No. 14. Vier ërtz even tig si e Jaargang. 1872 Z O N I) G 7 APRIL. ©ffictccl ©cbccltc. Hel feestvierend Nederland. S53ckdijfischc Berichten. Iftimicnlnntl. A L k II A li 11 A IV T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f O,Ga, franco per post t 0,S O, afzonderlijke noinmers a Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HE HM*. CÜSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant bekoort een Bijblad. De COMMISSARIS des KONINGS in de provincie NOORD-HOLLAND herinnert alle autoriteiten en een ieder die daarbij belang heeft, aan de bepalingen der wet van den 8 November 1815 (Staatsblad No. 51), en aan den in- houd van art. 29 der wet van den 5 October 1841 (Staats blad No. 40), betreflende de verevening van schuldvorderi - gen ten laste van het Rijk,met aanmaning om zoodanige schuldvorderingen zoo spoedig mogelijk, immers vóór den eersten Julij aanstaande in te dienen, aangezien aan die wetsbepalingen, zoo n» als in het vervolg stiptelijk de hand zal worden gehouden. Haarlem He Commissaris des Konings voorn., den 1 Maart 1872. RÖELL. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden Dat de militieraad in dit distriet, ten raadhnize der ge meente Alkmaar, op Maandag den 8 April e.k.. des voormid dags ten 9j ure, zijne 2ezitting zal houden tot het beoordee- leu der plaatsvervangers en nummerverwisselaars, die door of namens de lotelingen dezer gemeente, onder over legging der vereischte stukken zullen worden aangeboden. Ingeval de plaatsvervanger en nuinmerverwisselaar goedge keurd is behoort het bewijs zijner goedkeuring ten spoedigste ter secretarie dezer gemeente bezorgd te worden. Burgemeester en ff ethouders voornoemd, Alkmaar. A. MACLAINE PONT. 22 Maart 1872. He Secretaris. NUHOUT van der YEEN. De KAMER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 8 tot Za- turdag 12 April 1872, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand November 1871. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierland, gedurende de maand September en de overige maanden van 1871. 3. Verzameling van consulaire en andere berigten en verslagen over nijverheid, handel en scheepvaart 1871. Deel II 8 en 9. 4. Statistiek van den handel in 1870 door Belgie met an dere landen gedreven. He Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd. Alkmaar, F. M. AGHINA Voorzitter. 5 April 1872. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondeneals twee sleutelseen boezelaar; een boerinnenhoed; een gouden kapspeld; een verguld ringetje met steentjes; een meisjes zak; een jonge geitebot\ een portemonnaie met eenige centen. Lijst van brieven waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1'. helft, der maand Maart 1872 E. H. HEGT, AmsterdamS. K RAMERMoerdijk J. BES, St. Patterns; II. TELLINGS, Oud-Beijcrland P. OUKESSchoorl; D. GRAUW, TielGEESTJE ZO MERDIJK, Wierum. Gelukkig het volk, dat aanleiding vindt tot het vieren van een algemeenvan een nationaal feest. Niet vele volken hebben er reden toeniet dikwijls is er voldoende grond voor, en dan nog is de juichtoon niet altijd bij machte om de herinnering aan het ondervonden leed te onderdrukken dat de prijs is geweest van het verworven heil. Nederland heeft een herinneringsfeest gevierdeen gedenkdag ge wijd aan gebeurtenissen van voor drie eeuwen geleden maar waarvan het gewicht en de beteekenis nog levendig worden gevoeldomdat zij in nauw verband staan met zijn tegenwoordigen benijdenswaardigen toestand. Het Neder- landsche volk gevoelt, dat zijn heden in dat verleden is ge worteld het herdenkt de kloeke feitenen vermeldt met een gevoel van warme dankbaarheid in bet hart, de groote offersden bangen langen strijd onzer vaderenwaaraan wij onze vrijheid en onzen vrede, ons zelfstandig en onaf haukelijk bestaan onder de volken van Europa te danken hebben. Zij die zich verblijden in den