Uroot llrittanjc en Ierland. Tui*k||e. OostenriJk-llongarijc. Italië. Spanje. Brazilië. Japan. Binnenland. 5t«ibs-üïieuuï0. stemming te bewerken. „Meent de rechter dat wij aan ons werk niet meer bet karakter kunnen bijzetten't welk door het belang der Kerk gevorderd wordtdan zullen wij het staken en verdwijnen." De minister van openbare werken beeft eene circulaire aan de prefecten gerichtwaarbij voortaan op zon- en kerkelijke feestdagen allen arbeid dien alleen uitgenomenwelke geen uitstel kan lijden in de werkplaatsen van het depar tement verboden wcgdt. De heer Thiers heeft den 15 zijn 75"™ verjaardag gevierd. Hij staat nog steeds eiken ochtend te 5 uren op en gaat zelden vóór middernacht ter rust. Tc Couffé (Beneder.-Loire) is het huwelijk voltrokken van eene dochter van den vendéesehen zouaven-generaal de Char- rette met den burggraaf Harscouët de Kérigant. Volgens de republikeinsche bladenis bij de feestendoor den genl. aan de landlieden gegevenniet alleen de witte vlag uitge stoken en door een der gastengraaf de Montieen dronk aan Hendrik Vgewijd, maar is ook een troep opgewondenen in het huis van een burger, die het gewaagd had met de nationale kleuren te vlaggenbinnengedrongen en is aan dezen een dolksteek toegebracht. Het verbruik van fransche wijnen in Engeland is na het sluiten van het handelstractaat van 1860 verbazend toege nomen. Gedurende 185060 werden derwaarts gemiddeld 600.000 gallons uitgevoerd, in 1871 ruim 4.565.000. In V Union is verschenen en door de meeste legitimistische bladen overgenomen een door den heer de S. Chéron onder teekend manifest der ultra-legitimistische fractiewaarin de prinsen v. Orleansinzonderheid de hertog v. Aumalezeer scherp worden aangevallen over hunne terughouding jegens den graaf v. Chambord en over het aan genoemden hertog (die den tot toenadering gezinden graaf v. Parijs geheel zou beheerschen) toegeschreven plan om zich aan het hoofd der regeering te plaatsen. In het Journal de Parishet orgaan der prinsen v. Orleanswordt dit manifest kort en waardig beantwoord, en den bijval, welken het bij de bonapartistische en de radicale pers gevonden heeftals bewijs aangemerkt hoe onstaatkundig en ongepast het was. De heer Tranibehuwdbroeder van den heer Limperani voorzitter van den Alg. Raad op Corsica, heeft den prefect Dauzondie met laatstgenoemde in die vergadering eene hevige woordenwisselingook over de niet-benoeming van den heer Trani tot onderprefect van Calvihad gehadtot een tweegevecht willen uitdagen maar door drift vervoerd in het prefectuur-gebouw eeu slag m het aangezicht toege bracht. Hij is in hechtenis genomen en door de rechtbank te Ajaccio tot 6 maanden gevangenisstraf en 3U0 fr. boete veroordeeld. De rechtbank te Bordeaux heeft den abt Junqua wegens het onbevoegd dragen van het geestelijk gewaad, bij verstek tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De abt is in hooger beroep gekomen. Uit den tekst der uitspraak omtrent de capitulatie van Sedan blijkt, dat de marsch van het leger van Cbalons naar Sedan door het gouvernement van het Regentschapen wel meer wegens politieke dan wegens strategische redenenbe volen is geworden, en dat in het genoemde leger zoowel uit het materiëele als uit het zedelijke oogpunt eene groote verwarring heerschte. Don Alfonso, broeder van don Carlos, heeft van de fransche autoriteiten kennis bekomen, dat zij hem niet zouden vergun nen de spaansche grenzen te naderen. Den 22 is hij naar Zwitserland vertrokken. De Ooster-Spoorweg-Maatschappij heeft hare rechten op de lijn Bazel-S. Louis, welke het elzas-lotharingsche net aan het zwitsersche verbindt, verkocht aan de bernsche Jura- Spoorweg-Maatschappij. De duitsche regeering had bij het vredestractaat 2 miljoen fr. voor dit korte eind geboden, indien de fransche binnen eene maand de goedkeuring wist te verkrijgen der Ooster-Spoorweg-Maatschappij, maar deze wilde daar niets van weten. De heer