4.1 root iSrittanfc en Ierland. Koorwegen. Turkije. Ilalie. Spanfe. ifreciii^dt' Stalen. SKiniiciiBami. bedenkingen waren wrderlegd donr den rapporteur de Fourtou, den directeur der posterijen de Rampont en den minister de Rémusat De Afgevaardigden Haentjens heeft den 14 een wetsvoorstel ingediend, waarvoor de Vergadering urgentie heeft verleend, strekkende om de regeering vrijheid te geven, den Raad voor de capitulatiën te machtigen om de capitulatie van Parijs en de daarmede in verband staande militaire feiten uit een krijgskundig oogpunt te onderzoeken en te beoordeelen. Aan het slot der zitting is door den minister de Goulard het budjet voor 1873 ingediend, in uitgaaf bedragende 24Ub miljoen, en alzoo 53 miljoen boven de loopeude begrooting, en in ontvang 2425 miljoen. De verhooging betreft o.a. financiën voor 26 en oorlog voor 9 miljoen. Onder de mid delen zijn 120 miljoen aan nieuwe belastingen opgenomen, van welke de regeering ongeveer 12 m. op de grondstoffen wil leggen. De commissie voor de voordracht tot reorganisatie van den Raad van State heeft afgewezen het amendement-Larget strekkende tot het benoemen der leden door het, uitloerend bewind uit door de Nat. Vergadering optemaken dubbeltallen; desereliiks een voorstel om de 28 leden door de regeeriug uit 42 (in plaats van 56) door de Vergadering aangewezen candidaten te doen benoemen. De commissie wil alleen de benoeming van den president van den Raad en van de voor zitters der sectiën aan de regeering laten en haar de bevoegd heid gevenhet aantal staatsraden in buitengewone dienst (waarvan de benoeming aan haar verbleven is) naar goedvinden te vermeerderenen aan die categorie van leden eene advi- seerende stem vergunnen. Den 15 is de beraadslaging aangevangen over het voorstel van den. heer Tolaintot intrekking van art. 291—294 van het Code Pénal (verbod, zonder verlof der plaatselijke over heid van vereenigingen van meer dan 20 personen, tot het behandelen van onderwerpen van godsdienstigenstaatkun digen of anderen aard) en van de wet van 10 April 1854 waarbij de ten deze reeds bestaande bepalingen verscherpt zijn. De commissie van onderzoek had eene nieuwe wet geving op dit punt ontworpen waarbij het oprichten van vereenigingen zonder machtiging werd vrijgelaten, mits 14 dagen te voren aan den prefect en den procureur-generaal opgaai doende van oprichters, beheerders en doel; kunnende als onwet tig geweerd worden vereenigingen ten doel hebbende: het veran- deren der gevestigde orde van zakenliet belemmeren dor werking van de openbare overheid; het organiseeren van qreves "of andere inbreuken op de vrijheid van den arbeid het belemmeren der vrijheid van eeredienst; het aanranden van beginselen van zedelijkheid en godsdienst, en omtrent het gezin, den eigendom, de openbare orde en goede zeden; eindelijn alle geheime genootschappen. Voorts wordt bepaald, dat alle niet bij deze wet verboden Vereenigingen verbmd- tenissen onder bezwarenden titel zullen kunnen aangaan; 't geen inzonderheid belangrijk wordt geacht voor bestaande geestelijke Vereenigingendie tot dus ver geene toelating hebben kunnen verwerven en aan welke alsnueven als aan de wettif bestaande, de hoedanigheid van rechtspersoon zou worden toegekend. De heer Besson verlangde, dat de rege ling der kerkfabrieken niet alleen door den Staat, maar m overleg met den H. Stoel zon plaats hebben. De heer Tolain en zijne staatkundige vrienden eischten den terugkeer tot de oorspronkelijke redactie van het voorstel. Van liberale zijde werd vooral bedenking gemaakt tegen het