tegenwoordigen toestandin óns eigen volksbestaanin de vrijheid en gelijke rechten voor allengevoelen dat wij daartoe nooit zouden gekomen zijn als ons voorgeslacht voor drie eeuwen den hachelijken opstand niet had begonnenden schier wanhopigen strijd niet had aanvaard en tot den einde toe volgehouden. Het oogenblik was gekomen waarop een beslissende keuze moest, worden gedaan die van invloed zou ziju op den loop der gebeurtenissen vau vele eeuwen, op de verdere out wikkeling van ons volk, op de plaats die het zou bekleedeu onder de natiën van Europa, op de ontwikkeling, de denkbeelden en de staatsregeling van andere volken. De beslissende keuze moest gedaan worden, of voortaan het Nederlandsche volk zijn vroegere geschiedenis en ouden aard zou verloochenenzijn rechten privilegiën en vrijhedenvolgens welke liet gewoon was geregeerd te wordenzijn nationale instellingenzijn vrij gemeentewezen en bet eigen beheer zijner zaken zou prijs geven om den nek te krommen onder de dwingelandijonder vreemde meesters, die het op hunne wijze, op zijn Spaanseh zouden regeeren, die in de plaats van de vrijheid en de gezindheid des volks den dwang en deu wil des monarchs steldenvoor wie volksrechten onzin waren, en die niet begrepen dat sommige volken eigeg zedeneigen gebruiken, eigen rechtstoestanden hebben, die niet gekrenkt kannen worden, zonder hun bestaan, 1 hun levenlmn ontwikkeling in gevaar te brengen. De keuze moest gedaan worden, of het Nederlandsche volk ziju allengs verworven en tot nog toe met veel inspanning gehand haafde mondigheid zou prijsgeven, om zich te begeven onder vreemde voogdij. Die beslissende keuze moest eindelijk gedaan worden, het was boog tijd, want de geestkracht begon reeds te verflauwende schrik deed zijn verlammenden invloed reeds gevoelen, de moed begon te wankelen en de hoop te ver- dooven. Hel Spaansche regeeringsbeleid —zegt Dr. Nuijens «was in tegenspraak met de ware rechten en ware behoeften des Nederlandschen volks. Ieder volk heeft, zijn eigen levens voorwaarden. Alles wat de levensvoorwaarden van een lichaam in den weg staat, mag billijkerwijze verwijderd worden." M a g ja moet verwijderd worden, zal de dpkter ons onge- twijfe'd toestemmen; anders sterft het lichaam. Zoo was dan ook de opstand niet alleen geoorloofd, maar plicht, tot zelfbehoud. Het. Nederlandsche volk moest beslissen, of bet als nalie zou ondergaan, zou sterven en ontbonden wor den zich zou oplossen in andere volkendan wel of bet den onverzoenlijken strijd tot behoud zijner levensvoorwaar den zou aanvaarden om te gelijk aan de spits te staan van den algemeenen kamp voor de vrijheid en andere volken daarin voor te gaan. Nederland koos partij, deed de goede keuze, ennadat het eenmaal zijn keuze had gedaanhield het vol, ten einde toe, zonder te weifen of t.e wankelentotdat het zijn grootsche taak geheel had afgewerkt. Dat wordt erkend erkend ook door andere volkendoor onze naburen. Duitsche en Engelsehe bladen hebben dezer dagen ons volk recht, laten wedervarenen over ziju betee kenis in de geschiedenis gesproken op een wijze zooals wij het zelden gewoon zijn. Zij erkennen, dat Nederland, door den strijd te beginnen en pal te staan in de voorhoede, totdat ook andere volken zich tot den kamp hadden aangegord niet alleen voor zich zelf, maar ook voor Duitsohland en En geland voor de vrijheid in Europa heeft gestredenen dat het, door zich aan de Spaansche dwingelandij te ontworstelen, later in staat is geweest met goed gevolg aan de spitse te staan in den strijd tegen de Fransche overheersching onder Lodewijk XIV. //Twee malen zegt de Kólnische Zei tung heeft Nederland de onafhankelijkheid der Germanen, ja de vrijheid van geheel de wereld tegen onderdrukking gevrijwaard." «De Nederlandsche Republiek schrijft de Daily News verrees uit den strijd van een zelfstandig volk voor nationale