Groot Hf rit tanjc en Ierland. Werccnigdc Staten. Denemarken. Zwitserland. Itnlie. Spanje. Africa. HKimiciilanil. Stabs-fiicuvüs. Aen President en den door de Raad. Het amendement werd niettemin verworpen 338 tegen 316 st. (De beide prinsen v. tegende heer Routier hield zich buiten stemming). Den 2 is art. 3, waarbij de benoeming der leden formeel aan de Kamer wordt opgedragen, zonder hoofdelijke stemming, met eene aanzienlijke meerderheid aangenomen evenwel met deze verzachtingdat de leden niet uit de Kamer mogen verkozen en slechts voor 3 jaren benoemd wordenmaar dadelijk herkiesbaar zijn. Amendementen van den heer Beule om den voorzitter door de Nat. Vergadering te doen ver kiezen en van den heer Laboulayeom den President der Republiek het recht te geven om leden van den Raad, zonder voorkennis der Vergadering in hunne bediening te schorsen, werden verworpen. Bij de levendige discussie daarover heeft de heer Laboulaye de rechterzijde toegevoegddat de lin kerzijde, wellicht voor de eerste maal, de rol van regeermgs- partij op zich genomen en daardoor getoond had de maat schappij niet te willen omkeeren, ten einde aan oppcsitiezucht tegen de regeering den teugel te vieren. Den 3 is de discussie over de reorganisatie van den Staats raad ten einde gebracht en beraadslaagd over de conclusiën der commissie voor de vereffening der begrooting van het Wetg. Lichaam over 1870 en van die der N at. Vergadering van 13 Pebr. tot 30 Juni '71. De heer Pascal üuprat stelde voor, eene blaam uittespreken over het kwistige omgaan met 's lands gelden door den voorzitter v»n het Wetg. Lichaam Schneider (dieondanks zijne aanzienlijke inkomsten vele uitgaven voor ameublementbedienden enz. had in rekening gebracht). Van de rechterzijde werd hiertegen aangevoerd dat men zoodanige blaam niet kon opleggen zonder den man, dien zij gold en wiens eerlijkheid en goede trouw niet in twijfel getrokken konden worden, gehoord wasalsmede dat het hem, te midden der gebeurtenissen van 1870, niet mo gelijk was geweestde comptabiliteit der Kamer nauwkeurig nategaan. De heer Duprat trok hierop zijn voorstel in en de rekeningen werden goedgekeurd. Den 4 is beraadslaagd over de conclusiën van het rapport der commissie voor de door het ministerie van oorlog in Engeland gesloten leverings-contracten. De voorzitter der commissie, de hertog d' Audijjret-P asquierheeft in eene zeer toegejuichte rede de voornaamste misbruiken onregel matigheden en knoeierijen doen uitkomenen de noodzake lijkheid betoogd van het instellen eener strenge enquête naar den staat van het krijgsmateriëel bij het begin van den oorlog van 1870en van het als beginsel aannemen der verplichte militaire dienstals middel tot opbeuring der zedelijkheid en tot aanwakkering van de vaderlandsliefde der natie. De Kamer nam het voorstel tot het instellen der enquête aan droegop voorstel van den heer Lucien Brundie enquete aan de commissie voer de leverings-contracten op. en besloot, op voorstel van een ander Afgevaardigdeom de rede van den voorzitter der 'commissie voor rekening der Kamer te doen drukkenverspreiden en aanplakken. Door de af- deelingen werden de 45 leden der commissie benoemd voor het onderzoek naar den toestand der arbeidende klasse. 30 Der benoemde leden behooren tot de rechterzijde en het rechter-centrum15 tot de liberale fractiën der linkerzijde. Den 7 heeft de heer Rouher verlof gevraagd om den mi nister van oorlog te interpelleeren ter zake van de maatre gelen die hij zM nemen ten opzichte van die personenop welke door het rapport van de commissie voor de leverings contracten eene blaam is geworpen. De minister heeft verzocht, deze interpellatie 14 dagen nittestellenwaarmede de Verga dering zich vereenigd heeft. De Keizerin van Duitschland is den 2 te Dover aangeko men en plechtstatig ontvangen, en den volgenden dag naar Windsor vertrokkenwaar de Koningin met eenige prinsen en prinsessen haar aan de station opwachtte. De Koning van Belgie is