No. 18 Vierenzeventig s te Jaargang. 1872. Z O 1) G 5 \i E I. (Officieel (*5cbccltc De inkomstenbelasting afgestemd. öLlckcl t jkscfic 13ci*ich(cn. DiiitscliBanil. Belgie. la u xc in luirg. Turk |f e. A L k M A A E C 0 I! II A Al T. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijgbaar op Zaierdag avond te 7 uren. Prijs per kwartaal f 06' franco per post t O.SO, afzonderlijke nomraers 3 Cents. Brieven franco aan de Uitgevers HERM". COSÏER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents; groote letters naar plaatsruimte. Bij inzending tot Zaterdag namiddag 1 uur, wordt voor de plaatsing in het eerstvolgend nommer ingestaan; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij deze Courant behoort een Bijblad. HERIJK VAN MATEN GEWIGTEN EN WEEGWERKTUIGEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der belanghebbenden 1°. dat de gemeenten Alkmaar, Akersloot, Bergen Ueerhugo- waard, Ueiloo, Koedijk, Limmen, Oterlcek, Oudorp, St. Pan- cras en Schoor! voor den herijk van maten, gewigten en weegwerktuigen zijn zamengevoegd 2°. dat die herijk, welke kosteloos geschiedt, zal plaats hebben IN DEN NIEUWEN DOELEN te ALKMAAR, van 29 April tot en met IS Mei a.s. op alle werkdagen, van des voormiddags 9 tot 12 en des namiddags van 1 tot. 4 uur en wel de VIER eerste werkdagen der week voor de inge zetenen van Alkmaar en de Iwee laatste werkdagen voor de overige gemeentendoch alleen van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur, terwijl voor de gewigten, bestemd tot het wegen van goud zilver, geneesmiddelen enz., de herijk zal plaats hebben des Vrijdags namiddags van 2I uur. Be belanghebbenden worden dringend verzocht om niet tot de laatste voor den herijk bepaalde dagen te wachten met de aanbieding hunner motengewigten enz., ten einde den gere- gelden loop van den herijk te bevorderen. Burgemeester en IV et.houders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 17 April 1872. De Secretaris. NU HOUT van der VEEN. Er is in dit blad te veel over de voorgestelde algemeene belasting op de inkomsten gezegd en naar aanleiding van verschillende geschriften en ontwerpen te veel over het voor en tegen van zulk een belasting en van de verschillende stelsels, die daarbij gevolgd worden of in aanmerking kunnen komen in het midden gebrachtom ook niet een enkel woord te wijden aan de intrekking van het, wetsontwerp van den Minister IlLüssé, naar aanleiding van de verwerping van het eerste artikel. Art. 1 van het thans ingetrokken wetsontwerp luidde„Er wordt- eene directe belasting geheven van het jaarlijkseh zuiver inkomen van elk ingezetene des Rijks die daarvan naar art. 9 niet is vrijgesteld." Op dit artikel waren verschillende amen dementen voorgesteld. Dat van den heer van Delden had de strekking om de inkomsten uit onroerende goederen waarvan grondbelasting wordt geheven, van de inkomsten belasting vrij te stellen. Slechts II leden der Tweede Ka mer verklaarden zich daarvoor. De heer Smidt had voor gesteld de inkomstenbelasting ook van de zedelijke li chamen stichtingenmaatschappijen en naamlooze venoot- schappen te heffen. Ook dit amendement werd verworpen 37 leden stemden er voor, II verklaarden zich er tegen. Zeer be langrijk was bet, amendement van den lieer Tak, dat liet aller eerst, ook vóór de genoemde amendementen, in stemming kwam. Het is bekend dat twee verschillende stelsels de voorstanders der inkomstenbelasting verdeeld houden. De Minister ver- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR. Gezien de beschikking van den Heer Commissaris des Ko- nings in de Provincie Noord-Holland, van 21 April 1872, 3'« afdeeling A. No. ,'vVt en 2498 (Prov. blad No. 33 en 31). houdende bepaling omtrent den tijd der afgifte van de ver klaringen van aangifte voor de Personele Belasting en bet, Regt van Patent,, over de dienst, van 1872/73 en art,. 