No. 17. Vierenzeventig st e Jaargang. 1872. ZONDAG 28 APRIL. #fftciëcl ©cbccltc. De gedenktoren te DILLENBURG. SE&lcfccltjïiscïie iScrichtcit. Duitscliland. Belgie. Frankrijk. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 0,65, franco per post t 0,$0, afzonderlijke nommers 5 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSIER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Centsgroote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR op Woensdag1 Mei 1872des middags ten 12 ure Namens den Voorzitter van den Raad, NUHOUT van der YEEN. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondenealseen hoorn voor dooveneen damesstrik. De KA MER van KOOPHANDEL en EABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekend, dat van Maandag 29 April tot Zaturdag 4 Mei 1872, van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis ter lezing zullen liggen 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Eebruarij 1872. 2. Een opgaaf van den handel en de scheepvaart van Groot- Brittanje en Ierlandgedurende de maand December en de overige maanden van 1871. 3. Technisch verslag b. Einanciëel verslag beide van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij over het dienstjaar 1871. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd, Alkmaar, F. M. AGHINA, Voorzitter. 2G April 1872. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. Onder het Nederlandsche volk, dat zoo even het derde eeuwfeest heeft gevierd van de grondlegging zijner nationale zelfstandigheid en zijner staatkundige, bur gerlijke en godsdienstige vrijheidgaan thans de in- teekenlijsten rond voor de stichting van een gedenkto ren te midden van de bouwvallen van het oude familie slot der Nassau's, waar eenmaal de man het levens licht zag en op lateren leeftijd de middelen beraamde tot onze bevrijding, dien onze vaderen den „vader des vaderlands" hebben genoemddie inderdaad is geweest „de spier hunner kracht, de zenuw hunner beweging, de polsader van hun volksleven' Te midden van de zooveel mogelijk ontgraven en tegen verder verval beschermde overblijfselen van het kasteel te Dillenburg, zal in dit jaar op den 29en Juni, den dag waarop Prins Willem I voor 300 jaren het voorvaderlijk slot verliet om er nooit terug te kee- ren de eerste steen worden gelegd van den gedenk toren uit Duitsche en Nederlandsche bijdragen te bouwen en waarvan het opschrift in de Hoogduitsche en in de Nederlandsche taal zal luiden: Tot gedachtenis van WILLEM VAN ORANJE den grooten Staatsman en Volksvriend, den grondlegger van Neerlands vrijheid, door het Nassausche geboorteland en Nederland vol dankbaarheid gemeenschappelijk opgericht ten jare 1872. Inteekenlijsten voor zulk een doel hebben geen aan beveling noodig. Mevrouw Bosroom-Toussaint. Voor het nieuwe gebouw van den Rijksdag zijn 99 plannen ingekomenwaaronder verscheidene uit Engeland en Belgie. Alle manschappendie den laatsten oorlog medegemaakt maar bunnen tijd nog niet geheel uitgediend hebben zijn weder opgeroepen. De Nordd. Altq. Zeitung maakt eene aanschrijving open baar van den minister van eeredienst aan den bisschop van Ermeland ter zake der excommunicatie-aangelegenheidbe nevens het antwoord van dien bisschop. De minister doet uitkomen, dat eene excommunicatie niet eene zuiver geeste lijke straf ismaar voor den getroffen persoon ten opzichte van diens maatschappelijke verhouding, ook eene burgerlijke beteekenis beeftdaarom kan zijovereenkomstig s lands wettenniet door de kerkelijke overheid alleen, maar slechts na inwining der toestemming van den Staat worden uitge sproken. De minister verlangt, dat de bisschop den strijd tusschen de burgerrechtelijke uitwerking van den ban en de wetten des lands zal doen ophoudende regeering zou in liet tegenovergestelde geval de erkenning van den bisschop door