Gamhetta is den 19 te Parijs teruggekeerd. Te Brest had het plan om hem een feestmaal aantebieden geen bijval gevondente Havre is zulks door 600 republikeinen en onder voorzitterschap van den maire geschied. In zijne daar gehouden toespraak heeft hij zich verklaard voor alge- meene dienstplichtigheid verplicht onderwijs, ruiterlijke ont wikkeling der republikeinsche beginselen en ontbinding der Nat. Vergaderingen daarentegen tegen het socialisme. De heer Guizot heeft den 20, als president der maatschappij ter bevordering van het lager onderwijs onder de protestanten, eene redevoering gehoudenwaarin hij zich verklaard heeft voor het verplicht en het wereldlijk en tegen het kosteloos onderwijs. Bij decreet van den President istot het zoo spoedig mogelijk plaatsen der thans overcomplete officierenbepaald, dat de 20 uit 3 bataljons bestaande provisioneele regimenten infanterie, door het toevoegen van vierde bataljons, in linie regimenten zullen veranderd worden. Het Journal OJjiciel van den 24 maakt drie decreten open baar, waarbij 1°. aat\ den heer de Goulard definitief de por tefeuille van financiën wordt opgedragen, 2°. de Afgevaardigde Teisserenc de Hort tot minister van landbouw en koophandel benoemd wordt en 3°. de heer Barodet, een der adjunct- maires van Lyon en een der door den gemeenteraad voorgedragen candidaten, tot opvolger van den overleden maire Hénon wordt aangesteld. Uit officiëele bescheiden blijkt, dat het verlies der franschen aan docden, gekwetsten en vermisten in de veldslagen van Borny en Rezonville (bij Metz) op 14 en 16 Aug. 1870 heeft bedragen 360S op den eersten en 16954 op den tweeden dag. De commissie van gratie heeft het verzoek van Ganton van de hand gewezen. De verkiezingen der hervormde districts-synoden voor de algemeene hervormde synode zijn thans afgeloopen. Van de 108 leden waaaruit de synode bestaan zalbehooren 60 tot de rechtzinnige en 48 tot de liberale richting. Nationale Vergadering. Den 22 zijn de werkzaamheden hervat. Machtiging tot het doen van interpellatiën werd gevraagd door graaf Jaubert, over de aan sommige vreemde lingen verleende vrijdom van betaling voor de reispassen en door den heer Raoul Duvol over het deelnemen van leden van stedelijke besturen aan de vijandige demonstratiën (de banketten ter eere van Gambetlate Angers en te Havre. De laatste aanvraag vond levendige ondersteuning bij de rechterzijde, terwijl men aan de linkerzijde riep: „Hoe onzinnig De interpellatiën werden op den 25 en 27 be paald. Een voorstel van den heer Schoelcher, om de aanhan gige voordracht tot opheffing van den staat van beleg van Parijs spoedig aan de orde te stellenwerd 'afgewezen De minister van binnenl. zaken betoogde de noodzakelijk heid om onverwijld omtrent de nieuwe voorgestelde belastin gen te beslissen. Vervolgens verdiende de samenstelling van den Raad van State z. i. den voorrang. De heeren Gambetta Castellane en Dahirel meenden, dat de voordrach ttot reorga nisatie van het leger den voorrang verdiende. De heer Thiers gaf zijne instemming met de zienswijze van den minister te kennen en zeidedatwat de leger-organisat.ie betreft er eenige punten zijn, waaromtrent de regeering nog inlich tingen van de commissie inwacht. De heer Buffet, de voor zitter der budjet-commissiezeide, dat die commissie haar japport over de nieuwe belastingen niet kon indienenzoo lang de commissie voor de tarieven der in- en uitvoerrechten hare werkzaamheden niet ten einde heeft gebracht. De Ver gadering beslistedat in de eerste plaats de organisatie van den Raad van State en vervolgens die van het leger in behandeling zal worden genomen. Den 23 is bij eerste lezing goedgekeurd het ontwerp van wet tot regeling der recruteering van het legerde discussie is tot de tweede lezing uitgesteld. Het verwachte japansche gezantschap is den 16 te Liver pool aangekomen. De gevangene Thomas Castroalias Arthur Ortonalias sir Roger C. D. Tichborneis