30 2, le zinsnede der wet van 29 Maart 1833 (Staatsblad No. 4). Maken aan de Ingezetenen dezer Gemeente, onder herinne ring aan de wet. van 9 April 1869 (Stbl. No. 59), bekend: Dat de Ontvanger der Directe Belastingen alhier, aan hunne woningen, te beginnen met Vrijdag 3 Mei aanstaande, zal doen bezorgen een Beschrijvings-billethetwelk inhoudt, eene korte schets van de grondslagen der voornoemde belasting zijnde I'. De Huurwaarde. j 4°. Het Mobilair. 2°. Deuren en Vensters. 5°. De Dienst- enWerkboden. 3°. Haardsteden. I 6°. Paarden, waarbij aan ieder ingezeten de noodige vragen dienaangaande ter beantwoording worden voorgesteld en hetgeen binnen acht dagen na de uitreiking ingevuld van wege den ontvanger wordt teruggehaald. Dat zij welke bij het bezorgen der biljetten of ook bij het terughalen daarvan mogten zijn overgeslagen, zich in geen geval kunnen beroepen op zoodanig verzuim maar integen deel gehouden zijn om de vereischte en behoorlijk ingevulde verklaring, vóór of uiterlijk op 16 Mei eerstkomende in te dienen ten kantore des Ontvangersalwaar de billetten ter invulling steeds verkrijgbaar zijn. Dat ieder gehouden is de te doene aangifte te ondertee kenen en ingeval iemand niet kan schrijveninvulling in zijnen naam door den Ontvanger of zijnen gemagtigde te doen bewerkstelligen met vermelding der redenen waaromin te genwoordigheid van een derden persoondie de aangifte na voorlezing met den Ontvanger of zijn ge.nagtigde zal teekenen. Zij verwit tigen voortsdat als tegenschatters ingevolge bovenaangehaald wetsartikel zijn benoemd Dirk Julsing. Jan Dekker, Jan Metz Burkunk en Jan Ringers, dat de bevolking dezer gemeente, voor zooveel zij tot, maat staf van sommige grondslagen der belasting dienen moet bedraagt een getal van 11771 zielen, en dat" bezwaarschriften tegen de belasting op het Personeel en die op het Patent, ingevolge art. 1 der wet van 4 April 1870 (Staatsblad No. 60)aan Gedeputeerde Staten van Noord- Holland behooren te worden ingediendonder overlegging van een dubbel van het nanslagbillet, (tegen betaling van 5 cents bij den Ontvanger verkrijgbaar), binnen drie maanden na den dag der afkondiging van het kohierwaarop de aan slag voorkomt. Burgemeester en Wethouders vermanen de Ingezetenen om met de meeste naauwkeurigheid binnen den bepaalden termijn hunne bescbrijvings-billetten interuilen ter bevorde ring van den geregelden afloop der beschrijving en ter voor koming van de toepassing der boeten en straffen tegen valsch- heid en onnaauwkeurigbeid der invulling vastgesteld. Burgemeester en U ethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT 29 April 1872. De Secretaris, NUHOUT van der VEEN. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van/1,-verkrijg baar: het verslag omtrent den toestand der ge meente over 1871. POLITIE. Ter terugbekoming aan het commissariaat van politie voor handen het navolgende gevondeneals: een zilveren knipbeursie; eene geit. Lijst van brieven, waarvan de geadresseerden onbekend zijn, verzonden gedurende de 1'. helft der maand April 1872. J. VAN DER LINDEN, H. J. SNIJDERS, Mej.p. KEU KENKAMP, G. de JONGE, Amsterdam; H. BIERMAN, de Boterhuize; Wed. J. GEUS, Koedyk; W. KUIJT (of KURT), Stryen. "«""vu. lskj J.VJLXUAO ttl VCt" klaarde lang tussclien beide stelsels liet Engelsche en liet Pruisischegeaarzeld te hebben. Eindelijk had hij de voor keur aan het Pruisische gegeven, omdat het eenvoudiger is en hij er de werking van gezien bad. Volgens dit stelsel, in het wetsontwerp opgenomen wordt van het inkomen in i zijn geheel, onverschillig waar het uit voortvloeit, na aftrek van het bedrag waarvoor vrijstelling wordt verleendéén i algemeene belasting geheven. Volgens bet, anderehet En gelsche stelselworden er afzonderlijke belastingen geheven van de