den Staat beschouwen als te zijn vervallen en de te genwoordige be'trekking tusschen den bisschop en den Staat zou niet kunn en voortduren. De bisschop poogt in zijn antwoord uitvo erig aantetoonen, dat door het openbaar maken der excommunicatie de burgerlijke eer der geëxcommuniceer- deu niet benadeeld is. Geschiedt zulks niettemin door mis verstand of luirtstocht dan wil hij zulks gaarne met de hem ten dienste staande middelen herstellen, en in liet P astoralhlatt zijner diocesu heeft hij dan ook al reeds een artikel doen plaatsen, was rin de gevolgen der excommunicatie en de plichten der geloovig;en ten opzichte van den omgang met geëxcom- municeerdeu worden uiteengezet. De Nordd. Allgem. Zeitung zegt, dat de duitsche regeering, hoewel zij geene bedenkingen geopperd heeft tegen de buiten sporige ui tgaven voor bet budjet van oorlog in I rankrijk toch VQorl.durend hare aandacht op de gebeurtenissen daar te lande vestigten niet geneigd is om het geoccupeerde fran- sclie gebied naarmate van de afbetaling der oorlogscliuld zoo spoedig te ontruimen, als bij eene duidelijker zichtbare vrede lievende gezindheid van Frankrijk bet geval zou zyn. Rijksdao. Den 17 is het voorstel-J%ffffbetreffende het gelijktijdig vergaderen van den Rijksdag en de Landdagen, in behandeling genomen. De Afgevaardigde Hoverbeck stelde als amendement voor, om een bepaalden termijn voor het begin der zittingen van den Rijksdag vasttestellenen werd in dat verlangen van verschillende zijden ondersteund. De Rijks-kanselier betoogdedat het onmogelijk was om in be ginsel vasttestellendat geen enkele Landdag gelijktijdig met den Rijksdag zitting zou mogen houden; hij-zou het zijne doen om aan den wensch der voorstellers te gemoette komen. De regeeringen zouden dienaangaande met elkander in overleg tredenen de Rijksdag zou liet aantal leden volgens het reglement van orde noodig om wettige besluiten te nemenkunnen verminderen. Het voorstel en de amen dementen zijn gesteld in handen der commissie voor het reglement van orde. Den 18 is het ontwerp van een algemeen duitsch militair strafwetboek voor de eerste maal gelezen, en in handen eener commissie gesteld. Het werd uitvoerig bestreden door den heer Lasker, en toegelicht en verdedigd door den gevolmach tigde bij den Bondsraad dr. Friedberg. De Afgevaardigden Wiggers en Duncker, ondersteund door ruim 100 leden der liberale fraotiënhebben den 22 eene interpellatie gedaan omtrent de nog niet geschiedde indiening eener Rijkswet op de drukpers, waarvan bet ontwerp reeds in October 1871 gereed werd genoemd. Vooral in Pruisen achtten zij den toestand der dagbladpers wegens de geëisehte borgstellingen en de zegelbelasting onhoudbaar. De minister Delbrück antwoordde, dat bet ontwerp sedert lang aan de duitsche regeeringen medegedeeld en eerst onlangs terug ontvangen is met zooveel opmerkingendat het omgewerkt moet worden en waarschijnlijk niet in deze zitting van den Rijksdag zal kunnen inkomen. Vervolgens is eene motie aangenomen verklarendedat aan de bepalingen der wet betreffende de vereeniging van Elzas-Lotliaringen met het Rijk tot 1 April j.l. voldaan is. Namens de catholieke fractie werden door den beer Reichensperger klachten over de houding der regeering tegenover de catholieke dagbladen en geeste lijkheid in het Rijksland ingebracht, die door de Afgevaar digden Bamberger en Luxburg en den minister DelbriicR we- derlegd werden. Pruisen. De maatregel tot verwijdering van alle niet- pruisisehe of niet-duitsche leden der jezuieten-orde wordt vooreerst alleen in Posen ten uitvoer gelegd, welke provincie eerst na 2 jaren door hen ontruimd zal behoeven te zijn. De te Eulda vergaderd geweest zijnde bisschoppen hebben een herderlijken brief omtrent de nieuwe wet op het school toezicht uitgevaardigdwaarin zij de lagere