den 4 op het kasteel van Wind sor aangekomen. De garantie der canadasche geldleening van 2j miljoen p.st. moet strekken ter vergoeding van het bij het tractaat van Washington niet voldoende verzekeren van de rechten van Canada ten opzichte van de visscherij en de grensscheiding. De koloniale regeering had over deze geringschatting harer i eischen hare ontevredenheid betoond, en tevens over het on vermeld laten der schade, door de in de Ver. Staten georga niseerde fenian-benden veroorzaakt (De britsche gemachtig den hadden, om den weg tot vereffening der overige geschillen niet aftesluitenhun eischen omtrent die schade laten varen, tegenover de stellige weigering van de americaansche leden der gemengde commissie). Het Parlement van Canada heeft eene motie tot afkeuring van het terugnemen door Engeland van laatstbedoelden eisch verworpen en eene motie aangenomen, waarbij eene discussie over dat vraagstuk ontijdig verklaard wordt. Aan de Times is uit Philadelphia getelegrafeerd „Lord Granville neemt het door America voorgestelde beginsel aan, maar handhaaft den eisch dat het zal beperkt worden tot eischendie op eene gelijke wijze en onder gelijke omstan digheden ontstaan zijn als die waarop het tractaat van Washington betrekking heeft. Lord Granville dringt er ook op aan, dat America de „niet-rechtstreeksche eischen" uit zijne pleitmemorie zal terugnemen. America daarentegen verklaart, dat dit voorstel onaannemelijk isomdat de memorie niet kan worden teruggetrokken." Hooger- en Lagerhuis. Den 2 hebben de ministers medegedeelddat de regeering het antwoord van den mi nister Fish op lord Granville's nota van 2(1 Maart ontvangen haden dat dit antwoord op zich zelf het bewuste onge lukkige misverstand niet zou opheffen, maar dat de regeering grond had om te hopendat het tot eene voor de 2 natiën bevredigende schikking komen zou. Hoogerhuis. Het plan van den lord-kanselier om een opperst hof van appèl te stichtentot uitoefening der recht spraak thans aan het Huis der Lords en voor koloniale aange legenheden aan de rechtsgeleerde commissie van den Geheimen Raad toevertrouwd is den 30na door de lords Cairns Penzance en Westbury te zijn bestreden, door den voorsteller ingetrokkenzijnde op voorstel van lord Cairns besloten om door eene bijzondere commissie een onderzoek naar de recht spraak van beide staatslichamen te doen instellen. Lagerhuis. Den 1 Mei is met 222 tegen 143 st. ver door den heer Jacob Bright voorgestelde wet van het kiesrecht voor Parlements-leden vrouwendie aan het hoofd van een Ten vorige jare, toen ten derde male eene werd gedaan verwierf het voorstel 151 st. Een der krachtigste ijveraars tegen de wet was de procureur- generaal voor Ierland Dowsezoowel hij als anderen bestrij ders verzekerden, dat de engelscbe vrouwen het stemrecht niet begeerdenen dat de meetings en adressen ten gunste van het voorstel slechts de uitingen waren eener opgeschroefde agitatie. Den 2 is het onderzoek in comité van de artikelen der ballot-Uil afgeloopen, na ruim 2 maanden geduurd te hebben. Vergadering te benoemen 1 men. De procureur-generaal Coleridge heeft, in antwoord I niettemin verworpen met j op eene interpellatie van sir Colman O Loghlengezegd, dat, Orleans stemden j sedert de koninglijke verklaring tegen de leer der trans- substantiatie ingetrokken is, naar zijne meening de roomseu- i catholieken niet uitgesloten zijn van de ambten van lqrt'~ S kanselier van Engeland en van lord-luitenant van Ierland. Den 7 heeft de minister Gladstone aangekondigddat hij I vóór het Pinkster-recès de jongste met America gevoerde i briefwisseling in het Huis overleggen, of wel eene verklaring omtrent den juisten stand en de vooruitzichten der onder- handelingen doen zal. De minister heeft het Parlement en de natie dank gezegd voor de betoonde toegeeflijkheid, welke bewezen had, dat het gouvernement hel vertrouwen des lands geniet. Hij hoopte dat het blijken zou dat de regeenug gehandeld heeft overeenkomstig