onwettig verklaren van associatiën, die ten doel doel hebben om greves uittelokken, vreezende, dat zulks wrevel bij den handwerksstand zou wekken en het tot stand komen van Trade-unions beletten waardoor meer goed dan kwaad is gesticht en meer greves voorkomen dan verwekt zijn. Den 10 is de voordracht omtrent de wijziging van den samenstelling der krijgsraden goedgekeurd. Een amendement om de hoofdofficieren die Afgevaardigden zijnvan het lid maatschap dier krijgsraden uittesluiten was met eene meer derheid van 30 st. verworpen. De hertog v. Aumaledie als een der oudste divisie-generaals zeer licht geroepen zou kunnen worden om zitting in den krijgsraad te nemen, welke in de zaak van den maarschalk Bazaine uitspraak zal moeten doen vond in eene uitdrukking van den rapporteur aanleiding om te verklaren, dat, indien men meende, dat hij om persoonlijke redenen wensclitezich aan plichten te onttrekkendie als officier op hem rustten, men zich alsdan vergiste. De prins v Joinville had voor genoemd amendement gestemd. Den 17 is met 454""tegen 160 st. besloteh tot de tweede lezing van het voorstel der commissie voor het wetsontwerp- Tolain. De minister Dufaure had de bepalingen der wet van 1834 liever eene betere werking willen verzekeren, dan hen opheffen of verzachten en gezegddat de regeering indien tot de tweede lezing mocht worden besloten, trachten zou eene andere voordracht ingang te doen vinden. Den 18 is verslag uitgebracht over petitiën, o.a. over eene van 10000 ingezetenen van Lyon, waarin aangedrongen werd op eene betere viering van den Zondag, Het voorstel der commissie om dit adres aan de regeering te verzendenmet uitnoodiging om bij alle van haar uitgaande aanbestedingen en ondernemingen de zondagsrust stipt in acht te nemen is aangenomen. Een adres van den heer Rapp te Rouaan, om bij het met Duitsehland te sluiten eind-tractaatde te ruggaaf te bedingen van het te Colmar (Boven-Elzas) zich bevindende standbeeld van den genl. Rapp, den verdediger van Dantzig, is aan den minister van buit. zaken gezonden. Den 21 heeft de heer Routier de regeering geïnterpelleerd over de naar aanleiding van het rapport over de leverings contracten te nemen maatregelen. Hij verklaardezich niet in staatkundige beschouwingen te zullen verdiepen. De hertog d'Audiffret-Pasquier had meer bepaald de bureaux van het departement van oor'og aangevallen; hij. Routier, meende daarentegendat in dezen het. beginsel van individuëele ver antwoordelijkheid behoorde t,e gelden. De generaal Palikao wasnaar zijn inzienverantwoordelijk voor alle tot den 4 September aangegane leverings-contractenwat de latere betreft, zou de heer Gambetia voorzeker zijn aandeel in de verantwoordelijkheid niet willen loochenen. De verantwoor delijke personen behoorden rekenschap aan de Vergadering afteleggen. Deze kon zich niet bij eenvoudige motiën be palen. Spreker protesteerde tegen de beschuldiging van den heer Audiffretdat de op het papier aangewezen voorraad materiaal niet in de arsenalen aanwezig was. Hij beriep zich op het getuigenis van den ministef van oorlog en hij eindigde met te verklaren dat hij geen heil voor het vaderland zag in eene ontbinding der Kamer. 