geestelijken ge lasten omzoolang de Staat hun mandaat niet intrekthet toezicht over de van hare moeder, de Kerklosgescheurde scholen te blijven uitoefenenen dat niet neerteleggen, zelfs indien bun eiscben gesteld wordendie met hunne priester lijke of kerkelijke plichten in botsing komenzonder voor afgaand overleg met het bisschoppelijk ordinariaat. De brief dringt voorts op bet bewaren eener goede verstandhouding met de onderwijzers aan. De burgemeester van Emmerikde heer Frankenheeft eene aanklacht ingediend tegen de Nordd. Allg. Zeitung, welke hem beschuldigd had van plichtverzuim bij aldaar voorge vallen ongeregeldheden. Die ongeregeldheden zouden niet uren maar slechts enkele minuten geduurd en geen confes sioneel karakter gehad hebben, en uit het ingestelde on derzoek zou gebleken zijn, dat geen lid der Catholieke Ver eeniging er aan deel genomen heeft. De gezamenlijke timmermansbazen te Berlijn hebben den 20 aangekondigddat zijdaar de knechts geen einde willen maken aan de aangevangen strikes, hunne knechts wegzenden en het werk staken. De knechts hebben daarentegen bekend gemaakt, dat men zich tot hun comité kan wenden om be kwame werklieden te bekomen tot het voltooien van aange vangen of bet beginnen van nieuwe werken. Elz as-Lotharingen. De bevolking bedroeg op 1 Dec, 1871 1,549.459 zielen, zijnde omstreeks 49000 minder dan in 1866. Metz is door ongeveer 9000 fransebe inwoners verlaten, maar 3000 duitscbers hebben zich daar gevestigd. De bordeauxsche kanunnik Moulsvroeger pastoor te Ar- cachonis te Brussel aangekomen om aldaar eene oud- catbolieke gemeente te vestigen. Te Brussel is eene nieuwe maatschappij opgericht onder den naam van Bangue Beige du commerce et de l industrie waarvan het kapitaal a 60 milj oen geheel door de oprichters, fransche en belgische bankinstellingen, is bijeengebracht. Den 17 en 18 is te Brussel een congres gehouden van 50 gedelegeerden van fransche, engelsche, nederlandsche en belgische suiker-fabrikanten en raffinadeurs, en daarin beslist: dat de overeenkomst van 1864 baar doel niet bereikt heeft dat er grond bestaat om baar onmiddelijk te wijzigenen dat aan de betrokken gouvernementen in overweging zal worden gegeven om eene eenparige wetgeving op de suiker- fabrikatie intevoeren. De gewezen president der rechtbank van koophandel te Doornik Oscar Spreux is door de rechtbank aldaar veroor deeld tot 6 jaren gevangenisstraf, 1200 fr. boete en 7 jaren verlies van rechten. De beer Vleminckx beeft in de Kamer der Vertegenwoordi gers de regeering geïnterpelleerd over de bestendige afwe zigheid uit Rome van den bij den Koning van Italië geaccre- diteerden gezant en over bet door het kabinet bewaarde stilzwijgen, op het bezigen van voor dien Vorst beleedigende uitdrukkingen in den Senaat, [de heer Casier de Bemptime had op 22 Maart gezegd, dat e Victor Emmanuel een over weldiger was, die eene schennende band aan het erfgoed van S. Pieter geslagen had"]. De minister van buit. zaken heeft verklaard, dat hij door een onderhoud met den itali- aanscheu gezant genoopt was, eene nota aan den te Florence toevenden gezant te zenden en dezen te verzoeken, zich des wege tot den italiaansehen minister van buit. zaken te wenden. Tot dus ver was daarop nog geen antwoord ontvangen, maar den gezant gelast zijn werkelijk verblijf te Rome te vestigen. De in den Senaat gebezigde uitdrukkingen waren door den voorzitter op waardige wijze gegispten de regeering had het derhalve r.iet noodig geachtzich in de zaak te mengen. Door verscheidene Afgevaardigden geperst om te verklaren, dat hij met die berisping instemdeheeft de minister na lange aarzelingen nadat verscheidene leden der rechterzijde betoogd haddendat die vraag omtrent eene in de andere Kamer voorgevallen zaak niet te pas kwamverklaarddat „hij geenerlei tegen