vrijheid, zij was de vrucht van de edelste volharding en den ridderlijksten moed. Daarom is 't goed, vopr hen die aan die deugden de zegeningen van het tegen woordige dankenvan tijd tot tijd zich de groote daden hunner voorouders te herinneren er. zich te sterken door 'l voorbeeld van dezen. Men erkenne 'tuit Nederland ging de stem op die de absolute monarchen uit hun droomen deed ontwaken. In de 17de eeuw was Nederland de school van Europavreemdelingen kwamen studeeren te Leyden en te Utrechtde Nederlandsche drukpers leverde de helft van den uitkomenden boekenschat de uitspraken van Nederlandsche geleerden golden voor geheel de beschaafde wereld. De Fransche revolutie bracht de Republiek ten val. Zeer donker waren een tijd lang Holland's vooruitzichten. Doch bet nationaal karakter kon een vuurproef doorstaan, hun nijverheid en goede trouw verhieven de Nederlanders weldra tot een rang zoo eervol als die van-eenigeu staat in Europa. Wij wenscben hun met dezen dag geluk te zamen met alle vrije mannen van alle landen Én wij vertrouwen, dat over honderd jaar onze achterkleinkinderen jegens de hunne dien gelukwenscb mogen herhalen." Die erkenning is verdiendmeer en meer begint men al gemeen de waarheid in te zien van hetgeen Motley van onze Nederlanders zegtnadat de strijd reeds sedert een vierde van een eeuw onafgebroken was voortgezet«Wat zij deden was voor het algemeen welzijn van allen. Liever dan hunne worsteling met het despotisme op ie geven wilden zij, van geslacht tot geslachtals in een atmospheer van bloed en vuur ademen; want, zij wisten bet wel, dat, zoo zij ook maar voor een oogenblik verflauwden of vertraagden, de ty- rannieonverbiddelijk als het grafhen allen te zamen ver zwelgen zou. Zij streden inderdaad voor de vrijheid van allen; en juist om deze reden verdient de geschiedenis van deze groote worsteling de onverdeelde aandacht en belang stelling van allén die een hart hebben voor menschenrecht en vrijheid. Hadden de Hollanders deemoedig bet hoofd gebogen voor de overmacht van Spanje, de geschiedenis van Engeland, van Duitsohland, van Frankrijk, zou eene gansch andere geworden zijn dan nu. Uit het, bloed en de tranen, in deze stormachtige en bange dagen door en om Nederlan ders vergoten en geschreidis een rijke zegen opgegaan voor alle tijden en volken. Welhaast te ieder stonde in dezen lang- durigen oorlog zou het hun mogelijk geweest zijueen on voldoenden een halfslachtigen vrede te sluitenen waar schijnlijk zou deze handelwijze toegejuicht zijn geworden door kortzichtige staatslieden, wier namen liet nageslacht nu niet meer gedenktmaar zulk een vrede zou ook, en wellicht voor eeuwen, een stroom van jammer en ellende over geheel Europa hebben uitgestort." Daaraanaan die roemrijke en ook voor andere natiën zegenrijke geschiedenis danken wij onze hechte nationaliteit. Daaraan danken wij lietdat, wij met eere genoemd worden onder de volken van Europadat andere volken hun ver plichting aan ons gevoelen en erkennen. Onze nationaliteit is niet alleen door tractaten erkend en in het volkenrecht geëerbiedigd, inaar zij leeft krachtig in de overtuiging der natiën. De edelste geesten der wereld hebben onze ge schiedenis bestudeerdhaar bêschreven als het verheffend schouwspel van hetgeen een vrijheidlievend volk vermag, aan haar tat'ereelen ontleend tot opwekking van vaderlandsliefde en vrijheidszin. Ook in den vreemde leeft het bewustzijn dat wij onze plaats onder de volken van Europa meer dan menig ander volk hebben \erdiend en duur betaald, dat wij recht hebben op een zelfstandig bestaan. Men erkent dat recht,, men gevoelt dat wij een afzonderlijke natie zijn, geen afgedwaald troepje van een groote kuddedat niet beter kan doen dan tot den gemeensebappelijken stal terug te keeren. Duitsohland moge het betreuren, zegt de Kólnische Zeitung, dat Nederland niet tot het