. cathojieke armen- en tusschenscholenen dus nagenoeg 1000 kinderen zullen omvatten, zal gehouden worden in de zaal Diliqentia voor de oudste kinderen (roode kaarten) te 9 en voor de jongste kinderen (witte kaarten) te 11 uren. Voor kinderen die door ziekte verhinderd worden de feest viering bijlewonen, worden, tegen cvergifte der bij de on derwijzers te bekomen kaarten, de feestprenten en krenten- brooden afgegeven aan voornoemd locaal, 's middags tusschen half een en oen uur 's A vonds wordt door de Ontzetvereeniging Men reken d' uitslag nietmaar tel het doel alleens een geeostumeerde optocht hij fakkellicht gehoudenwelke te 7 j uren de zaal DiVgentia verlaten en den volgenden weg nemen zal Korte Nieuwesloot,Oranjestraat, Hoogstraat., Langestraat, Hout- t.ilstraat, WnagpleinKorte Mient, Voordam, Dijk, Aehter- dam Luttik-Oudorp n.z., Bierkade, Verdronkenoord. Kapel steeg LaatHofstraat, en Oudegracht Bij het Ritsevoort splitst zich de stoet in 2 deelen gaande het eene water geuzen voorstellende, langs KoorstraatGroote Kerk Gast huisstraat en Singel, en het. andere langs Laat, Schoutestraat, Langestraat, Koorstraat en Ritsevoort naar de Kennemerbrug, waar de daar geplaatste, geïllumineerde eerepoort zal bestormd worden. Vereenigd trekt men vervolgens langs Ritsevoort, Laat, HuigbrouwersteegMient, Waagplein, Houttilstraat en Paardensteeg (en misscliien langs Koningsweg, Doelenstraat en Oranjestraat) naar Diligentia terug. Voor het huis des burgemees-t.ers zal de trein front maken, alsmede bij de eerste komst op liet Waagplein. p.m. 8 uren. Aan het plan om de feestviering door een vuurwerk opteluisterenzal op de volgende wijze uitvoering worden gegevenbij aankomst van den optocht in de Langestraat ongeveer kwartier voor achtenwordt bij de Groote-kerk en op de Platte-steenenbrug bengaalsch vuur ontstoken. Na aankomst op het Waagplein zal een vuurpijl van denWaag- toren het sein geven tot het ontsteken van roodwit en blaauw bengaalsch vuur, 5 minuten na elkander, en gelijk tijdig op de volgende plaatsen: Wagenmakersbrug, Langestraat bij de Grcote-kerk, Laat bij de S. Dominicus-kerk, Steenen- brug en bij het Accijnshuis. Gedurende dien tijd zullen eenige leden van het stedelijk muziekcorps op het Waagplein of op den Waagtoren de volksliederen spelen. Omstreeks 9 j uren, na aankomst van den optocht bij de Kennemerbrug, zal in de Singelgracht aldaar het. vuurwerk worden afgebrand. De jongelingen in het Huis van Verbetering en Op voeding zullendoor twee belangstellende burgers op cho colade en krentenbrood worden onthaald en toepasselijk feest vieren. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 28 Mrt. Klaas Stuijfbergen, te Bergen, en Marijtje Paskala te Alkmaar. Johannes Hendrikus Woltenngte Me- demblik onl. te Muiden en Maria Johanna Blom te Alkmaar. Christoffel Meersch en Marigje de Ruiter. Ilermanus van Woerdente A msterdam onl. te Alkmaar en Maria Hint zen te Alkmaar. Simon Jacobus Jonker en Theodora Anna van den Rosch. Hendrik Haring Mom, wedr. van Elisabeth Kok en Margrieta van der Roestwed. van Gerrit Frikkee. GETROUWD. 24 Mrt. Floris Stam en Trijntje Jongert. Jan Hoek en Trijntje Pool. GEBOREN. 23 Mrt. Coenraad GotfriedZ. van Coenraad Godfried Too- renburg en Antje Schreuder. Simon Johannes Jacobus Petrus, Z. van Jacobus Boersen en. Geertje Halff. E merend a I). van Johannes Hofstee en Maria Jo hanna llalsema. 24 r Johannes, Z. van Gerardus Johannes Meijer en Jo hanna Elisabeth Boot. Christiaan Adrianus. Z. van MaarteD AdrianusWolzak cn Catharina Adriana Hoek- meijer. Wijnanda Maria, D. vanCornelis Luijcx,. en Alida Inja. 25 CornelisZ. van Klaas Smit en Elisabeth Lijding Johan Aloijsitis Marie, Z van Johannes Marie de Sonnaville en Josephine Johanna Maria Francisca Sormani. 26 Margarctha Elisabeth, D. van Wilhelmus Hendricus Kemper en Maria Johanna Winthouwer. 27 Grietje Pietertjevan Dirk Gerritsz. Gevelaar en Aagje de Leeuw. 28 MaartjeD. van Johannes Lambertus Hendricus Josephus Westenberg en Pietje Visser.Geertruida MariaD. van Jacob Romijn en Christina Anna Hazes. Johannes George, Z. van Pieter Purmer en Johanna Sara Lijnbach,

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2