«•irooMftriati&nfc on Ierland. USelgie. Frankiiik. Spanje. r o selaars- en timmermansknechts waren aangenomen, goedgekeurd en is besloten om de gestaakte werken weder optevatten. Het niet tot de plaatselijke vereenigingen behoorende tim- mermans- en metselaarsknecht, hebben besloten den arbeid niet te hervatten voordat de bazen het niet het door hen ingestelde comité over de voorwaarden van den arbeid eens geworden zullen zijn. Een doopsgezind jougeling, dit: op grond van godsdienstige overtuiging geweigerd bad aan zijnen dienstplicht te voldoen, is ouder militair geleide naar Berlijn gebracht en m het treiu-bataljon der garde ingelijfd. Toen bij ook nu nog bleet weigeren is hij voorloopig in arrest gebracht en met geweld in het militaire pak gestoken. In den ministerraad van den 10 is besloten, niet meer met den bisschop van Ermeland van gedachten Ie wisselen over ondergeschikte puntenmaar zijne bewering te bestrij dendat zijne handelwijze ten opzichte der excommunicatien niet met de landswetten in strijd was en dat hij, ook indien dit het geval waszich uitsluitend naar de wetten dei h rrk moest richten. De regeering zal daar tegenover met kracht het beginsel handhaven, dat elke macht, ook de geestelijkheid, zich in alle voorkomende gevallen moet onderwerpen aan de wetten des lands. Een catkoliek grondeigenaar le Marienwerder, m West- Pruisen, heeft van de overheid zijner woonplaats vrijdom verzocht van de belaling zijner bijdrage tot instandhouding der eatholieke kerkgebouwen, dewijl de godsdienstoefeningen aldaar niet een godsdienstigmaar een nalionaal-pooisch karakter dragenen hij zich verplicht rekent bijiewonen. Elz4S-Lotharingen. De voorlezingen aan de nieuwe universiteit te Straatsburg zijiP den 6 geopend. Toen waren reeds 180 studenten ingeschreven; met de studenten m de theologie en in de medicijnen der onder fransche heerschappij gevestigde faculteiten zal dit cijfer waarschijnlijk tot '280 stijgen. Prins Bismarck heeft op het door 4-7000 vrouwen ondei- teekende adres tot verdaging der invoering van den alge- meenen dienstplicht geantwoord, dat het niet in zijne macht staat het bij de wet bepaalde te veranderendat reeds alle vóór 1851 geborenen voor altijd zijn vrijgesteld, bovendien reeds zeer vele vrijstellingen zijn verleend en de eenjarige vrijwillige dienst gedurende ecne reeks van jaren aan weinig bezwarende voorwaarden verbonden is. die niet meer en de voorhanden zijnde ammunitie onbruikbaar te maken; heeft de commandant van Soissonsluit. kol. Koue, blijken van zulk eene zwakheid en onbekwaamheid gegevendat de Raad hem ongeschikt verklaart voor liet uitoefenen van een eommandementhebben de bevelhebbers van Neuffnssacli en Plialsbourg lof verdiend, inzonderheid die van laatstgenoemde vestingluit. kol. Taillant [dezer dagen tot commandeur van bet. Legioen van Eer benoemd en tot luit. kolonel bevor derd!: hebben de bevelhebbers van Schlestadt, Verdun, Mont- médy, Amiens, la Eère, Thionville en Mézières zich allen aan meer of minder plichtsverzuim schuldig gemaaktis de overgaat van Guise op een bevel van het departement van oorlog geschied; valt het voorgevallene met de vesting Petite-Pierre met m de termen om door den raad beoordeeld te worden, dewijl zij met gecanituleeerd heeftmaar vérlaten is, onder bevel van een sergeant-majoor, die bij ziekte van den officier met het eom mandement belast was, zieli goed van zijne taak gekweten heeft, en wegens zijnen ondergeschikten rang met voor een krijgsraad kan geroepen worden. Omtrent de capitulatie van Parijs heeft de raad zich onbevoegd verklaard, dewijl al het daaromtrent beslotene en verrichte door den heer 1<a- vre namens het Gouvernement