2 Malen hebben de woorden des heeren Routier toejuichingen uitgelokt, die met protesten van de linker zijde werden beantwoord. De heer Ganibetta heeft daarop doen uitkomen dat de advocaat van het Keizerrijk trachtte ver deeldheid in de Kamer te zaaien en gezegddat hij dat voorbeeld niet zou navolgen. Den 22 heeft de hertog d'Audi/fret doen opmerken, dat, de heer Routier het eigenlijke doel der interpellatie niet had aangeroerd. Immers het gold bij die interpellatie het Kei zerrijk en de heer Routier had de verzachtende omstandig heden ten gunste van den graaf van Palikao en het rapport der commissie bepleit. De spreker zou het bewind van 4 September ter zijde latenook dat zou aan de beurt komen, maar thans was het niet mogelijk om het bewind van 4 September op ééne lijn te stellen met het Keizerrijk. De heer Routier had de noodzakelijkheid willen betoogen van uit eerbied voor de onzijdigheids-wetten, tusschenpcrsonen te gebruikenmaar die noodzakelijkheid had niet bestaanpartijenwelke dien ten gevolge m de door i graaf Palikao liet deleveringen door inspecteurs controleeren; ken bestormde jodenwijk hebben plaats gehad hij had even goed agenten kunnen gebruiken, zaak moet hooger worden opgehaald. Waart gijlieden gereed. ,Maar de j en 5 grieken omgekomen. welke dien ten gevolge in de door duizenden grie- Door de gedane operatiën zijn de carlistische benden in 11 4 israëlieten j Bisacye ingesloten en de 20 die van Agnirre geslagenbij welke gelegenheid die partijganger zelf gesneuveld is. Daarop Neen In de arsenalen waren parade-kanonnen en batterijen onlangs onschuldig voor een muzenmmaar geene geweren; alle getuigenissen j scheiding van strat staven diter waren in del magazijnen noch patronennoch harnachementen, noch levensmiddelen, noch iets voorhanden. De genl. Pinoy moest den vijand ontwijken omdat hem patronen ontbraken, Bazaine zegt, dat hij op Met,z is moeten terugtrekken wegens gebrek aan ammunitie. Eu wanneei ik dit, gebrek aan alles vergelijk met de schitterende beloften vóór den oorlog door het Journal Official gedaan, dan is het duidelijk, waarom de „luchthartige man" en de bewerkers van den mexicaanschen oorlog zich thans zoeken schuil te houden. Geeft ons onze legioenenonze manschappen, onze ppovinciën wederGij hebt ons ondergang en wanhoop nagelaten." De hertog zeide voorts, dat de heer Routier ie vergeefs poogt, de schuld op het bewind van 4 September overtedragen. Ten opzichte der levering van Catien te Lyon bij voorbeeld bad de Regeering der Nationale Detensie hare handen gebonden gevonden door een decreet^ van den heer Routier. De redenaar zette uiteenhoe de keizerlijke admi nistratie de leveringen aan hare gunstelingen verzekerdeen hij gaf verscheidene voorbeelden, hoe fondsen op last van den Keizer aan hare ware bestemming waren onttrokken.^ „Zrc daar hetgeen geschiedt, wanneer eene natie zich aan één man overgeeft; demoralisatie en ontbinding zullen ten allen tijde de eevolgen zijn van een régime als dat van Napoleon [11. De redevoering van den hertog is algemeen t.oegej nicht De heer Routier heeft, te harer beantwoording, op nieuw nadruk gelegd op de verantwoordelijkheid der Regeering van c,e Nationale Defensie voor de bedoelde leveringen en voor ver scheidene leeningen tot een gezamenlijk bedrag van 449 mil joen. Hij heeft zijne woorden, waarmede hij de overwinning voorspeld hadverdedigd en besloten met te zeggen dat, hij altijd zijnen plicht zal blijven doen. Het einde zijner rede is met, spottend gelach begroet. De heer Ganibetta heeft de vergadering bezworen om toch niet 1e valien in den haar gespannen strik der verdeeldheid. Het bewind van 4 Sep tember stond op dit oogenblik noch niet terecht. Er moest wel onderscheiden worden tusschen datgene wat rechtstreeks het gevolg was van de overleveringeu des Keizerrijks, en het werk van het bewind van 4 September; met vertrouwen wachtte hij den afloop van eene enquête omtrent dit laatste punt af. 