er in geslaagd 4 personen te vinden, die gezamenlijk 5000 wilden verbeuren, indien hij niet ter terechtzitting mocht verschijnenmaar de rechter, wien zulks ingeval van valschheid in geschrifte vrijstaat heeft die borgstelling van de hand gewezen. Men leest in de Daily News„Het is onze plichtte melden, dat het ministerie-Gladstone wellicht vóór het einde dezer week ontbonden zal worden. De markies van Harrington, de minister voor Ierlandzal de verwerping voorstellen der reeds voor de tweede maal gelezen bill van professor Fawcett, wier hoofdstrekking is eene reorganisatie in anti-sectarischen zin van de dublinsche universiteit. De regeering zal de verwerping van het voorstel van den markies beschouwen als een votum van wantrouwen. Dit besluit is in den verleden i zaterdag gehouden ministerraad genomen." In de americaansche memorie van antwoord wordt de on derstelling bestredendat de proclamatie van onzijdigheid der Koningin van Engeland op het politiek karakter van de opstandelingen der Zuidelijke Staten eenigen invloed heeft kunnen oefenen. Voorts worden in dezelve Engelands tegen werpingen tegen de „niet-rechtstreeksehe eischen" beantwoord, en Engelands opvatting van den plicht van onzijdigen bestreden. De Koningin heeft den 20 Keizer Napoleon en Keizerin Eugénie te Chislehurstter gelegenheid van 's Keizers 64™ ver| aar dag bezocht. Hoogerhdis. Den 16 is voor de eerste maal gelezen eene door den lord-kanselier ingediende bill tot" oprichting van een opperst hof van appèldat zoowel de rechtspraak in hooger beroep van het Hoogerhuis als die van de rechtsge leerde commissie uit den Geheimen Raad zou overnemen. Lagerhuis. Den 18 is in comité de behandeling der ballot-bill voortgezet. Daarbij is een amendement van den heer Leatham strekkende om de bepaling te doen weg vallenwelke tegen den kiezer, die zijn ingevuld stembiljet vertoondegevangenisstraf bedreigde aangenomen met 274 tegen 246 stemmen, ofschoon de minister Gladstone zelf de bepaling verdedigd had. Die uitslag is weder door de conservatieven met geestdrift toegejuicht en heeft zelfs tot eenig tumult aanleiding gegeven. De heer Gladstone ver klaarde dat de regeering het ontwerp niet introk. De Sultan heeft zijn löjarigen zoon Yussuf Izzeddin tot den rang van divisie-generaal verheven en hem het bevel over de keizerlijke garde opgedragen. Sommigen zien hierin eene poging om de in Turkije gebruikelijke troonopvolging, welke niet in de rechte lijn plaats vindtten gunste van zijnen zoon te wijzigen. Den 15 is door den grootvizier aan den door de buigaren tot hunnen exarch verkozen aartsbisschop van Widdin de acte van investituur uitgereikt. Dona u-Vorstendommen. Vorst Karei heeft, in antwoord op de gelukwenschingen van de ministers op den verjaardag zijner geboortezijn onherroepelijk voornemen uitgesproken om zonder aarzeling zijne zending ten opzigte van Roumanie te volbrengen. Derhalve zijn al de geruchten, welke omtrent eene voorgenomen abdicatie van den Vorst in omloop waren op treffende wijze gelogenstraft. Oostenrijk. De directeur van policie te Weenen heeft aan de oud-catholieke geestelijken het uitoefenen der in de circulaire van den minister van eeredienst bedoelde ambtsbedieningen onder bedreiging der strafrechtelijke gevolgenverboden. 400 Vreemdelingen uit verschillende landen hebben den Paus eeu adres aangeboden. In zijn antwoord heeft Z. II. ten aanzien van Prankrijk gezegd„Ik biddat die natie eendrachtig hare baan vervolge en dat zekere uiterste par tijen welke aldaar zoowel aan de eene als aan de andere zijde worden aangetroffenvoor altijd verdwijnen mogen. Men vindt daar eene partij die overmatig beducht is voor den invloed van den Paus, en die partij behoort te erkennen, dat zonder ootmoed geene rechtvaardige partij bestaan kan. Tegenover deze staat eene andere partijdie de voorschriften der christelijke liefde geheel uit het. oog verliest, en zonder liefde kan men niet