den geest der door haar al- gelegde verklaringen, en op eene wijze, waardig het inbaar gestelde vertrouwen. In antwoord op den heer Battelot been de minister er bijgevoegd, dat, indien het noodig geoordeeld zal worden dat het Huis zijne meening uitsprekedaartoe eene gelegenheid zou kunnen worden aangeboden door den aanvang van het reces uittestellen. KouoNlëN. In den nacht van 1 Mei heeft over Madras een verschrikkelijke orkaan gewoed, waardoor 12 schepen vergaan zijn. Talrijke personen hebben bij deze ramp hun dood in de golven gevonden. Ook aan de stad en de voor stad is door den orkaan veel vernieling teweeggebracht. Uit Bombay wordt bericht, dat bij de jongste overslroomingen 1000 menschen zijn omgekomen. InVellore zijn 12000 per sonen van huisvesting en 3000 van have en goed beroofd. Een 40tal reservoirs Pampelunatot een gevecht tusschen de troepen onder hevel van genl. Morioneskapitein-generaal van Navarre, ecu der onderbevelhebbers van Serranoen 4000 a 5000 opstande lingen uitmakende de benden van Carasa en van Rada de laatste sedert zijn vertrek onder het bevel van Aguirra en aangevoerd door den Pretendent in persoon. De insur- genten verloren 40 dooden10 gekwetsten en /37 gevange nen. De eerzuchtige bewerker van dezen burgerkrijg trok volgens een hem genegen fransch blad, met zijnen staf naar het gebergte terug, zonder verontrust 1c worden. De maarschalk Serrano vraagt aanhoudend om versterkin- gen die hem uit Madrid niet dan schaars kunnen toegezon- j den worden, omdat men zich daar, met het oog op gebeui- lijkheden in die hoofdstad zelve en in de zuidelijke en oos telijke provinciënniet te zeer van troepen durft ontblooten. De minister van financiën Gamacho heeft den 6 in den 1 Senaat verklaarddat hij 's lands geldmiddelen in een zeer moeilijken toestand gevonden heeften dat eene discussie over dat onderwerp tot een meer geschikten tijd verdaagd dient te worden. zijn door den stroom vernield. Den 4 is te Kopenhagen eene policie-verordening aange plakt, uit kracht der grondwet de tegen den volgenden dag aangekondigde, van de Internationale uitgaande, volksver gadering als gevaarlijk voor de openbare rust en veiligheid, verbiedende. Den volgenden nacht zijn 3 bestuursleden van de afdeeling der Internationale in hechtenis genomen. l)e fransehe Oost er-spoorwegmaatschappij heeft den 1 Mei hare, ter zake van de exploitatie der lijn Bazel-S.-Louis, m het station Bazel van den zwitsersclien Centraal-spporweg geplaatste bureaux aan de bernsche Jura-spoorwegmaatscliappij willen overdragen maar zulks is door de te hulp geroepen poiicie verhinderd. In afwachting eener rechterlijke uitspraak wordt thans de lijn Bazei-S. Louis voorloopig door duitsche ambtenaren der elzasser spoorwegen waargenomen. De Ooster-spoorwegm&atschappij heeft bij den Bondsraad tegen de regeering van Bazel beklag ingediend. De Paus moet, naar aanleiding der benoeming van den kardinaal v. tlohenlohe tot duitsch ambassadeur bij zijn Hof, te kennen hebben gegeven dat hij aan een kardinaal met kan toestaan zulk eene betrekking te aanvaarden. De Paus heeft den 6 weder 10 bisschoppen in Italië benoemd en tevens een van Ajaccio en een van Constantine. De Senaat heeft de door dc regeering gevraagde som van 12 miljoen ten behoeve van het onderricht der soldaten en voor het aanschaffen van nieuw artillerie-materiëel toegestaan. Den 26 is te Madrid eene proclamatie van den pretendent verspreidwaarin hij zich voordoet als de door de verdrukte Spanjaarden te hulp geroepen en in hun midden aangekomen Koning. Hij zweert de spaausche natie te zullen redden I of met haar te sterven. Eene tweede proclamatie is door hem aan de soldaten der lani- cn zeemacht gericht. Men houdt i beide stukken voor apocrief. I De maarschalk Serrano heeft bij het aanvaarden van het opperbewind over Navarra, Arragon, de baskische provinciën en Burgos, den 27 uit Tudela, eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij de bevolking dier