groote Duitsche vaderland be hoort maar erkend moet worden dat het een recht heeft verworven op een zelfstandig bestaan. Dwaasheid is het inderdaad, ons te vergelijken, gelijk kleinmoedige Nederlanders 'mus. plegen te doenmet HessenNassauers, Hanoveranen, Siciliauen of Toskaners. Zijn die volksafdeelingen ooit in de nieuwere geschiedenis genoemd als afzonderlijke volken? Wat hebben zij gedaan om een eigen plaats te verdienen? Welke taak hebben zij vervuld onder de volken van Europa? Wor den zij ooit anders vermeld dan als afdeelingen van de Duit- schers en de Italianen En wat waren zij inderdaad anders dan overblijfselen van het middeleeuwsche statenstelseltoen ook Bolland en Utrecht, Friesland en Gelderland afzonder lijke rijkjes waren? overblijfsels uit den tijd der graafschap jes kertogdommetjes, prinsdommetjes, kleine republiekjes en vrije steden, uit den tijd der verbrokkeling, toen Holland oorlog voerde met GelderlandVlaanderen met. Braband Genua met Venetië, Rome met, Napels, uit den tijd der Weifen en Gibelliuenvan de Hanse en het Rijnverbond, toen Duitschland tegen de binnenlandsche oorlogen en regee- ringloosheid te vergeefs orde en vrede en veiligheid zocht te handhaven door de keuze van een machteloozen Keizer Als afzonderlijke staten hebben zij in de nieuwere geschie denis geen zelfstandig leveu geleidzich geen recht van be staan verworvenen zoo zijn zij eindelijk samengesmolten tot een Duitsch Keizerrijk en een Italiaansch Koninkrijk zonder begeerte om ooit tot de vroegere verbrokkeling terug te Keeren of een eigen persoonlijkheid te verwerven. Neder land daarentegen heeft zieb al zeer spoedig als een zelfstan dige staat gegrondvestmet een eigen krachtig levenmet scherp geteekende individualiteitstem hebbende en invloed uitoefenende onder de vojken van Europa. Dat, besef van zelfstandigheid diep te doen doordringen in den geest der natiede erkenning daaraan af te dwingen aan onze naburenziedaar twee machtige zedelijke middelen tot handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan. Daartoe heeft, ons feestelijk herdenken van de grondlegging onzer staatkundige vrijheid krachtig bijgedragen, Zoo is ons nati onaal feest geen ij dele vertooning geweestgeen zinledig kermisvermaak, maar. een krachtige openbaring onzer volks eenheid voor de oogen van geheel Europa, als zoodanig door anderen erkend en ons eigen nationaal zelfbewustzijn ver- fris'schend en versterkend, W. v. d. K. De prins v. Oranje lijdt sedert eenige dagen aan rhumatische koortsen. Staten-Generaal. Bij de 2e. Kamer is een ontwerp in gediend tot verhooging der begrooting van marine voor 1872. De le. Kamer heeft den 4 hare werkzaamheden hervat. Benoemingen. Tot burgemeester van Breukelen-Nyenrode, Breukelen-S.Pieters en Tienhoven is benoemd de beer F. L. A. Collard, onder toekenning van eerv. ontsl. als bur gemeester der gemeente Rijp. Eerbewijzen. Ter gelegenheid der feestviering van 1 April heeft, de Senaat, der leidsche hoogesehool den geschiedschrijver Motley den titel van doctor honoris causa en heeft de Ver- eeniging ter beoefening der geschiedenis van 's Gravenhage hem een op perkament geschreven in blauw fluweelen met zilver gemout eerden koker vervatten, oirkonde aangeboden. Spoorwegen. Voor den NoordhollandschFrieschen Spoorweg is thans te Enkhuizen door particulieren ingeschreven voor f 61200. De gemeenteraad van Leeuwarden heeft besloten aan het comité voor dien spoorweg op zijne circulaire van 16 Eebr. te antwoordendat de stad te weinig belang bij het tot stand komen heeft om toezegging te doen van eene bijdrage in de kosten van aanleg. Onderwijs. In den Haag zal eene derde school voor kinderen uit de lierv. burgerstand norden opgericht, onder den naam van Prins Willem-school. Reeds f 10000 zijn daarvoor bijeengebracht. Het gemeentebestuur van Roerraopde heelt met 11 tegen 1 