waarlijk catholiek zijn. Aan de eerste wensch ik derhalve ootmoedaan de andere liefde aan allen eendracht en vrede toeopdat zij gezamenlijk het ongeloof en de goddeloosheid kunnen te keer gaan." Den 7 is in eene herberg in een afgelegen wijk van Rome twist ontstaan tusschen 6 pauselijke gensdarmes en eenige van het schijfschieten terugkeerende nat. garden met het gevolgdat een der eersten door een bajonetsteek gedood en een zijner makkers gekwetst is. Bij het naderen van an dere pauselijke soldaten zijn de garden gevlucht, maar 's nachts in hunne woningen gearresteerdde herberg is op last der overheid gesloten. In de zitting der Kamer van Afgevaardigden op 20 April heeft de heer Ferrari aan de regeering overlegging gevraagd van de documenten betreffende hare betrekkingen met het buitenland en met den Paus, na het vestigen van haren zetei te Rome. De minister van buitenl. zaken heeft hierop ge antwoord, dat de regeering niet voornemens is, diplomatieke stukken betreffende de aangelegenheden van Rome openbaar te maken. Zij had door daden en door de ondervinding willen bewijzendat de pauselijse waardigheid in al hare geestelijke attributen geëerbiedigd werd. Er hebben geene onderhandelingen of wisseling van documenten plaats gehad. De catholieke regeeringen hebben wel hare bezorgdheid voor den Paus betuigdmaar evenzeer haar verlangen om met Italië vriendschappelijke betrekkingen te onderhouden op den grondslag der raits accomplis. Alle mogendheden hebben tegenover de regeering eene gematigdheid aan den dag ge legd, waardoor haar het volgen eener bevredigende staatkunde gemakkelijker werd gemaakt. De deensche prinses Thyra is te Milaanwaar zij met hare ouders vertoefdekrank geworden. Den 16 is te Rome, in den Argentijnschen schouwburg, een congres geopend der arbeiders-vereenigingen tot weder- keerig hulpbetoon, tot president waarvan met 117 van de 180 st. verkozen is de prins de Teanodie tot mededinger had het Senaatslid Rossi. Den 24 heeft eene hevige uitbarsting van den Vesuvius plaats gehad. De verkiezingen voor den Senaat zijn nog gunstiger dan die voor de Kamer van Afgevaardigden voor de regeering uitgevallen dewijl j der verkozenen tot de regeerings-partij behooren. De secretaris van den hertog v. Madrid heeft den 20 uit Genève aan de fransche clerikale bladen een schrijven gericht, waarin hij mededeelt, dat zijn meester aan de centrale car- listische junta bevel tot onthouding van deelneming aan de werkzaamheden der op onwettige wijze verkozen Cortes ge zonden heeft, en, hoe verlangend ook om bloedstortingen te voorkomende carlistische partij aanspoort om door een korten en beslissenden krijg het vaderland en de nationale eer te redden. Den 22 's avonds is de verwachte carlistische opstand uitaebroken. Zoowel ten zuiden van Madrid, in de provincie Toledo, als in verscheidene noordoostelijke gewesten, in Na varre LeonGuipuzcoaArragon enz. hebben zich benden boeren in het veld vertoondmaar in de eerstgenoemde provincie is de sterkte daarvan zeer gering en in het noorden bestaan de omstreeks 30 verspreide benden uit niet meer dan 2000 mandie reeds voordat zij zich hebben kunnen verzamelen meerendeels, even als de insurgenten van Toledo, door de troepen der regeeriug uiteengedreven zijn. In Na varre, waar de benden zich trachten te conceutreeren, heerseht veel opgewondenheid. Bij het verslaan eener bende aldaar is de priester, die haar aanvoerdegevangen genomen en naar men zegt, gefusilleerd. De regeering te Madrid heeft onverwijld maatregelen ge nomen om des noodig geschut en ander oorlogsmateriëel naar het noorden te kunnen doen overbrengen en in allerijl ver scheidene voorname aanstokers der bewegingde carlistische junta's te Madrid, Burgos, ZamoraValladulid enz in hech tenis doen nemen. Te Madrid en in verscheidene andere plaatsen bieden Vele vrijwilligers hunne diensten aan. De ongeveer 600 man sterke carlistische benden in Navarre trekken