verschillende soorten van inkomstenverschillend naar de bronnen waaruit zij voortvloeien. De beer Tak had in een amendement de aanneming van dit stelsel, in plaats van dat des Ministers, voorgesteld. Hij gaf daartoe in overweging art. aldus te lezen „Er wordt hier te lande eene direcle belasting geheven van de zuivere jaarlijksehe inkomsten a. uit, onroereude goederen b. uit roerende goederen; uit arbeid beroepenhandelnijverheid en andere ondernemingen d- uit openbare ambten, bedieningen, betrekkingen, uit wacht gelden en pensioenen, uit de openbare kassen genoten; uit, eiken anderen hoofde niet vallende onder a, l, c of d Om zooveel mogelijk een zuivere stemming over dit amen- j dement te verkrijgengaf de voorsteller te kennendat het j zijn, bedoeling niet wasdoor de aanneming daarvan te doen uitmakendat ook belasting zou geheven worden van de inkomsten voortvloeiende uit het grondbezit; later zou beslist kunnen wordenof vrijstelling behoorde te wor den gegeven van de inkomsten uit goederen waarvoor grond belasting werd betaald. De Minister verklaarde zieh bereid, wanneer liet amendement mocht, worden aangenomente on derzoeken of het wetsontwerp daarnaar gewijzigd zou kunnen worden. De beraadslaging zou dan geschorst,, en het ont werp omgewerkt moeten worden overeenkomstig het nieuw aangenomen stelsel. Toen de zaken zoo stonden, was het mogelijk, beide stel sels afzonderlijk door de Kamer te doen keuren. De vraag die ter beantwoording werd gesteld was deze: wilt gij een inkomstenbelasting volgens het Engelsche stelsel, of wilt gij er een volgens het Pruisische De Kamer heeft vrij duide lijk geantwoordgeen van beide. Het Engelsche stelsel door den beer Tak voorgesteld, telde 28 voorstanders; het Pruisische stelseldoor den Minister voorgedragentelde er 27. Daartegenover stonden 50 en 51 tegenstemmers. En mag men nu aan den uitslag dier stemmingen de be- teekenis geven van een verwerping van het beginsel eener inkomstenbelasting door de Tweede Kamer? Het is moge lijk, dat een nauwgezette lezing der beraadslagingen nog eenig nieuw licht werpt over de beteekenis der stemmingen. Ongetwijfeld is de bewering juist, dat zij, die tegen het be ginsel der wet gestemd hebben, omdat zij een onoverkomelijk bezwaar zagen in de heffing dezer belasting van de inkom sten uit het grondbezit, niet geacht kunnen worden tegen standers van een inkomstenbelasting te zijn. Evenzeer schijnt de bewering niet geheel ongegronddat de wet een beter lot, zou gehad hebbenwanneer de Minister die haar voor stelde en verdedigdeook bij enkele liberalen wat meer ver trouwen in zijn beleid had ingeboezemddoeli dit verklaart niet de zoo ongunstige verhouding van 51 tegenstemmers tegen 27 voorstemmers. Vooral ook de afstemming van het amendement van den lieer Tak geeft grond voor het vermoe dendat de meerderheid onzer Tweede Kamer van een inkom stenbelasting vooralsnog afkeerig is. Niet onwaarschijnlijk is het daaromdat ons belastingstelsel in de eerste jaren geen belangrijke wijzigingen zal ondergaan Of zou misschien de afschaffing onzer hooge registratierechten bij overdracht van vaste goederen een sterker prikkel geven tot aanneming eener inkomstenbelasting als equivalent 't Is niet zeer waarschijn lijk als men bedenkt. da,t.zij thans werd voorgesteld in de eerste plaats tot vervanging eener zoo algemeen veroordeelde belasting als liet patentrecht. Ongetwijfeld zal het voor de meeste liberalen in Nederland n groote teleurstelling zijndat het onderling overleg van dit Ministerie en deze Kamer niet die belasting heeft kunnen invoeren, die zij noodzakelijk achten voor elke noemens waardige hervorming van ons belastingstelsel. Inderdaad deze uitslag is ontmoedigendmaarmen bedenke Eerst langzamerhandeerst in de laatste jaren is de invoe ring eener inkomstenbelasting ir. ons