der Nationale Defensie ge schied is, zonder de genls. Trochu en inoy er mede te moeien. Ten aanzien van den maarschalk Bazaine is als bewezen aangenomen, dat het hem toevertrouwde leger van 15UUUD man en de stad Metz door zijne schuld verloren zijn gegaan, en dat hij zich vergrepen heeft aan alle regelen van plicht en eer, waarom geadviseerd wordt, hem voor eenen krijgsraad terecht te stellen De geul. de Wimpjjen wordt van alle verantwoor delijkheid voor de overgaaf van Sedan en van liet leger ont- heven, en zelfs geprezen voor den door hem den Keizei, onbevoegd zijn om zitting te nemen. Den 8 heeft de genl. Chanty, „wegens de gewaarwordingen ondef het voorlezen der motieven van deze regeeringsvoordracht onl staan" [zulks doelt daarop, dat de maarschalk op zijn eigen verlangen, en niet overeenkomstig de door den Raad voor de capitulatién voorgestelde verwijzing, voor den krijgsraad zal verschijnen], voorgesteld om op het, op voorstel van den minister genomen besluit, om als urgent naar eene gewone commissie te verzenden terugtekomen en haar in lianden te stellen dei- commissie voor liet voorstel -Bamberger c.s. (openbaarmaking der processen-verbaal van den Raad voor de capitulation), waartoe zonder eenigen tegenstand is besloten. Den 8 zijn voorts 2 door den minister van landbouw en handel ingediende crediet-aanvrageu gezamenlijk ten bedrage van 0 miljoenter verdere bestrijding der veepest in de noordelijke gewestenmet alg. st. goedgekeurd. Bij de tweede lezing van het wetsontwerp op de rechter lijke organisatie is verworpen het artikel, waarbij de benoem baarheid tot rechterlijke betrekkingen van het afleggen van een examen werd afhankelijk gemaakt, alsmede den 11 art. 10, waarbi] het opmaken der aanbevelingen bij vacaturen in elk ressort werd opgedragen aan eene commissie van 4 leden uit ieder hof van appèl door de raadsheeren te kiezen en door den eersten president van het Hof te presideeren. Het ontwerp is daarop op nieuw in| handen der commissie van rap porteurs gesteld. Te Southampton is eene werkstaking uitgebroken onder liet te vergeefs getracht heeft te belettendewijl het bestuur aan de Vereeniging een privaat karakter wist te geven. Het Congres heeft een permanent bureau van 5 leden benoemd 't welk te Valencia zal resideeren. De Pretendent luid Dij zijne komst le Vera, op 2 Mei, eene nieuwe proclamatie aan het spaansche volk en aan het leger uitgevaardigd, waarin hij beiden tot, zich riep, ten einde den vreemdeling te verdrijven. De kapitein-generaal Moriones had den 3 eene proclamatie doen afkondigen, waarin hij eene volledige amnestie toezegde aan alle carlistendie binnen 8 dagen in onderwerping kwamenen straffeloosheid aan de hoofden van deu opstand, die de wapenen nederlagen. Het gevecht bij Orosquieta heeft heslaan in de inneming dier plaats, in welker huizen de carlisten zich genesteld hadden, en slechts zeer kort heeft, geduurd. Het verlies der carlisten bestond in 38 dooden, 10 gekwetsten en 7i0 gevangenen^en der regeeringstroepen in G dooden en 2G gekwetsten. V aar de Pretendent na het, gevecht gebleven is, is niet hekend. Caraza, die er aan deelgenomen heeft, bleef met het overschot zijner bende, ten getale van 200 man. nog eenigen tijd in Navarre zwerveneen gedeelte van den spoorweg tusschen Pampelona en Tafalla is door deze bende opgebrokenmaar de gemeenschap spoedig hersteld. De Koning heeft den maarschalk Serranoden genl. Moriones en de onder zijne bevelen staande troepen per telegraaf met de behaalde zege gelukgewensehten vervolgens genoemden generaal tot lui tenant-generaal bevorderd. De minister van oorlog heeft de overwinning in den Senaat aangekondigd en