st, beslotenbet onderwijs op de eerste openbare school in het vervolgeven als tot nu toete doen geven door broeders der Onbevlekte Ontvangenis, en wel in het gebouw tot hun klooster behoorende en in kloostergewaad, waarvoor zij jaarlijks uit de gemeentekas 2200 zullen ontvangen. Feesten. Wij hebben in onze vorige nummers getrouw verslag gegeven van de overal gemaakte plannen en toerus tingen voor de nationale feestviering op den 1 April, waaraan door de Haily-Newsde Daily Telegraphde Globe en de Köln. Zeitung artikelen gewijd zijn. Tot aanvulling daarvan strekkeu nog de volgende berichten Te LeeuwardenGecostumeerde optocht door de rederij kerskamer v. Halmael, voorstellende Oranje en zijn keurvendel, volksvermakelijkheden en vuurwerk. Te Arnhem en Zwolle, buitengewone bedeeling in levens middelen door de diaconie der herv. gemeente. Te Wageningen (4 April) rondgang van bet muziekgezel schap de Harmonie, optocht met muziek en onthaal der school jeugd openbaar concert in het plantsoenoptocht van cor poration en vereenigingen en illuminatie. Te Leiden heeft de gemeenteraad voor de feestviering een crediet van 1UO0 verleend. De commissie had i50U bij de ingezetenen ingezameld, maar die som ontoereikend ge oordeeld. Te 's Hertogenbosch heeft de feestcommissie, die zich na het weigeren eener subsidie door deu gemeenteraad ontbonden hadop uitnoodiging van hoogerhand hare taak hervat en isin overleg met den burgemeester en den commandant der schutterij beslotendat de Rijks- en gemeente-gebouwen zouden vlaggendat de schutterij aan de parade van het garnizoen zou deelnemen, dat bet carillon bespeeldsalutschoten gelost en door de militaire corpsen openbare muziekuitvoeringen gegeven zouden worden. Te Maastricht heeft de gemeenteraad den 30 B. en W. uitgenoodigdzich van alle vertoondat van deelneming aan de feestviering zou kunnen doen blijkente onthouden dewijl het feest niet van overheidswege was uitgegaan. In eene den 1 April belegde vergadering, waarin de burgemeester uit enkele omstandigheden aanleiding nam om er op te wijzen, dat de hooge regeering met de feestviering ingenomen was en die bevorderdeis met alg. st. (de voorzitter is geen lid) besloten niet te vlaggen. Te Breda is de kiosk voor de muziekuitvoering door sol daten van het garnizoen opgeslagen dewijl de timmerlieden het geweigerd hadden. Voor de winkels van 2 boekverkoo- perswaar feestplaten uitgestald waren, hebben in den avond van den 27 oploopen plaats gehad. Te Groningenwaar de geldelijke bijdragen ontoereikend geacht, waren voor eene plaatselijke feestvieringzijn die gelden toegewezen aan de lierv., r. catholieke en luthersche weeshuizen en aan de godsdienstige israëlietische school, tot het bezorgen van een blijden dag aan de kinderen. Wij zullen, na al het medegedeelde, nu het feest afgeloopen is niet herhalen wat in zoo vele gemeenten is geschied. Slechts van enkele mogen eenige bijzonderheden volgen Ter reede van Brielle lagen 2 ramschepen3 monitors en 1 instructievaartuig. De Koning en prins Alexander arri veerden per kon. stoomjacht van Rotterdam. Op het Maer- landspleinde plaats waar de eerste steen voor asvl en mo nument zou gelegd wordenwas een prachtig gedecoreerde tent als feestlocaal, geschikt voor 1800 personen, opgericht. Tevens werden daarop gevonden een tribune voor den Koning, de ministersde feestcommissie enz,, en daarnevens tribunes voor 650 personen. De opene zijden van het plein werden ingenomen door de brielsche schutterijde muziek der veld artillerie uit Arnhem en de liedertafels van Rotterdam, Zwar- tewaal en Brielle. De feestrede van den leidschen hoogleeraar M. de ~P ries was treffend en is de lezing overwaardig. 