land'een onderwerp van onderzoek en bespreking geworden, 't Is nog zoo lang niet geledendat men de zaak nauwelijks bij haar waren naam durfde noemen. En het is niet alleen in Nederland, dat een punt^ van zooveel gewicht jaren lang een „open vraag stuk blijft. Hoe lang heeft Engeland getobd met zijn re geling der Iersche zaken en nog altijd wordt verandering gewensclit en noodig geacht. Hoeveel jaren heeft de eman cipatie der Katholieken daar noodig gehad om tot rijpheid te komen. Hoeveel tijd is er noodig geweest om de reform- bill op de samenstelling van het parlement en de afschaffing der korenwetten voor te bereiden en eindelijk te doen geluk ken. Wat, valt er nog veel te regelen met betrekking tot de verschillende kerkgenootschappen en het onderwijs. In Engeland komt geen belangrijk wetsontwerp tot standzon der dat er eerst eenige van gelijke strekking zijn verworpen. En dat is begrijpelijk overal waar een zuiver parlementair stelsel lieerscht en de volksinvloed op den gang der zaken krachtig is. De kundigsteinvloedrijkste, werkzaamste Mi nister in Engeland zou onmogelijk een derde kunnen tot stand brengen van hetgeen bij voorbeeld Bismarck in Pruisen vermag. In landen als Engeland en Nederland komt de her vorming niet van bovendaar moet een openbare meening gevormd wordendie eindelijk de gewenscht.e verandering te voorschijn roeptdie haar e i s c h tmaar dan heeft men ook geen teruggang te vreezen dan heeft men werk dat beklijft. Al gaat bet langzaam, al gaat liet traag, er is een vaste richting waarin men zich beweegt, en waarop men j niet terug zal komen. De voorstanders der inkomstenbelasting behooren zich te be ijveren om het eens te worden over de vraag, hoe zij staan tegen- j over de grondbelasting, opdat de verdeeldheid omtrent deze zaak j geen hinderpaal blijve voor de vervulling van hun gemeen- schappelijken wensch. Met een strijd over den naam, belasting of grondrente, zal men niet veel verder komen. Ongetwijfeld, j de grondbelasting wordt bij ons onder de belastingen geteld en als belasting gehevenmaar tevens zal erkend moeten worden, dat, zij een belasting is van zeer bijzonderen aard, die voor den eigenaar van den grond met een grondrente gelijk staat. Zij vloeit in de staatskas als belasting, maar wordt door den belastingschuldige opgebracht als een grond rente die reeds op zijn eigendom rustte toen het in zijn bezit, kwam. Vroeger, onder anderen nog in 1865 werd in dit blad omtrent de grondbelasting een ander gevoelen voorgestaan. Daarbij werd haar historische oorspronghaar bijzonder karakter uit het oog verlorenof althans van ondergeschikt belang geacht. Zoo werd de grondbelasting met elke andere gelijk gesteld en de vraag gedaanwaarom de inkomsten van den grond belast, en de inkomsten uit andere bronnen voort vloeiende onbelast gelaten of van belasting ontheven? Eu zoo kwam men, eonsequentvoortredeneerende, tot de slotsom: als men de belasting op het bedrijf, het pateutrecht afschaft en een alge meene inkomstenbelasting invoert, dan behoort ook de grond belasting afgeschaft te worden! Dat was voor 't minst consequent geredeneerd. Immers als de grondbelasting met andere be lastingen gelijk gesteld moet worden dan komt men niet alleen^ tot de vraagwaarom de inkomsten van den grond eigendom nog eens met een algemeene inkomstenbelasting bezwaard maar ook tot dezewaaromals men het pa tentrecht afschaftook de grondbelasting niet afgeschaft en van alle inkomsten een gelijke belasting gelieven? Waarom althans de vrij hooge grondbelasting niet verminderd tot gelijk bedrag als de heffing van andere inkomstenbij voor beeld, met invoering van belastingen op andere bronnen van inkomsten, tot 2 pereent van de zuivere opbrengst, der zuivere pacht of huurwaarde, op den voet van het thans ingetrokken ontwerp Hoe verdedigt men