den 23 terug naar Ronceveaux waarschijnlijk met het doel om Don Carlos bij het binnentrekken in Spanje te beschermen. Men zegtdat eene carlistische bende in Monteagudo verslagen is en 30 gevangenen verloren heeft. In de nabij heid van Bilboa is eene bende van 200 jongelieden verschenen. De voorbereidende bijeenkomst der Cortes, op den 23, is door de republikeinsche en radicale Afgevaardigdenmaar niet door de carlistische bijgewoond. Den 24 heeft de Koning de zitting geopend, Z. M. kondigde wetsontwerpen aan tot reorganisatie der krijgsmachttot regeling der financiën en tot hervorming van het bestuur der koloniën. Ten aanzien der oproerige bewegingen zeide Z. M. o. a.„De ervaring heeft bewezenhoe weinig vruchtbaar langmoedigheid is daarom heeft de regeering beslotenonverbiddelijk te zijn voor de onruststokers." En ten slotte„Ik zal mij zeiven nooit opdringenmaar men zal mij ook nooit kunnen be schuldigen van mijnen post verlaten en de plichten verzaakt te hebbendie de constitutie mij oplegten die ik zal ver vullen met al de getrouwheid en standvastigheid, die ik aan de eer van mijnen naam verschuldigd ben." De Keizer en de Keizerin zijn den 31 Maart van hunne reis naar Europa te Rio-Janeiro teruggekomen en met geest drift ontvangen. De 60 a 70 christenendie in December op last, der over heid in hechtenis waren genomen, zijn in het begin van Februari in vrijheid gesteld. De Koning is den 26 naar het Loo vertrokken. Staten-Generaal. Bij de 2". Kamer zijn ingekomen wetsontwerpen tot goedkeuring der op 18 Nov. gesloten overeenkomst met Spanje, houdende vaststelling van de rechten en vrijdom der consulsop den grondslag van wederkeerige gelijkstellingtot onteigening van perceelen ten behoeve der waterleiding te 's Gravenhagetot verhooging der indische begrooting voor 1872 met f 15195. voor tractement van 1 Jan. tot 13 Febr. en kosten van tehuisreis van den afge treden gouv.-genl. mr. P. Mijer; tot machtiging om aan de gemeente 's Gravenhage Rijksgronden in erfpacht te geven, benoodigd voor de duinwaterleidingtot goedkeuring van kosteloozen afstand van wegen en waterleidingen aan de gemeente Venlo op de voormalige vestinggronden aldaar. Sedert den 22 beraadslaagt de Kamer over het wetontwerp tot heffing eener belasting op dc inkomsten ter vervanging van het recht van patent en de accijnsen op het gesfacht en de zeep. Benoemingen enz. Den heer L. Mulder isop zijn verzoekeervol ontslag verleend als inspecteur van het lager onderwijs in Utrecht. Z. M. heeft op verzoek, behoudens aanspraak op pensioen, eervol ontslagen den heer G. A. Ouwensals entreposeur bij de in- en uitg. rechten en acc. te Amsterdam. Bij het 7". reg. inf. is benoemd tot kapt. 3'. kl. de 1". luit. G. Luijmesvan het reg. grenadiers en jagers. Belastingen. Het kohier van den hoofdelijken omslag Voor 1872 te Leeuwarden is door de gemeenteraad vastge steld tot een bedrag van f 100,793. Eerbewijzen. De Koning heeft aan mevr. Kleine-Gartman de groote gouden medalje van verdiensten toegekend. De gemeenteraad van Sehagen heeft den 20 den secretaris jr. v. Beoerooorden tot Oldemeule eene fraaie pendule aange boden met de inscriptie „voor bewezen diensten aan de gemeente." Graanrechten. De Yereeniging van en voor nederl. in- dustriëelen heeft een verzoekschrift aan den Koning gericht tot weder-afschaffing der graanrechtendewijl de voorwaarde waarop zij in 1862als eene afwijking der beginselen van het tarief, zijn toegestaan, door de sedert met 25 p.c. toe genomen opbrengst der invoerrechten, ruimschoots vervuld is. Spoorwegen. Den 18 is te Nieuwesluis. op uitnoodiging van het bestuur der Nederl. Locaalspoorwegmaatschappij, eene vergadering gehouden van afgevaardigden uit de gemeenten van Voorue en Putten, ter bespreking eener spoorwegverbinding tusschen Rotterdam en Hellevoetsluismet een zijtak naar Briellc. Onderwijs. Te 's Hertogenbosch heeft zich een aantal aanzienlijke burgers en industriëelenmet