vreemde gouvernementen gerichte aan vallen goedkeurde." De heer Guillery stelde voor, de regeering uittenoodigen om de in bet laatste halfjaar tusschen den mi nister en de gezanten bij den Koning van Italië en den Paus gevoerde briefwisseling overteleggendit voorstel werd sterk ondersteund en ernstig bestreden en ten slotte met 54 tegen 41 st. verworpen. De Kamer heeft het door een aantal leden op het budjet van openbare werken voorgestelde amendement, om 22000 fr. te besteden tot onderzoek van het plan tot verbinding van BrusselMechelen en Leuven met de Scheldenadat bet door de regeering bestreden wasverworpen. Den 23 is in het budjet van openbare werken met nage noeg alg. st. aangenomen. Door den minister van financiën werd eene crediet-aanvraag van 220000 fr. ingediendtot kwijting van het aandeel van Belgie in de kosten der indij king van het Zwindoor den minister van oorlog een wets ontwerp tot het verleenen van poenale sanctie aan het besluit van 1814 omtrent de inlegering van militairenten gevolge van de onlangs in hoogste ressort gevallen rechterlijke uit spraak. Den 24 heeft de minister van financiën een kon. besluit voorgelezen, waarbij bij gemachtigd wordt tot bet intrekken der aanhangige wetsvoordrachten omtrent den vrijen invoer van onderscheidene voedingstoffenen het verhoogen der accijnsen op brandewijn en suikervan bet patentrecht en het recht van registratie. Ih de tweede bijeenkomst der Permanente Commissie (8 April) heeft de minister de Rémusat medegedeelddat de onderhandelingen over het engelsch-fransche handelsverdrag niet afgebroken zijnmaar van beide zijden met de meeste beusebbeid en voorkomendheid worden voortgezet. Onderscheide Algemeene Raden hebben zich ten gunste van de verplichte krijsdienst en van het pruisisclie militaire stelselvan eene inkomsten-belasting en van het verplicht onderwijs (velen tevens van het kosteloos en enkelen van het leeken-onderwijs) verklaard. Die van hot departement der Allier heeft, „zich grondende op de herhaalde betuigin gen van den heer Thiers omtrent de loyale proefneming met de republiek," den wensch geuit„dat het bestuur alom in den lande mocht worden toevertrouwd aan mannenwier denkwijze ben deed kennen als alleen in staat om zoodanige proef loyaal te nemen." Een gedeelte der leden van den Raad van het Noorden heeft terstond na het sluiten der zitting een adres in het belang van den republikeinschen regeeringsvorm aan den heer Thiers onderteekendbetgeen ook geschied is door de Raden van Loir en Cher, van de Vogeezen, van de Beneden-Alpen enz. De heer Thiers had n.l. door den chef van zijn kabinet aan den voorzitter van een der Raden het verbod van dergelijke uitingen doen herinnerenen aan dien brief was door de dagbladen open baarheid gegeven de republikeinen teekenden daarop hunne adressen buiten de vergaderingen. In den Raad van Oise heeft de voorzitter, de hertog v. Aumale, hoezeer met den heer Thiers bevriendhet bespreken van een adres van sympathie aan den President der Republiekals in strijd met de wet belet. De Raden van bet Nauw van Calais en van het Noorden hebben aangedrongen op de afschaffing der weder ingevoerdehet verkeer met het buitenland vooral ten" nadeele hunner departementenzoozeer belem merende reispassen. Tusschen de Permanente Commissie (Gedep, Staten) en den prefect de Kératry in het dept. der Monden van de Rhone is zulk eene spanning ontstaan, dat laatstgenoemde verklaard heeft, zich van alle aanraking met die commissie te zullen onthoudentotdat de Alg. Raad over de opgerezen geschillen uitspraak zou hebben gedaan. Deze beeft den 17 "met 16 st., terwijl zich 10 leden van de stemming onthielden, omtrent alle geschilpunten de zienswijze omhelsd der uit revolutionairen samengestelde Permanente Com missie. De Raad der Beneden-Seine heeft met 39 