's Konings woorden na het volbrengen der plechtigheid waren hartelijk en eebt vaderlandsch. Na den afloop van het collation op het stadshuis, vertrokken Z. M. en de prins weder naar den Haag. De optocht had onder kevigen regen plaats. Eene school was inwendig gedecoreerd en tot klein feestlocaal ingerichtwaarin, even als in het groote, 's avonds concert gegeven werd. Er waren in de stad die 's avond geïllumi neerd was, 3 eerepoorten opgericht. De dag was aangevangen met eene uitdeeling aan de behoeftigen en werd besloten met een prachtig vuurwerk. Uit Belgie waren zeer vele personen overgekomen om aan de feestviering deel te nemen. Te Amsterdam waren ontelbare versieringen aangebracht waarvoor inzonderheid de achterbuurten zich veel moeite gegeven hadden. De illuminatie was prachtigvooral ver dient, vermelding eene antieke poortdoor de bewoners der Vondelstraat aan den Singel geplaatst en met 2500 lampions verlicht. De bewoners van het Erederitsplein hadden een tempel doen oprichten met 2 naalden voor de Utrechtsckestraat, sterren en festoenen langs de perken en guirlandes langs de huizen van het Oost- en Westeinde. Onder de gebonden optochten spanden die van Rotterdam (2000) en van Haarlem (1200 personen) de kroon door fraaie costumes. De illuminatiën in beide steden waren schitterend. In den Haag concentreerden de feestelijkheden zich op het daartoe gedecoreerde terrein in de Maliebaanwaarop een 23 el hooge, 's avonds verliehte gedenknaald prijkte, omgeven van 156 masten met vlaggen en schilden. De beide stand beelden in de stad van prins Willem 1 waren met groen en vlaggen versierd. Israels Vriendenkring had ze reeds daags te vorenonder het zingen van feestliederenmet lauwer kransen getooid. Te Koedijk is een gecostumeerde optocht te paard gehouden, voorafgegaan door eene feestrede in de kerk en gevolgd door volksvermaken te Broek op Langendijk zijn de schoolkin deren onthaald en in optocht gewandeld door het dorp, dat 's avonds bijna algemeen geïllumineerd was. De feest commissie te te Koedijk heeft ons verzochtharen dank uit- tesprekenvoor de ondervonden algemeene belangstelling en medewerking en voor den betoonden ijver tot het inachtne- men eener gewenschte orde. In sommige plaatsen zijn ongeregeldheden voorgevallen. Te Loosduinenwaar eene commissie van 4 protestanten en 4 catholieken 550 gecollecteerd en daarvoor eene uit deeling in levensmiddelen aan de armen gedaan hadheeft de burgemeester Waldeck geen vergunning willen geven tot het houden van een optochtwaarvan de r. catholieken uitgesloten waren. Deze had nietteminzonder rustver storing plaatsmaar toen hij 's avonds zou herhaald wor den heeft de burgemeester zulks in naam des Konings verboden. Bij het uitgaan der avondkerk hebben de bur gemeester, diens zoeneenige veldwachters en een aantal r. catholieken de menigte aangevalten, uiteengedreven, oranje vaandels ontrukt en aan eenige personen messteken toegebracht. Te IJsselstein zijn bij eenige ingezetenen de glazen inge worpen. Uit Utrecht werd ter handhaving" der orde een detachement der veld-artillerie derwaarts gezonden. Te Roosendaal beeft een kabaal plaats gehad tegen de sociëteit «de Vrijheidwaar het drama Joan Wouterszu werd opgevoerden zijn bij den predikant en een paar inge zetenen de glazen ingeworpen. De maréchaussees hebben tegen de volksmenigte geageerd, 3 personen in hechtenis ge nomen en 1 door een sabelhouw gekwetst. Te Oosterliout beeft een aantal kwaadwilligen „weg met de liberalen! Weg met de mafons 1 Weg met de geuzen! Leve de Paus, leve de catholieken 1" roepende en voor Oranje vernederende liederen zingende, bij eenige burgers de glazen ingesmeten. Den volgende morgen is er eene afdeeling ma réchaussees te paard aangekomen. Te Amersfoort zijn bij catholieken, die gevlagd of geïl lumineerd haddende glazen ingeworpen. Den volgenden avond bij dc optochten der volksklassenherhaalde zich dit aan het klooster en het, r. C. jongejufvrouwen-instituut. Pa-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1