haar, wat. de onderwerping van Navarre althans betreftals besliscond scheepsvolk der verschillende stoomvaart-maatschappijen, wier voorgesteld. Hij berichtte, dat den 8 in dat gewest reeds u„„„v. 7,h vrncrnn lomisverhnnffine? meor dan 3000 insurgenten in onderwerping waren gekomen. De Kamer van Algevaardigden heeft een adres of motie vaartuigen die haven aandoen. Zij vragen loonsverhooging 3 p.st. 5 sh. tot 4 p.st. en hebben den 3 gelijktijdig, wat het punt der capitulatie betreft, geboden tegenstand ZQnder verlof, hunne sctiepen verlaten om een optocht door Van dankbetuiging aan den maarschalk Serrano JU;; 1/^f iron Har. 7.1 in fir SmCulieil 1 x i t x lx J „1/Inwo «nt. i-, t% i~i et. 1.1J ,1 4- maar gegispt, dewijl hij zijn lot van dat zijner soldaten gescheiden heeft, door zich aan de krijgsgevangenschap 1e onttrekken. de stad te doen. Iu de dienst wordt door van elders ont bonden manschappen voorzien. Uit Washington wordt gemeld, dat het door Engeland I 11C.JVrviyii. v fi_ ïv,-f TTovnnl Uil VV ttlSIllUlTlUIi WU1UI gcuiciu. vjcvk u\jv vaww j-, De gemeenteraad van Vitry-le-ï ranpais heelt met jeront yoa telde e]) door de amcricaanschc regeering goedge- .r.rt.:<x f*or»TT\+p»<ïtpp.rr1 tosten de liem dooi den rtJifici voor <.:i,„1 u;: 1.^.4- i.nnfnat non Wo^liinertnn De gemeenteraad van Brussel heeft met alg. st. een adres aan de" Kamer van Afgevaardigden aangenomen, ten verzoeke dat het door de regeering ingedien.de wetsontwerp betreffende de policiewaarin de raad eene ernstige aanranding der ge meentelijke vrijheden ziet, verworpen moge worden. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den 10 het wets ontwerp tot verlenging met 3D jaren van den duur der Na tionale Bank en tot verdubbeling van haar kapitaal (thans 25 miljoen fr. groot) met 87 tegen 6 st. aangenomen. Den 11 op voorstel van den heer Gruillery, met G8 tegen 13 st., de bij het wetsontwerp omtrent de militaire inlegering en het doen van verstrekkingen aan troepen bedreigde gevangenisstraf verworpenen alleen de boete van 5 tot 15 fr. behouden. In de zitting van den 14 heeft de minister van financiën het wetsontwerp omtrent eene facultatieve wijziging der be lasting op liet bier, ten doel hebbende om het brouwen van beierscli lier voor de belgische iudustriëelen geptakkelijk te makeningetrokken. Het had van vele zijden érnstig verzet gevonden. Den 15 heeft de regeering medegeelddat zij haar wets ontwerp betreffende de brusselsehe policie had ingetrokken, In het veel gerucht gemaakt, hebbende geding ter zake der schroomelijke achteloosheid van het personeel van het krank zinnigen gesticht te Evere bij Brusselalwaar een razende in eene slaapzaal 2 zijner medeverpleegden met klompslagen heeft omgebracht, zonder dat een enkele oppasser op het ge- druisch is toegesneld van 2 verpleegden door opsluiting in onverwarmde cellen de voeten bevroren an door het koude vuur verloren gegaan zijnde onderdirecteur valschheid in de boeken van liet gesticht gepleegd heeft en de oppassers de verpleegden meermaleï mishandelen, is den 11 te Brussel uitspraak gedaan. De voortvluchtige directeur is veroordeeld tot jaren gevangenisstraf en 50 fr. boete, de onderdirecteur tot 3-2 maanden en gelijke boete, een geneesheer tot 18 maan den en 2200 fr., een oppasser tot 24 maanden en een tot 15 dagen en 2 vrouwelijke bedienden tot 8 dagen. Zoowel de veroordeelden als het openbaar ministerie zijn in hooger beroep gekomen Keizer Wilhelm heeft 4 stukken geschut naar Luik doen zendenom daaruit een monument, te doen gieten voor het graf der aldaar aan hunne wonden bezweken duitsche soldaten. De te Brussel gevestigde duitschers hebben zich verbonden om de onkosten te