's Heeren Routiers woorden in herinnering bren gende stelde de lieer Ganibetta hem het volgende dilemma „Of gij had wapenen, en in dat geval waarom geene andere dan voor het Rijk nadeclige leveringen? of gij liadt wapenen, en in dat geval waart gijlieden verraders des lands." Spreker las eene van den prefect Janvier Lamotte uitgegane nota aan een keizerlijk militair inspecteur voor, waarin van den treu- rigen toestand van het oorlogsmateriaal gesproken wordt, en die een contrast, oplevert met de destijds te S. Cloud gevoerde officicele taal. Ten slotte zeide hij „De onverbiddelijke rechtvaardigheid der geschiedenis zal het régime straffen waaraan Frankrijk den 2 December, Mexico en Sedan te wijten heeft." De discussie is daarop gesloten en met alg. st. (692) de volgende motie aangenomen„De Vergadering, vertrouwen stellende in de commissie van enquête betreffen de de leveringenwelke zal weten onderscheid te maken tusschen de verantwoordelijkheid vóór en na den 4 Septem ber, gaat over tot de orde van den dag." De zich noemende sir Rodger P. Tichbornein de wan deling onder den naam van „de eischer" bekend, die wegens valsch getuigenis door den Staat vervolgd wordt, maar thans onder borgtocht op vrije voeten verkeert, heeft den 14, naar aan leiding eener daartoe strekkende uitnoodiging van een aantal pachters der goederen van Tichborne en van zeer vele inwoners van het naburige dorp Ailresford, met den heer GuildfordOnslow, een zijner borgen, en een lid van het Lagerhnis, een officieel bezoek aan dat dorp gebrachtalwaar hij met uitbundige vreugde is ontvangen. Zelfs zijn de schimmels van zijn rijtuig afgespannen en heeft de volksmenigte dat rijtuig naar het voorplein van het, logement getrokken, alwaar de heer Onslow en „de eischer," ten aankoore van omstreeks 2000 personen, toespraken gehouden hebbenwaarin zij het goed recht van „den eischer" bepleiten de bevolking der streek voor hare deelneming dank gezegd hebben, en die herhaaldelijk met groote geestdrift zijn toegejuicht. De heer Onslow deelde onder anderen mede, dat het „verdedigingsfonds," ofschoon nog ontoereikend, toch reeds tot eene goede ronde som geklommen was. Dergelijke uitnoodigingen waren „den eischer" ook uit Birmingham. Bristol, Southampton, Bradford en uit een aantal kleinere steden toegekomen, en hij dacht daaraan te voldoen. De werkstaking der zeelieden van de te Southampton ge vestigde stoomvaart-maatschappijen is afgeloopen doordien de maatschappijen eene kleine loonsverhooging hebben toe gestaan. ét De Globe zegtdat de Shenandoah indertijd 32 schepen heeft prijsgemaaktwaarvan de schade 1,152,224 d. bedroeg, maar dat de "Ver. Staten voor de geneefsclie vierschaar, we gens rechtstreeks door dat kaperschip toegebrachte schade, 6,488,3.0 d. vergoeding eischen. De Koning van Belgie heeft den 19 Engeland weder verlaten. Prins Arthur heeft den 20 te Liverpool het door de stad, ten koste van 400000, aangelegde, prachtige Sefton-park geopend. Sir Stafford Northcote, een der gemachtigden door welke het tractaat van Washington gesloten isheeft den 17 in eene vergadering der kamer van koophandel te Exeter ver klaarddat de engelsche gevolmachtigden er stellig aanspra kelijk voor zijn aan hunne regeering te hebben gemeid dat naar hunne opvatting de belofte gegeven wasdat de „niet- rechtstreeksche eischen" door de americaansche regeering niet zouden worden te berde gebracht. KoLoniëN. Het Huis der Gemeenten van Canada heeft den 17, met 121 tegen 55 stemmen; die bepalingen van het tractaat, van Washington goedgekeurdwelke