tegen 8 st. ver worpen het verzoek van zijnter zake van veroordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf, naar Belgie uitgeweken lid Cordhomme, om bij liet gouvernement het uitreiken van een vrijgeleide te bewerken ten einde zijn mandaat te kunnen vervullen. In eenige Algemeene Raden zijn door de radicalen po gingen aangewend om adressen aan de regeering te richten, waann op de vrijstelling van zich wegens drukpers- of staat kundige misdrijven in hechtenis bevindende raadsleden werd aangedrongen. Die pogingen zijn door tusschenkomst van den prefect of van den voorzitter, of wel ten gevolge der stemming van den Raad zeivenmislukt. Te Bordeaux heeft de min derheid, buiten de vergadering om, een adres aan den mi nister van justitie gezonden, in het belang van den beer Delboy. De minister beeft daarop geantwoorddat hij zich niet ge rechtigd acht om de uitvoering van een gerechtelijk gewijsde te schorsen. Dr. Turignywegens drukpersmisdrijf tot 6 maanden gevangenisstraf en 10110 fr. boete veroordeeld en naar Zwitserland uitgeweken, en is den Raad vandeNièvre verschenen maar door den voorzitter geweigerd, lenzij eene machtiging van den minister van justitie vertoonende. De conservatieve meerderheid verklaarde de zitting niet als ge opend te beschouwen, zoolang de heer Turigny aanwezig was. Deze heeft zich daarop ter beschikking der justitie gesteld. In verscheidene adressen van dankzegging en gelukwen- sching, door leden van Raden aan den heer Thiers gericht, of daartoe opzettelijk door sommige Raden (Saóne en Loire, VaucluseSarthe enz.) geteekend, is met nadruk op de zoo spoedig mogelijke bevrijding van den franscben grond aan gedrongen. Prins Napoleon heeft de zittingen op Corsica niet, bij gewoond. De Raad van Seine en Oise beeft eene huurvan 10Ó000 fr. 's jaars geëischt voor het, tot woning van den lieer Thiers gebezigde, hotel der prefectuur te Versailles, maar de minister van binn. zaken heeft geantwoord, dat het departement te vreden moest zijn met de eer van den President te herbergen. De republikeinen van Maine en Loire hebben den heer Gambetta te Angers een banket aangeboden 't welk door omstreeks 400 personen is bijgewoond en waarbij die Afge vaardigde, in antwoord op een feestdronk van den voorzitter, eene rede heeft gehoudendie niet minder dan 8 kolommen van la Républiuue Frangaise inneemt. Hij betuigde zijne tevre denheid over den in genoemd en in de aangrenzende depar tementen heerschenden echt republikeinschen geestverde digde de republikeinsche partij tegen de beschuldigingdat zij den eigendom, het gezin en de gewetensvrijheid bedreigt, en betoogde dat de Nat. Vergadering tot den eindpaal van baar bestaan genaderd is. Den 4, 5 en 6 is in de groote zaal van het Cercle Catholique te Parijsonder voorzitterschap van dr. Fredaulteen con gres van gedelegeerden der catholieke comité's in Frankrijk gehouden. De vergadering heeft bare werkzaamheden aange vangen met het vaststellen van een adres aan den Paus, dat onmiddelijk naar Rome geseind en door den H. Vader beantwoord is. De aartsbisschop van Parijs heeft den 11 een mandement uitgevaardigd tot afkondiging der door het vaticaansche concilie vastgestelde constitntiën en uitgevaardigde decreten. Al hetgeen omtrent het leerstuk der onfeilbaarheid is voor gevallen bepaalt zich strikt tot het dogmatisch gebied en voor de burgerlijke overheidvoor den Staatis volgens den prelaat van de afkondiging niets te vreezen. Als bij lagen zijn bij bet mandement gevoegd een brief van den vorigen aartsbisschop van 1°. Maart 1871 aan den Paus, ter betuiging van adhsesie aan de vaticaansche decretenen het daarop ontvangen pauselijk antwoord. De anti-clerikale bladen beweren, dat de afkondiging, ook reeds door andere bisschoppen verricht, in strijd is met de zoogenaamde organieke