dekkên. De regeering heeft aan het zanggezel schap der „Yereenigde Handwerkslieden" eene subsidie toegekend van 10000 fr., om in J uli a.s. te Londen, ter gelegenheid der wereldtentoonstel ling aan den te houden zar_gwedst,rijd tè kunnen deelnemen. Te Brussel isonder het voorzitterschap van den ontwer per, graaf d'Oultremont de Presleeen „Nationaal Verbond voor de zegepraal der orde door godsdienst en arbeid" ge vormd, zich ten doel stellende de bestrijding van de propaganda der Internationale, door het vermenigvuldigen der in de laatste jaren opgerichte en reeds 55000 leden tellende eatholieke arbeiders-genootschappen. De Keizerin van Duitschland is den 14 door Belgie ge reisd. Zij was te Ostende opgewacht door den graaf en de gravin v. Vlaanderen, en heeft op heb- kasteel te Laeken bij de Koningin het middagmaal gebruikt. Het lijk van prinses Hendrik is den 15 met. de meeste staatsie van Walferdangedoor de hoofdstadnaar den spoortrein overgebracht. Alle hooge ambtenaren, de Vertegenwoordigers, de hofbebamten, de administratieve en rechterlijke collegiën, gemeentebesturen van verschillende plaatsen, vertegenwoordigers van kerkgenootschappeninrichtingen van onderwijs en ge nootschappen, de troepen, de schoolleerlingen enz. enz. hebben met den prins en de bloedverwanten der overledene deel uit gemaakt van den stoet. Een aantal leden van den gemeenteraad en andere burgers van Parijs en het personeel van verscheidene radicale bladen hebben een adres aan de Nat. Vergadering gericht, waarin op hare ontbinding wordt aangedrongen, op grond, dat zij alleen te beslissen heeft gehad over het vraagstuk van vrede of oorlogen haar voortdurend bestaan slechts kan leiden tot nieuwe, in de gevolgen verderfelijke, monarchale proefnemingen. Blijkens de openbaar gemaakte uitspraken van den Raad van enquête voor de capitulationverdient de commandant van Toul lof voor het volhouden van het belegin weerwil van het verzet der burgerlijke overheid efl de zeer voordeelige aanbiedingen des vijands blaam voor het overgeven dei- vesting voordat er bres geschoten washeeft de, aan zijne bij het in de lucht vliegen der citadel van Laon bekomen wonden bezweken, genl. Theremin d'Rame gecapituleerd op hooger last, maar verzuimd de kanonneu te doen vernagelen waardiging geprotesteerd tegen de hem dooi de capitulatiën aangewreven beschuldigingen eene contra- enquête naar de oorzaken van de overgaaf der sterkte geeischt. De commandanten van vestingen, wier gedrag gelaakt is, worden voor een krijgsraad terechtgesteld of ontslagen die welke deels gelaakt deels geprezen zijn in hunnen rang ge handhaafd en die welke niets dan lof hebben mgeoogst in rang bevorderd. De maarschalk Bazaine heeft zich aen 14 in het voor hem bestemde hötel te Versailles in heehtenis begeven. De adml. de Tréhouqrt heeft bedankt voor de. eer om den krijgsraad, welke den maarschalk vonnissen moest, te presideeren, en de bejaarde maarschalk Vaillctnt verschoont zich van deelneming de werkzaamheden van den raad op grond van den staat nor gezondheid. Een aantal parijsche studenten in de rechtsgeleerdheid pro- j testeeren, bij adres aan den deken der faculteit, tegen het „manifest ten gunste der domheid" (de door een studenten- comité gedane oproeping om tegen het leeken-onderncht te petitionueeren)en dringen aan op het straffen van de be- ambten der medische schooldie bedoelde oproeping op de muren daarvan hebben doen aanplakken en handteekeningen j op de clerikale petitie verzamelen. De gemeenteraad van S. Jean-de-Luz heeft, bij adres aan den prefect der Ncder-Pyreneeëngeprotesteerd tegen het keurde supplementaire artikel bij het tractaat van Washington als beginsel