in 't bijzonder de belasting op de gebouwde eigendommen, op de huizen en gebouwen Als deze belasting beschouwd wordt als een ïeffing van de inkomsten uit vaste goederen, dan is zij on getwijfeld onevenredig hoog. Inderdaad schijnt het eigen aardig karakter der grondbelasting niet sterker aan het licht te komendan wanneer men haar als een gewone belasting gaat behandelen en zieh haar vermindering of afschaffing voorslelt. Het onstaan der grondbelasting uit vroonen en tienden en opbrengsten van vruchten in naturauit den afkoop van hoo- righeden en heerendiensten afkoop van de verplichting om den souverein in den oorlog te volgen of uit vrijwillige overeenkomst tussehen den landheer en de Edelen en de Stedenheeft haar tot iets anders gemaakt dan een gewone belasting. Haar onveranderd blijven gedurende vele jaren heeft daartoe evenzeer veel hijgedragen. Peitelijk is zij een vaste rente, die de Staat zieh heeft voorbehouden. Neemt men dit niet aan, dan heeft, zij, zonder patentrecht en belas ting op effectenschuldbrieven en alle andere bronnen van inkomsten er naast, geen reden van bestaan; want waarom dan alleen en zoo zwaar de inkomsten uit het grondbezit en den eigendom van huizen belast en alle andere inkomsten vrijgelaten De grondbelasting nemende zooals zij zich in den loop der tijden heeft ontwikkeld en voor hetgeen zij feitelijk is gewordenzal men zich het best met de meening van den hoogleeraar Vissering kunnen vereenigen dat zij als vaste rente, die de staat zich heeft voorbehouden, onver anderlijk behoort te blijven, en dat bij de invoering eener algemeene inkomstenbelasting de inkomsten uit grondeigen dom geenszins, als reeds door belasting bezwaard,^vrijgesleld behooren te worden. iffv. Beieren en W urtemberg hebben in den Bondsraad voorge steld om tweeërlei maatstafaantenemen voor de verdeeiing der fransche oorlogseontributien.l. van het bedrag volgens het op de been gebrachte aantal manschappen en J volgens het, bevolkingscijfer der Staten. De kardinaal prins Bohenlohe zal ambassadeur worden bij den pauselijken Stoel; hij heeft niet tegen de afkondiging der onfeilbaarheid gestemd en geen der stappen van zijnen leermeester Dóllinger gevolgdmaar is volstrekt geen vriend van de orde der jezuieten. Rijksdag. Den 25 is art. 13 van het aanhangige wets ontwerp betreffende de Rijks-ambtenaren, in weerwil van het verzet der regeeringvervangen door een ander, waarbij die ambtenaren verantwoordelijk worden gesteld voor hunne ambts halve verrichte handelingen behalve wanneer zij gehandeld hebben op bevel van boven hen gestelde ambtenaren, die alsdan verantwoordelijk zijn. Dagelijks komen omstreeks 100 adressen ten gunste van de orde der jezuieten in, voornamelijk uit Beieren en Westfalen. Naarmate van de streek, waaruit zij afkomstig zijn, zijn zij ongeveer in dezelfde bewoordingen gesteld. Pruisen De aanklacht van den prelaat v. Kozmian to strafvervolging der Nordd. Algem. Zeitung is door het open baar ministerie afgewezen omdat de zaak van niet genoeg openbaar belang geoordeeld werd. Prins Frederik Karei is den 28 van zijne reis naar het Oosten te Berlijn teruggekeerd. Beieren. De Landdag is den 29 door prins Luitpold namens den Koning gesloten. De beraadslagingen over het budjet zijn in de laatste weken kalm geweestdoordien de gema tigde fractie der clerikale partij zich met het meerendeel der linkerzijde vereenigd had om hartstochtelijke discussiën te I voorkomen. Baden. Te Tauberbischofskeim is, in plaats van den bis- j schop van Mainzdie zijn mandaat als Rijksdag-Afgevaar- I digde heeft nedergelegdmet 8493 tegen 8249 st. verkozen j dr. Schulzeen protestant, maar de candidaat der ultramon- taansehe partij. Elzas-Lotharingen. De zwitsersche Centraal-spoorweg j maatschappij verzet zieh tegen de overdracht der lijn Basel- S. Louis