gewesten bezweert om onver wijld den strijd te staken. In eene bijeenkomst van gefedereerde republikeinen is besloten om ten opzichte der carlistische beweging eene pas sieve houding aantenemen. Zij hebben hunne zittingen ge schorst en de dictatuur hunner partij opgedragen heer Pi y Margal. Het onderzoek der geloofsbrieven Van regeeringswege is eene toelichting openbaar gemaakt, van de door America ter zake der „niet-rechtstreeksche eischen aangenomen houding. Daarin wordt bevestigd, dat America die eischen laat varen op voorwaardedat Engeland zich verbindt omingeval van een oorlogzoodanige eischen niet te doen. De uit al de Staten der Unie te Cincinnati bijeengekomen Conventie van anti-ffraaf-republikeinen heeft, na 3 stemmin gen, den lieer Horace Greeley tot candidaat voor het Presi dentschap, en den gouverneur van Missouri, den heer Gratz llrowntot candidaat voor liet Vice-Presidentschap der Unie gekozen. Zij heeft voorts motiën aangenomenwaarin ver klaard wordtdat alle burgers gelijk zijn voor de wetdat aan allen, die deelgenomen hebben aan der. opstand, amnestie behoort, verleend te wordendat de militaire O' erheid aan de burgerlijke overheid behoort ondergeschikt te zijn, en dat de tegenwoordige bureaucratie behoort hervormd te worden die eene schande is voor een vrij land. De Conventie ver langt voorts een spoedig terugkeeren tot betaling in specie; zij veroordeelt alle repndialie van schuld en zij stelt voor, dat voortaan dezelfde persoon slechts eenmaal tot President der Unie zal kunnen worden gekozen. Eene werkmanspartij de Labour-reLorm-pnrüj de moge lijkheid onderstellende, dat alle anti-GVzraLpartijen zich bij haar zullen aansluitenheeft den rechter David Davisvan Illinoistot haren candidaat geproclameerd. Het Huis der Afgevaardigden heeft de wet tot regeling van het tarief van invoerrechten verworpen. April heeft te Zanzibar een orkaan gewoed, waar den inzonderheid die van Den 15 door 150 vaartuigen te gronde zijn gegaan en een groot gedeelte der stad verwoest is. De schade wordt op 2 miljoen p.st. begroot. Aldaar zijnna eene reis van 40 dageninboorlingen aangekomen met de tijdingdat dr. Livingstone zich in goeden welstand bevond te Ujiji, waar een ander blanke. Stanley hem gevonden had. De Koning is den 9 uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd en aan het station door dc prinsen Fredertk en Alexander ontvangen. Het stoffelijk overschot van prinses Hendrik zal den 17, 's morgens 5 uren uit Luxemburg per extra-trein van den Rijnspoorweg te 's Gravenhage aankomen en over den Hol- landschen Spoorweg naar Delft vervoerden aldaar bijgezet worden. Staten-Generaal. 2«. Kamer. Den 6 Mei is ingekomen eene kon. boodschap, ter kennisgeving van het overlijden van prinses Hendriken van den minister van binn. zaken het verzoek de aanhangige werkzaamheden te schorsen, voor zoover daarbij de tegenwoordigheid der ministers vereischt wordt. I Den 7 is een adres van rouwbeklag wegens het overlijden van prinses Hendrik zonder discussie met alg. st,. aangeno men. De voorzitter las een brief van den minister van oor log, inhoudende, dat hij, na overleg met zijne ambtgenooten, het niet voegzaam achtte, onder de tegenwoordige orastan- is door de hoofdcommissie voor onbepaaldcn tijd uitgesteld. Waterverversching. De gemeeuteraad van Amsterdam heeft den S met 30 tegen 1 st., aangenomen het voorstel van B. en W„ tot het in werking brengen van tijdelijke middelen tot waterververschinggeraamd op f 103,000. Nieuwe ondernemingen. De koninglijke goedkeuring is verleend aan het ontwerp der statuten van de naamlooze vennootschap „Wieringerwaarder Maatschappij ter bereiding van kaas." Rampen. Den 2 is in het militair hospitaal te Amster dam de machine, waarmede de zieken worden op- en neergelaten, door het uitschieten van het touw plotseling neergestort qp den sergeant-ziekenvader Ferloop, die daardoor onmiddelijk gedood werd. In den nacht van 910 Mei zijn op het Eransche-pad te Zaandam 