vaststelt, dat de 2 natiën zich wederkeerig ver binden om de. van onzijdige mogendheden wegens schending der neutraliteit te eischen schadevergoeding te beperken tot rechtstreeksche schade Overeenkomstig dat beginsel zal America zijn „indirecte eischen" intrekken. De Koning van Belgie heeft den 8 in de S. Ja.nes-hall te Londen, het gastmaal gepresideerd ter eere van den 83tn. verjaardag van het Koninglijke Letterkundige Eonds. Daar aan namen deel prins Arthur, de hertogen v. Edinburgh en aangenomen. De minister Robledo heeft verklaarddat men zich op de berichten van het regeeringsblad nopens den opstand geheel 1 verlaten kandat de opstand in Navarre geëindigd is en het weldra ook in Biscaye zal zijn. In eene den 12 gehouden bijeenkomst der liberale meerderheid hebben de j minister Sagasla en de heer Bios Rosas de Afgevaardigden vermaand om hunne onderlinge verdeeldheden ter zijde te j stellenen de zaak van wettigheidorde en vrijheid te j ondersteunen. In Arragon heeft zich de bende van den partijganger Gamenda ontbonden in Tarragona is dit met eene andere het geval geweest. In Gnadalaxara zijn verscheidene benden, i o.a. die van Palacios verslagen en verstrooid. Den 10 is de 600 a 700 man sterke bende van Recondo. aan zijner v. Cambridge, de meeste vreemde gezanten en 5 0O edellieden, i welke, na te Alava geslagen te zijn, naar Navarre getrok- aanzienlijkengeleerden en letterkundigen. Het bracht aan j ken en aldaar onder de genls. Elio en Celellos gekomen was, het fonds 2000 guinea's op, waaronder eene gift van 100 ~1"- van den Koning. De Koningin heeft de ridderorde le. klasse van Victoria en Albert aan de Keizerin van Duitschland geschonken. Den I tegen deze chefs in verzet, gekomen en heeft zij hare onder- werping den genl. de Rivera aangeboden. Na door hunne manschappen te zijn verlatenhebben deze generaals een toevlucht op fransch gebied gezochthetgeen ook gedaan is 13 heeft de Keizerin Windsor verlaten, avonds eene soiree door de koofden Rada en Lirio en 300 man. lij den duitschen gezant te Londen waarop ook de Koning Belgie tegenwoordig wasbijgewoond en in het paleis van Buckingham vernachtden volgenden dag is zij te Dover scheepgegaanzijnde tot daar vergezeld door prins Arthur en aan het station te Londen vaarwel gezegd door den belgischen Koning. De non-conformisten bedoelden bij de oprichting der lidu- cation-League het „niet.-sectarisch," geenszins het „godsdienst- v/uuvi "y i V o j plaatsen de partij der Staatskerk in de sclioolcommissicn de v__ vt,. overhand kreeg en in dien zin godsdienstonderwijs zou doen gezind is dan het republikeinschgezinde noordelijke gedeelti wegvoeren van alle Spanjaarden naar het, binnenste des Rijks j önTerwijs"; maar toen zij zagen, dat in de meeste ook van hen die zich voor hunne zaken ot g„zonalieiaot t als vluchtelingen voor den burgeroorlog, herwaarts begeven hebben. De minister Lefranc heeft daarop den prefect gelast, de interneering voortaan alleen toetepassen op die Spanjaarden, welke met de wapenen in de hand op franschen bodem worden aangehouden, of op eenigerlei wijze in den carlistisohen op stand betrokken zijn. De op fransch grondgebied geweken en te le Mans en m andere plaatsen geïnterneerd wordende carlisten komen aldaar in zeer berooiden toestand, en met name nagenoeg geheel vau schoeisel en linnengoed ontbloot, aan. Van overheidswege hun eene soldij van 75 centimes daags toegelegd. Den 13 zijn te Bordeaux onder escorte aangekomen de genl. XJgarte, de kolonels Recondo en Jose Maria en 15 of 16 andere carlistische hoofdofficierendie te Sarre het fransche grondgebied betreden hadden. Tot prefect van Seine en Oise (hoofdplaats Versailles) is, ter