den burge meester aan het hoofd, onder patronaat van den commissaris des Konings, vereeuigd tot, oprichting eener ambachtsschool. De gemeenteraad van Tiel heeft den 24 beslotenaan de hoogere burgerschool eene landbouwschool te verbindenin geval het Rijk en de provincie eene bijdrage voor de oprich ting en eene jaarlijksche subsidie verleenen. Kunst. De 25 schilderijen der verzameling Röell-Hodshon zijn den 25 te Amsterdam verkocht voor/212,045. Een landschap van Hobbema bracht f 45,000, een watergezicht, van v. d. Kelde f 40,500, eene kerk van E. de Witt (alkmaarder) 27,000 een noordsch landschap van Ruijsdael f 25500 op. Feesten. 136 Inwoners van Noordwijk hebben, bij adres aan den Koning, hunne verontwaardiging betuigd over de handelingen van een groot deel hunner mede-ingezeteuen die niet alleen openlijk hunne afkeuring over de feestviering van I April te kennen gegevenmaar zelfs door smadelijke kreten 's Konings Huis gehoond hebben. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 25 besloten het voor de feestviering van 1 April verleende crediet met f 10000 te verhoogentot dekking van nog enkele gemaakte kosten en tot overname van bij de feestviering gebruikte voorwerpen voor f 8532 zijnde het bedrag van het tekort der feestcommissie. Aanbestedingen. Den 19te Edam door dijkgraaf en heemraden van den polder de Zeevangliet maken der ge bouwen voor eene watermachine, uitloozende in de Zuiderzee aan A. Bakker Sf Cie. te Avcnhornvoor f 38,684. Den 22, te Amsterdam, het leveren en stellen van de be- noodigde ijzerwerken voor de rioleering volgens het Liernur- systeem van 4 blokken woonhuizen op de Schans tusrehen de W illems- en Zaagmolenpoortenminste inschr. Bakker en Rueb te Breda, voor f 31,488 Den 22. door het provinciaal bestuur van Zuidholland, bij herbestedinghet verhoogen van een gedeelte der bedijking langs den linker oever van de Nieuwe Merwede enz., minste inschr. Jv. d. Kelde te Pnpendrecht, voor 190,500 (bij de eerste besteding f 189,000). Den 25 door het prov. bestuur van Noordholland dc duinbeplanting en het stellen van rietschuttingen op Texel en den vasten wal van Noordholland, minste inschr. perc. 1 A. Kapitein te Zijpe, voor f 4250, perc. 2 en 3 JOldenburg te Bergen, voor f 3950 en 7340; het verzetten der versterking van 's Rijks zeewering benoorden Petten, dezelfde, voor f 17,400. Bouwwerken. Den 19 is de eerste steen gelegd vaneen nieuw schoolgebouw voor het Instituut voor doofstommen te Groningen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft den 23, op het verzoek van het genootschap Euterpeom eene subsidie van t 40000 in eens of van 5000 gedurende 10 jaren, verwor pen met 20 tegen 9 st. een voorstel in laatstgenoemden zin van den heer Polak Daniels, alsmede met, 24 tegen 5 st. het prmadvies van B. en W. om 10 jaren lang f 3000 toetestaan. Verkeer. In de gemeente Heemskerk is in den loop van 5 jaren bekostigd uit, de directe plaatselijke belasting, hard gemaakt de 2500 ellen lange weggaande van de Zaanland- sche Coinmunicatiewegnabij het Assumer-tollu-k door het dorptot den alkmaarschen straatweg. Van dit middel van gemeenschap wordt, daar het tolvrij is, druk gebruik gemaakt. Men denkt er ook aan om het gehucht Heemskerkerduin op- dezelfde wijze met den straatweg, en alzoo met de kom der gemeente, te verbinden. Gieten. Prins Hendrik heeft 500 geschonken tot aankoop van instrumenten, kaarten en boeken voor de op Schiermon nikoog opterichten school voor wis- en zeevaartkunde. Eene voorstelling van de Wees van Brussel door de rede rijkerskamer Halmael te Leeuwarden ten voordeele van het asijl t.e Brielle heeft,, na aftrek van alle onkosten, 351,10 opgebracht. Geschenken. De heer W. Dogterom en zijne echtgenoot hebben aan de herv. kerk te Krimpen a. d. Lek een zilveren doopvont geschonkenbij gelegenheid van het doopen van hun 12". kind. Rampen. De visscherspink de Vrouw Johanna van Katwijk is bij Vlieland