5 perceelen afgebrand. Rechtszaken. De rechtbank te Breda heeft den 3 ter zake van het oproer te Oosterhout op 1 A pril3 personen tot 6 weken eenzame opsluiting1 tot 3 maanden en 1 tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. De wiukelier te Delftshaven die in het begin der vorige maand eene vrouw peper in de oogen heeft geworpenis door de rechtbank te Rotterdam tot 1 jaar eenzame opslui ting veroordeeld. Kolonicn. De overdracht onzer bezittingen ter Kust van Guinea aan Engeland heeft den 6 Aprilzonder dat het noodig is geacht de aankomst van het fregat Admiraal van Wassénaer aftewachtenbinnen het kasteel S. George in het openbaar en met toestemming van de Koningenhoofden en negerbevolking van Elmina Chama en Saccondee plaats gehadzonder dat voor, tijdens of na de overgaaf eenige tegenstand is ondervonden. Sedert 1869 bestaat hier te lande eene Vereeniging voor M' eezenverpleging opgericht door eenige personendie le vendig belang stellen in bet, lot der weezenen daarom alles trachten te weten te komen wat betrekking heeft op hunne verplegingde voor- en nadeelen der daarbij gevolgde methodenals daar zijn opvoeding in gestichten of uitbe steding, enz. enz. Van de 25000 weezen worden bijna 10000 in gestichten verpleegd15000 uitbesteed. Hoe Alkmaarders zouden zeker voor de uitbesteding niet gunstig pleitentoch vindt zij onder lieden die het uitmuntend meenen voorstanders. Wie heeft gelijk, wat is in het belang der weezen het bestewaarop dient in beide gevallen gelet te wordenwat kan er al meer ten voordeele van weezen gedaan worden? ziedaar vragen, waarop de Vereeniging, door nauwlettend onderzoekantwoorden wil vergaren. Daartoe heeft zij veler medewerking noodig, en zij roept die in bij een schrijven „Aan allen die belang stellen in het, lot der weezen", ten getale van 10000 exemplaren in den lande verspreid en ook bij de Uitgevers dezer Courant ter inzage voorhanden. Zij verzoekt daarbij ieder, die sympathie voor haar streven ieder die door zijne ambtsbetrekking of uit anderen hoofde eenige ondervinding van weezen en hunne verpleging heeftdie mededeelingen doen of wenken geven kan haar door eenig bericht,aan het adres van den presi dent, dr. T. Modderman Az. te Amsterdam te helpen en te verblijden. Reeds zijn uit alle oorden des lands en uit alle stauden des volks 220 a 230 brieven en berichten bij haar ontvangendie eene allerbelangrijkste en wetenswaardige collectie vormen. De Vereeniging, waarvan het lidmaatschap 10 's jaars kostgeeft een tijdschrift uit, waarin zij hare ondervindingen en overwegingen, alsook wat hier en daar en in het buiten land op het gebied van weezenverpleging te leeren valt mededeelten hetwelk voor 2 per jaargang te bekomen is de^miMste^tsaöff.ito ^te Sevilla* verkozen), heeft in de Cortes j digheden belangrijke zaken te behandelen. Daardoor verviel i. ii i ,-«4 4/-» 4 J»-» rxrw rl on 11 oor Sltn&m an n rrnlrrmn 1 cn p. li worpen eene tot het verleenen aan de ongetrouwde huisgezin staan, poging daartoe de door den heer" Storm aangekondigde interpellatie over de afdoening der begrooting van oorlogwaarvoor de crediet- riist in het noorden des lands niet gestoord was I wet met 30 Juni afloopt, en werd het voorstel van den Toen dc minister Sagasta deze betrekkelijke be- president tot schorsing van alle werkzaamheden aangenomen. --- - •- Re Kamer is daarna op reces gescheiden. der hoogere burgerschool .tot levendige debatten aanleiding gegevenmaar niet tot onstuimige tooneelenwelke zeker voorgevallen zouden zijn, indien de geworden. daardheid als bewijs wilde doen geldendat de aan de ver kiezingen te last gelegde onregelmatigheden en misbruiken overdreven warenantwoordde de heer Zorilladat die redeneering verkeerd was, en dat het zwijgen der oppositie j enkel aan hare vaderlandsliefde moest toegeschreven worden, j De spoorweg tusschen Madrid en Cordova is door eene bende opstandelingen afgesneden. De bende van Gammundi is te Maestrozzo vernietigd en