vervanging van wijlen den lieer Cochinbenoemd de heer de Chambor.prefect van Seine en Marne. Het eatholieke comité te Parijs heeft, op uitnoodiging der zwitsersehe eatholieken om missen te vieren en gebeden optezenden voor de verwerping der herziene zwitsersehe staatsregeling, den 12 in een der kerken eene mis doen ce- lebreerenom wijsheid voor het zwitsersehe volk bij het uit brengen zijner stem aftesmeken. De genl. Chanzy heeft het voorzitterschap van het thans 157 leden, waaronder ook de nieuwe minister van financiën de Goulard, tellende linker-centrum aanvaard met eene, door de gematigd-liberale en republikeinsche bladen zeer geprezen redevoering, welke, volgens eenparig genomen besluit, gedrukt en aan alle Afgevaardigden rondgedeeld zal worden, en waarin hij zich voor het voortzetten eener loyale proefneming met de republiek, voor ondersteuning van het tegenwoordige gou vernement en voor het beslissen omtrent den regeeringsvorm na de bevrijding van het grondgebied verklaart. Eene deputatie uit den Elzas heeft den heer Gambelta als bewijs van erkentelijkheid voor het door hem, tijdens zijn dictator.aal bewind, tot behoud van den Elzas en Lotharingen verrichte, eene fraaie bronzen groep overgebracht,, de gevoe lens der aan Duitschland geannexeerde landstreken voor Erankrijk verzinnelijkende. De gemeenteraad van Parijs heeft den 11 den prefect ge machtigd tot het verleenen van concessie voor den aanleg van 4 onderaardsche spoorweglijnen die de stad zullen door kruisen. De prefect heeft medegedeeld dat de eischen tot. vergoeding voor de verwoestingen door de 2 belegeringen, ten bedrage van ruim 407 miljoen, ten gevolge der gehouden enquête teruggebracht zijn tot ruim 77 miljoen, waarvan 2[ door het bombardement der duitschers91 door dat der Terwijl het werk der bevrediging m Navarre en Guipuzcoa bestendig vorderde werd het omstreeks 15000 man sterke leger van den maarschalk Serrano bijeengetrokken om de in het noorden van Biscaye verzamelde en inzonderheid Bilbao bedreigende 7000 a 8000 opstandelingen te bestrijden; eene kolonne van do bezetting dier stad op marsch naar Miravalles, was, na in schermutselingen 13 gekwetsten he komen te hebbengedwongen gewordenop Bilbao terug te trekken. In zuidelijk Catalonie (Tarragona), 't welk meer carlistisch troepen van Versailles en 55[ door den opstand teweeggebracht. Het Rijk draagt de schade van het bombardement der duit schers de stad ter voorkoming van een langdurig conflict, het overigemet voorbehoud barer later op deu Staat te doen gelden rechten. 37 Leden van den Algemeenen Raad der Seine hebben een adres van adhmsie aan den heer Thiers gerichtwaarbij ook het uitvaardigen eener amnestiede opheffing van den staat van beleg en het staken der executiën verzocht wordt. Aan boord eener fransche pakketboot is te Bordeaux aan gekomen de africaansche negerkoning Ranalalaluludie zieli met zijne vrouwen en eenige staatsdienaren naar Europa heeft begevenom zich bij de fransche en engelsche regeeringen te "verontschuldigen wegens de beleedigingen fransche en engelsehe zendelingen in zijne Staten aangedaan. Nationai.e Vergadeking. Den 7 heeft de minister van oorlog eene voordracht ingediend tot wijziging der artikelen van het strafwetboek, die op de samenstelling der krijgsraden betrekking hebbenen zulks ter zake van het ontbreken van het wettelijk aantal maarschalken en divisie-generaals voor het geding - Bazainedaar vele hoofdofficieren van dien rang als getuigen moeten optreden of, onder hem gediend hebbende, geven begonnen velen onder hen voor de openbare scholen liet godsdienstloos onderwijs te eischen. Daartegen verzetten zich thans, bij advertentie