artikelen, volgens welke dergelijke stukken vooraf door den Raad van State moeten geregis treerd worden. V Univers zegtdat de bisschoppen die arti kelen nimmer als verbindend beschouwd hebben. Den 11, 13 en 15 hebben op het Elysée de tweede, derde en vierde presidiale diners plaats gehadbijgewoond door vertegenwoordigers der rechterlijke machtdoor vertegen woordigers van den handel en de nijverheid der hoofdstad en door het corps-diplomatique. De daarop gevolgde receptiën zijn druk bezochtwat die op de beide laatste dagen betreft ook door verschillende leden der familie Orleans. Hit het onderzoek in de zaak van den parijschen boog- leeraar üolbeau is geblekendat deze zijne goede zorgen zonder onderscheid aan gefedereerden en voorstanders der orde gewijd en zelfs jegens Bredon bijzondere inschikkelijk heid betoondmaar dezen ten laatste weggezonden beeft omdat Bredon hem een livretmet een anderen rang dan hij bekleed had wilde toen teekenen. De professor bad te ver geefs op herstel van dit bedrog aangedrongen en. toen zulks niet baatte den commandant der hospitaalwacht er van ver wittigd. Bredon is daarop gearresteerdmaar reeds den volgenden dag in vrijheid gesteld. De tot 1 Mei geschorste lessen der medische faculteit zijn den 15 reeds heropend. De les van van prof. Dolbeau werd slechts door een lOOtal studenten bijgewoondwaarvan de grootste helft hem met toejuiching ontving. Bij zijn vertrek ontbrak het weder niet aan gefluit en gedruisch. Het Journal Ojjiciel maakt eene circulaire openbaar, bij de opening van de zitting der Algem. Raden door den minister van binn. zaken aan de prefecten gericht, ter herinnering der beginselen, welke volgens de wet van 10 Aug. '71 de gewestelijke comptabiliteit beheerschen. Overschrijvingen staan de prefecten slechts vrij van het eene onderdeel op het andere van eenig hoofdstuk en ingeval zij geene nieuwe uit gaven betreffen voor alle verdere is de machtiging des mi nisters noodig. Bij decreet van den heer Thiers is de in 1853 ingestelde Hooge Raad voor Handel Landbouw en Nijverheid gereor ganiseerd. Tot president is benoemd de beer Pouyer-Quertier, tot vice-pres. de ondervoorzitter der Nat. Vergadering Martel. Voorts bestaat de Raad uit 23 leden, waaronder 10 des kundige notabelen. Te Vincennes zijn des nachts 6 kanonnen van de wallen gestolen. Het doel der roovers was het geschut te versmelten en liet metaal te verkoopen. Eenige militairen van het garni zoen zijn gevangen genomenalsmede een paar burgers van Montreuilop wier erf bet gestolene ontdekt is. In eene openbaar gemaakte officiëele nota wordt gezegd dat de formaliteit van het vertoonen van reispassen voortaan, te beginnen met 20 Aprilnoch aan de belgische grenzen noch in de havens van het Kanaal verplichtend wezen zal. De reizigers zullen in Frankrijk toegelaten worden, mits bunnen naam op daartoe aangelegde registers teekenende. Den 15 is te Parijs de acte van oprichting onderteekend van de fransch-belgische Bankwaaraan voornamelijk finan- ciëele instellingen in Frankrijk en Belgie deelnemen. Aan de grenzen der Beneden-Pyreneeën is eene hoeveel heid krijgsbehoeften, bestemd voor de samenzweerders in Spanjein beslag genomen. Aan de uiterste grensplaatsen wordt door militairen nauwlettend wacht gehouden. De President heeft, op een rapport van den minister van binn. zakendezen machtiging verleend om te zorgen dat verscheidene gemeentebesturenvoor het stempelen van officiëele bescheiden, niet langer gebruik maken van stempels en zegelsdie den keizerlijken adelaar, den driehoek en de phry- gische muts vertoonen. De heer Veuillot verklaart in VUnivers, dat hjj voor zich aan de pauselijke veroordeeling zie Italië) zal gehoorzamen en zijn best zal doen om de door Z.H. verlangde overeen-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1