door de fransche Ooster-spoorwegmaatschappij aan de bernsehe Jura-spoorwegmaatsckappij, en ontzegt aan eerst genoemde het recht om eenzijdig in deze aangelegenheid te handelen. Ie Metz is het bouwen van 2 nieuwe forten aanbesteed een zuidwestelijk van het bestaande op de hoogtevan S. Quen- tm en een op den rechteroever der Moezel, ter plaatse der verdedigingswerken van S. Privat; het eerste ter beheersching der in 1870 gemakkelijk bezette hoogten en dalen ten zuiden en westen der stadhet laatste ter beheersching van het Moezeldal. Den 1 Mei is de universiteit te Straatsburg geopend, in te genwoordigheid van vele deputatiën der duitscke hoogescholen. De minister van oorlog heeft eene commissie van onderzoek voor de kazerneering benoemd. De meeste kazernen bevinden zich in slechten staat, dewijl de gemeentebesturen slecht in het onderhoud voorzien. Naar aanleiding van het plan van den heer Beijensheeft de Kunst- en Letterbond te Brussel besloten tot het aan bieden door Belgie van een internationaal broederfeest aan Nederland, tot welker opluistering alle belgisehe letterkundige en dramatische genootschappen zullen uitgenoodigd worden. In eene den 23 gehouden bijeenkomst van ingezetenen van Brusselwaarin de heer Beijens het woord heeft gevoerd, is eene voorloopige commissie benoemd. Den 29 heeft de minister van buit. zaken, daartoe uitge lokt door den heer Reintjensin den Senaat verklaarddat de gezant -Solvyns te Rome is aangekomen en daar zal blijven; tevens heeft de minister de leden tot welke partij zij ook behooren, aangemaand zich steeds van kwetsende uitdruk kingen te onthouden, inzonderheid waar het vreemde Sou- veremen geldt. Dc abt Junqua is mede te Brussel aangekomen en heeft den 28 in de kapel van het oude Barlaimont-klooster, eene conferentie gehouden, welke door een zeer talrijk gehoor, dat hem herhaaldelijk heeft toegejuicht, is bijgewoond. De minister van financiën heeft den 30 bij de Kamer cre- dieten aangevraagd, een van 100000 fr. voor de vermeerde ring van het personeel der brusselsehe policieen een van l miljoen voor den aanbouw van scholen. De gemeenteraad van Brussel had daags te voren 150000 fr. voor de polieie toegestaanomdatnaar de burgemeester verklaardeop de door de regeering toegezegde bijdrage niet te rekenen viel. In dezelfde zitting heeft de raad, met alg. tegen 1 st., 30000 fr. bescnikbaar gesteld voor feesten ter gelegenheid van de even- tueeie receptie der nederlandsche deputatiën. In eene s avonds gehouden tweede bijeenkomst van inge zetenen is, op voorstel van den heer Beijens en eenige andere leden van het voorloopig comitéeenparig besloten geen definitief comité te benoemenmaar de zorg voor de ont vangst der nederlandsche gasten optedragen aan den ge meenteraad. Volgens l Echo d'Arlon heeft het Groothertogdom zich aangesloten aan het volgende tractaat voor den tijd van 40 jaren: het Tolverbond staat er voor in, dat binnen dien tijd in het post- en telegraafwezen eenheid zal zijn tot stand gebrachtDuitsehland neemt de groothertogelijke wetgeving over de exploitatie der luxemburgsche spoorwegen aan. Den 3 April is meer dan j gedeelte der stad Antiochie door eene aardbeving vernield. Ouder het puin eener kerkwaarin de grieken hun Paaschfeest vierdenzijn omstreeks 300 per sonen bedolvenonder het puin eener grieksche school 50 leerlingen. Den 10 waren reeds 1600 lijken gevonden door uit Aleppo gezonden militairen. "Vele dorpen aan de Oron- tes zijn geheel verwoest. Prins Frederik Karei is den 24 van Konstaniinopel naar Weenen vertrokken. De Sultan had hem de Medjidié-orde le kl. verleendde duitschers te Konstantinopel hadden hem tot aandenken van zijn verblijf aldaar een antiek zwaard aan geboden. Donau- Vorstendommen. Wegens den diefstal, a.p. door

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 1