op Canada betrekking hebben. Het Storthing heeft den 16 de begrooting van oorlog aangenomen, maar tevens een votum van wantrouwen tegen de regeering uitgebracht. In verscheidene steden zijn adressen in omloop gebracht om daartegen te protesteeren. Den 18 is het Storthing, op last des Konings, door den Staatsraad Stang voor ontbonden verklaard. De turksche troepen hebben bezit genomen van de arabische vesting Sana. De notabelen der catholieke armeniërs hebben den 13 of- ficiëele aanzegging bekomendat de Porte msgr. liassom niet meer als patriarch erkent en dat zij gemachtigd zijn tot het verkiezen van een nieuw hoofd hunner Kerk overtegaan. Ter gelegenheid van het, israëlietische paaschfeest zijn te Smyrna en te Marmara bloedige wanordelijkheden voorge vallen ten gevolge van het verdwijnen van 2 kinderen, die, het beweren der grieken, door de iraëlieten uit dweep zucht waren vermoord. Te Smyrna zijn bij de heftige veebt- Donau-Vorstendommen. Vorst Karei heeft aan 2 der veroordeelde israëlieten volledige kwijt- j erieenddaaronder aan den rabbijn van j Ismail"en de straf der 3 overige tot 2 jaren gevangenis 1 verminderd. OOÜilClli'jjli-SIOll^SllijC. Oostenrijk. Volgens het verslag der centrale Rijksraad commissie voor de staatschuld, bedroeg dezelve voor het, cis- leithaansche gedeelte der monarchie op 31 Deo. 2570 miljoen 11. en is zij tegen het voorjaar met 2) miljoen verminderd; en bedraagt de gemeenschappelijke vlottende schuld 373) miljoen. Rans Kudlich „de bevrijder der oostenrijksche landbouwers van heeren diensten," sedert 1849 in de Ver. Staten gevestigd, is onlangs in zijn vaderland teruggekomen en met groote geestdrift ontvangen. De gemeent -raad van Weenen heeft, hem liet, eerebnrgersciiap willen opdragen maar het daartoe strek kende besluit, is door de regeeriug geschorstomdat eerst uitgemaakt behoorde te wordenof de heer Kundlich nog oostenrijksch staatsburger is. Den 15 is te Weenen liet marmeren standbeeld van Frans Schubert onthuld opgericht door de Mannen-zangvereeuiging aldaar uit, de opbrengst, van tot, dat, doel gegeven concer.en. Den 16 is in het Huis der Afgevaardigden in eene inter pellatie bij de regeering aangedrongen op het indienen van wetsontwerpen betreffende (le regeling der verhouding tusschen Staat en Kerk. Naar aanleiding van de discussion over de regeling van het godsdienstonderricht aau de middelbare volks scholen, heeft de minister van onderwijs verklaarddat de regeering met, de onlangs gehouden conferentie van bisschop pen geene onderhandelingen heeft gevoerd en geenerlei cou- cessitn heeft gedaan. De bisschoppen hebben zich tot, de regeering gewenden hun adres kenmerkt zich door een verzoeningsgezinden toon; zij neinen de bestaande wetgeving tot, punt van uitgang voor verscheidene weuschen. De regeering zal dat adres aan een nauwgezet onderzoek onderwerpen maar getrouw vasthouden aan de letter en den geest, der bestaande schoolwetgeving. Hongarije. De Keizer heeft eene reis door die streken gedaanwelke door overstroomingen geteisterd zijnen is overal met veel hartelijkheid ontvangen. Z. M. heeft, bij meer dan eene gelegenheid deputation, die liern kwamen be groeten met zekeren nadruk te kennen gegevendat de tegenwoordige regeering zijn volle vertrouwen geniet. De Groote Raad van Bazel heeft beslistdat de concessie van den transchen Ooster-spoorweg voor de exploitatie der lijn Bazel-S.Louis vervallen isen de door de regeering van Bazel genomen maatregelen goedgekeurd. 