in de Timesomstreeks 180 non- conformisten zoowel predikanten als leeken. In eene den 14 te Londen, ten voordeele van het Kings- College (dat door het inhouden uit staatkundige redenen van vele bijdragen niet eene schuld van 13000 is bezwaard) gehouden meeting heeft de minister Gladstone eene redevoe ring gehouden ten gunste van de godsdienst als grondslag voor het hooger onderwijswaarbij hij wees zoowel op de ge varen der godsdienstlooze wetenschap, als op de aanmatigingen der geestelijkheid. Lagerhuis. De minister Gladstone heeft den 13 mede gedeeld, dat de regeering niet is afgeweken van haar in de depeche van 3 Eebr. ten opzichte der „niet-rechtstreeksche eischen" ingenomen standpunt,n.l. dat die eischen niet in het tractaat van Washington zijn begrepen. De amencaan- sche minister Fish had in zijn antwoord van 20 Maart liet tegendeel betoogdalles aan de uitspraak der geneefsche vierschaar willende overlaten. Sedert was eene mededeeling ontvangenwaarbij het. denkbeeld geopperd werd tot het wisselen van nota's, waarin de regeeringen hare zienswijze en de voorwaarden waarop zij de onderwerping barer me- moriën aan het oordeel der scheidsrechters hebben toegestaan, zouden uiteenzetten. Den 10 dezer was het antwoord daarop verzonden in een vorm welke tot, grondslag voor volgende onderhandelingen kan strekken. Den 12 had de americaansche gezant den minister Granville medegedeeld dat, de President Grant geneigd was in het voorstel van .Engeland t,e treden en het in vertrouwen aan den Senaat had medegedeeldhet- geen gelijkstaat met zijne goedkeuring. De minister zeide voortsdat hij vaste hoop had op eene bevredigende en voor beide natiën eervolle uitslag der onderhandelingen, en hij verzocht, met het oog. op den tegenwoordigen stand van zaken, het, Huis. zich van discussie te onthouden. De heer Disraëli sloot zich, namens de oppositie, bij dit verzoek aan en uitte zijne hoop op eene vreedzame en eervolle schikking, j (In het Hoogerhuis geschiedde gelijke mededeeling door den minister Granvilleen liet lord Derby zich op gelijke wijze als de heer Disraëli uit). De zitting van het Lagerhuis werd vervolgens verdaagd tot den 27 (van het Hoogerhuis tot den 31). De tegenwoordige burgeroorlog wordt met veel minder verbittering, met meer menschelijkheid gevoerd en kenmerkt zich door een veel minder fanatiek karakter dan de vorige opstanden ten gunste van het zoogenaamde legitieme Koning- I schap. Hoewel in Guipozcoa ruim 20 en in Biscaye 150 j priesters de benden aanvoeren of vergezellenis hun aantal ditmaal veel geringer dan vroeger, j De carlistische partijgangers handhaven onder hunne benden eene strenge krijgstucht. Hun bevelhebber in Biscayede hebben zich, vooral op het gerucht, dat don Alfonsusde broeder van den Pretendent, zich, vergezeld van den partij ganger Tristavy, daar ophield, verscheidene benden gevormd onder aanvoering van Marco, Franciscus BovéPujols, Cal enz. Verscheidene dezer benden zijn echter reeds verslagen en andere hebben hunne onderwerping aangebodenindien hnn eene amnestie werd toegezegd. De kapitein-generaal der baskische gewesten en Navarre Alende Salazar, en de militaire gouverneur van Biskaye, Ra- man Salazar, zijn vervangen door de veldmaarschalken Serrano de Castillo en Lesca y Fernandez. Tevens is de genl. Gan- dara uit zijne betrekking van chef van het militaire huis des Konings ontslagennaar men zegt op verlangen van den president-minister Sagasta, omdat Gandara een aan de staat kunde van het kabinet nadeeligen invloed ten hove uitoefende. Den 11 heeft de minister van financiën aan het Congres de begrooting voor 1782 en 73 voorgelezen, in ontvang 548, in uitgaaf 662 miljoen pesetas bedragende; daarbij wordt voorgesteld. 