op het strand gespoeld. Het vaartuig schijnt omgeslagen en de bemanningbestaande uit 6 personen daardoor verdronken te zijn. Op de Maas nabij Brielle is den 23 een roeiboot, waarin zich 6 militairentorpedisten bevonden, ten gevolge hunner dronkenschapomgeslagen waardoor 4 hunner verdronken zijn. De 2 overige hebben zich aan de boot geklemd en zijn door spoedige hulp gered. Door het onweder van den 24 is eene boerenwoning te Beilen en eene te Angereu bij Huissen, afgebrand; in laatst genoemde is de dochter des huizes omgekomendie nog eeuige gouden sieraden wilden redden. Te Nieuwkoop is een op den akker werkzaam jongeling gedood. Rechtszaken. Het hof van Gelderland heeft den 17 beslist, dat wie in Gelderland algemeen tiendreeht heeft, geen tiend van beetwortels kan vorderen. De rechtbank te Amersfoort heeft eene vrouw, die zich op 2 April schuldig had gemaakt, aan het inwerpen van glasruiten, veroordeeld tot 3 maanden eenzame opsluiting en 3 boeten elk van f 25. Misdrijven. Den 21 's avonds is ingebroken bij den heer S. B. te Purraerendedie wegens het voorgenomen huwelijk van een zijner zoons afwezig was. De dieven hebben voor omstreeks f 1500 aan geld en zilverwerk ontvreemd, de bedden behangsels en kleeden stuk gesnedende pen dules klok en verdere breekbare waar verbrijzeldhet lin nengoed uit de kasten met inkt, petroleum en stroop begoten, eieren tegen de wanden stuk gesmeten, krukken uit de deuren gedraaid enz. Ongeregeldheden. Te Doesburg hebben dén 19's avonds oploopen plaats gehadwaarbij aan de eene zijde April-lie- deren en aan de andere het Pius-lied werden gezongen. De burgemeester heeft daarop samenscholingen verboden, en toen den volgenden avond het volk weder te hoop liep, is het door de militaire macht uiteengedreven. Werkloonen. De metselaarsbazen te Amsterdam hebben zonder eenigen twist tegen 1°. Mei eene verhooging van op het arbeidsloon aan hun dienstdoend personeel toegekend. Overleden den 18, t,e Utrecht, mr. C. Ik. J. bn. v. Boei- zelaer v. Dubbeldam lid der Prov. Staten en van den Ge meenteraaden voorzitter der hoofdcommissie voor het asijl te Brielle. KoLONlëN. De stad en de residentie Samarang hebben van 4 tot, 6 Maart andermaal geducht geleden door hevige bandjirs en dijkbreuken. In de jongste vergadering van Plicht en Recht heeft de heer M. Cohen Stuart gesproken over de middelen van verkeer in verband 1ot de productie en het marktwezen in deze provincie en over de uitzichten welke door de ver meerdering en verbetering dier middelen voor de welvaart van Alkmaar geopend worden. Hij wees op debij den aanleg der Staatsspoorwegen (die onze handels- en zeeplaatsen met het buitenland moesten verbinden) niet, genoeg in het oog gehoudenbelangrijkheid vau het binnenlandsch verkeer, dat niettemin zoo ontzaggelijk groot isdat thans reeds op onze spoorwegennu de onderlinge en buitenlandsche aan sluitingen nog meerendeels ontbreken, dc verwachting over troffen wordt. En toch is, volgens sprekers meening, het binnenlandsch spoorwegverkeer, inzonderheid het goederen vervoer, nauwelijks begonnen en zal het alle berekeningen te boven gaanindien aan de eene zijde de producenten het spoedig en gemakkelijk vervoermiddel weten te benuttigen indien aan de andere zijde de spoorwegmaatschappijen zich eens in ernst aan het goederenvervoer gelegen zullen laten leggen. De Holl. Spoorwegmaatschappij heeft thans tegen uiterst geringe prijzen een contract gesloten voor het vervoer der goederen voorde stoomschepen der Maatschappij Nederland, zij kan hare wagens met veel meer voordeel bezigen, als zij die wil inrichten voor liet vervoer der producten van onze provincie. Die provincie kan een onuitputtelijke goudmijn wor den, indien de voortbrengers bedacht, zijn op de teelt van dat geen, wat in het buitenland de hoogste markt kan bedingen, en indien de vervoermiddelen zoo ingericht wordendat de

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2