13 Kantons hadden zich tegen en 9 voor de nieuwe con stitutie verklaard. De liberalen verwachtten van de volks stemming beteren uitslag, maar zijn met omstreeks 5000 stemmen in de minderheid gebleven, daar zich ruim 257000 stemmen tegen en ruim 252000 voor de nieuwe constitutie hebben verklaard. De doorslag is gegeven door het kanton Wallis, met 16000 tegen en 3000 voor. Te Rome is eene ambassade uit Birmah aangekomen, welke de reis naar Europa heeft gedaan aan boord van een door den Keizer van Birmah uitgerust stoomschip. Zij is te Napels door den Koning ontvangen enna te Rome teruggekeerd te zijn, naar Parijs en Londen vertrokken. Den 15 heeft de heer Caratti, in de Kamer der Afgevaar digden, de regeering gevraagd om uitlegging van haar gedrag ter zake van in den belgischen Senaat tegen den Koning van Italië gerichte aanvallen. De minister Visconti Venosta heeft geantwoord dat hij in het belang der betrekkingen tusschen de 2 landen noodig geoordeeld hadde aandacht der belgi- sche regeering op zekere feiten te vestigen. Daarna had de bel<tische gezant last ontvangen om zich te Rome te vestigen, en de belgische regeering had het verlangen 1e kennen gege ven om vriendschappelijke betrekkingen met Italië te onder houden. De heer Correntiminister van onderwijsheeft zijn ont slag ingediend. Het republikeinsche hoofdcomité te Madrid heeft een ma nifest aan de federalistische partij uitgevaardigd, waarin het betoogtdat die partij zoomin met de carlisten als met dc amadeïsten gemeene zaak kan maken en zich derhalve an elke ondersteuning der carlistische beweging behoort te ont houden maar zich krachtig moet organiseeren in afwachting van het voor eene revolutie gunstige oogenblik. De broeder van den pretendent, don Alfomus, schijnt zich werkelijk in Spanje optehouden. Hij heeft als „generalissi mus van het leger des Konings" een manifest uitgevaardigd, waarin hij de bevolking te wapen roept, om het, land uit den staat van' verval en vernedering en uit de financiëele verwar ring en uitputting te redden, „door het aan het juk te ont rukken waaronder het gebukt gaat, en het de warechris telijke vrijheid te hergeven." In la Mancha en Murcia zijn eenige carlistische henden verslagen. In eerstgenoemde provincie werden zij aangevoerd door den welbekenden, reeds 2 malen in de vroegere burger oorlogen ter dood veroordeelden, maar telkens begenadigden pastoor van Aleabon. Ir. Murcia zijn dc aanvoerders, de s. b. n. Martinez Vinadet, de luit. kolonel Navarette en nog 3 andere hoofdofficieren der landmacht in handen der troepen gevallen en den 15 te Carthagena aangebracht, om aldaar voor eenen krijgsraad terecht gesteld te worden. De Afge vaardigden van Murcia in de Cortes en andere Vertegenwoor- digers van verschillende richting hebben zich naar den Koning begeven, om gratie te verzoeken van het doodvonnis, dat waarschijnlijk over deze officieren zal worden uitgesproken. In Estramadura heeft, zich eene kleine bende vertoond en de telegraafdraden doorgesnedenzij is uiteengedreven. Üok in Orense (Gallicie) heeft eene in Portugal gevormde maar derwaarts teruggekeerde bende vertoefd. In Toledoten zuiden van Madrid, is mede eene bende verschenen, tot wel ker bestrijding 3 compagniën infanterie uit de hoofdstad zijn vertrokken. Den 14 heeft in Biseaye tusschen de voorhoede van den genl. Letona en een groot deel der carlistische benden een gevecht plaats gehadwaarbij de laat,sten 50 dooden en ge kwetsten verloren en de aanvoerder, genl. Urribarri, gesneu veld schijnt te zijn. De geslagen insurgenten weken naar de zijde van Guipuzcoadoor de troepen vervolgd wordende. Een bataljon cazadores van 