10 p.c. op de spoorwegtarieven en, overeenkom stig het vroeger voorstel, 5 p.o. op de binnenlandsehe schuld te heffenvoorts eene belasting op de successie in de rechte lijn en verhooging der grondbelasting met 1 p.c. De vlot tende schuld zal uit». Juni 538 miljoen bedragen. Het wets ontwerp betreffende de openbare schuld stelt voor, om de rente der binnenlandsehe schuld 7 jaren lang voor in geld en voor in 5 p.c. rentend papier, waarvan jaarlijks 1 p.c. te amortiseeren, te betalen. Voorts wordt machtiging gevraagd om dergelijken maatregel ook op de buitenlandsche schuld toetepassen door middel van te voeren onderhandelingen. IXliiiH'iiilantl. Prins Hendrik is den 16 's avonds met prins Eduard en de hertogen Herman en Gustaaf, alsmede 's Konings zuster, de groothertogin van Saksen-Weimar-Eisenach, te'sGravenhage aangekomen en door den Koning en de Koningin en de prinsen Frederik en Alexander aan het station van den Rijn spoorweg ontvangen. Met denzelfden trein zijn verschillende luxemburgsche burgerlijke en militaire autoriteiten ter bij woning van de begrafenis der prinsesgearriveerd. Bij liet passeeren van den trein met het lijk der prinses te 's Hertogenbosch, Utrecht en Gouda zijn de garnizoenen aan de stations onder de wapenen geweest en aldaar salut- schoten gelost- Den 17 heeft de begrafenisplechtigheid plaats gehad. De prins v. Oranje was afwezig. De hofprediker Ruitenschild heeft eene treffende lijkrede gehouden. Voordat de reeds met bloemen bestrooide kist in het graf werd neergelaten werd zij door prins Hendrik met een zilveren krans versierd. Staten-Generaal. De le. Kamer heeft den 16 hare zit tingen hervat. Er werd beslotende kennisgeving van het overlijden van prinses Hendrik met een adres van rouwbeklag te beantwoorden. Benoemingen enz. Z. M. heeft den luit.-genl. Knoop ezen cavallerie-officier Cuevillas, heeft een zijner officieren, i van den ^taf van het wapen der infanterie, thans nonactief, die een dorp zwaar gebrandschat en de alcadc mishandeld had, voor het front zijner troepen gevoerd en vonnis gevraagd. Het eenparig oordeel was de doodstrafen werkelijk zou deze voltrokken zijn indien de alcade en de notabelen der plaats niet tusscheubeide waren gekomen. De luitenant is daarop gedegradeerd en weggezonden. Te Orosquieta is eene legerorder van den Pretendent gevondenwaarin hij zijne ontevredenheid uit over eenige daden van geweld en de instelling aankondigt van een comité tot handhaving der krijgstucht. De opstand vindt zoo min steun bij de radicalen en republikeinen als bij de Internationale. Dï laatste laat, zich er evenmin door weerhouden om aan de verwezenlijking harer bedoelingen te arbeiden. Zij heeft in de provincie Saragossa haar tweede locaal Congres gehouden't welk de overheid wegens langdurige dienst gepensioneerd, onder dankbetuiging voor de hoogst gewichtige diensten aan het leger en den lande bewezen. Eerbewijzen. De Koning van Pruisen heeftter zake van bewezen diensten tijdens den jongsten oorlog bij de am bulancen van het Roode Kruis, lot ridders der Kon. Kroon orde 3'. kl. henoemd de heeren C. J. G. bn. Hardenbroek v. BergambachtL. E. graaf v. Bylandt en dr. F. A. C. Du- montier te 's Gravenhage en dr. Buchner te Deventer. De Twentsehe Vereeniging tot b°vordering van Nijverheid en Handel heeft den 12 in eene buitengewone algemeene vergaderingbij acclamatie beslotenden minister Blttssé in een adres hare erkentelijkheid te betuigen voor de aan gewende pogingen tot afschaffing der patentwet, en hem tevens, als blijk van hulde, het eere-lidmaatschap aantebieden.

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2