haar aanvoerder is gevlucht. De partijganger Cuevillas is met eene bende van 500 man Bilbao genaderd, met het doel om de 6000 mijnwerkers en fabriekarbeiders uit den omtrek tot het, omhelzen der zaak van don Carlos te bewegen, maar hij heeft slechts een 100tal dezer lieden kunnen winnen en sedert is zijne bende ge heel uiteengegaan. De insurgenten hebben getracht, het, artillerie-park te Vit- toria te bemachtigen, maar zijn door de artilleristen dapper afgewezen. De regeering heeft de eerste reserve van het leger opge roepen. Allerwegen vormen zich vrijwilligers-corpsen en eontra-guerilla's waarbij ook door de radicalen dienst wordt genomen. Het, feest van 2 Mei, ter herinnering aan den opstand tegen de fransehe overheerschingis te Madrid met, veel luister en in volmaakte orde ofschoon met weinig geestdrift, gevierd. De Koning heeft bij die gelegenheid vele blijken van sympathie bekomen. De krijgsmacht der opstandelingen onder genl. Diaz Rada, 2600 man sterk, is door de brigade-Pri/ao de-Rivera, een der onderbevelhebbers van den maarschalk Serranozonder slag geleverd te hebben, naar de fransehe grenzen teruggedrongen, zoodat de fransehe overheden aanstalten maakten om haar te ontwapenen en te interneeren. Deze terugtocht schijnt echter eene krijgslist te zijn geweest om de binnenkomst van den Pretendent, te dekkendie den 2 te Veraeen vlek in Na varre aan de Bidassoa, onder het luiden der klokken, aange komen en door Rada ontvangen zou zijn, schoon een later bericht verzekert, dat laatstgenoemde zich werkelijk in Frank rijk bevindteven als een ander carlistisch aanvoerderRo ma g nero, die op de grenzen aangehouden en naar Perigueux vervoerd is. 2 Sterke afdeelingen van het leger van Serrano trokken inmiddelsde eene over Irunde andere langs den grooten weg van Pampeluna naar Bayonne, in de richting Den 6 isbij dc discussie over de lager-onderwijswet Ivan Vera. Troepen tc S. Sebastian ontscheept hielden het links van Vera gelegen Oyuarzun en de onder bevel van voor Schotland, een door den heer Gordon voorgesteld amen dement ten gun de regeering vijandige meerderheid van dement ten gunste van het bijbelsch onderwijs met eene voor j genl. Livera door Serraw afgezonden troepen S. Esteban bezet. 7 stemmen aangeno- I Den 4 kwam het hij het stadje Orosquieta, in het district Benoemingen. Tot directrice I voor meisjes te Amsterdam is den 8 met 30 tegen 5 st., benoemd mej. M. R. Heesterman Holslijn, thans te Arnhem. Spoorwegen. De gemeenteraad van de Rijp heeft be- i sloten, voor 15000, die van Hoogwoud voor 10000 j aandeelen te nemen in den Noordhollandsch-Erieschen Spoor weg. De gemeenteraad van Idaarderadeel heeft tot eene subsidie van f 7000 besloten. Den 29 April is door de heeren Snellen en Ik illink gestort j het waarborgkapitaal a f 200000 voor de richtige uitvoering der concessie voor den Nederlandsch-Westfaalsehen Spoorweg. De gemeenteraad van Hellendoorn heeft met alg. st. be- i sloten om voor f 50,000 deeltenemen in de prioriteits-leening i van f 1,600,000 voor een spoorweg Zwolle-Almelo. Scheepvaart. De minister van binn. zaken heeft., ten gevolge van de klachten der schipperij over den treurigen toestand der werken bij Schellingwoude, eene commissie van onderzoek benoemd om zoo doenlijk voor bedoelde werken eene verbetering te erlangen. Graanrechten. De minister van financiën heeft op het adres aan den Koning der Vereeniging van en voor indus- triëelenom herstelling van den vrijdom van invoerrecht voor de granengeantwoorddat hij bezwaar moet maken dit weinig drukkende recht van j p. et., hetwelk in 1871 omtrent f 483,0 0heeft opgebrachtzonder equivalent prijs te geven. Bovendien zou bij de opheffing ook het in voerrecht op het meel dienen te vervallen en het verlies dus nog grooter worden Eeesten. De gemeenteraadjvan Vlissingen heeft besloten, de toelaag uit de gemeentekas voor het feest van 6 April te verhoogen tot 1325, tot dekking van het tekort der feest commissie, groot 625. De heer J. L. H. Beijens te Brussel köhdigt in de dag bladen aandat hij het door hem ontworpen nederlandsch- belgisch verbroederingsfeest, wegens het overlijden van prinses Hendrikonbepaald moet uitstellen. Volksvermaak. Te HarÜDgen heeft zich eene commissie gevormd „tot veredeling van volksvermaak." Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft haar eene toelaag verleend van f 250. Aanbestedingen. Den 10, te Amsterdam, door bestuur ders der burger-bouwmaatschappij, het bouwen van 6 perceelen aan den nieuw te maken weg nabij het Vondelsparkminste inschr. G. H. Schewel en tl. JMeekers, voor f 64,385. Monument te Heiligerlee. De onthullingwelke op den 23 in tegenwoordigheid des Konings zou plaatshebben, Men verneemt, dat krachtens kabinetsschrijven van Z. Exc. den minister van Staat en van binnenlandsche zakenvan den 4 Maart 1S72, No. 255, 12e. afd., door Z. Exc. den Com missaris des Konings aan kuipers te Hoorn, die hadden ver zochtdat de bepaling van art. 40 der Wet van 16 October 1869 (Staatsblad No. 159) op de maten en gewigten «dat namelijk alle tonvormiqe maten en ook de kwart mudder. met den 1°. Januari] 1875 in het gebruik worden afgeschafte buiten werking mogt worden gesteld en de thans gebruikt wordende tonvormige maten en daarmede tevens de 1 mudden (hectoliter) mogten blijven bestaan en erkend is te kennen gegeven edat na ingesteld onderzoek in verschillende steden van het Rijk is gebleken dat er geene redenen zijn om het gebruik der ton vormige maten na 1°. Januarij 1875 te bestendigen Men gelooft langs dezen weg en de kuipers en de gebrui kers van tonnen maten op hun belang opmerkzaam te mogen makenom ze zoowel voor geldelijke nadeelen als voor on aangename gevolgen te waarschuwen. Den 7 is door Burgemeester en W ethouders aanbesteed: het bouwen van een schoollocaal aan de Brillesteeg, ter vergrooting der openbare burgerschool, aan P. Brugman, voor/5400; het dempen en rioleeren van de Baahsloot en het, slootje in den Voorhout, aan li. Swets Az. te Helder, voor f 13214; het bestraten en rioleeren van de Sliksteeg en van gedeelten van Torenburg en den Achterweg, aan P. Brugman, voor/-1700; het vergrooten der woning van den stads-apotheker en van de burger-avondschool, aan denzelfde, voor 5140. Het gezamenlijk bedrag overschrijdt de begrooting met f 548. Aan het ministerie van financiën is na afgelegd examen plaatst de heer J. tktfeehuizen. De luit. ter zee 2e. kl. JJ. Stooker, laatst gediend hebbende bij de zeemacht in O. Indie en van daar den 29 April teruggekeerd, is met, dat, tijdstip op non-activiteit gesteld. Wij vestigen de aandacht van veehouders en veehandelaars op de in deze courant voorkomende uitnoodiging der Kamer van Koophandel, tot bijwoning eener op a.s. Woensdag in het, locaal Harmonie te houden vergadering, in welke beraadslaagd zal worden over de middelen omzoo mogelijkden aanvoer van vette koeien op de maandagsche veemarkten te verzekeren. Door het stedelijk muziekcorps zullen Zondag 12 Mei des namiddags te 5j uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd 1. Marche (En avant.) van Piron. 2. Ouverture van Christo- phe. 3. Mazurka (L'lris) van Rinchard. 4. Potpourri (Martha) van Flotow. 5. Marche (Notre dame des Fleurs) van v. d. Boogaerde. 6. Ouverture (Preciosa) van Weher. 7. Polka (L'Anémone) van Heijmans. 8. Fantaisie (Le petit Faust) van Hervé. KANTONGERECHT. Zitting van 29 April. 1. J. v. d. M., te St. Pancras, vrijgesproken. 2. J. G. A. S. en 3. J. H. d. R., te Alkmaar, op straat voldoen aan eene natuurlijke behoefte, f 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 4. M. W., 5. J. V. en 6. L. H., te Alkmaar, aangrijpen van goederen tegen den wil des eigenaars op den stationsweg, straf als boven. 7. A. li. te Egmond aan Zee, maken van nachtelijke bu rengeruchten, 3 dagen gov. en de kosten. 8. A. G„ te Egmond aan Zee, enkele diefstal van helm, 1U dagen gev. eu de kosten.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2