400 manuit Rergara naar Ognate getrokken, is in eene carlistische hinderlaag gevallen; het heeft zijne bestemming bereikt, maar ten koste van 11 dooden, 50 gekwetsten en 30 gevangenen. De krijgsmacht van den maarschalk Serrano, welke Bergara verlaten had om het in en om Durango gelegerde, 4000 man sterke, gros der carlisten te bestrijden, is genoemde stad zondei slag of stoot binnengetrokkendewijl de vijand haar in tijds verliet en slechts eenige geweerschoten met de voorhoede wisselde. Over Zornoza en had de maarschalk den 22 Mon- dragonin Guipuzcoabereikt. het groctste gedeelte der insurgenten in onderwerping gekomen (hun aantal bedroeg den 19 reeds meer dan 5000). Den 21 werden nieuwe benden in Nieuw-Castilie en Burgos gemeld. Te St,. SebastianTolosa en in andere steden van Biseaye hebben de „vrijwilligers van de vrijheid" demonstraliën ge daan uit, wrevel over de zachtheid waarmede de in onder werping komende insurgenten door de overheid worden be handeld. De regeering heeft aan de haskische gewesten door den maarschalk Serrano het volledige behoud hunner rechten en privilegiën doen waarborgen. De minister Saqasta heeft den 22 iu Ie Kamer medege deeld dat het ministerie de bescheiden betreffende het ge heime fondswegens de daaraan gegeven openbaarheid introk en de portefeuilles ter beschikking stelde van den Koning. Het Huis der Vertegenwoordigers heeft eene wet aange nomen, waarbij het aantal zijner leden tot 292 verhoogd wordt. De Senaat heeft het wetsontwerp betreffende de amnestie, alsmede de daarop door den heer Summer voorgestelde bij voeging verworpen. De meerderheid der Senaatscommissie van enquête omtrent de verkoopen van wapenen aan Frankrijk tijdens den oorlog heeft het departement van oorlog van alle schuld aan schen ding der onzijdigheid vrijgesproken. De briefwisseling ter zake der Alabama-kv/estie is door den President aan den Senaat, gezonden met eene Boodschap waarin hij verklaart, dat hij het gevoelen van die vergadering wenscht intewinnenalvorens het door lord Granville voor gestelde maar te voren reeds door den genl. Schenctc geop perde, supplementaire artikel van het, tractaat van Washington goed te keuren. De Senaatscommissie voor buit. zaken adviseert ten gunste der ratificatie. De kamer van koophandel te Nieuw-York heeft eene motie aangenomen en aan het Congres gezondenwaarin wordt aangedrongen op het aannemen van het supplementaire artikel. Verscheidene bankiers en handelsfirma's hebben zich in den zelfden zin gewend tot de Senaatscommissie voor buit. zaken. De New-York-Herald, de Tribune end World, verklaren zich ten sterkste tegen de aanneming van genoemd supplement. De Herald raadt den President, Grant aanhet, daaromtrent door hem gedane voorstel intetrekkenten einde de eer des lands te redden. De Senaals-coramissie voor buit. zaken heeft, rapport uit gebracht ten gunste der aanneming van het additioneele artikel met 2 amendementenwelke in hetzelve geene wezen lijke verandering brengen. Men verzekert echter, dat zij ten doel hebben om het in het vervolg door Engeland in dienen te verhinderen niet alleen van zulke „niet-recht,st.reek- sche eischeii" als iu de americaansche pleit-memorie worden gedaan, maar van alle mogelijke niet-recbtstreeksche eischen, voortgesproten uit schending van onzijdigheid. Den 19 heeft, de geul. Butler in het, Huis van Afgevaar digden voorgesteld om den President Grant te vragen, of de verklaring van sir Stafford Northcote aangaande gedane belofte omtrent de „niet-reolitstreeksche eischen" \zie Gr. Brit- tanje en Ierlandjuist is, door wie die gelofte gedaan is, en of de Senaat op dit oogenblik onder den invloed van die belofte verkeert. Het voorstel werd verzonden naar de commissie voor de buit. zaken. Het Huis heeft eene motie aangenomenstrekkende om den President optedragengemeenschappelijk met Italië ver- toogen intedienen tegen de vervolging van de israëlieten in Roumanie. De groothertogin en de prinsen Herman, Gustaaf en Eduard van Saksen-Weimar-Eisenach hebben den 22 de residentie verlaten tot het. station uitgeleid wordende door den Koning, de Koningin en prins Hendrik. De Koning tieeft, de ministers uitgenoodigd het beleid der zaken te blijven voeren; zij hebben echter hun verzoek om ontslag gehandhaafd maar zich bereid verklaard tot, I Juli de loopende zaken aftedoen, ten einde geene stremming in de dienst te doen ontstaan. De regeering is eigenares geworden van de voorwerpen afkomstig van Barendsdie eenige maanden geleden op Nova-Zembla gevonden en in het bezit van een engelschman gekomen zijn. Staten-Generaal. 2f. Kamer. De minister van oorlog heeft den 23 voorgesteldomuit aanmerking van den toe stand van het kabinetde begrooting van oorlog dus te wijzigendat slechts der uitgetrokken sommen voorloopig worden toegestaanmet uitzondering van de uitgaven voor remontekampeeren, zwaar gesehut, draagbare vuurwapenen en aangevangen geuiewerkendie voor het volle bedrag zijn uitgetrokken. De minister van koloniën deed mededeeling van het door de ministers gevraagde ontslag. Het, wetsont werp op de vuur ton- en bakengelden is ingetrokken. Den 24 zijn eenige kleine wetsontwerpen aangenomen. Benoemingen. Dr. M. Salverda hoogleeraar en school opziener te Groningen is benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in de provincie Utrecht. Tot heemraad van den polder de Schermeer is benoemd Olij Aan den heer G. C. B. Suringar isop zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit, der ge neeskunde te Leiden. Tot notaris te Opheusdcn gemeente Kesteren, is benoemd de heer L. C. E. Hermsen, cand.-notaris te Schoor'.dam. De 2". luitenant van het indische leger WO. v. d. Sluijs Keer is benoemd tot l'n luitenant-kwartiermeester. Eerbewijzen. De kiezersvereeniging „de Grondwet" te Goor heeft den minister Blussé een adres gezondenwaarin zij haar leedwezen betuigt over het verwerpen der inkomsten belasting en hem dank zegt voor zijne goede pogingen. Spoorwegen. Gedurende de 2 Pinksterdagen zijn over der, Holiandschen Spoorweg naar en van den Haag ongeveer 22U00 personen vervoerd. Er is concessie aangevraagd tot het aanleggen van 2 spoor wegen RotterdamSchoonhovenArnhem en Gouda Schoonhoven. De heeren Knijjf en Raptijn zijn geslaagd in hunne po ging om ile nog ontbrekende f 300000 tot aanleg der lijn LeidenUtrecht te hekomen. Stoomvaart. De Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschappij, weike op het einde van 1871 22 zeestoombooten en 2 kleine transportbooten bezat, keert over dat jaar aan hare aandeel- hóuders een dividend uit van 11) p.ct,., niettegenstaande de averij rekening de zeer hooge som van ruim 95000 bedroeg, en f 34U0U tot, aflossing van schuld is besteed. Nieuwe Ondernemingen. Er is eene maatschappij met een kapitaal van 1 miljoen tot stand gekomen, tot droog making van plassen ter grootte van ruim 2300 bunders in de gemeenten Mijdrecht, Wilnis, Vinkeveen en Waverveen. Onderwijs. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 16op het verzoek van predikanten der onderscheidene ge zindten om de schooluren derwijze te regelendat het ca-

Alkmaarsche Courant | 1872 | | pagina 2